Δυσπλασία κι εκτροφή!


Status
Κλειδωμένο θέμα

George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Περιμένω να μάθω γιατί τα 2 boxer ήταν απαράδετα! Δεν μπορώ να καταλάβω όπως περιμένω και από τα rott να δω που ήταν το λάθος!
Μάλλον θα περιμένεις πολύ γιατί ο Omarock έχει καταργήσει πρότυπα και κανόνες, τα ξέρει όλα και διαθέτει X-ray vision... δεν χρειάζεται πλέον ιατρικές εξετάσεις ούτε ακτινογραφίες για να βγάλει συμπράσματα... Προτεινω λοιπόν να διαλυθεί η επιτροπή υγείας της FCI και να γνωμοδοτεί αυτός... Φυσικά οι γενετιστές και οι ορθοπεδικοί να σκίσουν τα πτυχία τους και να αναλάβει ο ίδιος....
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μάλλον θα περιμένεις πολύ γιατί ο Omarock έχει καταργήσει πρότυπα και κανόνες, τα ξέρει όλα και διαθέτει X-ray vision... δεν χρειάζεται πλέον ιατρικές εξετάσεις ούτε ακτινογραφίες για να βγάλει συμπράσματα... Προτεινω λοιπόν να διαλυθεί η επιτροπή υγείας της FCI και να γνωμοδοτεί αυτός... Φυσικά οι γενετιστές και οι ορθοπεδικοί να σκίσουν τα πτυχία τους και να αναλάβει ο ίδιος....
Είχα boxerina την χάσαμε στα 5 απο επιθετικό καρκίνο έλιωσε η κοπέλα και ήταν από εκτροφέα απλά αυτό σε στήσιμο... δεν το καταλαβαίνω!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιό είναι το σωστό υπάρχει αναρτημένο και στο forum και σε πολλά άλλα σημεία του internet ...

Eρώτηση πρός mods άμα μπώ σε ένα forum για μηχανάκια και παραληρώ κάθε βράδυ επί 2 ώρες και άλλες 4 ώρες την ημέρα λέγοντας ότι η πιο γρήγορη μηχανή είναι το typhoon 50 ενώ οι άλλες έχουν όλες μηχανολογικά προβλήματα ενώ την μέτρηση αυτήν της ταχύτητας την κάνω με το μάτι θα κρίνομαι για πολλές μέρες από τα λεγόμενά μου ?

Ξαναέλεος και καληνύχτα σας :-D
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Είχα boxerina την χάσαμε στα 5 απο επιθετικό καρκίνο έλιωσε η κοπέλα και ήταν από εκτροφέα απλά αυτό σε στήσιμο... δεν το καταλαβαίνω!
Λυπάμαι, πέντε ετών είναι πολύ νωρίς. Πάντως απο φωτογραφία σίγουρα δε μπορεί κανείς να διακρίνει δυσπλασία....

Η δυσπλασία είναι σοβαρό θέμα και δεν του αξίζει να συζητείται σε τέτοιο επίπεδο. Για να σοβαρευτούμε: η κληρονομικότητα παίζει ρόλο αλλά είναι πολυγονιδιακή ασθένεια. Σε αντίθεση με την καρδιομυοπάθεια στα μπόξερ που σε μια δεκαετία μειώθηκε δραματικά, απο τη στιγμή που άρχισαν να γίνονται εξετάσεις, η δυσπλασία παραμένει παρόλο που οι μελέτες γίνονται εδώ και 25-30 χρόνια (αναφέρομαι στα μπόξερ).
Αντίθετα με ότι πρεσβεύει ο παντελώς άσχετος προλαλήσας εκ Δράμας ορμώμενος όμως,τα μπόξερ έχουν πολύ καλύτερα ποσοστά από τα φίλα.
Τα στοιχεία είναι στη διάθεση του κάθε αναγνώστη...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Λες οι Λυκοι και τα αγριοσκυλα που δεν ειναι στην FCI και δεν εχουν ακτινες,και ορθοπεδικους αλλα ενα στανταρ φυσικο,να εχουν δυσπλασια?
Πιστευεις οτι οι ιδιοι οι ιδρυτες αυτων των σκυλων πριν 100-200-300 χρονια ηξεραν αν αυτο το στανταρ σχημα προκαλει κακο στον σκελετο?
Πιστευεις οτι ξερει η ιδια η FCI αν το προβλημα υπηρχε απο την ιδρυση μιας ρατσας?η προεκυψε μετα?
Ακομα δεν ξερουν να πουνε 100% που οφειλετε ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωριζει ολα ειναι θεωριες ακομα,και ο καθενας υποστηριζει την δικη του.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παρακάτω οι αναγνώστες θα έχουν την τιμή να αναγνωρίσουν επιτέλους το σχήμα σκύλου - απόλυτα φυσικό - απευθείας φυσική εξέλιξη από τον λύκο της Σιβηρίας και την αλεπού της στέπας ...

... που για χιλιάδες χρόνια οργώνει τις αχανείς εκτάσεις της Βραζιλίας με το τόσο δυνατό πίσω σύστημα που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί ύπαρξη οποιασδήποτε ανωμαλίας σε οστά και αρθρώσεις ...

και φυσικά πρίν 300 χρόνια οι ακτινογραφίες του ήταν πεντακάθαρες - γι'αυτό και οι αρχαίοι Βραζιλιάνοι δεν ξανασχολήθηκαν με μακακίες αλλά πιάσανε τις πλαστικές καρέκλες να φτιάξουνε και χαρακτήρα να δέσει το γλυκό

ΙΔΟΥ ο λύκος της Βραζιλίας η επιτομή της λειτουργικότητας
 

Attachments



denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λάθος

Βρήκα πιο λειτουργικό σκύλο και ΠΑΝΤΑ HDA

... όπως φαίνεται ακόμα και αν κοιτάξεις την φωτό από μακριά (από την γωνία μέχρι το περίπτερο ας πούμε)

επίσης φαίνεται και η σπιρτάδα δεν χρειάζεται κάν πλαστική καρέκλα λέμε
 

Attachments

  • 29,2 KB Προβολές: 114


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Παρακαλας νσ κλειδωσει το θεμα μαλλον,εγω θα απαντησω στην φωτο που εβαλες,κοιτα το πισω ποδι χαμηλα το βλεπεις ποσο τεντωμενο ειναι?βλεπεις οτι η πατουσα παταει σχεδον στην μυτη?γωνια δεν υπαρχει.
Πολυ ομορφο σκυλι αλλα με αυτο το πισω ποδι δεν θα επερνα εγω σκυλι αφου δεν παταει καλα αρα επιβαρυνει καπου αλλου,
αυτο ειναι που εγω παραδεχομαι και δεν ειπα οτι τα Φιλα δεν εχουν δυσπλασιες(αλλα οχι βεβαια σαν εσας που η ρατσα επαθε μεγαλη ζημια και το ξερεις και ασε τις λιστες κατα μερος και παραδεξου τα δεν προκειτε για σενα προσωπικα).
Εγω κανω ενα πειραμα,αφου αυτο στην ουσια κανουν ολοι,καθε μερα μαθαινουμε κατι καινουριο για την δυσπλασια,εχω μια θεωρια και δεν θελω την βοηθεια κανενος ουτε γιατρων ουτε φαρμακων(εκει φτανω μονο απο ατυχημα),και βλεπω οτι και παλιοτερα με τα σκυλια μου γενικα οσο ζουσα εδω δεν ειχα προβλημα,συζητησα και με τον γιατρο μου που ειναι περισσοτερο φιλος,και αποφασισα να συνεχισω με Μπαρφ χαμηλη πρωτεινη(εκτος της πρωτες 45 μερες στα κουταβια μου,με φυσικο περπατημα τρεξιμο,το καθε σκυλι κανει οτι θελει οποτε θελει).
Γαυγιζουν,μαλωνουν,παιζουν,και γενικα ζουνε μια σχετικα χαλαρη σε προγραμμα ζωη,στρες σχεδον 0,διαροιες 0,
7 σκυλια που τρεχουν στην πετρα στον βραχο και στην λασπη,στα ποταμια,κ.τ.λ. και δεν ειχαμε ποτε σκυλι που να κουτσαινει(εκτος απο τριβολια),να παθει μια θλαση,εναν τραυματισμο που θα το κανει ζημια εσωτερικα,τιποτε απολυτως,ειχαμε δαγκωματα σκισιματα,κ.τ.λ. χωρις ποτε επεμβαση γιατρου και χωρις ραμματα.
Ναρκωση η φαρμακα ξερουν μονο 1-2 σκυλια μου(για αγανο μεσα στο αυτι)τα υπολοιπα μονο αποπαρασιτωση(μεχρι ενος χρονων,και μετα οποτε διαπιστωθει προβλημα,δηλ.ποτε)και τα ετησια εμβολια.
Το πειραμα παει καλα και η ιστορια θα δειξη,το θεμα ειναι οτι εγω ειμαι σε θεση να κανω ενα προγραμμα ζωης για τα σκυλια μου και οχι να κανω οτι λενε τα βιβλια(που αποτυχανε με ενα βιβλιο για ολες τις ρατσες και ο καθενας λεει τα δικα του) στο θεμα τροπου ζωης των σκυλων μου ειμαι υπευθινος εγω,για τα κουταβια μου επισης,και το μελλον θα δειξη αν εχω δικιο,
αλλα και αδικο να εχω μεχρι τωρα παμε καλα οποτε μικρο το κακο οτι και να ερθει.
Οι γιατροι θα σου πουνε για διαφορες θεραπειες,αλλα για την προληψη ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του λεει,δεν σου λεει κανενας τιποτα σιγουρο.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εσυ μου ζητησες να κατεβασω φωτος σου τις κατεβασα,και σου περιεγραψα τι εννοω μπορεις σε παρακαλω να απαντησεις σοβαρα αν πιστευεις οτι εκεινα τα σκυλια ειναι σωστα?σκελετικα?
Εβαλες και τον αμοιρο τον λυκο για να συγκρινεις το πισω ποδι του Ροτ?
Και μετα ειπες παλι το Φιλα Λυκο για να πουλησεις ειρωνια?λες και εγω εκανα την συγκριση με τον λυκο ενω εσυ την εκανες.
το Φιλα πλησιαζει το ποδι εκεινο του Λυκου πιο πολυ απο εκεινα τα Ροτ που τα πισω ποδια απλα ακουμπανε την γη και το σκυλι στηριζεται πιο πολυ στα μπροστινα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mα κι εγω πανω στην πετρα και στο κροκαλι τα εχω εχω σκισηματα γδαρσιματα αλλα κλεινουν μονα τους δεν βαζω μπεταντινες και τετοιες αηδιες αμα τα σκυλια ειναι χωρις πληγες στο μυαλο κλεινουν και οι πληγες στο σωμα σπανε ποδια αλλα στα π@π@ρια τους μετα απο ενα μηνα ξαναπατανε κανονικα και πανε και στις εκθεσεις το εχω συζητησει και με το γιατρο και με την τατιανα η γυναικα που καθαριζει το σπιτι πανω απολα φιλη μου και δεν τα περνει και απο την οφα ολα τα καθαριστικα απολυμαντικα ολα ειναι κατα της υγειας του σκυλου ο σκυλος θελει να τρεχει μαζι με το αφεντικο του αμα γινει αυτο δυσπλασια δεν εχει ολες οι ερευνες τριαντα σαραντα χρονια ποτε δεν εχουν βαλει μαζι δεκα γενιες σκυλων να τρεχουν με τα αφεντικα τους και μετα να εξετασουν οχι τους σκυλους τα αφεντικα να δουνε θα εχει μεινει τιποτα απο τοξινες χοληστερινες τιποτα δε θα εχει μεινει και ο σκυλος λιρα δεν μασαει αρκει μια καλη τροφή γλυκα για την θερμιδα και την απαραιτητη ζαχαρη λουκανικα κρεατα γαλατα μολις ληξουν ακομα καλυτερα ειναι και φτηνα και πιανουν και skoulikaki κανεις αυτα και μετα ουτε εμβολια δεν χρειαζεται αποπαρασιτωση ποτε γιατι εχουν πεθανει τα σκουλικια απο μονα τους εντωμεταξυ τιποτα παντα γενναει η μανα φυσεκι δεκα δεκα τα βγαζει και δαγκανουνε και μινι καρεκλες και τον Yanni μαζι απο 10 ημερων πανω στην κροκαλα και αμμο να φευγει το αιμα και να θυμισω δυσπλασια κιεγω ποτε μακρια απο μας αν είχα θα το ειχα καταλαβει εξι με 12 μηνωνε μετα θα το χανα μπραζιλ βιβα
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Mα κι εγω πανω στην πετρα και στο κροκαλι τα εχω εχω σκισηματα γδαρσιματα αλλα κλεινουν μονα τους δεν βαζω μπεταντινες και τετοιες αηδιες αμα τα σκυλια ειναι χωρις πληγες στο μυαλο κλεινουν και οι πληγες στο σωμα σπανε ποδια αλλα στα π@π@ρια τους μετα απο ενα μηνα ξαναπατανε κανονικα και πανε και στις εκθεσεις το εχω συζητησει και με το γιατρο και με την τατιανα η γυναικα που καθαριζει το σπιτι πανω απολα φιλη μου και δεν τα περνει και απο την οφα ολα τα καθαριστικα απολυμαντικα ολα ειναι κατα της υγειας του σκυλου ο σκυλος θελει να τρεχει μαζι με το αφεντικο του αμα γινει αυτο δυσπλασια δεν εχει ολες οι ερευνες τριαντα σαραντα χρονια ποτε δεν εχουν βαλει μαζι δεκα γενιες σκυλων να τρεχουν με τα αφεντικα τους και μετα να εξετασουν οχι τους σκυλους τα αφεντικα να δουνε θα εχει μεινει τιποτα απο τοξινες χοληστερινες τιποτα δε θα εχει μεινει και ο σκυλος λιρα δεν μασαει αρκει μια καλη τροφή γλυκα για την θερμιδα και την απαραιτητη ζαχαρη λουκανικα κρεατα γαλατα μολις ληξουν ακομα καλυτερα ειναι και φτηνα και πιανουν και skoulikaki κανεις αυτα και μετα ουτε εμβολια δεν χρειαζεται αποπαρασιτωση ποτε γιατι εχουν πεθανει τα σκουλικια απο μονα τους εντωμεταξυ τιποτα παντα γενναει η μανα φυσεκι δεκα δεκα τα βγαζει και δαγκανουνε και μινι καρεκλες και τον Yanni μαζι απο 10 ημερων πανω στην κροκαλα και αμμο να φευγει το αιμα και να θυμισω δυσπλασια κιεγω ποτε μακρια απο μας αν είχα θα το ειχα καταλαβει εξι με 12 μηνωνε μετα θα το χανα μπραζιλ βιβα
αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαααααααχαχα!!!!!!!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ετσι ακριβως Ντενις ειχα την τυχη να μεγαλωσω κι εγω στο Αγκιστρο Σερρων,παπουτσια δεν ειχαμε,πατουσαμε πανω σε κοπριες απο ζωα,ξυπολητα παιδια μεσα στο χωριο που τοτε ηταν μονο χωματοδρομος,τα γονατα μας ηταν μεσα στα αιματα,με απλα φαγητα οχι με μερεντα,και δουλεψα και ιδρωσα και με τα χρηματα αυτα πηρα τα σκυλια μου,δεν τα βρηκα ολα στο πιατο οπως εσυ,εγω επρεπε να τα μαθω ολα μονος μου και τα εμαθα σιγα σιγα αλλα τα εμαθα και εκανα κατι που ειναι δικο μου δεν χρωσταω χαρες σε κανεναν,δεν ειμαι σαν εσενα με τα λεφτα του μπαμπα μου να κανω μπιζνες με σκυλια,και να πληρωνω χωρις να ξερω που ακριβως τα δινω και αν κανω λαθος δεν γαμης δωστο για πετ,εγω κυριε εχω σχεση με τα σκυλια οχι υπαληλου εργοδοτη οπως εσυ,εγω εχω οικογενειακη σχεση με αυτα τα σκυλια,το καθε ενα απο αυτα τα σκυλια ειναι ενα κομματι δικο μου στον χαρακτηρα του,αυτα κλειδωστε το τωρα η παλια αλαζονικη και υπεροπτικη νοοτροπια επεστρεψε ειναι εδω.
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
38 σελίδες που περιέχουν σχεδόν τα πάντα για το θέμα αρκούν μάλλον.

Πόσο περισσότερο χρήσιμες να είναι οι επόμενες 38;

Το θέμα κλειδώνεται.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU