Είναι επικίνδυνο;;;


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Πρίν από μία εβδομάδα περίπου, αγόρασα από ένα πετ αυτό που βλέπετε παρακάτω με σκοπό να το δαγκώνει ο Νίνος εφόσον είναι πάρα πολύ σκληρό ώστε ταυτόχρονα να καθαρίζονται και τα δοντάκια του!​

Αλλά μασούλημα στο μασούλημα...αυτός το έκοψε (βλέπε δεξιά πλευρά αντικειμένου) και τα κατάπειε!!!!! :dohh:
Τρόμαξα στην αρχή μήπως και πνιγεί...αλλά ευτυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο!!!

Είμαι της γνώμης να μήν του το ξαναδώσω...δεν έχω όρεξη για πνιγμούς κλπ!!! :(

Μήπως το έχετε ξαναδεί ή δοκιμάσει στο σκυλί σας??? :confused:


Επίσης με την πρώτη ευκαιρία θα πάω στο πετ και θα τους το δείξω!
Είμαι περίεργη αν τους πώ πώς ένα σκυλάκι μπορεί να πνιγεί από αυτό, τι θα μου απαντήσουν! :(
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
δεν ξερω αν θα σε βοηθησω αλλα το εχω δει σε πολλα πετ.φανταζομα οτι για να κυκλοφορει μαλλον δεν κανει κακο...........ε?????:confused:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Είχα ένα παρόμοιο αλλά δεν του έδινε σημασία η δικιά μου..
Δεν ξέρω το πραγματικό μέγεθος αλλά δεν μου φαίνεται μεγάλο για να πάθει κάτι..Η δικιά μου έχει φάει και χειρότερα:(.
Μπορεί και να το κομμάτιασε στο στόμα του. Ίσως να κάνει κανέναν εμετό..

Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα πλαστικά παιχνίδια και δεν έχουμε πλέον κανένα. Προτιμώ όταν θέλω να της δώσω κάτι για μασούλημα να είναι κάτι που να τρώγεται πραγματικά..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Nα παθει κατι δεν νομιζω...παρακολουθησε τον ομως...

Απο παιχνιδια εμεις μονο χοντρα σχοινια.Οχι κοκαλα,οχι πλαστικα...μονο σχοινια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κυκλοφορεί σε πολλά pet και ναι, είναι επικίνδυνο.

Είναι σκληρό πλαστικό, και δεν μαλακώνει αλλά κόβεται σε τυχαία κομμάτια.

Η κινέζοι φταίνε :D
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Κυκλοφορεί σε πολλά pet και ναι, είναι επικίνδυνο.

Είναι σκληρό πλαστικό, και δεν μαλακώνει αλλά κόβεται σε τυχαία κομμάτια.

Η κινέζοι φταίνε :D
Ναι! Σωστά denis!!! Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λές! Κόβεται σε τυχαία κομμάτια!

Δεν είναι μεγάλο...για την ακρίβια είναι 12cm. αλλά σίγουρα βλαβερό! Δεν είχα φανταστεί πώς θα μπορούσε να το κόψει...:(

Όσο για τα σχοινιά, πιστεύω πώς είναι εξήσου επικίνδυνα, αφού του είχα πάρει όταν ήταν 2 μηνών ακριβώς, το ίδιο βράδυ προσπαθούσε να κάνει εμετό...κάτι τον ενοχλούσε στο λαιμό και έβγαλε κλωστές!

Τα κοκκαλάκια (κάτι συμπιεσμένα μπέζ) δεν τα γουστάρει και πολύ!
Όποτε πάω σε πετ αγοράζω διάφορα και έτσι θα ανακαλύψω ποιό μας αρέσει και δεν είναι βλαβερό!

Ρώτησα και για kong αλλά μου είπε ο petσοπας πώς είναι ακομα μικρός για τέτοια...καλύτερα αργότερα!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Όσο για τα σχοινιά, πιστεύω πώς είναι εξήσου επικίνδυνα, αφού του είχα πάρει όταν ήταν 2 μηνών ακριβώς, το ίδιο βράδυ προσπαθούσε να κάνει εμετό...κάτι τον ενοχλούσε στο λαιμό και έβγαλε κλωστές!
Κοβεις τα κροσια που συνηθως κρεμονται...;)

Τα συμπαγη κοκαλα αστα!!!
Εγω βρηκα ενα λαστιχο μεσα!:mad:
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ χθές έδωσα ένα κόκαλο μετά από πολύ καιρό και οπως το δάγκωσε έσπασε σαν γυαλί..:eek:
Το μάζεψα και το πέταξα..Δεν ξαναπαίρνω τέτοια..Τελείωσε..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Oταν εκανα ''παραπονα'' στο πετ σοπ...μου ειπαν ''τι ψαχνεις να βρεις τωρα?ποιοτητα απο αυτα?''...ΓΥΡΕΥΕ!!!!:mad::mad::mad::mad::mad:
 








denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κανένα κόκκαλο εκτός των Kong και αυτών που τα αντιγράφουν αλλά πάλι με ποιότητα. Aν είχατε ένα rottweiler κλεισμένο σε κλουβί αρκετές ώρες την ημέρα θα βλέπατε οτι μόνο τα kong μπορούν χαρακτηρισθούν ώς τελείως ακίνδυνα. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα κόκκινα οβάλ kong.

Αλλα, όπως κόκκαλα με κομμάτια ή γεύση μπέικον - κοτόπουλου κλπ πολύ μεγάλου μεγέθους σε σχέση με το μέγεθος τους σκύλου είναι πάλι ακίνδυνα "μηχανικά" ας πούμε αλλά είναι ... τροφή και επηρεάζουν πολλά σκυλιά με διάρροιες κλπ (αν δώ διάρροια απλά θέλω να ξέρω από τί είναι και γενικά τί τρώει ο σκύλος μου ακριβώς άρα τα απορρίπτω) αλλά αν κάποιον δεν τον ενοχλεί είναι επίσης ακίνδυνα.

Συμπαγής μπάλες Καουτσούκ, επίσης μεγάλες σε σχέση με το σκυλί.

Και οι σκληρές μπάλες με σφυρίχτρα, αρκεί ο σκύλος να μην μασουλάει με συγκεκριμένο τρόπο για να βγάλει την σφυρίχτρα, ή είναι μικρόσωμος.

Σε μικρόσωμο σκύλο που δεν μασουλάει θα έπαιρνα άλλα 2-3 ... κάτι μεγάλα πλαστικά παπάκια και γούνινα χάμπουργκερ και κάτι τέτοια, αλλά με τίποτα σε σκύλο σαν τα δικά μου.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Να βγώ οφ τοπικ και να ρωτήσω τι στο καλό βάζετε μέσα στο Kong? O Milou χωρις γέμισει δεν ασχολείτε.
Είχα βρεί κάτι σκυλο-λουκανικάκια που τα σφίνωνα και τα μασούλαγε για ώρες αλλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τι βάζουν μέσα και τα έκοψα.

Τα μπισκότα σπάνε αμέσως και δεν έχει ενδιαφέρον...

:confused::confused::confused::confused:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Βάζουμε ... παιχνίδι με τον σκύλο και αυτό που θέλουμε να τον απασχολεί από μικρό αλλά και σε τακτά διαστήματα μέσα στην ημέρα ... ;)
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ βάζω μέσα τυρί κρέμα ανακατεμμένο με φρυγανιά τριμμένη για να σφίξει και ίσως μπανάνα λιωμένη ή μήλα, καρότα. Κάποιοι βάζουν και ανάλατο φυστικοβούτυρο.
Μπορεις και να βάλεις λιωμένη ξηρά να το παγώσεις και να το γλύφει σιγά σιγά..
Εννοείται ότι και η δικιά μου όταν τελειώσει η γέμιση το παρατάει..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
ΑΑΑΑ εμείς δεν παίζουμε το κονκγ αλλά με τα πουικ-πουικ, με μπάλες, με κατι λούτρινα που κάνουν μουσική και θόρυβο :D
Αλλά το κονκγ το έδινα οταν κάνω δουλειές στο σπίτι η όταν λείπουμε.
Denis δεν βάζεις τίποτα μέσα;

Βάσω καλή ιδέα το τυρί... είχα διαβάσει και για φιλαδέλφια..
Θα το δοκιμάσω ;)
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολλά επικίνδυνα παιχνίδια κυκλοφορούν στα pets shop όπως και κάτι κουκλάκια πλαστικά που κάνουν θόρυβο αλλα μερικά είναι από τέτοιο υλικό που με την μια γινετε πολλά κομμάτια που τα τρώνε...

Επίσης μεγάλη προσοχή στα κόκαλα που είναι ψημένα και έχουν πάνω λίγο κρέας πωλούνται και αυτά..
Είναι πολύ καλο για τα δόντια τους αλλα όταν φεύγει το κρέας και προχωράνε στο κόκαλο επειδή είναι ψημένο κόβονται επικίνδυνα κομμάτια και μπορούν να πνιγουν..
Εμενα πήγε να πνιγει τις προάλλες από αυτό..
Πρεπει (ειναι για αν θέλεις να το πάρεις για τα δόντια ,αλλα δεν θέλεις να παρεις ωμο από τον χασάπη )να του το δόσεις για λίγο και να είσαι μπροστά όταν δεις ότι έχει φτάσει στο κόκαλο να το πετάξεις..
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Ο δικός μου μαλτεζούλης λατρεύει τα κόκκαλα (από ίνες ζώων?) και του παίρνω τα μεγάλα..αλλά διαπιστωσα ότι κοβονται σε κομμάτια αρκετά αιχμηρά..Μήπως θα πρέπει να μην του ξαναπάρω?