Δύσκολες αποφάσεις


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Λυπάμαι πραγματικά. Ότι και να αποφασίσεις, ότι και να λένε οι γιατροί, το μόνο σίγουρο είναι πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πως ανεξάρτητα από την πρόγνωση ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά.
Σημασία έχει να μην υποφέρει δεν ξέρω τι άλλο να πω, εγώ έχασα τη Λάρα μου πριν 1½ μήνα μέσα σε μια στιγμή από μια μαλακία και δεν την είδα να βασανίζεται για πολύ.
Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να έχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Έχω πελαγώσει...

Πέππερ, γαλλικό μπουλντόγκ 13 χρόνων και 1 μήνα.
Κάναμε πριν λίγο υπέρηχο κοιλίας, καρδιάς και καρδιογράφημα με αφορμή εμετούς που έχει τις τελευταίες μέρες και για να ελέγξουμε το στομάχι. Στο στομάχι δεν φάνηκε κάτι αλλά βρήκαμε άλλα...

Έχει στη σπλήνα μία μάζα 4x6 εκατοστά (δεν υπήρχε πριν 2 χρόνια που είχαμε ξανακάνει προληπτικό υπέρηχο). Με το που την είδαμε κάναμε επιτόπου και ακτινογραφία θώρακα για να δούμε αν είναι κάτι που έχει κάνει μετάσταση - οι πνεύμονες είναι καθαροί. Όλα αυτά έγιναν στον Βενιζέλο Λεβεντογιάννη που για όσους δεν ξέρουν ειξειδικεύεται μόνο σε υπέρηχους και ακτινογραφίες.

Ο Λεβεντογιαννης πρότεινε παρακέντηση για να δούμε αν είναι καλοήθης ή κακοήθης-αγγειοσάρκωμα. Συχνά γίνεται με αναισθησία, ωστόσο επειδή η Πέππερ είναι πολύ ήσυχη, θα το επιχειρούσαμε και χωρίς. Ήμουν έτοιμη να το κάνω, αλλά όσο περίμενα μίλησα με άλλο γιατρό και το πάγωσα. Η επιτυχία του να πάρει σωστό δείγμα ιστού (και όχι σκέτο αίμα) μου είπε ότι είναι 60%.

Ο άλλος γιατρός είπε όχι στην παρακέντηση γιατί μπορεί να προκαλέσει αιμοραγία. Προτείνει πάλι υπέρηχο σε 10 μέρες, με τη λογική ότι αν είναι αγγεισάρκωμα θα έχει μεγαλώσει (λέει ότι μεγαλώνει ραγδαία) και θα καταλάβουμε έτσι ότι είναι κακοήθεια.

Ο Λεβεντογιάννης μου έδειξε βιβλιογραφία, σύμφωνα με την οποία αν είναι αγγειοσάρκωμα και κάνει κανείς σπληνεκτομή το προσδόκιμο είναι από 18 έως 86 ημέρες. Άρα δεν έχει νόημα η επέμβαση σε κακοήθεια. Σύμφωνα με αυτόν έχει νόημα να βγει μόνο αν είναι καλοήθης.

Αν είναι καλοήθης όγκος και βγει η σπλήνα, μιλάμε για μια τέτοια επέμβαση σε 13χρονο γαλλικό μπουλντόγκ.

Κάνω παρακάντηση; Kαι αν βγει καλοήθης τι κάνω; Το αφήνω ή δεν το αφήνω; Γαλλικό μπουλντόγκ πάνω από 14 ετών δεν έχω δει. Έχω πελαγώσει. Έχει κανείς εμπειρία από παρακέντηση;

Λέω να πάρω γνώμη κι από ογκολόγους, βλέπω είναο Δημήτρης Σιδεράς και το vets4life.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Έχω πελαγώσει...

Πέππερ, γαλλικό μπουλντόγκ 13 χρόνων και 1 μήνα.
Κάναμε πριν λίγο υπέρηχο κοιλίας, καρδιάς και καρδιογράφημα με αφορμή εμετούς που έχει τις τελευταίες μέρες και για να ελέγξουμε το στομάχι. Στο στομάχι δεν φάνηκε κάτι αλλά βρήκαμε άλλα...

Έχει στη σπλήνα μία μάζα 4x6 εκατοστά (δεν υπήρχε πριν 2 χρόνια που είχαμε ξανακάνει προληπτικό υπέρηχο). Με το που την είδαμε κάναμε επιτόπου και ακτινογραφία θώρακα για να δούμε αν είναι κάτι που έχει κάνει μετάσταση - οι πνεύμονες είναι καθαροί. Όλα αυτά έγιναν στον Βενιζέλο Λεβεντογιάννη που για όσους δεν ξέρουν ειξειδικεύεται μόνο σε υπέρηχους και ακτινογραφίες.

Ο Λεβεντογιαννης πρότεινε παρακέντηση για να δούμε αν είναι καλοήθης ή κακοήθης-αγγειοσάρκωμα. Συχνά γίνεται με αναισθησία, ωστόσο επειδή η Πέππερ είναι πολύ ήσυχη, θα το επιχειρούσαμε και χωρίς. Ήμουν έτοιμη να το κάνω, αλλά όσο περίμενα μίλησα με άλλο γιατρό και το πάγωσα. Η επιτυχία του να πάρει σωστό δείγμα ιστού (και όχι σκέτο αίμα) μου είπε ότι είναι 60%.

Ο άλλος γιατρός είπε όχι στην παρακέντηση γιατί μπορεί να προκαλέσει αιμοραγία. Προτείνει πάλι υπέρηχο σε 10 μέρες, με τη λογική ότι αν είναι αγγεισάρκωμα θα έχει μεγαλώσει (λέει ότι μεγαλώνει ραγδαία) και θα καταλάβουμε έτσι ότι είναι κακοήθεια.

Ο Λεβεντογιάννης μου έδειξε βιβλιογραφία, σύμφωνα με την οποία αν είναι αγγειοσάρκωμα και κάνει κανείς σπληνεκτομή το προσδόκιμο είναι από 18 έως 86 ημέρες. Άρα δεν έχει νόημα η επέμβαση σε κακοήθεια. Σύμφωνα με αυτόν έχει νόημα να βγει μόνο αν είναι καλοήθης.

Αν είναι καλοήθης όγκος και βγει η σπλήνα, μιλάμε για μια τέτοια επέμβαση σε 13χρονο γαλλικό μπουλντόγκ.

Κάνω παρακάντηση; Kαι αν βγει καλοήθης τι κάνω; Το αφήνω ή δεν το αφήνω; Γαλλικό μπουλντόγκ πάνω από 14 ετών δεν έχω δει. Έχω πελαγώσει. Έχει κανείς εμπειρία από παρακέντηση;

Λέω να πάρω γνώμη κι από ογκολόγους, βλέπω είναο Δημήτρης Σιδεράς και το vets4life.
Μου κοπηκαν τα ποδια... αμα ειναι καλοηθης γιατι πρεπει να βγει?
 
  • Like
Reactions: vrmode


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Έχω πελαγώσει...

Πέππερ, γαλλικό μπουλντόγκ 13 χρόνων και 1 μήνα.
Κάναμε πριν λίγο υπέρηχο κοιλίας, καρδιάς και καρδιογράφημα με αφορμή εμετούς που έχει τις τελευταίες μέρες και για να ελέγξουμε το στομάχι. Στο στομάχι δεν φάνηκε κάτι αλλά βρήκαμε άλλα...

Έχει στη σπλήνα μία μάζα 4x6 εκατοστά (δεν υπήρχε πριν 2 χρόνια που είχαμε ξανακάνει προληπτικό υπέρηχο). Με το που την είδαμε κάναμε επιτόπου και ακτινογραφία θώρακα για να δούμε αν είναι κάτι που έχει κάνει μετάσταση - οι πνεύμονες είναι καθαροί. Όλα αυτά έγιναν στον Βενιζέλο Λεβεντογιάννη που για όσους δεν ξέρουν ειξειδικεύεται μόνο σε υπέρηχους και ακτινογραφίες.

Ο Λεβεντογιαννης πρότεινε παρακέντηση για να δούμε αν είναι καλοήθης ή κακοήθης-αγγειοσάρκωμα. Συχνά γίνεται με αναισθησία, ωστόσο επειδή η Πέππερ είναι πολύ ήσυχη, θα το επιχειρούσαμε και χωρίς. Ήμουν έτοιμη να το κάνω, αλλά όσο περίμενα μίλησα με άλλο γιατρό και το πάγωσα. Η επιτυχία του να πάρει σωστό δείγμα ιστού (και όχι σκέτο αίμα) μου είπε ότι είναι 60%.

Ο άλλος γιατρός είπε όχι στην παρακέντηση γιατί μπορεί να προκαλέσει αιμοραγία. Προτείνει πάλι υπέρηχο σε 10 μέρες, με τη λογική ότι αν είναι αγγεισάρκωμα θα έχει μεγαλώσει (λέει ότι μεγαλώνει ραγδαία) και θα καταλάβουμε έτσι ότι είναι κακοήθεια.

Ο Λεβεντογιάννης μου έδειξε βιβλιογραφία, σύμφωνα με την οποία αν είναι αγγειοσάρκωμα και κάνει κανείς σπληνεκτομή το προσδόκιμο είναι από 18 έως 86 ημέρες. Άρα δεν έχει νόημα η επέμβαση σε κακοήθεια. Σύμφωνα με αυτόν έχει νόημα να βγει μόνο αν είναι καλοήθης.

Αν είναι καλοήθης όγκος και βγει η σπλήνα, μιλάμε για μια τέτοια επέμβαση σε 13χρονο γαλλικό μπουλντόγκ.

Κάνω παρακάντηση; Kαι αν βγει καλοήθης τι κάνω; Το αφήνω ή δεν το αφήνω; Γαλλικό μπουλντόγκ πάνω από 14 ετών δεν έχω δει. Έχω πελαγώσει. Έχει κανείς εμπειρία από παρακέντηση;

Λέω να πάρω γνώμη κι από ογκολόγους, βλέπω είναο Δημήτρης Σιδεράς και το vets4life.
Αν θυμάμαι καλά,είσαι Αττική; Εγώ θα πήγαινα Μαραγκο, δεν είναι ογκολογος,είναι όμως κτηνιατρική διάνοια. Χαμένη δεν θα βγεις σίγουρα. Ευχομαι τα καλύτερα..
 
  • Like
Reactions: vrmode


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Βασω...παρε ανασες
Τι κινδυνους εχει μια σπληνεκτομη για την Πεππερ αυτη τη στιγμη?
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ξαναγράφω λίγο πιο ψύχραιμα τις απόψεις των 2 γιατρών. Εκ των οποίων ο ένας είναι ο υπερηχολόγος και ο άλλος είναι κτηνίατρος χειρούργος που ανοιγοκλείνει πολλά γατόσκυλα την ημέρα (χειρουργεί μόνο, δεν ασχολείται με εμβόλια κλπ.).

Γιατρός #1, Υπερηχολόγος:
1. Να κάνουμε παρακέντηση. Αν σπάσουμε αγγείο θα το δούμε οπότε θα λάβουμε μέτρα.
2. Αν η βιοψία δείξει αιμαγειωσάρκωμα (κακοήθεια), δεν κάνουμε τίποτα γιατί δεν έχει νόημα. Σε αυτή την ηλικία εξάλλου δεν θα υπέβαλε το σκυλί σε χημειοθεραπεία που συνήθως συνοδεύει την σπληνεκτομή.
3. Αν η βιοψία δείξει καλοήθεια, προχωράμε σε σπληνεκτομή διότι η ο όγκος μπορεί να προκαλέσει ρήξη σπλήνας. Πάντως οι διαστάσεις της μάζας δεν είναι μεγάλες αυτή τη στιγμή (4x6 εκτοστά). Πριν από εμάς μπήκε ένα σνάουτσερ με το τριπλάσιο μέγεθος που πάει για χειρουργείο άμεσα.


Γιατρός #2, Χειρουργός:
1. Aν η παρακέντηση σπάσει αγγείο θα προκληθεί εσωτερική αιμορραγία. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ανοιχτεί ο σκύλος.
2. Ξανακάνουμε υπέρηχο σε 10-12 μέρες και ελέγχουμε αν έχει μεγαλώσει ο όγκος. Αν είναι κακοήθης θα έχει ραγδαίο μεγάλωμα και θα το δούμε.
3. Αν είναι κακοήθης, είμαστε στο δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε και το σκυλί μπαίνει χειρουργείο για σπληνεκτομή. Ναι το προσδόκιμο δεν περιμένουμε να είναι συγκλονιστικό αλλά είχε πρόσφατα και 14χρονο μαλτέζ που κέρδισε 9 μήνες.
4. Δεδομένης της ηλικίας:
Αν είναι καλοήθης παρακολουθούμε με υπέρηχους. Το μέγεθος που είναι τώρα δεν προκαλεί ρήξη και η ανάπτυξη θα είναι αργή. Αν είναι 1 εκατοστό το μήνα, σημαίνει ότι σε 10 μήνες θα έχει φτάσει σε "μέγεθος ρήξης" και το σκυλί θα είναι τότε 14 ετών. Μια ηλικία ούτως ή άλλως υψηλού ρίσκου, όπου μπορεί να έχει συμβεί ενδιάμεσα το οτιδήποτε άλλο. Σε αυτή την περίτωση το σκυλί δεν θα έχει επιβαρυνθεί με νάρκωση και χειρουργείο.
Aν μιλούσαμε για το ίδιο εύρημα σε μικρότερη ηλικία, ναι, εκεί θα μπαίναμε χειρουργείο και για τον καλοήθη χωρις να το σκεφτούμε.

Στο μεταξύ έχουμε να λύσουμε και το θέμα εμετούς. Ξεκινάω νέα θεραπεία με τις οδηγίες του γιατρού #2. Ελπίζουμε να δουλέψει και να μην χρειαστεί γαστροσκόπηση. Κατά τον γιαρρό #2, εάν καταλήξουμε στο ότι πρέπει να γίνει γστροσκόπηση (δηλαδή ολική νάρκωση), τότε πάμε για ταυτόχρονο χειρουργείο και για τη σπλήνα.

Προσπαθώ να δω τι είναι πιο σωστό. Ο γιατρός #1 μου φαίνεται λογικός αν η Πέππερ ήταν μικρότερη.

Δεδομένης της ηλικίας της (13 ετών) η άποψη του γιατρού #2 μου φαίνεται πιο λογική.

@Amaliaz αν ήταν μικρότερη θα μπαίναμε χειρουργείο όπως και να 'χει και χωρίς άλλους υπέρηχους, παρακεντήσεις κλπ. Η νάρκωση, η ανάρρωση και όλη η διαδικασία είναι πιο επίπονη και με μεγαλύτερο ρίσκο σε ένα 13χρονο και δη γαλλικό μπουλντογκ. Τα οποία δεν έχω δει να ξεπερνούν τα 14...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Και μενα η αποψη του γιατρου # 2 μου φαινεται πιο σωστη. Το μονο που θα με προβληματιζε ειναι εαν οι 10-15 μερες αυτες θα χουν επιπτωση? Συνηθως αυτοι κι ογκοι πρεπει αφαιρουνται χθες αφου ειναι εξαιρετικα μεταστατικοι ...Αθήνα ειναι ο χειρουργος?
Ευχομαι στο δευτερο υπερηχο να ξεδιαλυνουν τα πραγματα..Πως ειναι η Πεππερ γενικα?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Και μενα η αποψη του γιατρου # 2 μου φαινεται πιο σωστη. Το μονο που θα με προβληματιζε ειναι εαν οι 10-15 μερες αυτες θα χουν επιπτωση? Συνηθως αυτοι κι ογκοι πρεπει αφαιρουνται χθες αφου ειναι εξαιρετικα μεταστατικοι ...Αθήνα ειναι ο χειρουργος?
Ευχομαι στο δευτερο υπερηχο να ξεδιαλυνουν τα πραγματα..Πως ειναι η Πεππερ γενικα?
Και εγω θα το πηγαινα πιο συντηριτικα λογω ηλικιας. Μακαρι να ειναι καλοηθης δες πρωτα τι θα σου βγει δηλαδη βημα βημα. Περαστικα να ειναι
 
  • Like
Reactions: vrmode


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Και εγω θα το πηγαινα πιο συντηριτικα λογω ηλικιας. Μακαρι να ειναι καλοηθης δες πρωτα τι θα σου βγει δηλαδη βημα βημα. Περαστικα να ειναι
Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν είναι καλοηθης, χωρίς επεμβατικη πράξη? πχ ο κακοηθης,θα έχει μεγάλη αιμάτωση,δίκτυο αιμοφορων αγγείων δλδ που τον πλαισιώνουν.
Συντηρητική προσέγγιση ακούγεται πιο λογική,αλλά οι 10 μέρες αναμονη θα με προβληματίζαν λιγο κι εμένα,δεδομένου ότι Αν είμαστε στο worst case σενάριο,οι επιπτώσεις είναι άμεσες κ μη αναστρέψιμες.
Κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι πολυ έχεις? Δεν ξέρω αν μπορείς μόνη να αποφασίσεις..
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Και μενα η αποψη του γιατρου # 2 μου φαινεται πιο σωστη. Το μονο που θα με προβληματιζε ειναι εαν οι 10-15 μερες αυτες θα χουν επιπτωση? Συνηθως αυτοι κι ογκοι πρεπει αφαιρουνται χθες αφου ειναι εξαιρετικα μεταστατικοι ...Αθήνα ειναι ο χειρουργος?
Ευχομαι στο δευτερο υπερηχο να ξεδιαλυνουν τα πραγματα..Πως ειναι η Πεππερ γενικα?
Aν είμαστε στο στάδιο οι 10-15 μέρες να έχουν μοιραία επίπτωση, τότε όσο πάμε αξιοπρεπώς...
Εξάλλου στην κακοήθεια το προσδόκιμο δεν είναι κανένα μεγάλο, απλά λες πάω για επέμβαση γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω.
Τη Δευτέρα έχω ραντεβου και στον Δημήτρη Σιδερά (ογκολόγος) για να μου πει κι αυτός μια γνώμη.

Η Πέππερ δυστυχώς δεν είναι καλά αυτή τη στιγμή με το στομάχι της. Κάνει εμετό το νερό, αλλά το κακό είναι ότι η τόσα χρόνια βουλιμική Πέππερ αρνήθηκε να φάει πριν λίγο. Δυστυχώς οι επιλογές μας για φαί αυτή τη στιγμή είναι μόνο στήθος κοτόπουλο βραστό ή κονσέρβες κτηνιατρικές για γαστρεντερικά. Και τα 2 τα μύρισε και έφυγε. @Estranged εσύ που έχεις σπουδάσει το γαστρο-πεπτικό, αν έχεις άλλη ιδέα για τροφή μου λες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν είναι καλοηθης, χωρίς επεμβατικη πράξη? πχ ο κακοηθης,θα έχει μεγάλη αιμάτωση,δίκτυο αιμοφορων αγγείων δλδ που τον πλαισιώνουν.
Συντηρητική προσέγγιση ακούγεται πιο λογική,αλλά οι 10 μέρες αναμονη θα με προβληματίζαν λιγο κι εμένα,δεδομένου ότι Αν είμαστε στο worst case σενάριο,οι επιπτώσεις είναι άμεσες κ μη αναστρέψιμες.
Κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι πολυ έχεις? Δεν ξέρω αν μπορείς μόνη να αποφασίσεις..
Τόσα χρόνια έχω καταλήξει ότι ο τέλειος και ο ένας για όλα κτηνίατρος δεν υπάρχει. Για χειρουργείο θα εμπιστευτώ πάντως τον χειρούργο που περιγράφω παραπάνω, γιατί ασχολείται μόνο με χειρουργεία συν του ότι σε 2 χειρουργεία που είχαμε έως τώρα μαζί του πήγαν όλα μια χαρά. Επίσης είναι και φίλος και θα με προσέξει 2 και 3 φορές που λένε.

Άλλο μη επεμβατικός τρόπος για να διαπιστώσεις τη φύση του όγκου δεν ξέρω να υπάρχει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αν η αφαγια/εμετοί είναι από την πίεση της μάζας στα άλλα όργανα δεν είναι γαστροπεπτικο θέμα άρα δεν εμπίπτει σε θέμα που να κατέχω κάτι.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να το κάνεις λίγο πιο εύγευστο αν επιτρέπεται (ψητή πρωτεΐνη, μαζί με τίποτα άλλο yummy που να κάνει να το φάει κτλ).

Το τζιντζερ σκέφτομαι βοηθάει στο στομάχι αλλά σε ήπιες περιπτώσεις διαταραχής. Μάλλον χρειάζεστε φάρμακο να κατευνάσει τους εμετούς για να θελήσει να φάει.

Έχω μείνει μλκς με τα "νέα" σας, ελπίζω στο καλύτερο. Αν μου ρθει καμιά ιδέα θα σου πω.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αν η αφαγια/εμετοί είναι από την πίεση της μάζας στα άλλα όργανα δεν είναι γαστροπεπτικο θέμα άρα δεν εμπίπτει σε θέμα που να κατέχω κάτι.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να το κάνεις λίγο πιο εύγευστο αν επιτρέπεται (ψητή πρωτεΐνη, μαζί με τίποτα άλλο yummy που να κάνει να το φάει κτλ).

Το τζιντζερ σκέφτομαι βοηθάει στο στομάχι αλλά σε ήπιες περιπτώσεις διαταραχής. Μάλλον χρειάζεστε φάρμακο να κατευνάσει τους εμετούς για να θελήσει να φάει.

Έχω μείνει μλκς με τα "νέα" σας, ελπίζω στο καλύτερο. Αν μου ρθει καμιά ιδέα θα σου πω.
Η μάζα στη σπλήνα δεν σχετίζεται με το στομάχι, είναι ανεξάρτητα - έτσι τουλάχιστον αποφάνθηκε ο υπερηχολόγος σήμερα και δεν τα συνδέει και στη γνωμάτευση που έγραψε. Για υπέρηχο πήγαμε για να ελέγξουμε στομάχι και έστι ανακαλύψαμε το θέμα με τη σπλήνα.

Έχει να φάει από χθες το βράδυ και την δοκίμασα σε:
Βραστό στήθος κοτόπουλο ψιλοκομμένο - μύρισε και έφυγε. Το έκανα πουρέ στο μούλτι με λίγο νερό, πάλι τίποτα.
Κονσέρβα κτηνιατρική για στομάχι (Vet Expert - Intestinal) - τίποτα και εδώ.
Όμως ήθελε να φάει από την ετοιματζίδικη barf του αλλουνού που τάισα - αυτό είναι καλό.
Αναγκάστικα να κόψω κάτι τρίματα από παριζάκι για να της δώσω τα φάρμακα.

Ξεκινήσαμε αγωγή με Losec, Cilroton (αντί για το Primperan που καταργήθηκε) και ultralevure.

Ψάρι λευκό βραστό π.χ. μπακαλιάρος ξέρεις αν κάνει;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Νομίζω ναι αλλά όχι συχνά, ίσα τώρα για να της ανοίξει την όρεξη. Τώρα ο μπακαλιάρος δεν ξέρω πόσο λιπαρός είναι, κ στο upset στομάχι δεν κάνουν καλό τα λίπη. Εγώ τσιπούρα κ πέστροφα του δίνω καμιά φορά, περίπου ίδιας συνομοταξίας δεν είναι διατροφικά;

Βγάλε πέτσες. Κ πάλι θα λεγα ψήστα, ή καντα σε ενα ριγωτό τηγάνι, για να βγάλεις λίπος.

Εντιτ: τεσπά όχι βραστα εντάξει, δεν έχουν πολύ λίπος, αλλά βγάλε τις πετσες. Απλά τα βραστά είναι κ ανοστα, μήπως να τη δελεασεις με κάτι πιο γευστικό
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Νομίζω ναι αλλά όχι συχνά, ίσα τώρα για να της ανοίξει την όρεξη. Τώρα ο μπακαλιάρος δεν ξέρω πόσο λιπαρός είναι, κ στο upset στομάχι δεν κάνουν καλό τα λίπη. Εγώ τσιπούρα κ πέστροφα του δίνω καμιά φορά, περίπου ίδιας συνομοταξίας δεν είναι διατροφικά;

Βγάλε πέτσες. Κ πάλι θα λεγα ψήστα, ή καντα σε ενα ριγωτό τηγάνι, για να βγάλεις λίπος.

Εντιτ: τεσπά όχι βραστα εντάξει, δεν έχουν πολύ λίπος, αλλά βγάλε τις πετσες. Απλά τα βραστά είναι κ ανοστα, μήπως να τη δελεασεις με κάτι πιο γευστικό
Ναι χωρίς πέτσες, μπακαλιάρο είχα κατα νου, που βρίσκεις φιλέτο καταψυγμένο σε όλα τα σουπερμαρκετ.
Η πέστροφα είναι ποταμίσια και πιο λιπαρή, συγγενεύει λίγο με το σολωμό που έχει πολύ λίπος.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Δωστης ψαρι καλε...μακαρι να το φαει να λες. Καλυτερα δε θα ηταν να κανει ενεσιμο αντιεμμετικο τις πρωτες μερες?
 
  • Like
Reactions: Estranged




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σήμερα συζήτησα και με 3ο γιατρό, είναι της περιοχής και τον χρησιμοποιώ για τα τετριμμένα που λέμε, όπως αιματολογικές, αδέσποτο περιοχής που μπορεί να τύχει κλπ. Γενικά ο κόσμος είναι ευχαριστημένος από αυτόν, δεν παύει βέβαια να είναι κτηνίατρος "επαρχίας".

Εντελώς κάθετα μου είπε ότι δεν θα έκανε οτιδήποτε παρεμβατικό σε 13άχρονο σκυλί.

Η Πέππερ ξεκίνησε να τρώει σήμερα και μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει εμετούς, φαίνεται να λειτουργεί η αγωγή για γαστρίτιδα. Αυτός είναι και ο κύριος στόχος σε 1η φάση, το σκυλί να επανέλθει και να αισθάνεται καλά με το στομάχι του.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Εύχομαι για αρχή καλά αποτελέσματα.
Εγώ πάντως όταν έχουμε πρόβλημα με τα γαστρεντερικά του και δεν θέλει να φάει ούτε κοτόπουλο η επόμενη λύση είναι ο μπακαλιάρος. Είναι αρκετά light, ίσως περισσότερο απο το μέσο κοτόπουλο και πολύ πιο ελκυστικός, πάντα βεβαία χωρίς πέτσα, περασμένο στο τηγάνι χωρίς λάδι ή ακόμα και βραστό. Επίσης το ζουμί του βραστού πάνω από ότι άλλο θέλω να φάει βοηθάει και ενυδατώνει παράλληλα.
edit: το losec εμάς μας προκαλεί περισσότερους εμετούς οπότε έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου
 
  • Like
Reactions: vrmode


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σήμερα συζήτησα και με 3ο γιατρό, είναι της περιοχής και τον χρησιμοποιώ για τα τετριμμένα που λέμε, όπως αιματολογικές, αδέσποτο περιοχής που μπορεί να τύχει κλπ. Γενικά ο κόσμος είναι ευχαριστημένος από αυτόν, δεν παύει βέβαια να είναι κτηνίατρος "επαρχίας".

Εντελώς κάθετα μου είπε ότι δεν θα έκανε οτιδήποτε παρεμβατικό σε 13άχρονο σκυλί.

Η Πέππερ ξεκίνησε να τρώει σήμερα και μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει εμετούς, φαίνεται να λειτουργεί η αγωγή για γαστρίτιδα. Αυτός είναι και ο κύριος στόχος σε 1η φάση, το σκυλί να επανέλθει και να αισθάνεται καλά με το στομάχι του.
Με τον Χατζηκώστα μίλησες?
Πολύ καλό το ότι τρώει και δεν έκανε εμετο (y)
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3