Δισπλασια ισχίων 5ου βαθμού σε 10 μηνών σκυλί ! Σος


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πες αν θέλεις με ποιον κτηνίατρο έχεις ραντεβού. Ίσως κάποια μέλη από Θεσσαλονίκη έχουν εμπειρία με ορθοπεδικούς, και μπορούν να σου προτείνουν και κάποιον άλλο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@Berna Είναι κάτι αναπόφευκτο κάποια στιγμή το σκυλί θα φτάσει στο σημείο να χρειάζεται χειρουργείο,
Κι όμως, όχι. Τα περισσότερα σκυλιά με δυσπλασία δεν θα χρειαστούν ποτέ χειρουργείο.
Αν ο σκύλος ήταν δικός μου, πρώτον θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη από ορθοπεδικό.
Δεύτερον αν όντως είναι δυσπλασία θα ξεκινούσα με ασκήσεις και φυσιοθεραπείες (+ υδροθεραπείες) για ανάπτηξη μυικής μάζας η οποία είναι και το σημαντικότερο πράγμα. Επίσης θα ξεκινούσα συμπληρώματα όπως γλυκοσαμίνη, χονδροϊτίνη, MSM, βιταμίνη C, βιταμίνη Ε κλπ...
Τρίτον προσοχή με την άσκηση, με τίποτα κατσικιές, τρελά παιχνίδια με άλλα σκυλιά και πάει λέγοντας.
 




7 Ιανουαρίου 2021
16
26
27
Τον κύριο Ψάθα Γιάννη μου έχουν συστήσει και έχω ακούσει τα καλύτερα με ειδίκευση στα ορθοπεδικά!
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δυστυχώς έχω την ατυχία να έχω υιοθετήσει σκυλί με δυσπλασία d και d2.
Ευθανασία θα της κάνω όταν ψυχολογικά δεν θα είναι καλά, για τα πόδια υπάρχουν και καροτσάκια που ελπίζω να χρειαστεί όσο πιο αργά γίνεται.
Όταν την πήρα δεν μπορούσε να τρέξει καθόλου και περπατούσε δύσκολα.
Τώρα τρέχει και λίγο και μπορεί να ανεβαίνει και στο κρεβάτι.

Γενικά η συμπεριφορά του γιατρού σου όπως την περιγράφεις από την αρχή δεν μου αρέσει.

Η εγχείρηση νομίζω πως μπορεί να γίνει μέχρι κάποια ηλικία.

Στην αρχή κάναμε κι εμείς φυσιοθεραπεία μετά το κόψαμε για οικονομικούς λόγους και συνεχίσαμε με θάλασσα. Βέβαια δεν είναι ακριβώς όπως πάνε όλα τα σκυλάκια για να κάνει την γυμναστική της, αλλά νταξ μια την έχω..
Την αφήνω να τρέχει και να πηδάει όσο θέλει γιατί ο μυς κρατάει τον σκελετό, βέβαια είναι πέντε χρόνων και δεν έχει και την όρεξη του δεκαμηνου. Πολύ σπάνια την κόβω, όταν ξεφύγει πολύ. Αν την αφήσω το βράδυ δεν μπορεί να σηκώνεται και με ξυπνάει να την καθίζω και να την σηκώνω.
Μια φορά την εβδομάδα μάλιστα την υποβάλλω και στο μαρτύριο ανεβάσματος ενός ορόφου με την σκάλα γιατί γυμνάζει μυς που δεν γυμνάζονται αλλιώς.
Χονδροτεινη, γλυκιζαμινη κάθε μέρα όπως είπαν και οι άλλοι.
Και δίαιτα δίαιτα δίαιτα. Το βάρος πρέπει να είναι όσο λιγότερο γίνεται, κάτι που δυστυχώς δεν έχω πετύχει. Δεν κινείται και πολύ για να κάψει αυτά που τρώει.
Να πω επίσης πως αν ήταν στο χέρι μου δεν θα την στειρωνα, αλλά την πήρα έτσι.

Συγγνώμη αλλά τον γιατρό σου όπως τον περιγράφεις τον αντιπαθησα.

Οι κουτσοί μπαίνουν σε καροτσάκι όχι στον τάφο.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δυστυχώς έχω την ατυχία να έχω υιοθετήσει σκυλί με δυσπλασία d και d2.
Ευθανασία θα της κάνω όταν ψυχολογικά δεν θα είναι καλά, για τα πόδια υπάρχουν και καροτσάκια που ελπίζω να χρειαστεί όσο πιο αργά γίνεται.
Όταν την πήρα δεν μπορούσε να τρέξει καθόλου και περπατούσε δύσκολα.
Τώρα τρέχει και λίγο και μπορεί να ανεβαίνει και στο κρεβάτι.

Γενικά η συμπεριφορά του γιατρού σου όπως την περιγράφεις από την αρχή δεν μου αρέσει.

Η εγχείρηση νομίζω πως μπορεί να γίνει μέχρι κάποια ηλικία.

Στην αρχή κάναμε κι εμείς φυσιοθεραπεία μετά το κόψαμε για οικονομικούς λόγους και συνεχίσαμε με θάλασσα. Βέβαια δεν είναι ακριβώς όπως πάνε όλα τα σκυλάκια για να κάνει την γυμναστική της, αλλά νταξ μια την έχω..
Την αφήνω να τρέχει και να πηδάει όσο θέλει γιατί ο μυς κρατάει τον σκελετό, βέβαια είναι πέντε χρόνων και δεν έχει και την όρεξη του δεκαμηνου. Πολύ σπάνια την κόβω, όταν ξεφύγει πολύ. Αν την αφήσω το βράδυ δεν μπορεί να σηκώνεται και με ξυπνάει να την καθίζω και να την σηκώνω.
Μια φορά την εβδομάδα μάλιστα την υποβάλλω και στο μαρτύριο ανεβάσματος ενός ορόφου με την σκάλα γιατί γυμνάζει μυς που δεν γυμνάζονται αλλιώς.
Χονδροτεινη, γλυκιζαμινη κάθε μέρα όπως είπαν και οι άλλοι.
Και δίαιτα δίαιτα δίαιτα. Το βάρος πρέπει να είναι όσο λιγότερο γίνεται, κάτι που δυστυχώς δεν έχω πετύχει. Δεν κινείται και πολύ για να κάψει αυτά που τρώει.
Να πω επίσης πως αν ήταν στο χέρι μου δεν θα την στειρωνα, αλλά την πήρα έτσι.

Συγγνώμη αλλά τον γιατρό σου όπως τον περιγράφεις τον αντιπαθησα.

Οι κουτσοί μπαίνουν σε καροτσάκι όχι στον τάφο.
Η εγχείρηση γίνεται σε όποια θες ηλικία, εάν μιλάμε για την FHO.
Με την τελευταία φράση συμφωνώ απόλυτα!

Εχω γράψει παλαιότερα αυτό εδώ (όποιος διαβάζει αγγλικά) όπου περιέγραψα τη δικιά μας εμπειρία. 14 μισό είναι σήμερα και ούτε σε καροτσάκι έχει μπει, ούτε σε τάφο, και επίσης βγαίνει μεγάλες βόλτες καθημερινά.

Arthritis in dogs (our experience)
 


7 Ιανουαρίου 2021
16
26
27
@ΒασιλικηΖ Χαίρομαι που παλεύετε για το σκυλάκι σας και να το κάνετε για πάντα! Οσο για τον υποτιθέμενο γιατρό μας δεν θα σχολιάσω περεταίρω! Απλά τραγικός και όσο περνάει ο καιρός και συνειδητοποιώ τι μου είπε νευριάζω ακόμα περισσότερο.!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Για να μην σκίσω το θέμα με την μπαρφ γράφω εδώ.
Εγώ δίνω στην σκύλα μου χονδροτεινη γλυκιζαμινη και μσμ ως συμπλήρωμα σε χάπια. Να σημειώσω πως όταν την πήρα δεν μπορούσε να τρέξει καθόλου, περπατούσε σαν χουπατο και δεν μπορούσε να ανέβει στο κρεβάτι.
Ακόμα φαίνεται πως έχει προβλημα, ειδικά όταν τρέχει και μερικές φορές πονάει και όταν πάει να σηκωθεί ή να κάτσει.

Αυτή την πάστα κουρκουμά από πού την παίρνετε;
Επίσης ο ζωμός που λέτε τι είναι; Βράζετε κόκκαλα και είναι αυτή η πηχτή αηδία που μένει στο τέλος;

Το αγαπάω πάρα πολύ το σκυλάκι μου και θέλω να περπατάει όσο πιο πολύ καιρό γίνεται και να μην πονάει...
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3