Δυσανεξια - hydrolyzed / novel protein




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Η μου διέφυγε ή δεν ειπώθηκε;
Αρνί της πλάτινουμ δοκιμάσατε;
Είμαστε σε αυτή τη φάση γιαυτό ρωτάω
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Και κάτι ακόμα για τους ζωμούς.
Πχ ζωμός κοτόπουλου, αν έχει βραστεί με την πέτσα είναι killer σε λίπος και μπορεί να προκαλέσει διάρροια και σε φυσιολογικά σκυλιά.
Τα συκωτάκια που ανέφερα πιο πάνω, τα ψήνω αφού έχω καθαρίσει τα λίπη πχ
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Για το αρνι platinum εγω σκεφτομαι το ρυζι που λεει οτι εχει..τον δικο μου δεν το ειχε βοηθησει ιδιαιτερα.. αυτο μονο δηλαδη.. επισης δεν ειναι οτι θεωρειται υποαλλεργικη τροφη.. θεωρητικα στις υποαλλεργικες αλλα μη κλινικες προσεχουν να εχουν οσα λιγοτερα συστατικα.. θεωρητικα παντα ομως.. αλλα αν δεν δοκιμασεις.. μπορει μια τροφη που δεν γραφει οτι ειναι υποαλλεργικη να του κατσει πιο καλα απο μια που λεει οτι ειναι.. οπως και εχει αν δοκιμασεις πες μας:D
 
  • Like
Reactions: zerom0


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Λοιπον με το χοιρινο ειχα βιαστει να βγαλω συμπερασματα.. παμε σουπερ! Τα κακα εχουν σφυξει ακομα περισσοτερο και εχει φτιαξει και το χρωμα τους παρα πολυ. Ουσιαστικα εκοψα την κλινικη κονσερβα που εβαζα μεσα στην ξηρα εντελως και τωρα τρωει την ξηρα με κιμα χοιρινο μαγειρεμενο. Να ξαναπω οτι δεν του ειχα δωσει ποτε χοιρινο, ειναι η πρωτη φορα που τρωει αυτη την πρωτεινη. Ο κτηνιατρος μ ειπε να δινω καθε νεα πρωτεινη τουλαχιστον ενα 20ημερο με μηνα για να δω αν θα παρουσιασει θεμα ή οχι. Θελω να μειωσω μερα με την μερα την κλινικη ξηρα και να προσθετω περισσοτερο χοιρινο.. αλλα δεν μπορω να σκεφτω πως θα το μετρησω αυτο..
Δλδ για ξηρα πανω κατω θελει 500-600 γρ την ημερα αναλογα την ξηρα, μαγειρευτο σκετο πληρες γευμα ηθελε 1000-1200γρ την ημερα.. για μισο μισο αν θελω να του το παω, πως το μετραω;
Τωρα απο ξηρα ειμαι αναμεσα στην παπια (simpsons premium sensitive duck and potato), και το χοιρινο της platinum.. αυτα που βλεπω ειναι οτι η simpsons εχει 45% παπια ενω η platinum 60% χοιρινο.. η platinum ομως δεν βλεπω να εχει γλουκοζαμινη χονδροιτινη που χρειαζεται στα μεγαλοσωμα..επισης η simpsons ειναι sensitive, η platinum οχι..μπας το παρα ανελυσα;o_O θελω να παρω και το τζελ για τα δοντια της platinum εντωμεταξυ:LOL:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μισο μισο μετρας με τον ιδιο τροπο ,Θα δινεις ενα και ενα γευμα? αν ναι δινεις το μισο ημερησιο ξηρας δηλαδη 250-300 ξηρα το ενα γευμα και 500-600 μαγειρευτο το αλλο.

Αναμεικτα θα μετρας ετσι ωστε συνολικα την ημερα να βγαινει σωστο ποσο.π.χ περιπου χωρις κομπιουτερακι τα εκανα προχειρα
αν θες 75%ξηρα-25% μαγειρευτο τοτε δινεις 180-220 ξηρα και 130-150 γραμμ μαγειρευτο το καθε γευμα . Συνολο την ημερα περιπου 425 ξηρα 275 μαγειρευτο
Αν θες μετα να πας σε 50-50 δινεις 125-150 ξηρα και 250-300 μαγειρευτο το καθε γευμα. Ημερησια δηλαδη 275 ξηρα 550 μαγειρευτο.
Μετα αν θες να το κανεις 25-75 θα δινεις 60-70 γραμμαρια ξηρα και 400-430 γρ μαγειρευτο το γευμα. Ημερησια δηλαδη 185 ξηρα και 825 μαγειρευτο.

Υπολογιζε δηλαδη το ημερησιο ποσοστο και μετα χωριζε το απλα στα 2 γευματα.


Το χοιρινο της πλατινουμ στο γκρεμλιν κανει πολυ σφιχτα κακακια σταθερα εδω και 2 μηνες. Το ειχα ψαξει και εχει γλουκοζαμινη χονδροιτινη φαινεται απο τα μυδια και κατι τετοια μεσα.

Το τζελ λογω ευαισθητου στομαχιου του δικου σου δε ξερω, παρατηρησα οτι κανα 2 φορες εχει δημιουργησει εμετο στο γκρεμλιν, κατσε να στρωσει λιγο το στομαχι του και μετα θα ελεγα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ενα θα σου πω εκανα print screen το μνμα σου να σιγουρευτω οτι θα το εχω:LOL: χιλια ευχαριστω!!

Α εχει ε;; Μωρε εκει το βλεπω να καταληγω.. σαν εταιρια ηταν η ξηρα τροφη που ξεσκιζε παντως λες και του εδινα μαγειρευτο σχεδον.. νομιζω αποφασισα..:cool:
παντως εμαθα οτι το χοιρινο σαν κρεας αμα δεν τα ενοχλησει τα κανει να εχουν πιο σφιχτα κακα.. οτι σφιγγει δλδ..τα κακα.. δεν ξερω αν εμπεδωσατε το τι σφιγγει:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ενα θα σου πω εκανα print screen το μνμα σου να σιγουρευτω οτι θα το εχω:LOL: χιλια ευχαριστω!!

Α εχει ε;; Μωρε εκει το βλεπω να καταληγω.. σαν εταιρια ηταν η ξηρα τροφη που ξεσκιζε παντως λες και του εδινα μαγειρευτο σχεδον.. νομιζω αποφασισα..:cool:
παντως εμαθα οτι το χοιρινο σαν κρεας αμα δεν τα ενοχλησει τα κανει να εχουν πιο σφιχτα κακα.. οτι σφιγγει δλδ..τα κακα.. δεν ξερω αν εμπεδωσατε το τι σφιγγει:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Γενικα ο δικος μου ειναι το ακριβως αντιθετου του δικου σου, οτι και να φαει δυσκολα θα εχει προβλημα, οποτε μαλλον ειμαι η πλεον ακαταλληλη να σου πω αν καθεται καλα σε ευαισθητα στομαχια. :LOL:
Αυτο παντως με τα κακακια το παρατηρησα και εγω, σφιχτα και τα μισα. Και στο μαγειρευτο βαζω πολυ λιγο ρυζι οποτε και απο εκει εχει εξισου καλα αποτελεσματα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δλδ για ξηρα πανω κατω θελει 500-600 γρ την ημερα αναλογα την ξηρα, μαγειρευτο σκετο πληρες γευμα ηθελε 1000-1200γρ την ημερα.. για μισο μισο αν θελω να του το παω, πως το μετραω;
Τωρα απο ξηρα ειμαι αναμεσα στην παπια (simpsons premium sensitive duck and potato), και το χοιρινο της platinum.. αυτα που βλεπω ειναι οτι η simpsons εχει 45% παπια ενω η platinum 60% χοιρινο.. η platinum ομως δεν βλεπω να εχει γλουκοζαμινη χονδροιτινη που χρειαζεται στα μεγαλοσωμα..επισης η simpsons ειναι sensitive, η platinum οχι..μπας το παρα ανελυσα;o_O θελω να παρω και το τζελ για τα δοντια της platinum εντωμεταξυ:LOL:
Το χοιρινο ειναι καλη πηγη αν δεν εχει πολυ λιπος. Στη ξηρα τροφη , εγω θα σου προτεινα την platinum iberico εχει 70% φρεσκο χοιρινο , εχει γλυκοζαμινη - χονδροιτινη απο το κελυφος πρασσινου μυδιου (και εγω platinum ταιζω , και στη ουσια η σκυλα μου με platinum μεγαλωσε αν εξαιρεσεις ενα τετραμηνο που ετρωγε αλλη μαρκα , αναμεσα στις naturea grain free , acana large breed και platinum η πλατινουμ ηταν με διαφορα η καλυτερη για το δικο μου σκυλι)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Εχω μια απορία και δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς εχει κάνει κάποια στατιστική.
Λέμε πχ ότι το σκυλί είναι αλλεργικό/δυσανεκτικό στο κοτόπουλο. Σε ποιό κοτόπουλο; Στο φρέσκο ή στο επεξεργασμένο; Στην κλινική πχ που του δίνω, λέει κρέας πουλερικών αλλά δεν τον ενοχλεί (ποιός ξέρει πόσο και τι πουλερικό έχει).
Αν φάει φρέσκο όμως, μπαίνουμε στο βλέννα land μετά...
Θέλω να πω....παρατηρείτε διαφορετικές συμπεριφορές ανάμεσα σε μαγειρευτό κ σε ξηρή μορφή;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ναι εγω το εχω ξανα ακουσει.. καταρχας οι κλινικες κανουν διαφορετικη επεξεργασια.. αλλα εχω ακουσει κ κανονικη ξηρα με βαση τ κοτοπουλο να μην το ενοχλει και μαγειρευτο ή μπαρφ να το ενοχλει..
και ο δικος μου απο οταν γεννηθηκε ξηρα με βαση κοτοπουλο ετρωγε.. οταν του ξεκινησα τα μπαρφ κ τα μαγειρευτα δεν ειχα θεμα για καποιο καιρο με κοτοπουλο.. ξαφνικα μια μερα εμετο.. και μετα κακα πουρε μονιμα όποτε ετρωγε κοτοπουλο.. η ξηρα απο ενα σημειο κ μετα δεν ηταν οτι δεν του καθονταν καλα απλα τα κακα αρχισαν να αλλαζουν και δεν μ φαινοταν πλεον φυσιολογικο.. αλλα με μαγειρευτο ή μπαρφ κοτοπουλο ηθελε πολυ λιγοτερο χρονο να εκδηλωθει και εκδηλωθηκε κ πιο αποτομα.
 
  • Like
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σκέφτομαι να μαγειρέψω με λίγη βρώμη αντί για ρύζι.
@Hammer
Θα σου προτεινα βρωμη τις γνωστες νιφαδες, 2/3 νιφαδες και 1/3 πιτουρο βρωμης
μπορείς να εξηγήσεις γιατί ΚΑΙ πίτουρο εκτός από βρώμη; Ποιά η διαφορά;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν ειναι "απαραιτητο" να βαλεις και πιτουρο καλο ομως ειναι να το κανεις γιατι θα ειναι πιο πληρης η τροφη αφου υπαρχουν πολλες βιταμινες στον φλοιο (δλ το πιτουρο) επισης ανεβαζεις το ποσοστο των ινων, που ειναι καλο για πιο σφιχτα κακα. Μπορεις να το κανεις και χωρις, μπορεις και 50% βρωμη -50% πιτουρο. Γινεται και με αλευρι ολικης αλεσης απο κριθαρι ή σταρι, αλλα η βρωμη ειναι ανωτερη απο καθε αποψη γιατι δεν εχει γλουτενη, εχει το πιο υψηλο ποσοστο πρωτεϊνης απο ολα τα δημητριακα, πολλες βιταμινες και το ph της ειναι οξινο που ειναι καλο για το πεπτικο συστημα του σκυλου.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and zerom0




