Εισαγωγή κουταβιού από Λευκορωσία


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Καλησπέρα φίλες και φίλοι του dog forum. Στην αναζήτηση μου και επικοινωνία μου με εκτροφεία ιταλικών λαγωνικών, βρήκα ένα εκτροφείο στην Λευκορωσία που με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι πως η Λευκορωσία δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση και το κουτάβι θα έρθει ασυνόδευτο, άρα θεωρείται εισαγωγή ζώου συντροφιάς εμπορικού χαρακτήρα. Γνωρίζει κάποιος αν θα πληρώσω ΦΠΑ και τελωνείο εφόσον είναι χώρα εκτός της Ε.Ε.; Και πως θα υπολογιστεί το ποσό που θα πληρώσω; Πως θα ξέρουν πόσα έδωσα για το κουτάβι για να καθοριστεί το κόστος; Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω όλη αυτή τη διαδικασία; Ευχαριστώ.
 
Last edited:


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
ΕΠΙΣΗΣ .. κάτι που σκέφτηκα και ίσως είναι βλακεία, αν αποφασίσω τελικά να πάω εγώ στην Λευκορωσία να πάρω τον σκυλάκο, αν στην επιστροφή η πτήση μου έχει στάση σε μια χώρα που είναι εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης πχ στην Πολωνία, όταν έρθω Ελλάδα θα φαίνεται οτι ήρθα από Πολωνία δηλαδή εντος Ε.Ε και θα καταφέρω να αποφύγω το τελωνείο και τον ΦΠΑ και όλη την ταλαιπωρία; Ή δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά καθώς ξεκίνησα απο Λευκορωσία;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf