Εγκρίθηκε το νέο νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
νομίζω ότι πρέπει να πάει συμβούλιο επικρατείας το θέμα...........

υπάρχει νόμος που να γράφει "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ" το κόψιμο ουρών αυτιών?

ντιρεκτίβες τύπου shall έχει σωρό........
ας πούμε για τις χωματερές.
δεν τρώμε πρόστιμα ως χώρα όμως απο τότε που εκδώθηκε το shall
τα τρώμε απο τότε που γράφτηκε prohibited-άλλωστε κάθε απαγορευτική διάταξη συνοδεύεται πάντα και απο τα ανάλογα πρόστιμα και κυρώσεις
ποιά ήταν τα πρόστιμα απο το 1992 για την κοπή ουρών αυτιών?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
νομίζω ότι πρέπει να πάει συμβούλιο επικρατείας το θέμα...........
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου ...συνηθως αυτο επρεπε να το κανουν οι αμεσα ενδιαφερομενοι (πχ ΚΟΕ , Ομιλοι θιγομενων φυλων, Κτηνιατρικος συλλογος κλπ) ...20 χρονια περασαν απο το ''Οφειλει'' και ακομα δεν ξερουμε τι ισχυει ?

Απο την αλλη, η προσφυγη πλεον δεν εχει νοημα (εφοσον προεκυψε νεος νομος που αποσαφηνιζει ρητα τι απαγορευεται...)
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ο νόμος του 1992, ανέφερε "πρέπει να απαγορευτεί" άρα δεν απαγορεύει ρητά. Αποτελεί την άμεση νομολογία. Ακόμα όμως και αν έγραφε ρητά, "απαγορεύεται" τότε δεν εφαρμόσθηκε, αρα νομικά περιέπεσε σε αχρηστία. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι νόμοι (Τα ποδήλατα δεν χρειάζονται πλέον άδεια δικύκλου ούτε πινακίδες κυκλοφορίας, όσοι πάσχουν απο μυωπία δεν χρειάζονται να έχουν μαζί τους γυαλιά απο τη στιγμή που φοράνε φακούς επαφής, κ.λ.π.). Έμμεσα από τη στιγμή που απαγορεύεται στους κτηνίατρους η επέμβαση, δημιουργείται ένα ασαφές πλαίσιο. Καταλήγουμε απλά να συζητάμε καθαρά φιλοσοφικά ή μάλλον θεωρητικά, αν απαγορεύεται ότι δεν επιτρέπεται ή αν επιτρέπεται ότι δεν απαγορεύεται.

Σε όλες τις χώρες που εφάρμοσαν πλήρη απαγόρευση δώθηκε περίοδος προσαρμογής και σε όσες έχουν μερική απαγορεύση εξαιρέθηκαν οι ξένοι εκθέτες και τα σκυλιά που προέρχονται απο χώρες που η διαδικασία γίνεται νόμιμα. Απλά πράγματα. Τα υπόλοιπα, μόνο εν ελλάδι...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ο νόμος του 1992, ανέφερε "πρέπει να απαγορευτεί" άρα δεν απαγορεύει ρητά. Αποτελεί την άμεση νομολογία. Ακόμα όμως και αν έγραφε ρητά, "απαγορεύεται" τότε δεν εφαρμόσθηκε, αρα νομικά περιέπεσε σε αχρηστία. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι νόμοι (Τα ποδήλατα δεν χρειάζονται πλέον άδεια δικύκλου ούτε πινακίδες κυκλοφορίας, όσοι πάσχουν απο μυωπία δεν χρειάζονται να έχουν μαζί τους γυαλιά απο τη στιγμή που φοράνε φακούς επαφής, κ.λ.π.). Έμμεσα από τη στιγμή που απαγορεύεται στους κτηνίατρους η επέμβαση, δημιουργείται ένα ασαφές πλαίσιο. Καταλήγουμε απλά να συζητάμε καθαρά φιλοσοφικά ή μάλλον θεωρητικά, αν απαγορεύεται ότι δεν επιτρέπεται ή αν επιτρέπεται ότι δεν απαγορεύεται.
Το αν υφισταται νομος περι ακρωτηριασμων ή αν ενας νομος περιερχεται σε αχρηστια επειδη δεν τηρειται ή επειδη οι εποπτικες αρχες αδυνατουν να επιβαλλουν την τηρηση του, μπορει ευκολα να αποσαφηνιστει με τη συνδρομη επαγγελματια νομικου (ακομα και εδω στο φορουμ εχουμε δικηγορους, παιδια Ελληνων δικαστων κλπ) Σιγουρα, εγω δεν εχω νομικο ενδιαφερον επι του θεματος αυτου ;).

Η δικη μου θεση ηταν απλη :

Αν υφισταται νομος περι ακρωτηριασμων ηδη απο το 1992 , τοτε το ουσιαστικο προβλημα με τη συμμετοχη στις εκθεσεις δεν ειναι ο νεος νομος που συζηταμε εδω αλλα ο σχετικος κανονισμος της FCI που προανεφερα.
Η θεση μου αυτη, μπορει επισης να διευκρυνιστει απο επαγγελματια νομικο.
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολη η συζητηση σωστα και απαγορευτηκε να μην κωβονται ποιο ειναι το προβλημα? υπαρχει σημαντικος λογος που πρεπει να κωβονται?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολη η συζητηση σωστα και απαγορευτηκε να μην κωβονται ποιο ειναι το προβλημα? υπαρχει σημαντικος λογος που πρεπει να κωβονται?
:confused::confused:
 










ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολη η συζητηση σωστα και απαγορευτηκε να μην κωβονται ποιο ειναι το προβλημα? υπαρχει σημαντικος λογος που πρεπει να κωβονται?
υπαρχει?
Περίοδος προσαρμογής θα έπρεπε να υπάρχει...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν υπαρχει. :)
γιατι?
Παιδια, μην το κανετε αυτο...:p:p:D
 










miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
ο Πλεύρης προωθεί τους BYB !!! Λέει ... "να υπάρχει ο αριθμός του τσιπ " αυτό είναι το μόνο απαραίτητο στοιχείο που πρέπει να έχουν οι ιδιώτες για να ζευγαρώσουν !

Θα τρελαθώ, το τι θα κάνω από το παράθυρο δεν λέγεται !!!

Ειλικρινά αν θέλετε να σας ανέβει η πίεση βάλτε Βουλή!!!!!!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πόσο καιρό πριν συζητάμε ένα νόμο με αρκετά αδιευκρίνηστα σημεία; Και αφού μέχρι που ψηφίστηκε δεν ήταν ξεκάθαρο εάν θα απαγορευτούν ή όχι τελικά τα ακρωτηριασμένα σκυλιά σε εκθέσεις γιατί υπήρχαν ανθρωποι που πήραν κουτάβι 1-2 μήνες πριν, που τους ενδιαφέρουν οι εκθέσεις, και ακρωτηρίασαν αφτιά ή ουρές;(αργυρώ η απορία μου απευθύνεται και προς σε σένα).
Και τέλως πάντων το μεγαλύτερο πρόβλημα κυνοφιλίας της χώρας είναι οι ακρωτηριασμοί ή πχ ότι το 80% του κόσμου δεν ξέρει καν τι θα πει καθαρόαιμος σκύλος;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κυβελη μου εμενα ήταν ανωτερα βία..αν ήθελα εκθεσιακό θα έπαιρνα τη σκυλιτσα που είχε επιλέξει ο εκτροφεας..απλα στεναχωρηθηκα γιατι θα ήθελα να ακούσω απο σοβαρούς κριτές τη γνώμη τους για τη μικρη..καριέρα δε θα κάναμε φυσικα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Ούτε εγώ θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα κυνοφιλίας της χώρας είναι οι ακρωτηριασμοί! Σε καμία περίπτωση. Είναι ένα δεντράκι και από πίσω κρύβεται ένα μεγάλο δάσος που φοβούνται όλοι να διαβούν!

Εχτές βλέποντας την εκπομπή που είχαν για το νομοσχέδιο απλά απογοητεύτηκα.
Με τα λύπης μου είδα ότι οι άνθρωποι αυτοί απλά δεν γνωρίζουν, ορίζουν νόμους που μπάζουν από παντού!

Για τον Πλεύρη "καθαροαιμία" ξέρεις τι ήταν; Το να έχει το ζώο τσιπ!!!
Έστειλα ένα e-mail στην εκπομπή ακριβώς μετά την χαλαρή και άνετη τοποθέτηση του Πλεύρη, ο οποίος έλεγε ότι πλέον οι ιδιώτες αν έχουν ένα θηλυκό και ένα αρσενικό σκυλί μπορούν να τα ζευγαρώσουν και πως μπορούν μέχρι και να πουλήσουν τα κουτάβια, αρκεί να έχουν τσιπ!
Ουσιαστικά τους έλεγα να τον ρωτήσουν αν ξέρει τι ακριβώς κάνει το τσιπ και ποια είναι η χρησιμότητα του! :eek:
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Εχτές βλέποντας την εκπομπή που είχαν για το νομοσχέδιο απλά απογοητεύτηκα.
Με τα λύπης μου είδα ότι οι άνθρωποι αυτοί απλά δεν γνωρίζουν, ορίζουν νόμους που μπάζουν από παντού!
Σε αυτή τη χώρα όλα με προχειρότητα γίνονται! Άνθρωποι που δεν έχουν δουλέψει σκληρά ποτέ στη ζωή τους απλά δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και εδώ που τα λέμε γιατί να την κάνουν καλά αφού δεν κινδυνεύουν να τη χάσουν τη δουλειά τους...

Ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις που μπορεί να την κάνουν καλά τη δουλειά τους έρχεται να τους ακυρώσει ένας δισκίνητος και ανύπαρκτος ελεγκτικός μηχανισμός και κατ' επέκταση μια δικαιοσύνη που καλύτερα να μην τη χαρακτηρίσω... Εδώ βρε παιδιά ένα τσιγάρο θέλανε να απαγορεύσουνε και είδατε τι έγινε, που να ψάχουνε τώρα για τσιπάκια, αναπαραγωγές, πετ σοπς, εμπόριο κουταβιών κοκ...