Εκδηλώσεις ΟΦΕΠ 2012




phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
ηταν απο τα καλυτερα δειγματα τσοπανηδων που υπηρχαν εκει....εσενα Ορθε δε σε προλαβα....
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
ηταν απο τα καλυτερα δειγματα τσοπανηδων που υπηρχαν εκει....εσενα Ορθε δε σε προλαβα....
Κρίμα γιατί θα ήταν ευκαιρία να γνωριστούμε.
Μήπως ξέρεις όμως ποιά ήταν η αξιολόγησή τους;
 








phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
λεει γι αυτον που ηταν διπλα μας εκει που καθομαστε, που σου αρεσει ως σταθερη αξια...αιαντα νομιζω?
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Από τα καλύτερα σκυλιά του ομίλου. Είναι ο καθιστός στη 4η φωτό που έβαλα.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Πράγματι, ο ένας ήταν αυτός και ο άλλος με το σαμαράκι. Λοιπόν και εμένα μου άρεσαν πολύ. Μοιάζουν πάρα πολύ με τον Όρθο, τόσο στο κεφάλι, όσο και στον σωματότυπο/μέγεθος. Ήταν βέβαια υπέρβαρα, ιδίως αυτό με το σαμαράκι και αυτό τους προσέδιδε ακόμη πιό μασίφ όψη (παρακαλώ να μην κατηγορηθώ που παραταϊζω τον μικρό - θα το πάρει σε ανάστημα). Ο ένας είχε και κάπως λάθος αυτιά. Όμως, ήταν μπετόβεργες. Το στήθος του ενός, είχε "τρύπα" ανάμεσα στους μύες. Προφανώς είναι "μολοσσοί". Το ερώτημα είναι τι είπαν οι ειδικοί και κατά πόσον η αξιολόγησή τους συμβαδίζει με την δική μας εντύπωση ή παρασυρόμαστε από τον υπερτυπισμό τους.
Εάν πάντως έχουν αξιολογηθεί θετικά, θα μας ενδιέφερε μία σύζευξη με την Ροδάνθη. Εφόσον έχει το γονίδιο του πατέρα της, προφανώς θα βγούν φοβερά σκυλάκια σε αυτό τον τύπο. Τι λέτε;
Ο Foibos τι λέει; (Το γραμματοκιβώτιό σου είναι γεμάτο)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Προσωπικά δεν θα έβαζα τη Ροδάνθη με τον Αίαντα. Πιστεύω πως είναι διαφορετικές γραμμές. Και ο Αίαντας δε μου φέρνει σε μολοσσικό. Καθαρά κοζανίτικη γραμμή. Μανιάθκο
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και ναι θα στο πω και από εδώ, το μικρό οφείλεις να τον στεγνώσεις. Κούκλος πάντως.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και για να καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι, ο μικρός είναι στην τελευταία φωτογραφία μου
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σαφώς κι αν ζευγαρώσει με έναν εξίσου βαρύ τύπο, θα δώσει εντυπωσιακά κουτάβια(και πιο κοντά στα γούστα μου εδώ που τα λέμε...)αλλά επειδή ακριβώς η Ροδάνθη είναι βαριά σκύλα, ίσως να ήταν καλύτερο να πάει με έναν σκύλο με πιο ελαφρύ τύπο...
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Ευχαριστώ, σύντομα θα βάλω και φωτογραφίες που να τον κολακεύουν περισσότερο. Πράγματι χρειάζεται αδυνάτισμα. Είμαστε λίγο απρόσεκτοι με το φαϊ, είναι και πολλά τα σκυλιά, είναι και που δεν υπάρχει καλύτερο λούτρινο από ένα παχουλό τσοπανο-σκυλομπεμπέ...... Αντιλαμβάνεσαι.....
Όσο για τα σκυλιά Κοζανίτικα ε; Λέγοντας μολοσσοί, αναφέρομαι στα χαρακτηριστικά. Τι είναι το Μανιάθκο;
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Σαφώς κι αν ζευγαρώσει με έναν εξίσου βαρύ τύπο, θα δώσει εντυπωσιακά κουτάβια(και πιο κοντά στα γούστα μου εδώ που τα λέμε...)αλλά επειδή ακριβώς η Ροδάνθη είναι βαριά σκύλα, ίσως να ήταν καλύτερο να πάει με έναν σκύλο με πιο ελαφρύ τύπο...
Δεν ξέρω εάν είδατε και έναν Δία. Ωραίος σκύλος, ψηλός, όχι βαρύς, αλλά βουτυρόπαιδο. Πολύ καλομαθημένος του έχουν μεγάλη αδυναμία. Γύρισε κοιλίτσα αμέσως στην γυναίκα μου. Βέβαια είναι μικρός. Δεν ξέρω και εάν έχει σημασία αυτό. Επίσης μας βολεύει η σύζευξη γιατί ανήκει σε γνωστούς μας και μένουν εδώ - όχι στην Άρτα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Όσο για τα σκυλιά Κοζανίτικα ε; Λέγοντας μολοσσοί, αναφέρομαι στα χαρακτηριστικά. Τι είναι το Μανιάθκο;
Επειδή δε μπορώ να κάνω copy-paste από pdf (τον αη παντ μου), σελίδα 3 τεύχος 13 εφημερίδας του ΟΦΕΠ.
 






ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Ένα πολύ ωραίο άρθρο, το οποίο αναζωοπυρώνει την διάθεση που έχω πάντοτε να πάρω τα βουνά...
Συνεπώς, πιστεύεις ότι είναι Μανιάθ'κα. Το άρθρο αναφέρει ρητώς περί λευκού χρωματισμού.
Και μου είχαν βρει τέτοιο σκυλί. Θα πάω στο κοπάδι με την πρώτη ευκαιρία να δω.

Ptf, μήπως έχεις υπ' όψιν σου κάποιο ανάλογο άρθρο περί βλαχόσκυλων;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf