Δυσπλασια σε Βελγικο Ποιμενικο - Λυση


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μερος 2ο Οι εναλλακτικες επιλογες που μου εδωσαν σε αυτο το σημειο ηταν οι ιδιες και περιορισμενες απο ολους τους κτηνιατρους που πηγα. α) Συντηρηση με συμπληρωμαρτα κτηνιατρικη διαιτα και αντιφλεγμονωδη οταν πονα. Φυσικα αυτη δεν ειναι μονιμη λυση καθως με τη τροπη που ειχε παρει αργα η γρηγορα το χειρουργειο θα ηταν επιβεβλημενο. β) Ολικη αρθροπλαστικη. Η επεμβαση που ανεφερε ο θεματοθετης. Μια επεμβαση που επιτρεπη πληρη λειτουργικοτητα και αποκατασταση του ισχυου. Δυσκολη επεμβαση με ψηλο κοστος (σε ερευνα αγορας που εκανα στη κυπρο οι τιμες ξεκινουν απο 2000-3500 ανα ποδι) λογω βαθμου δυσκολιας του χειρουργειου και κοστος υλικων. γ) εκτομη της μηριαιας κεφαλης. Επεμβατικη μεθοδος. Ο σκοπος ειναι να αποτρεψει την επεκταση της οστεοαρθιτιδας και να σταματησει τον πονο αντικαθιστοντας την προβληματικη αρθρωση με μια λειτουργικη ψευδοαρθρωση η οποια επιτρεπει στο ποδι να κινηθει αν και έχει απωλειες. Ο σκυλος μπορει να περπατησει να τρεξει οστοσο χάνει ταχυτητα δυναμη και ευκινησια. Το κοστος ειναι πολυ πιο χαμηλο απο την ολικη αρθροπλαστικη. (Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η διαφορα στη τιμη της επεμβασης αυτης απο Κυπρο στην Ελλαδα. Εδω οι τιμες κυμαινονται απο 200-350 ανα ποδι.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Επελεξα να κανω την τριτη επιλογη για τους εξης λογους. Ειχα αποκλεισει την πρωτη επιλογη καθως θεωρησα οτι ειναι κριμα να ταλαιπορησω το σκυλι αφου ουτος η αλλως σε ενα δυο χρονια θα επρεπε να μπει χειρουργιο. Τα μειονεκτημστα στην επεμβαση που επελεξανειναι κυριως οι απωλειες που εχει μια ψευδοαρθρωση σε σχεση με μια κανονικη αρθρωση. Η σωστη επεμβαση θεωριτικα ειναι η ολικη αρθροπλαστικη. Οστοσο δεν ειναι μονο τα αποτελεσματα που παιζουν ρολο γι αυτο την εχω απορριψει. α) οικονομικα για να μαζεψω χρηματα θα επρεπε να περιμενω 1-2 χρονια αρα ουτως η αλλως θα την επερνα με συντηρηση που ηδη την ειχα απορριψει. β)ακομα και να μαζευα τα λεφτα θα τα ειχα δωσει όλα για την πρωτη επεμβαση οποτε θα εμενα ξεκρεμαστος αν χρειαζοταν κατι αλλο πχ επιπλοκες εξαρθρωση του αλλου ποδιου κτλ. γ) κανενας γιατρος στην κυπρο δεν μπορουσε να μου εγγυηθει οτι η επεμβαση θα πετυχει καθως δεν υπαρχει καποιος που να κανει συστηματικα την ολικη αρθροπλαστικη. Αρα θα ρεπε να την κανω εκτος κυπρου αρα το κοστος ανεβαινει αρα οι κυνδινοι που προανεφερα επισης.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Και τελος τα προσθετικα εχουν διαρκεια ζωης 7 χρονια. Αρα αν της την εκανα τωρα μεχρι τα 8 της θα ειχαν ληξει.
 


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Πολυ ωραια αναπτυξες την ιστορια σου.
Ποτε την εκανες την επεμβαση και πως παει τωρα η σκυλιτσα σου?
Ακοκουθεις καποια φυσιοθεραπεια (πχ πισίνες κλπ)
Το βασικο σε αυτες τις περιπτώσεις ειναι να μην ποναει ο σκυλος και να μπορει να περπαταει ανετα που πιστευω πως αυτο θα το πετυχεις εαν κανεις σωστη φυσιοθεραπεια.
Επισης ποσα κιλα ειναι η σκυλιτσα?
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Η επεμβαση εγινε πριν εναμισι μηνα. Στη μια βδομαδα με δεκα μερες αρχισε να το χρησιμοποιει. Ξεκινησαμε με χαλαρο περπατημα με λουρι τωρα χαλαρο τροχαδακι. Ασκησεις στο νερο ακομη καο λογω καιρου αλλα κυριως λογω μιας μικρης ωτιτιδας που εχει τωρα (συνηθισμενο φαινομενο τετια εποχη σε σκυλους με ανοιχτα αυτια) αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Το ποδι παει πολυ καλα το χρησιμοποιει στο βαδισμα και το τροχαδακι χωρις εμφανεις ενοχλησεις. Ειναι ακομα ασταθες λογω του οτι πρεπει να περασει ενα χρονικο διαστημα για να αρχισει να δημιουργει ψευδοαρθρωση (περιπου 3 μηνες) οποτε δεν μπορει αλομα να ριξει βαρος επανω του αλλα το κινει χωρις δυσκολια. Ειναι περιπου 27-28 κιλα.
 
  • Like
Reactions: mareco


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Επισης θα πρπσπαθησω να βρω βιντεος απο την εξελιξη της. Προς το παρον παρτε την ακτινογραφια της δυσπλασιας που την είχα ζητησει για να παρω και μια δευτερη γνωμη.
 

Attachments











gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Το τι εμαθα εγω απο αυτη την ιστορια εκτος απο τα χιλιοειπωμενα (ελεγχος τπυ ιστορικου των γονεων κτλ.) και το τι θα συμβουλευα καποιον ειναι αν παρατηρησει κατι περιεργο ας παει να βγαλει μια ακτινογραφια ακομα και πολυ νωρις (πριν τους 3 μηνες). Μπορει αν δε φανει κατι να μη σημαινει οτι π σκυλος δε θα αποκτησει προβλημα στη συνεχεια αλλα αν φανει οτι εχει κατι θεραπευεται πολυ πιο ευκολα.
 


Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Μπραβο σου, πολυ καλα το παει.
Νομιζω οτι εαν την περπατας σωστα ωστε να γυμναζεται ο μυς και την κρατησεις αδυνατη θα παει μια χαρα.
Καλη αναρωση και σιδερενια!
 
  • Like
Reactions: gsd364546


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Μπραβο σου, πολυ καλα το παει.
Νομιζω οτι εαν την περπατας σωστα ωστε να γυμναζεται ο μυς και την κρατησεις αδυνατη θα παει μια χαρα.
Καλη αναρωση και σιδερενια!
Ευχαριστω πολυ. καλη αναρωση και σε σας !
 
  • Like
Reactions: Dimis-Reina








Dimis-Reina

Member
6 Δεκεμβρίου 2015
23
164
40
Αθηνα
Να ξεσκουριάσω λίγο το topic μου μιας και χθες κάναμε ένα follow up αφού πέρασε ένα έτος από το τελευταίο πόδι που κάναμε την επέμβαση στο Ρευνάκι μου!
Ανεβάζω τις χθεσινές ακτινογραφίες!
Πάμε πολύ καλά, ο φλοιός έχει παχύνει αρκετά περιφεριακά των μοσχευμάτων και οι κοτύλη είναι στην θέση της!
Το σκυλί φυσικά δεν πονάει και τρέχει κανονικά!
 

Attachments