Εκπαίδευση κουταβιού


jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
το καταλαβαινω οτι ειναι ακυρο το μαλωμα , αλλα τι να κανω , να την χαιδεψω κι απο πανω ...δεν γινεται.
Αυτο ρωταω λοιπον τι προτεινετε για να σταματησει ολο αυτο....να σας πω οτι δειχνει να καταλαβαινει οτι εχει κανει μαλακια..ισως να ειναι και ιδεα μου και να φοβαται απλα το μαλωμα...
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Είναι επιθετικός, ανεβαίνει στα κραβάτια, δεν σε ακούσει, είναι νευρικός κλπ κλπ.
Μπορεί να είναι επιθετικός ΠΧ γιατί τον είχε δαγκώσει παλιότερα ένας γερμαν ποιμενικός και όταν βλέπει γερμ τρελένεται.
Για το κρεβάτι δε συζητώ το πόσο ωραία νιώθουν όταν κοιμουνται σε μαλακό στρώμα.

Ενας σκύλος δεν σε ακούει γιατί δεν τον έχεις μάθει να σε ακούει.

Και μπορεί να είναι νευρικός επειδή δεν ασκείται αρκετα.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Κυριε εκπαιδευτα μπορω να ρωτησω κι εγω κατι...
Εχω ενα πρεσα θυληκο 6 μηνων , ξερει τις βασικες εντολες καλα και ειναι αγαπησιαρικο και καλοβολο , εχω ομως το εξης θεμα :
Το πρωι που λειπουμε με τη γυναικα μου για δουλεια, το ειχαμε περιορισμενο σε ενα αδειο δωματιο με τα παιχνιδια το κρεβατι και το νερο του....αρχισε λοιπον καπιοα στιγμη να τρωει τοιχους πορτες παραθυρα πατωματα κτλ....(ωρες απουσιας 7-4 και το σκυλι βγαινει πρωι , μεσημερι, βραδυ βολτα, συνολο 2.30 ωρες)
Το αφησα λοιπον με την πορτα ανοιχτη να περιφερετε σε ολο το σπιτι, στην αρχη ολα καλα δεν πειραζε τιποτα, η κατασταση συνεχιστηκε 2-3 βδομαδες με πληρη ησυχια ταξη και ασφαλεια τα πρωινα, μετα το Πασχα ομως (1 βδομαδα περιπου τωρα) καθε μεσημερι που γυρναμε το σπιτι ειναι ανω κατω και διαφορα πραγματα κατεστραμενα .....μαλωνω την σκυλα την κλεινω στο δωματιο της, δεν της δινω σημασια, πραγμα που δειχνει οτι της στοιχιζει και μετα απο κανα 2 ωρο την βγαζω...
Τι μου προτεινεις , να την κλεινω μια και καλη απο το πρωι μεσα οπως εκανα πριν ? ειναι μικρη ακομα για να μενει ελευθερη σε ολο το σπιτι? κατι αλλο ?? δεν αντεχω να γυρναω και το "βλαμενο" να με βλεπει και να τρεχει να κρυφτει γιατι τα εχει κανει ολα ανω κατω αλλα και γενικα δεν μπορει να συνεχιστει αυτη η κατασταση....
Ευχαριστω πολυ, συγνωμη αν σας ζαλισα
Αρχικά πάρε ενα κρετ, θα βοηθήσει πολύ. Είναι μιρκή ακόμα για να την έχεις σε όλο το σπίτι.

Φαίνεται πως έχει θέμα με τον αποχωρισμό. Δοκίμασε αυτή την άσκηση:
Βάλτην σε ένα δωμάτιο θα φύγε, κλέισε την πόρτα, κάτσε έξω για 2 λεπτά, μετά ξαναμπες. Μετά ξαναφύγε κάτσε έξω για 5, μετά ξαναμπες. Μετά κάντο αυτό για 10', 15' για να μάθει οτι δεν πρόκειται να την αφήσεις μόνη της για πολύ ώρα και οτι θα ξαναγυρίσεις.

Έπειτα, όταν φεύγεις απο το σπίτι για δουλειά ή κάτι άλλο, μην την αποχερετάς. Αδιαφόρησε μια κάποιο διάστημα. Το ίδιο και όταν μπαίνεις μέσα στο σπίτι. Μην αρχίζεις αγκαλιές κλπ κλπ. Σα να μην υπάρχει. Μόλις ηρεμήσει, δώστεις μια λιχουδιά και ένα χάδι, για να μάθει οτι επιδιώκεις την ήρεμη συμπεριφορά.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
θέλω να πώ ότι πλέον υπάρχουν εξηγήσεις διαφορετικές για όταν ο σκύλος κάνει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.
Παλιά πιστεύαν ότι οι κεραυνοι έρχονται απο τους θεούς για να μας τιμωρήσουν.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Μπορεί να είναι επιθετικός ΠΧ γιατί τον είχε δαγκώσει παλιότερα ένας γερμαν ποιμενικός και όταν βλέπει γερμ τρελένεται.
Για το κρεβάτι δε συζητώ το πόσο ωραία νιώθουν όταν κοιμουνται σε μαλακό στρώμα.

Ενας σκύλος δεν σε ακούει γιατί δεν τον έχεις μάθει να σε ακούει.

Και μπορεί να είναι νευρικός επειδή δεν ασκείται αρκετα.
Είναι νευρικός όταν δεν ασκείται αρκετά. Δεν έχει σχέση αν είχα κάποιο κακό βίωμα. Αν συμπεριφέρεται έτσι σημαίνει οτι δεν νιώθει ασφάλεια. Εσύ δεν του παρέχεις ασφάλεια, άρα δεν είσαι ο αρχηγός της αγέλης. Ενας αρχηγός φροντίζει για την ασφάλεια ολης της αγέλης. Πρέπει λοιπόν να του δώσεις να κατλάβει πως εσυ΄είσαι εκεί(άρα εσύ είσαι ο αρχηγός) και έτσι δεν θα νιώθει ανασφάλεια ουτε φόβο.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
θέλω να πώ ότι πλέον υπάρχουν εξηγήσεις διαφορετικές για όταν ο σκύλος κάνει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.
Παλιά πιστεύαν ότι οι κεραυνοι έρχονται απο τους θεούς για να μας τιμωρήσουν.
Υπάρχουν εξιγήσεις αλλά αν προσέξεις όλα τα προβληματικά σκυλιά σε κάνουν ότι θέλουν.
 


jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
σε κρειτ δεν την εχω βαλει ποτε και ισως να ειναι χειροτερα (αποψη μου ) γιατι ειναι πολλες οι ωρες ...ειναι και μεγαλο σκυλι 40κιλα σχεδον.
Το φανταζομουν οτι ειναι μικρη για να μενει ελευθερη αλλα για καμποσο καιρο πηγαιναν ολα ρολοι.
Νομιζα οτι ειχαμε ξεπερασει το θεμα αγχους γιατι την εχω 4 μηνες τωρα και εκανα πολλες φορες αυτα που μου λες, γιατι οπως ηταν αναμενομενο τις πρωτες μερες εκλαιγε οταν εφευγα, τωρα δεν κλαει ..καταστρεφει :mad:.....πισω στο δωματιο λοιπον για κανα δυο μηνες ...και ο θεος βοηθος (πανε οι τοιχοι)
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Δηλ αν είσαι αρχηγός και δεν βγάζεις το σκύλο βόλτα δεν θα είναι νευρικός και άμα έχει κακή εμπειρία με άλλο σκύλο η άνθρωπο δεν θα εκδηλώσει επιθετικότητα.
Δεν συμφωνω καθόλου με αυτες τις θεωριες
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Δηλ αν είσαι αρχηγός και δεν βγάζεις το σκύλο βόλτα δεν θα είναι νευρικός και άμα έχει κακή εμπειρία με άλλο σκύλο η άνθρωπο δεν θα εκδηλώσει επιθετικότητα.
Δεν συμφωνω καθόλου με αυτες τις θεωριες
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Διάβασε σε παρακλώ πιο προσεκτικά αυτά που λεώ. Δεν χρειάζεται να συμφωνείς αποψή μου και αποψή σου. Ας μην προσπαθήσουμε να πείσουμε ο νεας τον άλλο.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Τα βλέπω λίγο πιο απλά τα πράγματα.
πχ ο σκύλος θέλει να βγεί έξω πρώτος γιατί θέλει να βγεί έξω γρήγορα. Αν δεν θές του μαθαίνεις το κάτσε μείνε και πάμε και τελείωσε.
Αν βγάζει δόντια όταν τρώει το κάνει γιατί φυλάει την τροφή του, εσύ του μαθαίνεις να σε εμπιστεύεται πετόντας 1 κοματάκι κοτόπουλο κάθε φορά που περνάς δίπλα όταν τρωει κλπ κλπ
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Είπα εγώ τέτοιο πράγμα; Διάβασε σε παρακλώ πιο προσεκτικά αυτά που λεώ. Δεν χρειάζεται να συμφωνείς αποψή μου και αποψή σου. Ας μην προσπαθήσουμε να πείσουμε ο νεας τον άλλο.
Μπορεί να μην καταλαβα καλά.
Για την νευρικότητα τι άποψη έχετε?
Και λέτε ότι δεν έχει σχέση αν έχει κάποιο κακό βίωμα για το θέμα της επιθετικότητας ?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Προσωπική μου άποψη, όσο καλύτερα ξέρεις τη φυση του σκύλου σου τόσο καλύτερα τον καταλαβαίνεις και με τις κινήσεις σου τον βοηθάς να σε καταλάβει και εκείνος. Το να σου γρυλισει ο σκύλος αν πλησιάσεις την τροφή του είναι απο κακή συμπεριφορά μέχρι επικίνδυνη συμπεριφορά, σκέψου να χρειαστεί να του πάρεις κάτι απο το στόμα, τι θα γίνει; θα σου φάει το χέρι;

Αυτό με το κρεβάτι που είναι μαλακό το καταλαβαίνεις ότι είναι απο μόνο του άκυρο, έτσι; Είναι σκύλος! Και είναι πολύ άσχημο να του συμπεριφόρμαστε σαν να είναι άνθρωπος. Δεν είναι σωστό καν για τον σκύλο.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Προσωπική μου άποψη, όσο καλύτερα ξέρεις τη φυση του σκύλου σου τόσο καλύτερα τον καταλαβαίνεις και με τις κινήσεις σου τον βοηθάς να σε καταλάβει και εκείνος. Το να σου γρυλισει ο σκύλος αν πλησιάσεις την τροφή του είναι απο κακή συμπεριφορά μέχρι επικίνδυνη συμπεριφορά, σκέψου να χρειαστεί να του πάρεις κάτι απο το στόμα, τι θα γίνει; θα σου φάει το χέρι;

Αυτό με το κρεβάτι που είναι μαλακό το καταλαβαίνεις ότι είναι απο μόνο του άκυρο, έτσι; Είναι σκύλος! Και είναι πολύ άσχημο να του συμπεριφόρμαστε σαν να είναι άνθρωπος. Δεν είναι σωστό καν για τον σκύλο.

Δηλ αν άφηνες ένα σκύλο μόνο του ελεύθερο σε ένα σπίτι εσύ που λες να κοιμόταν αν είχε επιλογή.
Εμένα ο σκύλος μου έχει το χώρο του και το crate του.
Θέλω να πώ με την τροφή άμα γρυλίσει ότι λίνεται γρήγορα και δεν είναι κάτι τρομερό.
Ο σκύλος σαν ζώο φυλάει την τροφή απο μόνος του για να επιβιώσει, απλά πρέπει να του δείξουμε ότι δεν χρειάζεται να την φυλάει απο εμάς.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Θα σου πω, ο δικός μου απαγορεύεται να ανέβει στον κρεβάτι όμως επιτρέπεται να ανέβει σε έναν συγκεκριμένο καναπέ ο οποίος είναι ας το πούμε "δικός του". Περισσότερες φορές κοιμάται κάτω στο πάτωμα παρά πάνω στον καναπέ. Όσο για την τροφή, εσύ εξασφαλίζεις την τροφή του, εσύ την προσφέρεις και εσύ την αφαιρείς όποτε θέλεις. Όπως είπα και πριν έχω δυο σκυλιά, στο ένα δεν τολμάμε να πλησιάσουμε όταν τρώει και ως αποτέλεσμα έχει φάει πολλές βλακείες, του άλλου μπορώ να βγάλω απο το στόμα του και φρεσκοψημένο κοτόπουλο.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Θα σου πω, ο δικός μου απαγορεύεται να ανέβει στον κρεβάτι όμως επιτρέπεται να ανέβει σε έναν συγκεκριμένο καναπέ ο οποίος είναι ας το πούμε "δικός του". Περισσότερες φορές κοιμάται κάτω στο πάτωμα παρά πάνω στον καναπέ. Όσο για την τροφή, εσύ εξασφαλίζεις την τροφή του, εσύ την προσφέρεις και εσύ την αφαιρείς όποτε θέλεις. Όπως είπα και πριν έχω δυο σκυλιά, στο ένα δεν τολμάμε να πλησιάσουμε όταν τρώει και ως αποτέλεσμα έχει φάει πολλές βλακείες, του άλλου μπορώ να βγάλω απο το στόμα του και φρεσκοψημένο κοτόπουλο.

Δεν διαφωνω σε κάτι σε όσα λές.
Για να πάρεις την τροφή απο σκύλο που γρυλίζεις είτε μπορείς να του ρίξεις μια κλοτσιά η μπουνιά για να φύγει η να τον κάνεις να σε εμπιστευτεί, και τα 2 το ίδιο αποτέλεσμα έχουν.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Πώς θα την κάνω να εστιάζει περισσότερο σε μένα στην βόλτα?

δηλαδή ενώ προχωράμε στο λουρί δεν είναι πώς τραβάει αλλά δεν με κοιτάζει με αποτέλεσμα αρκετές φορές να αλλάζει κατεύθυνση στο άκυρο και μπορούμε να τσακιστούμε η να μην δίνει βάση που θα στρίψω κτλπ.
ακόμα αν και λίγο διαφορετικό,αν την έχω λυτή και απομακρυνθεί θα γυρίσει σε μένα καποια στιγμή αλλά δεν νιώθει την μεγάλη απόσταση μεταξύ μας αν φύγει αρκετά μακριά και θα ήθελα όπως έχω δεί με άλλους και χωρίς εντολές,λίγο να απομακρύνομαι να έρχεται στο μέρος μου απο μόνη της και χωρίς κάποια εντολή,αν για παράδειγμα την έχω στο βουνό και πηγαίνω χωρίς λουρί μην μένει πίσω μου αλλά να είναι μαζί μου σε μικρή απόσταση.
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Δεν διαφωνω σε κάτι σε όσα λές.
Για να πάρεις την τροφή απο σκύλο που γρυλίζεις είτε μπορείς να του ρίξεις μια κλοτσιά η μπουνιά για να φύγει η να τον κάνεις να σε εμπιστευτεί, και τα 2 το ίδιο αποτέλεσμα έχουν.
..
,,
ΔΕΝ βαραμε ποτε τα σκυλια,,,,, εμενα που γρυλιζε στην αρχη τη βουταγα απο το σβερκο της φωναζα και τις επαιρνα το φαγητο.... τωρα οτι και να τρωει και της το παρω δεν κανει κιχ,,, αλλα και να της πω ΖΗΝΑ ΜΗ ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ την ωρα που τρωει θα το εκτελεσει αμεσως και θα αφησει και μπριτζολα να πεσει κατω,,
οσο για το αν σβερκωνει η οχι το κουταβι η μανα του για να το διορθωσει δεν το ξερω προσωπικα,,, αλλα η ΖΗΝΑ ενος ετους,,, μολις κανει μ@λ@κιες η ΜΠΕΛΑ 3 μηνων περιπου την βουταει απο το σβερκο με τις δονταρες της και την παταει κατω στο πατωμα μεχρι να ουρλιαξει,, και μια και δυο και εκατο φορες τη μερα οποτε κανει βλακειες,,, και τις δυο κουταβια τις βρηκα αδεσποτες,,, πιθανον το σβερκωμα η ζηνα να το εμαθε απο εμενα και να το εφαρμοζει στη μικρη ==))
,,,
στο δωματιο βαζω μια πετσετα κατω,, εκει θα παει να ξαπλωσει,, πουθενα αλλου,, ουτε σε κρεβατι θα ανεβει ουτε σε καναπε,,,
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
..
,,
ΔΕΝ βαραμε ποτε τα σκυλια,,,,, εμενα που γρυλιζε στην αρχη τη βουταγα απο το σβερκο της φωναζα και τις επαιρνα το φαγητο.... τωρα οτι και να τρωει και της το παρω δεν κανει κιχ,,, αλλα και να της πω ΖΗΝΑ ΜΗ ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ την ωρα που τρωει θα το εκτελεσει αμεσως και θα αφησει και μπριτζολα να πεσει κατω,,

Πάντα η βία, έχει αποτέλεσμα. Με πολλές επαναλήψεις κιόλας... γίνεται αρνάκι ο σκύλος.

Αλλά αλίμονο... Δεν βαράμε ποτέ τα σκυλιά. Μόνο λίγο πόνο τους προκαλούμε και τα εξουσιάζουμε.
Τα υποχρεώνουμε να "εκτελούν" λες και είναι οι δούλοι μας. Έτσι απλά για να φανεί η υπεροχή μας και να ικανοποιήσουμε το "εγώ" μας και τις άθλιες θεωρίες μας. Έτσι θα φανούμε ΑΡΧΗΓΟΙ.
Και μετά απορείτε γιατί κάποιοι άνθρωποι έχουν το "φυσικό χάρισμα" να επικοινωνούν με τον σκύλο τους και να τους κοιτάει στα μάτια. Να τους σέβεται ο σκύλος τους, όχι ετσιθελικά, αλλά επειδή εξαρχής έχουν αναπτύξει μια αμοιβαία σχέση σεβασμού, εμπιστοσύνης και αγάπης.
Ναι ΑΓΑΠΗΣ... Δεν είναι αδυναμία το να αγαπάς και να σέβεσαι τον σκύλο σου. Είναι αρετή, που δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι καταλαβαίνουν την σημασία της.

Δοκίμασες να την μάθεις να σε εμπιστεύεται;
Δοκίμασες να την μάθεις το "ΜΗ";
Να της δείξεις τι θες από αυτήν και όχι να το θεωρήσεις δεδομένο και να την διορθώσεις κιόλας;
Να καταλάβει;
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
για το φαγητο,μιας και το αναφερατε,για να μην γρυλλιζει και νιωθει απειλη απο μενα μην της το παρω,καθομουν κατω διπλα της και εβαζα το χερι μου μεσα στο μπωλ της και την ταιζα με τις χουφτες μου.Στην αρχη γρυλλισε για λιγες φορες αλλα μετα αρχισε να με εμπιστευεται.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Πώς θα την κάνω να εστιάζει περισσότερο σε μένα στην βόλτα?

δηλαδή ενώ προχωράμε στο λουρί δεν είναι πώς τραβάει αλλά δεν με κοιτάζει με αποτέλεσμα αρκετές φορές να αλλάζει κατεύθυνση στο άκυρο και μπορούμε να τσακιστούμε η να μην δίνει βάση που θα στρίψω κτλπ.
ακόμα αν και λίγο διαφορετικό,αν την έχω λυτή και απομακρυνθεί θα γυρίσει σε μένα καποια στιγμή αλλά δεν νιώθει την μεγάλη απόσταση μεταξύ μας αν φύγει αρκετά μακριά και θα ήθελα όπως έχω δεί με άλλους και χωρίς εντολές,λίγο να απομακρύνομαι να έρχεται στο μέρος μου απο μόνη της και χωρίς κάποια εντολή,αν για παράδειγμα την έχω στο βουνό και πηγαίνω χωρίς λουρί μην μένει πίσω μου αλλά να είναι μαζί μου σε μικρή απόσταση.
Λοιπόν άκου τί θα κάνεις.
Πρέπει γενικά να της μάθεις την εντολή "κοντά".
Όταν την έχεις στο λουρί προσπάθησε όσο γίνεται να μην είναι αυτή μπροστά γιατί εσύ καθοδηγείς και το σκυλί απλά ακολουθεί. Επίσης κάνε αυτή την άσκηση που σου έγραψα με τις λιχουδιες και τα μάτια. Είναι πολύ σημαντικό να σε προσέχει ο σκύλος ανα πάσα στιγμή.

Τώρα, όσον αφορά τις βόλτες που είναι ελεύθερη, απλά θα της δώσεις να καταλάβει οτι όσο πιο κοντά σου είναι τόσο ο καλύτερο γι αυτή.

Θα πάρεις ενα μακρύ λουρί (γίνεται και χωρίς, απλά το προτείνω για πιο άμεσα αποτελέσματα) δεν θα της πείς ούτε έλα ούτε τίποτα. Απλά θα την αφήσεις να μυρίσει, περπατήσει κλπ. Σε κάποια φάση θα στρέψει το κεφάλι της προς το μέρος σου. Τότε αμέσως θα της δώσεις λιχουδιά.
Μετά απο κάποια λετά θα το ξανακάνει. Ξανά λιχουδιά.
Κάντο αυτό για πολλές μέρες.

Ετσι θα καταλάβει οτι θες να είναι κοντά σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3