Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Στο θεμα της αδιαλαξιας σου δεν παω πασο.
Μπορει να μην γραφω σε ολα τα θεματα. αλλα καθε μερα διαβαζω αρκετα και βλεπω ποστ ολων.
το θεμα ομως δεν ειναι αυτο και αφηνω το οφφ τοπικ στην ακρη.

Απολυτος ειμαι στο οτι θα κανω οτι περναει και δεν περναει απο το χερι μου για να κανω το ποδι του σκυλου μου παλι καλα. και ξερεις κατι το εχω καταφερει εως ενα βαθμο. ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν το καταλαβαινεις οτι τον εχω χειρουργησει με τιποτα. εκτος εαν φτασει στο peak της κουρασης του. αλλα ακομα και αυτο το ποσοστο θα το καταφερω, αν αντεξει 1 2 η 3 χρονια δεν ξερω. αλλα και εαν ξανα επηρεαστει θα το ΞΑΝΑκανω.....και θα το ΞΑΝΑκανω.....και θα το ΞΑΝΑκανω. το μυστικο πλεον το ξερω.
και μπαι δε γουει που λεν και στο χωριο μου αναφερεσαι στην μονιμη λυση. εαν υποθεσουμε οτι:
χειρουργηθει ενας σκυλος 1,5 χρονων και αντεξει 6 χρονια δηλαδη 7,5 χρονια. στην αρχη του γηρατος του, και κουτσα στραβα αντεξει μεχρι τα 10. Δεν ειναι μονιμη λυση αυτο? μονιμη λυση τι θεωρεις σημερα να χειρουργηθει και μεθαυριο να παιξει ΙΠΟ3?
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Προφανως υπαρχουν, η εχουν υπαρξει στη φυση, λυκοι με δυσπλασια...

ΑΛΛΑ..!

Αν δεν ητανε σε θεση να κηνυγησουν, δεν θα επιβιωναν...Οποτε, ΔΕΝ θα ζευγαρωναν..
(με οτι αυτο συνεπαγεται για την κληρονομικη δυσπλασια)
Ο Alpha, ειναι Alpha, για καποιον λογο... (ο δυνατοτερος, ισχυροτερος)
Αρα Alpha (που ζευγαρωνει) με δυσπλασια.....;
Δυσκολα!
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Τα παρακολουθούν ΟΛΑ τα δείγματα και τις αλεπούδες και είναι εκεί ε????
Όχι, απλά έχω την εντύπωση πως για την δυσπλασία έχει βάλει το χεράκι του ο άνθρωπος...
π.χ. τι εννοώ...Αν είχα σπίτι σε ένα βουνό, και πέρναγε που και που κανένας λύκος από εκεί κοντά...
Και εγώ του πέταγα και μια μπριζόλα την ημέρα, πιστεύω πως αυτός ο Λύκος, θα είχε περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει Δυσπλασία....
Πιστεύω πως όσο παρεμβαίνουμε στην φύση, δημιουργούμε πρόβλημα....
Γνώμη μου είναι αυτή και μπορεί να είναι και τελείως λάθος....
Για παράδειγμα, αυτό που είπες για τους Δεινόσαυρους, δεν το πιστεύω....
Πιστεύω πως η δυσπλασία εμφανίστηκε όταν ο άνθρωπος θέλησε να "αλλάξει" κάποια πράγματα σε κάποια ζώα, να τα κάνει μεγαλύτερα, ποιο ψηλά, ποιο μυώδη κτλ κτλ....
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Στο θεμα της αδιαλαξιας σου δεν παω πασο.
Μπορει να μην γραφω σε ολα τα θεματα. αλλα καθε μερα διαβαζω αρκετα και βλεπω ποστ ολων.
το θεμα ομως δεν ειναι αυτο και αφηνω το οφφ τοπικ στην ακρη.

Απολυτος ειμαι στο οτι θα κανω οτι περναει και δεν περναει απο το χερι μου για να κανω το ποδι του σκυλου μου παλι καλα. και ξερεις κατι το εχω καταφερει εως ενα βαθμο. ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν το καταλαβαινεις οτι τον εχω χειρουργησει με τιποτα. εκτος εαν φτασει στο peak της κουρασης του. αλλα ακομα και αυτο το ποσοστο θα το καταφερω, αν αντεξει 1 2 η 3 χρονια δεν ξερω. αλλα και εαν ξανα επηρεαστει θα το ΞΑΝΑκανω.....και θα το ΞΑΝΑκανω.....και θα το ΞΑΝΑκανω. το μυστικο πλεον το ξερω.
και μπαι δε γουει που λεν και στο χωριο μου αναφερεσαι στην μονιμη λυση. εαν υποθεσουμε οτι:
χειρουργηθει ενας σκυλος 1,5 χρονων και αντεξει 6 χρονια δηλαδη 7,5 χρονια. στην αρχη του γηρατος του, και κουτσα στραβα αντεξει μεχρι τα 10. Δεν ειναι μονιμη λυση αυτο? μονιμη λυση τι θεωρεις σημερα να χειρουργηθει και μεθαυριο να παιξει ΙΠΟ3?
Με τον να ΜΗΝ πας πάσο στο θέμα της δικιάς μου υποτειθέμενης αδιαλαξίας απο εσένα , αμέσως δηλώνεις πιο αδιάλακτος στο θέμα μας εδω !!!χαχαχαχα....ΤΟ αφήνω και εγω :) :) :)

Eίπα ξεκάθαρα ότι το χειρουργείο είναι ''σουλούπωμα'' προσωρινό και όχι ΄τέλειο αποτέλεσμα όπως παρουσιάζεται !!!! :) :)...και ότι ανάλογα τον οργανισμό, ανάλογα το βαθμό του προβλήματος και ανάλογα την ηλικία... το ΠΡΟΒΛΗΜΑ αργά ή ΓΡΗΓΟΡΑ....θα επανέλθει !!! :) :)....

ΚΑι ήμουν τόσο ξεκάθαρος που είπα, ότι αν ένας χειρουργός, ENAΣ, έχει απάντηση και μπορεί να με αμφισβητήσει (ΜΕ αποδείξεις-γνωματεύσεις-ακτινογραφίες σε βάθος χρόνου)σε αυτό που έγραψα προηγουμένως να βγει !! Τι πιο πλήρες και ολοκληρωμένο???? Δε παραπληροφορώ όπως κάνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ εδώ μέσα και ΟΥΤΕ παραφιλολογώ, απλά περιμένω το Χ ''επιστήμονα'',,,,,να αντικρούσει αυτό που είπα !!! Αλλα ΔΕΝ θα βγεί ουδείς γιατί μόνο ''πλαστά'' και με ''μαγειρεμένες'' ακτινογραφίες μπορεί να ''σπύρει'' θεωρίες για να κάνει...πελατολόγιο !!!! :)

Τα σέβη μου :)
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προφανως υπαρχουν, η εχουν υπαρξει στη φυση, λυκοι με δυσπλασια...

ΑΛΛΑ..!

Αν δεν ητανε σε θεση να κηνυγησουν, δεν θα επιβιωναν...Οποτε, ΔΕΝ θα ζευγαρωναν..
(με οτι αυτο συνεπαγεται για την κληρονομικη δυσπλασια)
Ο Alpha, ειναι Alpha, για καποιον λογο... (ο δυνατοτερος, ισχυροτερος)
Αρα Alpha (που ζευγαρωνει) με δυσπλασια.....;
Δυσκολα!
Πολύ σωστό. Ένας εκτροφέας μου είπε κάποια στιγμή ότι η δουλειά των εκθέσεων είναι να αντικαταστήσουν ακριβώς αυτή την διαδικασία της φύσης.
Βέβαια, και αυτό το λέω εγώ, το δυστύχημα είναι ότι τελικά συνέβαλλαν στην καταστροφή πολλών φυλών όσον αφορά την υγεία τους..ειρωνία ε;
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Αυτά που παράθεσες εσύ με αποδείξεις-γνωματεύσεις-ακτινογραφίες?
Τα σέβη μου..... ;)......
Άσε με εμένα, το θέμα είναι η δυσπλασία και ΟΧΙ ο κίμωνας ! Μην πέσεις και εσύ στο τρυπάκι να ''στοχεύσεις'' εμένα γιατί ειναι ανούσιο και ΔΕΝ έχει υλικό......

Βέβαια μπορείς να πεις ΟΤΙ ΘΕΣ και με όλο σου το δικαίωμα , αλλά εγώ ότι έγραψα είναι εκεί προς ανάγνωσην και ειλικρινά-ειλικρινέστατα ΔΕΝ έχω να πω τίποτα παραπάνω ...!! Ζητώ τώρα την επιστήμη να με αντικρούσει ΕΠΙΣΗΜΑ, ΔΗΜΟΣΙΑ και ανοιχτά και εσύ καλείς τον Κίμωνα??? ΤΟν απόλυτο, τον αγενή...................??? Ρίχνεις το επίπεδο ζητώντας τη γνώμη μου ;)...Άσε την επιστήμη να πει τη γνώμη της......................

Τα σέβη μου.....;).....
 
Last edited:


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Προφανως υπαρχουν, η εχουν υπαρξει στη φυση, λυκοι με δυσπλασια...

ΑΛΛΑ..!

Αν δεν ητανε σε θεση να κηνυγησουν, δεν θα επιβιωναν...Οποτε, ΔΕΝ θα ζευγαρωναν..
(με οτι αυτο συνεπαγεται για την κληρονομικη δυσπλασια)
Ο Alpha, ειναι Alpha, για καποιον λογο... (ο δυνατοτερος, ισχυροτερος)
Αρα Alpha (που ζευγαρωνει) με δυσπλασια.....;
Δυσκολα!
..........;)
και όχι μόνο φυσικά !!! Πάμε παρακάτω, να δούμε τι θα δούμε :D.................
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ε....όταν κάποιος λέει κάτι...
Αυτός πρέπει να το αποδείξει....
Δεν πρέπει να αποδείξουν οι επιστήμονες το αντίθετο...
Αν πω εγώ "Τα Βρηλ νίκησαν τα Ελ και γι αυτό μας ξεπάτωσε η Τρόικα"...δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να απαντήσει με αποδείξεις...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Πολύ σωστό. Ένας εκτροφέας μου είπε κάποια στιγμή ότι η δουλειά των εκθέσεων είναι να αντικαταστήσουν ακριβώς αυτή την διαδικασία της φύσης.
Βέβαια, και αυτό το λέω εγώ, το δυστύχημα είναι ότι τελικά συνέβαλλαν στην καταστροφή πολλών φυλών όσον αφορά την υγεία τους..ειρωνία ε;
Ναι...
Μονο πουΑΝΤΙ να αντικαταστησουν την φυση, προτιμησαν τα χρηματα (οσοι δεν καινε θερμιδες) Η την ''μοδα των καιρων''..
Αυτο δυστυχως ειναι κατι που συμβαινει και σε εκεινους που πραγματικα προσπαθουν να την αντικαταστησουν.
Φαντασου τι συμβαινει με τους αλλους που δεν...
Καποια πραγματα απλα δεν γινεται να αντικατασταθουν...

Η κοινωνια των λυκων ειναι αψογα δομημενη και λειτουργικη,οποτε δεν υπαρχει περιπτωση ''λαθους''
Ωστοσο οσες φορες συνεβη αυτο, η ιδια η φυση και παλι, ηταν πολυ σκληρη...
Δεν επιβιωσε κανενα ειδος εχοντας δυσπλασια η αλλες παθησεις που ηταν τοσο εντονες, οσο το να γινει απαγορευτικα δυσκολη η επιβιωση του.
Απο εκει και περα ατελειες σε σκελετικο λιγο η πολυ, οντως εχουν ολοι οι οργανισμοι (που εχουν σκελετο)
Αλλα...Αλλο αυτο και αλλο θεματα τετοια που να τιθεται θεμα επιβιωσης του ειδους.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ε....όταν κάποιος λέει κάτι...
Αυτός πρέπει να το αποδείξει....
Δεν πρέπει να αποδείξουν οι επιστήμονες το αντίθετο...
Αν πω εγώ "Τα Βρηλ νίκησαν τα Ελ και γι αυτό μας ξεπάτωσε η Τρόικα"...δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να απαντήσει με αποδείξεις...
Μη βιάζεσαι, βιαστικός είσαι !!! είπαμε όλα στην ώρα τους ...........Προς το παρόν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να προσθέσω τίποτα παραπάνω !!!! πρόσεχε , όχι ΔΕΝ έχω......ΔΕΝ θέλω !!!!....
Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο !!
Τα σέβη μου :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
τςςςςςςςςςς...........
μελετημένες ΚΙΝΗΣΕΙΣ....:confused: :eek:...
Σασπενς, κυρίες και ΚΥΡΙΟΙ...
Έχουν γνώση ΟΙ φύλακες (χωρίς ραχίτιδα) :paletas:
Θα σας τα πει όταν πρέπει ο Λιακόπουλοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς !!!!!!!!!! ))))))) &&&&& :mad: :p :eek: :confused:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
τςςςςςςςςςς...........
μελετημένες ΚΙΝΗΣΕΙΣ....:confused: :eek:...
Σασπενς, κυρίες και ΚΥΡΙΟΙ...
Έχουν γνώση ΟΙ φύλακες (χωρίς ραχίτιδα) :paletas:
Θα σας τα πει όταν πρέπει ο Λιακόπουλοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς !!!!!!!!!! ))))))) &&&&& :mad: :p :eek: :confused:
Ραντεβού έκλεισες εσύ;
Εγώ σηκώθηκα πολύ πρωί και πήρα χαρτάκι με νούμερο.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
τςςςςςςςςςς...........
μελετημένες ΚΙΝΗΣΕΙΣ....:confused: :eek:...
Σασπενς, κυρίες και ΚΥΡΙΟΙ...
Έχουν γνώση ΟΙ φύλακες (χωρίς ραχίτιδα) :paletas:
Θα σας τα πει όταν πρέπει ο Λιακόπουλοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς !!!!!!!!!! ))))))) &&&&& :mad: :p :eek: :confused:
Sea-mol!!!!! :cool:
Θα μας τρελανεις παλι ε;;;;
Μα, ο Λιακοπουλος!!?!??!?!!??!?!
χ0χα0χα00χα0χα0χα0χα0α0α0χ0
:paletas:
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Για τον ψυχίατρο???? :p:cool:;):paletas:

μπουρδελο το κανατε το νημα του παιδιου
με το συμπαθειο και με τα σέβη μου
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
αχαχαχα σοβαρα πιστευεις οτι ενας διακεκριμενος ορθοπαιδικος κτηνιατρος θα μπει στο dog forum ν απαντησει σ αυτο που γραφει ο kimonas, o aouimbae, ο χ ή ο ψ; και αν δεν απαντησει, παει να πει οτι εχεις δικιο;
Ειναι επιχειρημα τωρα αυτο?
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
αχαχαχα σοβαρα πιστευεις οτι ενας διακεκριμενος ορθοπαιδικος κτηνιατρος θα μπει στο dog forum ν απαντησει σ αυτο που γραφει ο kimonas, o aouimbae, ο χ ή ο ψ; και αν δεν απαντησει, παει να πει οτι εχεις δικιο;
Ειναι επιχειρημα τωρα αυτο?
EΓΩ ΔΕΝ έβαλα σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό, να με πιστέψει και να με αφουγραστεί ,είπα μία γνώμη........Τώρα ο καθένας ας κάνει με το σκύλο του ότι θέλει.......ΔΙκός του είναι και ΟΧΙ δικός μου...........

Και αν νομίζετε ότι η επιστήμη ΔΕΝ μπορεί να ''βρεθεί'' εδώ (στο forum) για να απαντήσει, για να ενημερώσει και να καταρτίσει για ένα τόσο σημαντικό θέμα τότε και το συγκεκριμένο θέμα ή άλλα παραπλήσια και παρεμφερή θέματα ΔΕΝ αφορούν δημόσια συζήτηση και καλύτερα ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΪΔΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ που μπορούν να παραπληροφορήσουν ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ!!!

Δε μπορούμε να ''ενημερώνουμε'' ο καθένας με το ''μακρύ'' του και το ''κοντό'' του τους ΜΗ γνωρίζοντες χωρίς να μπορεί να επιβεβαιώσει ή να ακυρώσει η επιστήμη αυτά που λέμε !!!! Γι αυτό και εγώ ''κάλεσα'' ΕΝΑΝ ειδικό και μάλιστα ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΟ να ''βγει'' ΑΝ θέλει να αντικρούσει !!!ΑΝ μπορεί .......και προφανώς ΤΙΠΟΤΑ δε λέω έτσι τυχαία ή επειδή μου κάπνισε............................:)
Τα σέβη μου και πάλι :)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Με βαση αυτο που λες δε θα πρεπε στο φορουμ να συζηταμε καθολου θεματα υγεας αν δε μας γραφουν κτηνιατροι την αποψη τους! Που για κανεναν σχεδον δε ξερεις, τι κρυβει πισω απο το username.. γιατι κι συ κι εγω μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε κτηνιατροι, αστροναυτες κλπ... Ομοιως σε θεματα συμπεριφορας θα πρεπε να υπαρχει η γνωμη εκπαιδευτη, σε θεματα καλλωπισμου ενος groomer...

Στα φορουμ ο καθενας γραφει ο,τι θελει, προφανως οταν καποιος ανοιγει θεμα δινει τη δυνατοτητα σ ολους να σχολιασουν, εν γνωση του ;)

Δεν στεκομαι στο περιεχομενο του ποστ σου, ασχετως εαν συμφωνω ή οχι, αλλα δε γινεται να λες "πιστευω αυτο κι ειναι σωστο γιατι δε με διαψευδει ο ειδικος". Να γραφαμε στο φορουμ καποιας πανεπιστημιακης κλινικης ας πουμε, να πω ναι... εδω ομως?
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Με βαση αυτο που λες δε θα πρεπε στο φορουμ να συζηταμε καθολου θεματα υγεας αν δε μας γραφουν κτηνιατροι την αποψη τους! Που για κανεναν σχεδον δε ξερεις, τι κρυβει πισω απο το username.. γιατι κι συ κι εγω μπορουμε να πουμε οτι ειμαστε κτηνιατροι, αστροναυτες κλπ... Ομοιως σε θεματα συμπεριφορας θα πρεπε να υπαρχει η γνωμη εκπαιδευτη, σε θεματα καλλωπισμου ενος groomer...

Στα φορουμ ο καθενας γραφει ο,τι θελει, προφανως οταν καποιος ανοιγει θεμα δινει τη δυνατοτητα σ ολους να σχολιασουν, εν γνωση του ;)

Δεν στεκομαι στο περιεχομενο του ποστ σου, ασχετως εαν συμφωνω ή οχι, αλλα δε γινεται να λες "πιστευω αυτο κι ειναι σωστο γιατι δε με διαψευδει ο ειδικος". Να γραφαμε στο φορουμ καποιας πανεπιστημιακης κλινικης ας πουμε, να πω ναι... εδω ομως?
AΥΤΑ τα έχω συζητήσει ΕΠΙ προσωπικού με τoν ΑDMIN όταν κάποτε είχα ερωτηθεί από αυτόν για την γνώμη μου... !!!!

ΕΪχα πει ότι το forum έχει ανάγκη από ειδικούς για διαπιστεύσεις απόψεων και μία ''γραμμή'' χωρίς λάθη και παραπληροφορήσεις, όταν σαν απάντηση είχα λάβει ότι το dogforum είναι μία διαδυκτιακή κοινότητα όπου (εν ολίγης ) ο καθένας μπορεί να λέει ''εντός ορίων'' ότι του 'ρθει και φυσικα΄με όοοσο λιγότερα off-topics μπορούμε γιατί στα forums αυτό είναι το ''καρκίνωμα'' !! Η σαβούρα των off-topics......

Δεν διαφωνούμε ΠΟΥΘΕΝΑ , αυτά τα έχω πει λίγο μετά απ όταν έγινα μέλος ή ίσως και λίγο αργότερα.............ΣΤΟΝ ADMIN.....:) !! Πάντως αυτά τα έχω πει καιρό τώρα στον ADMIN ....................

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι ειναι σωστό μέχρι να με διαψευσει ο ειδικός ....και αν με διαψεύσει ok άρα είμαι λάθος τότε.....Μάλλον δε με έπιασες !!!

ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ αυτό που έγραψα, αληθές ΚΑΙ ειλικρινές ΒΓΕΙ ή ΔΕ ΒΓΕΙ να με διαψεύσει o OΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ειδικός, απλά θέλω να δω τα ''κάκκαλα'' της επιστήμης σε τόσο σοβαρά θέματα και την ειλικρίνεια της .............That's my point !!! σε πρώτη φάση.....Εϊναι αυτό που λέμε ρίχνω άδεια........Η δυσπλασία είναι της μόδας και οι εκτιμήσεις προς ''νυστέρι'' ακόμα περισσότερο !!!!Έχει λαμβάνειν λέμε το θέμα !!!

Δεν παίζω lotto αν δε βγει ''κέρδισα'' και αν βγει ''έχασα'' !!! Ξέρω πολύ καλά τι λέω....:) και δε θέλω να το αναπτύξω περισσότερο !! Ευχαριστώ...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU