Δυσανεξία στην τροφή?


lzk

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
39
0
Θεσσαλονίκη
Οταν πήρα το μαλτεζάκι μου ο κτηνίατρος μου είχε προτείνει την Eukanuba την οποία κ άλλαξα μετα απο κανα 3μηνο μιας κ δεν είχα μείνει καθόλου ευχαριστημένη. Ο κύριος λόγος αλλαγής ήταν οτι όσο καιρό το σκυλί μου τρεφόταν με αυτη τη τροφη ξυνόταν αρκετα κ εγλειφε τα πατουσακια του. Βασικά πριν ανακαλύψω το Forum ούτε που μπορούσα να φανταστώ οτι αυτά τα συμπτώματα δηλώνουν δυσανεξία κ ο κτηνίατρος έλεγε την μια οτι τον πειράζει το χαλί κ την αλλη οτι μπορει το σκυλί να έχει δερματικά προβλήματα. Φυσικά πήγα σε άλλον κτηνίατρο ο οποίος μου έδωσε την Royal Canin Veterinary Exsclusive. Πραγματικά είδα διαφορα... το ξυσιμο κ το γλυπσιμο των ποδίων σταμάτησε. Πρίν ένα μήνα όμως πλησίαζε η τροφη στο τελός κ μια κ ο δεύτερος κτηνίατρος έχει αλλάξει περιοχή, αρκετά μακρυα απο εκει που μένω, πήγα στο κοντινό πετσοπ οπου για να πάρω τροφή. Μόνο που δεν έχουν την συγκεκριμένη σειρα τα πετσοπ οποτε πηρα την Royal Canin Mini Junior με το σκεπτικό να παιρνω αυτη απο δω κ περα μιας κ το πετσοπ ειναι κ κοντά. Παρατηρώ όμως οτι ο μικρος ξανάρχισε το ξυσιμο κ το γλύψιμο των ποδιών. Απο τα συστατικα οι δυο τροφές τα έχουν όλα ιδια εκτος απο το οτι η Veterinary εχει ρύζι ενω η άλλη καλαμποκάλευρο κ καλαμπόκι. Λέτε ι ο μικρός μου τελικά να είναι αλλεργικός στο καλάμπόκι? Να ξαναγυρίσω στην παλία τροφή?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι μπορεί να είναι αλλεργικός στο καλαμπόκι..

Αλλα το γλείψιμο των ποδιων μην ξεχνάς ότι είναι και νευρικότητα..

Επίσης, το αν του πάει μια τροφή πέρα από τα ματια, το τρίχωμα, την ενέργεια, τα δόντια..
το πιο σημαντικό από όλα είναι τα ουρα και τα κόπρανα..

Τώρα θα σου πω κάτι θα σου φανεί χαζό..
Εχεις κοιτάξει μπας και έχει ψιλλούς?

η άλλη ιδέα..

Δεν παίρνεις ξύσμα δέρματος να το πάτε για έλεγχο μπας και είναι κάποιο δερματικό..?
 


lzk

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
39
0
Θεσσαλονίκη
Για Ψύλλους τον ψάχνω κάθε μέρα...δεν έχω βρει τίποτα ως τωρα!!!! Τρίχωμα ενεργεια δόντια είναι όπως πριν. Μάτια σαν να έχει πιο εντονη έκρισση δακρύων απο πριν.Τα κόπρανα που λες είναι λίγο πιο μαλακά απο ότι με την άλλη τροφη κ λίγο πιο ανοιχτοχρωμα. Οσο για τα ούρα τί θα έπρεπε να προσέξω? Το δέρμα του πάντως έχει το κλασσικο ροζουλί χρωματάκι, ουτε κοκκινίλες ουτες σημαδάκια περίεργα αλλα για να είμαι 100% σιγουρη θα κάνω αυτο που λές. Ευχαριστώ για την απάντηση!!!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για Ψύλλους τον ψάχνω κάθε μέρα...
Το καλο με τα άσπρα σκυλιά είναι ότι τους ψύλλους τους βλέπεις εύκολα..;):)
Τρίχωμα ενεργεια δόντια είναι όπως πριν. Μάτια σαν να έχει πιο εντονη έκρισση δακρύων απο πριν.Τα κόπρανα που λες είναι λίγο πιο μαλακά απο ότι με την άλλη τροφη κ λίγο πιο ανοιχτοχρωμα. Οσο για τα ούρα τί θα έπρεπε να προσέξω
Βάση όλων αυτών προσέχουμε και εμείς οι ιδιοκτητες την κλινική εικόνα των σκυλιών μας..
Αυτά γενικά πρέπει να τα παρατηρούμε..

Στα ουρα να προσεχεις το χρώμα..

Aλλη ιδέα είναι να τον ενοχλεί κάποια συστατικά σε κάποιο σαμπουάν που χρησιμοποιεί..
 


lzk

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
39
0
Θεσσαλονίκη
Οντως πολύ καλό που είναι άσπρος...Τον βάζω κάτω κ δυο φορές την ημέρα για χτένισμα κ ψάξιμο οπότε δεν μου ξεφευγει τίποτα!!!!:p
Σαμπουαν χρησιμοποιώ αποκλειστικά ενα υποαλλεργικό για σκύλους που το πήρα αποτον κτηνίατρο! Allercalm λεγεται. Πραγματικά ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. Το συνδεσα με την τροφη γιατι παρατηρησα οτι ξαναρχισε το ξύσιμο με την αλλαγη τις τροφής, με την άλλη τροφή ήταν οκ. Παντως για καλό κ για κακό θα τον πάω να δουμε για δερματικα