Είμαι κατάλληλος για Husky;


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Θα προτιμήσω να μην απαντήσω εγώ σε αυτή την ερώτηση.
Δεν είμαι ο "τυπικός ιδιοκτήτης" Husky, όσον αφορά την εκπαίδευση :)
Μιχάλη, περισσότερο σαν ερώτηση το θέτω...

Βέβαια, δεν ακούγεται σαν την πιο εκπαιδεύσιμη φυλή του κόσμου... ή, να το θέσω αντίστροφα, αν ζητούσαμε να αποκτήσουμε την πιο εκπαιδεύσιμη φυλή, δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να πει: "Χάσκι και ξερό ψωμί"...
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Ούτε από εμένα θα το ακούσεις.
Δεν είναι η πιο εύκολα εκπαιδεύσιμη φυλή, αλλά μπορούν να φτάσουν σε πολύ υψηλά επίπεδα εκπαίδευσης με κόπο και χρόνο.
 
  • Like
Reactions: johnk




dnexwonoma

Member
8 Σεπτεμβρίου 2015
6
0
57
δεν θελω την πιο εκπαιδευμενη φυλη του κοσμου ουτε να ειναι ο σκυλος στρατιωτακι απλως να μαθει τις βασικες εντολες ,κυριως για τις βολτες
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Αν ασχοληθείς σωστά και με σταθερό πρόγραμμα από τη πρώτη μέρα που θα μπει το σκυλί στο σπίτι, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα για τα βασικά.

Δεν μπορώ να το τονίσω παραπάνω. Θέλουν πολύ σταθερό ιδιοκτήτη που να τους δείχνει άσπρο και μαύρο και να μην αφήνει γκρίζες ζώνες.

Και το βασικότερο να τα εκτονώνει ποιοτικά.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Γιώργος κ

New Member
7 Μαϊου 2016
2
0
36
Λοιπών έχω αποφασίσει να παρω ενα χάσκι εδώ και περίπου 1 μήνα.Μενω στον φοίνικα και θα ήθελα να ρωτήσω αν το σκυλί θα είναι χαρούμενο και αν θα έχει ενέργεια για να παίζω μαζη του λόγο οτι λένε οτι τα σκυλιά αυτά είναι δυστυχισμένα στην Ελλάδα αλλα θα το πηγαίνω στο χωριό 3 φορές την εβδομάδα και εκεί έχει πόλη κρύο.Σας παρακαλώ απαντήστε μου αν το σκυλί θα έχει διάθεση για παιχνίδι (τρέξιμο κτλ)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Που ειναι ο Φοινικας καλε?

Παντως Χασκυ,γενικα,εγω εχω δει πολλα στην Ελλαδα...
τωρα αμα εχουν ορεξη να παιξουν...
αναλογως τα κεφια υποθετω....

Αμα αυτος ειναι ο καυμος σου...γιατι δεν προσανατολιζεσαι σε καποιο τεριε...εχω ακουσει αυτα ειναι ειναι σωστα διαολια,πανω κατω,πανω κατω,κ σταματημο δεν εχουν.
εε?
 


Γιώργος κ

New Member
7 Μαϊου 2016
2
0
36
Που ειναι ο Φοινικας καλε?

Παντως Χασκυ,γενικα,εγω εχω δει πολλα στην Ελλαδα...
τωρα αμα εχουν ορεξη να παιξουν...
αναλογως τα κεφια υποθετω....

Αμα αυτος ειναι ο καυμος σου...γιατι δεν προσανατολιζεσαι σε καποιο τεριε...εχω ακουσει αυτα ειναι ειναι σωστα διαολια,πανω κατω,πανω κατω,κ σταματημο δεν εχουν.
εε?
Κοιτά από μικρός ηθελα ενα το μόνο που θελω να ξέρω είναι άμα γενικός δεν είναι δυστυχισμένα
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
To καλοκαίρι είναι οικολογική καταστροφή αυτά τα σκυλιά για να τα έχεις ευτυχισμένα.

Ντουζ 3-4 φορές τη μέρα, air condition 24/7 ανοιχτό στους 17-18 βαθμούς (άντε στο τσακίρ κέφι 20 βαθμούς) και ανεμιστήρα.

Από ενέργεια άλλο τίποτα και αν δε την εκτονώσεις, μπορεί να γυρίσεις και να μη βρεις καναπέδες και κρεβατοκάμαρα (και άλλα πράγματα, σου λέω ένα δείγμα του τι μου έφαγαν εμένα). Δεν είναι σκυλιά που πρέπει να μείνεις στην ομορφιά τους.
Έχουν απαιτήσεις.

Εγώ τα πήγαινα για περπάτημα 1.5 ώρα, καπάκι τρέξιμο σε περιφραγμένο κανένα 45 λέπτο και πάλι όταν γυρίζαμε σπίτι, έτρεχαν σα δαιμονισμένα. Δε ξεφορτίζουν οι μπαταρίες τους εύκολα, απλά το καλοκαίρι θα κάνουν περισσότερα διαλείμματα για ξεκούραση.

ΔΕ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ. Μόνο χτενίζεις για να φεύγει η νεκρή τρίχα. Χτενίζεις όμως 4-5 φορές την εβδομάδα. Και για κανένα 15-20λεπτο τη φορά.
 


Eissavet

Member
6 Ιουνίου 2015
11
8
Λοιπών έχω αποφασίσει να παρω ενα χάσκι εδώ και περίπου 1 μήνα.Μενω στον φοίνικα και θα ήθελα να ρωτήσω αν το σκυλί θα είναι χαρούμενο και αν θα έχει ενέργεια για να παίζω μαζη του λόγο οτι λένε οτι τα σκυλιά αυτά είναι δυστυχισμένα στην Ελλάδα αλλα θα το πηγαίνω στο χωριό 3 φορές την εβδομάδα και εκεί έχει πόλη κρύο.Σας παρακαλώ απαντήστε μου αν το σκυλί θα έχει διάθεση για παιχνίδι (τρέξιμο κτλ)
Καλησπέρα! Η ευτυχία του οποιουδήποτε σκύλου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τα Χάσκι, όπως και κάθε ράτσα, έχουν τις ιδιαιτερότητές τους. Ένα μπράβο από μένα που το ψάχνεις πριν κάνεις το οτιδήποτε. Έχουν περισέψει πλέον οι περιπτώσεις ανθρώπων που παίρνουν σκύλο χωρίς να έχουν ιδέα για τα χαρακτηριστικά της ράτσας του. Από εκεί και πέρα, όπως σωστά αναφέρθηκε, δεν πρέπει να μένεις στην ομορφιά των Χάσκι. Το καλοκαίρι θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι δυστυχισμένα στη ζέστη. Και ο δικός μου Χάσκι εκτροφείου είναι αλλά όρεξη και ενέργεια έχει όλο το χρόνο! Το αν θα περάσει με μεγαλύτερη άνεση του πιο ζεστούς μήνες εξαρτάται από εσένα. Τα πιο βασικά είναι 1) η πρόσβαση σε φρέσκο δροσερό νερό όλη τη μέρα, 2) κλιματισμός (αν υπάρχει), 3) μια λεκάνη με νερό στο μπαλκόνι είναι πολύ αγαπητό παιχνίδι και βοηθάει τον σκύλο να διατηρεί τη θερμοκρασία του σώματός του σε φυσιολογικά επίπεδα. Τον δικό μου τον παίρνω και στη θάλασσα μαζί μου. Επίσης, κατά τους καλοκαιρινούς μήνες καλό είναι να πηγαίνεις τον σκύλο βόλτα είτε νωρίς-νωρίς το πρωί πριν πιάσουν οι πολλές οι ζέστες είτε το βράδυ μετά τη δύση του ηλίου. Πολύ σημαντικό που το έχω δει αρκετές φορές και κάθε φορά με πιάνει η καρδιά μου, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κατηγοριματικά να κουρέψεις/ξηρίσεις ένα Χάσκι. Του κάνει απίστευτο κακό. Αυτομάτως εκμηδενίζεται οποιαδήποτε άμυνα απέναντι στη ζέστη(και ναι, εκτός από το κρύο, η γούνα προστατεύει και από τη ζέστη), την ηλίαση και τα έντομα.

Επομένως, αν προσέξεις ορισμένα κομβικά σημεία, το σκυλάκι σου δε θα έχει ιδιαίτερο θέμα και μια χαρά ευτυχισμένο θα είναι!
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Εμένα πάντος το καλοκαίρι κανένα απο τα δύο δεν έχουν θέμα.. όλα τα σκυλιά δεν έχουν την ίδια ενέργεια το καλοκαίρι σε σχέση με τον χειμώνα. Πρόσβαση πάντα σε νερό.. βόλτες τις πολύ πρωινές και βραδυνες ώρες κανα φρεσκάρισμα που και που και είναι μια χαρά. Ούτε aircondition τους έχω.. και να είχα δε θα τους άνοιγα... ίσως κανα ανεμηστήρα και πολυ τραβιγμένο αφου δε βοηθάει κανέναν να προσαρμωστεί στο κλίμα... αν μέσα στο σπίτι έχεις 20 βαθμους και μετά ξαφνικά βγεις στους 30-40 εεεε δεν είναι ότι καλύτερο...
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Συμφωνώ με Νταβίνα. Είχα χάσκυ πριν 15 χρόνια και έχω πάλι εδώ και 4 χρόνια (τον εικονιζόμενο στο άβαταρ) . Ούτε αιρκοντίσιον (που έχω αλλά το βάζω όταν χρειαστώ εγώ). Ο σκύλος έχει προσαρμοστεί. Φυσικά στον καύσωνα και το βάζω σε σταθερή θερμοκρασία και για τους δύο μας. Το πολύ αιρκοντίσιον ξηραίνει την ατμόσφαιρα και ενοχλεί το σκύλο. Το ίδιο παρατηρώ και στο αυτοκίνητο που πρέπει πάντα να σκάω το παράθυρο.
Νερό φρέσκο (δεν χρειάζονται κουβάδες ή λεκάνες στο μπαλκόνι - όπως το μάθει κάποιος), βόλτες πρωινές, απογευματινές ή βραδυνές και συχνό βούρτσισμα είναι απαραίτητα.
 
  • Like
Reactions: spyv and Dimi_21


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3