Δυσπλασια σε Βελγικο Ποιμενικο - Λυση


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Το χειρουργειο τελείωσε μετα απο 7 ωρες. Ναι 7! Καθαρο χειρουργειο 5 ωρες.
Το σκυλι δειχνει καλα για τοση ταλαιπωρία αλλα ακόμα εχουμε δρομο μπροστα μας... ειχαμε ενα δυσκολο βραδυ αλλα σιγα σιγα σσυνέρχεται. Μολις εχω νεα θα σας ενημερωσω.
Ευχαριστω ολους σας για τις ευχες.
 


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Το χειρουργειο τελείωσε μετα απο 7 ωρες. Ναι 7! Καθαρο χειρουργειο 5 ωρες.
Το σκυλι δειχνει καλα για τοση ταλαιπωρία αλλα ακόμα εχουμε δρομο μπροστα μας... ειχαμε ενα δυσκολο βραδυ αλλα σιγα σιγα σσυνέρχεται. Μολις εχω νεα θα σας ενημερωσω.
Ευχαριστω ολους σας για τις ευχες.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Καλή ανάρρωση!
Γρήγορα να τρέχει και να απολαμβάνετε όμορφες στιγμές ξανά. :love:
 
  • Like
Reactions: Dimis-Reina


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Χθες κάναμε ακτινογραφίες, πήραμε αίμα & ούρα μετά από 6 ημέρες που περάσαν από το χειρουργείο του αριστερού ποδιού.
Όλα ευτυχώς είναι στην θέση τους και προχωράμε στην ανάρρωση.
Η Ρέυνα είναι ήδη σαφώς καλύτερα αλλά ακόμα χρειάζεται προσοχή μέχρι να κλείσουμε τον πρώτο μήνα όπου σε εκείνο το χρονικό διάστημα αρχίζει πλεόν το μόσχευμα της κοτύλης (λεκάνης) να δένει πολύ δυνατά με την λεκάνη του σκύλου και να γίνεται ένα σώμα.

Αυτό που περιμένουμε τώρα είναι οι εξαιτάσεις αίματος και ούρων αύριο γιατί πίνει πολύ νερό και θέλουμε να τσεκάρουμε ότι τα νεφρά και τα υπόλοιπα όργανα δεν έχουν πειραχθεί από την νάρκωση που διήρκησε τόσες ώρες.

Ανεβάζω και τις ακτινογραφίες!

 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Ελπίζω να μην έχετε κανένα παρατράγουδο με τα νεφρά, ενημέρωσε μας!
 
  • Like
Reactions: Dimis-Reina


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Ελπίζω να μην έχετε κανένα παρατράγουδο με τα νεφρά, ενημέρωσε μας!
Ναι, θα ενημερώσω.
Το καλό είναι ότι στο ιατρείο που είδαν τα ούρα μου είπαν ότι από ειδικό βάρος είναι πολύ καλά και οτί αυτό είναι ενα καλό σημάδι.
 


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Μετα χαρας ενημερωνω οτι και οι εξαιτασεις αιματος βγηκαν καλες οποτε προχωραμε κανονικα.
Ηθελα να ευχαριστήσω τον Κο Βλαχοπουλο που για δευετρη φορα ειχε ενα επιτυχημένο δυσκολο χειρουργειο καθως και ολη την ομαδα του (Ιωαννα κλπ)
 






Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Να συμπληρώσω και κατι που το εμαθα the hard way με το 2ρο χειρουργειο.
Σχετικα με την ολικη αρθροπλαστικη ισχυου ισχύει το "οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο".
Η αρθριτιδα ειναι εκφυλιστικη ασθένεια που σημαίνει οτι οσο περνάει ο καιρός τοσο χειροτερευει η κατάσταση της άρθρωσης και κατα συνεπεια δυσκολεύει και το χειρουργειο.
Π.χ. στην περιπτωση μου η Ρευνα εκανε το πρωτο ποδι το 2015 και το χειρουργειο ειχε κρατησει 5 ωρες. Το δευτερο χειρουργείο το εκανε μετα απο 1,5 χρονιο περιπου, το 2017 και το χειρουργείο διήρκησε 7 ωρες και κατι.
Ο Βλαχοπουλος μου είπε οτι μονο για να καθαρισει τα οστεοφυτα που ειχαν δημιουργηθει χρειάστηκε σχεδον 2 ωρες.
Μου ειπε μαλιστα οτι οταν καθαριζε τα οστεοφυτα καθε φορα που εκοβε ενα το σκυλί ανεβαζε αναπνοες που σημαινει οτι ποναγε παρόλο που ητανε ηδη ποσες ωρες(περιπου 3) σε ναρκωση.
Ειχαν ξεκινησει λοιπον και φτιαχνοντουσαν ψευτονευρα μεσα στα οστεοφυτα μετα απο τοσα χρονια...
Οποτε εαν κάποιος εχει παρει αποφαση και εχει μαζεψει τα απαραιτητα €, καλο θα ειναι να μην το καθυστερεί.
Ελπιζω το τοπικ αυτο να βοηθησει ανθρώπους που εχουν την ατυχια να πεσουν σε δυσπλαστικο σκυλι
 






Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πωπω τι λες τωρα.. εχω διαβασει την ιστορια σου απ την αρχη.. μακαρι ολοι να αντεχαν και να ειχαν την ορεξη να μοιραστουν τετοιες εμπειριες ωστε να βοηθησουν.. περαστικα της ευχομαι ολοψυχα..
 


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Πωπω τι λες τωρα.. εχω διαβασει την ιστορια σου απ την αρχη.. μακαρι ολοι να αντεχαν και να ειχαν την ορεξη να μοιραστουν τετοιες εμπειριες ωστε να βοηθησουν.. περαστικα της ευχομαι ολοψυχα..
Όποιος δεν μοιράζεται είναι απλά παρτάκιας για μένα...
Τι σου στοιχίζει δηλαδή να γράψεις 2-3 κείμενα και να σώσεις κάμποσα σκυλιά από παράλυση και ευθανασία?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Dimis-Reina, εσύ σωστά το σκέφτεσαι και το γράφεις, αλλά δεν είσαι ο μέσος όρος. Συνήθως, τα μέλη που δεν συμμετέχουν πολύ, όταν αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα υγείας, μπαίνουν, ρωτάνε, παίρνουν την πληροφορία που χρειάζονται και μετά μην τον είδατε τον Παναγή... Feedback όπως έδωσες εσύ, συνήθως δίνουν τα πιο τακτικά μέλη.
Τα γραπτά σου, και οι κινήσεις σου είναι προς τιμήν σου.

Και πάλι σιδερένια η Reina, κι εύχομαι απροβληματιστη συμβίωση από εδώ και πέρα!
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μιας και ενδιαφερεστε για πληροφοριες σχετικα με το θεμα εγω επελεξα να κανω στη σκυλιτσα μου fho (εκτομη της μηριαιας κεφαλης)πριν εναμισι μηνα και ειναι ηδη αρκετα καλυτερα. Αν θελει καποιος να ρωτησει κατι μπορω να απαντησω αν και δεν νομιζω να βοηθα ιδιαιτερα (θεματα τιμων γιατρων κτλ) το οτι ειμαι απο κπρο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Αν θελει καποιος να ρωτησει κατι μπορω να απαντησω αν και δεν νομιζω να βοηθα ιδιαιτερα (θεματα τιμων γιατρων κτλ) το οτι ειμαι απο κπρο.
Αυτό που θα μπορούσε όμως να βοηθήσει, είναι όλα τα άλλα στοιχεία:
Φυλή σκύλου
Ηλικία
Συμπτώματα [και από ποιά ηλικία]
Πως έγινε η διάγνωση
Γιατί καταλήξατε σ'αυτή την μέθοδο
Πως πορευθήκατε μέχρι την απόφαση του χειρουργείου
Πως ανταπεξήλθε στην ανάρρωση. Πόσο γρήγορα κλπ

Περαστικά της :)
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Η σκυλιτσα μου ειναι αγνωστου προελευσης γ.π. την πηρα απο ιδιωτη. Απο νωρις (περιπου 3-4 μηνων) φαινοταν οτι είχε περιεργο βαδισμα στα πισω ποδια (συγκλινοντες ταρσους, χαλαρα ποδια στο μεσα-εξω) +καθοταν με το βάρος στον πωπο. Οι κτηνιατροι που της έκαναν τους γεννικους ελεγχους ηταν συνηθως νεαροι και μου ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικες αντιδρασεις για κουταβι οποτε δεν σημαινει κατι, να της δινω κανα συμπληρωμα γλουζαμινης κτλ και να την παω μετα τους 6-7 μηνες για ακτινογραφιες. Την πηγα για ακτινοφραφια στους 9 μηνες. Της εκανε πρωτα ψηλαφιση (υπο αναισθησια). Ακουγοταν το "κρακ" ξεκαθαρα. Η ακτινογραφια εδειξε σοβαρη δυσπλασια με αναπτυξη οστεοαρθιτιδας. Σε 9 μηνων σκυλι! Δειχνοντας και σε αλλους κτηνιατρους την ακτινογραφια για μια δευτερη γνωμη η πρωτη αντιδραση ηταν "Πφφφ". Μεχρι εδω το σημειο της διαγνωσης.