ΕΧΘΡΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Καλημέρα!
Ο χρυσός κανόνας για την αποφυγή καβγάδων/αρπαγμάτων από την δική σου την πλευρά είναι να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον που δεν θα έχουν αφορμή να διεκδικήσουν και κατ'επέκταση να αρπαχτούν.
Πχ αν βλέπεις πως η θηλυκιά έχει θέμα με το φαγητό της, μην τους ταΐζεις μαζί ή αν ντε και καλά θες να τους ταΐζεις μαζί, να είσαι μπροστά μέχρι να τελειώσουν.

Επίσης έχει σημασία για τί είδους άρπαγμα μιλάμε και πως συμπεριφέρονται μετά μεταξύ τους.
Υπάρχουν τραυματισμοί ή απλά λείπουν μερικές τούφες;
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Κι εγώ αυτό κάνω τώρα τελευταία. Κάθομαι μπροστά όση ώρα τρώνε. Μόνο τούφες στον καυγά φεύγουν και κανένα μάζεμα στα πόδια (εννοώ ότι μετά τον καυγά δεν μπορούν να πατήσουν εύκολα το πόδι τους). Όμως δεν ξέρω τι θα πάθαινε ο ένας απο τον άλλον αν δεν έβγαινα κάθε φορά να τους σταματήσω
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πέρα από το φαγητό, υπάρχουν άλλοι πόροι που ενδεχομένως να δημιουργήσουν πρόβλημα;
Παιχνίδια πχ, μασουλητήρια, κόκαλα.

Αφου τσακωθούν, μετά πως είναι;
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κι εγώ είμαι κατά, πιο κατά δεν γίνεται δηλαδή, αυτών των ζευγαρωμάτων.
Τον να μην θέλεις να στειρώσεις τον σκύλο σου, είναι ένα θέμα σεβαστό.
Το άλλο άκρο, να γεμίζεις τον τόπο κουτάβια, καθόλου σεβαστό. Αντιθέτως!

Πισαυλητού λοιπόν!!!
Μάλιστα!!!
και κάπως έτσι...γεμίζει το σπίτι της @medusa :mad::mad:
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.071
20
Πάτρα
Και... πες ότι γεννάει. Σε περίπτωση που δεν υιοθετηθούν όλα τα κουτάβια, τι σκοπεύεις να κάνεις τότε;
 






12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Πέρα από το φαγητό, υπάρχουν άλλοι πόροι που ενδεχομένως να δημιουργήσουν πρόβλημα;
Παιχνίδια πχ, μασουλητήρια, κόκαλα.

Αφου τσακωθούν, μετά πως είναι;
Τα παιχνίδια που υπάρχουν, δεν τα παίζουν καθόλου. Τσάμπα λεφτά έχω δώσει. Μεταξύ τους κυνηγιούνται στην αυλή όταν θέλουν να παίξουν και η θηλυκιά τον κυνηγάει και τον μαλώνει κατά κάποιο τρόπο, σαν να του λέει "ωχ μωρε κι εσύ, τρέχεις και παίζεις όλη την ώρα, μας τα έπριξες" .. θέλει με λίγα λόγια να τον σταματήσει από το παιχνίδι. Όταν όμως θέλει εκείνη, τον σκουντάει για να την κυνηγήσει. Αν τυχόν πάρει κάποιο ξύλο ή το μπαλάκι πάει του το παίρνει (για να μην παίξουν εκείνη την ώρα που θέλει αυτός). Κατά κύριο λόγο κοιμούνται πολύ, τρώνε και γαυγίζουν αν υπάρξει λόγος. Και αυτό με τους καυγάδες είναι πρόσφατο φαινόμενο. Δυστυχώς δεν προαλαβαίνω να δω τι το προκαλεί.
Και... πες ότι γεννάει. Σε περίπτωση που δεν υιοθετηθούν όλα τα κουτάβια, τι σκοπεύεις να κάνεις τότε;
Καταρχάς το θέμα μας δεν είναι τι θα κάνω τα κουτάβια ΟΤΑΝ γεννηθούν. Μην αλλάζετε θέμα σας παρακαλώ πολύ. Εγώ ρωτάω την γνώμη σας για την επιθετικότητα που βγάζει το ένα σκυλί στο άλλο και αν ξέρετε κάτι επ' αυτού.
Αν παρόλα αυτά δεν δώσω κάπου τα κουτάβια, θα χαρώ πολύ να μεγαλώσω την οικογένεια μου με ακόμα 2 ή και 3 σκυλιά αν χρειαστεί. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που τις ψυχούλες αυτές τις πετάνε στα σκουπίδια ή τις πετάνε στα βουνά για να μην έχουνε ευθύνες. Θα τα κρατήσω γιατί έχω χώρο και στην αυλή μου και στην καρδιά μου. Ευτυχώς δεν μένω σε διαμέρισμα.
Αν έχετε να μου πείτε κάτι για την επιθετική διάθεση που βγάζουν το ένα σκυλί στο άλλο, στα καλά καθούμενα, ευχαρίστως να συνεχίσω την συζήτηση μαζί σας.
 


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Το ενδεχόμενο η συμπεριφορά της θηλυκής να οφείλεται στις ενέσεις διακοπής οίστρου το έχετε αποκλείσει;
Όχι δεν το έχω αποκλείσει καθόλου και σας ευχαριστώ πολύ για την επισύμανση. Το είχα στο μυαλό μου και θα πάω αύριο στον κτηνίατρο να ρωτήσω επ' αυτού. Χίλια ευχαριστώ !!
 
  • Sad
Reactions: GRDANE


12 Νοεμβρίου 2021
12
1
42
Αν τα θεωρείς «πράγμα» και «κτήμα» σου, είθισται: Κουβάς ή Σκουπίδια

Εξαρτάται από την ελαστικότητα της συνείδησής σου…
Ούτε "πράγμα" τα θεωρώ τα κουτάβια / σκυλιά μου, ούτε "κτήμα" μου. Θεωρώ ότι είναι οι καλύτεροι φίλοι και γι' αυτό ούτε ο κουβάς παίζει σαν σενάριο, ούτε τα σκουπίδια.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλημέρα, μόλις το είδα και φευγω για δουλιά.
1. τα ποιμενικά ανήκουν στις φυλές που η θεωρία της αγέλης είναι σημαντικό βοήθημα.
ζουν και μεγαλώνουν ακόμα σε πολυπληθεις αγέλες.
2. το ορμονικό είναι σημαντικός παράγοντας.
μεγάλο λάθος να έχουμε τον κτηνίατρο ως σύμβουλο για τις συμπεριφορές των σκύλων.
οι κτηνίατροι είναι ιδανικοί για ιατρικά θέματα (έλεγχο της περιόδου ή σταμάτημα αυτής) όχι θέματα συμπεριφοράς κι εκπαίδευσης( ούτε πως μία θυληκιά χωρις τις αντιστοιχες ορμόνες συμπεριφέρεται).
3. αυτή την στιγμή επείγει να σταματήσεις το πρόβλημα, και παραλληλα να διερευνήσεις τα αίτια κι αν διορθώνονται. Σε πρώτη φάση θα ακολουθούσα αυτό που προτεινε ο ptf κι ας μην σου άρεσε... σε δεύτερη φάση μπορούμε να συζητήσουμε όσες ώρες θέλεις στο tι μπορεί να φταίει και πιθανά να το εντοπίσουμε. Ε΄νας εκπαιδευτής με εμπειρία θα σε βοηθούσε παρατηρώντας την κατάσταση από kοντά.
κοινώς δείξε περισσότερο εμπιστοσύνη σε όσα σου ανέφερε ήδη ο ptf.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3