Εκπαίδευση στο σκύλο από μέσα στο σπίτι να μένει έξω


maldim

Member
1 Μαρτίου 2023
5
2
33
Καλησπέρα, εγώ και ο σύντροφός μου έχουμε δύο σκυλιά. Ένα Τζακ Ράσελ 2μισι ετών και έναν τσοπάνη-γκολντεν 3μισι ετών. Τα σκυλιά μένουν μαζί μέσα στο σπίτι περίπου ένα χρόνο. Σύντομα περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και επειδή το σπίτι είναμωρό;γο μικρό για δύο σκύλους και ένα μωρό θέλουμε να μάθουμε τα σκυλιά να μένουν στην αυλή. Έχουμε ήδη αγοράσει τα απαραίτητα σπιτάκια και εδώ και καιρό τους έχουμε μάθει να τρώνε έξω το φαγητό τους και να πετάνε πολύ μεγάλο μέρος της μέρας τους έξω.
Γνωρίζει κάποιος με ποιον τρόπο θα μπορούσε να γίνει πιο εύκολη η μετάβαση και πως θα τα βοηθήσουμε να μπουν μέσα στα νέα σπιτάκια τους???
Ευχαριστούμε πολύ
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα, εγώ και ο σύντροφός μου έχουμε δύο σκυλιά. Ένα Τζακ Ράσελ 2μισι ετών και έναν τσοπάνη-γκολντεν 3μισι ετών. Τα σκυλιά μένουν μαζί μέσα στο σπίτι περίπου ένα χρόνο. Σύντομα περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και επειδή το σπίτι είναμωρό;γο μικρό για δύο σκύλους και ένα μωρό θέλουμε να μάθουμε τα σκυλιά να μένουν στην αυλή. Έχουμε ήδη αγοράσει τα απαραίτητα σπιτάκια και εδώ και καιρό τους έχουμε μάθει να τρώνε έξω το φαγητό τους και να πετάνε πολύ μεγάλο μέρος της μέρας τους έξω.
Γνωρίζει κάποιος με ποιον τρόπο θα μπορούσε να γίνει πιο εύκολη η μετάβαση και πως θα τα βοηθήσουμε να μπουν μέσα στα νέα σπιτάκια τους???
Ευχαριστούμε πολύ
Παίρνω σκυλια,τέλεια όλα καλά,στους καναπέδες-στα κρεβάτια μας. Παντού.
Μόλις έρχεται παιδί,τραβάτε να μείνετε έξω δεν έχετε θέση σε αυτό το σπίτι.
Τι σκατά νοοτροπία είναι αυτή;
Τι σου φταίνε τα σκυλιά;
Γιατί να μην γίνετε μια 5-μελη αξιαγάπητη οικογένεια;
Στο κάτω κάτω αν ήθελες παιδί με αυτή τη νοοτροπία,τι τα πήρες τα σκυλιά;
 
  • Like
Reactions: Berna


maldim

Member
1 Μαρτίου 2023
5
2
33
Θα γίνουμε μια πενταμελής οικογένεια μόλις καταφέρουμε να μετακομίσουμε γιατί δυστυχώς το σπίτι μας είναι μικρό και δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε ακόμα άλλο. Τα σκυλιά τα πήρα από τι καταλαβαίνεις πριν 3 χρόνια που δεν περίμενα πως ξαφνικά χωρίς να το προγραμματίσω θα μείνω έγκυος.
Σε κάθε περίπτωση μια συμβουλή ζήτησα από κάποιον που μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω. Δεκτή η άποψη σου, άκομψα τοποθετημένη αλλά τι να κάνεις δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας
Για επόμενη αλλαγή στη ζωή μου θα θυμηθώ να σου ζητήσω την άδεια
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Θα γίνουμε μια πενταμελής οικογένεια μόλις καταφέρουμε να μετακομίσουμε γιατί δυστυχώς το σπίτι μας είναι μικρό και δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε ακόμα άλλο. Τα σκυλιά τα πήρα από τι καταλαβαίνεις πριν 3 χρόνια που δεν περίμενα πως ξαφνικά χωρίς να το προγραμματίσω θα μείνω έγκυος.
Σε κάθε περίπτωση μια συμβουλή ζήτησα από κάποιον που μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω. Δεκτή η άποψη σου, άκομψα τοποθετημένη αλλά τι να κάνεις δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας
Για επόμενη αλλαγή στη ζωή μου θα θυμηθώ να σου ζητήσω την άδεια
Δε σου είπα να ζητήσεις καμία άδεια.
Αλλά να σκεφτείς τα σκυλιά σου.
 
  • Like
Reactions: maldim


maldim

Member
1 Μαρτίου 2023
5
2
33
Ζω στην εξοχή, σε μονοκατοικία και έχω δύο σκυλιά που καθημερινά κάνουν κάνα δίωρο βόλτα στα βουνά χωρίς λουριά, χωρίς τίποτα. Ειναι δύο πολύ χαρούμενα και φροντισμένα σκυλάκια που κάνουν τα μπάνια τους στη θάλασσα όλο το καλοκαίρι και γενικά έχουν μια πολύ καλή ζωή. Το point είναι πριν μιλήσεις με αυτόν τον άσχημο τόνο ρωτά να μάθεις μερικές πληροφορίες για να βγάλεις συμπέρασμα δεν κάνει κακο.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Ζω στην εξοχή, σε μονοκατοικία και έχω δύο σκυλιά που καθημερινά κάνουν κάνα δίωρο βόλτα στα βουνά χωρίς λουριά, χωρίς τίποτα. Ειναι δύο πολύ χαρούμενα και φροντισμένα σκυλάκια που κάνουν τα μπάνια τους στη θάλασσα όλο το καλοκαίρι και γενικά έχουν μια πολύ καλή ζωή. Το point είναι πριν μιλήσεις με αυτόν τον άσχημο τόνο ρωτά να μάθεις μερικές πληροφορίες για να βγάλεις συμπέρασμα δεν κάνει κακο.
Δεν διαφώνησα για την ποιότητα ζωής.
Διαφώνησα για το ότι θα βρεθούν τα σπίτια εκτός σπιτιού.
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Μπορείτε να βάλετε ορια στα σκυλιά για το πως θα κινούνται στο σπιτι με το μωρό.το θέμα ειναι να το αγαπήσουν κ όχι να το ζηλέψουν.
 


maldim

Member
1 Μαρτίου 2023
5
2
33
Για αυτό το ξεκινάμε από τώρα που ακόμα έχουμε μήνες μπροστά μας μέχρι τη γέννηση για να μην το συνδυάσουν με τον ερχομό του μωρού. Το μέσα στο σπίτι είναι πολύ δύσκολο μια είναι και επιπλέον δύσκολο με τις άπειρες τρίχες που βγάζουν και τα δυο, θέμα που μεχρι τώρα το είχαμε συνηθίσει λ, απλώς καθαρίζαμε περισσότερο, απλώς τώρα με το νεογέννητο θα είναι πολύ απαιτητική η κατάσταση. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο κακό το να μάθει ένα σκυλί να ζει εκτως σπίτι, εφόσον ο χώρος που ζει είναι καθαρός, προστατευμένος από καιρικές συνθήκες και εξακολουθεί να έχει την ίδια επαφή με το αφεντικό του και τις βόλτες του
 
  • Like
Reactions: Vania and Belvigo


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Το μωρο σας οσο ειναι νεογρννητο δεν υπαρχει θεμα χωρου. Δηλαδη δεν χωραει στο σπιτι κουνια και ενοχλουν τα σκυλια? Τα σκυλια πρεπει να το συνηθισουν το μωρο οσο το δυνατον πιο γρηγορα οχι να μετακομισετε και ξαφνικα να βρεθουν στον ιδιο χωρο. Για τις τριχες δεν υπαρχει θεμα εκατομμυρια ανθρωποι εχουν σκυλια και μωρα. Για πολλους λογους ειναι προβλημα να μενει ο σκυλος εκτος σπιτιου.
 
  • Like
Reactions: Berna


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν χρειάζεται να απολογείσαι ούτε δικαιολογεισαι. Δεν έχεις να δώσεις εξηγήσεις σε κανέναν. Αν και η αλήθεια είναι ότι δεν θα έβγαζα τα σκυλιά μου έξω με τον ερχομό ενός μωρού αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό μου θέμα. Κατά τα άλλα ο καθένας κουμάντο στο σπίτι του.
Τα σκυλιά προσαρμοζονται πολύ εύκολα και γρήγορα και από την στιγμη που δε θα σας "χασουν" και θα συνεχίζεται να τους δίνεται τον χρόνο που τους δίνατε και πριν και τηρείται το πρόγραμμα τους δε θα έχουν κανένα πρόβλημα. Απλά ξεκινήστε να μειώνεται σταδιακά τις ώρες που κάθονται μέσα.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Επίσης καλό είναι να προετοιμάστε από τώρα τα σκυλιά σας για τον ερχομό του μωρού, αν δε το κάνετε ήδη.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Για αυτό το ξεκινάμε από τώρα που ακόμα έχουμε μήνες μπροστά μας μέχρι τη γέννηση για να μην το συνδυάσουν με τον ερχομό του μωρού. Το μέσα στο σπίτι είναι πολύ δύσκολο μια είναι και επιπλέον δύσκολο με τις άπειρες τρίχες που βγάζουν και τα δυο, θέμα που μεχρι τώρα το είχαμε συνηθίσει λ, απλώς καθαρίζαμε περισσότερο, απλώς τώρα με το νεογέννητο θα είναι πολύ απαιτητική η κατάσταση. Παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο κακό το να μάθει ένα σκυλί να ζει εκτως σπίτι, εφόσον ο χώρος που ζει είναι καθαρός, προστατευμένος από καιρικές συνθήκες και εξακολουθεί να έχει την ίδια επαφή με το αφεντικό του και τις βόλτες του
Κοιταξτε να δείτε..καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σας.πιο πολύ σας απασχολει η τρίχα παρά ο χώρος.
παρολα αυτά, πιστεύω ότι όσο ανοίγει ο καιρός θα προσαρμοστουν πιο εύκολα.
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Παίρνω σκυλια,τέλεια όλα καλά,στους καναπέδες-στα κρεβάτια μας. Παντού.
Μόλις έρχεται παιδί,τραβάτε να μείνετε έξω δεν έχετε θέση σε αυτό το σπίτι.
Τι σκατά νοοτροπία είναι αυτή;
Τι σου φταίνε τα σκυλιά;
Γιατί να μην γίνετε μια 5-μελη αξιαγάπητη οικογένεια;
Στο κάτω κάτω αν ήθελες παιδί με αυτή τη νοοτροπία,τι τα πήρες τα σκυλιά;
Θα μπορούσαν επίσης να κρατήσουν τα σκυλιά μέσα και να βγουν έξω με το μωρό. :)
 
  • Haha
Reactions: zenio


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Θα μπορούσαν επίσης να κρατήσουν τα σκυλιά μέσα και να βγουν έξω με το μωρό. :)
Χαχαχαχαχα ενταξει μη λεμε ακραια πραγματα γιατι θελουμε να δωσουμε μια σωστη συμβουλη και καταληγουμε να μη μας παιρνουν στα σοβαρα
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Δεν τα βλέπουν τα σκυλιά τους σαν μέλος οικογένειας από κει ξεκινάει το θέμα..επίσης κάλυπτε το κενό ενός παιδιού κ τώρα που ήρθε το παιδί πηγαινετε στην αυλή ..
 
  • Like
Reactions: Berna


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Κοιταξτε να δείτε..καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σας.πιο πολύ σας απασχολει η τρίχα παρά ο χώρος.
παρολα αυτά, πιστεύω ότι όσο ανοίγει ο καιρός θα προσαρμοστουν πιο εύκολα.
Και οσο ανοιγει ο καιρος θα παθουν και κανενα καλαζαρ
 
  • Wow
Reactions: Mava


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Επισης εχω απορια ποσο μικρη μπορει να ειναι μια μονοκατοικια με αυλη
 
  • Like
Reactions: Berna


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Επισης εχω απορια ποσο μικρη μπορει να ειναι μια μονοκατοικια με αυλη
Η τριχα είναι το θέμα κ όχι ο χώρος.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Για αρκετους μηνες το μωρο ειναι σε κουνια αγκαλια καροτσι πουθενα αλλου αφου λοιπον το προβλημα εινια η τριχα οπως καθαριζατε και πριν θα καθαριζετε και τωρα δεν αλαζει κατι με το μωρο τα σκυλια δεν θα εχουν προσβαση στην κουνια και στο καροτσι.Ισως να προσπαθησετε να μην ανεβαινουν στους καναπεδες.δεν χρειαζεται ανχος αλλωστε το μωρο απο ενα σημειο και μετα θα εινια αγκαλια με τα σκυλια οπωτε ολο αυτο ειναι ασκοπο .ισως καλυτερα μεσα που θα ειναι πιο καθαρα τα ιδια απο οτι εξω.
 
  • Like
Reactions: Berna


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf