ΕΚΘΕΣΕΙΣ


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Έχεις ευθύνες πολλές, φίλε μου εκτροφέα.... και ποσώς μ' ενδιαφέρει πόσο τα χρεώνεις ή αν έγινε κατα λάθος, ή έτσι "για πλάκα".

καποτε ειχαμε ζευγαρωσει την Μαγια με τον ημιαιμο σκυλο του καλυτερου μου φιλου τοτε ( πηγαινα 1η γυμνασιου) τα ζευγαρωσαμε κρυφα απο τους γονεις μου σε συνεργασια με την μητερα του φιλου μου που ηταν φιλη της μανας μου και εκανε 4 κουταβια ενα ηταν παραμορφωμενο ( πολυ στενο πιο πολυ σαν ψαρι παρα σαν σκυλος )

σημερα ετυχε να ειναι σπιτι μια φιλη της μανας μου που ειχε βοηθησει να δωθουν τα 2 απο τα 3 κουταβια χαρηκα που εμαθα οτι ειναι καλα και τα αγαπουν αλλα , αισθανθηκα πολυ μαλακας οταν τα ανεφερε μιας και δεν θυμομουν καν πως ηταν και που δωθηκαν και ακομα πιο μαλακας που χρειαστηκε να σπασω το κεφαλι μου για 30 λεπτα για να θυμηθω που δωσαμε τον τριτο και οτι δεν ξερω καν τι κανει

τι να πω δεν ξερω εχω στεναχωρηθει πολυ για την παρτη μου

α , και εμαθα οτι αυτη η κατακαλιολα που βοηθησε εν γνωση της να ζευγαρωσουμε κρυφα τα σκυλια θελει τωρα να ανοιξει πετ σοπ γιατι αγαπα τα "ζωακια"

αυτη η οικογενεια παντα εβγαζε απο την μυγα ξυγκι δεν με εκπλησσει που θελει να το κανει
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, τις εκθέσεις, ένα καλό με τις εκθέσεις εδώ είναι ακριβώς το ότι δεν είναι τόσο "επαγγελματικές". Ανάλογα με τη χώρα (μιλάω για πολύ ανεπτυγμένες κυνολογικά) υπάρχουν πολλά περισσότερα "παιχνίδια" στους στοίβους και πολιτικά παρασκίνια, που λίγο έχουν να κάνουν με τους σκύλους.

Στην Αμερική για παράδειγμα, δύσκολα κερδίζει κάποιος σκύλος αν τον χειρίζεται ο ιδιοκτήτης του αντί για επαγγελματίας χειριστής. Όταν κερδίζει, είναι γιατί ο ιδιοκτήτης τον χειρήστικε ως επαγγελματίας (και λίγο καλύτερα μερικές φορές, διότι τον ξέρει καλύτερα). Γερμανία, Αμερική, η βαφές, ντεκαπάζ, εγχειρήσεις κλπ... πάνε ΣΥΝΝΕΦΟ!
Ακόμη και στειρωμένους σκύλους θα δεις, με "εμφυτεύματα". Ιταλία επίσης.

Οι εκθέσεις έχουν πολλά "παράξενα". Πιστεύω όμως πως η καλή δουλειά ενός σωστού εκτροφέα, με σταθερές επιδόσεις συν το χρόνο, είναι η μεγαλύτερη απόδειξη της αξίας του.

Άλλο δηλαδή να σταθείς τυχερός σε 3 - 4 γέννες, ή να κερδίζεις με τα "κολπάκια σου", κι άλλο να κερδίζεις για δεκαετίες με υγειής σκύλους, κρατώντας κι ένα σταθερό επίπεδο συνολικού σεβασμού για την φυλή σου. Για παράδειγμα, να ασχολείσαι συστηματικά ΚΑΙ με εργασία όπου αρμόζει.

Θέλει μάχη εσωτερική, να κρατήσει ένας εκτροφέας ανέπαφη την ηθική του. Σε προηγμένες κυνολογικά χώρες, όπου ο ανταγωνισμός των εκθέσεων είναι τεράστιος, ίσως είναι κι ακόμη πιο δύσκολο να μείνεις "στην κορυφή" και ηθικός παράληλα.

Υπάρχουν όμως αρκετοί τέτοιοι εκτροφείς, ακόμη και στην Ελλάδα. Αξίζουν τον θαυμασμό και τον σεβασμό μας. Αξίζουν να είναι το μέτρο σύγκρισής μας.


Μια μικρή ιστοριούλα (προσωπική) και πάω για ύπνο (τέλιωσε κι η βότκα...:p)

Κατέβασα σε κάποια έκθεση πριν 12 χρόνια ένα Σνάουτσερ Γίγας (μαύρο).
Ο κριτής εντυπωσιάστηκε από το χρώμα του. Πράγματι, αυτός ο σκύλος έκανε τους άλλους μαύρους σκύλους να μοιάζουν καφέ! Με ρώτησε αν τον βάφω.

Του απάντησα πως ΠΟΤΕ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, και μάλιστα έψαξα και βρήκα 2-3 λευκές τρίχες στον σκύλο, ως απόδειξη (που σιγά μην ήταν απόδειξη αυτό, αλλά τέλος πάντων). Μου είπε, "Στην Ιταλία, ΟΛΑ τα μαύρα Σνάουτσερ είναι βαμμένα. Έχουν μεγάλο πρόβλημα με το χρώμα. Ισως φταίει κι ο ήλιος. Κράτα τον μακριά από τον ήλιο...."

-"Τι λέτε κυριέ μου!;;;; Στην Ελλάδα μένει ο σκύλος! Μάλιστα ήταν 1 μήνα στην Κρήτη διακοπές πριν λίγο καιρό, όλη μέρα στην θάλασσα! Ο δικός μου σκύλος θα παίζει στον ήλιο, όσο περισσότερο μπορεί... που να γίνει ΞΑΝΘΟΣ!"

Τότε χαμογέλασε και μου έσφηξε το χέρι θερμα.

Συχνά ξεχνούμε με τις εκθέσεις πως είναι για σκύλους, όχι για αντικείμενα. Συχνά ξεχνούμε πως πρέπει ΠΡΩΤΑ να καλύπτουμε της ανάγκες του σκύλου ως ΖΩΟΥ συντροφιάς, και μετά να κάνουμε ότι μπορούμε για την φυλή του σαν σύνολο (όπως το να πηγαίνουμε σε εκθέσεις και να κάνουμε ζευγαρώματα).

Στην Αμερική είναι αρκετά εκθεσιακά σκυλιά που είναι ΜΟΝΟ αυτό. Ζουν μια άθλια και μοναχική ζωή, μακριά από πολλές χαρές "σκυλίσιες" (όπως ο ήλιος). Οι χειριστές τους, τους δίνουν έντονα θετικά ερεθίσματα, μόνο όταν είναι μέσα στον στοίβο (προσπαθούν να τα αγνοούν όσο μπορούν, όλη την υπόλοιπη εβδομάδα). Μια πλήση εγκεφάλου, για να είναι πάντα χαρούμενα στην έκθεση (η έκφραση παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο).
Υπάρχουν κι άλλες ανατριχιαστικές λεπτομέρειες (αλλά χωρίς βότκα, δεν λέγονται).

Υπάρχουν φυσικά και πολλά θετικά "κολπάκια", όπως αν ο στοίβος γλυστράει, βάζουν κόκα-κόλα, κάτω από τις πατούσες του και πρόβλημα ΤΕΛΟΣ (χωρίς καμία παρενέργεια).

Εδώ είμαστε "αθώοι" εκθέτες ακόμη και το περιβάλλον το εκθεσιακό είναι πολύ πιο υγειές, φιλικό και χαλαρό, κατά τη γνώμη μου. Ο νέος ιδιοκτήτης κατεβάζει αρκετά άνετα το σκυλάκι του στην έκθεση (κι ας μην είναι και τίποτα σπουδαίο μορφολογικά) και βρήσκει φίλους και βοηθούς (με λίγη καλή θέληση φυσικά).

Στην Γερμανία αν το κάνει θα νιώθει σαν να πάτησε κακά σκύλου με τις σαγιονάρες και μετά πήκε στο παλάτι της Βασίλισσας και πάτησε το καλό χαλί.

Στην Αμερική θα νιώθει έτσι ο "αρχάριος" ακόμη κι αν έχει σκύλο ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ μορφολογικής ποιότητας. Το έχουν σύστημα να "ψαρώνουν" τους ιδιοκτήτες-χειρηστές, ακόμη και όταν δεν κάνουν κάτι λάθος, έτσι για σαμποτάζ.

Καληνύχτα!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
τι να πω δεν ξερω εχω στεναχωρηθει πολυ για την παρτη μου
Έλα βρε Νίκο! :D
Αν είναι να πούμε όλοι τι βλακείες έχουμε κάνει στην προεφηβική ηλικία να νιώσεις καλύτερα!
Στην Αμερική για παράδειγμα, δύσκολα κερδίζει κάποιος σκύλος αν τον χειρίζεται ο ιδιοκτήτης του αντί για επαγγελματίας χειριστής. Όταν κερδίζει, είναι γιατί ο ιδιοκτήτης τον χειρήστικε ως επαγγελματίας (και λίγο καλύτερα μερικές φορές, διότι τον ξέρει καλύτερα).
Δηλαδή ο τέλειος απ' όλες τις απόψεις σκύλος (λέμε τώρα) θα χάσει επειδή ο χειριστής του δεν είναι επαγγελματίας? Παράξενο... και ηλίθιο κατά τη γνώμη μου.
Στην Αμερική είναι αρκετά εκθεσιακά σκυλιά που είναι ΜΟΝΟ αυτό. Ζουν μια άθλια και μοναχική ζωή, μακριά από πολλές χαρές "σκυλίσιες" (όπως ο ήλιος).
Είδα και στις δικές μας εκθέσεις μικρόσωμα σκυλάκια με κάτι μαλλιά ως το πάτωμα. Όλη μέρα με τη βούρτσα και το πιστολάκι θα ναι... Τα βγάζουν άραγε ποτέ να παίξουν?
Υπάρχουν κι άλλες ανατριχιαστικές λεπτομέρειες (αλλά χωρίς βότκα, δεν λέγονται).
Πες καλέ!
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Σε Λίγες Ημερες θα Λάβει χωρα στην Πολη μας Μια έκθεση για τους
Ελληνικούς Ποιμενικούς όπως Πολλοί Φυσικά θα γνωρίζετε.

Σκέφτομαι να παο Περισσότερο για να δω
και να Ενημερωθώ φυσικά.

Δεν ξέρω τι θα κάνω με τον Marley
αν δηλαδή θα πρέπει να μου τον εξετάσουν η όχι.

Από την άλλη πάλι σκέφτομαι ότι είναι κρίμα αν είναι ένα Καλο
Καθαρόαιμο Σκυλί όπως και μου είπαν ότι είναι να μην είναι
Γραμμένος στην Λέσχη αυτή έτσι ώστε να βοηθήσουμε στην αναπαραγωγή και Εξάπλωση τις Φυλής.

Ειλικρινά δεν ξέρω ακόμη τι να σκεφτώ.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τις άποψης σας ???

Και τι πρέπει να προσέξω μια που θα είμαι για πρώτη φορα
σε έναν τέτοιο χώρο ??
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
δεν έχω επαφή με εκθέσεις αλλά βλέπω ότι ο ανθρώπινος εγωισμός κ η απληστία είναι πανταχού παρόντες... Κ να σας πω την αλήθεια; Στις εκθέσεις που τύχαινε να δω στην τηλεόραση (από κοντά δεν έχω παρακολουθήσει, αλλά θέλω να πάω) λυπόμουν στην κυριολεξία τα σκυλιά που περνούν ατελείωτες ώρες στα κομμωτήρια κ όπως πολύ σωστά έθεσε τον όρο η Dr.Zhivago φέρονται στα σκυλιά σαν να είναι 'λούτρινα'.
Θα ήθελα πολύ η ηθική κ η αγάπη για τη φυλή να ήταν πρωταρχική προτεραιότητα σε όλους τους κυνοφιλικούς χώρους, αλλά αυτό είναι ουτοπικό μιας κ ο παράγοντας άνθρωπος μπαίνει στη μέση κ καταντάει τα πάντα 'πασαρέλα'.
Εννοείται ότι υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις, αλλά εύχομαι να πληθύνουν αυτές οι εξαιρέσεις κ να γίνουν πλειοψηφία...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ Rentina - Marley

Να πας και τα 2 σκυλιά σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (2 ελληνικά ποιμενικά δεν έχεις?).

Να δείς τα υπόλοιπα σκυλιά , να μιλήσεις με τους άλλους ιδιοκτήτες , να τους κάνεις γνωστές τις προθέσεις σου για το ζευγάρωμα (το ίδιο και στους κριτές) , να ακούσεις τις κρίσεις και να ρωτήσεις αν κάτι δεν κατάλαβες.

Να προσέξεις να περάσεις καλά , εσύ και τα σκυλιά σου.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μας μεταφέρεις όλα τα παραπάνω. :)
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
@ Rentina - Marley

Να πας και τα 2 σκυλιά σου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (2 ελληνικά ποιμενικά δεν έχεις?).

Να δείς τα υπόλοιπα σκυλιά , να μιλήσεις με τους άλλους ιδιοκτήτες , να τους κάνεις γνωστές τις προθέσεις σου για το ζευγάρωμα (το ίδιο και στους κριτές) , να ακούσεις τις κρίσεις και να ρωτήσεις αν κάτι δεν κατάλαβες.

Να προσέξεις να περάσεις καλά , εσύ και τα σκυλιά σου.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μας μεταφέρεις όλα τα παραπάνω. :)
Βασικά ναι θα πάω και με τα 2 .
Ποτε δεν θέλω να τα ξεχωρίσω .
όμως μονο το ένα είναι Καθαρόαιμο
ο Marley
η Ρεντίνα είναι με Γερμανικό ( Ημίαιμο).

Και αυτό Εξυπακούεται ότι θα μεταφέρω τις άποψης μου και
τα γεγονότα έπειτα στο forum.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σε Λίγες Ημερες θα Λάβει χωρα στην Πολη μας Μια έκθεση για τους
Ελληνικούς Ποιμενικούς όπως Πολλοί Φυσικά θα γνωρίζετε.

Σκέφτομαι να παο Περισσότερο για να δω
και να Ενημερωθώ φυσικά.

Δεν ξέρω τι θα κάνω με τον Marley
αν δηλαδή θα πρέπει να μου τον εξετάσουν η όχι.

Από την άλλη πάλι σκέφτομαι ότι είναι κρίμα αν είναι ένα Καλο
Καθαρόαιμο Σκυλί όπως και μου είπαν ότι είναι να μην είναι
Γραμμένος στην Λέσχη αυτή έτσι ώστε να βοηθήσουμε στην αναπαραγωγή και Εξάπλωση τις Φυλής.

Ειλικρινά δεν ξέρω ακόμη τι να σκεφτώ.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τις άποψης σας ???

Και τι πρέπει να προσέξω μια που θα είμαι για πρώτη φορα
σε έναν τέτοιο χώρο ??
Τα αρνητικά του να πάς ποιά ακριβώς είναι ? :D
 








elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
dr αυτα που περιγραφεις γινονται κ εδω..οχι στην πλειοψηφια τους αλλα γινονται...υπαρχουν κ εδω σκυλια που ζουν σε κλουβια στιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο, υπαρχουν κ εδω σκυλια που δεν παιζουν ποτε με αλλα κ δεν πατανε στα χορταρια για να μην σπασει κ θαμπωσει η τριχα, υπαρχουν κ εδω σκυλια που βαφονται κ ενχειριζονται κ παραπιουνται, σκυλια που δεν ειναι δηλωμενα αλλα κατεβαινουν στην θεση αλλων, σκυλια που ζουν μια ζωη στα αεροπλανα περα δωθε μεχρι να γινουν international champion , κ σκυλια που μολις γερασουν κ δεν εχουν τιποτα να προσφερουν πεταγονται, χαριζονται, σκοτωνονται..αφου εχουν περασει μαζι σου 7-10 χρονια κ πρεπει να ξεκουραστουν κ επιτελους να δεχτουν το χαδι σου...εσυ τα πετας..
αυτα κ αλλα πολλα..μην βγαζουμε την ουρα μας απεξω.
επλιζω απλα να μεινουν στην μειοψηφια!..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Παντού υπάρχουν, δεν αντιλέγω. Απλά είναι "χειρότερα" σε άλλες χώρες. ΚΥΡΙΩΣ Αμερική...
Κι αυτό είναι ΜΟΝΟ και μόνο επειδή υπάρχουν πάρα πολύ παραπάνω εκθέσεις εκεί.

Εδώ, δεν πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ΠΑΠΑΡ@Σ για να έχεις έτσι σκύλο, μόνο για τις 5-6 φορές τον χρόνο που έχει έκθεση!;;; Είναι κουλό τελείως. Όχι πως το θεωρώ σωστό να βασανίζεις σκύλους αλλού, απλά λέω...

Για να μην παρεξηγηθώ, και στην Αμερική υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες χειρηστές που φροντίζουν ΠΑΝΩ από ΟΛΑ την ψυχική υγεία των σκύλων, που τους έχουν "δανείσει" για μερικές εβδομάδες (ή μήνες και χρόνια). Ξέρω μία εκπληκτική χειρήστρια ενός μεγάλου Κανίς, πρωταθλητή εκθέσεων ("ειδικών" κι 'ολας γιατί ο απλός πρωταθλητής, είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ εκεί), που τρέχει στην παραλία μαζί του και παίζει ΚΑΘΕ μέρα στην ΑΜΜΟ. Συμφωνεί πως πάνω απ' όλα, σκύλος είναι....

Κουράζεται περισσότερο από άλλους χειρηστές που ΜΟΝΟ χτενίζουν και "στήνουν" και μετά πάλι από την αρχή... αλλά επιβραβεύεται γι' αυτό, από τους καλούς κριτές. Οι σκύλοι που δείχνει έχουν πολύ καλύτερη επικοινωνία μαζί της και είναι και ΠΑΡΑ πολύ γυμνασμένοι. Βρήσκει τρόπους και "κουμπιά" να τα ενθαρρύνει να εκφράζονται στους στοίβους, κι εκείνα από λατρεία, μόνο που δεν τις πλένουν και τα πιάτα...

Προφανώς όμως, οι φυλές που υποφέρουν περισσότερο είναι κάποια μακρύτριχα, (Κανίς, μαλτέζ, γιόρκι, Άφγκαν, πχ.) που αν είναι μαλάκ@ς ο χειρηστής, δεν βγαίνουν έξω και ζουν σχεδόν ΠΑΝΤΑ με τα "μπικουτί" μην τυχόν και σπάσει καμιά τρίχα. Αλλά υποφέρουν κι άλλοι σκύλοι, ανάλογα σε τι άνθρωπο έχουν "ξεπέσει".

Και εργασιακά πολλά υπάρχουν που ζουν "στερημένα" για να αποδίδουν καλύτερα στο Schutzhund και το ΙPO (αγώνες εργασίας για φυλές προστασίας). Και στο "αθώο" και χαρούμενο ατζίλιτυ (εμπόδια σε χρόνο), το ίδιο συμβαίνει πολλές φορές, ακόμη και στο ΒΗ (τίτλος βασική υπακοής).

"Σημασία" κι επιβράβευση παίρνουν μόνο όταν κάνουν την "χορογραφία τους". Οι περισσότεροι σκύλοι που ζουν έτσι, δεν κάνουν για τίποτα παρά για τους διαγωνισμούς (είναι ανίκανα να σημετάσχουν στην πραγματική ζωή με φυσιολογικές αντιδράσεις, απλά γιατί ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΤΥΧΕ ποτέ μέχρι στιγμής να ζήσουν αυτό!). Είναι πραγματικά λυπηρό! Πολλά δεν έχουν μάθει ούτε να μην λερώνουν μέσα.... γιατί ζουν ΠΑΝΤΑ σε κλούβες όταν δεν γυμνάζονται/εξασκούνται.... Είναι ΤΣΙΤΑ μόλις βγούν από την κλούβα, γιατί έτσι έχουν μάθει... έτσι τα θέλουν, και γι' αυτό τα επιβραβεύουν.
Πολλοί με τίλους "προστασίας" είναι απλά ΑΝΙΚΑΝΟΙ σε πραγματικές καταστάσεις.

Δώσε μου το πιο βραβευμένο σκύλο στην ΙΣΤΟΡΙΑ και θα σου πω: μπορώ να τον πάω για καφέ και να είναι "κύριος" (το ΒΗ δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ για πραγματικές καταστάσεις!); Μπορώ να ξέρω πως θα μου προσέχει το σπίτι (ΟΛΟ, ελεύθερος), όσο λείπω, χωρίς να το κάνει οικόπεδο; ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ; αν όχι... να τον χαίρεσαι. Κάνε τον ΣΚΥΛΟ, νορμάλ πρώτα, και άσε τους τίτλους για bonus.

Αυτό που είπες Ελενα περί "μόλις γεράσουν" είναι το κόλλημά μου. Δεν ξέρεις πόσο σέβομαι των εκτροφέα που έχει και τουλάχιστον έναν γέρικο σκύλο...

Μου λέει ΠΟΛΛΑ εμένα αυτο. Αυτό που σου έλεγα δηλαδή, ότι δεν ξέχασε ακόμη πως είναι ΣΚΥΛΟΙ πάνω απ' όλα (όχι αντικείμενα). Δεν είναι τόσο σπάνιο στους καλούς εκτροφείς.

Εκτιμούν τα ζώα τους, ΔΕΝΟΝΤΑΙ μαζί τους, και τα φροντίζουν και στα γεράματα.

Έχω "φίλο" στην Αθήνα, που αλλάζει τους σκύλους του (αν δεν κερδίζουν ΠΟΛΥ στις εκθέσεις) σαν σώβρακα.... "Δεν ΕΧΕΙΣ καρδιά," του λέω συνεχώς, ή "υπάρχουν φάρμακα για την πάθησή σου!". Και στην Ελλάδα έχουμε τέτοιους, απ' ΟΛΑ έχουμε. Το θέμα παραμένει όμως πως οι στοίβοι είναι ακόμη αρκετά φιλόξενοι (όσο και να ακούς το αντίθετο, επειδή υπάρχουν κι εξαιρέσεις), κι ελπίζω να παραμείνουν.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
@Rentina -Marley
Οι κρίσεις και αναγνωρίσεις σκύλων γίνονται για σκυλιά άνω των 18 μηνών, εκτός κι αν πάνε για ΒΕΑ 2 που είναι 12 μηνών, κι αφορούν σε σκύλους εκτροφής ΟΦΕΠ ήγενεολογίου ΚΟΕ!Για σκυλιά ασαφούς προγονικής προέλευσης θα κριθούν κατα περίπτωση και θα αξιολογηθούν!
Αυτά λεεί ο ΟΦΕΠ σε γενικές γραμμές!:)
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινώνησε μαζί τους!!:)
Νομίζω ότι ο Marley σου λοιπόν είναι μικρός για κρίση αλλά ελπίζω να πάς να μας φέρεις πολλά σχόλια και να βγάλεις πολλές φωτο γιατί εγώ μάλλον δεν θα μπορέσω να ανέβω και είμαι στα πρόθυρα έγκεφαλικού...:(:(:(:(:mad::mad::mad::(:(:(:(
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
foibos....
Φυσικά και θα κάνω ότι μπορώ με Φωτογραφίες

όμως Λυπάμαι που δεν θα Έρθεις στην Όμορφη Πολη μας.
Πάντως η Πρόσκληση για καφέ είναι ανοιχτή για όλους όσους έρθουν
η πάνε για Εκείνη την Μέρα
( Πιστεύω να μην με Ζήτηση ο γιος μου στην Αθηνα που είναι ως Φαντάρος)

Και φυσικά θα σας μεταφέρω όσο μπορώ τα Αποτελέσματα και
τις Εντυπώσεις μου από την έκθεση.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
8 Φεβρουαρίου στον χώρο στης ΔΕΘ!Μπές στο site του ΟΦΕΠ, έχει όλες τις πληροφορίες!:)