Δυσπλασία κι εκτροφή!


Status
Κλειδωμένο θέμα

spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
συγγνωμη σωτηρη δεν εννουσα καποιον συγκεκριμενο με το πμ και φυσικα οχι εσενα
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μια ερωτηση για να μαθω. Εχει γινει ποτε καποια δοκιμη να εκτραφουν μονο σκυλια με δυσπλασια Α ή ελευθερα δυσπλασιας (δεν ξερω αν θεωρειτε το ιδιο) για παραπανω απο 10 γεννεες? Δηλαδη Α με Α x 10 φορες. Να δουμε αν με αυτο το τροπο μπορουμε να αποκλεισουμε την δυσπλασια ή να την περιορισουμε σε πραγματικα ελαχιστα δειγματα? Εχει προσπαθησει ποτε κανεις? και δεν αναφερομαι στους εκτροφεις του φορουμ αλλα γενικα.
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Ας βάλουμε λοιπόν ένα quiz-άκι...

Είμαι εκτροφέας της Χ φυλής (όπου Χ βάλτε όποια φυλή θέλετε) και ζευγαρώνω το Αρσενικό Α1 με το θηλυκό Θ1 τα οποία έιναι ελεύθερα δυσπλασίας από γονείς που είναι επίσης ελεύθεροι δυσπλασίας. Πιο πίσω έχω μια μάλλον ασαφή εικόνα την οποία και δεν λαμβάνω υπόψιν μου.
Το το αποτέλεσμα και η εικόνα των 6 απογόνων (3 αρσενικά και 3 θηλυκά) στην δυσπλασία είναι:
Α2α (HD A) - Α2β (HD A) - Α2γ (HD B) - Θ2α (HD D) - Θ2β (HD A) - Θ2γ (HD C)

Με δεδομένο πως πρώτος μου εκτροφικός στόχος είναι να απαλλαγώ απ' την δυσπλασία ποιούς απογόνους θα επιλέξω για να συνεχίσω?
Δεν είμαι εκτροφέας, αλλά επί του παραδείγματος θα κρατούσα τον Α2α, Α2β και την Θ2β και θα έκανα ενδογαμία (inbreeding).
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μια ερωτηση για να μαθω. Εχει γινει ποτε καποια δοκιμη να εκτραφουν μονο σκυλια με δυσπλασια Α ή ελευθερα δυσπλασιας (δεν ξερω αν θεωρειτε το ιδιο) για παραπανω απο 10 γεννεες? Δηλαδη Α με Α x 10 φορες. Να δουμε αν με αυτο το τροπο μπορουμε να αποκλεισουμε την δυσπλασια ή να την περιορισουμε σε πραγματικα ελαχιστα δειγματα? Εχει προσπαθησει ποτε κανεις? και δεν αναφερομαι στους εκτροφεις του φορουμ αλλα γενικα.
Δεν το γνωρίζω καλή ερώτηση αν έχει γίνει θα έχει γίνει σε επιστημονικό επίπεδο.

Ας καταλάβουμε όμως επιτέλους ότι δεν πάει κατά Μέντελ δεν βλέπω να γίνεται κατανοητό ούτε με 300 σελίδες ...

Επίσης το Α διαφέρει κατά μετρικά συστήματα - χώρες - εποχές ...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μπα το στερεο αρχισε παλι?D+R τα δυνατα ηχεια δεν παιζουν απαραιτητα καλη μουσικη(μου θυμιζει και τους 2 τυπους στο Πινοκιιο).
Γιατι ονομαζεις ομως παραπληροφορηση πραγματα που ειπωθηκαν σε ρεπορταζ μεγαλου Γερμανικου τηλεοπτικου καναλιου?και βαζεις εμενα μπροστα?γιατι δεν ονομαζεις αυτους ανευθυνους?
εγω αναμεταδοση κανω,αυτα που ανεφερα τα ειχε το βιντεο που ειχε βαλει ο Νικος πριν εναν μηνα.
Κοιτα αν σου πονανε τα ματια,φαε λιγη Ακανα εχει φρεσκο ψαρι αυτη μεσα με ολα τα Ωμεγα μεσα,πρωτεινη 40% που οπως θα εχεις ακουσει ειναι οτι καλυτερο για μεγαλες φυλες,
αποφευγεις και την δυσπλασια λενε,
αυτην συστηνες μεχρι περυσι(και πιστευω ακομη το κανεις),και λες εμενα ασοβαρο????
ενω ενας μεγαλος παραγοντας που βοηθαει την δυσπλασια ειναι το υψηλο ποσοστο πρωτενης (αποδεδειγμενα)και η μεγαλη ταχυτητα αναπτυξης που επιτυγχανεται με αυτην,και ειμαι εγω ανευθυνος?και βγαινεις στα φουστικα και λες να ταισω ληγμενα αλλαντικα?(σε στυλ δηλαδη οτι το κανω)και κανεις την παπια 2-3 μερες και ξαναεμφανιζεσαι?
και μετα εχεις πονοκεφαλο απο αυτα που γραφω?
Κοιτα να μαθαινεις εκει που ειμαι εγω ειναι μπροστα να ξερεις, μην πεις οτι δεν σου το ειπα.
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μια ερωτηση για να μαθω. Εχει γινει ποτε καποια δοκιμη να εκτραφουν μονο σκυλια με δυσπλασια Α ή ελευθερα δυσπλασιας (δεν ξερω αν θεωρειτε το ιδιο) για παραπανω απο 10 γεννεες? Δηλαδη Α με Α x 10 φορες. Να δουμε αν με αυτο το τροπο μπορουμε να αποκλεισουμε την δυσπλασια ή να την περιορισουμε σε πραγματικα ελαχιστα δειγματα? Εχει προσπαθησει ποτε κανεις? και δεν αναφερομαι στους εκτροφεις του φορουμ αλλα γενικα.
Εκανα την παραπανω ερωτηση για να ξερω αν ο ισχυρισμος, οτι η δυσπλασια δεν μπορει να αποκλειστει απο μια φυλη, εχει εξακριβωθει με ενα τετοιο πειραμα!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μια ερωτηση για να μαθω. Εχει γινει ποτε καποια δοκιμη να εκτραφουν μονο σκυλια με δυσπλασια Α ή ελευθερα δυσπλασιας (δεν ξερω αν θεωρειτε το ιδιο) για παραπανω απο 10 γεννεες? Δηλαδη Α με Α x 10 φορες. Να δουμε αν με αυτο το τροπο μπορουμε να αποκλεισουμε την δυσπλασια ή να την περιορισουμε σε πραγματικα ελαχιστα δειγματα? Εχει προσπαθησει ποτε κανεις? και δεν αναφερομαι στους εκτροφεις του φορουμ αλλα γενικα.
Θα βγει η απάντηση από το quiz-άκι!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Φυσικα και εχει γινει τετοιο πειραμα με Mποξερ,στα 100 κουταβια διαφορων ζευγαρωματων μιας ομαδας γονεων με HD Free στην πρωτη γενια υπηρχε ενα ποσοστο 15% με HD D,το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα,αλλα ημουν και ειμαι παραπληροφοριοδοτης και ασοβαρος οταν αναμεταδιδω οχι ευχαριστα νεα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οταν αρχισω να σε αποκαλω,ανευθυνο,ασοβαρο,παραπληροφοριοδοτη,να σου λεω σταματα να μιλας γιατι θα παρω χαπια,και αλλα κοσμιτικα επιθετα τοτε να μιλησεις για τρολινγκ,και μην το παιζεις Κουγιας Ντενις.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Φυσικα και εχει γινει τετοιο πειραμα με Mποξερ,στα 100 κουταβια διαφορων ζευγαρωματων μιας ομαδας γονεων με HD Free στην πρωτη γενια υπηρχε ενα ποσοστο 15% με HD D,το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα,αλλα ημουν και ειμαι παραπληροφοριοδοτης και ασοβαρος οταν αναμεταδιδω οχι ευχαριστα νεα.
Μαλλον δεν με καταλαβες Ηλια. Μιλαω για 10 συνεχομενες γενιες με ΗD free.
A με Α και απο τα κουταβια τους Α με Α και ουτω καθεξης για 10 φορες.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Θα βγει η απάντηση από το quiz-άκι!
Ελπιζω να αναφερθεις σε τελειες συνθηκες μεγαλωματος και διατροφης των κουταβιων χωρις οποιοδηποτε τυχαιο συμβαν οπως τραυματισμο μεχρι την ηλικια που παρατηρουμε το αποτελεσμα της δυσπλασιας, προσεξε τι απαντηση θα δωσεις
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
εγω αναμεταδοση κανω,αυτα που ανεφερα τα ειχε το βιντεο που ειχε βαλει ο Νικος πριν εναν μηνα.
.
Aυτο το βιντεο του Νικου , το εχεις αναφερει ισα με 5 φορες σε αυτο το thread ...πιστευω πως εγινε κατανοητο , οπως κατανοητη εγινε η αποψη σου οτι τα Fila δεν εχουν θεμα με τη δυσπλασια , δεν χρειαζονται εξετασεις δυσπλασιας και οτι τα boxer , rott και ΓΠ ειναι αναπηρα.

Υπαρχουν αρκετοι φιλοι που θελουν να διαβασουν/συζητησουν κατι αλλο και θα ηθελα να το σεβαστουμε ολοι αυτο.Αν οχι , απλα θα γεμισει το thread με σβησμενα off topic (και ειναι κουραστικο για ολους)

Ευχαριστω
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ελπιζω να αναφερθεις σε τελειες συνθηκες μεγαλωματος και διατροφης των κουταβιων χωρις οποιοδηποτε τυχαιο συμβαν οπως τραυματισμο μεχρι την ηλικια που παρατηρουμε το αποτελεσμα της δυσπλασιας, προσεξε τι απαντηση θα δωσεις
Μου έφαγες τον επίλογο! :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ρικος δεν εγινε μονο μια γεννα εγιναν αρκετες απο το καθε ζευγαρι,δεν γραφει ποσες,μιλαει ομως για την πρωτη γεννεα,αν εδωσε 15% μεσαιο πως να συνεχισεις για 10 γεννιες???θα παει κατα διαολου μετα,εκτος και αν αφησεις το 15% εξω οποτε δεν κανεις τιποτα.
Να ξερεις ομως οτι διασταυρωσαν σε στυλ κλασματα οχι τα ιδια ζευγαρια,τα μπερδεψαν και βγηκε το 15%,λεει πολλα παντως.
Οταν βλεπεις ομως αυτα τα σκυλια με τα πισω ποδια σε μια ευθεια με την σπονδυλικη στηλη τι να περιμενεις?σαν μπαλακι αυτοκινητου ειναι η αρθρωση καπου αρχιζει και φθειρετε απο την ακαταληλη γωνια.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ελεος ρε ηλια...
υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που το θεμα το αντιμετωπιζουν σοβαρα ειτε λογω προσωπικων βιωματων...
( και δεν αναφερομαι στον ricos μονο...) ειτε εγκυκλοπαιδικα προσπαθουν να μαθουν....
κατεθεσε τις οποιες αποψεις σου και ασε τους υπολοιπους να διαβασουν και να κρινουν..... μην τριγυριζετε γυρω απο ενα πραγμα...
μεγαλα παιδια ειμαστε....
ελεος.....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
omarock

αυτό είναι η φυσική επιλογή - τροχαστής μεγάλων αποστάσεων - όσο το δυνατόν συμπαγής - μεγάλου βάρους - με μηδενική δυσπλασία ισχύου ...

Bάλε ένα παράδειγμα από rottweiler που να δείχνει την λάθος τοποθέτηση της λεκάνης και των ποδιών που περιγράφεις σε συνέχεια με το σώμα - όπως το περιγράφεις -
 

Attachments



bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
ενω ενας μεγαλος παραγοντας που βοηθαει την δυσπλασια ειναι το υψηλο ποσοστο πρωτενης (αποδεδειγμενα)και η μεγαλη ταχυτητα αναπτυξης που επιτυγχανεται με αυτην
Αν δε σου κάνει κόπο θα ήθελα τα link από τις έρευνες που αποδεικνύουν αυτό που ισχυρίζεσαι.
Στο λέω αυτό γιατί εγώ σε όσες έρευνες έχω διαβάσει δεν έχω δει κάτι τέτοιο και σίγουρα η ταχύτητα ανάπτυξης δεν έχει άμεση σχέση με το ποσοστό της πρωτεϊνης στην τροφή αλλά με το συνολικό αριθμό των ημερήσιων θερμίδων κυρίως.

ΥΓ. έχω κόλλημα με τα διατροφικά, τι να κάνουμε ? :D
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα θα αφησω να με αποκαλουν ασοβαρο και ανευθινο και τοσα αλλα Τρικυ? και αλλες 10 θα το αναφερω εκεινο το ποστ εφοσον εχει σχεση με το θεμα,αλλα εκει ειχαν κανει ολοι την παπια.


κατι τετοιο εννοω

και χωρις ιμαντα


ενω αυτο το βρισκω πιο σωστο(αν και την ποζα θα την αιρνει και αυτος ποτε ποτε)


και αυτο σωστη γεωμετρια


αυτον δεν τον βλεπω να παταει καλα πισω


απαραδεκτο


αν ειναι δυνατον


πανεμορφο σκυλι τουλαχιστο εχει κοκαλο για να φτασει το ποδι πισω χωρις να ειναι το σκυλι στην τσιτα



Αυτον τον βραβευσαν κιολας με αυτα τα πισω ποδια(το μπροστα σκυλι με το πισω καμμια σχεση)


ομορφος σκυλος και αυτος πολυ ποδι,θα επρεπε να ειναι σε σωμα το οποιο ειναι 15 ποντους μακρυτερο.


 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU