Είμαι κατάλληλος για Husky;




Eissavet

Member
6 Ιουνίου 2015
11
8
Καλησπέρα!
Εφόσον έχεις αποφασίσει να πάρεις χάσκι, επέτρεψε μου να μοιραστώ μαζί σου την εμπειρία μου από την συμβίωση με τον δικό μου χασκάκο(το παλικάρι που κορδώνεται στη φωτογραφία! Ναι, είμαι περήφανη μαμά!).

Για αρχή να σου πω ότι λευκό χάσκι δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα. Όσα έχω δει εγώ είναι διασταυρώσεις με Καναδέζικα λυκόσκυλα. Εννοείται πως αυτό δεν είναι απόλυτο αλλά γενικά ο χρωματισμός αυτός απαντάται σπανιότερα.

Τα χάσκι είναι αστείρευτες πηγές ενέργειας! Γι αυτό είναι σημαντικό να έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο για να βγαίνετε 3-4 φορές τη μέρα βόλτα. Είναι σκυλιά που βαριούνται εύκολα οπότε είναι σημαντικό να τροφοδοτείς το ενδιαφέρον του κουταβιού σου. Να προσθέσω εδώ πως ποτέ δεν αφήνουμε ένα χάσκι χωρίς λουρί. Αυτό μόνο αν είσαι σε χώρο περιφραγμένο και είστε μόνοι σας γιατί υπάρχει κίνδυνος να σου φύγει.

Γενικά είναι σκυλιά που δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερα προβλήματα υγείας, εκτός από δυσπλασία στο ισχίο και παθήσεις στα μάτια. Θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες για να αποφύγεις την υπερθέρμανση του σκυλάκου σου. ΟΜΩΣ! ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κουρεύουμε ένα χάσκι! Είναι απαράβατος κανόνας για όλους τους ιδιοκτήτες Σιβηρικών. Η γούνα του χάσκι είναι κατασκευασμένη για να προστατεύει το ζώο από ακραίες συνθήκες, η ζέστη είναι μία από αυτές. Με το να το κουρέψεις ουσιαστικά του καταστρέφεις την ασπίδα προστασίας του απέναντι στη ζέστη(για τους καλοκαιρινούς μήνες) αλλά είναι και σχεδόν σίγουρο πως μετά από κούρεμα η γούνα του χάσκι δύσκολα θα επανέλθει στην αρχική της κατάσταση. Το έχω δει να συμβαίνει. Όσα κι αν εξήγησα στον ανεύθυνο ιδιοκτήτη του καημένου σκυλιού, από το ένα αυτί μπήκαν από το άλλο βγήκαν. Εγκληματική ενέργεια! Καλό θα ήταν να επιλέξεις μια καλής ποιότητας τροφή-αυτό ισχύει για όλα τα σκυλιά βέβαια-γιατί τα χάσκι, αν και γενικά δεν είναι πολύ επιλεκτικά στο τι τρώνε, συχνά εμφανίζουν ευαισθησίες στο στομάχι.

Να είσαι επίσης έτοιμος για πολύ, πολύ τρίχα! Δύο φορές το χρόνο που αλλάζουν τη γούνα τους, θα έχεις πολύ τρίχα ΠΑΝΤΟΥ για 2-3 εβδομάδες. Καθημερινό και καλό βούρτσισμα λοιπόν!

Από άποψη συμπεριφοράς, σε συμβουλεύω να μη δίνεις σημασία στο τι σου λέει ο ένας κι άλλος. Είναι ίσως η πιο αγαπησιάρικη φυλή και αγαπούν τους ανθρώπους γι αυτό δεν κάνουν και για φύλακες. Ένα χάσκι θα ανοίξει την πόρτα στον διαρρήκτη και θα τον προσκαλέσει και μέσα! :) Είναι όμως εξαιρετικοί σκύλοι συντροφιάς και οικογένειας. Πολύ κόσμος λανθασμένα θεωρεί τα χάσκι χαζά λόγω της δυσκολίας στην εκπαίδευση. Ανοησίες! Τα χάσκι είναι πανέξυπνα και πολύ ανεξάρτητα ζώα και πολλές φορές, αν και καταλαβαίνουν τι τους ζητάς, δεν θα σε υπακούσουν επειδή δεν βρίσκουν το λόγο να το κάνουν. Στο χέρι σου είναι να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου σωστά. Θέλει υπομονή και συστηματική προσπάθεια αλλά εννοείται πως δεν είνσι τίποτα το ΤΟΣΟ τρομερό!

Είναι επίσης πολύ καθαρά σε σύγκριση με άλλες ράτσες και δεν έχουν τόσο έντονες σκυλίσιες οσμές. Προσωπικά τα θεωρώ μια εξαιρετική φυλή και λόγω της τόσο τρυφερής ιδιοσυγκρασίας τους τα ερωτεύεσαι αμέσως. Ελπίζω να σε βοήθησα. Σου εύχομαι να βρεις το κατάλληλο κουτάβι για σένα και να περάσετε πολλά όμορφα χρόνια μαζί!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλό θα ήταν να επιλέξεις μια καλής ποιότητας τροφή-αυτό ισχύει για όλα τα σκυλιά βέβαια-γιατί τα χάσκι, αν και γενικά δεν είναι πολύ επιλεκτικά στο τι τρώνε, συχνά εμφανίζουν ευαισθησίες στο στομάχι.
Είναι το μόνο πράγμα στο οποίο θα διαφωνήσω.... Μπορεί να έτυχες στην εξαίρεση, αλλά συνήθως είναι εξαιρετικά δύστροπα και επιλεκτικά με το φαγητό τους.
 


Eissavet

Member
6 Ιουνίου 2015
11
8
Είναι το μόνο πράγμα στο οποίο θα διαφωνήσω.... Μπορεί να έτυχες στην εξαίρεση, αλλά συνήθως είναι εξαιρετικά δύστροπα και επιλεκτικά με το φαγητό τους.
Αλήθεια?? Ο δικός μου μπορεί να φάει τα πάντα κι όσα χάσκι έχω γνωρίσει δεν έχουν επίσης κανένα θέμα με το φαγητό. Συγνώμη για την παραπληροφόρηση!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Είσαι απλά τυχερή και εσύ και όσοι ξέρεις.
Οι πλειονότητα τους είναι αρκετά επιλεκτικά σε σημείο απελπισίας.
Ειδικά όσον αφορά κροκέτα.
(Αν μιλάμε για μαγειρευτό ή barf εκεί αλλάζει. Barf δεν έδωσα ποτέ και δεν ξέρω πως θα τα πήγαιναν με αυτή τη διατροφή.)
Προσωπικά, από την πείρα μου ακόμα και το μαγειρευτό μου είχε βαρεθεί και άρχισε μόνη της ξανά κροκέτα. 1 συγκεκριμένη μάρκα. Καμία άλλη μάρκα κροκέτας δεν ήθελε.
Είχα φτάσει να δώσω 11 κιλά μιξ κροκετών (ρόυαλ κάνιν, pro nature και άλλες 2-3 μάρκες) για τα αδέσποτα γιατί δε τις ήθελαν και τις έφτυναν.
 


Eissavet

Member
6 Ιουνίου 2015
11
8
Είσαι απλά τυχερή και εσύ και όσοι ξέρεις.
Οι πλειονότητα τους είναι αρκετά επιλεκτικά σε σημείο απελπισίας.
Ειδικά όσον αφορά κροκέτα.
(Αν μιλάμε για μαγειρευτό ή barf εκεί αλλάζει. Barf δεν έδωσα ποτέ και δεν ξέρω πως θα τα πήγαιναν με αυτή τη διατροφή.)
Προσωπικά, από την πείρα μου ακόμα και το μαγειρευτό μου είχε βαρεθεί και άρχισε μόνη της ξανά κροκέτα. 1 συγκεκριμένη μάρκα. Καμία άλλη μάρκα κροκέτας δεν ήθελε.
Είχα φτάσει να δώσω 11 κιλά μιξ κροκετών (ρόυαλ κάνιν, pro nature και άλλες 2-3 μάρκες) για τα αδέσποτα γιατί δε τις ήθελαν και τις έφτυναν.
Α τόσο καλά! Ενδεχομένως κι ο Μάξιμος να μου βγάλει τέτοιες ιδιοτροπίες αργότερα. Ακόμα είναι μικρός, έχουμε καιρό για παραξενιές. Για την ώρα έχουμε ένα μικρό θεματάκι με την ρευστότητα τον κοπράνων του. Αν και μπορεί να φάει τα πάντα, μάλλον έχουμε κάποια δυσανεξία και πρέπει να το γυρίσουμε σε no grain. Μήπως είχες κάποια παρόμοια εμπειρία με το δικό σου χάσκι? Αν και μεθαύριο θα πάμε στον κτηνίατρο, οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κάνω αχρείαστα λάθη.
 


Darth

Member
30 Μαϊου 2015
5
10
46
Εμένα πάλι, η Ξένια, έτρωγε τα πάντα μέχρι και τις τριανταφυλλιές.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Α τόσο καλά! Ενδεχομένως κι ο Μάξιμος να μου βγάλει τέτοιες ιδιοτροπίες αργότερα. Ακόμα είναι μικρός, έχουμε καιρό για παραξενιές. Για την ώρα έχουμε ένα μικρό θεματάκι με την ρευστότητα τον κοπράνων του. Αν και μπορεί να φάει τα πάντα, μάλλον έχουμε κάποια δυσανεξία και πρέπει να το γυρίσουμε σε no grain. Μήπως είχες κάποια παρόμοια εμπειρία με το δικό σου χάσκι? Αν και μεθαύριο θα πάμε στον κτηνίατρο, οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κάνω αχρείαστα λάθη.

Πολύ πιθανο να εχει θεμα με την βρωμη. Ξεκινα Grain Free και δες τι θα γινει. Αν τα κοπρανα επανελθουν,τοτε είναι το πιο πιθανο ότι φταιει αυτό.
Αλλιως μετα ξεκινα να ψάχνεις άλλες αιτιες.
 
  • Like
Reactions: Eissavet


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Εμένα πάλι, έχει μεγαλώσει με κροκέτα super premium (Royal canin - Vet για αρθρώσεις) για 2 χρόνια και τώρα με Meradog Pure Lamb and Rice (είναι και Gluten free) . Τις εμπλουτίζω με κονσέρβες (μία κουταλιά) Animonda σε κάθε γεύμα σε διάφορες γεύσεις.
Αλλά και Barf (έχω ακόμη στο ψυγείο για ώρα ανάγκης) που του έχω δώσει την καταβροχθίζει όπως και μαγειρεμένο κοτόπουλο (χωρίς κόκαλα εννοείται) με εντόσθια και ρύζι.
Γενικά είναι βολικός αν και μου έχουν πεί ότι να του δίνω μόνο μία τροφή - αυτή που τρώει.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αν ο φιλος ενδιαφερεται ακομα για κατασπρο χασκυ εχω καποιο ετροφειο απο εξωτερικο που εχουν ολο λευκα χασκι ,και μπορω να τν βοηθησω !!
 








Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δεν απαγορεύεται να το πεις δημόσια.

Προσωπικά, δεν γνωρίζω εκτροφείο Husky που να κάνει επιλεκτική εκτροφή για το λευκό χρώμα. Εγώ δεν θα το είχα στις επιλογές μου τέτοιο εκτροφείο. Σε μία φυλή που στο πρότυπό της δεν υπάρχει χρωματικός περιορισμός, άλλα πράγματα κοιτάς πρώτα.

Ξέρω όμως μερικά που κατά καιρούς έχουν γέννες με πιθανότητες να βγει λευκό κουτάβι.
πχ. The Future is Ours του Daniel Radomski

Από πρόσφατη γέννα
FB_IMG_1437469459511.jpg

Χώρια που τα σκουρόχρωμα (ειδικά τα agouti) είναι πιο εξωτικά.

Dream Flower Taun Forest



Damon Salvatore Taun Forest




Και από το εκτροφείο Velnio Malunas

1.jpg

12.jpg

17.jpg

21.jpg
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Πρωτη φορα βλεπω τετοιους χρωματισμους.Εχεις καποιες φωτογραφιες Michalis-Maya για το πως φαινονται ενηλικα ;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Είναι πρόσφατες γέννες, οπότε είναι ακόμα κουτάβια.
Την Dream Flower Taun Forest μάλιστα την ζαχάρωνα, αλλά με προσγειώνει η εποχή που ζούμε.

Εδώ θα βρεις την gallery της μαμάς από τη γέννα του Velnio Malunas

Limited Edition Velnio Malunas aka Panda

45.jpg

Απλά υπέροχη.
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Είναι ασυνήθιστη η μάσκα της, για αυτό σου φαίνεται κάπως.
Κατά τα άλλα έχει πάρει το σκυλί

3x Best of Breed Junior
3x Junior Winner
2x Best of Breed Puppy
2x Best Puppy Female
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Τα χρωματα του ειναι σαν karelian bear dog :p Δεν υπαρχει περιορισμος σε χρωματισμους στο προτυπο των χασκυ ; Παντως αν και εχω πολλους husky breeders φιλους στο facebook,πρωτη φορα βλεπω τετοια χρωματα.Γιατι αυτο ;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δεν υπαρχει περιορισμος σε χρωματισμους στο προτυπο των χασκυ ;
Από το πρότυπο:
Color: All colors from black to pure white are allowed. A variety of markings on the head is common, including many striking patterns not found in other breeds.

Παντως αν και εχω πολλους husky breeders φιλους στο facebook,πρωτη φορα βλεπω τετοια χρωματα.Γιατι αυτο ;
Γιατί δεν έχεις όσους εγώ :p
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf