Δυσανεξια - hydrolyzed / novel protein


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ο κουρκουμας ειναι παγιδα λιγο. Βοηθαει μεν σε καποια πραγματα αλλα επισης επιβαρυνει αλλες στομαχικες/εντερικες διαταραχες.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σε πολύ μικρή ποσότητα πάντα. Μέχρι στιγμής δε μας έχει δημιουργήσει θέμα κι έχουμε περάσει ουκ ολίγα. Δεν ξέρω, από τότε που άρχισα να μαγειρεύω προσθέτοντας λίγο κουρκουμά, λίγο λάδι καρύδας και ρίγανη ή θυμάρι είδα μεγάλη βελτίωση. Ολα αυτά ίσως κ σε λίγο λιγότερο από συνιστωμενη δόση. Αλλά μένουμε αυστηρά μακριά από λιπαρά και κοτόπουλα.

Υγ: Νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς ο κουρκουμάς θέλει προσοχή γιατί είναι και αιμολυτικός
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ευχαριστωπολυ για το ενδιαφερον σας παιδια:love:
Εε μιλησα παλι με κτηνιατρο (που σε καποια φαση θα μ πει κοπελια φιλοι φιλοι αλλα φτανει:LOL:) το θεμα με τις κλινικες ειναι οτι λογω της επεξεργασιας το στομαχι του τωρα ξεμαθε την σωατη χωνεψη.. και θελει χρονο.. δλδ του βαζω λιγο παραπανω πλατινουμ πχ στην κλινικη και αν τα κανει πολυ μαλακα μετα στα επομενα γευματα πιο λιγη για να ξανασφυξει.. και ξανα μετα λιγο περισσοτερη.. ετσι σιγα σιγα σε 15 χρονια θα την σταματησουμε την κλινικη:ROFLMAO:..
Τωρα πρεπει να θυμηθω παλι τι σφυγγει.. ηταν κ η ριγανη σε αυτα; Σκεφτομαι αφου πχ με το κιμα χοιρινο μαγειρευτο τα παει καλα να εκανα ενα γευμα μαγειρευτο το πρωι χωρις ξηρα καθολου και ξηρα κανονικα το βραδυ.. ο θεος να μας βοηθησει:LOL:. Παραγγειλα και bone meal powder γιατι δεν ξερω οταν ετρωγε τριμμενο κοκκαλο στο γευμα με κιμα ηταν τζαμι το σκυλι.. και μ λεει ο γιατρος προσπαθησε μπορει να εχει σχεση κ αυτο,να χρειαζεται λιγο παραπανω ποσοτητα ασβεστιου απ το φυσιολογικο δεν ειναι κ ο καθε οργανισμος τ ιδιο ακριβως..
 
  • Like
Reactions: mareco


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πειραμα νο2 (ο καημενος ο ενζο:LOL:)
Προσθεσα πατατα κ γλυκοπατατα βραστη (κ αυτο γτ δεν βρισκουμε ευκολα γλυκοπατατα εδω αλλα μολις βρω θα παρω πολλες). Κανονικα κανει κακα περιπου 3 φορες την μερα αλλα λιγα καθε φορα. Αυτες τις μερες λοιπον με τις πατατες/γλυκοπατατες σαν να μειωθηκε η ποσοτητα αλλα και οι φορες.. κ σκληρυναν κ λιγο περισσοτερο.. ιδεα μου δεν ειναι σιγουρα γτ φαινεται η αλλαγη. Κανει τετοια η πατατα ρε παιδια; να χαιρομαι;Να του εκατσε τοσο καλα αυτουνου; Δεν ξερω.. σιγα σιγα χωνευει καλα κ την πλατινουμ χοιρινο κ αν συνεχισουμε ετσι, στοχος ειναι ενα γευμα μαγειρευτο ή μπαρφ το πρωι κ κροκετα σκετη το βραδυ.. απλα επειδη κοκκαλο εγω δεν του δινω και τα τριμμενα της ετοιμης μπαρφ τα εβγαζε οπως ηταν, παραγγειλα σκονη κοκκαλου και την περιμενω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Γλυκοπατατα αρχισα και εγω να βαζω. Μας καθισε εξισου καλα. Και η πλατινουμ που δινεις εχει πατατα νομιζω. Αν θυμαμαι καλα εσενα δε του καθεται το ρυζι οποτε ειναι μια καλη ιδεα.
Το κοκαλο για το ασβεστιο το βαζεις ε? Εγω καθομαι και βαζω τσοφλια αλλα μου μυριζουν ασχημα να πω την αληθεια. Δε τη μπορω την μυρωδια αυγου.

Ελπιζω να σας πανε ολα καλα αυτη τη φορα.;)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Απ το στομα σου..:LOL::LOL:
Αργοτερα κ κολοθυκα θα του δοκιμασω! Εχει βαλει κολοκυθα στον ατμο κ ο αγροκηπος χαλβατζη πως λεγεται.. και ετοιμα κομματια κ στον ατμο, καλη κ γρηγορη λυση (οπως και καροτα κ αλλα)

Οταν τ εδινα μπαρφ ετοιμη κ ειδα οτι εβγαζε τα κοκκαλα οπως τα ετρωγε, σκεφτηκα να παιρνω απ τ χασαπη κ να τ βαζω τσοφλια.. αλλα βαριεμαι με τα τσοφλια θα πω κ την αληθεια! Κ δεν γινονταν οσο σκονη εγω ηθελα και ξεχνουσα να τα κρατησω κ τα εψαχνα στα σκουπιδια μετα:whistle: ε καλα ηταν.. οταν με το καλο ερθει η σκονη και κανω τα υπολοιπα πειραματα μ θα ενημερωσω πως πηγαινει σιγα σιγα:) θα ειναι πιστευω παντως καλο γιατι αναλογα ποσο θελει ο καθε οργανισμος μαθαινεις τι ποσοτητα να του βαζεις..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τωρα που το λες σε αυτη τη δοση μαγειρευτου που εβαλα λιγο ρυζι και περισσοτερη γλυκοπατατα κανουμε κακακια 1 το πολυ 2 φορες και ποσοτητα ελαχιστη.
Τηρω το ιδιο προγραμμα περιπου πρωι πλατινουμ ιβηρικο , βραδυ μαγειρευτο.

Γλύκοπατατα αν δε βρισκεις ευκολα , εβγαλε ενας γνωστος μπαρμπας στο κοσμο των κατεψυγμενων λαχανικων ετοιμο πουρε συσκευασμενο κατεψυγμενο, δεν εχει περιεργα μεσα. Ετσι δοκιμασα αρχικα μου δωσαν ενα σε προσφορα. Μπορεις να αποθηκευσεις κανενα στη καταψυξη και να χρησιμοποιεις οταν υπαρχει ελλειψη.

Κολοκυθα δοκιμασα και παρα το γεγονος οτι το γκρεμλιν τα αλεθει ολα, ειδα οτι δε τη χωνευε και τελεια. Βεβαια δε την ειχα πολτοποιησει αρκετα .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αα θα το ψαξω απο με τον πουρε του μπαρμπα δεν το εχω δει στα σουπερ μαρκετ που παω! Μπορει κ να μην εχει ερθει συρο ακομα:LOL:
Αλλιως θα παρω πολλες μολις τις πετυχω θα τις πολτοποιησω καλα κ θα τις εχω καταψυξη σε μεριδες..
Ετσι με την κολοκυθα ε; Κ λενε ειναι πολυ καλη για το γαστρεντερικο τους.. μπορει να ηθελε παραπανω βρασιμο γιατι κ αυτη κ η γλυκοπατατα ειναι αρκετα σκληρα.. εγω για αρχη τα εβρασα τοσο που μετα λιγο τα εκανα πουρε με το πηρουνι και εγιναν πανευκολα.. αλλιως τα βγαζει ατοφια, οπως κ το ρυζι δλδ οσο κ αν το βρασω..
Με τα γευματα κ εγω ετσι το σκεφτομαι απλα αντιστροφα γιατι οι γιγαντοσωμες φυλες εχουν κ θεματα συστροφης στομαχου οποτε λεω το πρωινο να μην ειναι ξηρα ωστε να το χωνευει πιο γρηγορα..
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μαλλον αυτο το λαθος ειχα κανει με τη κολοκυθα, δεν την ειχα βρασει αρκετα και πολτοποιησει. Δε τον πειραξε παντως, απλα εβγαινε κομματακια μετα.
Ο ετοιμος πουρες βολευει για οταν με πιανει τεμπελια, τωρα πρεπει να βγηκε, πριν μια εβδομαδα σε μερα προμοτιον τον πετυχα. Αλλα δε συμφερει οικονομικα για συνεχεια.

Εντωμεταξυ στο σκυλο μαγειρευω καλυτερα απο μενα αχαχαχαχ
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Του εδινες κοκκαλα απο κουταβι; Για ποσο καιρο εδινες barf; Το πεπτικο χρειαζεται ενα διαστημα να μαθει να δουλευει τα κοκκαλα.. Νομιζω το κλειδι ειναι να βρεις τι ταϊζαν τα σκυλια τους οι ιδρυτες της φυλης (τις παλιες καλες μερες, οχι ο εκτροφεας που τον πηρες), και αν η φυλη ειναι προσμιξη (ΟΛΕΣ ειναι) τοτε τι ταϊζονταν οι σκυλοι που αποτελεσαν την βαση για την δημιουργια της; Τροφη για σκεψη και ερευνα..Νομιζω οτι ολες αυτες οι δυσανεξιες που παρουσιαζουν τα πιο πολλα σκυλια σημερα εχουν να κανουν με τις συνθετικες τροφες και τα συντηρητικα τους.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μαλλον αυτο το λαθος ειχα κανει με τη κολοκυθα, δεν την ειχα βρασει αρκετα και πολτοποιησει. Δε τον πειραξε παντως, απλα εβγαινε κομματακια μετα.
Ο ετοιμος πουρες βολευει για οταν με πιανει τεμπελια, τωρα πρεπει να βγηκε, πριν μια εβδομαδα σε μερα προμοτιον τον πετυχα. Αλλα δε συμφερει οικονομικα για συνεχεια.

Εντωμεταξυ στο σκυλο μαγειρευω καλυτερα απο μενα αχαχαχαχ
Αχαχαχαχα καλε εγω με τον σκυλο αρχισα να πρωτομαγειρευω:ROFLMAO: αρα οι σκυλοι δεν βοηθουν μονο στο αλτσχαιμερ κτλ βοηθουν κ στην νοικοκυροσυνη αχαχχα
Εντωμεταξυ για την κολοκυθα στον ατμο, ειπα κατι μερες πριν στον μαναβη να την φερει και πηγα τωρα κ ο γλυκουλης εφερε κιολας:LOL::LOL: 3 πακετα πηρα απο ντροπη!
IMG_20171025_190057-1.jpg
Βεβαια κ αυτο της βαρεμαρας ειναι.. κ δεν ειναι φτηνουλι και ουτε μεχρι το λαιμο δεν θα του παει:cautious:
Επισης πρωτη φορα που δεν πηρα γλυκοπατατα πορτοκαλι αλλα ασπρη.. να ναι το ιδιο αραγε..
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Του εδινες κοκκαλα απο κουταβι; Για ποσο καιρο εδινες barf; Το πεπτικο χρειαζεται ενα διαστημα να μαθει να δουλευει τα κοκκαλα.. Νομιζω το κλειδι ειναι να βρεις τι ταϊζαν τα σκυλια τους οι ιδρυτες της φυλης (τις παλιες καλες μερες, οχι ο εκτροφεας που τον πηρες), και αν η φυλη ειναι προσμιξη (ΟΛΕΣ ειναι) τοτε τι ταϊζονταν οι σκυλοι που αποτελεσαν την βαση για την δημιουργια της; Τροφη για σκεψη και ερευνα..Νομιζω οτι ολες αυτες οι δυσανεξιες που παρουσιαζουν τα πιο πολλα σκυλια σημερα εχουν να κανουν με τις συνθετικες τροφες και τα συντηρητικα τους.
Εχει βαση αυτο που λες.. δεν εχουν περασει ομως πολλα χρονια ωστε να εχει αλλαξει αρκετα το γενετικο ολο συστημα; Η φυλη αρχικα ηταν απο τον καναδα "βοηθος" ψαραδων..
Αυτο με τα κοκκαλα οχι δεν τ εδινα απο μικρο.. μπαρφ ομως ταισα καποιους λιγους μηνες και αλλαγη δεν υπηρξε καθολου.. στο τελος επαθε και το θεμα και μονο με υποαλλεργικη εστρωσε(n) (ειχα προσπαθησει να τον στρωσω απο μονη μ δλδ αλλα δεν..)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Οι φυλες που χρησημοποιηθηκαν για να δημιουργηθει η συγκεκριμενη ποιες ειναι; Παντως φωναζει τσομπανος απο μακρυα..Για κοκκαλα αν μπορεις να βρεις ουρες μοσχαρισιες, ραχοκοκκαλα και παϊδια και να τα βρασεις θα δεις μεγαλη διαφορα. Δεν συμφωνω γενικως με την ωμη διατροφη..Αλλα ουτε και την απορριπτω αν ξερεις απο που προερχεται το κρεας δλ το εχεις παραγει εσυ..Οι γιγαντοσωμες φυλες φυλες παντως στο παρελθον ειχαν στην διατροφη τους σαν πρωτο συστατικο τα σιτηρα..σαν δευτερο τα κοκκαλα απο ανθρωπινα αποφαγια κυριως, και το κρεας ερχοταν τριτο μονο σε special occasions..Μαγειρεμενα κοκκαλα του εχεις δωσει ποτε;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι φυλες που χρησημοποιηθηκαν για να δημιουργηθει η συγκεκριμενη ποιες ειναι; Παντως φωναζει τσομπανος απο μακρυα..Για κοκκαλα αν μπορεις να βρεις ουρες μοσχαρισιες, ραχοκοκκαλα και παϊδια και να τα βρασεις θα δεις μεγαλη διαφορα. Δεν συμφωνω γενικως με την ωμη διατροφη..Αλλα ουτε και την απορριπτω αν ξερεις απο που προερχεται το κρεας δλ το εχεις παραγει εσυ..Οι γιγαντοσωμες φυλες φυλες παντως στο παρελθον ειχαν στην διατροφη τους σαν πρωτο συστατικο τα σιτηρα..σαν δευτερο τα κοκκαλα απο ανθρωπινα αποφαγια κυριως, και το κρεας ερχοταν τριτο μονο σε special occasions..Μαγειρεμενα κοκκαλα του εχεις δωσει ποτε;
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΑ ΚΟΚΑΛΛΑ.
Κίνδυνος, θάνατος. Κάθε μέρα σε κάθε κτηνιατρείο πεθαίνουν και από 2 σκυλιά με σφηνωμένο κόκαλλο στο έντερο.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κοιτα επειδη δουλευα και σε κτηνιατρειο χρονια εχω δει πολλα με κοκκαλα και τα φοβαμαι πολυ περισσοτερο απο τον μεσο ανθρωπο με σκυλο:D τα μαγειρευτα ναι δεν θα τα εδινα καθολου. εδωσα μια δυο φορες κοκκαλο χασαπη ωμο ειδα οτι δεν.. και δεν ξαναδωσα..
Η φυλη ελα ντε μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καπου ξεκαθαρα απο ποιες προηλθε.. ελεγαν για pirs και dog de boreaux αλλα.. δεν εχω βρει εγω ακομα για κατι σιγουρο.. στον καναδα παντως τα χρησιμοποιουσαν σαν σκυλους δυναμης,τραβουσαν τα διχτυα και αργοτερα σαν ναυαγοσωστες.. παντως η σαρδελα πχ του καθεται τελεια:LOL:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΑ ΚΟΚΚΑΛΑ. Κινδυνος θανατος.= ΜΑΥΡΟ /Δωσε στο σκυλο μια τσαντα κοκκαλα οτι να ναι = ΑΣΠΡΟ. Τι απεγινε το ΓΚΡΙ; Δλ οχι κοκκαλα στηρηξης και 15-15% της διαιτας. Αποφραξη εντερου; Αν μιλαγαμε για 8 κιλα σκυλι οκ να το συζητησουμε, αλλα 50 και 60 κιλα αρκουδες..Αν τα μαγειρεμενα κοκκαλα ηταν τοσο απειλητικα τοτε οι σκυλοι θα ηταν ειδος προς εξαφανιση. Αληθεια ποσα σκυλια καθε χρονο χανουν τη ζωη τους απο τις τοξικες συνθετικες τροφες;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι διατροφολογος σκυλων, και ουτε θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου αλλα απο τοτε που εγιναν το φυσιολογικο οι ξηρες τροφες ακυρωσαμε σοφια χιλιαδων χρονων..Ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου so to speak..Φυσικα και υπαρχουν κινδυνοι, παντου υπαρχουν, ετσι ειναι η ζωη, ζυγιζεις κρινεις και ψαχνεις συνεχεια..οχι ομως οτι το junk food ειναι πιο ασφαλες επειδη δεν θα σου προκαλεσει αποφραξη..
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μα γιαυτο εφτιαξα και το συγκεκριμενο θεμα.. επειδη βλεπω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι με σκυλο που εχει τετοιου ειδους θεματα επαναπαυονται σε μια υποαλλεργικη της ροαγιαλ για ολη του την ζωη.. και δεν μ αρεσει αυτη η λογικη. Πριν καν παρω σκυλο ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι ότι προβλημα παρουσιαστει θα πρεπει να εχω τον χρονο και το χρημα να το χειριστω οσο μπορω καλυτερα για το σκυλι. Και εδω δεν γραφω για να κανουν τα ιδια οσοι αντιπετωπιζουν τετοια θεματα (ετσι κ αλλιως καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος) αλλα εστω να μπουν στο τροπο σκεψης να το ψαξουν παραπανω. Δλδ γενικα συμφωνουμε πιστευω. Απλα σε αυτη την φαση προσπαθω ακομα να τον σταθεροποιησω γιαυτο ακομα δεν μπορω να πειραματιστω και να κανω λογο για κοκκαλα.
Το προηγουμενο σκυλακι μου ηταν ενα γιορκι που ως φοιτητρια τοτε οταν δεν ειχαμε να φαμε επαιρνα δυο καλαμακια κοτοπουλο ενα για μενα κ ενα για τον μαξακο:LOL: ποτε λοιπον αυτο το σκυλι, που ηταν 2.300kg, οτι κ αν ειχε φαει δεν ειχε κανει περιεργα κοπρανα. Που ειχε ερθει στα χερια μ 5 χρονων, ουτε που ξερω τι εκανε πιο πριν, λογικα ξηρα φανταζομαι κ μονο..
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Καλά πεθαίνω που από το γιόρκι πήγες στον γομαρόκουκλο!!!
Γλυκοπατάτα και κολοκύθα δοκιμάσαμε τον περασμένο χειμώνα και δε μπορώ να πω ότι μας έκατσαν ιδιαίτερα καλά. Είπαμε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ειδικά η κολοκύθα σε διάφορα ξένα άρθρα και φόρουμς θεωρείται γενικός ρυθμιστής και για διάρροια και για δυσκοιλιότητα. Μάλιστα είχα πετύχει μια μπλογκού που εξηγούσε πως μπορείς να την ψήσεις σε ρομποτάκι κ πως την πολτοποιείς μετά. Οξω όμως έχουν κι ένα άλλο κόλπο που δεν έχω βρει μέχρι στιγμής να κυκλοφορεί εδώ, έχουν έτοιμο πουρέ σε κονσέρβα. Την κολοκύθα θα την ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή.
Καλώς υπάρχει αυτό το νήμα, πολύ καλώς! (y)
Αυτόν τον αγρόκηπο τον βρίσκουμε σε απλά σουπερ μάρκετ;

Παρεπιπτόντως, χρόνια πολλά Δήμητρα για σήμερα! :)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ:D:D:D

Παντως κ εγω επειδη διαβαζα σε αυτα τα αρθρα ολο "canned pumpkin" ετσι εψαξα και βρηκα αυτο! Λοιπον αυτο το εχω βρει σε σουπερ μαρκετ και σε μαναβικο που εχει ομως κ μπαχαρικα ξηρους καρπους κ τετοια! Αν δεν κανω λαθος εχει κ καλαμποκι ολοκληρο μπατζαρια καροτα.. ολα ειναι συσκευασμενα ετσι οπως στην φωτογραφια που εχω ανεβασει..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf