Εκπαίδευση κουταβιού


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Και αυτό άλλαξε τη θεώρησή σου;
Θα το χρησιμοποιούσες;

Εγώ προσωπικά διαφωνώ κάθετα με τη χρήση τους.
Γιατί πάντοτε υπάρχει ο εύκολος και ο δύσκολος δρόμος της μάθησης.
Και κάθε ένας έχει και τις συνέπειές του. Το πόσοι τις παραδέχονται ή είναι πρόθυμοι να τις παραδεχτούν είναι άλλο θέμα.

Απλά για άλλη μια φορά δείχνουμε το πόσο μπορούμε να εξουσιάσουμε ό,τι βρεθεί στο διάβα μας.
Ετσι απλά... επειδή μπορούμε.

Χωρίς καν να ψάξουμε πιο πριν από τί προήλθε μια ανεξέλεγκτη συμπεριφορά, χωρίς να παραδεχτούμε τα λάθη μας και κυρίως χωρίς να ενδιαφερθούμε να μάθουμε, να ψάξουμε, να έχουμε το μυαλό μας ανοιχτό ρε αδερφέ...
Τί είναι επιτέλους αυτός ο "σκύλος", τί θέλει από τη ζωή μας, από που πηγάζουν οι ορμές του, τί τον απασχολεί, πώς σκέφτεται, πώς λειτουργεί;
Το κολάρο δεν χρησιμοποιείται,και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για την εκπαίδευση του σκύλου.
Με το κολάρο διορθώνουμε προβληματικές συμπεριφορές όταν αυτές έχουν γίνει τρόπος ζωής για τον σκύλο και θέτουν σε κίνδυνο την ακεραιότητα του.

Η χρήση του κολάρου δεν έχει την έννοια της τιμωρίας,δεν είναι ένα εκδικητικό μέσο αλλά ένα χρήσιμο εργαλείο στα σωστά χέρια.
Πολλά σκυλιά θα είχαν σωθεί αν τους γινόταν χρήση κολάρου από τον σωστό άνθρωπο.
Καμιά φορά η υπερ-φιλοζωία όμως δεν μας αφήνει να δούμε σφαιρικά τα πράγματα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το κολάρο δεν χρησιμοποιείται,και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για την εκπαίδευση του σκύλου.
Με το κολάρο διορθώνουμε προβληματικές συμπεριφορές όταν αυτές έχουν γίνει τρόπος ζωής για τον σκύλο και θέτουν σε κίνδυνο την ακεραιότητα του.
Αυτό που λες δεν ισχύει για όλους τους εκπαιδευτές. Ξέρω εκπαιδεύτρια που με το καλημέρα σας το χρησιμοποιεί, όχι για να διορθώσει προβληματικές συμπεριφορές αλλά για ΒΥ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτό που λες δεν ισχύει για όλους τους εκπαιδευτές. Ξέρω εκπαιδεύτρια που με το καλημέρα σας το χρησιμοποιεί, όχι για να διορθώσει προβληματικές συμπεριφορές αλλά για ΒΥ.
Και την λες ακόμα εκπαιδεύτρια??? Μηπως wannabe εκπαιδευτρια?
Το ηλεκτρικο κολαρο -οσο αδοκιμος και αν ειναι σαν όρος- αυτό που εχω καταλάβει αποτελει τόσο καλο εργαλειο όσο και κακο... Είναι σαν να πεις σε εναν εθελοντη του ερ. σταυρού να κάνει λοβοτομη.... Οκ κάτι εχει ακουσει από δω και από κει... αλλά θα αφησει τον ασθενη στον τόπο... Οπότε και το συγκεκριμένο εργαλείο, πρεπει να εχει πολλές περγαμηνες το άτομο που θα το χρησιμοποιησει. Και όχι το βρηκαμε το βάλαμε. Δεν πιστεύω προσωπικά πως υπάρχει ενας τρόπος εκπαιδευσης. Περισσότερο κατευθύνσεις διακρινω με κύριο αξονα τον ορο της τιμωρίας. Αλλά καποιες φορές αυτές οι κατευθύνσεις αλληλοσυμπληρώνονται δεδομένης της ιδιοσυγκρασίας, ταπεραμέντου και βιωμάτων κάθε σκύλου. Οπότε δεν νομιζω ότι χωράνε αφορισμοι, οταν και εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε ως ανθρώπινο είδος πώς λειτουργουν/δρουν/υποκινουνται τα σκυλιά.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καθόλου wannabe Ghelly μου, πολύγνωστή στον χώρο..
Να της παω δλδ τη Σελιν, να μας βρει xsmall ηλ. κολλάρο...
Οκ... παντα υπαρχουν κακοι επαγγελματιες και αυτο τελικά χαλάει την πιάτσα και για τους υπόλοιπους... Για μένα ομως αυτή παραμένει wannabe... γιατι εκπαιδευτρια δεν ειναι προσπαθώντας να καλύψει την ανικανότητα της να χειριστει κάποιες περιπτώσεις, με ηλεκτρικό κολλάρο
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με το κολάρο διορθώνουμε προβληματικές συμπεριφορές όταν αυτές έχουν γίνει τρόπος ζωής για τον σκύλο και θέτουν σε κίνδυνο την ακεραιότητα του.
Ξέρετε τι μου θυμίζει αυτό;
Η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα;

Η "προβληματική συμπεριφορά" μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός ενός νεαρού σκύλου πχ.
"Προβληματική συμπεριφορά" μπορεί να θεωρηθεί και το γρύλισμα.
Ο καθένας όπως θέλει το μεταφράζει ανάλογα τις γνώσεις του και πως του τα έχουν μεταφέρει.

H πραγματική όμως "προβληματική συμπεριφορά" μπορεί να προέρχεται από την αρχική μας κακή αντιμετώπιση ενός κατά τα άλλα φυσιολογικού σκύλου. Και αυτό δεν ισχύει μόνο στο κολλάρο και τη χρήση του. Δεν ξέρουμε πως να ερμηνεύσουμε τη γλώσσα ενός σκύλου και νομίζοντας πως "πάει να πάρει τα ινία της σχέσης μας", τον τιμωρούμε και τον διορθώνουμε.

Πόσοι ξέρουν για παράδειγμα τα σήματα που εκπέμπει ένας σκύλος;

Πόσες έρευνες έχουν γίνει πάνω σε αυτό το θέμα;

Πόσοι έχουν ενδιαφερθεί και πόσοι έχουν χλευάσει όλη αυτή την προσέγγιση με το σκεπτικό πως είναι θεωρίες του κ@λου των θετικών εκπαιδευτών και πως "δεν ξέρουν" πως είναι ένας "κυριαρχικός" σκύλος.
ΟΥΑΟΥ!!!! Λες και είναι μαγκιά να έχεις έναν τέτοιον σκύλο...
Το "πρόβλημα" το ονομάζουμε "κυριαρχία" και τον φυσιολογικό σκύλο τον ονομάζουμε "υποτακτικό"...

Παραφύση συμπεριφορές που έχουν γίνει ο κανόνας ενώ είναι ή θα έπρεπε να είναι η εξαίρεση.
Αλλά για σκεφτείτε πόσες τέτοιες συμπεριφορές τις βγάζουμε εμείς οι ίδιοι από τον σκύλο και προκαλούμε την εμφάνισή τους λες και είμαστε μαζόχες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τι αποτελέσματα εχει;
Η βία πάντα έχει άμεσο αποτέλεσμα σε αυτό που θέλουμε να πετύχουμε. Ολες οι μορφές της.
Ψυχολογική και σωματική.
Το θέμα είναι αυτό τι συνέπειες έχει στην ψυχούλα που έχουμε δίπλα μας, πως αυτές οι συνέπειες θα φανούν στην πορεία και το κυριότερο πως θα τις μεταφράσουμε και πως θα τις αντιμετωπίσουμε.

Το ζητούμενο δεν είναι μόνο ένας υπάκουος σκύλος αλλά ταυτόχρονα και ένας ισορροπημένος σκύλος.
Χωρίς φοβίες, που να σε εμπιστεύεται, που να σε κοιτάει στα μάτια. Όχι επειδή του το έχεις επιβάλλει, αλλά επειδή το νοιώθει και έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη του.
Εκτός αν δεν μας νοιάζει τίποτα από όλα αυτά και απλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.


Να το θέσω και λίγο διαφορετικά;

Αν πει κάποιος τη λέξη "σκύλος", τί έρχεται στο μυαλό σας σαν συμπλήρωμα;

"ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου" ή μήπως
"ο λύκος που έγινε αρνάκι";

Το πρώτο βγάζει ανθρωπιά, συναίσθημα, φιλία.
Το δεύτερο βγάζει εξουσία, ισχύ και δύναμη. Με μια λέξη ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ.
Τι από τα 2 θέλουμε;

Θεωρείτε πως με τέτοιες μεθόδους γίνεται ένας σκύλος φίλος με τον άνθρωπο;
ή "πιστός" φίλος;
ή ο "πιο πιστός φίλος";
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ναι... Ομως το «ο πιό πιστός φιλος του ανθρώπου» βγήκε από αρχαιοτάτων χρόνων και δεν νομιζω τότε να χρησιμοποιούσαν την «θετική» εκπάιδευση.

Εκεινο που με προβληματιζει και με βαζει σε σκεψεις, ειναι ότι λογικα θα έπρεπε, από τοτε και μέχρι σημερα, η πλειοψηφια των (εκπαιδευμενων από γνώστες) σκυλων, να ηταν ανισόρροποι και μονο τα τελευταια χρόνια με την έλευση της «θετικής» εκπαιδευσης να βγαινουν ισορροπημένοι!

Ενώ αντιθετως, υπάρχει-υπήρχε πληθωρα σκυλων, που έγιναν ανισόρροποι, απ την πολλή «αγαπη» και-ή από την αδυναμία των ιδιοκτητων τους να «κυριαρχήσουν»
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες αλλά άλλο θετική προσέγγιση στην εκπαίδευση του σκύλου και άλλο αδυναμία των ιδιοκτητών να κυριαρχήσουν. Στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για ιδιοκτήτες που δεν γνώριζαν και δεν έβαζαν όρια στα σκυλιά τους τα οποία παίρνουν τα ηνία και γίνεται ο κακός χαμός.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Σαφέστατα και είναι διαφορετικο! Γι αυτό το εβαλα σε ξεχωριστη παραγραφο!
Απλώς ηθελα να δειξω, επειδη αμφισβητείται και η αναγκαιότης της ιεραρχίας, ότι η υπερβολική ηπιότης και ή, η έλλειψη ηγήτορος, μπορεί να αποβεί εξ ίσου καταστροφική.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ομως το «ο πιό πιστός φιλος του ανθρώπου» βγήκε από αρχαιοτάτων χρόνων και δεν νομιζω τότε να χρησιμοποιούσαν την «θετική» εκπάιδευση.
Τα αρχαία χρόνια σίγουρα δεν χρησιμοποιούσαν πνίχτες, και κολάρα στα σκυλιά τους.
Αναλογιστείτε μόνο το ΠΟΤΕ ξεκίνησε η ιδέα της κυριαρχίας στα σκυλιά και αυτού του είδους η προσέγγιση - εκπαίδευση. Που βασίστηκαν και με τι επιστημονικό υπόβαθρο.
Πως και από ποιον πέρασε στη συνείδηση του κόσμου πως ο σκύλος είναι ένας εξημερωμένος λύκος και για να τον προσεγγίσεις και να σε σεβαστεί ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις όπως ο λύκος.

Βγαίνουν οι ίδιοι και διορθώνουν αυτά που ισχυρίζονταν....

ΟΧΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ

Βγαίνουν μελέτες από επιστήμονες που μελετούν τη συμπεριφορά των σκύλων (όχι των λύκων) και βλέπουν άλλες συμπεριφορές και άλλα κίνητρα και αναμεταξύ τους σχέσεις...

ΟΧΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ, ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ


Μόλις πρόσφατα δημοσιοποιήθηκαν τα ευρήματα και η ανάλυση DNA του περίφημου κρανίου του Αλτάι της Σιβηρίας. Το κρανίο αυτό που χρονολογείται 33,000 χρόνια πριν, έχει μεγαλύτερη συγγένεια με τον σημερινό οικόσιτο σκύλο παρά λύκους εξαφανισμένους ή σύγχρονους. Αναφέρονται μάλιστα φυλές όπως τα σπάνιελ, τα θιβετιανά μαστίφ, σιβηρικά χάσκυ και chinese crested.

ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΝΙΔΕΟΙ... Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΟΣ


Μην αναφέρω καν την ανακοίνωση της APDT (association of pet dog trainers)
Dominance and Dog Training

"Dogs are not wolves. The idea that dog behavior can be explained through the application of wolf behavior models is no more relevant than suggesting that chimpanzee behavior can be used to explain the intricacies of human behavior"

ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
βασικα γιατι τοση ενταση?

και μια απορια ακομα...

DOGS4 - YouTube

αυτο ειναι θετικη και κολλαρο μαζι απο τον μπαρτ μπελον
πιστευεις οτι μπορει να γινει μονο με θετικη?
ολα ειναι σχετικα...ολα ειναι αναλογα τον σκυλο...εγω προσωπικα δεν πιστευω στην θετικη ειδικα για διορθωση και για αρνηση τροφης οπως και για πολλα αλλα...

σκυλος-εχεις φαι?
ανθρωπος-δεν εχω...
σκυλος-δεν εκτελω.

υπαρχει και αυτο...πολυ μεγαλο μεριδιο ισως και κατα 90% εχει αυτος που εκτελει την θετικη σπιτι του...και οχι ο εκπαιδευτης...μιλαω για τον ιδεατο εκπαιδευτη.

ειναι λιγο νωρις για να εχει τοση δυναμη η θετικη εκπαιδευση.καλο ειναι να καταριπτονται οι μυθοι αλλα το ποια τεχνικη θα παρει τα ινια ειναι λιγο δυσκολο να το αναλυσουμε.

παρακολουθω λιγο και τα ενεργα λινκ και δεχομαι πολλα απο αυτα.

για εμενα πλεων η ιεραρχια ειναι υπαρκτη και εγω προσοπικα εχω μια μικρη αποχη απο τον τροπο σκεψης
σεβομαι τον σκυλο μου
εχω δει ομως τι γινεται οταν συνεχεια δινω δινω αλλα ανταλαγμα δεν παιρνω στο παρελθον

ειναι σχετικο λοιπον να συγκρινω τον προηγουμενο σκυλο μου με τον τωρινο

απο χαρακτηρα και μονο η απο ιεραρχια ο παλιος ηταν το παιδι της οικογενειας και ο τωρινος ειναι ο σκυλος που ειναι τα παντα για την οικογενεια αλλα παραμενει ο σκυλος
ο σκυλος που θα δοσω την αγα[η μου ολη αλλα οχι το εξανθρωπισμενο μελος ...ειναι σκυλος.

χωρις να θελω να κουρασω οταν λεμε εκπαιδευση η εκπαιδευση ειναι διαφορετικη για τον καθενα απο εμας.για εμενα εκπαιδευση ειναι παιχνιδι απολαυση ηθικη οικανοποιηση οτι εφερα κατι εις περας και για τον σκυλο μου στο 100% του για καποιον αλλο σκυλο μπορει να ειναι το 80% αλλα για εμενα ειναι πληρης αξιοποιηση των οικανοτητων του.

για καποιον αλλο θα ειναι να κανει καλο sit - down- stay- sit-fus
και παει λεγοντας.

δεν περικλειονται ολα στην θετικη ουτε στο κολλαρο ουτε στον πνικτη
οσο ποιο πολυ ανεβαινει ο πηχης τοσο ποιο δυνατο σκυλο θες και ποιο δυνατο εκπαιδευτη
αυτο συνεπαγεται με το να ειναι και οι 2 =τον χειριστη 3 να ειναι οσο ποιο σωστοι γινεται σε ολα τους.
για να φτασεις λοιπον ψηλα δεν γινεται να κανεις ιχνηλασια χωρις φαγητο αλλα δεν γινεται να κανεις και αρνηση τροφης χωρις κολαρο.γιατι αν γινει αρνηση με πνικτη συμετεχει ο χειριστης που θα κανει την διορθωση και οταν δεν θα ειναι θα φαει ο σκυλος.για οσους ξερουν την διαδικασια δεν χρειαζεται να συνεχισω πως παει η εκπαιδευση.

το καθε τι λοιπον και η καθε τεχνικη εχει τα + και τα - της.

σαν κερασακι μπορω να πω οτι η σκυλα μου που φωραει πνικτη απο την ημερα που βγηκε απο το σπιτι οταν με βλεπει να πιανω τον πνικτη πεταει απο χαρα γιατι ειναι συνδεμενος με παιχνιδι βολτα κτλπ κτλπ

για καποιον αλλο ειναι παναγια μου τι κακο με βρηκε και θα μου βαλει αυτο το πραμα παλι...

ας μην καταδικαζουμε τιποτα ειναι λιγο νωρις για εμενα για να πεταξουμε τοση γνωση επανω σε εργαλεια χειρισμου τοσο νωρις.


(πνικτης-κολλαρο μονο απο εκπαιδευτες που γνωριζουν την δουλεια ΣΩΣΤΑ για τους υπολοιπους απλα ειναι το μεσο για μια δυστυχισμενη ζωη και ισως για περισσοτερα προβληματα απο οτι ισως ηδη εχει ο σκυλος και ο χειριστης )
 




Fightclubiths

Well-Known Member
7 Μαϊου 2013
97
0
χωρις καμια μορφη ειρωνιας η οτιδηποτε τετοιο,η απαντηση βρισκεται στην υπογραφη μου.
απλα θινκ αμπαουτ ιτ.
Αγορίνα,δεν εξέφρασα καμία γνώμη που να θέλει γνώση,δεν είπα ότι είναι "κακό" ή είναι "καλό" και μάλιστα είπα ότι έξω απ' το χωρό πολλά τραγούδια λέμε.Άλλο πράγμα είπα.Παρέπεμψε με άλλη φορά ;)

Και μιας και είπες για την υπογραφή σου,γνώμη μπορείς να έχει ο οποιοσδήποτε...φορουμ γαρ...αλλά αν δεν έχει γνώση θα πρέπει να μην έχει παρωπίδες και να εξετάζει θετικά και τις γνώμες των άλλων.

Αα,είδα το βιντεάκι!Πολλή όμορφη η κοπελιά!!Να σου ζήσει!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυγέρη μου, δεν υπάρχει καμία ένταση. Εσκεμμένη τουλάχιστον.
Ισως να βγαίνει ασυναίσθητα επειδή μόνος μου υπερασπίζομαι το αυτονόητο που είναι η αγάπη και ο σεβασμός σε αυτά τα υπέροχα πλάσματα, χωρίς ίχνος βίας και κυριαρχίας πάνω τους. Οποιασδήποτε μορφής. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ανεκπαίδευτο σκύλο.

Οταν λοιπόν σαν ανθρώπινο είδος ακόμα δεν έχουμε επαρκείς γνώσεις για τα σκυλιά και όταν συνεχώς γίνονται μελέτες για την αλληλεπίδραση που έχει ο σκύλος με τον άνθρωπο, νομίζω πως οφείλουμε τουλάχιστον να μην πληγώνουμε αυτά τα ζώα, να μην τα εξουσιάζουμε. Γιατί έτσι και αλλιώς από εμάς εξαρτώνται.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας οι περισσοτεροι περνουν ενα σκυλο για να γεμισοθν τα κενα τους
αλλοι παιρνουν σκυλο γιατι ειναι πραγματικα φιλοζωοι και θελουν να κανουν καλο και να διορθωσουν το λαθος του μαλ@κα που το πεταξε στον δρομο και να αποδωσουν ενα μερος δικαιοσυνης που αντιστοιχει σε αυτα τα ζωντανα και μια ζωη με σεβασμο.
υπαρχουν αυτοι που παιρνουν σκυλο για να τον εκπαιδευσουν γιατι γουσταρουν την τριβη με τον σκυλο την εργασια μαζι του το σπορ την συντροφια του (μερος του κενου που καλυπτει ο σκυλος)(και ειμαι ενας απο αυτους)

και αλλα τοσα παραδειγματα
το καθε ενα απο αυτα χριζει διαφορετικης μεταχειρισης (εκπαιδευσης)ολα ομως πρεπει να γινονται με σεβασμο στο ζωντανο.

σε προηγουμενα ποστ αν θυμασαι ειπα ξεκαθαρα δεν ξερουμε καν τι ειναι ο σεβασμος για το ζωντανο δεν ξερουμε ποτε τι θεωρουν αυτα σεβασμο

ολες μας οι εκφρασσεις ειναι σε ανθρωπινη βαση ολες οι καταστασεις της ζωης του σκυλου κρινονται και στοχευουν σε ανθρωπινα συναισθηματα

μονο αν καποτε αποκτησουμε μια συσκευη που θα μας επιτρεψει να την τοποθετησουμε στον σκυλο και δουμε μεσα απο την συμβιωση κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες θα μπορεσουμε να δουμε ποιοες απο αυτες τις καταστασεις αν καποια αντιστοιχει σε καποια απο τις δικιες μας εννοιες οπως ο σεβασμος η αγαπη το γελιο το κλαμα.

μεχρι τοτε ο σκυλος ειναι συντροφος του ανθρωπου με τους ορους του ανθρωπου.
ο σκυλος απο αρχαιοτατον επειδη το ειδα και αναφερθηκε παραπανω ειναι ο ποιο αρχαιος καλυτερος φιλος του ανθρωπου...αυτο ειναι γιατι απο τοτε ο σκυλος εκανε παντα τα χατιρια του αφεντικου του.ηταν εκει για να υποφερει μαζι του ηταν εκει για να δινει την αγκαλια του οπως την ερμηνευε ο ανθρωπος με ενα γλυψιμο στο μαγουλο με ενα αγγιγμα στο χερι και αλλα διαφορα τετοια

ολα ομως αυτα με την ανθρωπινη βαση και διασταση

δεν ξερουμε αν ο σκυλος δειχνει τον σεβασμο του η την φιλια του οταν απλα σε κοιταει με το ενα αυτι κατω...η λιγο ποιο αριστερα απο το δεξιο....παραδειγμα ακραιο φυσικα αλλα ειναι μια κινηση σωματος που μπορει να μην της δινουμε σημασια αλλα να σημειναι κατι βαρυγδουπο συναισθηματικα για τον σκυλο ΑΝ βλεπει τα πραγματα με συναισθηματα ΑΝ τα εκφραζει με την γλωσσα του σωματος ΑΝ υπαρχουν οι κανονες που εμεις αναφερουμε...και αλλα χιλια ΑΝ.

μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας....γι'αυτο λεμε οτι υπαρχουν κακοι χειριστες η ιδιοκτητες σκυλων γιατι ενω θα μπορουν να καλυπτουν τα κενα τους με την αγαπη που εχουν να δωσουν σε ενα ανθρωπο η δεν ξερω και εγω τι για να μην παρεξηγηθω το δειχνουν με κυνομαχιες γιατι ειναι μηδενικα
το δειχνουν με βια με τον πνικτη γιατι εχουν ελειψη αυτοπεποιθησης και την βγαζουν με κομπλεξισμο απεναντι στον σκυλο...κτλπ κτλπ

το ανθρωπινο ειδος οφειλει στον σκυλο ο σκυλος ομως παντα δινει for free μεχρι τοτε ας δινουμε τον καλυτερο μας εαυτο οχι στο μεσο που θα το καταφερουμε αλλα στην εφαρμογη.


και αν με ρωτησετε αν θα εβαζα κολλαρο στην σκυλα μου ναι για να την προστατεψω απο κουφαλες γειτονες που θελουν να εχει ενα αργο θανατο η απαντηση ειναι ναι θα εβαζα...

οπως και εβαλα για να δοκιμασω και ετρεμε το φυλοκαρδι μου...
δεν χρειαστηκε να πατηθει το κουμπι σε τεστ που καναμε για το αν θα φαει λογο του οτι απο μικρη δεν εμαθε να τρωει εξω πουθενα και τιποτα εφαρμοζωντας το ΜΗ στους ανθρωπους πρωτα και μετα στο ζωντανο...


και οχι δεν ειναι 100% επιτυχια η αρνηση τροφης αλλα μειονει τις πιθανοτητες + οτι ειναι να το εχει ο σκυλος...δεν τσαμπουναω την αρνηση τροφης για καποιο αλλο λογο περα απο το οτι εχουμε τοσο σκαταδες γειτονες μερικοι που μονο το κακο μας θελουν γιατι ειμαστε ευτυχισμενοι με ενα σκυλο που για να κανοθν κακο σε εμας θα σκοτωσουν μια αθωα ψυχη που δεν το διαλεξε καν να ζει σε αυτη την αρρωστη γειτονια για να μου δινει τσαμπα αυτο που εγω λεω αγαπη και συντροφια.

ειναι μεγαλο το αντιτιμο.

απο την αλλη τα ευρουλακια ειναι παραπολλααααααα
και προκειμενου να δεις ενα σκυλο αστερι στρατιοτη οπως μερικοι περηφανευονται πανε στον πρωτο τυχοντα μπασταρδο και το κανουν το σκυλι πολυφωτο....η χριστουγενιατικο δεντρο αναλογα το τριχωμα παει αυτο....αυτοι θελουν κρεμασμα ειναι οι ιδιοι που μεχρι πριν δεν ειχαν λευτα για κολλαρο και ειχανε σπασει κανα 5 αρι πνικτες στον καθε λαιμο....και αυτοι κρεμασμα
υπαροχυν και αυτοι της θετικης που αφηνουν κενα στην επεξηγηση η κοβουν το παιχνιδι απο το αφεντικο με τον σκυλο του και στο τελος ο ιδιοκτητης φτανει να ειναι απλα συγκατοικος με τον σκυλο του...και απο εκει και περα καμια επαφη... σε ολες τις κατηγοριες υπαρχει ασπρο μαυρο καλο κακο

εδω ειναι ολοι οι εκπαιδευτες ας κανει ο καθε ενας την αξιολογηση του....επισης και την καταγγελια του οχι γκρινια στα φορουμ και τριχες καταγγελια και κλεισιμο το καθε τσαντηρι.

εγω οταν ημουνα στην φαση ψαχνω που λες επεσα σε πολλα φρουτακια του δασους....
διαλεξα στερηθηκα ακομα στερουμαι τα ευρουλακια μου γι'αυτο ειμαι και 4 ωρες μεσα σε ενα δωματιο και γραφω γιατι δεν μου περισσευει το 20ευρακι να παω βολτιτσα γιατι τα μαζευω ενα ενα για να κανω αυτο πυο θελω...τιποτα δεν ειναι ροδινο ποσο μαλλον η εκπαιδευση και η συμβιωση.

μακαρι να φτασουμε σε ενα επιπεδο στην ελλαδα να εκτιμησουμε τους εκπαιδευτες οχι απο την τιμη τους οπως κανει το 80% αλλα απο το γεγονος οτι θα εχουμε κριτηρια για να κρινουμε την δουλεια του αλλου που αν μη τι αλλο πρεπει και να πληρωθει για αυτο που κανει...αλλα ολα πρωτα περνανε απο την τσεπουλα μας

θες τον καλυτερο και το καλυτερο για τον σκυλο σου ΝΑΤΑ ΣΚΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΛΕΥΤΑ να δουλεψεισ περισσοτερο και ποιο ποιοτικα με τον σκυλο σου να πανε μπροστα τα μαθηματα για να γλυτωσεις λευτα
οχι να πας σε αυτους που σε βολευουνε τα λευτα και να διαλεξεις απο αυτους ποιος ειναι ο καλυτερος και μετα να περιμενεις και αποτελεσματα

ταμα να κανεις δεν θα εχεις αποτελεσματα.

το τελευταιο που μας μαρανε για να το βγαλω απο μεσα μου ειναι το πως θα εκπαιδευσουμε οταν οι ΒΙΒ πανε διακοπες στην υγεια του κουταβιου που πηραμε απο τον γνωστο που ετυχε να μην εχει πεντιγκρι γιατι οταν ηταν ο φαραω επισκεψη σπιτι για καφε καταλαθως χαθηκε και ακομα το ψαχνουν στην μεσσοποταμια.

αυτο μας μαρανε οταν βλεπουν εμενα τον ενα τον αλλο και τον παρα αλλο να εχουμε σκυλια που προσπαθουμε να κανουμε κατι να παει να παρει σκυλο και αυτος γιατι ειναι μαστ να εχεις ντογκο γερμανικο μαστιφ κτλπ τκλπ απο πετ σοπ και μετα να του φταιει ο εκπαιδευτης που οι γενητορες δεν καναν ποτε εκθεση για εξετασεις \ χαρακτηρα \ αναπαραγωγης\δυσπλασιας.

ολα τα ειχε η μαριορη και ο φερετζες της ελειπε.

δεν υπαρχει παιδεια δεν υπαρχει κρατος να θερισει τα σκατα...γι'αυτο σου λεω γιατι η ενταση?
γιατι σκας λες και θα αλαξει κατι..?
προχτες εκανε συμβουλιο ο κοε και δεν συζητησαν για τα κυνολογικα θεματα καθολου και γελαει ο τοπος.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
σε αντιθεση ομως αυτα τα καημενα πλασματα ξερουνε να σε δουλεουνε οταν θελουνε.

φαιτκλαμπ.δεν το ειπα ως μορφη ειρωνιας.εγω τουλαχιστον οταν δεν γνωριζω κατι δεν εκφερω και γνωμη,πρωτα μαθαινω κ μετα.απλα το λεω προς αποφυγη παρεξηγησης.
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
εγω παντως πιστευω σουπ πως αν ανοιξεις το στομα σου εχουμε πολλα να μαθουμε σχετικα με τα εκπαιδευτικα....και καποια στιγμη θα σας πετυχω με τον ρασπιτσο που κανετε ωραια πραματα και με βλεπω να παρατησω την πατρα στο τελος για ενα σκυλο...!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU