Εκπαίδευση φοβικού σκύλου.


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Θα ήθελα να μου πείτε, αν ξέρει κάποιος, τι εκπαίδευση μπορεί να κάνει ένας επαγγελματίας εκπαιδευτής σε έναν φοβικό σκύλο;

Υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστούν οι φοβίες;
Κατά πόσο είναι εφικτό με έναν σκύλο που δύσκολα θα δεχτεί οποιονδήποτε εκτός της αγέλης του, και θα χρειαστεί πολύ χρονο να τον εμπιστευτεί;

Πληροφοριακά, η σκύλα γνωρίζει τις περισσότερες εντολές της βασικής, αλλά φυσικά δεν της εκτελεί σε κατάσταση στρεσαρίσματος.

Το ενδεχόμενο να πάμε σε επαγγελματία το σκεφτόμαστε, απλά θέλω να ενημερωθώ για το τι αποτελέσματα μπορεί να έχει μιας και είναι ιδιάζουσα περίπτωση, όπως και για τον τρόπο που θα χειριστεί ο εκπαιδευτής έναν απρόθυμο σε λιχουδιές, σκύλο.

Ευχαριστώ:)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Από ότι ξέρω οι ασκήσεις υπακοής κ agility βοηθούν πολύ έναν φοβικό σκύλο να νιώσει αυτοπεποίθηση κ πιο άνετα κ με άλλους ανθρώπους κ με άλλα σκυλιά. Επίσης μπορούν σε αυτά να προστεθούν καταστάσεις που να μιμούνται ότι φοβάται η σκυλίτσα. Ετσι "αναισθητοποιείται" στα αρνητικά ερεθίσματα συνδέοντάς τα με κάτι καλό. Τώρα τι θα είναι αυτό αν δεν είναι λιχουδιές... Επαινος? Παιχνίδια?
 


cgri1976

Well-Known Member
καλησπερα και απο εμενα...
το μποξερ που ειχα μετα απο καποιους μηνες παρουσιασε φοβηκοτητα, σε εντονους θορυβους, οταν περνουσε διπλα απο ανθρωπους οι οποιοι καθονταν στον δρομο και ηταν στο υψος του σκυλου, σε μερικα παιδακια, και σε ορισμενους πολυ μελαχρινους ανθρωπους.... της ειχα κανει βασικη εκπαιδευση με εναν επαγγεματια, και μολις τελειωσε η εκπαιδευση τοτε αρχιζε να εχει σημαδια φοβικοτητας...γι αυτο και ειχα ανοιξει τοτε ενα thread με θεμα "χανεται η μαγκια του σκυλου με την βασικη υπακοη;"....ο εκπαιδευτης δεν ηξερε τι να μου πει διοτι εξ αρχης εμενα και συνεχιζω να μενω σε μια γειτονια με θορυβους, αυτοκινητα κτλ κτλ...... τον ειχα ενημερωσει οτι θα ηθελα να την εκπαιδευσω και σωματοφυλακη οταν ερθει η καταλληλη ηλικια και μου ειχε πει οτι αν συνεχιζε να εχει τους φοβους που εχει, θα ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο...δυστυχως δεν προλαβα να το δω διοτι η μικρη "εφυγε"...αλλα απο αυτα που βλεπω στην τηλεοραση, απο αυτα που ακουω, το συμπερασμα μου ειναι οτι η επιτυχια θα ειναι 50 - 50......το ρισκαρεις.....παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες, οπως ο διοκτητης τι δουλεια θα κανει με τον σκυλο, ποσο φοβικο ειναι το σκυλι, ποσο προθυμος ειναι ο εκπαιδευτης να αφιερωσει χρονο, ποσο προθυμος ειναι ο σκυλος....αλλα μην σταθεις μονο σε εναν εκπαιδευτη...δεν γνωριζω αν το σκυλι σου το εχεις αποκτησει απο εκτροφειο, αν ειναι ημιαιμο, καθαροαιμο κτλ κτλ, ετσι ωστε να ρωτησεις τον εκτροφεα σου αν ξερει καποιον εκπαιδευτη με εγγυηση....
αυτα τα λιγα απο εμενα..ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε απογοητευσα....μιλαω παντα απο προσωπικη μου πειρα...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Νομιζω οτι καλυτερα(πιθανα) αποτελεσματα θα εχεις αν θα κανεις εσυ οτι ειναι να κανει ενας εκπαιδευτης δεδομενου οτι το προβλημα της φοβικοτητας χρειαζεται πολυ χρονο και θα επρεπε στην ουσια να "προσλαβεις" τον εκπαιδευτη.
Πιστευω με διαβασμα, συμβουλες, και πολυ προσωπικη παρατηρηση απο την πλευρα σου θα γινει το καλυτερο δυνατο.

Περισσοτερο και απο γνωσεις, χρειαζεται χρονο και υπομονη και αυτα μονο εσυ μπορεις να τα διαθεσεις...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Θα ήθελα να μου πείτε, αν ξέρει κάποιος, τι εκπαίδευση μπορεί να κάνει ένας επαγγελματίας εκπαιδευτής σε έναν φοβικό σκύλο;

Υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστούν οι φοβίες;
Κατά πόσο είναι εφικτό με έναν σκύλο που δύσκολα θα δεχτεί οποιονδήποτε εκτός της αγέλης του, και θα χρειαστεί πολύ χρονο να τον εμπιστευτεί;

Πληροφοριακά, η σκύλα γνωρίζει τις περισσότερες εντολές της βασικής, αλλά φυσικά δεν της εκτελεί σε κατάσταση στρεσαρίσματος.

Το ενδεχόμενο να πάμε σε επαγγελματία το σκεφτόμαστε, απλά θέλω να ενημερωθώ για το τι αποτελέσματα μπορεί να έχει μιας και είναι ιδιάζουσα περίπτωση, όπως και για τον τρόπο που θα χειριστεί ο εκπαιδευτής έναν απρόθυμο σε λιχουδιές, σκύλο.

Ευχαριστώ:)
Τροποι αντιμετωπισης φοβιων υπαρχουν αρκετοι τοσο εκπαιδευτικοι οσο κ ιατρικοι. Το ποσο ομως εχουν επιρρεασει την καθημερινοτητα του εχει να κανει με την ψυχοσυνθεση του σκυλου σου, γεννετικα χαρακτηριστικα κτλπ. Θα σου προτεινα να κανεις μια λιστα με το τι πιστευεις εσυ οτι φοβαται ο σκυλος σου και να δεις εαν πραγματικα υπαρχει λυση για αυτα που πιστευεις. Πολλες φορες οι φοβιες περνουν και απο τους ιδιοκτητες ενισχυοντας την ηδη υπαρχουσα αδυναμη φυση του σκυλου τους.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο σκύλος όταν είναι στρεσαρισμένο δέχεται φαγητό ή το αγνοεί?
Όταν του δώσεις το αγαπημένο του παιχνίδι δέιχνει αδιάφορο?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
η φοβικοτητα πολλες φορες δουλευεται με διορθωση.δεν αφηνεις περιθωριο στο σκυλο να κανει τα δικα του αλλα να ειναι συγκεντρωμενος πανω σου
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους.
Η σκύλα είναι 3-4 χρονών, ημίαιμη, την πήρα από κάποιον που την είχε μόνη της σε ένα χωράφι και έτρωγε ξύλο, όταν κάποια στιγμή την άφησαν χωρίς φαγητό για να πάνε διακοπές.
Δεν έχει κοινωνικοποιηθεί ΠΟΤΕ και με τίποτα, ούτε με θορύβους της πόλης είχε έρθει σε επαφή, ούτε με πολλούς ανθρώπους, ούτε με σκυλιά, (δεν γνωρίζει καν τον τρόπο να "χαιρετήσει" άλλον σκύλο).
Οι πληροφορίες μου είναι αυτές, τώρα το τι ακριβώς συνέβη...

ΙCE,
αυτή την άποψη είχα εξαρχής κι εγώ.
Και αυτό έκανα αυτούς τους 14 μήνες. Όμως από ένα σημείο και μετά θεωρώ πως έχουμε μείνει λίγο στάσιμοι, χωρίς να υπάρχει πρόοδος γεγονός που με προβληματίζει. Μέσα στο σπίτι όλα είναι υπέροχα, το πρόβλημα υπάρχει εκτός.

mildecoy
,
Η λίστα είναι μεγαλη,κάποιες τις έχουμε ήδη ξεπεράσει, κάποιες όχι.
Πλέον η σκύλα, περπατάει με την ουρά τοποθετημένη στο υψηλότερο σημείο,κάτι που για πολύ καιρό δεν έκανε.
Παρ'όλα αυτά άλλοι σκύλοι, άγνωστοι άντρες, ή παρέες που φωνάζουν, όπως και αμάξια-μηχανάκια που κάνουν θόρυβο, την στρεσάρουν πάρα πολύ.
Με τους σκύλους το έχω πάρει απόφαση πως δεν θα αλλάξει κάτι.
Ο μόνος σκύλο που συμπάθησε τελευταία ήταν ένα ροτ εκπαιδευμένο, με πολύ ήπια προσέγγιση στο οποίο πήγαινε κοντά του και καθοταν συνεχώς, γιατί ένιωθε ασφάλεια, και ο σκύλος δεν την ενοχλούσε απλά μυρίζονταν που και που.
Παλεύω πολύ να μην της περνάω τις φοβίες μου, σε πρόσφατη σκυλοβόλτα σε κλειστό μεγάλο χώρο, η σκύλα "ανέβηκε" πολύ όταν και μόνο όταν πείστηκα να τις βγάλω το λουρί, δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι της πέρναγα την ανασφάλεια μου.

BiggBilly,
μόνο αν είναι κανένα ζουμερό σουβλάκι :D
Το αγαπημένο του παιχνίδι είμαστε εμείς, και να όταν στρεσάρεται θα κρυφτεί πίσω μου, αν στρεσαριστεί πολύ θα προσπαθήσει να φύγει.

superman,
με ενδιαφέρει αυτή η αντιμετώπιση.
Πάντα προσπαθώ να την αποσπάω την προσοχή, και συνήθως με επιτυχία, αλλά όχι πάντα.
Διόρθωση μέσω του λουριού ας πούμε;
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
κοιτα μη ξεχνας οτι οι σκυλοι μας κανουν οτι θελουν.λεω οτι ισως σε δουλευει ξερει οτι της περναει και κανει τα δικα της αλλα λεω ισως δε μπορω να το ξερω.
διορθωση μεσω λουριου.το αρχικο σταδιο ειναι κατσε-κοιτα με και καθε φορα που κανει αλλου να κοιταξει διορθωνεις και επιβραβευεις τη σωστη συμπεριφορα.
αλλα επειδη μεσω νετ πολλα λεμε και δε ξερουμε στη πραγματοκοτητα τι παιζει απλα εχετο στο μυαλο σου
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Σοφία,

Μια λύση, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή, θα ήταν, ένας εκπαιδευτής να παρατηρήσει τη Ράνυ σου για κάποιες ώρες, να δει κατά κύριο λόγο πως συμπεριφέρεται, εκτός σπιτιού, όταν τα ερεθίσματα και οι αισθήσεις/αντιδράσεις της είναι στο ζενίθ.
Τότε ίσως να μπορούσε να σου εξηγήσει επακριβώς τι θα μπορούσες να κάνεις και πως να διορθώσεις/δουλέψεις το πρόβλημα...

Αυτό που λέει ο superman, ότι ο σκύλος πρέπει να είναι συγκεντρωμένος σε σένα, είναι τόσο σωστό, όμως δεν είναι και πάντα εφικτό...ή τέλος πάντων εύκολο...
Είναι η επικοινωνία που έχει "χτίσει" ο καθένας με το σκύλο του και πως, μπροστά στο..."χειρότερο" ερέθισμα, με το που μιλήσεις, ότι κι αν συμβαίνει, ο σκύλος να στρέψει την προσοχή του σε σένα και να μην ασχοληθεί με τίποτε άλλο...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ξέρω ότι πολλές φορές με δουλεύει ψιλό γαζί, κυρίως μέσα στο σπίτι.
Γνωρίζω επίσης πως η σκύλα έχει διάθεση να συνεργαστεί μόνο με εμάς, δεν θα εκτελέσει εντολή για κανέναν άλλο, ακόμα κι αν τον ξέρει αρκετά καλά. Αυτό είναι ένα θέμα που με προβληματίζει στην περίπτωση του ευκπαιδευτή.

Εκπαιδευτής μας έχει δει-ζήσει λίγο, την τελευταία φορά που βρεθήκαμε μου είπε πως βλέπει πρόοδο, όταν την ρώτησα αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για τις φοβίες, μου απάντησε με ειλικρίνια πως δεν είναι σίγουρο, απαιτεί πολύ κόπο από εμένα, πράγμα που δεν με απασχολεί διότι έχουμε ιδρώσει ήδη αρκετά, και θέλουμε να συνεχίσουμε να το κάνουμε, γιατί θέλουμε το καλύτερο γι αυτήν.
Η εκπαιδεύτρια δουλεύει το χτίσιμο σκύλου-ιδιοκτήτη, εμείς προσωπικά δεν το έχουμε ανάγκη σε αυτό το επίπεδο τουλάχιστον,
επίσης σου μαθαίνει πως να μάθεις τον σκύλο να εκτελεί εντολές πραγμα που επίσης το κάνουμε ήδη με επιτυχια.
Φυσικά γνωρίζω πως ποτέ δεν θα έχω τον κοινωνικό σκύλο, που θα εκτελεί άψογα ακόμα και χαμός να γίνεται δίπλα,
από την άλλη δεν μπορώ να πιστέψω πως έχουμε κάνει ότι μπορούσαμε, γιατί πάντα υπάρχει το κάτι παραπάνω, κάτι που αγνοούσα , κάτι που έκανα λάθος.
(όπως το θέμα με τα νύχια, που αυτό για εμάς ήταν τεράστια πρόοδος, και από τότε λειτουργούμε ακόμη καλύτερα)
Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν υπάρχει κάποια άλλη εκπαιδευτική μέθοδος, ειδική για τέτοιου είδους σκυλιά,
και δεδομένου ότι έχουμε όρεξη και αγάπη, ίσως μάθαινα σημαντικά πράγματα.

Και επειδη δεν κρύβομαι πίσω από το δαχτυλό μου,
έχω κάνει λάθη, έχω περάσει ανασφάλειες μου στον σκύλο (αναποφευκτο όταν ζεις στο ίδιο σπίτι),έχω κάνει λάθος χειρισμούς, είμαι λίγο ανυπόμονη, αλλά θέλω να δώσω το 100% στον σκύλο,να κάνω ότι καλύτερο.

Από την άλλη πολλές φορές γίνομαι υπερβολική πρώτα εγώ και μετά η Ράνυ, με τις φοβίες της.
Ξέρω ότι "πατάει" πολλές φορές σε αυτό για να της περάσει αυτό που θέλει.
Αυτό είναι λάθος δικό μου, και είμαι ήδη στην διαδικασία διόρθωσης του λάθους.

Επίσης έχω μια ακόμα απορία.
Ένα φοβικό σκύλο πρέπει να τον αντιμετωπίζουμε σαν φοβικό,
ή σαν κανονικό ούτως ώστε να έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση ο σκύλος;
:)
 




DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Εφόσον ο σκύλος σου είναι 3-4 χρονών και έχει περάσει όλα αυτά που περιγράφεις,δεν μπορείς να κάνεις και πολλά!
Σαφώς και με εκπαίδευση μπορείς να δεις βελτίωση αλλά πλήρως ''φυσιολογική'' συμπεριφορά μην περιμένεις να δεις ποτέ.
Δυστυχώς το τρένο της κοινωνικοποίησης έχει περάσει.

Η βασική εκπαίδευση στοχεύει στο να ''δέσεις'' περισσότερο τους δεσμούς μεταξύ σας,κάτι που θα βοηθήσει όσο αφορά την δεκτικότητα απέναντι σου,κάνοντας τον έτσι πιο ευκολοχείριστο.
Αλλά και στο να μάθει να συγκρατεί την ψυχραιμία του σε στρεσογόνες καταστάσεις.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Εγώ ...."ψηφίζω" σαν κανονικό...:)

Θεωρώ πως όταν ένας σκύλος έχει φοβίες και τον αντιμετωπίζεις αντίστοιχα, τις ενισχύεις περισσότερο και ίσως να μην ξεπεραστούν και ποτέ...

Για παράδειγμα, η Ρούνη φοβάται τις βροντές/μπουμπουνητά...
Κάθε που έχει κακοκαιρία ψιλοκλαψουρίζει, έρχεται συνέχεια κοντά μου, τρίβεται...
Δεν της δίνω σημασία...
Κάποια στιγμή καταλαβαίνει ότι δεν τρέχει και τίποτε και πάει στη "γωνιά" της, ήρεμη...
(Πιο παλιά την αγκάλιαζα, προσπαθούσα να την ηρεμήσω, την χάιδευα...Και η κατάστασή της χειροτέρευε..., μέχρι που ανακάλυψα την ...άλλη συμπεριφορά...:p)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Χμμμ,
εγώ καταρχήν δουλεύω χωρίς καθόλου πίεση.
Πέραν αυτού,προσπαθώ να λειτουργώ όπως και με οποιονδήποτε σκύλο,
γιατί οι χειρισμοί που χρησιμοποιούσα αρχικά δεν έκαναν καλό στον σκύλο, δεν λειτουργούσαν ούτε για μένα,
και έχω την εντύπωση πως ήταν λάθος μου.

Οπότε κλείνω στην 2η περίπτωση παρ'όλα αυτά, δεν έχω ξανασυναντήσει τόσο "δύσκολο" σκυλί,
και πάντα αναρωτιέμαι μήπως εγώ κάνω λάθος.

(Φυσικά όταν αποκτήσω την σιγουριά που πρέπει θα μπορω να βοηθήσω περισσότερο τον σκύλο, αλλά είπαμε είμαι.... γυναίκα και έχω ανασφάλειες :p :D )
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σαφώς και με εκπαίδευση μπορείς να δεις βελτίωση αλλά πλήρως ''φυσιολογική'' συμπεριφορά μην περιμένεις να δεις ποτέ.
Δυστυχώς το τρένο της κοινωνικοποίησης έχει περάσει.
To έχω αποδεχτεί πλήρως αυτό.
Περισσότερο θα ήθελα εγώ να μάθω πράγματα που μπορώ να περάσω στο σκυλί.

Ξέρω πως για την παρούσα κατάσταση πρέπει να δουλεύω κάθε μέρα για να μην ξαναπάρει την κάτω βόλτα.
Και σε κάποιες φάσεις που δεν το έκανα ο σκύλος κόντεψε να φτάσει στο σημείο που ήταν την 1η μέρα :(
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Sofouli επειδή και εγώ που και που διακρίνω δείγματα φοβικότητας , θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να ενθαρρύνεις κάθε κίνηση πρωτοβουλίας του σκύλου , να μην τον πιέζεις και αν αντιμετωπίζει φοβία σε κάτι να περνάς απο δίπλα σαν να είναι κάτι φυσιολογικό και να του μιλάς με ήρεμο και σταθερό τόνο(οχι παρηγοριτικό ) . Δες τι του αρέσει περισσότερο (παιχνίδι , φαι) και χρησιμοποίησέ το . Εγώ για να τον κάνω να εμπιστεύεται τα παιδάκια , είχα φέρει μια μπάλα και βρήκα 5 σχετικά ήρεμα παιδιά και αρχίζαμε να παίζουμε μπάλα όλοι μαζί . Τελικά , ο Ιβάν τους άφησε να τον χαιδέψουν και άρχισε να επανακτά την εμπιστοσύνη του . Βέβαια , η περίπτωση η δικιά μου είναι διαφορετική γιατί τώρα είναι 12 μηνών και ακόμα αναπλάθεται ο χαρακτήρας του , αλλά πιστεύω πως θα τα πάει μια χαρά το σκυλάκι !
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Για διόρθωση δεν ξέρω, δεν το έχω προσπαθήσει και γενικά με την διόρθωση νομίζω περισσότερο θα μάθει να κρύβει το φόβο της παρά το να το ξεπεράσει.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
οταν ο σκυλος σου περναει τις φοβιες μερα με τη μερα,του εχεις δωσει το περιοθωριο να εκμεταλευεται μια κατασταση ειτε γιατι φοβαται ειτε γιατι δε γουσταρει κ το εκμεταλευεται.η διορθωση βοηθα στο να επικεντρωθει πανω σου ο σκυλος κ να μην τον απασχολει τι γινεται τριγυρω
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
οταν ο σκυλος σου περναει τις φοβιες μερα με τη μερα,του εχεις δωσει το περιοθωριο να εκμεταλευεται μια κατασταση ειτε γιατι φοβαται ειτε γιατι δε γουσταρει κ το εκμεταλευεται.η διορθωση βοηθα στο να επικεντρωθει πανω σου ο σκυλος κ να μην τον απασχολει τι γινεται τριγυρω
Με την υπογραμμισμένη φράση δεν μου δίνεις περιθώρια να διαφωνήσω για την χρήση διόρθωσης.

Αυτό που έχω ιδανικό είναι να ανεβεί η αυτοπεποίθηση του. Για παράδειγμα ένας σκύλος που αφήνει μανίκη όταν τον προκαλεί ο ερεθιστής είναι προτιμότερο να αποδυναμώσουμε την εικόνα του ερεθιστή παρά να διορθώσουμε το σκύλο. Αλλά όπως έγραψα πριν έχεις δίκιο ότι σκύλος ο οποίος έχει καθιερώση την συγκεκριμένη νοοτροπία φόβου πρέπει να μάθει πρώτα να "ξεκολλά".
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981