Εκδρομή στην Λίμνη Τσιβλού


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Το Σάββατο που μας πέρασε εκδράμαμε!
Μέρος προορισμού : Λίμνη Τσιβλού
Ορεινη Κορινθία, ύψος Ακράτας.
Εντυπώσεις: Παμε να τις δουμε!!

1η στάση στην Ακράτα



Φτάνοντας στην λίμνη (από ψηλά)




Η μικρή το κατευχαριστήθηκε!!
Έτρεχε παντού!



"Ωραιο να ναι το νερακι;;"
















Αφήνοντας την λίμνη, ανηφορίσαμε σε άλλα χωριουδάκια. Σε ένα απο αυτά (Περιστέρα) καθίσαμε για φαγητό
Ταβερνάκι πάνω στη κεντρική πλατεία του χωριού







Για το καφεδάκι μας προτιμήσαμε κάτι πιο "τουριστικό", Ζαρούχλα.
Μάλιστα ανεβήκαμε και προς τα πάνω του χωριού, σε κάτι ξενοδοχεία που έχει αλλά δυστυχώς τα βρήκαμε κλειστά.



Δεν πειράζει όμως, ήπιαμε το καφεδάκι μας μέσα στη Ζαρούχλα και μας άρεσε πολυ!




Υπό το "κελάδισμα" του ποταμού




Δεν ξέρω εαν σας ξετρέλανα, εμείς ομως ξετρελαθήκαμε! :)
Πολύ πράσινο, ζωηρή φύση, ησυχία, γαλήνη...Θέλεις κάτι αλλο..;

Μάλιστα ήταν και η πρώτη εκδρομή με την Ιβούλα και εύχομαι σε περισσότερες!:)

**Σημ. για τους ενδιαφερόμενους: Οι περισσότερες διαδρομές είναι χωμάτινες οπότε αν υπάρχει τζιπ, προτιμήστε το!
 




E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Πολύ ωραίες κοπελιά, μπράβο σας!!

Αυτή εδώ δε, χαμόγελα για διαφήμιση οδοντόκρεμας και οι τρεις!!!! :D


ΥΓ: Ωραίο στηθόλουρο!!
χεχε!! Ναι! Και εμένα η συγκεκριμένη φωτο μου αρέσει πολύ!!

Ασε το στηθολουρο. Επειδή αρέσει κι σε εμάς πολύ, έχουμε αλλάξει 3 φορές το λουρί του (οδηγο) διότι το έχει κόψει με τις δοντάρες της!!
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Φαίνεται υπέροχο μέρος και πρέπει να είναι πράγματι, αν κρίνω από τα χαμόγελα όλων σας! Ευχαριστούμε για τις φωτό :)


Μηπως να κανονισουμε σκυλο - εκδρομη σε προορισμο εκτος Αθηνων? Θα μας δεχτει κανενας ξενωνας αραγε?
Το έχω σκεφτεί κι εγώ, αλλά δεν τολμούσα να το πω γιατί εκτός από την ιδέα δεν μπορώ να προσφέρω κάτι άλλο...
(Κοινώς πάλι κάποιος θα πρέπει να με κουβαλάει... :rolleyes: Ντεν έχει αυτοκίνητο καρντιά μου! :p )
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Το μέρος αυτό είναι πραγματικά πανέμορφο!
Το είχα επισκεφτεί πριν 4 χρόνια (!) με τις μηχανές που μας το έδειξαν κάποιοι πατρινοί φίλοι μας.

Η απόσταση είναι περίπου 300 χλμ.
Το κάναμε περίπου 3 ώρες. Μονοημερη. Πήγαμε με τον φίλο μας τον Βαγγέλη (φωτό) -ο οποίος διαθέτει το τζιπ και ανεβαίναμε όπου θέλαμε! ;) (γουστάρω τζιπ λεμε!!)

Προσωπικά, από μέρη έχω αρκετά να προτείνω. Τα σκυλουνια μας όμως δεν ξέρω αν τα δέχονται (γιατί άλλο να πάει ενα ζευγάρι +σκυλος κι άλλο 15 σκυλοι)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αυτες ειναι τοποθεσιες ωραια βουνα,απο ψαρια πως παει η λιμνη?(ειδα κατι καλαμια).
 








Vaggelas

New Member
12 Μαϊου 2010
2
0
Πράγματι πολύ ωραία βόλτα και το ευχαριστηθήκαμε και οι τέσσερις :)

Όσο για τη διαδρομή το τοπίο είναι καταπράσινο και μπορώ να πω πως ήταν απο τις πιό ωραίες διαδρομές που έχω κάνει :):)

όσοι δεν έχετε πάει σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!!;)
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ναι το καταλάβαμε ότι είναι το παιδί που είναι στις φώτος μαζί σας. Τι? Για χαζούς μας πέρασες? :) :) :) χε χε χε
 




Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
kopriti, θα μας τιμήσεις με την παρουσία σου στην Κυριακάτικη συνάντηση? Ε, τι λές? Ψήνεσε?