Είναι φυσιολογικό να κοιμάται ο σκύλος 20 ώρες?


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλημέρα, το κουτάβι (5,5 μηνών) κοιμάται τις τελευταίες 4 μερες συνέχεια. Ολη μέρα στο καλάθι του και κοιμάται διαρκώς. Τον πάω μια βόλτα το πρωί διάρκειας 30-40 λεπτά (αλλά πολύ χαλαρά-ούτε τρέξιμο ούτε τίποτα-περπάτημα,παιχνίδι κλπ)μία το απόγευμα ίδιας η λίγο μικρότερης διάρκειας και μία μικρή σχετικά το βράδυ. Ολη την υπόλοιπη ημέρα κοιμάται. Σκέφτομαι μήπως έχει κάτι. Η τον κουράζω πολύ?Ενώ ήταν δραστήριος μέσα στο σπίτι αρκετά, τις τελευταιες μέρες όλο ύπνο. Μήπως κοιμάται τόσο επειδή είναι κουτάβι? Τι να πώ..τόοοσο ύπνο πια?
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
τα περισσοτερα σκυλια εχε υποψη σου οτι κοιμουνται μεσο ορο 18 ωρες την ημερα πσο μαλλον οταν ειναι κουταβι μην ανυσηχεις
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μα κοιμούνται κανονικά και χορταινουν; Τη δικη μου τη βλεπω να πεταγεται συχνα εκει που ειναι ξαπλα και φοβαμαι μην την ενοχλουμε κιολας. :D
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
18 ώρες την μέρα θα μπορούσε να κοιμάται ένα κουτάβι,για ενήλικο θα μου φαινόταν κάπως περίεργο.
Πάντως για 5,5 μηνών καλά είναι,αν και έχω δει και πολύ λιγότερο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι μωρέ, τα κουτάβια κοιμούνται πολύ. Επιπλέον το ότι κάθεται σε μια γωνιά και ξεκουράζεται με κλειστά μάτια δε σημαίνει απαραίτητα ότι κοιμάται συνέχεια. Θα σταματήσει πάντως να κοιμάται πολύ σε κάποια στιγμή και μετά θα σου κάνει τα κουταβίσια του και θα αναπολείς με νοσταλγία τις εποχές που κοιμότανε και δε σε έπρηζε...:p:D:D
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τα κουτάβια (αλλά και τα ενήλικα) κοιμούνται όντως αρκετές ώρες, αλλά με δεδομένο το παρακάτω...

Ενώ ήταν δραστήριος μέσα στο σπίτι αρκετά, τις τελευταιες μέρες όλο ύπνο.
Θα πήγαινα μια βόλτα στον γιατρό για σιγουριά.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εγω δεν το θεωρω φυσιολογικο τοσο υπνο για αυτην την ηλικια
βεβαια παιζει ρολο : ο χαρακτηρας του σκυλου ,πως συμπεριφεροταν απο την αρχη ,πως συμπεριφερετε τωρα στα χρονικα διαστηματα που δεν κοιματε ,πως τρωει ,πως παιζει,πως ειναι τσισα και κακα,θερμοκρασια ,πως αντιδρα σε ξαφνικα και μη ερεθισματα ,η αναπνοη του ,πως δεχετε την αγκαλια και το ψαχουλευμα στο κορμακι του κλπ
ο γιατρος ειναι αυτος που θα κρινει μια κατασταση
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Η περίοδος ύπνου τελείωσε την επομένη μέρα από το πόστ μου. Μάλλον θα είχε κρυώσει ή κάτι τέτοιο..γιατί την τελευταία βδομάδα έχει τρελαθεί στο παιχνίδι το τρέξιμο και τις κουταβίσιες παλαβομάρες. Κανένα πρόβλημα :)
 




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Οχι. Με εξετάσεις αίματος φαίνεται η ερλιχίωση? Και με τι συχνότητα πρεπει να την κανω?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ναι, με εξετάσεις αίματος. Δεν θα ζητήσεις γενικώς εξετάσεις αίματος, πρέπει πεις στον γιατρό ότι θέλεις εξέταση για ερλιχίωση (κατά προτίμηση όχι σναπ τεστ).

Η πρώτη φάση της ερλιχίωσης περνάει πολλές φορές απαρατήρητη, ακριβώς γιατί μοιάζει με μια απλή αδιαθεσία λίγων ημερών. Γι'αυτό ρώτησα αν έχει κάνει εξετάσεις.

Καλό είναι να τσεκάρεις ερλιχίωση και καλαζάρ κάθε 6 μήνες (Οκτώβριο-Δεκέμβριο και Απρίλιο-Μάιο)
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ναι, με τσιμπούρι. Ούτε στη δικιά μου έχω δει ποτέ τσιμπούρι... 1/800, τώρα τελειώνει την πρώτη φάση της θεραπείας.
Αν δεν είχα κάνει εξετάσεις δεν θα είχα ιδέα!
Ο δικός σου είναι μικρούλης και συνήθως δεν κάνουν στα πολύ μικρά που δεν βγαίνουν καν από το σπίτι τους πρώτους μήνες.
Θα έκανες λογικά τις πρώτες την άνοιξη. Απλά έχε το στο νου σου περισσότερο λόγω της αδιαθεσίας...
Δυστυχώς το ότι είναι κουτάβι δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κολλήσει.