ΕΚΘΕΣΕΙΣ


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
denis..
θα συμφωνησεις ισως πως η ικανοτητα-καταλληλοτητα η μη για αναπαραγωγη ενος σκυλου ,εναποκειται σχεδον αποκλειστικα στην ηθικη του εκτροφεα?

Εγω αναφερομουν στα οσα συμβαινουν στην Ελλαδα,
οπου πιστοποιηση καταλληλοτητας για αναπαραγωγη (εκτος απο τα doberman,οπως τωρα εμαθα) δεν υπαρχει και η συνηθης διαδικασια επιλογης απο τους εκτροφεις στηριζεται σε απολυτως υποκειμενικους και συχνα αμφισβητουμενους παραγοντες.
Εχω έναν σκύλο με δυσπλασία D και χαρακτηρισμό 5 φορές πολύ καλός και 2 φορές εξαίρετος. Δεν έχει εξετασεις εργασίας και έχει ΠΟΛΥ ωραίο κεφαλι. ΤΙ είναι στην δικιά μου δικαιοδοσία ??? Μπορώ να το ζευγαρώσω ? ΝΑΙ και επισήμως και καλώς μπορώ ...

Αν δεν ξέρει ο άλλος τί είναι η δυσπλασία - η έκθεση και τί το ωραίο κεφάλι στην τελική και θέλει απλά να ψωνίσει σαν θύμα - δεν διακρίνω κάτι να είναι στην δακριτική ευχέρεια του εκτροφέα ...

Εννοείς να απαγορεύεται να αναπαράγει ? Δεν απαγορεύεται να αναπαράγει κανείς σε καμία χώρα ακομα και ημιαιμα, πώς θα μπορούσε να ελεχθεί ? Το θέμα είναι τί θα αναπαράγει ... και ποιός θα το αγοράσει ... ΚΥΡΙΩΣ.

Υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν τα πάντα - απο κακούς εκτροφείς - ΒΥΒ - τα πάντα αλλά δεν γίνεται τίποτα ...

Και φυσικά θα ήθελα να γινόταν, καθώς και το κοινό πολύ πιο ενημερωμένο ...
 




despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
και πως τοτε μιλαμε για εκτροφεις κ σωστη αναπαραγωγη κουταβιων και οχι πετσοπ κ οχι ιδιωτες απομ την στιγμη που ουτε αυτοι υπαρχοι τροπος να ελεγχθουν?
αρα δεν πρεπει να μου λενε απολυτως τιποτα οι εκθεσεις κ οι τιτλοι.
που ξερω εγω αν ο σκυλος του εκτροφειου ειναι του εκτροφειου η αν ειναι της συγκεκριμενης μανας πατερα θειου κλπ.αν εχει κληρονομικα κτλ.?
ερωτω?θα βασιστω στο οτι ο εκτροφεας δεν θελει να χαλασει το ονομα του?τι?
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
-Στην διακριτικη σου ευχερεια ειναι αν θα δηλωσεις οτι ο σκυλος σου εχει δυσπλασια D,
-Στην διακριτικη σου ευχερεια ειναι αν θα δηλωσεις τα 5 πολυ καλος και 2 εξαιρετος που πηρε ο σκυλος σου σε αντιστοιχες εκθεσεις.

Για εμενα εδω αρχιζει και εδω τελειωνει η ηθικη υποχρεωση απεναντι στους μελλοντικους αγοραστες των κουταβιων σου.
Το αν θα επιλεξεις η οχι να ζευγαρωσεις τον σκυλο σου ειναι μια επιλογη για την οποια θα κριθεις απο οποιον ενδιαφερθει για το ζευγαρωμα που θα κανεις.
Την στιγμη ομως που δεν υπαρχουν διαδικασιες (στην Ελλαδα) τετοιες που να οριζουν τα πλαισια μεσα στα οποια θα προσδιοριζεται η καταλληλοτητα προς αναπαραγωγη,
συνυπολογιζοντας μορφολογια-υγεια-χαρακτηρα,η ολη αποφαση παιρνεται απο καθε εναν απο εμας αναλογα με το ποιες ειναι οι αξιες και οι προτεραιοτητες μας.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
-Στην διακριτικη σου ευχερεια ειναι αν θα δηλωσεις οτι ο σκυλος σου εχει δυσπλασια D,
-Στην διακριτικη σου ευχερεια ειναι αν θα δηλωσεις τα 5 πολυ καλος και 2 εξαιρετος που πηρε ο σκυλος σου σε αντιστοιχες εκθεσεις.

Για εμενα εδω αρχιζει και εδω τελειωνει η ηθικη υποχρεωση απεναντι στους μελλοντικους αγοραστες των κουταβιων σου.
Το αν θα επιλεξεις η οχι να ζευγαρωσεις τον σκυλο σου ειναι μια επιλογη για την οποια θα κριθεις απο οποιον ενδιαφερθει για το ζευγαρωμα που θα κανεις.
Την στιγμη ομως που δεν υπαρχουν διαδικασιες (στην Ελλαδα) τετοιες που να οριζουν τα πλαισια μεσα στα οποια θα προσδιοριζεται η καταλληλοτητα προς αναπαραγωγη,
συνυπολογιζοντας μορφολογια-υγεια-χαρακτηρα,η ολη αποφαση παιρνεται απο καθε εναν απο εμας αναλογα με το ποιες ειναι οι αξιες και οι προτεραιοτητες μας.
συμφωνω απολυτα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
-Στην διακριτικη σου ευχερεια ειναι αν θα δηλωσεις οτι ο σκυλος σου εχει δυσπλασια D,
-Στην διακριτικη σου ευχερεια ειναι αν θα δηλωσεις τα 5 πολυ καλος και 2 εξαιρετος που πηρε ο σκυλος σου σε αντιστοιχες εκθεσεις.

Εννοώντας ?

Να δηλώσεις ψέμματα ?? Λέμε συνέχεια πώς και γιατί διαλέγουμε εκτροφέα. Αν κάποιος διαλέγει εκτροφέα - ψωνίζει σκύλο χωρίς να ζητήσει να δεί τις σφραγίδες της δυσπλασίας πχ - ο ΚΟΕ ή το κράτος θα τον σώσει ? Δεν είναι καθόλου στην διακριτική ευχέρεια αυτό του εκτροφέα επίσης μάλλον γνωρίζεις ότι δεν μπορείς (κανείς δεν μπορεί) στα site - διαφημίσεις κλπ κλπ να δηλώνει ψέμματα - ο κύκλος είναι μικρός και ο ανταγωνισμός αμίληκτος ...

Η να μην δηλώσεις τίποτα ? Και φταίει το κράτος - τα κυνολογικά όργανα ? οχι δεν είναι έτσι. ΦΤΑΙΕΙ αυτός που δεν τον ενδιαφέρει - δεν ξέρει - δεν έμαθε ... πάντα έτσι είναι - είναι κανόνες εμπορίου και όχι κυνολογικοί - ΑΠΛΟΙ κανόνες εμπορίου ...

Για εμενα εδω αρχιζει και εδω τελειωνει η ηθικη υποχρεωση απεναντι στους μελλοντικους αγοραστες των κουταβιων σου.
Το αν θα επιλεξεις η οχι να ζευγαρωσεις τον σκυλο σου ειναι μια επιλογη για την οποια θα κριθεις απο οποιον ενδιαφερθει για το ζευγαρωμα που θα κανεις.
Ναι, σου είπα δεν απαγορεύεται πουθενά. Στην Γερμανία όπου βασιλεύει στο rottweiler ο ADRK παράγονται rottweiler από BYB ή εισάγονται Ούγγρικα ... ΚΑΙ ?

Την στιγμη ομως που δεν υπαρχουν διαδικασιες (στην Ελλαδα) τετοιες που να οριζουν τα πλαισια μεσα στα οποια θα προσδιοριζεται η καταλληλοτητα προς αναπαραγωγη,
συνυπολογιζοντας μορφολογια-υγεια-χαρακτηρα,η ολη αποφαση παιρνεται απο καθε εναν απο εμας αναλογα με το ποιες ειναι οι αξιες και οι προτεραιοτητες μας.
ΟΧΙ η αποφαση για την αγορά ή μή του σκύλου όμως ...
Αν υπήρχε διαδικασία ξέρεις τί θα γινόταν ? Απλά γκετοποίηση - σκυλιά χωρίς χαρτιά θα κόστιζαν 50-100 ευρώ - με Χ κατάλληλότητα 600 και με 2Χ καταλληλότητα 1500 ... Σε τί θα σε βοηθούσε αυτό ? Να ενημερωθείς ?

ΟΧΙ - ΑΠΛΑ - να ψωνίζεις ΕΥΚΟΛΑ .. ;)

Φυσικά και κάποιον σοβαρό εκτροφέα να διαθέτει πιο εύκολα ακριβά ζώα - καθώς και βελτίωση της θέσης της χώρας μας σε κυνολογικό επιπεδο - θα ήταν καλό - ναι - τυπικά ... πρακτικά υπάρχουν ζώα που θα μπορούσαν να είναι ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΑ αναπαραγωγής σε οποιαδήποτε χώρα και ξέρεις τί γίνεται ? Τίποτα ... τα κουτάβια τους πουλιούνται 500 ευρώ ;)
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
μάλλον γνωρίζεις ότι δεν μπορείς (κανείς δεν μπορεί) στα site - διαφημίσεις κλπ κλπ να δηλώνει ψέμματα - ο κύκλος είναι μικρός και ο ανταγωνισμός αμίληκτος ...
το να αποκρυπτεις την αληθεια ειναι εξισου ψεμα,δεν συμφωνεις?
Δεχεσαι δηλαδη να στηριξουμε την αξιολογηση της καταλληλοτητας η μη ενος σκυλου σε οτι θα δηλωσει ο ιδιοκτητης του στο site,επειδη "λιγοι ειμαστε...,γνωριζομαστε...,ποιος θα τολμησει να πει ψεμματα..."?
Σε ενα σκεπτικο "ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιο" δηλαδη?

Η να μην δηλώσεις τίποτα ? Και φταίει το κράτος - τα κυνολογικά όργανα ?
Θα βοηθουσε ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ αν προβλεποταν απο κανονισμους ,σε εκεινες τις φυλες οπου ειναι διαγνωσμενες και προσδιορισμενες πιθανες κληρονομικες προδιαθεσεις για ασθενειες,αυτες να ηταν υποχρεωτικο να ελεγχονται και να καταγραφονται πριν ζευγαρωσει ενας σκυλος.
Συμφωνω μαζι σου πως αυτο θα επρεπε να το θεσπιζουν οι ομιλοι φυλων,ομως στην Ελλαδα υπαρχουν (οπως ξερεις) παρα πολλες φυλες σκυλων (οι περισσοτερες)που δεν εχουν ομιλους.Αυτο το κενο θα μπορουσε να καλυψει ο ΚΟΕ,κατα την γνωμη μου.

Ναι, σου είπα δεν απαγορεύεται πουθενά.
Δεν μιλαω για το τι απαγορευεται και τι οχι,
για "ηθικο κωδικα" μιλαω.

Απλά γκετοποίηση - σκυλιά χωρίς χαρτιά θα κόστιζαν 50-100 ευρώ - με Χ κατάλληλότητα 600 και με 2Χ καταλληλότητα 1500 ... Σε τί θα σε βοηθούσε αυτό ? Να ενημερωθείς ?
Τωρα ειναι διαφορετικη η κατασταση?
Καπως ετσι δεν προωθουνται τα κουταβια προς πωληση?
Η διαφορα ειναι πως τωρα επαφιεσαι στα λεγομενα των εκτροφεων (εαν και εφ'οσον αυτοι ειναι εντιμοι) ενω εγω προτεινω να υπαρξει ενας τροπος αυτο να γινει πιο "επισημο",με λιγωτερες δυνατοτητες διαφυγης
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλά θα ήτανε.

