Δυνατός μασουλιτης!!!


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά.
(Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό section οπότε αν κάποιος αντμιν διαφωνεί...)
Έχω τον μουργο μου πολύ λαιμαργο, είναι 10κατι κιλακια 10μηνων μικρόσωμος. Επειδή είναι κ μικρός και βαριέται ως γνωστόν στο σπίτι όταν λείπω στη δουλειά, έχει επιτεθεί στο χερούλι της πολυθρόνας 2 3 φορες. Ε.. Και λέω να του πάρω ένα κοκαλάκι να μασουλαει να περνάει η ώρα. Πήγα σε ένα κατάστημα και μου δώσανε αυτά που είναι από δέρμα. Μου λέει κ η πωλήτρια, ααα το δικό μου το κρατάει κανα 3 4 μέρες το κάθε κόκκαλο μέχρι να το φάει.... ΑΣ ΓΕΛΆΣΩ!!! Το πρώτο το κράτησε 2 μέρες, το δεύτερο 1 και το τρίτο σε 3 ώρες γειά σας! Πήρα και ένα μεγαλύτερο απαυτα τα γεμιστά που είναι ασβεστίου αλλά τζίφος... Με σάλιο κ ξύλο το κατεβάζει τσακ μπαμ...
Δώστε καμία ιδέα μήπως έχετε κάποιο άλλο προϊόν!!!!
Είδα και το κέρατο ελαφιού αλλά με φοβίζει λίγο στην όψη ρε παιδιά
Ευχαριστώ πολύ
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Εγώ χρησιμοποιώ παιχνίδια Kong και κέρατο ελαφιού. Το τελευταίο ειδικά πάντα με επίβλεψη, δεν πρόκειται, δηλαδή, να του το αφήσω και να φύγω, όσο ασφαλές και αν λένε ότι είναι.
 
  • Like
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Εγώ χρησιμοποιώ παιχνίδια Kong και κέρατο ελαφιού. Το τελευταίο ειδικά πάντα με επίβλεψη, δεν πρόκειται, δηλαδή, να του το αφήσω και να φύγω, όσο ασφαλές και αν λένε ότι είναι.
Γ αυτό το φοβάμαι κ εγώ γιατί του τα δίνω μόνο οταν φεύγω για δουλειά, την υπόλοιπη μέρα δεν έχει θέμα ή θα παίζουμε ή θα κοιμάται
Αυτά τα κάπως μυτερά σημεία απτά κέρατα ξέρω γω :oops:
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Γ αυτό το φοβάμαι κ εγώ γιατί του τα δίνω μόνο οταν φεύγω για δουλειά, την υπόλοιπη μέρα δεν έχει θέμα ή θα παίζουμε ή θα κοιμάται
Αυτά τα κάπως μυτερά σημεία απτά κέρατα ξέρω γω :oops:
Έχουν διάφορα σχήματα, οπότε μπορείς να βρεις και κάποιο πιο λείο.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Υπάρχει και αυτό χωρίς νά είναι μυτερό.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα,

Αν κατάλαβα καλά, σε πρώτη φάση θες κάτι να τον κρατά απασχολημένο για όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο. Σε δεύτερη φάση και για να είναι αυτό ενδιαφέρον, θες να είναι κάτι φαγώσιμο.

Παρακάτω κάποιες "συνταγές" για δυνατούς μασουλητές:

1. Στηθοπλευρά μοσχαρίσια τυλιγμένα (ή κρυμμένα) σε ύφσμα ή τσουβάλι

Εδώ έχουμε μια συνταγή fussion Γαλλικής και Αμερικανικής κουζίνας. Οι στηθοπλευρές οι μοσχαρίσιες είναι ένα κατάλληλο οστό για μασούλημα και σχετικά δύσκολο για ένα σκύλο 10 κιλών. Η ικανοποιητική ποσότητα κρέατος που το συνοδεύει το κάνει ακόμα πιο ανθεκτικό, μα και λαχταριστό. Μιλάμε πάντα για ωμό.

Το κόστος δεν είναι μεγάλο και η ποσότητα αφαιρείται από την καθημερινή μερίδα σίτισης του ζώου.

Το ύφασμα ή το τσουβάλι καλύτερα, προστίθεται για έξτρα δυσκολία και ενασχόληση. Δεμένο με κόμπο ή κόμπους, θα δώσει έξτρα ενδιαφέρον στο σκύλο.

2. Κυνήγι θησαυρού

Παίζεται ακόμα και με την ξηρά τροφή. Κρύβεις μερικά "μπιλάκια" ξηράς τροφής σε διάφορα σημεία. Κάτω από ή μέσα σε παιχνίδια τους, σε κουτάκια, κάτω από το κρεβάτι τους και όπου αλλού φανταστείς και θεωρείς ότι δεν θα είναι πρόβλημα (όχι στα παπούτσια σου π.χ. αν ο σκύλος έχει "αγάπη" στα παπούτσια).

Ο θησαυρός μπορεί να ποικίλει. Να είναι ξηρά τροφή, κάποια μπισκοτάκια, κομματάκια κρέας ή άλλο. Όπως και με κάθε φαγώσιμο φρόντισε να αφαιρείται η ποσότητα από την καθημερινή μερίδα του... Η παχυσαρκία είναι πολύ συχνό φαινόμενο.

3. Παζλ και σπαζοκεφαλιές εμπορίου

Εδώ απλά κοιτάς και αποφασίζεις... Παραδείγματα ΕΔΩ και ΕΔΩ.

4. Παγάκια ή παγομπλόκ

Αν ο καιρός και ο χώρος το επιτρέπουν, μπορείς να φτιάχνεις παγομπλόκ με φαγητά μέσα.

Τοποθετήστε τα μεζεδάκια του σκύλου σου ή κάποιο κατάλληλο φαγητό σε ένα δοχείο, γέμισε το με νερό και πάγωσε το. Εναλλακτικά, μπορείς να παγώσεις ένα παιχνίδι όπως ένα σχοινί με κόμπους σε λίγο νερό. Καθώς ο πάγος λιώνει, τα παιχνίδια και η απόλαυση γίνονται διαθέσιμα σταδιακά για το σκυλί.

5. DIY παιχνίδια με φαγητό

Δες το βίντεο για μερικές ιδέες... και αυτοσχεδίασε κιόλας.


6. Φαγώσιμο spring pole

Όπως το παιχνίδι αλλά με φαγητό... Ένα ωραίο μπούτι πολύ καλά πιασμένο.

Στο βίντεο θα δεις κάτι ανάλογο με κουταβάκια και φαντάσου το για ένα σκύλο σαν τον δικό σου.


Από κει και πέρα, για να έχει περισσότερες πιθανότητες να μείνει ήρεμος ο σκύλος στο σπίτι όσο λείπεις, καλό είναι:

  • Να μένει η τηλεόραση ανοιχτή (όχι πολύ δυνατά) ή να παίζει μια μουσική.
  • Να υπάρχει πρόσβαση σε ένα παράθυρο με θέα προς τα έξω ή μπαλκόνι (όχι αν αυτό προκαλεί στο σκύλο υπερβολικό γάβγισμα).
  • Να έχεις φροντίσει να έχει κουραστεί ο σκύλος πριν τον αφήσεις.
  • Να κοιτάξεις το ενδεχόμενο χρήσης CBD oil (ρώτα και τον κτηνίατρο).
Τέλος, αν είσαι και gadget fan, υπάρχει η κάμερα FURBO που συνδυάζει και την δική σου "παρουσία" και επίβλεψη, μα και το φαγητό.

 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
το ίδιο ζήτημα είχαμε, η περίπτωση να μην μασουλάει κάτι σπανίζει. Δοκιμάσαμε κέρατο ελαφιού φτούρισε 30ημ στη συνέχεια ο κρεοπώλης μου έδωσε μοσχαρίσιο κοκκαλο χωρίς τον χόντρο και όλα λύθηκαν. Την πρώτη μέρα και αφού φάει το μεδούλι όσο φτάνει η γλώσσα του βγάζεις το υπόλοιπο και εχεις ένα παιχνίδι που αντέχει (το πρώτο είναι 2 μηνών) ΠΟΛΥβον.jpg
 
  • Like
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
το ίδιο ζήτημα είχαμε, η περίπτωση να μην μασουλάει κάτι σπανίζει. Δοκιμάσαμε κέρατο ελαφιού φτούρισε 30ημ στη συνέχεια ο κρεοπώλης μου έδωσε μοσχαρίσιο κοκκαλο χωρίς τον χόντρο και όλα λύθηκαν. Την πρώτη μέρα και αφού φάει το μεδούλι όσο φτάνει η γλώσσα του βγάζεις το υπόλοιπο και εχεις ένα παιχνίδι που αντέχει (το πρώτο είναι 2 μηνών) ΠΟΛΥView attachment 72088
Αααα μ άρεσε αυτό! Κάποιες ερωτήσεις να κάνω.
Το αφήνω έτσι ωμό δεν παθαίνει κάτι;
Πως το ζητάω στο κρεωπολη;
Δε θαχει θέμα π ναι μικρός Ε;
 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Αααα μ άρεσε αυτό! Κάποιες ερωτήσεις να κάνω.
Το αφήνω έτσι ωμό δεν παθαίνει κάτι;
Πως το ζητάω στο κρεωπολη;
Δε θαχει θέμα π ναι μικρός Ε;
Ωμό, ζητάς οταν καθαρίζει μοσχάρι να σου κόψει ένα μέρος χωρίς τον χόνδρο (ο χόνδρος δεν είναι κάτι κακό απλά θα τον ζορίσει μια ημέρα στο χοντρό).
Όταν δεις μεταά απο 1-2 ωρες ότι η γλώσσα του δεν φτάνει το μεδούλι βγάλτο και δώστο να το φάει.
Στη συνέχεια θα ασχολείτε με αυτό

αν έχεις επιφυλάξεις μίλα και με τον γιατρό σας
 
  • Love
Reactions: Tony91


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το κέρατο από ελάφι είναι ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του καί διαρκεί, εγώ δεν πιστεύω πως είναι επικίνδυνο. Το μοσχαρίσιο, για τον δικό μου σκύλο, είναι για λίγη ώρα ή ώρες στην καλύτερη των περιπτώσεων. Αν δε είναι μεγάλο ο κίνδυνος είναι να το φάει μέχρι να σκάσει.

Αν θα λύσει το πρόβλημα ένα "μασουλιτιρι" αυτό είναι άλλο θέμα...
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Το κέρατο από ελάφι είναι ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του καί διαρκεί, εγώ δεν πιστεύω πως είναι επικίνδυνο. Το μοσχαρίσιο, για τον δικό μου σκύλο, είναι για λίγη ώρα ή ώρες στην καλύτερη των περιπτώσεων. Αν δε είναι μεγάλο ο κίνδυνος είναι να το φάει μέχρι να σκάσει.

Αν θα λύσει το πρόβλημα ένα "μασουλιτιρι" αυτό είναι άλλο θέμα...
Το κέρατο από ελάφι μπορεί να μην είναι επικίνδυνο, αλλά ο σκύλος μου σίγουρα είναι! Μια μέρα που γύρισα σπίτι, βρήκα τον καναπέ λερωμένο με αίμα. Ο χαζός ο Kaiser έσκαβε με τη μουσούδα του (!) για να θάψει το κέρατο. Η μισή του μύτη είχε μείνει πάνω στον καναπέ. Αίσθηση πόνου μηδέν αυτό το σκυλί...
 
  • Wow
Reactions: Tony91


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU