Είναι η σκυλοτροφή σας καλή ήηηηηη .....


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα οποτε το εβαλα εδω!
η τροφη του σκυλακου μου μεχρι τωρα ηταν η forpals http://www.manufacturer.com/product/i1979215-Adult+Small-Medium+Breeds.html (αυτο ειναι το λινκ με τα συστατικα αλλα στα αγγλικα )και αφου φευγω φανταρακι αποφασισα να αλλαξω τροφη για να ειναι ποιο ευκολο στους δικουσ μου να περνουν τροφη στον σκυλακο(γιατι μεχρι τωρα μονο απο εναν γιατρο εχω βρει να την πουλαει και ειναι αρκετα μακρυα απο το σπιτι μου..)

οποτε διαλεξα την advance affinity:
17% κοτοπουλο 15% ρυζι αλευρι γλουτενης αραβοσιτου , αφυδατωμενες πρωτεινες πουλερικων , σιταρι , καλαμποκι , ζωικα λιπη(με βιταμινη Ε) , υδρολυμενες ζωικες πρωτεινες , πολτος ζαχαροτευτλων , αφυδατωμενες πρωτεινες τονου , ινες βρομης , μαγια ,αφυδατομενο αυγο , ιχθυελαιο , χλω.καλιο , πρωτεινες ορου , αλατι , ακχλισμα εσπεριδοειδων-πλουσια σε βιοφλαβινοειδη , γλυκοσαμινη , θειικη χονδροιτινη
βιταμινη Α 20000ui/kg
-''- D3 -''-
-''- E 470 mg/kg
-''- C 350 -''-
χαλκος 8,8 -''-
ταυρινη 1200 -''- +αντιοξειδωτικα εγκεκριμενα απο την Ε.Ε. φυσικης προελευσης
ακατεργαστη πρωτεινη 29%
-''- λιπαρες υλες 15 %
-''- κυτταρινη 3%
-''- τεφρα 6,5 %
ασβεστιο 1,2
φωσφορο 1 %
υγρασια 8%

στην forpals για τα κιλα του σκυλου η δοσολογια ηταν 600-710γρμ και στν advance ειναι 450-550γρμ..
ειναι λογικο αυτο?

πως σας φαινετε η τροφη?(και οι 2 ειναι puppy large)

και κατι ακομα.. η forpals 55euro 15kg kai h advance 57.40euro 15kg
 












Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχει γίνει κάποια έρευνα πως αυτή η τροφή προκαλεί καρκίνο στα σκυλιά;
Ποιο είναι το συστατικό της που είναι καρκινογόνο;

Άλλους παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο πώς τους αποκλείσατε και καταλήξατε στην τροφή;
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
σου ξαναλεω 2η φορα : δεν καταληξαμε οτι η τροφη ευθυνεται για τον καρκινο εγω ειπα εδω ΜΗΠΩΣ εχει σχεση
Και εγώ σου ζητάω απλά να μου απαντήσεις πού το στηρίζεις αυτό το "μήπως".
Δεν μου είπες τίποτα ως τώρα.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το οτι τον καρκινο τον επαθε στο στομαχι

τωρα εγω σου ζηταω να μου εξηγησεις γιατι ερευνας την γνωμη μου ενω δεν λες την δικη σου για το πως μπορει να σχετιζεται ή να μην σχετιζεται ;
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Είναι αλήθεια ότι πολλοί συσχετίζουν την ξηρά με τον καρκίνο. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποια έρευνα που να το αποδεικνύει. Εγώ έχασα τη σκυλίτσα μου από λεμφοσάρκομα σε ηλικία 5 ετών. Έτρωγε μόνο ξηρά Royal Canin(δεν λέω ότι η τροφή έφταιγε). Οι περιπτώσεις καρκίνου αυξάνονται ανησυχητικά στα bullmastiff που παρακολουθώ εγώ. Είναι κάτι που αξίζει νομίζω να συζητήσουμε σε ξεχωριστό θέμα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
δεν ηθελα να ανοιξω αλλο θεμα οποτε το εβαλα εδω!
η τροφη του σκυλακου μου μεχρι τωρα ηταν η forpals http://www.manufacturer.com/product/i1979215-Adult+Small-Medium+Breeds.html (αυτο ειναι το λινκ με τα συστατικα αλλα στα αγγλικα )και αφου φευγω φανταρακι αποφασισα να αλλαξω τροφη για να ειναι ποιο ευκολο στους δικουσ μου να περνουν τροφη στον σκυλακο(γιατι μεχρι τωρα μονο απο εναν γιατρο εχω βρει να την πουλαει και ειναι αρκετα μακρυα απο το σπιτι μου..)

οποτε διαλεξα την advance affinity:
17% κοτοπουλο 15% ρυζι αλευρι γλουτενης αραβοσιτου , αφυδατωμενες πρωτεινες πουλερικων , σιταρι , καλαμποκι , ζωικα λιπη(με βιταμινη Ε) , υδρολυμενες ζωικες πρωτεινες , πολτος ζαχαροτευτλων , αφυδατωμενες πρωτεινες τονου , ινες βρομης , μαγια ,αφυδατομενο αυγο , ιχθυελαιο , χλω.καλιο , πρωτεινες ορου , αλατι , ακχλισμα εσπεριδοειδων-πλουσια σε βιοφλαβινοειδη , γλυκοσαμινη , θειικη χονδροιτινη
βιταμινη Α 20000ui/kg
-''- D3 -''-
-''- E 470 mg/kg
-''- C 350 -''-
χαλκος 8,8 -''-
ταυρινη 1200 -''- +αντιοξειδωτικα εγκεκριμενα απο την Ε.Ε. φυσικης προελευσης
ακατεργαστη πρωτεινη 29%
-''- λιπαρες υλες 15 %
-''- κυτταρινη 3%
-''- τεφρα 6,5 %
ασβεστιο 1,2
φωσφορο 1 %
υγρασια 8%

στην forpals για τα κιλα του σκυλου η δοσολογια ηταν 600-710γρμ και στν advance ειναι 450-550γρμ..
ειναι λογικο αυτο?

πως σας φαινετε η τροφη?(και οι 2 ειναι puppy large)

και κατι ακομα.. η forpals 55euro 15kg kai h advance 57.40euro 15kg
Γιωργο να σου πω την αληθεια δεν την ξερω την ξηρα αυτη!

Ουτε την εχω ακουσει ποτε!Ουτε την εχω δει σε καταστηματα!

Εχει ταιριαξει στον Ροκυ?Φαινεται ενταξει ο σκυλος?Αν ναι τοτε κατσε σε αυτην!Απλως απο θεμα καταναλωσης αυτης της ξηρας τροφης κανε μια ερευνα παραπανω γιατι πολλοι δεν την ξερουν και δεν ξερουν και τι προσφερει και κατα ποσο ωφελουν τον σκυλο τα συστατικα της!

55ευρω τα 15κιλα ειναι ενταξει!

Εγω παιρνω την "Royal Canin German Shepherd Junior 30" τα 15κιλα με 71,70 ευρω!!!

Οσον αφορα την αναλογια γραμμαριων της καθε ξηρας ναι παιζει αναλογα με την εταιρια!Αλλα γραμμαρια λεει ειναι στο 5ο μηνα η Royal αλλα η ForPals!Ειναι αναλογιες!Διαφορετικη κατανομη συστατικων ημερησιας καταναλωσης...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
οποτε διαλεξα την advance affinity:
17% κοτοπουλο 15% ρυζι αλευρι γλουτενης αραβοσιτου , αφυδατωμενες πρωτεινες πουλερικων , σιταρι , καλαμποκι , ζωικα λιπη(με βιταμινη Ε) , υδρολυμενες ζωικες πρωτεινες , πολτος ζαχαροτευτλων , αφυδατωμενες πρωτεινες τονου , ινες βρομης , μαγια ,αφυδατομενο αυγο , ιχθυελαιο , χλω.καλιο , πρωτεινες ορου , αλατι , ακχλισμα εσπεριδοειδων-πλουσια σε βιοφλαβινοειδη , γλυκοσαμινη , θειικη χονδροιτινη
Αλλη μια "κουνελοτροφη με γευση κρεατος".
Φισκα στα δημιτριακα και φυτικα υποπροιωντα!
Το κοτοπουλο στην αρχη- ΜΟΝΟ 17%- και μαλιστα σε μορφη φρεσκου κοτοπουλο, που σημαινει οταν αυτο το κρεας αφυγρανηθει-και αφαιρειται το 1/3 νερο, που περιεχει, πεφτει στην λιστα πολυυυ πιο πισω απο τα πολλα δημητριακα που περιεχει η τροφη!
Αλευρι γλουτενης αραβοσιτου - ειναι το ξερω υπολοιπο που μενει, οταν απο το καλαμποκι αφαιρουνται η γλυκοζη, το ελαιο και ο αμυλος.
Ο πολτος ζαχαροτευτλων -??? Αλογο εχεις???
Υδρολυμενες ζωικες πρωτεινες??H υδρολυση ειναι μια μεθοδο επεξεργασιας πρωτεινων για να γινουν πιο ευπεπτες- αρα χρησημοπιουν δυσπεπτες πρωτεινες οπος κερατινη (πουπουλα, νυχια, ραμφοι) στην τροφη τους!
Πρωτεινες ορου- ειναι "αλευρο απο αιμα" η αλλιως αποξηραμενο αιμα!!

Γενικος αυτη η τροφη εναι γεματη με αχρηστα, φθηνιαρικα υπολειματα απο την βιομηχανια τροφιμων!
Και για αυτο αρκετα ακρηβη!!

Και ειμαι σιγουρη, οτι οταν τρωνε τα σκυλια μια ζων τετιου ειδος σκουπιδια, οτι θα παθουν πολυ ευκολα καρκινοματα- που ετσι και αλλιος εχουν αυξηθει τα τελευταια χρονια κατα πολυ.
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
FrenchieFan την purina την tonus την ξερεις??αν ναι πως σου φαινεται??γιατι απεριψα την πουρινα για να παρω την advance..(δεν εχει φαει ακομα ο σκυλος απο την advance για να ξερω αν του τεριαζει η αν του ειναι γενικα καλη..)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
το οτι τον καρκινο τον επαθε στο στομαχι

τωρα εγω σου ζηταω να μου εξηγησεις γιατι ερευνας την γνωμη μου ενω δεν λες την δικη σου για το πως μπορει να σχετιζεται ή να μην σχετιζεται ;
Για να παθεις καρκινο απο μια τροφη, αυτη πρεπει να εχει καρκινογονα συστατικα. Πειτε μου τα καρκινογονα συστατικα σε οποιαδηποτε τροφη.

Επισης, για να μιλησουμε πως μια τροφη προκαλει καρκινο πρεπει να αποκλεισουμε ΚΑΙ τους υπολοιπους παραγοντες σαν π.χ. τον αερα που αναπνεουμε, γιατι οφειλω να πω πως τα κρουσματα καρκινου εχουν αυξηθει και στους ανθρωπους.

Μερικες φυλες εχουν αυξημενο κηνδυνο να παθουν καρκινο, πρεπει να σκεφτουμε και τη γενητικη (αν τη γνωριζουμε βεβαια για το συγκεκριμενο σκυλο).

Αυτη ειναι η γνωμη μου. Αν δεν υπαρχουν καρκινογονα συστατικα + αν δεν εχουν γινει ερευνες δεν μπορουμε να μιλαμε πως η ξηρα ειναι αιτια καρκινων στα σκυλια.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Αλλη μια "κουνελοτροφη με γευση κρεατος".
FrenchieFan μπορεις να γραψεις τι περιπου θα ηταν καλο να περιεχει η ξηρά τροφή μας?
και σαν πρωτα συστατικα τι πρεπει να περιεχει?

(ξερω εχουν γραφτει πολλες φορες)

Berna εχει μια λογικη αυτα που γραφουν, εδω εμεις τρωμε τοσες "βρωμιες" ποιοτικά, ποσο μαλλον τι θα φτιαχνουν για τους σκυλους μας.
Απλα πολλοι απο εμας, (τουλαχιστον εγώ) βαδιζουμε στο σκοταδι σε αυτο το θεμα.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
FrenchieFan την purina την tonus την ξερεις??αν ναι πως σου φαινεται??γιατι απεριψα την πουρινα για να παρω την advance..(δεν εχει φαει ακομα ο σκυλος απο την advance για να ξερω αν του τεριαζει η αν του ειναι γενικα καλη..)
Tonus εδινα στην μεγαλη, την light. Κακη τροφη κατα τη γνωμη μου. Την αλλαξα σε proplan senior classick αλλα συνεχιζω να ψαχνω για κατι καλυτερο... Οταν ξεκινησω την Orijen στην μικρη, θα κοιταξω τι εχει και για μεγαλυτερες ηλικιες.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η φορπαλς... είναι μια μετριας και κατω κατηγοριας σκυλοτροφή... αν την βρισκεις σε αυτή την τιμή καλύτερα να δωσεις 5-10 ευρώ ακομα και να παρεις προπλαν ή τεχνικαλ ή κατι πολυ καλυτερο.... αν θες στα ιδια χρηματα νιουτραμ. παλι την θεωρω καλυτερη τροφή...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Πολυ φτηνα ρε Σαρα.
Μια χαρα ειστε.

Τι μπατζετ διαθετετε για την τροφη του σκυλου σας?

Εγω δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να αγοραζω "τοπ" τροφες.

Μεχρι στιγμης διαθετω 60 ευρω για το 15κιλο σακι. (3 βδομαδες κραταει περιπου)

Αλλα στο dogfoodanalysis αυτην που παιρνω την εχει "1 star" :(
60 ευρω δεν ειναι λιγα για τροφη. Η Acana premium adult (κοτοπουλο, ψαρι, αυγο) εχει 56 ευρω και η lamb & apple 60. Πολυ καλες τροφες και οι δυο!

Τωρα οσον αφορα την Eukanuba δεν την εχω δοκιμασει σαν τροφη. Τα μπισκοτακια ομως που τα ειχα δωσει στα σκυλια μου παθανε δερματικα (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ηταν τυχαιο). Τωρα τα εκοψα και αυτα.
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
γυρισα την τροφη πισω και πηρα την cibao-u proplan - hills με αυτες τον ξεκινησα αλλα δεν του αρεζαν!και δοκημασα την φορπαλσ.κανενα προβλημα..(περαν του οτι επρεπε να κανω 65χιλιομετρα για να την παρω!απο οτι διαβασα η σιμπαο εχει 37%κοτα 15%ρυζι οχι πολα καλαμποκια και τετοια29%πρωτεινη..σε σχεσι με τις αλλες επιλογες περιπου στα 60ευρω νομιζω πως εκανα μια καλη επιλογη..ελπιζω να μην εκανα παλι λαθος..τι λετε??