Είναι σωστό να κοιμίζουμε τα παιδιά μας;


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μέχρι τώρα έχω χάσει αρκετά από τα παιδιά μου.
Κάποια φύγανε μόνα τους κάποια τα κοίμισα εγώ.

Εδώ και καιρό σκέφτομαι ότι δεν είναι σωστό. Ότι πρέπει η κάθε ψυχή να αποφασίζει μόνη της, πότε θα φύγει,
όπως αποφασίζει και πότε θα έρθει...
Πως αντέχεται όμως να το βλέπεις να μαραζώνει; Πότε είναι ο καιρός να τα αφήσουμε να φύγουν;

Πως ξέρουμε τι θέλουν αυτά;;;;

Εδώ και 1-2 μέρες βρίσκομαι σε δύσκολη θέση...Δεν τρωει, αλλά μέχρι και χθες ήμασταν μία ωρα βόλτα. Αργά, πολύ αργά, αρκετές φορές σταμάταγε, περίμενε και μετά πάλι αργά...Αλλά δεν με αφηνε να την πάω προς το σπίτι!!!
Σήμερα κουράστηκε και ξάπλωσε στη μέση του δρόμου, 20 μέτρα από το σπίτι!!!

:( :( :(
 
  • Sad
Reactions: saras and p__nat


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εδώ και καιρό σκέφτομαι ότι δεν είναι σωστό. Ότι πρέπει η κάθε ψυχή να αποφασίζει μόνη της, πότε θα φύγει,
Όχι. Τους χρωστάμε ένα αξιοπρεπές τέλος, χωρίς να τα αφήνουμε να υποφέρουν, να πονάνε και να ταλαιπωριούνται, σε κανένα σκυλί και σε κανένα άνθρωπο δεν αξίζει αυτό.
Το πότε είναι η σωστή αυτή στιγμή είναι η πιο δύσκολη απόφαση. Κάποιοι κτηνίατροι βοηθάνε σε αυτό και μπορούν να στο πουν έμμεσα ή άμεσα.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Όχι. Τους χρωστάμε ένα αξιοπρεπές τέλος,
Αυτή η φράση μου κάνει κλικ. Από τη στιγμή που το διάβασα, όλο αυτό σκέφτομαι!!!
Δεν ξέρω τι θα κάνω, αλλά κερδίζει έδαφος η άποψη σου
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είναι ότι πιστεύει ο καθένας. Για μένα δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Και κανένας δεν έχει ο δικαίωμα να πει τι είναι σωστό ή λάθος. Είναι προσωπική απόφαση με βάση προσωπικά πιστεύω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Εάν κ όταν θα χρειαστεί να τα κοιμίσεις, θα το ξέρεις ότι αυτό είναι που χρειάζεται, αν χρειάζεται, να κάνεις.

Δεν ισχύει για όλους το παραπάνω, αλλά για σένα πιστεύω ισχύει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μάνο μου, κι εγω αναρωτήθηκα δις μέχρι στιγμής!
Και έλεγα "Τι είναι αυτό που λένε μωρέ, πως το καταλαβαίνεις αν και όταν έρθει η ώρα; Οτι στο δείχνει ο σκύλος; Πλάκα κάνουν; Πως γίνεται;"
Και τις δύο φορές, ότι ενδοιασμούς και να είχα σαν και σένα, τελικα ναι, το κατάλαβα όταν ήρθε η δύσκολη αυτή η ώρα. Και μου ήταν απόλυτα ξεκάθαρο, ότι πρέπει να δώσω το τελευταίο φύσημα με όλη μου την αγάπη, για να σβήσει ήρεμα το καντηλάκι τους. Και όταν χρειαστεί, πάλι αυτό θα ξαναγίνει. Είναι το λιγότερο που μπορώ.

Τυπικά όμως, κανένας δεν μπορεί να πει "ναι" ή "όχι". Είναι "έτσι" ή είναι "αλλιώς". Για τον καθένα μας, μετράει διαφορετικά στην καρδιά του.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το πότε είναι η σωστή στιγμή για να δώσουμε εμείς το τέλος είναι το μεγάλο ερώτημα που καλούμαστε όλοι να απαντήσουμε. Δύο κτηνίατροι μου έχουν πει σαν γενικό κανόνα, όταν βλέπεις ότι το σκυλί ή η γάτα "παραιτείται", αρνείται να φάει, να πιει, πλέον απλά αναπνέει.
Αν αυτό βοηθάει "στη σωστή στιγμή" δεν ξέρω.
Έχω βρεθεί κι εγώ 2 φορές στην κατάσταση αυτή να πρέπει να πάρω την απόφαση.
Όπως λέει και μια φίλη, όταν τα πράγματα φτάνουν εκεί, μακάρι να κοιμόντουσαν και να έφευγαν ήρεμα στον ύπνο τους. Αλλά δυστυχώς δεν συμβαίνει συχνά αυτό.

Για μένα το κύριο κριτήριο είναι ο πόνος και η έντονη δυσφορία, όταν ξέρεις πια ότι αυτά δεν λύνονται.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sasha and saras




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Το πρώτο νεφροπαθή που έχασα, τον Κανέλλο, μου έμαθε να ακούω το ένστικτό μου και να προσπαθώ να καταλαβαίνω τι θέλουν να μου πουν!!!
Η Πέρσα είχε καλαζάρ από το 11 που τη βρήκα...Μετά τη θεραπεία, της έδωσα ζυλαπουρ για κανά χρόνο. Μετά το σταμάτησα μόνος μου...Αντίθετα από αυτά που μου έλεγαν η κτηνίατρος και άλλοι με εμπειρία. Έτσι ένιωθα έτσι έκανα...Το Περσουλίνι έκανε πολύ συχνά εμετούς και το πρώτο πράγμα που φοβομουν ήταν τα νεφρά...Ξεκινούσαμε ζυλαπούρ και μόλις οι εξετάσεις δεν έδειχναν κάτι, το σταματάγαμε...
Στα φάρμακα την άκουγα, τι θέλει και τι όχι. Τα χάπια για τον καρκίνο και τα νεφρά, τα έτρωγε μόνη της...Τα έβαζα σε κονσέρβα, αλλά χύμα...Δεν τα έκρυβα...Κάποιες φορές πέφτανε κάτω...Τα έψαχνε και τα έτρωγε...Μια φορά μου έκοψε από μόνη της τη βιταμίνη για τα νεφρά...Δεν κατάλαβα γιατί...Δεν την ξανάδωσα...
Έχουμε πρόβλημα με τα νεφρά σχεδόν 2 χρόνια...Ήταν τουλάχιστον 14..Το χαρτί από το ΔΙΚΕΠΑΖ λέει 19..Ποτέ δεν της χάλσα χατίρι...
Ακόμα και τωρα τελευταία, πηγαίναμε 45 λεπτά βόλτα...Δεν ήθελε να μπει μέσα..Πιο πολλές ήταν οι στάσεις, από το περπάτημα...Και περπάτημα, αργό!!!

Έτσι και σήμερα. Σταματήσαμε 20 μέτρα από το κτηνιατρείο. Αμέσως ξεκίνησε το περπάτημα..Σε περιοχή που δεν είχαμε ξαναπάει όταν πηγαίναμε στο γιατρό...Προσπαθούσα να τη γυρίσω προς το γιατρό..ΟΧΙ..Πάμε από την άλλη..Στον ήλιο και στην ανηφόρα!!! Αφούκουράστηκε την πηρα αγκαλία και πήγαμε!!!Ήθελε δεν ήθελε, πήγαμε...

Πάνω στο τραπέζι έπιασα την καρδιά της!!! Κόντεβε να σπάσει...Και το βλέμα της, με έκανε κομμάτια!!!
Αυτή τη φορά, την πιο σημαντική, νιώθω ότι δεν την άκουσα!!!

Δεν έχει σημασία αν άντεχε μια μέρα ή 10 ακόμα..Δεν την άκουσα
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Πολύ με λύπησε αυτό το ποστ...Manin εγώ νομίζω ότι και σήμερα την άκουσες..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλό της ταξίδι!
Εκανες τα πάντα για κείνη, μέχρι τελευταία στιγμή!
Να ξέρεις, ότι το βλέμμα της, ήταν ότι ένοιωθε την αγάπη και τον σπαραγμό σου!
Μην έχεις αμφιβολία. Εφυγε ήρεμη, όταν και όπως της άξιζε.

Αν θέλεις, πήγαινε και στην γωνιά των αγγέλων μας, να μείνει κι εκεί το μουτράκι της!

Κουράγιο μωρέ!
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Με συγκινήσατε πολυ:cry:λυπαμαι για την απώλεια σας
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
829
676
Και εγω λυπαμαι πολυ... παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι τα σκυλια μας που μας λατρευουν και εμεις αυτα δεν θα ηθελαν να εχουμε τυψεις και να ειμαστε στεναχωρημενοι ειδικα οταν τους εχουμε δωσει την καλυτερη ζωη που θα μπορουσαμε... και εσεις απο οτι διαβαζω αυτο εχετε κανει
 
  • Like
Reactions: Orjo and Mava


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Λυπάμαι πολυ, καλό της ταξίδι! Μη σκεφτεσαι τετοια! Πήρε φροντίδα απειρη, είχε μια καλή ζωή, εκανες οτι ηταν δυνατον και έφυγε με πολυ αγαπη!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλό της ταξίδι...
Εκεί που είναι τώρα είναι ξεκούραστη και δεν πονάει, να σκέφτεσαι πάντα αυτό. Τυχερό σκυλί, είχε μια υπέροχη και μεγάλη ζωή.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Mερικοι μου λενε ..."του κανεις ολα τα χατηρια"μα αφου ειναι η αγαπη μου γιατι να μην του τα κανω;
Δεν μπορω να σκεφτω ακομα αυτο που περιγραφεις,ειναι σκληρο,αφου ομως κι εσυ εκανες οτι μπορουσες θα εισαι ησυχη που εζησε μαζι σου ευτυχισμενο με αγαπη.
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Καλό της ταξίδι. Λυπάμαι πολύ. Είμαι σίγουρη πως πέρασε μια υπέροχη ζωή μαζί σας.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Μόνο και μόνο που πήρατε αυτή την απόφαση δείχνει πόσο την αγαπήσατε..είναι μια τόσο δύσκολη απόφαση με γνώμονα πάντα να μην ταλαιπωρούνται αυτά τα πλάσματα που μόνο αγάπη μας δίνουν κατά τη διάρκεια της ζωής τους...να σκέφτεστε ότι εκεί που είναι δεν υποφέρει και έφυγε με πολλή αγάπη..κουράγιο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf