Εκπαίδευση-Σεμινάρια κομμωτικής σκύλων


nausika

New Member
20 Απριλίου 2010
1
0
Καλησπέρα σε όλους!

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει αν υπάρχουν σεμινάρια ή σχολές για κομμωτική σκύλων?

Σας ευχαριστώ,
Ναυσικά
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ειμα Groomer. Αλλα δεν πηγα σε καμια σχολη- εγω μαλλον εχω "κληρονομικο χαρισμα"! Δηλ. στην ουσια μεγαλοσα σε κομμωτιριο σκυλων της μαμας μου στην γερμανια και εμαθα απο κει- αργοτερα συμπληρωσα τις γνωσεις μου και σε διαφορα Work-Shops και σεμιναρια στο εξωτερικο (Ολλανδια- γερμανια).

Στην ελλαδα υπαρχουν κανα δυο "σχολες" για Groomers. Αλλα για να σου μαθουν καπιοα πραγματα, πρεπει να τους πληροσεις πολλα λεφτα!
Και να σου πω την αληθεια?? Δεν εχω δει μεχρι τωρα ουτε εναν να βγει απο κει και να ξερει να τα βγαλει περα!
Τα σκυλια που συνανταμε εμεις καθημερινα, δεν εχουν καμια σχεση με τα σκυλια, με τα οπιοα μαθαινεις στις σχολες.
Και το να μαθεις απλα σωστα τα κουρεματα της καθε φυλης- ειναι το ευκολο κομματι της δουλειας!
Το να τα βγαλεις περα με τα σκυλια ειναι σαφως πιο δυσκολα!!

Στο μεταξι :
Ηρεμιση για κουρεμα για μενα δεν παιζει!! Ειναι απαραδεκτο, αντιεπαγελματικο και επικινδυνο- οστοσο το κανουν παααρα πολυ για να διευκολυνουν την δουλεια και την ζωη τους.

Αν η δικια σου εμπειρια με τα ζωα- σκυλια, ειναι απο τα 1-2 που περασαν εντεχομενος απο το σπιτι σας και περιοριζεται εκει- δεν εχεις εκπαιδευσει σκυλο, δεν εχεις ασχοληθει με την συμπεριφορα του σκυλου (και στην πραξη- δεν φτανει η θεωρια!!)- μαλλον αλλο ενα καμμενο χαρτι θα βγεις απο μια απο τις σχολες εδω στην ελλαδα!
Ψαξου στο εξωτερικο!! Στην ολλανδια π.χ το Groomer ειναι αναγνωρισμενο επαγγελμα με κανονικη 3 ετης εκπαιδευση, εξετασεις μπρωστα σε επιτροπη του κρατους κλπ.
Για μενα- μονο σε μια τετοια χωρα!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω το βλεπω λιγο διαφορετικα. Με την κριση σταματησαν να δουλευουν τα ανθρωπινα κομμωτηρια κι εσυ θελεις να ανοιξεις σκυλοκομμωτηριο?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ορισμένα ποστς μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα Είναι το grooming απαραίτητο?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Harryf αυτό που λες έχει μία λογική. Έχουν πέσει η δουλειές (όλες). Αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις όμως, να μην φοβάσαι. Γι' αυτό συμφωνώ πως η κοπέλα πρέπει να σπουδάσει εξωτερικό.
 
Last edited by a moderator:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγω το βλεπω λιγο διαφορετικα. Με την κριση σταματησαν να δουλευουν τα ανθρωπινα κομμωτηρια κι εσυ θελεις να ανοιξεις σκυλοκομμωτηριο?
Εδώ στα Χανιά έχει 400 κομμωτήρια (και όλα δουλεύουν!). Παρά την κρίση, η Χανιώτισσα θέλει ωραίο μαλλί (κι ας πεινάσει!).... Είναι παράξενο το μυαλό της μέσης νοικοκυράς....

Συζήτηση στο κομμωτήριο σκύλων μετά από πλήσημο Γερμανικού Ποιμενικού, βούρτσισμα, στέγνωμα, καθάρισμα αυτιών, κόψιμο νυχιών κλπ.

Η κυρία (παντρεμένη με 3 παιδιά) : "Κάθε πότε θέλει μπάνιο ο σκύλος; "
Εγώ : "Κάθε μήνα."
Εκείνη : "Κάθε ΜΗΝΑ!!!! Μα είναι πολλά 30 ευρώ τον μήνα...."
Εγώ : "30 είναι τώρα που είναι μικρός. Αργότερα θα είναι 40 και μετά 50 ευρώ, όταν θα έχει μεγαλώσει το τρίχωμά του."
Εκείνη ασπρίζει και μένει άφωνη.
Εγώ: "Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να χαλάτε τόσα χρήματα..."
(ανακουφίζεται αμέσως) αλλά συνεχίζω: "Μπορείτε να τον πλένετε εσείς στη μπανιέρα σας."
Παθαίνει ένα ΣΟΚ η κυρία και αρχίζει να λέει ασυναρτησίες και να τρέμει μόνο στην σκέψη πως θα μπει το σκυλί στο μπάνιο της.

Που να ήξερε η κακομοίρα πως "τα μικρόβια" που θα αφήσει ο σκύλος στην μπανιέρα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ (τα παιδιά της αφήνουν περισσότερα).
Η τρίχα που θα φτάσει ως το ταβάνι και θα κολλήσει μαζί με τα σαπούνια είναι το μεγάλο πακέτο της ιστορίας....

Φυσικά μπορούν να τον πλύνουν τον σκύλο στον κήπο με το λάστιχο (αν και με κρύο νερό δεν καθαρίζει πραγματικά, και ούτε θα κάτσει ο σκύλος να δεχτεί το παγωμένο νερό χωρίς μάχη) και μετά να τον αφήσουν να ξαπλώσει στα χώματα πάλι για να στεγνώσει....

Μάλλον τελικά είναι ένα επάγγελμα που χρειάζεται παρά την κρίση!
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Εγώ πάντως το σκέφτηκα.. Ίσως κάνω και λάθος αλλά θα δείξει... Δουλεια γιοκ(δεν προσλαμβάνει κανείς) Τελειώνω Θεολογία και βρίσκομαι στην ανεργία... Δυνατότητα να φύγω στο εξωτερικό για σπουδές 3 χρόνια δεν υπάρχει.. Ούτε καν να πάω επαρχία για κτηνιατρική δεν μπορώ...Θα πάω να μάθω στη μία σχολή που βρήκα εδώ στην Ελλάδα... Οκ είναι ένα κάποιο ποσό... Αλλά εφόσον είναι να δώσω κάποια λεφτά ας ασχοληθώ και με αυτό που με γεμίζει... Και εμένα αυτό που με γεμίζει ειναι να ασχολούμαι με σκυλιά...Σκύλο έχω.. 1 στο σπίτι.. Στη ζωή μου πολλούς γιατί ασχολουμαι αρκετα με τα αδέσποτα.. Θα μάθω κ ότι γίνει... Ο καλός δεν χάνεται..
Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω αν ξέρετε είναι αν υπάρχουν σεμινάρια Ελλάδα ή εξωτερικό ώστε να συνεχίσω την εκπαίδευση μου στον τομέα αυτό και αφού τελειώσω με την εκπαίδευση...
Ευχαριστώ
 






aggelikiadam

New Member
2 Φεβρουαρίου 2011
1
0
Παιδιά καλησπέρα! Σήμερα γράφτηκα και εγώ και θέλω να ρωτήσω και εγώ σχετικά με τα σεμιναρία κομμωτικής σκύλων.
Έχουμε σκυλάκια στην οικογένεια και ασχολούμαι με τα αδέσποτα ..διαρκώς μαζεύω στο σπίτι και τα κάνω μπάνιο και τα κουρεύεω...
σκεφτηκα λοιπόν ότι με εκπαίδευση θα μπορώ και να το κάνω καλύτερα αλλά και επαγγελματικά σαν δεύτερο εισόδημα.
μπορείτε να μου στείλετε κάποιες πληροφορίες? Ευχαριστώ πολύ.(Αγγελική)
 




fotinivar

New Member
13 Οκτωβρίου 2015
1
0
28
γεια σας θα ηθελα να παω ν σπουδασω κατι πανω στο θεμα κομμωτικη σκυλων ομως δε ξερω αν στην ελλαδα και αν υπαρχει πιο ειναι αυτο...