Εκπαίδευση


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Αυτο που θα θελα εγω να μαθω ειναι ποσα μαθηματα εχετε κανει με τον τωρινο εκπαιδευτη και αν εχει αλλαξει κατι, ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο. Ο τωρινος εκπαιδευτης δεν σου προτεινε κατι για το γαυγισμα?
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
44
Αυτο που θα θελα εγω να μαθω ειναι ποσα μαθηματα εχετε κανει με τον τωρινο εκπαιδευτη και αν εχει αλλαξει κατι, ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο. Ο τωρινος εκπαιδευτης δεν σου προτεινε κατι για το γαυγισμα?
Σε ευχαριστώ για την προταση που έκανες σχετικά με το γαυγισμα.Έχουμε κάνει γυρω στα 8 μαθήματα και δουλευουμε στα περισσοτερα την βόλτα που είναι ένα πολυ σημαντικό κομμάτι. Είναι αρκετά αυτά που πρεπει να δουλέψουμε με το σκυλο και η γνώμη της είναι να τα παμε λίγο ιεραρχικά. Επίσης θα έπρεπε να ακουει το σκυλί μας όταν του λεμε ΜΗ ώστε να σταματάει να γαβγίζει αλλά όπως έχω αναφέρει σε όλα τα παραπάνω δεν μας ακουει ιδιαίτερα. Αν αναρωτιέσαι γιατί ρωτάω στο forum για το γαυγισμα ενώ έχω μια εκπαιδευτρια θα σου πω ότι έχω πολλούς ενδοιασμούς ως προς αποτέλεσμα γιατί έχουμε καεί από προηγούμενες εκπαιδεύσεις.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επίσης θα έπρεπε να ακουει το σκυλί μας όταν του λεμε ΜΗ ώστε να σταματάει να γαβγίζει
μμμμ...κι εμας έχει αρχίσει και γαυγίζει περισσότερο όταν είναι σπίτι. Με ενοχλεί όταν είναι πχ στις 7 το πρωϊ που βλέπει τις γάτες στον κήπο και αφηνιάζει ή μετά τις 11 το βράδυ που κάτι μπορεί να ακούει. Σταματάει μονο όταν πάω δίπλα της, της πω μη και κάτσω να τη χαϊδέψω. Γενικά δεν θέλω να ανησυχεί τη γειτονιά αλλά ούτε και να το ευνουχίσω το σκυλί..Όταν λείπουμε μέσα στη μέρα δεν ξέρω τι κάνει είναι η αλήθεια..νομίζω όμως ότι φωνάζει περισσότερο όταν είμαστε σπίτι. Σαν να θέλει να προειδοποιήσει..
 


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
44
Σίγουρα βγάζουν και ένστικτα φυλαξης και γαβγίζουν. Εμένα ότι ώρα και να ακουσει άλλο σκυλο να γαβγίζει θα γαβγισει
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Επίσης θα έπρεπε να ακουει το σκυλί μας όταν του λεμε ΜΗ ώστε να σταματάει να γαβγίζει αλλά όπως έχω αναφέρει σε όλα τα παραπάνω δεν μας ακουει ιδιαίτερα.
Ναι… Αυτό το θέμα του γαβγίσματος είναι αρκετά δύσκολο είναι η αλήθεια… Και ακόμη πιο δύσκολο αν στην βόλτα αδιαφορεί για λιχουδιές ή δεν τις βλέπει ως κάτι motivating. Επιβραβεύεις πιο πολύ από όσο διορθώνεις, κανείς και τα δυο σε ίδιο βαθμό ή διορθώνεις πιο πολύ από όσο επιβραβεύεις; Γιατί πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία… Εγώ διόρθωνα πιο πολύ από ότι επιβράβευα, αφού λιχουδιές δεν δεχόταν… Και αυτό προφανώς με το κοφτό «Μη» δεν λειτούργησε, ίσα ίσα γαβγίζει πιο δυνατά για να μην με ακούει :LOL: Είδα πρόσφατα μερικά βίντεο σχετικά με το πως μπορείς να βοηθήσεις τον σκύλο σου να αφήσει πίσω μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά και να υιοθετήσει την επιθυμητή. Π.χ. πες ότι ο σκύλος σου έχει αντιδραστικότητα στην όψη άλλων σκύλων λόγω φόβου (για να τα απομακρύνει δηλαδή επειδή βρίσκεται στο λουρί και νιώθει περιορισμένος και ευάλωτος). Όταν αρχίσει να γαβγίζει σταματάς και περιμένεις. Όταν σταματήσει το γάβγισμα η επιβράβευση του είναι να μετακινηθείτε μακριά από τον άλλον σκύλο. Έτσι σιγά σιγά θα αρχίσει να το ελαττώνει επειδή θα ξέρει ότι ο μόνος τρόπος να μετακινηθεί μακριά από τον άλλον σκύλο είναι να μην γαβγίζει και αντιδράσει. Με το πρώτο γάβγισμα σταματάς, δεν αφήνεις περιθώριο. Αυτό εννοείται είναι καλύτερο να το δοκιμάσεις με έναν φίλο ο οποίος θα είναι πρόθυμος να κάτσει ακίνητος και εκείνος με τον δικό του γιατί αν το δοκιμάσεις με δεσποζόμενους σκύλους στον δρόμο και ο δικός σου γαβγίζει και ο άλλος απομακρύνεται τότε δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι το γάβγισμα λειτουργεί σαν απωθητικό. Παρομοίως αν ο σκύλος σου γαβγίζει και κάνει σαν τρελός λόγω του ότι θέλει να παίξει με άλλα σκυλάκια τότε περιμένεις μέχρι να ηρεμήσει και τον μετακινείς κοντά στον άλλον σκύλο. Εγώ θα το εφαρμόσω στην Άρυα που έχει την πρώτη περίπτωση (σε πολύ άσχημο βαθμό) και μπορώ να σε ενημερώσω για την αποτελεσματικότητά του… Αν γαβγίζει επειδή είναι ενθουσιασμένος που βγαίνει έξω τότε πάλι σταματάς και περιμένεις. Αυτό συνέχεια, θα αρχίσει να το πιάνει…
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Επίσης θα έπρεπε να ακουει το σκυλί μας όταν του λεμε ΜΗ ώστε να σταματάει να γαβγίζει
οχι, δεν θα επρεπε, και δεν προκειται ποτε να γινει αυτο
οταν ενα σκυλι εχει ηδη ενα ερεθισμα που του προκαλει ενταση η χαρα και γαυγιζει, εαν εμεις του φωναζουμε η του μιλαμε με εντονο τονο θελοντας να το κανουμε να σταματησει, αυτο θα γαυγιζει περισσοτερο. δεν εχει κανενα απολυτως νοημα το "μη" η οι φωνες, πολυ απλα γιατι ο σκυλος σκεφτεται "ωραια, τωρα και οι δυο γαυγιζουμε!". προτεινω να κανετε αυτο που ειπε ο leonthedog. το ζητημα ειναι να μαθει να αγνωει τα αλλα σκυλια, ξεροντας πως μονο ετσι θα παρει λιχουδιες, χαδια, παιχνιδια.
 
  • Like
Reactions: Leonthedog


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
το ζητημα ειναι να μαθει να αγνωει τα αλλα σκυλια, ξεροντας πως μονο ετσι θα παρει λιχουδιες, χαδια, παιχνιδια.
Ή με άλλα λόγια να μην νιώθει την ανάγκη να αντιδράσει. Να φτάσει το σημείο δηλαδή να νιώθει άνετα με την παρουσία τους διότι αυτή και μόνο του επιφέρει καλά πράγματα.
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Θα συμφωνησω κι εγω με τον TheBestBoi. Γενικα πιστευω οτι οταν δεν μπορεις να προλαβεις το γαυγισμα το καλυτερο ειναι να το αγνοησεις. Δε ξερεις τι σημαινει το "μη" για το σκυλο σου. Απο οτι εχω καταλαβει δεν εχει πολλη σημασια αν θα πεις μια λεξη κοφτα και δυνατα για τιμωρια η αν θα την πεις ενθαρρυντικα για επιβραυβευση.
 




Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
Επισης, η εκπαιδευση της βολτας κατα τη γνωμη μου γινεται με λιχουδιες και σταδιακα. Δηλαδη, πρωτα μαθαινεις στον σκυλο να μην τραβαει στο λουρι μεστο σπιτι. Μετα του το μαθαινεις σε εναν εξωτερικο χωρο με λιγα "distractions" για τον σκυλο κλπ. Υπαρχουν απειρα βιντεο που πραγματευονται αυτο το θεμα. Επισης, σημαντικο ειναι ο σκυλος να βγαινει μετα απο εσενα. Μπορει βεβαια να σε βοηθησει και το εκπαιδευτικο περιστομιο. Αλλα αμα καταλαβα καλα το δοκιμασατε χωρις αποτελεσμα?
 


Leonthedog

Well-Known Member
18 Απριλίου 2021
56
19
25
μμμμ...κι εμας έχει αρχίσει και γαυγίζει περισσότερο όταν είναι σπίτι. Με ενοχλεί όταν είναι πχ στις 7 το πρωϊ που βλέπει τις γάτες στον κήπο και αφηνιάζει ή μετά τις 11 το βράδυ που κάτι μπορεί να ακούει. Σταματάει μονο όταν πάω δίπλα της, της πω μη και κάτσω να τη χαϊδέψω. Γενικά δεν θέλω να ανησυχεί τη γειτονιά αλλά ούτε και να το ευνουχίσω το σκυλί..Όταν λείπουμε μέσα στη μέρα δεν ξέρω τι κάνει είναι η αλήθεια..νομίζω όμως ότι φωνάζει περισσότερο όταν είμαστε σπίτι. Σαν να θέλει να προειδοποιήσει..
Προσωπικα δε το θεωρω αυτο και πολυ καλη λυση γιατι ο σκυλος μπορει να κακομαθει. Δηλαδη να καταλαβει οτι ετσι κερδιζει την προσοχη σας και να γαυγιζει συχνοτερα. Το καλυτερο θεωρω θα ηταν για μια βδομαδα να την αφηνατε να γαυγισει μεχρι να σταματησει απο μονη της. Μετα θελω να ελπιζω πως θα συνειδητοποιησει οτι αυτο που κανει ειναι ανωφελο και θα σταματησει. Θα μπορουσατε επισης ειτε ,αν υπαρχει η δυνατοτητα, να μην μπορει να βλεπει στον κηπο τις ωρες κοινης ησυχιας, ειτε καθε φορα που βλεπει μια γατα αμεσως την ιδια στιγμη να της αποσπατε την προσοχη και να την κατευθυνετε σε αλλο χωρο (δε ξερω βεβαια αν η τελευταια λυση ειναι πολυ αποτελεσματικη).
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
44
Ναι… Αυτό το θέμα του γαβγίσματος είναι αρκετά δύσκολο είναι η αλήθεια… Και ακόμη πιο δύσκολο αν στην βόλτα αδιαφορεί για λιχουδιές ή δεν τις βλέπει ως κάτι motivating. Επιβραβεύεις πιο πολύ από όσο διορθώνεις, κανείς και τα δυο σε ίδιο βαθμό ή διορθώνεις πιο πολύ από όσο επιβραβεύεις; Γιατί πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία… Εγώ διόρθωνα πιο πολύ από ότι επιβράβευα, αφού λιχουδιές δεν δεχόταν… Και αυτό προφανώς με το κοφτό «Μη» δεν λειτούργησε, ίσα ίσα γαβγίζει πιο δυνατά για να μην με ακούει :LOL: Είδα πρόσφατα μερικά βίντεο σχετικά με το πως μπορείς να βοηθήσεις τον σκύλο σου να αφήσει πίσω μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά και να υιοθετήσει την επιθυμητή. Π.χ. πες ότι ο σκύλος σου έχει αντιδραστικότητα στην όψη άλλων σκύλων λόγω φόβου (για να τα απομακρύνει δηλαδή επειδή βρίσκεται στο λουρί και νιώθει περιορισμένος και ευάλωτος). Όταν αρχίσει να γαβγίζει σταματάς και περιμένεις. Όταν σταματήσει το γάβγισμα η επιβράβευση του είναι να μετακινηθείτε μακριά από τον άλλον σκύλο. Έτσι σιγά σιγά θα αρχίσει να το ελαττώνει επειδή θα ξέρει ότι ο μόνος τρόπος να μετακινηθεί μακριά από τον άλλον σκύλο είναι να μην γαβγίζει και αντιδράσει. Με το πρώτο γάβγισμα σταματάς, δεν αφήνεις περιθώριο. Αυτό εννοείται είναι καλύτερο να το δοκιμάσεις με έναν φίλο ο οποίος θα είναι πρόθυμος να κάτσει ακίνητος και εκείνος με τον δικό του γιατί αν το δοκιμάσεις με δεσποζόμενους σκύλους στον δρόμο και ο δικός σου γαβγίζει και ο άλλος απομακρύνεται τότε δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι το γάβγισμα λειτουργεί σαν απωθητικό. Παρομοίως αν ο σκύλος σου γαβγίζει και κάνει σαν τρελός λόγω του ότι θέλει να παίξει με άλλα σκυλάκια τότε περιμένεις μέχρι να ηρεμήσει και τον μετακινείς κοντά στον άλλον σκύλο. Εγώ θα το εφαρμόσω στην Άρυα που έχει την πρώτη περίπτωση (σε πολύ άσχημο βαθμό) και μπορώ να σε ενημερώσω για την αποτελεσματικότητά του… Αν γαβγίζει επειδή είναι ενθουσιασμένος που βγαίνει έξω τότε πάλι σταματάς και περιμένεις. Αυτό συνέχεια, θα αρχίσει να το πιάνει…
Που είδες αυτά τα video;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3