Εκδηλώσεις ΟΦΕΠ 2012


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα Εκδηλώσεων του ΟΦΕΠ για το 2012

8 Απριλίου 2012, Ναύπακτος

17 Ιουνίου 2012, Θεσσαλονίκη (Φράγμα Θέρμης)

7 Οκτωβρίου 2012, Ραφήνα
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μια και βλέπω το ενδιαφέρον για τις εκδηλώσεις του ΟΦΕΠ να σημειώνει ανοδικές τάσεις, να πω δυό λόγια γι' αυτές.
Περιλαμβάνουν αξιολόγηση και αναγνωρίσεις σκύλων από του κριτές του ομίλου.
Η διαδικασία (που ξεκινά συνήθως στις 10 το πρωί) έχει, ή τουλάχιστον είχε, ως εξής:
Κάθε σκύλος δηλώνεται στη γραμματεία με τη συμπλήρωση του ειδικού εντύπου και παίρνει αριθμό σειράς.
(Μη ξεχάσετε το βιβλίαριο υγείας και τον αριθμό του microchip).
Η γραμματεία καλεί τον εκάστοτε αριθμό στον κριτή που είναι ελεύθερος. Ο κριτής αξιολογεί και συμπληρώνει τη φόρμα αξιολόγησης και την παραδίδει στη γραμματεία. Σημαντικό: μη ξεχάσετε να πάρετε το αντίγραφο.
Από πρόπερσι (αν δεν κάνω λάθος) δεν δίνονται CAC-RCAC στις εκδηλώσεις του ΟΦΕΠ.
Τέλος κάθε σκύλος φωτογραφίζεται για το αρχείο του ομίλου.

Και μία συμβουλή στους συμμετέχοντες: τηρείτε ευλαβικά τις αποστάσεις!
 
Last edited by a moderator:


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Και μία συμβουλή στους συμμετέχοντες: τηρείτε ευλαβικά τις αποστάσεις!
Πες κατι παραπανω γι'αυτο Παναγιωτη.Παντα το ειχα κατα νου και ως απορια!Ειδικα σε φυλες πιο κυριαρχικες.Εντασεις μεταξυ σκυλων σε εκθεσεις υπαρχουν;Ποια η αποψη των κριτων γι'αυτες;Δημιουργειται καποιο αρνητικο εαν καποιος σκυλος ειναι νευρικος ή αποτομος;Υπαρχουν σκυλοι νευρικοι και αρνητικοι απεναντι σε κριτη που πλησιαζει και δεν θελει ο σκυλος ενοχληση;Τι γινεται τοτε;
Για πες κατι παραπανω απο την εμπειρια και γνωση που εχεις.Αναρωτιεμαι πολλες φορες αν υπαρχουν τετοιες καταστασεις και μαλιστα δεν εχω δει πουθενα να γραφεται κατι αντιστοιχο.Ή δεν υπαρχουν ή δεν λεγονται;.....
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Στην τελευταία έκθεση του ΚΟΕ, που συνέβη τέτοιου τύπου περιστατικό, ένας τουλάχιστον κριτής, ωρυόταν να πεταχθεί έξω από την έκθεση και να αποκλεισθεί, ο σκύλος που ξεκίνησε και δεν έλεγε να τελειώσει τον καυγά, ως απαράδεκτου χαρακτήρα.

Δεν ξέρω αν όντως μπορεί να γίνει αυτό, βάσει των κανονισμών του ΚΟΕ. Για να το έλεγε, φαντάζομαι πως ναι.

Πάντως είναι όντως, πολύ αυξημένες οι πιθανότητες να συμβούν παρατράγουδα, σε τέτοιους χώρους, με τόσα σκυλιά και ιδιαίτερα των πολύ κυριαρχικών φυλών, την στιγμή κιόλας που στρεσσάρονται τόσο πολύ. Κι αν περάσει καμμιά θηλυκιά σε οίστρο, ή είναι ο χειριστής αφηρημένος ή άπειρος, δεν αργεί να συμβεί το κακό.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ειδικα σε φυλες πιο κυριαρχικες. Εντασεις μεταξυ σκυλων σε εκθεσεις υπαρχουν;

...Δημιουργειται καποιο αρνητικο εαν καποιος σκυλος ειναι νευρικος ή αποτομος;Υπαρχουν σκυλοι νευρικοι και αρνητικοι απεναντι σε κριτη που πλησιαζει και δεν θελει ο σκυλος ενοχληση;Τι γινεται τοτε;

...και μαλιστα δεν εχω δει πουθενα να γραφεται κατι αντιστοιχο.Ή δεν υπαρχουν ή δεν λεγονται;.....
Κώστα,

Κάτι έχει γραφτεί (από εμένα και τον Παναγιώτη) για την περισινή "Ραφήνα", αν δεν κάνω λάθος...

Εντάσεις μεταξύ σκύλων υπάρχουν... κυρίως, όταν οι ιδιοκτήτες τα πλησιάζουν (επίτηδες) κοντά, για να διαπιστώσουν ποιανού είναι το "μεγαλύτερο"...

Και το κάνουν πάρα πολλοί ιδιοκτήτες... και δεν το λένε...

Δεν δημιουργείται κάτι αρνητικό, σχετικά με την κρίση, γιατί ο κάθε σκύλος κρίνεται σε απόσταση από τους άλλους, μόνος του... και, γιατί ο Ελληνικός Ποιμενικός αναμένεται να έχει κυριαρχική (και, αρκετές φορές, dog-aggressive) συμπεριφορά...

Απλά, γίνεται μπάχαλο στα πηγαδάκια, γύρω από τις κρίσεις... αξίζει να έρθεις να αποκτήσεις προσωπική εμπειρία...

Στην τελευταία έκθεση του ΚΟΕ, που συνέβη τέτοιου τύπου περιστατικό, ένας τουλάχιστον κριτής, ωρυόταν να πεταχθεί έξω από την έκθεση και να αποκλεισθεί, ο σκύλος που ξεκίνησε και δεν έλεγε να τελειώσει τον καυγά, ως απαράδεκτου χαρακτήρα...
Ναι, στις εκθέσεις μορφολογίας, ένας επιθετικός σκύλος αποβάλλεται... θεωρείται τεράστιο "μείον" ακόμα και σε "πρωτόγονες" Ορεινές Ποιμενικές φυλές...

Επαναλαμβάνω: στις εκθέσεις μορφολογίας, όχι έξω από αυτές...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πέρα από αυτά που έγραψε ο Γιάννης, υπολογίστε την πιθανότητα ύπαρξης σκυλιών κτηνοτρόφων.
 










ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Αναλόγως των αριθμό των σκύλων που συμμετέχουν. Στις δύο προηγούμενες εκδηλώσεις με συμμετοχή περίπου 60 σκύλων, γύρω στις 13:30-14:00 είχαμε τελειώσει.
 








vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Στη Ραφήνα θα βρεθούμε κι εμείς και θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά .
Θέλω επίσης να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο Παναγιώτη (ptf) και φίλο Κώστα (sea-mol)
Για τις πολύτιμες συμβουλές τους σχετικά με την Ήλεκτρα .
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Θα προσπαθησω να ειμαι εκει
την Κυριακη.
Ειναι λιγο δυσκολο,γιατι ο ΕΡΜΗΣ ειναι στην Κορινθο,
και πρεπει να ξαναγυρισω εκει, και μετα να Ξαναγυρισω Αθηνα,
Κυριακη βραδυ,η Δευτερα πρωι.
Επειδη δεν τον εχω τσιπαρει ακομη,
μηπως ξερει κανεις το κοστος του τσιπ στην Εκθεση;
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Θα προσπαθησω να ειμαι εκει
την Κυριακη.
Ειναι λιγο δυσκολο,γιατι ο ΕΡΜΗΣ ειναι στην Κορινθο,
και πρεπει να ξαναγυρισω εκει, και μετα να Ξαναγυρισω Αθηνα,
Κυριακη βραδυ,η Δευτερα πρωι.
Επειδη δεν τον εχω τσιπαρει ακομη,
μηπως ξερει κανεις το κοστος του τσιπ στην Εκθεση;
Αν θυμάμαι καλά το τσιπ το χρεώνουν 30 ευρώ.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Θα προσπαθησω να ειμαι εκει
την Κυριακη.
Ειναι λιγο δυσκολο,γιατι ο ΕΡΜΗΣ ειναι στην Κορινθο,
και πρεπει να ξαναγυρισω εκει, και μετα να Ξαναγυρισω Αθηνα,
Κυριακη βραδυ,η Δευτερα πρωι.
Επειδη δεν τον εχω τσιπαρει ακομη,
μηπως ξερει κανεις το κοστος του τσιπ στην Εκθεση;
25€ στο χώρο της έκθεσης .
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki