Εκπαίδευση με πνιχτη


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Μην δίνεις σημασία, σαρκαστική ήταν η πρώτη παράγραφος.
Επιμένω, πως σε φοβικό σκυλί δεν θα έβαζα πνίχτη. Η προηγούμενη σκύλα μου ήταν απίστευτα φοβική και ακοινώνητη, ζούσε πόσα χρόνια σε ένα χώρο μόνη της και το μόνο που έβλεπε ήταν τα πόδια που της έριχναν κλωτσιές για να καταλάβεις. Με χτίσιμο εμπιστοσύνης και σταθερότητα, χωρίς τιμωρίες ή πόνο, το ξεπέρασε κατά 80%. Παράλληλα ήταν εκπαιδευμένη σε όλες τις βασικές εντολές (συν κάποιες άχρηστες, τύπου πες i love u και τέτοια, lol) τις οποίες εκτελούσε χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ααα ωραια.. Ακριβώς ετσι ειναι η δικια μου μονο που εγω της δινω ολη μερα φιλια αντι για κλωτσιές. Γενικα για να καταλάβεις προσπάθησα πολυ για να την αποκτησω γτ οι γονεις με το που άκουσαν πιτ Μπουλ αρχισαν να ουρλιάζουν βεβαια τωρα ολη την ωρα για εκεινη μιλανε και συνεχεια της αγοραζουν περιττά πράγματα ωραια χωρίς πνιχτη δεν της ξαναβαζω δεν το μπορω άλλωστε.. Πιστευεις αν λεω σε ξένους να της δινουν λιχουδιές θα καλυτερεύσει; επισης οταν γαβγίζει σε ξένους να την μαλώνω η απλως να την τραβάω να φυγουμε;
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Ναι το ειδα αυτο που λες οτι δεν σφίγγει ολη την ωρα.. Αλλα γτ έκλαψε σαν να πόνεσε; να το έκανε επίτηδες γιατι δεν ηθελε να κανει όσα της ελεγε; εγω την εβγαλα με κανονικό κολάρο σημερα γιατι την λυπήθηκα πάντως και μπορω να πω ηταν αρκετα υπάκουη.. Αλλα δυστυχώς το προβλημα με τον φοβο παραμένει.
μια ερωτηση που μπορει να την προσπερασα να τη διαβασω αθελα μου
το οτι το σκυλι ειναι φοβικο απο που προκυπτει;
στο εχει αναφερει καποιος ειδικος ή ειναι δικη σου εκτιμηση;
ορολογιες οπως "εσπασε" ο σκυλος επειδη διορθωθηκε μια φορα με πνιχτη και "φοβικος" της εχουμε κανει λαστιχο και τις πεισσοτερες φορες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, θελω να πω οτι ενας σκυλος που μπορει να μην νοιωθει ανετα σε μια αγελη με αλλα ζωα η να φοβηθει ενα αντικειμενο που βλεπει πρωτη φορα και τον τρομαζει η εν πασει περιπτωσει που δεν εχει μεγαλη αυτοπεποιθηση δεν τον κανει αυτοματα φοβικο..
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τωρα το οτι εβαλε πνιχτη για να μαθει στο σκυλο να φερνει το μπαλακι μου ακουγεται υπερβολικο, καταρχας ποιος θα πηγαινε σε εκπαιδευτη μονο για να μαθει το σκυλο του να φερνει το μπαλακι...
λοιπον
επειδη ξερω ατομο που το εκανε αυτο (και σωστα το εκανε αφου δεν μπορουσε ο ιδιος) αν σου πω τι παιζοταν για περιπου 7 μηνες θα τραβας και τα βζγια σου.
αν ρωτησεις,οχι,δεν επαιξε.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
μια ερωτηση που μπορει να την προσπερασα να τη διαβασω αθελα μου
το οτι το σκυλι ειναι φοβικο απο που προκυπτει;
στο εχει αναφερει καποιος ειδικος ή ειναι δικη σου εκτιμηση;
ορολογιες οπως "εσπασε" ο σκυλος επειδη διορθωθηκε μια φορα με πνιχτη και "φοβικος" της εχουμε κανει λαστιχο και τις πεισσοτερες φορες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, θελω να πω οτι ενας σκυλος που μπορει να μην νοιωθει ανετα σε μια αγελη με αλλα ζωα η να φοβηθει ενα αντικειμενο που βλεπει πρωτη φορα και τον τρομαζει η εν πασει περιπτωσει που δεν εχει μεγαλη αυτοπεποιθηση δεν τον κανει αυτοματα φοβικο..
Οπως τα λες ειναι , ακριβως ετσι καποια πραγματα ειναι θεμα εξοικιωσης απλα
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@Moly Maria Αν θέλεις ρίξε μια ματιά, αυτό το νήμα το είχα ξεκινήσει σαν ημερολόγιο για την φοβική σκύλα που ανέφερα. Υπόψιν η σκύλα μου πριν από αυτό, σπάνια πλησίαζε ζώο (ούτε καν όταν ήταν σε οίστρο) φοβότανε όλους τους ανθρώπους εκτός από 3-4 και με τον παραμικρό θόρυβο ή απότομη κίνηση κοκάλωνε.

Κοινωνικοποίηση & agility!

Όμως, ανέλυσε μας παραπάνω γιατί την θεωρείς φοβική, για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
λοιπον
επειδη ξερω ατομο που το εκανε αυτο (και σωστα το εκανε αφου δεν μπορουσε ο ιδιος) αν σου πω τι παιζοταν για περιπου 7 μηνες θα τραβας και τα βζγια σου.
αν ρωτησεις,οχι,δεν επαιξε.
για κατι τετοιες στιγμες φυλαω μιση σακουλα πατατακια κατω απτο μαξιλαρι του καναπε, για πες!!
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Μην δίνεις σημασία, σαρκαστική ήταν η πρώτη παράγραφος.
Επιμένω, πως σε φοβικό σκυλί δεν θα έβαζα πνίχτη. Η προηγούμενη σκύλα μου ήταν απίστευτα φοβική και ακοινώνητη, ζούσε πόσα χρόνια σε ένα χώρο μόνη της και το μόνο που έβλεπε ήταν τα πόδια που της έριχναν κλωτσιές για να καταλάβεις. Με χτίσιμο εμπιστοσύνης και σταθερότητα, χωρίς τιμωρίες ή πόνο, το ξεπέρασε κατά 80%. Παράλληλα ήταν εκπαιδευμένη σε όλες τις βασικές εντολές (συν κάποιες άχρηστες, τύπου πες i love u και τέτοια, lol) τις οποίες εκτελούσε χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ααα ωραια.. Ακριβώς ετσι ειναι η δικια μου μονο που εγω της δινω ολη μερα φιλια αντι για κλωτσιές. Γενικα για να καταλάβεις προσπάθησα πολυ για να την αποκτησω γτ οι γονεις με το που άκουσαν πιτ Μπουλ αρχισαν να ουρλιάζουν βεβαια τωρα ολη την ωρα για εκεινη μιλανε και συνεχεια της αγοραζουν περιττά πράγματα ωραια χωρίς πνιχτη δεν της ξαναβαζω δεν το μπορω άλλωστε.. Πιστευεις αν λεω σε ξένους να της δινουν λιχουδιές θα καλυτερεύσει; επισης οταν γαβγίζει σε ξένους να την μαλώνω η απλως να την τραβάω να φυγουμε;
μια ερωτηση που μπορει να την προσπερασα να τη διαβασω αθελα μου
το οτι το σκυλι ειναι φοβικο απο που προκυπτει;
στο εχει αναφερει καποιος ειδικος ή ειναι δικη σου εκτιμηση;
ορολογιες οπως "εσπασε" ο σκυλος επειδη διορθωθηκε μια φορα με πνιχτη και "φοβικος" της εχουμε κανει λαστιχο και τις πεισσοτερες φορες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, θελω να πω οτι ενας σκυλος που μπορει να μην νοιωθει ανετα σε μια αγελη με αλλα ζωα η να φοβηθει ενα αντικειμενο που βλεπει πρωτη φορα και τον τρομαζει η εν πασει περιπτωσει που δεν εχει μεγαλη αυτοπεποιθηση δεν τον κανει αυτοματα φοβικο..
φοβαται το σκυλι και ειναι βλακεία του κτηνιάτρου μου.. Το σκυλι βγήκε 5 μηνών εξω για πρώτη φορά γτ δεν ειχε κανει πιο πριν ολα τα εμβόλια με αποτέλεσμα ως άπειρη κάι εγω να μην κοινωνικοποίηθηκε.. Και απο τον φοβο της πλεον γαβγίζει κιολας.. Και το ίδιο ειπε και η εκπαίδευτρια.. Εντωμεταξύ θελω τοσο πολυ να την εμπιστευτώ εχει πολυ καλο βιογραφικό ειναι μεγαλη εχει εμπειρία συμφωνα με το βιογραφικό της αλλα απο την αλλη στεναχωριέμαι να βλέπω το σκυλι μου με σκυμμένο κεφαλι και μαζεμένη ουρα
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
και εγω νομιζω φοβικο σκυλι δεν χεριαζεται πνιχτη, ειναι αλλη η περιπτωση του cygor νομιζω,
δλδ, οταν βλεπει αλλα σκυλια τι κανει Moly Maria? εσυ για αυτο πηγες εκει?
μπορεις να περνας καλα με τον σκυλο στην βολτα χωρις να κανετε παρεα με αλλα σκυλια. και καλυτερα μη σου πω..
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
και εγω νομιζω φοβικο σκυλι δεν χεριαζεται πνιχτη, ειναι αλλη η περιπτωση του cygor νομιζω,
δλδ, οταν βλεπει αλλα σκυλια τι κανει Moly Maria? εσυ για αυτο πηγες εκει?
μπορεις να περνας καλα με τον σκυλο στην βολτα χωρις να κανετε παρεα με αλλα σκυλια. και καλυτερα μη σου πω..
και εγω νομιζω φοβικο σκυλι δεν χεριαζεται πνιχτη, ειναι αλλη η περιπτωση του cygor νομιζω,
δλδ, οταν βλεπει αλλα σκυλια τι κανει Moly Maria? εσυ για αυτο πηγες εκει?
μπορεις να περνας καλα με τον σκυλο στην βολτα χωρις να κανετε παρεα με αλλα σκυλια. και καλυτερα μη σου πω..
Την πηγα για να γινει πιο υπάκουη κυριως. Τωρα για τα σκυλιά δεν με πολυ νοιαζει η αληθεια ειναι.. Αλλα τα μικρα παιδια τα φοβάται επισης και αυτο με χαλάει γτ φοβαμαι μην γυρίσει καμια μερα και δαγκώσει κανενα..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Την πηγα για να γινει πιο υπάκουη κυριως. Τωρα για τα σκυλιά δεν με πολυ νοιαζει η αληθεια ειναι.. Αλλα τα μικρα παιδια τα φοβάται επισης και αυτο με χαλάει γτ φοβαμαι μην γυρίσει καμια μερα και δαγκώσει κανενα..
ναι, να δαγκωσει παιδι δε σε παιρνει..
αλλα , δεν ξερω, εχει παλι δικιο ο cygor για το τι εννοεις ακριβως φοβικο.. σορυ αλλα δεν εχω την εικονα. Παντως αν οντως ειναι φοβικος, τυπου με την ουρα ¨στα σκελια¨ο πνιχτης λειτουργει αρνητικα.
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
ναι, να δαγκωσει παιδι δε σε παιρνει..
αλλα , δεν ξερω, εχει παλι δικιο ο cygor για το τι εννοεις ακριβως φοβικο.. σορυ αλλα δεν εχω την εικονα. Παντως αν οντως ειναι φοβικος, τυπου με την ουρα ¨στα σκελια¨ο πνιχτης λειτουργει αρνητικα.
Δύσκολη περιπτωση η δικια μου. Υπαρχουν στιγμες που μαζεύει την ουρα και φευγει υπαρχουν και αλλες που θα θελει να κανει επιθεση και θα επιμείνει
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Καλησπερα, ειδα το thread και ειπα να ρωτησω...

Σε ποια περιπτωση σου κανει επιθετικη, οταν την εχεις στο λουρι και δει αλλο σκυλο και σε τραβαει και γαβγιζει, τραμπουκιζει κοινως;

Και ποτε βαζει την ουρα στα σκελια..οταν αρχιζει να την πλησιαζει το αλλο σκυλι η παει να την μυρισει;

Επαφες με αλλα σκυλακια ειχε; Εχει μυρισει, εχει καθησει να την μυρισουν;

Αν την εχεις παντα στο λουρι και απλως μαθει να μην γαβγιζει και να μην τραβαει απο φοβο μην τραβηξεις τον πνιχτη αυτο δεν ειναι κοινωνικοποιηση, αν δεν παιξει με σκυλια, αν δεν προκαλεσει σε παιχνιδι, αν δεν εχει την περιεργεια να μυρισει και να την μυρισουν, δεν θα εχεις επιτυχει τιποτα, απλως υποταγη μπροστα στο εργαλειο.

Κατι ακομα αν δεν αισθανεσαι εσυ καλα και ανετα με την εκπαιδευτικη μεθοδο, ειναι χασιμο χρονου και χρηματων. Η ψυχολογια σου και η ενθαρρυνση σου ειναι σημαντικη για το σκυλο σου. Ελπιζω να τα καταφερετε, αλλα προσεχε, δεν εχει σημασια να δεις αμεσα αποτελεσματα οσο το να γινει σωστα η ολη διαδικασια και ας αργησει.
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Όλοι γνωρίζουν πως τον πνίχτη τον χρησιμοποιούν ή τον χρησιμοποιούσαν σε σκυλιά που έχουν την τάση να τραβάνε, στην διάρκεια μιας βόλτας και μιλάμε για σκυλιά μεγάλου μεγέθους, (και δεν μιλάμε για απλό τράβηγμα)! Αν και υπήρχε αποτέλεσμα δημιουργούσε προβλήματα στο σκύλο! Θεωρώ τον πνίχτη ένα εγκληματικό εργαλείο από την στιγμή που υπάρχουν άλλοι τρόποι εκμάθησης του σκύλου από αυτό! Έχω αναφέρει πως έχω ένα κουτάβι 3,5 μηνών Αλάσκα Μάλαμουτ και εδώ και καιρό με τραβάει! Μια φίλη η φίλος εδώ στο dogforum μου είπε την ώρα που τραβάει το σκυλί άλλαξε πορεία κατεύθυνσης! Πραγματικά το δοκίμα άπειρες φορές και πέτυχε!!! Εδώ και μέρες έχει καταλάβει το σκυλί τη του ζητώ και χαίρομαι για αυτό!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Orpheas Ο πνιχτης από μόνος του είναι ένα εργαλείο. Εγκληματικος μπορεί να γίνει ο τρόπος χρήσης του. Είμαι κι εγώ της άποψης ότι δεν πρέπει να αποτελεί την πρώτη επιλογή, αλλά την τελευταία, εκτός ίσως για κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες σκύλων για τις οποίες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Όταν έχεις δοκιμάσει τα πάντα και δεν δουλεύει τίποτα, δεν είναι κακό να δοκιμάσεις πνιχτη, αρκεί να σου δείξει κάποιος που ξέρει τα πώς, πότε και γιατί, ώστε να γίνει σωστά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Καλησπερα, ειδα το thread και ειπα να ρωτησω...

Σε ποια περιπτωση σου κανει επιθετικη, οταν την εχεις στο λουρι και δει αλλο σκυλο και σε τραβαει και γαβγιζει, τραμπουκιζει κοινως;

Και ποτε βαζει την ουρα στα σκελια..οταν αρχιζει να την πλησιαζει το αλλο σκυλι η παει να την μυρισει;

Επαφες με αλλα σκυλακια ειχε; Εχει μυρισει, εχει καθησει να την μυρισουν;

Αν την εχεις παντα στο λουρι και απλως μαθει να μην γαβγιζει και να μην τραβαει απο φοβο μην τραβηξεις τον πνιχτη αυτο δεν ειναι κοινωνικοποιηση, αν δεν παιξει με σκυλια, αν δεν προκαλεσει σε παιχνιδι, αν δεν εχει την περιεργεια να μυρισει και να την μυρισουν, δεν θα εχεις επιτυχει τιποτα, απλως υποταγη μπροστα στο εργαλειο.

Κατι ακομα αν δεν αισθανεσαι εσυ καλα και ανετα με την εκπαιδευτικη μεθοδο, ειναι χασιμο χρονου και χρηματων. Η ψυχολογια σου και η ενθαρρυνση σου ειναι σημαντικη για το σκυλο σου. Ελπιζω να τα καταφερετε, αλλα προσεχε, δεν εχει σημασια να δεις αμεσα αποτελεσματα οσο το να γινει σωστα η ολη διαδικασια και ας αργησει.
Θα γαβγισει οταν πλησιάσει ενα παιδάκι πολυ κοντα της η οταν δει ένα σκυλι ν τρεχει προς τα εκεινη. Την ουρα την μαζεύει οταν Παει ενα σκυλι να την μυρίσει, κανει και εκείνη την κίνηση να μυριστουν αλλα η ουρα ειναι μαζεμένη
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
Όλοι γνωρίζουν πως τον πνίχτη τον χρησιμοποιούν ή τον χρησιμοποιούσαν σε σκυλιά που έχουν την τάση να τραβάνε, στην διάρκεια μιας βόλτας και μιλάμε για σκυλιά μεγάλου μεγέθους, (και δεν μιλάμε για απλό τράβηγμα)! Αν και υπήρχε αποτέλεσμα δημιουργούσε προβλήματα στο σκύλο! Θεωρώ τον πνίχτη ένα εγκληματικό εργαλείο από την στιγμή που υπάρχουν άλλοι τρόποι εκμάθησης του σκύλου από αυτό! Έχω αναφέρει πως έχω ένα κουτάβι 3,5 μηνών Αλάσκα Μάλαμουτ και εδώ και καιρό με τραβάει! Μια φίλη η φίλος εδώ στο dogforum μου είπε την ώρα που τραβάει το σκυλί άλλαξε πορεία κατεύθυνσης! Πραγματικά το δοκίμα άπειρες φορές και πέτυχε!!! Εδώ και μέρες έχει καταλάβει το σκυλί τη του ζητώ και χαίρομαι για αυτό!
Καλα όσα λες και εγω το ιδιο εκανα στην βολτα η της φώναζα να ερθει δίπλα και περιμενα εκει μεχρι να το κανει. Η αληθεια ειναι πως στην περιπτωση μου θεωρω τον πνιχτη άχρηστο ισα ισα την φοβίζει πιο πολυ
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
τι ειν τουτο;
To know us better:ROFLMAO::ROFLMAO::censored:
Moly maria βλεπω το κουκλακι της φωτογραφιας και ειναι απλα πανεμορφο:love: μπραβο σου που ενω εισαι απειρη σ εκοψε να το ψαξεις τοσο εισαι απ τις εξαιρεσεις.. οι φοβισμενες αντιδρασεις οντως δεν ειναι ευκολο πραγμα και θελουν ειδικους χειρισμους εμπειρου.. νομιζω πρεπει να ψαξεις για εναν καλο επαγγελματια που πρωτα απ ολα να εμπιστευτεις πρωτα εσυ μεσα απ την συμπεριφορα του και τον λογο του και μετα να σου δειξει τι και πως.. ειπες τι περιοχη εισαι μηπως καποιο μελος γνωριζει καλο εκπαιδευτη; γτ νομιζω στ συγκεκριμενη περιπτωση οτι κ να πουμε εμεις εδω..
 


