ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ!!!




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Κώστα ο λόγος για τον οποίο αρχίζουμε την βασική υπακοή δεν είναι για να μάθει το σκυλί να κάθετε ή να ξαπλώνει ή να περπατάει δίπλα μας. Ο κύριος λόγος που ένα σκυλί πρέπει να περάσει από την βασική υπακοή είναι για να μάθει να υπακούει σε εντολές, είναι για να μπορέσουμε να βάλουμε στο μυαλό του σκύλου ότι δεν είναι όλα παιχνίδι και ότι πρέπει να υπακούει σε κανόνες, με αυτόν τον τρόπο ο σκύλος ωριμάζει και αρχίζει να υιοθετεί συμπεριφορές που θα του φέρουν το αποτέλεσμα που θέλει. Οι συμπεριφορές αυτές είναι αυτές που θέλουμε εμείς!!!

Από ότι καταλαβαίνω ο σκύλος σου δεν έχει μάθει ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπακούει σε εντολές, δυστυχώς θα πρέπει να ξαναπεράσει εκπαίδευση ίσως με κάποιον εκπαιδευτή με διαφορετικές τακτικές από αυτές τις αποκλειστικά μεζεδομεθόδου.

Προς το παρόν αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον μάθεις να μένει μέσα στο κλουβί μέσα στο σπίτι, έχω δώσει οδηγίες για αυτό στο http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=757.

Αγόρασε μερικά kong και μερικές σκληρές πλαστικές (υπάρχουν ειδικές) μπάλες και γέμιζε τα με το φαγητό του και δίνε του το φαγητό του όταν φεύγεις από το σπίτι, πάρε μερικά σκληρά κόκκαλα και άφησέ του και αυτά έτσι ώστε να απασχολείτε όταν λείπεις. Μη τον ταίζεις πλέον από το μπωλ αλλά μέσα από μικρά kong έτσι ώστε να απαχολείτε με αυτά.

Αύξησε κατά πολύ την σωματική άσκηση παίζοντας παιχνίδια με το μπαλάκι ή ότι άλλο του αρέσει, ένας κουρασμένος σκύλος είναι ένας καλός σκύλος.

Άρχισε να τον δένεις στην αρχή για λίγα λεπτά μέχρι να φτάσεις την μία ώρα. Αν τον δέσεις και φωνάζει μην τον λύσεις μέχρι να ηρεμήσει οπότε φρόντισε να είναι μια ώρα που δεν θα ενοχληθούν πολύ οι γείτονες.

Μίλησε με του γείτονες σου και εξηγησέ τους ότι μπαίνεις πάλι στην διαδικασία να τον εκπαιδεύσεις και ζήτησέ τους την κατανόησή τους λίγο καιρό ακόμη.

Κάνε αυτά και ενημέρωσέ μας. Καλή επιτυχία.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κώστα ο λόγος για τον οποίο αρχίζουμε την βασική υπακοή δεν είναι για να μάθει το σκυλί να κάθετε ή να ξαπλώνει ή να περπατάει δίπλα μας. Ο κύριος λόγος που ένα σκυλί πρέπει να περάσει από την βασική υπακοή είναι για να μάθει να υπακούει σε εντολές, είναι για να μπορέσουμε να βάλουμε στο μυαλό του σκύλου ότι δεν είναι όλα παιχνίδι και ότι πρέπει να υπακούει σε κανόνες, με αυτόν τον τρόπο ο σκύλος ωριμάζει και αρχίζει να υιοθετεί συμπεριφορές που θα του φέρουν το αποτέλεσμα που θέλει. Οι συμπεριφορές αυτές είναι αυτές που θέλουμε εμείς!!!
Α γειά σου! =D> Η εκπαίδευση δεν είναι μόνο για το σήκω-κάτσε αλλά βοηθάει στο να εδραιωθούν οι θέσεις στην ιεραρχία. Το σκυλί μαθαίνει ότι ζητάμε πράγματα από αυτό, και δεν είναι ελεύθερο συνέχεια να πράττει όπως θέλει. Γενικά, πιστεύω ότι λύνει αρκετά προβλήματα.

Αύξησε κατά πολύ την σωματική άσκηση παίζοντας παιχνίδια με το μπαλάκι ή ότι άλλο του αρέσει, ένας κουρασμένος σκύλος είναι ένας καλός σκύλος.
Μαζί σου και σε αυτό!
 


liajoe

Well-Known Member
επετρεψε μου denis να διαφωνησω μαζι σου... ενα dogo ναι ειναι δυσκολο σκυλι και ξεροκεφαλο... ομως η εκπαιδευση στο σπιτι δεν ειναι η ιδανικη λυση...Ο σκυλος στο σπιτι του εχει το πανω χερι ..ειναι ο χωρος του τον γνωριζει καλα και δυσκολα συγκεντρωνεται.... Η λυση μακρια απο το σπιτι ειναι η ιδανικη για τετοια σκυλια οσο αφορα την βασικη υπακοη... ειναι σαν να πηγιανουμε τα παιδια μας στο σχολειο..εκει μαθαιουν καλυτερα...μετα απο την σειρα μαθηματων εκτος σπιτιου θα πεπει να κανει και συμπληρωματικα 2-3 στο σπιτι... Κωστα μην ανησυχεις θεληση να υπαρχει και ολα διορθωνονται... Βεβαια πρεπει να ξερεις οτι θα πρεπει να εκπαιδευτεις κι εσυ μαζι με τον μικρο σου φιλο.. για να μην σου παρει τον αερα.. οσο για τις λιχουδιες του προηγουμενου εκπαιδευτη;;;; σε λιγο καρο θα εχεις ενα παχυσαρκο κακομαθημενο σκυλο... Αυτα ... Μπορω αν θες να σου δωσω τηλ εκπαιδευτη..χωρις λιχουδιες αι χωρις βια βεβαια...καλημερα
Διαφωνω! Αυτά είναι μπούρδες!

Εάν δεν εκπαιδευτή εκαί που υπάρχει το πρόβλημα
θα γυρίσει σπιτάκι του και θα ξεκινήσει τα ίδια.
Η εκπαίδευση συμπεριφοράς / βασικής υπακοής γίνετε στο σπίτι,
καφετέρια, πάρκο, πλατεία, μαγαζιά. Όπου θέλει να κυκλοφορεί
ο Κώστας με τον σκύλο του!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν ειναι τοσο μπουρδες, μην εισαι απολυτη..
αν και δεν εχω καμια σχεση με εκπαιδευση, θεωρω οτι πρωτα πρεπει να μεινει με τον καταλληλο(εννοειται) εκπαιδευτη ωστε να του σπασει ο τσαμπουκας και να ξεχασει παλιες συνηθειες και λαθος μηνυματα και μετα να κανει τις επαναληψεις στον χωρο του (μαζι με τον εκπαιδευτη και μετα με τον ιδιοκτητη του).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Διαφωνω! Αυτά είναι μπούρδες!

Εάν δεν εκπαιδευτή εκαί που υπάρχει το πρόβλημα
θα γυρίσει σπιτάκι του και θα ξεκινήσει τα ίδια.
Η εκπαίδευση συμπεριφοράς / βασικής υπακοής γίνετε στο σπίτι,
καφετέρια, πάρκο, πλατεία, μαγαζιά. Όπου θέλει να κυκλοφορεί
ο Κώστας με τον σκύλο του!

+1000000!
Κι έτσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα μάθει κι ο ιδιοκτήτης το ΚΑΘΕ σκύλου πως να ζει αρμονικά μαζί του.

Θα βόλευε σίγουρα να φύγει ο σκύλος και να επιστρέψει έτοιμος αλλά δεν μπορεί να συμβεί αυτό. Πεταμένα λεφτά. ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι εύκολο.
Ο Denis είχε δίκιο στο ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να μάθει περισσότερα από
οτι το Ντόγκο. Να μην κυνηγάει τον σκύλο πχ.! Πόσο άσκηση χρειάζεται πχ!

Σε άλλο χώρο (στο γκαζόν σχολής) ο σκύλος μπορεί να φτάσει να πάρει και ΒΗ εύκολα (τίτλος υπακοής) και να μένει και σε κλούβα όσο καιρό δεν εκπαιδεύεται... ΑΛΛΟ αυτό.
αυτό δεν σημαίνει πως θα υπακούει παντού και πως θα είναι καλό κατοικίδιο.

Μήπως δεν γυμνάζεται αρκετά; Κούραζέ τον λίγο παραπάνω όσο ψάχνεις τη λύση. Τα Ντόγκο 9 μηνών θέλουν ΠΟΛΥ παιχνίδι.
Τι τρώει; Μήπως έχει πολύ πρωτεϊνη το φαγητό του (πάνω από 26% δηλαδή);

Βρες εκπαιδευτή να έρχεται σε σένα (με συστάσεις ιδιοκτητών ΜΕΓΑΛΩΝ κουταβιών) που έχεις ΔΕΙ να δουλεύει. Πήγαινε ΜΟΝΟΣ (χωρίς τον σκύλο) σε ένα μάθημά του τουλάχιστον.

Αν θέλεις σου προτείνω κι εγώ έναν ιδανικό για την περίπτωσή σου.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
δεν ειναι τοσο μπουρδες, μην εισαι απολυτη..
αν και δεν εχω καμια σχεση με εκπαιδευση, θεωρω οτι πρωτα πρεπει να μεινει με τον καταλληλο(εννοειται) εκπαιδευτη ωστε να του σπασει ο τσαμπουκας και να ξεχασει παλιες συνηθειες και λαθος μηνυματα και μετα να κανει τις επαναληψεις στον χωρο του (μαζι με τον εκπαιδευτη και μετα με τον ιδιοκτητη του).
Σχεδόν ΠΟΤΕ δεν είναι ο σκύλος το πρόβλημα.
Ο ιδιοκτήτης του σκύλου χρειάζεται πολλά μαθήματα μέχρι να μάθει να χειρίζεται το ζώο του. Πιο λογικό (από το να πάει ο σκύλος λίγο μόνος πρώτα) είναι να πάει ΜΟΝΟ ο ιδιοκτήτης λίγο μόνος πρώτα. Μόνο αυτό δεν θα ήταν χαμένος χρόνος...
 




mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Eπιτρέψτε μου να πω και εγώ την γνώμη μου.
Εχω dogo 4 μηνών.Ζει στην αυλή με την μεγάλη μας θυλικιά.
Αν και πησματάρης είναι πανέξιπνος . Κώστα αυτό να το θυμάσαι καλά.
Πολύ εκπαιδεύσημα αρεκεί να είσαι αυστηρός και σταθερός μαζί του.
Συμφωνώ με το δέσιμο και την αδιαφορία στην γκρίνια.(ειναι γκρινίαρικη φυλή) Η μεγάλη εως ότου να μάθει μου έβγαλε την ψυχή.Μονο με το δέσιμο και φωνή έμαθε τελικά.

Οταν τον κηνηγάς εκείνος παίζει, πράγμα λογικό για την ηληκία του.
Ιδικα τα μεγαλόσωμα θέλουν πολύ πειθαρχία αυστηρότητα και υπομονή.
Απο όσα έχω διαβάσει στο φορουμ για την φυλή απο τους πιο μεγάλους γνώστες (συνχορέστεμαι οι υπόληποι) και κατάληλος να συμβουλέψει είναι ο Promotheas.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ο ιδιοκτήτης του σκύλου χρειάζεται πολλά μαθήματα μέχρι να μάθει να χειρίζεται το ζώο του.
Σωστα,εχω δει σκυλο στον εκπαιδευτη του να εχει μια αψογη συνεργασια και με τον ιδιοκτητη του να κανει τα μισα και μετα απο αρκετες φορες τις εντολες.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
καλησπερα.το σωστο ειναι καπου στη μεση απο ολα αυτα που εχουν υποθει.απο εκει και υστερα φιλε κωστα,αν θες να εισαι καλα και το σκυλι σου ευτυχησμενο πρεπει να το εκτονωνεις.δεν ειναι δυσκολα σκυλια,αρκει να εισαι σταθερος και να ξερεις τι θελεις και φυσικα να ξερεις τι θελουν και αυτα και να μπορεις να τους το προσφερεις.ειναι σκυλια με απαιτησεις.θελουν πολυ τρεξιμο.χιλιομετρα ,οχι αστεια.εχουν πολυ εκρηξη.εκει που νομιζεις οτι εσκασε,ξαφνικα ξεκιναει για αλλα 5 χιλιομετρα..πολυ απο τους κατοχους σκυλιων και επι του θεματος αρτζεντινο,ενθουσιαζοντε απο τα χαρησματα και την ομορφια του ,και κανουν την αγορα χωρις να τους χρειαζεται κατι τετοιο και χωρις να σκεφτουν το καυμενο το ζωακι.ολοι μας στην αρχη νομιζουμε οτι θα τα καταφερουμε και παρολο τις δυσκολιες που ξερουμε οτι θα υπαρχουν,,δλδ δεν εχουμε αυλη ,δεν εχουμε χρονο αλλα μας αρεσει το ντογκο και ξαφνικα λεμε οτι θα τα καταφερουμε οπωτε και το αγοραζουμε και στο τελος σπανε τα νευρα τα δικα μας και το σκυλι μας εχει απροβλεπτες συμπεριφορες.εμεις φταιμε ,οχι αυτο.για την εκπαιδευση τωρα,το καλυτερο ειναι να μην αφηνουμε τα σκυλια μας σε κανενος τον χωρο.παμε,μας κανει το μαθημα(σε μας ιο πολυ κ λιγοτερο στον σκυλο)και μετα παιρνουμε τον φιλο μας και φευγουμε.δεν μενει το σκυλι εκει.ειναι μεγαλο λαθος.ο εκπαιδευτης πρεπει να μας βοηθαει να εκπαιδευσουμε εμεις το σκυλι και να το ψυχολογουμε.ειναι μεχρι ενα σημειο.μετα ειμαστε εμεις.με τον ντραγκο πρεπει πιστευω να γινεις πιο αυστηρος.καλο ειναι τα ξυλο να το αποφυγεις.αλλα,οταν δεν ακουει σβερκωμα και στο πατωμα.σημαντικο να το καταλαβει.αργοτερα θα προσπαθησει να σου παρει τον αερα.μπορει να σου βγαλει και δοντακι στην αφηβεια..παιχνιδια κυριαρχειας οπωτε που δινουν στον σκυλο να καταλαβει ποιος ειναι ο μαστερ.ακομη και στο φαι να τον ταιζεις μετα απο εσενα.σημαινει κατι για αυτον.τωρα,αν παιρνει πραγματα και τρεχει ειναι επειδη το θεωρει παιχνιδι ,απλα πρεπει να καταλαβει οτι αυτο σταματαει οταν θελεις εσυ.οπωτε αν το ξανακανει πιαστον ,μαλωσε τον και ορισε μια τιμωρια.οταν κλαιει μην δινεις σημασια.αν σου ειναι δυσκολο ,ωτοασπιδες.μεγαλο λαθος να δωσεις σημασια.ομως και λιγο να σταματησει ανταμειψε τον.λιγο λιγο τη φορα θα το πιασει το νοημα.τελικα,για να μην μακρυγορω αλλο ,προσπαθησε να τον εκτονωνεις.υσηχο ντογκο ειναι το κουρασμενο ντογκο.χαχα!
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Συγχωρέστε με για το απόλυτο της απάντησης, αλλά το Ντόγκο Αρτζεντίνο είναι σκύλος με απόλυτο χαρακτήρα. Για να κατανοήσεις την συμπεριφορά του πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πάντα 4 πράγματα που υπαγορεύουν τις πράξεις του:
- Είναι αυτόνομο κυνηγόσκυλο
- Έχει πολύ έντονη αυτοπεποίθηση
- Είναι απελπιστικά αεικίνητο με μεγάλες αντοχές και πλήττει πολύ εύκολα
- Έχει πολύ εκρηκτικές αντιδράσεις


...ενα dogo ναι ειναι δυσκολο σκυλι και ξεροκεφαλο... ομως η εκπαιδευση στο σπιτι δεν ειναι η ιδανικη λυση...Ο σκυλος στο σπιτι του εχει το πανω χερι ..ειναι ο χωρος του τον γνωριζει καλα και δυσκολα συγκεντρωνεται.... Η λυση μακρια απο το σπιτι ειναι η ιδανικη για τετοια σκυλια οσο αφορα την βασικη υπακοη... ειναι σαν να πηγιανουμε τα παιδια μας στο σχολειο..εκει μαθαιουν καλυτερα...
Θα μου επιτρέψεις να πω πως οι μοντεράτορες (άπαντες αν δεν κάνω λάθος) είχαν δίκιο. Η μόνη κατάλληλη εκπαίδευση για το Ντόγκο Αρτζεντίνο είναι αυτή όπου χειριστής είναι το αφεντικό του! Ο λόγος είναι πως δεν υπάρχει κανένα όφελος αν το Ν.Α. να μάθει την κατάταξη στην αγέλη από άλλον αρχηγό και τον αναγνωρίσει σαν τέτοιον! Ο παραλληλισμός με τα παιδιά δεν με βρίσκει σύμφωνο κι αυτό διότι τα παιδιά μας μιλούν ελληνικά... ο (απαίδευτος) σκύλος μας δεν μιλά ελληνικά, ούτε γερμανικά, ούτε αγγλικά, ούτε ρώσικα. Ότι κάνει υπαγορεύεται από τα βασικά του ένστικτα. Απ' ότι κατάλαβα τον σκύλο τον έδωσες για εκπαίδευση και δεν έφερες εκπαιδευτή για να σου δείξει πως θα χειρίζεσαι τον σκύλο. Οπότε έχουμε εντοπίσει το 1ο λάθος που έγινε.


επιτρεψτε μου παντως να πω οτι το σκυλι πηγε πολυ νωρις για εκπαιδευση κατα την γνωμη μου, μετα το 1ο ετος επρεπε να ξεκινησει σε εκπαιδευτη,
@galazio
είναι από τις λίγες φορές που θα διαφωνήσω μαζί σου (και θα συμφωνήσω πάλι με τους μοντεράτορες). Αν πας το Ν.Α. μετά το 1ο έτος για εκπαίδευση είναι πολύ πιθανό να έχεις ξεμείνει από έπιπλα στο σπίτι.


Εγώ πάντως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ζω με ένα ανεκπαίδευτο Dogo 1 χρόνου! Μέχρι τους 12 μήνες έχουν παγιωθεί οι ανεπιθύμητες /προβληματικές συμπεριφορές και άντε μετά να αλλάξεις τα "χούγια" του σκυλου...
@ROTTIE
να εκφράσω μια παγιωμένη άποψή μου? Όσο ο σκύλος είναι νοήμων και έχει "σώας τας φρένας" μπορεί να εκπαιδευτεί.
(πάει αυτό το καταραμένο "You can't teach an old dog new tricks")


Κώστα,
Ξεκίνα από το μηδέν, σπάσε το ένα και μεγάλο πρόβλημα (είναι απείθαρχος) σε πολλά και μικρά προβλήματα (μασάει έπιπλα, ουρεί στο σπίτι, γαβγίζει). Παρατήρησε τον σκύλο σου και δες πως και πότε κάνει τι και γιατί. Μίλησε με ανθρώπους που έχουν Ν.Α. παρατήρησε ενήλικα σκυλιά, διάβασε, μάθε. Δεν θέλει ούτε αυλή, ούτε χώρο, ούτε ξύλο, ούτε "σβέρκωμα και στο πάτωμα"... χρόνο μαζί σου χρειάζεται... πολύ χρόνο και ουσιαστικό χρόνο. Αν παραδίνεσαι και απελπίζεσαι τόσο εύκολα, τότε ο σκύλος σου έχει πολλά να σου διδάξει!:)
Βρες κάποιον εκπαιδευτή που είναι διατεθειμένος να σε βοηθήσει χωρίς να αγγίξει το λουρί του σκύλου σου και να σου δείξει πως να σκέφτεσαι σαν αυτόν.
Κατανοήστε και οι δυο (κι εσύ κι ο σκύλος σου) πως ο αρχηγός της αγέλης είναι αυτός που φοράει τα ακριβά παπούτσια κι όχι αυτός που αφοδεύει μέσα σε αυτά!:D
(Το τελευταίο κάπου το διάβασα, δεν είναι δικό μου)

Ελπίζω να βοήθησα...
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το σβερκωμα ειναι κατι πολυ κλασικο,δεν ειναι βια και δηλωνει τη θεση σου.δεν ειπαμε να το σακατεψεις το σκυλι.σε οτι αλλο ειπες συμφωνω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
προμηθεα, δεν το σκεφτηκα αυτο, γιατι θεωρησα πως για να μην μας καταστρεψει το σπιτι ενας σκυλος, δεν ειναι αναγκη δα να τον παμε και σε εκπαιδευτη.
αλλα τωρα που το λες, επειδη δεν γνωριζω και την φυλη, τι να πω, θα συμφωνησω:-|
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
το σβερκωμα ειναι κατι πολυ κλασικο,δεν ειναι βια και δηλωνει τη θεση σου.δεν ειπαμε να το σακατεψεις το σκυλι.σε οτι αλλο ειπες συμφωνω.

Είναι κάπως 'κλάσσικό' μα έχει αποδειχτεί επικίνδυνο (για τον ιδιοκτήτη) και όχι ότι καλύτερο για τον σκύλο.

Επικίνδυνο είναι για τον ιδιοκτήτη γιατί αν δεν κάνει όλα τ' άλλα σωστά (ακολουθώντας και πολλές δικές σου συμβουλές) και δεν έχει σκύλο που στην ουσία γνωρίζει ήδη τη θέση του (που σημαίνει ή είναι πολύ μωρό, ή είναι "καλό" ενήλικο), κινδυνεύει να δαγκωθεί άσκημα ή να αποδείξει για πρώτη φορά πως ΟΝΤΩΣ είναι κατώτερος σε δύναμη ή πιγμή από το σκύλο του....
Επίσης, είναι πολύ βαρύ "μάλωμα" για ένα κουτάβι που απλά παίζει, ή κάνει ζημιά γιατί δεν έχει εκτονωθεί. Είναι μάλωμα για όταν ο σκύλος σου σου γρυλίσει σοβαρά ή πάει να σε δαγκώσει (και εκεί πάλι, μόνο υπό προϊποθέσεις). Το να το παρακάνεις σε τιμωρία με οποιδήποτε σκύλο δεν σε συμφέρει. Ή θα καταλάβει πως είσαι ανασφαλής (αν έχει πολύ αυτοπεπίθηση) ή θα του κόψεις τα φτερά τελείως. Δεν ξέρω πιο είναι χειρότερο.

Υπάρχουν πολλοί πιο αποτελεσματικοί τρόποι να διορθώσεις ένα σκύλο, με λιγότερο ή και καθόλου ρίσκο.

Δεν έχω την εμπειρία του Προμιθέα αλλά η εμπειρίες μου εκπαιδεύοντας Ντόγκο μου έχουν δείξει πως είναι πολύ "ευαίσθητα" στις λεπτομέριες, όταν πρόκειτε για την ιεραρχεία. Δεν χρειάζονται ακραίες αντιδράσεις.

Κι είναι άλλο να είσαι αυστηρός και άλλο να είσαι απότομος.

Όσο για το "κλασσικό" :
Παρακολουθόντας αγέλη σκύλων, ο καθένας μπορεί να δει πως ο αρχηγός δεν κάνει πολλά πράγματα να κρατήσει τη θέση του και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν "σβερκώνει" τους κατώτερους αν μπορεί να το αποφύγει. Κάνει βέβαια κάποιες συμαντικότατες "λεπτομέρειες"..... Αυτές τις "λεπτομέρειες" θα τις μάθει ο Κώστας αν/όταν επιλέξει σωστό εκπαιδευτή για το σκύλο.

Τέλος, το "σβέρκωμα" μετά από κάποια ηλικία μπορεί πιο εύκολα να ληφθεί σαν ανασφάλεια του ιδιοκτήτη. Και αν δεν το κάνει ΤΕΛΕΙΑ (που δεν μπορεί να το κάνει αυτό ο Κώστας λόγο έλλειψης πείρας και μεγέθους σκύλου) τότε θα έχει σίγουρα το αντίθετο αποτέλεσμα.
 
Last edited:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Εγώ πάλι λέω να μη το συνεχίσουμε το θέμα μια και ο Κώστας είναι εξαφανισμένος... τι να μιλάμε για να τα ακούμε εμείς;;;:maria::maria::maria::maria::maria:
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Εγώ πάλι λέω να μη το συνεχίσουμε το θέμα μια και ο Κώστας είναι εξαφανισμένος... τι να μιλάμε για να τα ακούμε εμείς;;;:maria::maria::maria::maria::maria:
χαχαχαχαχα!!!!!ελα μωρε κατι μαθαινουμε και εμεις.
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU