ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΚΥΛΟΥ


nikolasrx8

New Member
30 Μαρτίου 2014
1
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ Α' ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΙΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΚΙΤΑ ΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ (ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ). ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καταρχας καλως ηρθες...κατα δευτερον απεφευγε να γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι σα να φωναζεις...κατα τριτον Α' μορφολογιας τι εννοεις ακριβως?στις ρατσες που προανεφερες πως ακριβως κατεληξες?ποιο ηταν το σκεπτικο σου δλδ?η εξωτερικη εμφανιση τους?οτι ειναι ομορφα δλδ?ή κατι αλλο?γιατι τα χαρακτηριστικα που ανεφερες οτι θες να χει μπορουμε ολοι μας να κατσουμε να σου αραδιασουμε ενα σωρο αλλες ρατσες...για να βρεις ενα "σωστο" σκυλι οπως καταλαβαινω οτι θες μονο μετα απο σωστο ψαξιμο,να επισκεφτεις εκτροφεια,να συζητησεις με τους εκτροφεις κλπ κ να καταληξεις (αλλα κ αυτο δλδ δε σε "σωζει" δε μπορει κανεις να εγγυηθει 100% για εναν ζωντανο οργανισμο...τα παντα ρει...ειναι σα να λες θελω να μου βγει το παιδι 1.90 ξανθο γαλανοματικο...απλα ο με εναν ΣΩΣΤΟ εκτροφεα εχεις πολυ παραπανω πιθανοτητες να βρεις αυτο που θες)
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Καλωσήρθες!!! Προσωπικά, το ακίτα δεν ταιριάζει και πολύ με τις προϋποθέσεις που ζητάς. Ακόμα, ΠΟΤΕ δεν αφήνουμε σκύλο μόνο με μικρό παιδί, γιατί τα παιδιά συνήθως είναι άτσαλα και δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσουν.Πάντως αν θέλεις έναν σκύλο οπωσδήποτε για εκθέσεις, θα σου πρότεινα έναν ενήλικο σκύλο. Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφθείς μία έκθεση και να μιλήσεις με εκτροφείς.
 
Last edited:


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Καλησπέρα και καλώς ήρθες κι από μένα. Κατά την άποψη μου το ξεκινάς λίγο λάθος. Στο μυαλό μου όταν ακούω κάποιον να θέλει να ασχοληθεί με εκθέσεις μορφολογίας, έχω κάποιον ο οποίος έχει πάθος με μια συγκεκριμένη φυλή και θέλει να συμβάλλει στην βελτίωση της. Θες να μας πεις με ποιο κριτήριο κατέληξες στις δυο αυτές φυλές και πως προέκυψε το ενδιαφέρον για τις εκθέσεις?
Ανάμεσα στις δυο πάντως, τα Ακίτα είναι κυριαρχικά σκυλιά και μπορούν πολύ εύκολα αν γίνουν λάθη να εκδηλώσουν επιθετικότητα. Πιστεύω πως τα Ελβετικά Ποιμενικά είναι ηπιότερου χαρακτήρα.
Επίσης όπως σου είπε και η φίλη από πάνω, οπωσδήποτε πρέπει να επισκευθείς εκτροφείς της φυλής που τελικά θα επιλέξεις, φυσικά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% για τη μορφολογία του σκύλου που θα πάρεις και σίγουρα θα πρέπει να διαθέσεις ένα μεγάλο ποσό για την αγορά.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Καλώς ήρθες φίλε στο Forum.
Την ερώτηση σου όμως, δεν την αντιλαμβάνομαι. Συνήθως αυτός που πηγαίνει σε εκθέσεις το σκύλο του,έχει αδυναμία σε μία ράτσα ασχολείται κυρίως με αυτήν και δεν τον ενδιαφέρει αν είναι καλός με τον έναν,εχθρικός με τα άλλα σκυλιά, ή νταντεύει τα μωρά. Θέλει χώρο για εκπαίδευση και χρόνο,πολύ χρόνο ασχολίας. Τώρα "ποιόν σκύλο να πάρω",γιά να τον πηγαίνω άμα τύχει και σε εκθέσεις και τον υπόλοιπο χρόνο να παίζει ήσυχα με το μωρό,μάλλον ερασιτεχνικό ακούγεται! Οι δύο επιλογές σου,συμπτωματικά αφορούν "εντυπωσιακή" εμφάνιση σκύλων. Και με ένα Τζακ Ράσσελ, μπορείς να πας σε εκθέσεις με προοπτικές!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδια... καλά εσεις μιλάτε για εκθέσεις
Ο φιλος που ρωτάει μιλάει για διαγωνισμους.... μήπως, λέω μήηηηηηηπως, ειναι κανα νεφελάκι?

Ποιος ενδιαφερομενος για φυλή, θα ρωτησει αποκαλώντας την εκθεση μορφολογίας "διαγωνισμους"???? Απο μόνο του, δεν δειχνει μόνο αμάθεια αλλά για εμενα και ματαιοδοξια... Δεν ξερουμε τι εστι σκύλος αλλά θέλουμε Α ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (αλήθεια ποια ειναι η β' μορφολογια? ) για ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ
 










Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
ρε παιδιά !! τί παίζει με το νεφελάκι ? εχει κανείς κανα λινκ να δω γιατί προηγείται της φήμης του το άτομο !
 






Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
O κουλης λέμε ειναι παντος καιρου και παντος κρεβατιού. Κοιμαται , οπως ναναι και οπου ναναι ! Θα προτιμουσε με τα 1000 τα ευρω του μαξ να πηγαιναν σε βατραχοποδαρα , γκαραντί αυτο :) Κι αν δε με πιστευετε δειτε το θέμα μου σε 5 λεπτα που θα εχω ανεβασει αποδεικτικη φωτο :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
ρε παιδιά !! τί παίζει με το νεφελάκι ? εχει κανείς κανα λινκ να δω γιατί προηγείται της φήμης του το άτομο !
Υπάρχει ένα χρονικό σημείο στο φόρουμ (σημείο zero) που χωρίζει το φόρουμ σε δύο περιόδους ΠΝ (προ Νεφελακίου) και ΜΝ (μετά Νεφελακίου) ....έκτοτε υπάρχουν τρομερές επιδόσεις από μέλη του φόρουμ στο κυνάθλημα της ανίχνευσης των τρολς...
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ελα ρε παιδια μην ειστε τοσο καχυποπτοι...! Νικολα..δεν υπαρχουν διαγωνισμοι...αλλα εκθεσεις μορφολογιας...οπου σε καθε εκθεση...συμμετεχουν και διαγωνιζονται σκυλια της εκαστοτε φυλης (αυτα για να ειμαστε τυπικοι στο θεμα εκθεσεις)! Απο κει και περα....αν εχεις δει την ταινια χατσικο και ζηλεψες τα ακιτα με το ολο παρουσιαστικο τους και το "πιστο" του χαρακτηρα τους...να ξερεις οτι γενικα τα ακιτα θελουν αρκετη δουλεια και ενασχοληση για να φτασουν σε αυτο το σημειο. Απο την αλλη οι λευκοι ποιμενικοι,ειναι πιο ηπιοι σαν χαρακτηρες...αλλα και αυτοι χρειαζονται δουλιτσα (οπως καθε σκυλος...δεν βγαινει εργοστασιακο μοντελο με φουλ εξτρα..ετοιμο...θελει δουλιτσα με οτι μουσουδα κι αν επιλεξεις)!
Νομιζω παντως οτι αν θες ενα σκυλο να ναι και υπομονετικο με τα παιδια και να χει και αδυναμια σε αυτα...θα πρεπε να προσανατολιστεις σε αλλη φυλη..οπως τα Νεας Γης ή τα Λαμπραντορ Ριτριβερ ή τα Γκολντεν Ριτριβερ...αλλα και με αυτα παλι την ωρα που το παιδι και ο σκυλος ειναι παρεα χρειαζεται επιβλεψη παντα.
Τελος...επισκεψου μια εκθεσημορφολογιας9εχει στην θεσσαλονικη τωρα μες στον απριλιο...Διεθνης κιολας αν δεν κανω λαθος) και μιλα με εκτροφεις...αυτοι θα σε κατατοπισουν καλυτερα και θα λυσουν τυχον αποριες σου.