ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΚΥΛΩΝ


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ! 1 ΥΠΟΚΙΝΗΣΗ 2 ΔΙΟΡΘΩΣΗ 3 ΕΠΑΙΝΟΣ!!!! ΟΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΑΓΝΟΗΘΕΙ ΣΚΟΠΙΜΑ Η ΜΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΙΠΗ! ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ , ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ DRIVES ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΟ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ! ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ Η ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΛΑΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Λ Α Θ Ε Μ Ε Ν Α ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΝΙΧΤΗ!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΞΤΡΕΜΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΑΓΟΥΝ, ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΖΩΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ ΜΑΣ! ( ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΜΕΝΑ ΖΩΑ, ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ THE LIST GOES ON…. )
 


S

SwkDoG

Guest
Αγαπητέ rational K-9 (και όχι National K-9 οπότε δεν τίθετε θέμα διαφήμισης... :p ) καλωσόρισες!!... :D
Μπήκες δυναμικά και με άποψη στο θέμα που σε ενδιαφέρει και μου άρεσε αυτό αλλά καλό θα ήταν να μας πεις και κάποια πράγματα για εσένα (στο ανάλογο "κεφάλαιο"...Νέο Μέλος
)...έτσι σαν "γνωριμία"... :)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
rational K-9 καλως όρισες

συμφωνώ μαζί σου το πρόβλημα δεν είναι στα "εργαλεία" που χρησιμοποιεί κάποιος στην δουλειά του αλλά στον τρόπο που τα χρησιμοποιεί και στις ικανοτητές του και 8α ήθελα εδώ να παραθέσω την ολοκληρωμένη έρευνα για τα περιλαίμια εκπαίδευσης και όχι την μισή που βλέπω σε διάφορα περιοδικά και Post.

Study on Prong Collars was done in Germany: 100 dogs were in the study.
50 used choke collars and 50 used prong collars. The dogs were studied for their entire lives. As dogs died, autopsies were performed.
Of the 50 which had choke collars, 48 had injuries to the neck, trachea, or back. 2 of those were determined to be genetic. The other 46 were caused by trauma.
Of the 50 which had prong collars, 2 had injuries in the neck area, 1 was determined to be genetic. 1 was caused by trauma.
From a seminar by Anne Marie Silverton
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ
ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ 46 ΣΤΟΥΣ 50 ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑΝ
ΠΝΙΧΤΗ ΕΙΧΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ, ΤΡΑΧΕΙΑ, Η
ΠΛΑΤΗ, ΕΝΩ 35 ΣΤΟΥΣ 50 ΘΑ ΥΠΕΦΕΡΑΝ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ
ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΕΣ ΤΡΑΧΕΙΤΙΔΕΣ , ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
Κ.Ο.Κ.
απο προηγουμενο ποστ στο "εξελιξη εκπαιδευτικων μεθοδων"

πολυ καλα εκανες και το παρεθεσες ξανα εδω, και πιο ολοκληρωμενα κιολας!

Αν 35 στους 50 σκύλους οδηγούς και βοηθούς και σκύλους τελωνείων και αστυνομίας είχαν χρόνια προβλήματα λόγω του πνίχτη ποιόν θα συνέφερε?!...Πως θα έκαναν τόσο καλή δουλειά?!...
ποστ του SwkDoG
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
πολυ καλα εκανες και το παρεθεσες ξανα εδω, και πιο ολοκληρωμενα κιολας!
πολυ καλα εκανε βρε boxer ...αλλα εσυ γιατι βαζεις το μισο??

....αφου η ερευνα που ανεφερες απεδειξε οτι δεν υπηρχαν τραυματισμοι απο την σωστη χρηση του prong colar.....

(με εχεις κανει και το γραφω αγγλικα μηπως και ακουστει βιαιο το ''αλυσιδα με καρφια'' :D :D
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
εβαλα Quote ο,τι ειχα κανει paste ΤΟΤΕ στο αλλο ποστ.................
και εκει ηταν μισο! και ηταν λογια απο συνεντευξη οπως θα θυμασαι.

...αφου η ερευνα που ανεφερες απεδειξε οτι δεν υπηρχαν τραυματισμοι απο την σωστη χρηση του prong colar.....
Of the 50 which had prong collars, 2 had injuries in the neck area, 1 was determined to be genetic. 1 was caused by trauma.

φανταζομαι το ΕΝΑ το εκανες ΜΗΔΕΝ.τελοσπαντων.
εγω τη θεση μου για τα αντικειμενα βιας(ναι τα θεωρω βιαια) την εχω πει, την εχω εξηγησει, εχω τσακωθει, κλπ κλπ κλπ οποτε μην ξαναρχισουμε τα ιδια ΚΑΙ εδω! δεν τα ΞΑΝΑλεω χωρις ΣΟΒΑΡΟ λογο. και φυσικα ξερεις οτι παντα αναφερομαι ΚΥΡΙΩΣ στην ηθικοτητα των μεθοδων αυτων. τωρα το αν προκαλουν τραυματισμους, θανατους κλπ ειναι αλλο ενα επιπλεον αρνητικο.

(με εχεις κανει και το γραφω αγγλικα μηπως και ακουστει βιαιο το ''αλυσιδα με καρφια'' Very Happy
:D
πεστο και στα ιταλικα, δε θα αλλαξω γνωμη :wink:

τωρα τις φωτο τι τις εβαλες? για να δουμε ποσο ομορφο,γλυκουλι,χαριτωμενουλι, και ακακο πραγματακι ειναι? :?
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
boxer αναφέρθηκες στην "ηθικότητα" αυτών των μεθόδων ίσως αυτό είναι κάτι που αξίζει να το εξηγήσεις και να το συζητήσουμε....
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
το θεμα αυτο εχει συζητηθει και με το παραπανω στο τοπικ "εξελιξη εκπαιδευτικων μεθοδων"

εδω το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι για τους λογους που δε θα εβαζα πνιχτη σε παιδι, δε θα εβαζα και σε σκυλι. αφου μπορω χωρις, θα το κανω ΧΩΡΙΣ. και για επιπλεον λογους, μιας και το παιδι ειναι εκει που πρεπει να ειναι σε αντιθεση με το σκυλι. παιρνουμε ενα πλασμα απο τη φυση, του στερουμε υγεια, ενστικτα, φυσιολογικη ζωη, και τελικα....... να του βαζουμε και πνιχτη?

στο αλλο τοπικ που σου ειπα εχω μιλησει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ για το θεμα αυτο. ειχα κανει και paste μια συνεντευξη, πραγμα που θεωρηθηκε φοβερο και τρομερο παραπτωμα απο αλλα μελη, αλλα εμενα τα λογια αυτα ηταν ακριβως αυτα που ειχα και εγω στο μυαλο μου.

αυτα τα λιγα απο μενα, εδω.
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
DONT HUMANISE YOUR PET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To πρώτο που πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε είναι να μη συγχέουμε τα παιδιά με τα σκυλιά!!! Κατά την γνώμη μου κάποιοι το κάνουν συνειδητά προκειμένου να υπερασπιστούν τις απόψεις τους γύρω από την εκπαίδευση σκύλων χτυπώντας ταυτόχρονα στην υπερευαισθησία των άλλων!
Στον κόσμο των σκύλων και στις αγέλες τους υπάρχουν ιεραρχία, νόμοι και κανόνες οι οποίοι επιβάλλονται με κάθε τρόπο και μέσο ειδικά όταν τίθενται ζητήματα επιβίωσης! Όπως καταλαβαίνετε η δική μας ‘’ ανθρώπινη’’ κοινωνία αυτά τα έχει ξεπεράσει σε κάποιο τουλάχιστον βαθμό και οι διαφορές μας μπορούν να λυθούν με συζήτηση! Όσο απάνθρωπο είναι να φέρεσαι σε ένα παιδί σαν να είναι σκύλος άλλο τόσο απάνθρωπο είναι να φέρεσαι σε ένα σκυλί σαν να είναι παιδί! Πρέπει να καταλάβουμε ότι μιλάμε για διαφορετικά πλάσματα με διαφορετικές ανάγκες το καθένα!
Τέλος αυτό που θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να μας απασχολεί είναι το πώς και το πόσο προσπαθούμε να καταλάβουμε τα σκυλιά και τα παιδιά μας και πόσο προσπαθούμε καταρχήν για την κ α τ α ν ό η σ η και μετά για την κάλυψη των αναγκών τους!
Όσο για το αν θα εκπαίδευα το παιδί μου με ΄΄πνίχτη΄΄ ……OXI δεν θα εκπαίδευα το παιδί μου μου με CLICKER!

DOGS CAN TEACH YOU MORE ABOUT DOGS THAN ALL THE TRAINERS ALL OVER THE WORLD!!!!!!!!!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
¨Μην φέρεσαι στο σκυλί σαν να είναι άνθρωπος, γιατί αυτός να σου φερθεί σαν να είσαι σκύλος ¨
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
boxer ακόμα και τα απλά περιλαίμια όταν το σκυλί τραβάει ασκούν πίεση στην τραχεία με συνέπεια να δημιουργούνται κακώσεις σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι με το prong collar, όσο για το στηθόλουρο δεν το συνιστώ σε κανέναν, προβλήματα στις μασχάλες από την τριβή, πίεση του θώρακα κ.τ.λ.

Το καλύτερο από όλα είναι να εκπαιδεύσεις το σκυλί σου και να δημιουργήσεις μια σχέση μαζί του που να μπορείς να το έχεις χωρίς κανένα περιορισμό.... Δύσκολο... αλλά όχι ακατόρθωτο!!! :)