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Φφ.. κ ηρθε το ιβηρικο λοιπον ωραια κ καλα.. αρχισα σιγα σιγα.. ειμαι ακομα στην φαση δλδ κανονικα γραμμαρια παλιας ξηρας κλινικης και λιγα καινουργιας.. να ειναι 5-6 μερες;; Πουρεδακι σημερα.. καιρο ειχαμε να το δουμε.. θα μου πειτε δεν εχω δωσει ακομα χρονο ε; Εχει οσο χρονο θελει 15 κιλα θα τα φαει αυτη την φορα θελει δεν θελει..:D απορω ομως αν θα μπορεσει να φαει τπτ στην ζωη του εκτος απο υδρολιμενη σογια.. μιλαγα κ με μια εκτροφεα κ μ λεει αυτες οι κλινικες ειναι ΤΑ σκουπιδια μονο για να βγαζουν λεφτα ειδικα σε τετοια ηλικια(που ναι οκ ευχαριστω το ξερα) αλλα γιατι πιανει μονο αυτη ρε γμτο.. το που μ ειπε βεβαια ειναι αν εχω δοκιμασει μπαρφ.. κ δευτερο οτι ειχε το ιδιο σκυλι της και εδω και ενα 2μηνο ειναι σουπερ με μια τροφη λεγεται il tartufo.. το συγκεκριμενο σκυλι βεβαια..εγω τωρα ομως θελω να προσπαθησω αυτη που εχω. Αν δω οτι δεν βγαινει με τπτ..δεν ξερω :cry:
 
  • Like
Reactions: medusa and Asmodeus


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Πολυ ταλαιπωρια εχετε φαει με τη τροφη. Η αληθεια η πλατινουμ εχει τα χιλια μυρια μεσα απο συστατικα. Αμα σε κατι εχει ευαισθησια αντε να βρεις τι. Η κλινικη φαινεται η πιο ασφαλης επιλογη στη περιπτωση σας μαλλον.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εσυ θα το παλευεις...Ο μικρος θα αντεξει? Εννοω αν υπαρχει κινδυνος να παθει μεγαλυτερη ζημια με τοσα πουρεδακια :eek:
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Α οχι ενταξει δεν θα τον αφηνω να πουρεδιαζει ετσι.. σιγα σιγα κ με πολλα βηματα πισω.. μιλαω συνεχεια με ατομα με πολλα σκυλια εκτροφεις κτλ.. φαντασου τωρα λοιπον οτι ειδικα για τετοιες ρατσες σε τετοια κιολας ηλικια ποσο απαγορευτικο ειναι η κλινικη που τ δινω σε θεμα θρεπτικοτητας και ειδικα κοκκαλα αρθρωσεις κ ολα.. αλλιως τι.. ισα ισα θα ειχα κ την ησυχια μου με την κλινικη.. ουτε κουραση τπτ.. αλλα φτιαχνεις αυτο κ πριν το καταλαβεις σε λιγο χρονια ανοιγεις χειροτερο!! Η μια εκτροφεας δλδ σχεδον με εβρισε..
 
  • Like
Reactions: medusa


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μπορεί η πατάτα να μην του κάθεται καλά..εγώ δε θα πήγαινα σε αυτόν τον κωδικό αλλά στο αρνάκι σε πρώτη φάση. Επίσης θα πρόσθετα είτε στην κλινική, είτε στην πλατινουμ και λίγη βρώμη να δω πως θα τα πάει. Εχεις δίκιο με τις κλινικές, ξέρω από πρώτο χέρι αλλά τώρα τελευταία, με λίγο αρνάκι της πλάτινουμ κ μπόλικο μαγειρευτό, τα πάει καλύτερα ο πατσαβούρης μου. Οκ, όταν βάλω παραπάνω κάτι σε λαχανικό, υπάρχει αυξημένη "ρευστότητα" αλλά τίποτα τραγικό.
Παίξε κ με φυσικά συμπληρώματα αντιφλεγμονώδη γενικώς...λίγο κουρκουμά, λίγο λάδι καρύδας. Θα τη βρεις την άκρη κάποια στιγμή.
Γενικά ο κούκλος σου είναι ψιλοαγχώδης τυπάκος; Ενθουσιάζεται εύκολα; Γιατί και αυτά παίζουν ρόλο
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3