Αλλά αυτό που σου λέω ξεκάθαρα είναι ότι δεν επαφίεσαι στα λεγόμενα κανενός.
Ούτε στα site ούτε στα λόγια. Αν θές βλέπεις χαρτιά με σφραγίδες για το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Και όσο επίσημο και να γίνει - πάλι χαρτιά με σφραγίδες θα βλέπεις. Δεν καταλαβαίνω τί δεν καταλαβαίνεις ...
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Εδω λοιπον στην Ψαροκωσταινα,
δεν βλεπω να γινονται ζευγαρωματα βασισμενα σε κανενα χαρτι και καμμια σφραγιδα.
Αντιθετα ,στον λιγο χρονο που βρισκομαι στον χωρο (ΚΟΕ,εκθεσεις μορφολογιας,...),πληθος παρατυπιων,ανακριβειων και παραπλανητικων πληροφοριων πεφτουν στην αντιληψη μου ετσι για να επιβεβαιωσουν πως εδω "...εισαι οτι δηλωσεις..."
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ανάλογα σε ποιόν απευθύνεσαι και σε τί χώρο κινείσαι.
Μείνε λίγο ακόμα και θα δείς πολλά ακόμα.
Και όταν μπορείς να κρίνεις αυτό που δηλώνει ο καθένας καλά, θα δείς πόσο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αρα τι προτείνετε για τον απλό φιλόζωο που θέλει το αλφα καθαρόαιμο, αλλά δε θέλει να φάει μήνες για να μπει στον κύκλο των εκτροφέων και να ξέρει ποιος είναι ηθικός και ποιός δεν είναι? Πως να αποκτήσει γνώσεις/εμπειρία που θέλουν χρόνια? Είναι καταδικασμένος εκ των προτέρων?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Να μπεί στον κύκλο δεν χρειάζεται.

Να φάει μήνες για να διαβάσει τί είναι αυτό που θελει και πώς θα πάρει ένα υγιές, τυπικό, καλοζωισμένο και χαρούμενο ζώο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.

Αλλιώς είναι καταδικασμένος ναι ...
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Αρα τι προτείνετε για τον απλό φιλόζωο που θέλει το αλφα καθαρόαιμο, αλλά δε θέλει να φάει μήνες για να μπει στον κύκλο των εκτροφέων και να ξέρει ποιος είναι ηθικός και ποιός δεν είναι? Πως να αποκτήσει γνώσεις/εμπειρία που θέλουν χρόνια? Είναι καταδικασμένος εκ των προτέρων?
Ειναι ΑΝΑΓΚΗ να ειναι οσο πιο ενημερωμενος μπορει γυρω απο την φυλη που τον ενδιαφερει.
Να γνωριζει τα αδυνατα σημεια της φυλης και να επιμεινει να παρει οσες πληροφοριες εχει αναγκη εως οτου βεβαιωθει πως εχει απεναντι του εναν σοβαρο και υπευθυνο ανθρωπο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ νομίζω ότι είναι ουτοπικό αυτό που λετε.... αμα θέλει ο εκτροφέας να σε κοροιδέψει, θα σε κοροιδέψει... αμα θέλει να σου δείξει χαρτιά, θα σου δείξει... θέλει ΠΟΛΥ εμπειρο μάτι και γνώστη ΣΕ ΒΑΘΟΣ των πραγμάτων για να κάνει κανείς μια πραγματικά ενημερωμένη επιλογή.... δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει ενας απλός αγοραστής (που στην καλύτερη περίπτωση έχει διαβάσει 3 βιβλία και έχει φάει και κάποιες ώρες στο ιντερνετ, ξέρει τις απαιτήσεις της φυλής, μπορεί να ανταποκριθεί και γενικά έχει όλη την καλή διάθεση να μην παρει λεμόνι αλλά δε θέλει να περιμένει ένα χρόνο). Προκειμένου λοιπον να μην είναι σίγουρος ούτε και με τον εκτροφέα, πάει στον ιδιώτη ή στο πετσοπ που του'ρχεται και πιο φτηνά...... :(:(

Και όσο για το τοπικ "πως διαλέγουμε εκτροφέα" ξέρετε καλύτερα απο μένα, ότι δεν υπάρχει πρακτικά τρόπος να τσεκαριστούν τα περισσότερα απο αυτά που αναφέρετε ως προυποθέσεις ενός καλού ή κακού εκτροφέα.....

Δεν έχει λύση το πρόβλημα.....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τι λες τώρα; Σοκάρομαι.

ΣΙΓΑ μην πρέπει να είσαι ειδικός "κυνολόγος" για να καταλάβεις αν κάποιος είναι ηθικός εκτροφέας ή όχι.... δεν είμαστε καλά! Αμα δεν ΘΕΛΕΙ να μάθει κάποιος όμως, πάει. Δεν μαθαίνει τίποτα.

"Δεν υπάρχει ΤΡΟΠΟΣ να τσεκάρεις έναν εκτροφέα;" :eek::eek::eek::eek::eek:
:eek::eek::eek:
:eek::eek::eek:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ.

1. References (ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ). ΠΟΙΟΙ ΠΗΡΑΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ; Γιατί; Είναι ευχαριστημένοι; Τους βρήσκεις πανεύκολα σήμερα με το νετ. (ΕΧΕΙΣ και το ιδανικό εργαλείο για "κατασκοπεία" παναθεμά σε!).

2. ΚύπελλαΤρόπαια (πιάσε τα, χούφτωσέ τα, φιλησέ τα. Για ΣΕΝΑ τα έχει γυαλισμένα).

3. Εξετάσεις υγείας καταχωρημένες και ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΕΣ και ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ.

4. ΕΛΕΓΧΟΣ των εγκαταστάσεων και του σπιτιού του ετροφέα.

5. ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ (αγαπάει τη φυλή ή είναι κόπανος; ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ;)

6. ΕΛΕΓΧΟΣ των σκύλων του. Ωραία, λέει πως είναι καλά, και τα είδες και καλά φαίνονται.... το λέει κανένας άλλος όμως; Κριτής εκθέσεων πχ; Κριτής ΕΡΓΑΣΙΑΣ πχ; "Να τα δω ΓΡΑΠΤΩΣ παρακαλώ". ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ.

7. Τι γνώμη έχει για τον χαρακτήρα της φυλής, και τι κάνει για να τον προστατέψει;

8. Η σκύλοι του, εκτός από όμορφοι. ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ; Είναι κοινονικοποιημένοι;
ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ; ΕΙΝΑΙ καθαροί;

9. Πόσα χρόνια εκτρέφει έχει πείρα; Είναι "μελετηρός"; Γιατί μπορεί ΕΣΥ να βαριέσαι να μάθεις πολλά για τους σκύλους αλλά αυτός δεν δικαιολογείται (για το τελευταίο σου ποστ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣΑΙ πάντως ούτε εσύ!).

10. Τι θέλει από ΕΣΕΝΑ για να σου δώσει κουτάβι; Αν το κάνει ΕΥΚΟΛΑ, χωρίς να σου κάνει ΑΝΑΚΡΙΣΗ πρώτα, ΔΕΝ είναι ηθικός εκτροφέας.

Αυτά για αρχή.

Για τέλος:

Αν έχεις σωστό εκτροφέα θα κάνει τα ΠΑΝΤΑ να διαφυλάξη τη φήμη του.
ΔΕΝ θα σε κοροϊδέψει γιατί σε ΤΡΕΜΕΙ, μην του καταστρέψεις το καλό του όνομα.
Με το "εργαλείο σου", το ίντερνετ, αυτό είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. Σε "έκλεψε";
Σε ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΕΜΑΘΕ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΟΛΟΣ.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Απογοητεύομαι πραγματικά.

ΤΟΣΟ τεμπέληδες είμαστε πια εμείς η Έλληνες;
Άλλοι "πολυτισμένοι" λαοί ψάχνουν για "συστάσεις" και διπλώματα για τον βλάκα που θα τους ξύσει τα έπιπλα του κήπου.

Το θεωρούν ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ να κάνεις κάποιον "έλεγχο" πριν χαλάσεις τόσα πολλά λεφτά. Η λίστα που έγραψα τώρα, δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ άλλο παρά κοινή λογική (έστω τα περισσότερα).

Βέβαια άλλοι λαοί έχουν μεγαλύτερη κυνοφιλική παιδεία. Δεν βλέπουν το κουτάβι ως "λούτρινο".

Πωω, πωω.. ΄Ώρες, ώρες είναι λες και μερικοί θεωρούν πως ΜΟΝΟ από πετ-σοπ είναι το κουτάβι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Από εκτροφείο είναι από "δεύτερο χέρι". Κάποιος το έχει ήδη αγαπήσει και φροντίσει άρα δεν είναι τόσο "φρέσκο" το λούτρινο αρκουδάκι τους.

Στην Γερμανία θεωρείται ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ να θέλεις σκυλάκι για το σπίτι και να μην πας ΠΡΩΤΑ - ΠΡΩΤΑ, σε έκθεση σκύλων για να γνωρίσει η οικογένειά σου τις φυλές από κοντά και να ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ. Αυτό ισχύει και αν είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ, μπουρτζόβλαχος, γερμανός που δεν ξέρει να διαβάζει γιατί άρμεγε όλη μέρα. Στην έκθεση ξεκινάς να μαθαίνεις.
Κι εκεί μαθαίνεις ΠΟΛΛΑ. Το ξέρουν κι οι κότες.

Εδώ "η έκθεση" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΤ-ΣΟΠ (έχω ακούσει και να το λένε έτσι!). Οι "εκτροφείς" ΕΙΝΑΙ ο ΠΕΤΣΟΠΑΣ. Ο πετ-σοπάς ΕΙΝΑΙ ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ.
Ιδιοφυία ο άνθρωπος. Για το Γκίνες.

Βρε παιδία μήπως, λέω, ΜΗΠΩΣ... μας ΑΡΕΣΕΙ να μας κοροϊδεύουν;;;;;;
Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Πιο λογικό είναι να μου πεις:
"Πάω σε πετ-σοπ γιατί γουστάρω να με δουλέψουν ψιλό γαζί και το έχω ΣΙΓΟΥΡΟ εκεί!
Σε εκτροφέα, πιθανό είναι να μην με εκμεταλλευτεί καθόλου και να μην μου πει ούτε ένα ψέμα! Πιθανό είναι να πάρω αυτό που πλήρωσα! Αυτό που ήθελα! Αυτό που ζήτησα!"
 
Last edited:


Imakolata

Active Member
3 Ιουνίου 2008
42
0
42
ΠΑΤΡΑ
Παντωσ εγω οταν πηραμε το σκυλακι των γονιων μου και πηγαμε στο εκτροφειο επαθα πλακα. Δεν ειχα ξαναπαει ποτε σε εκτροφειο και δεν ηξερα περι τινος προκειται. Ο ανθρωπος αυτος και με συμβουλεψε και με καθοδηγησε και τωρα 8 μηνες μετα με παιρνει ακομα τηλεφωνο. Πραγματικα χαρη στο φορουμ ανοιξαν τα ματια μου και τωρα ξερω κατι παραπανω. ξερω οτι δεν θα μπω ποτε στον πειρασμο να αγορασω απο πετ σοπ οπως και ξερω οτι θα κανω οτι μπορω απο εδω και περα οι φιλοι μου να ενημερωνονται σωστα για το πετσοπ. Γιατι εκτροφεισ καλοι υπαρχουν και εγω ειμαι τυχερη που γνωρισα ενα απο αυτους.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
10. Τι θέλει από ΕΣΕΝΑ για να σου δώσει κουτάβι; Αν το κάνει ΕΥΚΟΛΑ, χωρίς να σου κάνει ΑΝΑΚΡΙΣΗ πρώτα, ΔΕΝ είναι ηθικός εκτροφέας.
[FONT=&quot]Πριν πάρω την Toya ήθελα να κλείσω ραντεβού με μια εκτροφεα αλλά το σαββατοκύριακο που μου πρότεινε θα έλειπα Οσλο. Η πρώτη της αντίδραση ήταν "μα έχεις χρόνο για κουτάβι ... μπλα μπλα μπλα..." Μετά που της εξήγησα ότι το προηγούμενο σκύλο τον έπαιρνα παντού μαζί και της έστειλα και φωτο από τα ταξίδια μας, άλλαξε ύφος[/FONT]

[FONT=&quot]Επίσης να συμπληρώσω ότι υπάρχουν και διαφορές ανάλογα τη χώρα, ο όμιλος westie της Ολλανδίας πχ είναι πολύ πιο απαιτητικός από τον Βελγικό.[/FONT]
[FONT=&quot]
Και ακόμα κάτι σημαντικό είναι το συμβόλαιο[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Προκειμένου λοιπον να μην είναι σίγουρος ούτε και με τον εκτροφέα, πάει στον ιδιώτη ή στο πετσοπ που του'ρχεται και πιο φτηνά...... :(:(

Θα ήθελα να παρακαλέσω, όσο μπορούμε να "κόψουμε" από το λεξιλόγιό μας το "ιδιώτης". ΟΛΟΙ εκτροφείς είναι ιδιώτες, εκτός από αυτούς που εκτρέφουν για το κράτος (σκύλους του στρατού πχ.). ΔΕΝ είναι ξεχωριστή κατηγορία.

Τώρα, αν κάποιος θέλει να αποφύγει τις ευθύνες του ως προς τα κουταβάκια, την μητέρα τους και τη φυλή τους (και ως προς τον νέο ιδιοκτήτη πολλές φορές) με το να λέγεται κάπως διαφορετικά, πχ "ιδιώτης",

ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΤΕ.

Εκτροφέας είναι. Απλά δεν είναι ηθικός/σωστός εκτροφέας.

ΟΥΤΕ το να χαρίζεις τα κουταβάκια (ή να τα δίνεις πολύ φτηνά) σε απαλλάσει από τις ΕΥΘΥΝΕΣ σου. Πάλι, εκτροφέας είσαι. Απλά τεμπέλης κι ανήθικος. Που το ξέρω; Αποκλείεται να τα χάριζε αν είχε ξοδέψει για την γέννα όσα ΩΦΕΙΛΕ να ξοδέψει, για τα απλά βασικά.

Το να πάρει κάποιος κουτάβι από τέτοιον άνθρωπο είναι δικαίωμά του.
Εκείνος όμως, δεν έχει (νομικό) δικαίωμα να λέει πως δεν είναι εκτροφέας.

Καθώς εξελισόμαστε μέσα από το όμορφο φόρουμ μας, ΠΟΛΥ θα μ' άρεσε να συμβάλλουμε στο να τους "κοπεί ο βήχας", σβήνοντας από το λεξιλόγιό μας τον όρο "ιδιώτης". Εκτρέφεις κουταβάκια (έστω μόνο ΜΙΑ φορά!);;;

Έχεις ευθύνες πολλές, φίλε μου εκτροφέα.... και ποσώς μ' ενδιαφέρει πόσο τα χρεώνεις ή αν έγινε κατα λάθος, ή έτσι "για πλάκα".
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ.

Η σύγχηση βέβαια μετά και δή στην Ελλάδα γίνεται μεγαλύτερη.

Γι'αυτό έχει εφευρεθεί ο ορισμός ΒΥΒ στο εξωτερικό.

Βack Yard Breeder = εκθρέφει στην πίσω αυλή = τα σκυλιά είναι "κρυφά" ας πούμε για την πάρτυ του, δεν βγαίνουν εκθέσεις, δεν βγαίνουν εργασίες, πουθενά.

Αντιθέτως διαχωρίζεται και εκτιμάται ίσως το να έχεις σκυλιά σαν μέλος της οικογένειάς σου, δεν είναι δηλαδή θέμα "επαγγελματισμού" όπως τον εννοούμε ΚΑΚΩΣ εδώ, αλλά καθαρά διαχωρισμός σύμφωνα με την ενασχόληση με τον σκύλο σου σε αυτά που ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν για να εκθρέψεις αλλά και σε προσωπικό χρόνο.