Moly Maria

Active Member
12 Φεβρουαρίου 2017
43
3
28
To know us better:ROFLMAO::ROFLMAO::censored:
Moly maria βλεπω το κουκλακι της φωτογραφιας και ειναι απλα πανεμορφο:love: μπραβο σου που ενω εισαι απειρη σ εκοψε να το ψαξεις τοσο εισαι απ τις εξαιρεσεις.. οι φοβισμενες αντιδρασεις οντως δεν ειναι ευκολο πραγμα και θελουν ειδικους χειρισμους εμπειρου.. νομιζω πρεπει να ψαξεις για εναν καλο επαγγελματια που πρωτα απ ολα να εμπιστευτεις πρωτα εσυ μεσα απ την συμπεριφορα του και τον λογο του και μετα να σου δειξει τι και πως.. ειπες τι περιοχη εισαι μηπως καποιο μελος γνωριζει καλο εκπαιδευτη; γτ νομιζω στ συγκεκριμενη περιπτωση οτι κ να πουμε εμεις εδω..
Σε ευχαριστώ πολυ. Στο Ίλιον μένω αλλα δεν με πειράζει οσο μακρια και να ειναι ο εκπαιδευτής την πηγαίνω και εγω με το αμάξι, τωρα σκεψου την πήγαινα στο Μαρούσι. Οποίος ξερει κανενα καλο ας μου προτείνει, γτ οσους εχω παρει μου λενε κατευθείαν για τα λεφτα και οτι δεν ξερουν αν θα φτιαχτεί το προβλημα και μου έρχεται να τους βρισω..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δυο πραγματα:

Αλο το γαυγιζει ενας σκυλος γιατι θελει να παιξει κ δεν τον αφηνεις, που συνοδευεται απο χαλαρη σταση, φιλικο κουνημα ουρας κ διαφορα αλλα, κ αλλο γαυγιζει ενα σκυλος για να φαει τον απεναντι με τεντωμενα αυτια ουρα, στημενος κ alert.
Πιθανολογω οτι δεν το ξεχωριζεις, αλλιως θα ηξερες να μας περιγραψεις αν το κανει με καλη η κακη προθεση......
Πιθανολογω επισης οτι ενας στοιχειωδως ανω του μετριου εκπαιδευτης μπορει να το δει ευκολα.

Μετα, εχεις ενα ζωο που μηνες τωρα εδραιωνει μια συμπεριφορα. Κατι που δεν σου αρεσει η σου δημιουργει προβληματα κ θελεις να αλλαξεις (δεν εχω καταλαβει ακριβως τι αλλα οκ). Πας σε εναν εκπαιδευτη κ σε μια δυο μερες δεν σου αρεσει. Ακομα κ ο τελειοτερος του κοσμου να ειναι σε δυο ωρες δεν μπορει να σου αναστρεψει το προβλημα μηνων που δημιουργησες ουτε να το εξαφανισει......

Τελος ενα σκυλακι κ δη κουταβι που εχει καλες προθεσεις, φοβο η ανασφαλεια, κ γαυγιζει δεν χρειαζεται να του βαλεις πνιχτη. Ενα σκυλακι που αποφασισε να φαει το παιδακι απεναντι κ δεν χαμπαριαζει απο ηπιες μεθοδους η αδιαφορει για αλλα ερεθισματα η τον ιδιοκτητη του, μπορεις να του βαλεις, για να του ξεκολλησεις την μαλακια που του καρφωθηκε πριν του παγιωθει........
 
  • Like
Reactions: noni_papa