Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σε ευχαριστώ πολύ , να είσαι καλά. Τωρα βγηκε την ετρεξα στο μπαλκονι , κατουρησε εκτος πανας , και μπηκε μεσα και εκανε κακα στο σαλονι (δεν φανταστηκα ότι θα θελει αφου δεν εφαγε το πρωι) , προς το παρον δεν την εχω μαλωσει-φωναξει. Μετα ξαναμπήκε στο crate και κοιμαται, 2 η ώρα θα την ξυπνησω να φαει.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Το προβλημα ειναι οτι στα θεματα υγειας του σκυλου ο εκτροφεας της και ο κτηνιατρος εχουν αντιθετη αποψη. Ο μεν εκτροφεας ειπε 1 δοση του πενταπλου ακομη και στους 4 μηνες η λυσσα και κατ'ευθειαν αμπουλες , ψεκασμοι κλπ ενω ο κτηνιατρος ειπε 2 δοσεις του πενταπλου + λυσσα ακομη και αμπουλες ψεκασμοι κλπ αργοτερα επιδη ειναι μικρουλα.
Asmodeus καλώς τη δέχτηκες! :)
Από αύριο θα προσαρμοστεί και θα σε τρέχει!

Το κουτάβι έχει κάνει ήδη κάποιο εμβόλιο;
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ναι μου εδωσε βιβλιαριο ο εκτροφεας και εχει κανει για τυφο και το 1ο πενταπλο , ακομη εχει κανει αποπαρασιτωση με drontal plus 1η μαιου. Μιλησα με τον εκτροφεα της και μου λεει ειναι λογικο σημερα να ειναι ετσι , εχει φαει μεγαλη ηττα το βραδυ η αυριο το πρωι θα φαει. μου ειπε να βρασω κοτοπουλακι με ρυζακι να τη δελεασω να φαει. Ουτε το μεσημερι εφαγε τη ξηρα , με το ζορι 5 κροκετες και λιγο παιχνιδι και μετα παλι στο crate για υπνο. Ο κτηνιατρος χθες μου ειπε να τη ξαναπαω 26 μαιου να κανει τη δοση του 5πλου.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ενω της εφτιαχνα το φαγακι της ηρθε στη κουζινα και μυριζε. 7 η ωρα θα της δωσω ενα καλο γευμα (στηθος κοτοπουλο με ρυζακι για σουπες) και πιστευω θα το φαει.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εφαγε στις 6 σχεδον μισο στηθος και κανα 2 κουταλιες ρυζι , το βραδυ θα της δωσω και λιγο ξηρα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ναι μου εδωσε βιβλιαριο ο εκτροφεας και εχει κανει για τυφο και το 1ο πενταπλο , ακομη εχει κανει αποπαρασιτωση με drontal plus 1η μαιου.
Μάλλον ο εκτροφέας έκανε το Nobivac DHPPi.
Εδώ μπορείς να δεις το φυλλάδιο οδηγιών του εμβολίου που έχει παραδείγματα με τα σχήματα:
http://agrotikistegi.gr/products-ma...age=flypage.tpl&product_id=67&category_id=183
Λογικά εσείς είστε στη δεύτερη κατηγορία οπότε αν εγώ ήμουν στη θέση σου θα άκουγα τον εκτροφέα μου.

Ενω της εφτιαχνα το φαγακι της ηρθε στη κουζινα και μυριζε. 7 η ωρα θα της δωσω ενα καλο γευμα (στηθος κοτοπουλο με ρυζακι για σουπες) και πιστευω θα το φαει.
Άντε μπαίνετε σε πρόγραμμα σιγά σιγά! (y)
 
  • Like
Reactions: Aslan


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Γραφει για την ακριβεια 16/04 Canivac P και 05/05 Nobivac LEPTO και Nobi-vac DHP
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
To βραστο κοτοπουλο τη πειραξε , εκανε διαροια και 1 φορα εμετο , μου ειπε ο κτηνιατρος να της δωσω μονο ξηρα. Χθες ηταν ολο ξαπλα με διαροιες , σημερα ψιλο εφτιαξε και ειχε διαθεση και για παιχνιδι και εφαγε περιπου 120gr. Ελπιζω αυριο να ειναι 100% οκ.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αν χρειαστεί να της δώσεις ξανά κοτόπουλο: Βράζεις καλά σκέτο στήθος χωρίς την πέτσα. Από το ζουμί αφαιρείς όσο λίπος μπορείς (αν έχει καθόλου) και βράζεις σ' αυτό καλά ένα ρύζι για σούπες ή μπασμάτι, μέχρι να γίνει λαπάς. Χωρίζεις το βρασμένο στήθος σε κλωστές ή μικρά κυβάκια και το ανακατεύεις με το ρύζι.
Μην της δίνεις μεγάλες ποσότητες, λίγο-λίγο να προσαρμόζεται το στομάχι της.
Περαστικά σας.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το βραδυ κοιμηθηκε μαζι μας πολυ ηρεμα , το πρωινο της δεν το εφαγε ακομη και εβγαλε 2 γουλιες εμετο (μικρη ποσοτητα) χρωματος κιτρινο - μουσταρδι. Τωρα κοιμαται , το μεσιμερι της ερχεται ορεξη για φαι. Ο εκτροφεας της λεει μαλλον απο στρες τα εχει αυτα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Της δινω αναμεικτη τροφη Platinum και Opti Life Puppy Maxi (αυτη ετρωγε στο εκτροφειο) για μεταβαση , κακα εχει να καει απο χθες το απογευμα , αυτο ειναι καλο λογικο γιατι δειχνει να της περναει η διαροια , θα παρω ενα τηλ. και τον κτηνιατρο πιο μετα να δω τι θα μου πει
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
να προσθεσω επισης οτι δε σερβιρουμε το ρυζι με το κοτοπουλο καυτό.

@Asmodeus , φωτο ποτε θα δουμε;

θα παντευτει το κοριτσι και θα σου φυγει και 'μεις ακομα θα περιμενουμε :rolleyes:.

θα της ανοιξεις νεο θεμα;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Οχι δεν το εβαλα καυτο , ειχε θερμοκρασια δωματιου , το λαθος μου ηταν οτι της εδωσα πολυ ( μισο στηθος και κατι ~300 gr) και μπουκιες ανθρωπινου μεγεθους. Ακομη η κακομοιρα ειναι καπως και εγω μεσα στο αγχος , τρωει λιγο , δεν εχει κεφι (κοιμαται πολυ) , εκανε διαροια , εκανε εμετο , εε καταλαβενετε εχω αγχωθει τρελα μηπως εχει κατι εδω κοιμαται και καθε 15 λεπτα παω και τη κοιταω....
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μήπως θα έπρεπε μέχρι να προσαρμοστεί στο καινούργιο περιβάλλον να της δίνεις την παλιά της τροφή για καμιά εβδομάδα;
Της έπεσαν πολλά μαζί, αλλαγή περιβάλλοντος, αλλαγή τροφής, διάρροια, εμετός.
Άσε το μωρό να κοιμηθεί, να στρώσει το μέσα του, να ισορροπήσει και μετά αρχίζεις τις προσαρμογές στα διατροφικά.
ΥΓ. στο μεταξύ προσπάθησε να ελέγξεις και το σύνδρομο της "καινούργιας μάνας", γιατί θα το τρελάνεις το κορίτσι.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
ασ' την στην ησυχια της :). καταλαβαινω το αγχος σου, αλλα ετσι της το μεταφερεις (και δεν ηρεμεις και 'συ για να περνατε καλα). χρειαζεται διακριτικοτητα. να σε νιωθει παρον, αλλα οχι να πιεζεται.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Απλα κανω οτι μου ειπαν απο το εκτροφειο..... τι να πω οτι ξερω; κατσε να διαβασω το συνδρομο αυτο γιατι δεν ξερω. Δεν την πιεζω σε τιποτα , μονο για κακα και τσισα την τρεχω εξω. Και την αφηνω στην ησυχια της. Απλα τη τσεκαρω τι κανει
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σας ευχαριστω ολους! Θα παρω κι ενα τσουβαλακι Opti Life Puppy Maxi τοτε να της δωσω αυτη μεχρι να στρωσει. Απλα μου ειπε ο εκτροφεας της οτι ειναι πολυ συναισθηματικο κουταβι , το βραδυ δεν ξεκολλαει απο πανω μας, κοιμαται διπλα μας!
 
  • Like
Reactions: mariatheo and spyv


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλημέρα! Την πρώτη εβδομάδα που είχα τον Έντζο (μη σου πω και παραπάνω) και όντας καινούρια στο σκυλοκουρμπέτι ήμουνα μες στον πανικό. Δεν έτρωγε όσο έπρεπε, δεν έπινε αρκετό νερό, έπαιζε λίγο, κοιμόταν πάρα πολύ κτλ... Πρέπει να είχα τρελάνει τους κτηνιάτρους του αλλά και όσους φίλους είχα που ήξεραν από σκυλιά και αν είχα ανακαλύψει το φόρουμ θα είχα τρελάνει κι όλους εδώ μέσα... Έψαχνα συνέχεια το τί φταίει και το τί κάνω λάθος (νομίζω αυτό είναι το σύνδρομο της καινούριας μάνας ;))
Η απάντηση ήταν από όλους η ίδια: Άστον να προσαρμοστεί. Είναι μωρό κι όλα είναι καινούρια, πολλές και ξαφνικές οι αλλαγές και θέλει το χρόνο του το πράγμα. Έχεις κάνει την προετοιμασία σου, εκτροφέα και κτηνίατρο για ό,τι χρειαστεί και προσπαθείς για το καλύτερό οπότε έχετε όλα τα φόντα για να πάνε όλα καλά... Όλα θα σταθεροποιηθούν και σε λίγο καιρό θα τα θυμάσαι και θα γελάς με τον εαυτό σου, όπως κάνω κι εγώ :)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σας ευχαριστω ολους! Θα παρω κι ενα τσουβαλακι Opti Life Puppy Maxi τοτε να της δωσω αυτη μεχρι να στρωσει. Απλα μου ειπε ο εκτροφεας της οτι ειναι πολυ συναισθηματικο κουταβι , το βραδυ δεν ξεκολλαει απο πανω μας, κοιμαται διπλα μας!
Μην ανησυχείς για τιποτα ολα ειναι φυσιολογικά.ειναι μωρό θέλει ύπνο.μην αγχώνεσαι του το μεταδίδεις.οσο για την τροφή δώσε αυτη που έτρωγε ως τωρα και αργότερα αλλάζεις αν θες.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95