Εκθεση ΚΟΕ 16-17/10/2010 CAC & CACIB


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Μπορει οντως το κεφαλι του να αλλαξει και να γινει ο,τι καλυτερο την προκειμενη στιγμη ομως ο κριτης αξιολογει αυτο που βλεπει χωρις να ειναι υποχρεωμενος να ρωτησει την ακριβη ηλικια απο τη στιγμη που υπαρχουν κατηγοριες και χωρις φυσικα να γνωριζει απο που προερχεται ο καθε σκυλος και ποιες ειναι οι γραμμες του. Απο τη στιγμη που λες οτι ξερεις το σκυλο σου και βλεπεις οτι δεν ειναι ετοιμος δυο ειναι τα τεινα ή δεν τον κατεβαζεις ή τον κατεβαζεις δεχεσαι την κριτικη αλλα ταυτοχρονα παιρνει και ο σκυλος εμπειρια απο τις εκθεσεις καθως και εσυ σαν χειριστης του.
τα ειχα σκεφθει και τα 2 και ειχα αποφασισει για το δευτερο για τους λογους που αναφερει και ο Johnk,δεν περιμενα ομως τοσο χαλια κριτικη και διαφωνω για το αν θα πρεπει να ρωτησει την ηλικια του σκυλου,για μενα σαφως και πρεπει.Επισης εχω καθε δικαιωμα να διαφωνησω με την αποψη του κριτη οπως και εσυ εχεις το δικαιωμα να συμφωνεις μαζι του. Παντως τις εμπειριες τς πηραμε και εγω και ο σκυλος.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Θοδωρη δεν ξερω τι αναπτυξη θα εχει ...παντως το τερατακι στην φωτογραφια ειναι πολυ ωραιο!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Δε φαινεται πουθενα στα γραφομενα μου οτι συμφωνω με τον κριτη απλα ρωτησα να μαθω τη δικη σου αποψη. Καλως και διαλεξες να κατεβεις για πολλους λογους. Ο κριτης κρινει παντα αυτο που βλεπει και δεν μπορει να μαντεψει τι θα δει στο μελλον. Εγω τις προαλλες ετρεξα με ενα γκολντεν αριστο μορφολογικα που τη συγκεκριμενη μερα δεν ετρεξε ειτε λογω χειριστη ειτε λογω διαθεσης ο κριτης εκρινε αυτο που ειδε απλα πραγματα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έλα παιδιά
λίγο ακόμα και το κατοσταρήσαμε το θέμα!!!!

θέλετε να πούμε πώς σας φάνηκε το σπικάζ του Στέλιου??? :) :D
Εγώ γουστάρω υπερβολικά!
αλλά όντως είχε δίκιο για την ατονία του κοινού-το Σάββατο πολύ λίγοι χειροκροτούσαν
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπραβο μνημη κ.κοκονι!!!!! :)

Κατερινα Κ, δεν καταλαβαινω για πιο σκυλο μιλας στην τελευταια σου προταση
Για τον σκυλο που βγήκε δεύτερος μιλάς? Δεν μπορώ να θυμηθώ με τ'ιποτα , θα δώ τα αποτελέσματα και θα σου πω
Για τα τελικά ,μιλούσα γενικά για τη κριτή
 


ΣΕΖΑΡ

Active Member
5 Οκτωβρίου 2010
30
0
οι περισσοτερες μεγαλοσωμες φυλες στην ηλικια των 6 με 15 μηνων ειναι ΧΑΛΙΑ !!!!!!
εφοσον ομως υπαρχει η κατηγορια νεων-junior πρεπει ο κριτης να ειναι προφητης ή καλυτερα να πω ΓΝΩΣΤΗΣ της φυλης που κρινει ή καλυτερα να πω να εκτρεφει ο ιδιος την φυλη που κρινει.
πωπω πολλα πω ειπα χαχαχα
θα συμφωνησω απολυτα!!! αν και στα υπεροχα αυτα σκυλια(μπουλμαστιφ) δεν ειμαι γνωστης,παρολα αυτα θεωρω πως τα μεγαλοσωμα διαφερουν γενικα στον τροπο και στον ρυθμο αναπτυξης αναλογα και με τι γραμμες εχουν!!! για παραδειγμα ο δικος μου εκτροφεας μου ειπε οτι οι γραμμες των σκυλιων του ειναι αργης αναπτυξης και το σκυλι θα το δω 2,5 - 3 ετων!! επισης εχω παρατηρησει μεγαλες διαφορες κατα την αναπτυξη του απο 5-8 μηνων που ειναι τωρα!! μεσα σε λιγες μερες πεταει αποτομα υψος και το σκυλι φαινεται αδυνατο ενω δεν ειναι!!! μετα αρχιζει να 'γεμιζει' για ενα διαστημα και το κοιταω και απορω μηπως τον εχω παχυνει ενω δεν στην ουσια δεν ειναι υπερβαρος! εχουν μεγαλες κ αποτομες αυξομειωσεις στην αναπτυξη τους που σιγουρα σχετιζονται και με τις γραμμες τους πιστευω...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
έλα παιδιά
λίγο ακόμα και το κατοσταρήσαμε το θέμα!!!!

θέλετε να πούμε πώς σας φάνηκε το σπικάζ του Στέλιου??? :) :D
Εγώ γουστάρω υπερβολικά!
αλλά όντως είχε δίκιο για την ατονία του κοινού-το Σάββατο πολύ λίγοι χειροκροτούσαν
Ας πούμε, λοιπόν, για τα σπικάζ του κ. Στέλιου Μακαρίτη. (Σημ.: Το "κ." το βάζω από σεβασμό και όχι όπως το βάζετε εσείς σε μένα:))

Είναι πολύ καλός στην παρουσίαση και από τους λίγους που προσπάθησαν να ανεβάσουν τους τόνους και το κέφι (Σημ.: Είμαστε ελληνάρες, ρε παιδί μου, πολύ βαρείς τύποι, γενικά:cool:). Μάλιστα, το καπελάκι του, την Κυριακή, ήταν άπαιχτο, ταίριαζε περισσότερο σε κεντροευρωπαϊκή χώρα...
Εδωσε σαφώς τόνο στους απογευματινούς διαγωνισμούς.

Τώρα, να πω και την αμαρτία μου: Οπως είχε, προφητικά, προβλέψει και ο φίλος ptf (ότι δηλαδή, στα juniors τη Μόκα θα την αναγγείλουν σαν cane corso με ...άκοπα αυτιά και ουρά;)), πριν να μπω στον κεντρικό στίβο, αντιλήφθηκα τον κ. Μακαρίτη να καθυστερεί και να την παρατηρεί με ...περισυλλογή:confused:
Για καλό και για κακό, τον κοίταξα και σχημάτισα με τα χείλη μου τη λέξη "bullmastiff", την οποία αμέσως εκφώνησε. Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια...

Για να αποδώσω, όμως, τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, επιδιώκω πάντα να βρίσκομαι σε κρίσεις του κ. Μακαρίτη, μιάς και είναι "σχολείο". Κρίνει τον σκύλο, χωρίς επιφυλάξεις, μεγαλόφωνα, από τη μουσούδα μέχρι το άκρο της ουράς. Κάθε φορά μαθαίνω απ' αυτόν όλο και κάτι παραπάνω!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο κριτής κρίνει αυτό που βλέπει τη συγκεκριμένη ημέρα Αλλά αν είναι σωστός ,στους νέους, πάντα λέει για το τι πιστεύει ότι θα γίνουν στο μέλλον
Ο Τσούφι 1Ο μηνών ήταν το χάλι του το μαύρο ,αλλά οι περισσότερες κρίσεις έγραφαν ότι μελλοντικά θα γίνει ένας πολύ ωραίος σκύλος, τυπικό δείγμα της φυλής του ,άσχετο αν τότε έβγαινε τρίτος κλπ
Τα Golden αργούν πολύ να ωριμάσουν μορφολογικά , οπότε δεν με πέιραζε
 




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Ο κριτής κρίνει αυτό που βλέπει τη συγκεκριμένη ημέρα Αλλά αν είναι σωστός ,στους νέους, πάντα λέει για το τι πιστεύει ότι θα γίνουν στο μέλλον
Ο Τσούφι 1Ο μηνών ήταν το χάλι του το μαύρο ,αλλά οι περισσότερες κρίσεις έγραφαν ότι μελλοντικά θα γίνει ένας πολύ ωραίος σκύλος, τυπικό δείγμα της φυλής του ,άσχετο αν τότε έβγαινε τρίτος κλπ
Τα Golden αργούν πολύ να ωριμάσουν μορφολογικά , οπότε δεν με πέιραζε
αυτη θα ηταν και η σωστη συμπεριφορα Κατερινα , εδω οχι μονο δεν γραφτηκε τιποτα τετοιο,αλλα ουτε ειπε τιποτα....αλλα τι να λεμε ,εδω ουτε που μας χαιρετησε και δεν νομιζω να του ηταν κοπος ,τρεις νοματαιοι ειμασταν ολοι και ολοι στον συγκκριμενο στιβο.
Τελος παντων ,οτι εγινε εγινε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ας πούμε, λοιπόν, για τα σπικάζ του κ. Στέλιου Μακαρίτη. (Σημ.: Το "κ." το βάζω από σεβασμό και όχι όπως το βάζετε εσείς σε μένα:))

Είναι πολύ καλός στην παρουσίαση και από τους λίγους που προσπάθησαν να ανεβάσουν τους τόνους και το κέφι (Σημ.: Είμαστε ελληνάρες, ρε παιδί μου, πολύ βαρείς τύποι, γενικά:cool:). Μάλιστα, το καπελάκι του, την Κυριακή, ήταν άπαιχτο, ταίριαζε περισσότερο σε κεντροευρωπαϊκή χώρα...
Εδωσε σαφώς τόνο στους απογευματινούς διαγωνισμούς.

Τώρα, να πω και την αμαρτία μου: Οπως είχε, προφητικά, προβλέψει και ο φίλος ptf (ότι δηλαδή, στα juniors τη Μόκα θα την αναγγείλουν σαν cane corso με ...άκοπα αυτιά και ουρά;)), πριν να μπω στον κεντρικό στίβο, αντιλήφθηκα τον κ. Μακαρίτη να καθυστερεί και να την παρατηρεί με ...περισυλλογή:confused:
Για καλό και για κακό, τον κοίταξα και σχημάτισα με τα χείλη μου τη λέξη "bullmastiff", την οποία αμέσως εκφώνησε. Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια...

Για να αποδώσω, όμως, τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, επιδιώκω πάντα να βρίσκομαι σε κρίσεις του κ. Μακαρίτη, μιάς και είναι "σχολείο". Κρίνει τον σκύλο, χωρίς επιφυλάξεις, μεγαλόφωνα, από τη μουσούδα μέχρι το άκρο της ουράς. Κάθε φορά μαθαίνω απ' αυτόν όλο και κάτι παραπάνω!
εγώ δεν χάνω αναγνωρίσεις! τρελλό σόου ειδικά με κυνηγούς κατευθείαν απο το βουνό με ελληνικούς ιχνηλάτες που έχουν "πάθει" πολιτισμικό σόκ με το γκαζόν και τους άπειρους ανθρώπους - " αααααααα αυτό εδώ έχει πολύ Σεγκούτσιο"
αλλά και στα bullmastiff έχω ακούσει ότι είναι απο τους πολύ έμπειρους διεθνώς
 


GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
SAMSOK ΜΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΞΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣΤΙΝΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΟΠΑΝΟΣ
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
SAMSOK ΜΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΟΡΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΞΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣΤΙΝΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΟΠΑΝΟΣ
Μου περασε ηδη ο προβληματισμος φιλε...μαλλον δικαιολογησε την φημη του τελικα(οχι με την κριση αλλα με την ολη συμπεριφορα)
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να πω και εγω μια κακουουλια?
Οταν στην ελβετια και γερμανια το ιδιο Σ/Κ γινονται αρκετα μεγαλες εκθεσεις- ειδικα στο Dortmund εκριναν σε πανω απο 50 στιβους, αρα ειχαν και τοσους κριτες) ποιοι κριτες ερχονται στο Ελλαντα να κρινουν???
Μονο οι σαβουρες θα ελεγα! Οι καλοι ειχαν παει στο Bundessieger στην γερμανια η στη Lausanne.
Ασε που εκει κρινουν και "Σπεσιαλιστες" της πολυπληθες φυλες!
Στον στιβο με τα γαλλικα εκριναν ολη μερα μονο αυτην την φυλη (ειχε περιπου 70 στο Bundessieger και 50 στο Nationale).

Και καπου ειπε καπιος, οτι καποιο εκθετες δεν αφηναν να χαλαροσουν λιγο τα σκυλια τους, επειδη επρεπε να βαλουν ακομα λιγη επιπροσθετη λακ!! Αλλο ενα απαραδεκτο εδω περα!!
Στην γερμανια απαγορευεται καθε "φτιαξιμο" σκυλων, περα του χτενισματος/βουρτσισματος εντος της αιθουσες /χωρο εκθεσεις.
Και περνανε κλιμακεια της προστασιας ζωων και το ελεγχουν. Ημασταν μπροστα, οταν "ξεχεζαν" μια κυρια με Westie, επειδη χρησιμοποιουσε Πουδρα (και οχι εκεινη την ωρα- αλλα φαινοταν απο το Grooming Table της)!
Πουθενα ειδα αυτο το ελληνικο χαλι με τα πιστολακια- τοστιερες , λακ και δεν συμμαζευεται!

Πηγαινω αρκετα χρονια σε εκθεσεις σκυλων, στην ελλαδα και στο εξωτερικο.
Τα τελευταια χρονια οστοσο στην ελλαδα ολο και πιο πολλοι εκθετες "τα παρατανε". Αναμεσα σε αυτους και πολλοι αξιολογοι εκτροφεις, που εφερναν πολλα σκυλία.
Και αντι να αναρωτιεται κανεις στον ΚΟΕ, γιατι συμβαινει αυτο, πως μπορουν να προωθησουν την κυνοφιλια στην χωρα τους, καθονται βολεμενοι και οι εκθεσεις γινονται ολο και χειροτερες ( ολο και πιο χειροτεροι χωροι- ολο και πιο κακοι κριτες- ολο και πιο λιγος κοσμος).
Και τωρα με την κριση?? Πολυ φοβαμαι, οτι σε λιγο καιρο θα κανουν εδω περα CACIB με καμια 200αρια σκυλους. Λιγο λειπει!
 
Last edited:


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Πηγαινω αρκετα χρονια σε εκθεσεις σκυλων, στην ελλαδα και στο εξωτερικο.
Τα τελευταια χρονια οστοσο στην ελλαδα ολο και πιο πολλοι εκθετες "τα παρατανε". Αναμεσα σε αυτους και πολλοι αξιολογοι εκτροφεις, που εφερναν πολλα σκυλία.
Και αντι να αναρωτιεται κανεις στον ΚΟΕ, γιατι συμβαινει αυτο, πως μπορουν να προωθησουν την κυνοφιλια στην χωρα τους, καθονται βολεμενοι και οι εκθεσεις γινονται ολο και χειροτερες ( ολο και πιο χειροτεροι χωροι- ολο και πιο κακοι κριτες- ολο και πιο λιγος κοσμος).
Και τωρα με την κριση?? Πολυ φοβαμαι, οτι σε λιγο καιρο θα κανουν εδω περα CACIB με καμια 200αρια σκυλους. Λιγο λειπει!
Ποσο δικιο εχεις!!

Εμεις ξεκινησαμε πριν απο 5 χρονια να παρουσιαζουμε τους σκυλους μας σε εκθεσεις,στην Ελλαδα αρχικα και στο εξωτερικο λιγο αργοτερα.
Συνηθως κατεβαζαμε απο 5 εως 7 σκυλους,τωρα πηγαινουμε με 1 η 2 σκυλια.
Δεν εχει κανενα νοημα να εκθετεις τον σκυλο σου σε εναν κριτη που ουτε το προτυπο της φυλης σου δεν αντιλαμβανεται!!!!!!
Ειναι χασιμο χρονου,χρηματων και ενεργειας να συμμετεχεις σε διπλη εκθεση CACIB και να εχεις την "τυχη" να κριθεις και τις δυο ημερες απο ασχετους κριτες!!!
Δεν εχει κανενα νοημα,δεν σε βοηθα στην εκτροφη,γινεται ζημια στην φυλη γενικωτερα(οι θεατες αντιλαμβανονται με λαθος τροπο το προτυπο της φυλης) και σπανε και τα νευρα σου......
Αν τωρα οι δυο απο τους τεσσερεις κριτες που ηταν σε αυτην την εκθεση ηταν απαραδεκτοι,το ποσοστο ειναι πολυ μεγαλο για να θεωρησεις την επιλογη τους πετυχημενη....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
έτσι είναι, οι συμμετοχές έχουν μειωθεί δραματικά Που είναι οι εκατοντάδες σκύλοι στο Γουδί ? Ο κόσμος έχει απογοητευτεί Λίγο και η οικονομική κρίση, λίγο ότι οι Έλληνες αγοράζουν σκυλιά από pet shops και δεν πάνε στους εκτροφείς ,λίγο ότι αρκετές φυλές δεν έχουν πέραση στην Ελλάδα ,οπότε ο άλλος πόσες γένες θα κάνει για να κατεβάσει καινούργια σκυλιά ?
Και δεν είμαστε και διάσημοι για τις εκτροφές μας για να δίνουμε σκυλιά στο εξωτερικό
Εγω θυμάμαι κάποιους κριτές ,κατά καιρούς, που έβλεπαν πχ τα Golden και έλεγαν με απορημένο βλέμα, "ααα, έχετε πολύ καλό επίπεδο στα Golden στην Ελλάδα", σαν να εννοούσαν ότι τους έκανε εντύπωση που οι "τριτοκοσμικοί Έλληνες μπορούν να έχουν καλά σκυλιά
Οπότε με τέτοια νοοτροπία που έχουν οι κριτές, ποιος καλός θα έρθει στην Ελλάδα για να κρίνει δύο σκυλιά της φυλής του, όταν μπορεί να πάει οπουδήποτε στην Ευρώπη και να κρίνει είκοσι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απογοητευτικά όλα αυτά σίγουρα...

αναγνωρίζω με τα άπειρα μάτια μου ότι υπάρχουν κάποιοι πολύ καλοί εκτροφείς στην χώρα μας και αρκετά καλά σκυλιά που έχουν εισάγει και εκθρέψει

ποιός είναι όμως ο μέσος όρος της εκτροφικής ποιότητας στην Ελλάδα? είναι αρκετά πάνω του μέτριου ή........??????

οι κριτές που είναι καλοί μόνο σε καποιες φυλές σίγουρα δεν έχουν πολύ δουλειά εδώ αφού γενικά οι εγγεγραμένοι σκύλοι είναι λίγοι
οι καλοί allrounders μάλλον δεν είναι και πάρα πολλοί
τελικά μήπως το ένα (η εκτροφική ποιότητα και ποσότητα) φέρνει το άλλο (όχι και τόσο καλοί κριτές) ?

Στις εκθέσεις ομίλων φυλής έρχονται καλοί κριτές ώς επι το πλείστον? ή μπααααα?

Στην συγκεκριμένη έκθεση πάντως δύο κριτές ήταν πολύ καλοί διάβασα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στις εκθέσεις ομίλων φυλής έρχονται καλοί κριτές ώς επι το πλείστον? ή μπααααα?

Στην συγκεκριμένη έκθεση πάντως δύο κριτές ήταν πολύ καλοί διάβασα.
Υποτηθεται, οτι φερνουν τουλαχιστον καπιους πιο ειδικους.
Αλλα και εκει παιζονται πολλα-ξερω για ομιλο φυλης που εκανε ειδικη εκθεση με κολλητο κριτη προεδρου ομιλου- που εμενε και εκει στο σπιτι- και πριν απο την εκθεση εκανε μεταβιβαση των σκυλων σε αλλους- για να μην φανει!

Και στον ΚΟΕ φερνουν κατα καιρους καλους κριτες- με τον Habig στην περασμενη εκθεση ημουν πολυ ευχαριστημενη- δηλωσα μονο και μονο, επειδη ηξερα, οτι ξερει την φυλη καλα. Και ετσι θα κανω γενικος στο μελλον.
Δεν θα ξανασπαταλισω χρημα και χρονο, για να με κρινουν ασχετοι.
Και ουτε δεχομαι να μην με σεβονται κριτες, σαν εκθετης- και να μου γραφουν μια αξιολογηση μιας σειρας του τυπου " needs to develope" στην Puppy Class (που ειναι αυτονοητο για κουταβι). Αυτο αν μη τι αλλο δειχει οτι η βαριεται ο κριτης (ας κατσει σπιτι του τοτε) ή δεν ξερει την φυλη ( και παλι ας κατσει σπιτι του- η για μενα- οφειλει να την εχει μελετησει- αφου ξερουν απο πριν τι θα κρινουν).
Και επειδη δεν ειμαι ουτε εκτροφεας- και δεν προκεται και να γινω ποτε- γιατι να παω σε εκθεση ????????
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981