Δυσπλασια. Επεμβαση FHO εξελιξη.


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Από το Δία τ μόνο που με προβλημάτισε ήταν ότι περπάταγε λίγο στραβά..Αυτό διορθώθηκε...
Όταν ανεβαίνει τα τρία σκαλοπατακια που υπάρχουν σπίτι τα ανεβαίνει κανονικά..ένα ένα πόδι κλπ...το μόνο που με αγχωνει είναι ότι κάποιες φορές όταν τρέχει κάνει bunny hop αν και σε σχέση με το πόσο πολύ το έκανε παλιά έχει μειωθεί δραματικά.. ακτίνες μας είπαν στους 12 μηνες...τώρα θα δούμε ..
Τρέχει πηδάει κανονικά..δε δείχνει να πονάει ούτε να έχει ενοχλήση..οι ταρσοι νομίζω είναι φυσιολογικοι
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Δεν θα δεις τίποτα. Υπάρχει κενό ανάμεσα στα 2 κόκαλα ;) Και φαίνεται σαν να είναι κομμένο.
Δε τη ζητησα γιατι δε μου χρειαζοταν. Την αλλη με το προβλημα την εοχα παρει γιατι την ειχα παει σε διαφορους κτηνιατρους για να μου πουν γνωμες πριν καταληξω.
 




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Περαστικά στη σκύλα σ...ελπίζω όλα να πάνε καλά κ να ναι σιδερένια
 
  • Like
Reactions: gsd364546


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Δεν θα δεις τίποτα. Υπάρχει κενό ανάμεσα στα 2 κόκαλα ;) Και φαίνεται σαν να είναι κομμένο.
Μπραβο αυτο ηθελα να δω τι διαφορα υπαρχει αν υπαρχει,οκ(y)
 




gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Κουραγια και καλη αναρρωση! Ολα να πανε καλα και στο δευτερο ποδι!
 
  • Like
Reactions: gsd364546




parisdog

Member
22 Αυγούστου 2017
7
62
46
πολύτιμες πληροφορίες.
ο δικός μου είναι στραβοποδαράς, αλλά δεν κουτσαίνει ούτε πονάει.
την προηγούμενη εβδομάδα ανεβήκαμε στον όλυμπο.
δεν ξέρω βέβαια μέχρι πότε θα κρατήσει αυτό.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
πολύτιμες πληροφορίες.
ο δικός μου είναι στραβοποδαράς, αλλά δεν κουτσαίνει ούτε πονάει.
την προηγούμενη εβδομάδα ανεβήκαμε στον όλυμπο.
δεν ξέρω βέβαια μέχρι πότε θα κρατήσει αυτό.
Δεν εχει σημασια αν κουτσαινει. Ουτε αυτη κουτσενε και ομως ειχε.. Εγω συνηστω μια ακτινογραφια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


parisdog

Member
22 Αυγούστου 2017
7
62
46
έχει εμφανώς δυσπλασία. άλλωστε μου το είπε ο γιατρός που τον φρόντιζε πριν τον πάρω.
απλά το γεγονός πως δεν πονάει με αποτρέπει από κάποια χειρουργική επέμβαση.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
έχει εμφανώς δυσπλασία. άλλωστε μου το είπε ο γιατρός που τον φρόντιζε πριν τον πάρω.
απλά το γεγονός πως δεν πονάει με αποτρέπει από κάποια χειρουργική επέμβαση.
Ο δικός μου ήταν 8 ετών όταν (για κάτι άλλο πήγαμε στον γιατρό) διαγνώστηκε με δυσπλασία. Δεν έδειξε απολύτως κανένα σύμπτωμα. Και πριν και μετά τη διάγνωση βολτάραμε χιλιόμετρα και χιλιόμετρα, ανεβήκαμε σε βουνά και πάει λέγοντας. Αν δεν του έβγαινε το ισχύο όταν χτυπήθηκε από αυτοκίνητο ούτε που θα έκανα την επέμβαση. Δυστυχώς εκείνη τη στιγμή ήταν μονόδρομος. Πάνε δύο χρόνια από τότε, αν και κάναμε φυσιοθεραπείες κλπ δεν καταφέραμε να τον επαναφέρουμε σε εκείνη τη φόρμα που ήταν πριν την επέμβαση.

Αν ο σκύλος δεν δείχνει συμπτώματα και δεν πονάει, δεν θα έκανα καμία επέμβαση, θα διατηρούσα τη μυική μάζα και θα έδινα συμπληρώματα γλυκοσαμίνης και χονδροϊτίνης.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ο δικός μου ήταν 8 ετών όταν (για κάτι άλλο πήγαμε στον γιατρό) διαγνώστηκε με δυσπλασία. Δεν έδειξε απολύτως κανένα σύμπτωμα. Και πριν και μετά τη διάγνωση βολτάραμε χιλιόμετρα και χιλιόμετρα, ανεβήκαμε σε βουνά και πάει λέγοντας. Αν δεν του έβγαινε το ισχύο όταν χτυπήθηκε από αυτοκίνητο ούτε που θα έκανα την επέμβαση. Δυστυχώς εκείνη τη στιγμή ήταν μονόδρομος. Πάνε δύο χρόνια από τότε, αν και κάναμε φυσιοθεραπείες κλπ δεν καταφέραμε να τον επαναφέρουμε σε εκείνη τη φόρμα που ήταν πριν την επέμβαση.

Αν ο σκύλος δεν δείχνει συμπτώματα και δεν πονάει, δεν θα έκανα καμία επέμβαση, θα διατηρούσα τη μυική μάζα και θα έδινα συμπληρώματα γλυκοσαμίνης και χονδροϊτίνης.
Εξαρταται ποση δυσπλασια ειχε σε ποια ηλικια την ηλικια που θα τη δεις κτλ. Επισης εξαρταται για ποια επεμβαση μιλαμε. Για τη συγκεκριμενη ναι συμφωνω. Υπαρχουν επεμβασεις που γινονται νωρις επαναφερουν τον σκυλο σε φυσιολογικη κατασταση κια ειναι πολυ αποτεπεσματικοτερες απο τη συντηριση. Πχ η συμφισιοδεση η οποια γινεται πολυ νωρις (πρεπει να εντοπιστει το προβλημα απο πολυ μικρη ηλικια) αλλα κανει αρκετη δουλεια και δεν ειναι μεγαλο και δυσκολο χειρουργειο...
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μπράβο σου!
Τυχερό το κορίτσι σου! Σιδερένια να είναι πάντα.
Να είσαι καλά για τα updates. Είσαι στις ελάχιστες εξαιρέσεις.
 


ValΚο

New Member
17 Μαρτίου 2021
3
2
31
Καλησπέρα!!! Περαστικά ήταν τελικα όλα για την Alice :) Φαινεται να τα πηγαινει τελεια στο βιντεο! Τελικα ποσο κοστισε η επεμβαση που της εκανες? Επισης τι συμπτωματα ειχε οταν ηταν μικρη? Εχω ενα αρσενικο γ.π (απο καλό εκτροφειο) και τωρα ειναι 8 μηνων, αρκετα μεγαλοσωμος για την ηλικια του. Παρασκευη θα τον παω για ακτινογραφια και ελεγχο γιατι εχω αγχωθει ΠΟΛΥ... Κουτσαινει οταν κουραζεται (το εκανε και πριν 1,5-2 μηνες για λιγες μερες αλλα μετα από 1 βδομαδα ξεκουρασης του περασε. Εδω και 3 βδομαδες ομως - μετα τα χιονια και το υπερβολικό παιχνιδι- τον ξαναεπιασε κ ανησυχω!) Επισης το ενα του ποδαρακι το στριβει προς τα μεσα ενω περπαταει.. Δε φαινεται να ποναει, ουτε εχει μειωμενη ορεξη! Παντως εχω ανησυχήσει παρα πολύ!
 
  • Sad
Reactions: saras


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Καλησπέρα!!! Περαστικά ήταν τελικα όλα για την Alice :) Φαινεται να τα πηγαινει τελεια στο βιντεο! Τελικα ποσο κοστισε η επεμβαση που της εκανες? Επισης τι συμπτωματα ειχε οταν ηταν μικρη? Εχω ενα αρσενικο γ.π (απο καλό εκτροφειο) και τωρα ειναι 8 μηνων, αρκετα μεγαλοσωμος για την ηλικια του. Παρασκευη θα τον παω για ακτινογραφια και ελεγχο γιατι εχω αγχωθει ΠΟΛΥ... Κουτσαινει οταν κουραζεται (το εκανε και πριν 1,5-2 μηνες για λιγες μερες αλλα μετα από 1 βδομαδα ξεκουρασης του περασε. Εδω και 3 βδομαδες ομως - μετα τα χιονια και το υπερβολικό παιχνιδι- τον ξαναεπιασε κ ανησυχω!) Επισης το ενα του ποδαρακι το στριβει προς τα μεσα ενω περπαταει.. Δε φαινεται να ποναει, ουτε εχει μειωμενη ορεξη! Παντως εχω ανησυχήσει παρα πολύ!
δεν ηταν υπερβολικο το κοστος της συγκεκρμενης επεμβασης νομιζω ηταν καπου μεταξυ 200-300ε ανα ποδι στη Κυπρο(εμεις καναμε μονο το ενα. το αλλο δε χρειαστηκε)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf