Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Εχεις επικοινωνία;
Τα έχετε συζητήσει όλα αυτά;

Είχα επικοινωνήσει ένα μήνα αφότου ξεκινήσαμε να παρατηρούμε τα έντονα θέματα συμπεριφοράς της και του είπα ότι ξεκινήσαμε εκπαίδευση.

Η απάντηση του για το συμπεριφορικό ήταν ότι κάναμε εμείς κάτι λάθος, ότι αν έρθει αυτος Θεσσαλονίκη θα τη "στρώσει" σε δύο ώρες κι ότι δεν χρειάζεται εκπαίδευση.

Όσο για τα θέματα υγείας είπε ότι μένει έκπληκτος γιατί κανένα από τα αδέρφια της δεν έχει κάτι.

Γενικά είναι αμυντικός, απόλυτος κ αρκετά παλαιάς κοπής -προφανώς και λόγω ηλικίας αφού είναι 70 χρόνων ο άνθρωπος- κι από ότι καταλαβαίνω αρκετά fan της alpha training προσέγγισης με ότι κι αν σημαίνει αυτό.
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Προβληματιζόμαστε και ψαχνόμαστε συστηματικά, σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο, που τα βρίσκει τελικά σκούρα όπως σίγουρα κι εμείς, αλλά δεν δίνει και τόση σημασία.
Τι εννοείς Βίρνα, δεν διαβάζει όλος ο κόσμος επιστημονικές έρευνες για το εκάστοτε συμπεριφορικό, διατροφικό ή/και ιατρικό πρόβλημα του σκύλου του;;;; Πέφτω απ'τα σύννεφα!

(Το τι γέλιο έχουν ρίξει οι υπερηχολογοι μαζί μου τους τελευταίους μήνες θύμησέ μου να σου πω καμία φορά, σε λίγο θα τους ζητήσω βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίων )


να συνεχίσεις να ασχολείσαι με απλότητα και σταθερότητα, πάνω στην εκπαίδευση που θέλεις για την μικρη φωνακλού. Να διδάσκεις, να επιβραβεύεις και να διορθώνεις. Non stop. Να έχεις πάνω απ' όλα καλή σχέση με το σκυλάκι σου. Να είσαι και αυστηρή όπου χρειάζεται. Ακόμη κι αν απογοητεύεσαι και δεν βλέπεις σήμερα το αποτέλεσμα που θα ήθελες, πιστεύω ότι μετά από καιρό, ένα ωραίο πρωί θα κάνεις παύση και θα πεις "Ωπα...τι έγινε τώρα; Πως έφτιαξαν έτσι τα πράγματα, στα καλά καθούμενα;!!!" Δεν θα είναι όμως στα καλά καθούμενα. Θα είναι μετά από σωστή και συστηματική δουλειά, σε βάθος χρόνου.
♥♥♥♥

Έλα πες στον/η Μουσση. Τον κοιτάς τον #1 ταραξία κ σκας από περηφάνια, πες αλήθεια. (Όχι πάντα, καμία φορά ακόμα θες να τον καρυδωσεις.) Και θα ρθει κ για σένα Μουσση αυτή η μέρα.
Γιατί εγώ αν για ένα πράγμα θα ήθελα να με καταλάβαινε είναι για να καταλάβει πόσο περήφανη είναι για πάρτη του. Νταξ, καμία φορά αναρωτιέμαι μήπως απλά έχω ρίξει τον πήχη πολύ χαμηλά :ROFLMAO: Αλλά είναι το καλύτερο σκυλί του κόσμου, δεν αλλάζω γνώμη (συνήθως, εξαρτάται πώς πήγε η εκάστοτε βόλτα )
 
  • Haha
  • Love
Reactions: mareco and Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Τι εννοείς Βίρνα, δεν διαβάζει όλος ο κόσμος επιστημονικές έρευνες για το εκάστοτε συμπεριφορικό, διατροφικό ή/και ιατρικό πρόβλημα του σκύλου του;;;; Πέφτω απ'τα σύννεφα!

(Το τι γέλιο έχουν ρίξει οι υπερηχολογοι μαζί μου τους τελευταίους μήνες θύμησέ μου να σου πω καμία φορά, σε λίγο θα τους ζητήσω βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίων )




♥♥♥♥

Έλα πες στον/η Μουσση. Τον κοιτάς τον #1 ταραξία κ σκας από περηφάνια, πες αλήθεια. (Όχι πάντα, καμία φορά ακόμα θες να τον καρυδωσεις.) Και θα ρθει κ για σένα Μουσση αυτή η μέρα.
Γιατί εγώ αν για ένα πράγμα θα ήθελα να με καταλάβαινε είναι για να καταλάβει πόσο περήφανη είναι για πάρτη του. Νταξ, καμία φορά αναρωτιέμαι μήπως απλά έχω ρίξει τον πήχη πολύ χαμηλά :ROFLMAO: Αλλά είναι το καλύτερο σκυλί του κόσμου, δεν αλλάζω γνώμη (συνήθως, εξαρτάται πώς πήγε η εκάστοτε βόλτα )
Θέλω συχνά να την καρυδώσω.... χαχαχαχα
Αλλά μετά την κοιτάω και της λέω μωρή ρουφιάνα τι πουτανίστικα ματάκια είναι αυτά :sneaky: :love:


Να έρθει αυτή η μέρα λοιπόν... για αυτή παλεύουμε! Για την ημέρα, για μας,για τη Μούση ρε γαμώτο!:LOL:
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Kαλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα - ήρεμη κι απολαυστική εύχομαι :)

Που λέτε, σήμερα σαν να είδα λίγο φως ξανά και είπα να το μοιραστώ - τι κι αν οι πιο έμπειροι σκυλογονείς με δουλέψετε :LOL:

Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερη ανάρτηση η Μουση δεν είναι απλά reactive έξω στη βόλτα, αλλά δυστυχώς μετά τους πρώτους 6 μήνες -από το καλοκαίρι και μετά δηλ.- εμφάνισε τρομερή ευαισθησία/φοβία με ήχους απέξω. Σε οποιονδήποτε ήχο -ειδικά αυτούς που υποδήλωναν "κόσμος έξω από το σπίτι μου" - πάθαινε παράκρουση τρέχοντας στην πόρτα να υπερασπιστεί τον εαυτό της και τη μαμά της από τα μοχθηρά τέρατα... Εδ'ω να σας πω ότι μένουμε σε χαμηλό πρώτο -άρα ακούγονται τα πάντα απέξω- ενώ η πόρταμας είναι δίπλα στο ασανσέρ με την περατζάδα απέξωνα είναι ατελειώτη!

Γενικά από το καλοκαίρι έχουμε σημειώσει αρκετή πρόοδο καθώς το management δίνει και παίρνει. Μόλις ακουστεί ήχος που την κάνει trigger "τσουπ! εμφανίζεται φαγητό!". Εχω γίνει η τρελή που ακούει τα πάντα θέλω να σας πω...

Τις τελευταίες εβδομάδες παρατηρούσα συνεχώς πρόοδο. Πχ το αμέσως εκκωφαντικό συνεχόμενο γαύγισμα αντικαταστάθηκε από ένα "γαβ" μόνο. Το γαβ, έγινεχαμηλό γρύλισμα ή ένα απλό woof ή και τίποτα ναι!

Το "έμφανίζεται φαγητό" δεν γίνεται τυχαία. Εμφανίζεται πάντα στο κρεβάτι της. Στο μυαλό μου είχα να φτάσουμε σε ένα σημείο που όταν ακούει τους θορύβους να πηγαίνει στο κρεβάτι - αφού εκεί συμβαίνει το καλό το πράγμα και γενικά δουλεύω το συγκεκριμένο σημείο ως "θέση ηρεμίας".

Από χθες όποτε ακούει θορύβους που συνήθως την οδηγούσαν σε γαύγισμα, αυτή τρέχει στο κρεβάτι και με κοιτάζει.

Δεν ξέρω αν εσείς το βλέπετε βλακεία, αλλά εγω΄συνειδητοποιώ ότι χάρη σε όλο αυτό έχει μειωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ το γαύγισμα στο σπίτι μας!


* το γιορτάζω μόνη *
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Από χθες όποτε ακούει θορύβους που συνήθως την οδηγούσαν σε γαύγισμα, αυτή τρέχει στο κρεβάτι και με κοιτάζει.

Δεν ξέρω αν εσείς το βλέπετε βλακεία, αλλά εγω΄συνειδητοποιώ ότι χάρη σε όλο αυτό έχει μειωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ το γαύγισμα στο σπίτι μας!


* το γιορτάζω μόνη *
Εχεις ακούσει...όσα ξέρει ο νοικοκύρης (που δίνει την σημασία που πρέπει) δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος;
Μπράβο σου! Λίγο λίγο θα βρεις τους τρόπους. Οσο πιο συστηματικά, τόσο πιο σύντομα. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, θα το ξαναπώ. Παρατήρηση, διόρθωση/επιβράβευση, επιμονή και υπομονή.

Για τα λοιπά που περιγράφεις, ελπίζω να μην νοιώθεις μόνη. Αυτό με την είσοδο/πόρτα/κουδούνι/ασανσέρ/ανάσα γενικά...κάντο ήχο...επί 3 και πολλαπλάσιων ντεσιμπέλ λόγω αγέλης βασικά αλλά και κιλών. Και κάντο κι άλλον ήχο και ταραχή, όταν επαναλαμβάνεται και στο αμάξι. Χάπια. Πολλά χάπια.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Εχεις ακούσει...όσα ξέρει ο νοικοκύρης (που δίνει την σημασία που πρέπει) δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος;
Μπράβο σου! Λίγο λίγο θα βρεις τους τρόπους. Οσο πιο συστηματικά, τόσο πιο σύντομα. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, θα το ξαναπώ. Παρατήρηση, διόρθωση/επιβράβευση, επιμονή και υπομονή.

Για τα λοιπά που περιγράφεις, ελπίζω να μην νοιώθεις μόνη. Αυτό με την είσοδο/πόρτα/κουδούνι/ασανσέρ/ανάσα γενικά...κάντο ήχο...επί 3 και πολλαπλάσιων ντεσιμπέλ λόγω αγέλης βασικά αλλά και κιλών. Και κάντο κι άλλον ήχο και ταραχή, όταν επαναλαμβάνεται και στο αμάξι. Χάπια. Πολλά χάπια.
Φρίκαρα μόνο στην εικόνα... να ξέρεις!
Δύσκολο @mareco όσο κι αν τo διακωμωδούμε, εκτός κι αν συνηθίζεται μετά από ένα σημείο... δεν ξ'ερω! Οι γείτονες τι κάνουν; χαχαχα Παίρνουν κι αυτοί χάπια;


Για μένα είναι σημαντικό να το διαχειριστώ και να το μειώσω όσο μπορώ. Αρχικά γιατί είναι συνέχεια του reactivity έξω. Όση ένταση έχει μέσα στο σπίτι, τόσο τη φέρνει έξω από όσο έχω παρατηρήσει αλλά και το αντίστροφο. Ενώ, επειδή εργάζομαι από το σπίτι με online συνεδριες (είμαι οργανωσιακή ψυχολόγος) είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο να έχω ένα σκυλάκι που διαολίζεται κ τρέχει πάνω κάτω γαυγίζοντας ασταμάτητα σε κάθε ήχο.

Βέβαια για αυτό όταν έχω ραντεβού είναι στο crate, το οποίο θα ήθελα να είναι αλλιώς, αλλά αφού προς το παρόν δεν δουλεύει κάτι άλλο και είναι εκείνη οκ μέσα στο crate της και κοιμάται, η λύση αυτή είναι μία χαρά!
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αλλαξε το ζώο και την θέση του tape. Γύρω από το στόμα :ROFLMAO:

View attachment 76158

Άλλαξε την ταινία για το στόμα με υγρή κόλλα υψηλής αντοχής να είμαστε σίγουροι! :LOL: :LOL:

310533766_801395930977585_6538798702068561882_n.jpg

Υ.Γ. ό,τι κι αν κάνω πρέπει να την κολλήσω μακριά από παράθυρα γιατί το μικρό τέρας θα βρει να ανέβει (και να γκρεμοτσακιστεί από) παντού προκειμένου να παρακολουθήσει τα μοχθηρά τέρατα να περνούν έξω από το σπίτι της και φυσικά να εξασκήσει τη γαυγιστική της κορώνα!
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Aliki V. and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.234
7.775
Αλλαξε το ζώο και την θέση του tape. Γύρω από το στόμα :ROFLMAO:

View attachment 76158
πολυ καλη ιδεα, ακριβως ετσι ειμαι, ο μικρος τζιντζερ πεταει πανω απο το κεφαλι μου και σκαει στο γραφειο, κατα μεσο ορο 200 φορες την ημερα! Κανω δωρεαν βαρακια!


@Moussie τυχαίνει να εχω και εγω εναν πολυ ομιλητικο σκύλο , ευτυχως αντιδρα κυρίως με συγκεγκριμενους αρσενικους οχθρους αλλα αντιδρα πολυ εντονα και εχει φωνη βροντερη διαπεραστικη. Ακουγεται περιπου απο 2-3 τετραγωνα μακρια , το εχω τσεκαρει!
Επίσης οταν γαυγιζει στο δρόμο ξεκινάνε οι συναγερμοι απο τα μηχανάκια γύρω μας. :LOL:

Εαν εχω ανοιχτα οταν περασουν θελει να πηδηξει απο κατω γι αυτο εχω βαλει καλαμωτη πλαστικη ανθεκτικη ως το 1,40. Την προηγουμενη την εσπασε προσπαθωντας να πηδηξει κατω.
Πλεον ξερω τι ακριβως ωρες περνανε οι μοχθηροι εχθροι και τον εχω εσωκλειστο, φροντιζω επίσης να ειναι ολα κλειστα τζαμια, παντζουρια τις ωρες κοινης ησυχιας κτλ,. Το κουδουνι το κατω το ξεσύνδεσα απο το ρευμα γιατι χτυπαγαν πλασιε και ασχετοι συνεχως ολη μέρα, λογω σημείου, και σωθηκα και απο αυτους. Εβγαλα και τη συσκευη τηλεφωνου και γλιτωσα απο την ελπεντισον/οτε/προσφορες/τηλεμαρκξετινγκ εκτος το γκρεμλιν, γιατι ηταν χειροτεροι απο το γκρεμλιν.

Ολα αυτα δεν ειναι λύσεις, τα λεω για αστειο και παρηγορια απλα :cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Κι εγώ χοντρά χοντρά, κάπως έτσι πορεύομαι.
Προσπαθώ να μην έχουν οπτική κυρίως επαφή και ξεσηκώνονται.
Και εννοείται μπαλκονόπορτες κλειστές. Δεν γίνεται αλλιώς.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Kαλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα - ήρεμη κι απολαυστική εύχομαι :)

Που λέτε, σήμερα σαν να είδα λίγο φως ξανά και είπα να το μοιραστώ - τι κι αν οι πιο έμπειροι σκυλογονείς με δουλέψετε :LOL:

Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερη ανάρτηση η Μουση δεν είναι απλά reactive έξω στη βόλτα, αλλά δυστυχώς μετά τους πρώτους 6 μήνες -από το καλοκαίρι και μετά δηλ.- εμφάνισε τρομερή ευαισθησία/φοβία με ήχους απέξω. Σε οποιονδήποτε ήχο -ειδικά αυτούς που υποδήλωναν "κόσμος έξω από το σπίτι μου" - πάθαινε παράκρουση τρέχοντας στην πόρτα να υπερασπιστεί τον εαυτό της και τη μαμά της από τα μοχθηρά τέρατα... Εδ'ω να σας πω ότι μένουμε σε χαμηλό πρώτο -άρα ακούγονται τα πάντα απέξω- ενώ η πόρταμας είναι δίπλα στο ασανσέρ με την περατζάδα απέξωνα είναι ατελειώτη!

Γενικά από το καλοκαίρι έχουμε σημειώσει αρκετή πρόοδο καθώς το management δίνει και παίρνει. Μόλις ακουστεί ήχος που την κάνει trigger "τσουπ! εμφανίζεται φαγητό!". Εχω γίνει η τρελή που ακούει τα πάντα θέλω να σας πω...

Τις τελευταίες εβδομάδες παρατηρούσα συνεχώς πρόοδο. Πχ το αμέσως εκκωφαντικό συνεχόμενο γαύγισμα αντικαταστάθηκε από ένα "γαβ" μόνο. Το γαβ, έγινεχαμηλό γρύλισμα ή ένα απλό woof ή και τίποτα ναι!

Το "έμφανίζεται φαγητό" δεν γίνεται τυχαία. Εμφανίζεται πάντα στο κρεβάτι της. Στο μυαλό μου είχα να φτάσουμε σε ένα σημείο που όταν ακούει τους θορύβους να πηγαίνει στο κρεβάτι - αφού εκεί συμβαίνει το καλό το πράγμα και γενικά δουλεύω το συγκεκριμένο σημείο ως "θέση ηρεμίας".

Από χθες όποτε ακούει θορύβους που συνήθως την οδηγούσαν σε γαύγισμα, αυτή τρέχει στο κρεβάτι και με κοιτάζει.

Δεν ξέρω αν εσείς το βλέπετε βλακεία, αλλά εγω΄συνειδητοποιώ ότι χάρη σε όλο αυτό έχει μειωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ το γαύγισμα στο σπίτι μας!


* το γιορτάζω μόνη *
Ωραίο αυτό, θα το προτείνω στα κουμπάρια μου, γιατί έχουν αυτό το θεματάκι. Πιο λάιτ από αυτό που περιγράφετε, αλλά έχω δει τη μικρή τους να ταράζεται το είναι της κ να κλαίει όταν τύχει να'ναι δίπλα της κ να αρχίζει το γαύγισμα μες στα αυτιά της.
 
  • Love
Reactions: Moussie


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Λοιπόν, το σκέφτηκα πάρα πολύ πριν πω και εγώ τη γνώμη μου και καταλήγω ότι μάλλον είσαι εγώ πριν 5 χρόνια. Τότε που το τερατακι μου ήταν ενός έτους και είχαμε ακριβώς τα ίδια προβλήματα συμπεριφοράς συν τα γαστρεντερικά του.

Πιθανολογω ότι τα σκυλιά μας είναι από τον ίδιο εκτροφέα και σίγουρα έχουν κοινούς προγόνους. Και είμαι σίγουρη ότι και το μόνιμο στρες που έχουν αλλά και τα περισσότερα προβλήματα που παρουσιάζουν οφείλονται στα γονίδια τους . Επίσης, όταν συζήτησα μαζί του θα τα θέματα που αντιμετωπίζουμε έλαβα ακριβώς την ίδια απάντηση. Όσο για τα θέματα υγείας εγώ λέει τα προκαλεσα ...

Και τώρα στη θετική πλευρά, με τον καιρό και με πολύ προσπαθεια και επιμονή μπορώ να πω ότι όλα τα προβλήματα έχουν βελτιωθεί σε σημαντικό βαθμό. Ένα θα σου πω σκέψου ότι ο σκύλος έρχεται παντού μαζί μας, σε καφέ, εστιατόρια ακόμα και ξενοδοχεία με ελάχιστα έως καθόλου προβλήματα. Οπότε και για εσάς υπάρχει φως στο τούνελ, ίσως όχι σήμερα ούτε αύριο αλλά κάποια στιγμή.

Τώρα στο κομμάτι της εκπαίδευσης δεν μπορώ να σε συμβουλέψω γιατί δεν είμαι εκπαιδεύτρια αλλά μπορώ να σου πω τι βοήθησε εμάς μέσα και έξω από το σπίτι. Αρχικά, αποδέχθηκα το γεγονός ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει τελείως να γαβγίζει γιατί είναι σκύλος και είναι αυτός που είναι. Αυτή τη στιγμή γαβγίζει όταν χτυπάει το κουδούνι και το θυροτηλεφωνο και αυτό είναι οκ εφόσον πάει στη θέση του και τον μπουκωνω λιχουδιές εφόσον δεν γαβγίζει. Επίσης αλλά τα ντελιβερι έχουν εντολή να μην χτυπάνε :) . Επίσης γρυλιζει όταν έρχονται ξένοι ( που δεν μένουν στην οικοδομή) στον όροφο μας που το καλλιεργησα εγώ σε ένα βαθμό, δεν τον μαλώνω αλλά ελέγχω την πόρτα και του λέω εντάξει.

Λόγω των άλλων θεμάτων που έχει με το γαστρεντερικό του του δίνω και λάδι κάνναβης σε καθημερινή βάση. Σε ένα βαθμό δείχνει να τον βοηθάει με το στρες και έχει μαλακώσει κάπως στις αντιδράσεις του. Επίσης κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει και το adaptil που έχει φερορμονες αλλά είχα αμφίβολα αποτελέσματα.

Επίσης αυτό που συνειδητοποίησα είναι ότι έξω όσο βρίσκεται σε κίνηση οι αντιδράσεις είναι πιο ήπιες. Δηλαδή αν δει έναν άλλο σκύλο και τσιτωσει δεν τον αφήνω να σταματήσει γιατί ανεβάζει ακόμα περισσότερο την ένταση. Προτιμώ να απομακρυνθω όσο γίνεται χωρίς να σταματήσω. Εδώ βοηθάει το περιλαίμιο σε σχέση με το σαμάρι. Δεν αφήνω λασκα λουρί και απλά τον τραβάω να προχωρήσει ούτε φωνές ούτε τίποτα ένα πάμε και ανοίγω το βήμα. Από μικρό δεν τον άφηνα να συναντάει άλλα ζώα όταν γαβγίζει και ούτε να απαντάει σε σκυλιά που φωνάζουν από μπαλκόνια. Είτε άνοιγα το βήμα και του έλεγα Άστον είτε πάμε. Το ότι χρησιμοποιούσα πάντα τις ίδιες λέξεις βοήθησε πολύ ειδικά εφόσον στη βόλτα μας δεν παίζει λιχουδια.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην απελπιζεσαι. Εύκολο δεν είναι αλλά θα γίνει με τον καιρό ευκολότερο γιατί πρώτα θα εκπαιδευτείς εσύ και μετά αυτή! Συνεχίζεις με υπομονή και επιμονή και πανηγυρίζεις τις μικρές σας προόδους. Και πάνω από όλα αγαπάς την μικρή φωνακλου μουστακαλου!
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Παιδιά... με συγκινείτε :cry: Τί ωραίο support είναι αυτό!

Αρχικά, @medusa και @mareco εννοείται πως όταν έλεγα Management νωρίτερα εννοούσα πολλά από αυτά που αναφέρετε κι εσείς. Φυσικά δεν μπορείς να σταματήσεις το μικρό της στοματάκι να τραγουδάει - ειδικά ένα σνάουτσερ που όσο να πεις είναι σκυλί-συναγερμός, όμως ειτε μπορείς κάπως να το κατεβάσεις, είτε να κάνεις διαχείριση.

Για παράδειγμα για μήνες είχα κλειστές μπαλκονόπορτες. Πλεόν τις ανοίγω κάποιες ώρες της ημέρας που είμαι εκεί κ διαχειρίζομαι ά-με-σα ό,τι προκύψει.

Ενα απλό παράδειγμα. Εχουμε εδώ στην Πυλαία αυτά τα σιχαμένα μαύρα πουλιά (σε μέγεθος κότας σχεδόν) που "κράζουν" όλη μέρα. Τ'άκουγε η Μούση λοιπόν και όσο έκραζαν αυτά τόσο γαύγιζζε εκείνη.Να σε παίρνει το κεφάλι...

Ξεκίνησα σε κάθε "κρα" να ταϊζω στο κρεβάτι. Είμαστε στη φάση (μετά από 3-4 μήνες που το κάνω αυτό) που είτε αγνοεί, είτε σηκώνει αυτιά (alert στάση σώματος) απλά. Για να γαυγίσει σημαίνει πως το κ@λόπουλο είναι στο μπαλκονι όπου εκεί ορμάει στην μπαλκονόπορτα δίχως αύριο :LOL:

Κατά τα άλλα η διαχείριση περιλαμβάνει λευκές συσκευές (από ανεμιστήρα, απορροφητήρα κτλ.) που καλύπτουν ήχους στο background, κλειστές κουρτίνες, στόρια, πατζούρια αν η φάση είναι έντονη για εκείνη κτλ. κτλ. ή απλά εντολή "στη θέσησου" και "μείνε" μέχρι να ηρεμήσει.

Το κουδούνι το δουλεύουμε. Προσπαθώ να αποφύγω να μας χτυπάνε αλλά να σας πω, αν είχα μόνο αυτό το θέμα δεν θα με ένοιαζε και πολύ - ας γαύγιζε. ΑΛλά είναι μέρες που δεν αντέχεις ένα γαβ παραπάνω. ΕΚείνες οι δύσκολες,οι πολύ πολύ κουραστικά γαυγιστικές.

@FrankieChris σε ευχαριστώ πολύ που παρά τη σκέψη, μπήκες στον κόπο να γράψεις :)
Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω κι εγώ πως μάλλον μιλάμε για τον ίδιο εκτροφέα, το οποίο με λυπεί βαθιά και με εξαγριώνει παράλληλα.

Η μικρή μας έχει αντίστοιχα γαστρεντερικά, ενώ υπάρχει εκκρεμής μια πιθανότητα για σοβαρή πάθηση του συκωτιού το οποίο αν επιβεβαιώσουμε στο τέλος του μήνα που θακάνουμε βιοψία (τα έχει κάνει όλα αυτό το σκυλί μεταξύ 4-10 μηνών ζωής!) νομίζω θα κατέβω Αθήνα και θα γίνει το έλα να δεις με τον κύριο.

Χαίρομαι που απολαμβάνετε τις βόλτες σας με το δικό σου μουστακαλίδικο τερατάκι! Δουλέψατε εκπαιδευτικά ή μόνη σου κατάφερες να έχεις αυτές τις αλλαγές; Όσο για το έλαιο κάνναβης, η αλήθεια είναι ότι θέλω να συζητήσω με τον κτηνίατρο τι θα μπορούσα να της δώσω για το στρες ώστε να τη χαλαρώσει λίγο να λειτουργήσει βοηθητικά για ό,τι δουλεύουμε μαζί της εκπαιδευτικά.

Το adaptil το πήρα κι εγώ πριν 20 μέρες αλλά δεν μπορώ να πω κι εγώ με βεβαιότητα αν κάποια από την ηρεμία που παρατηρώ οφείλεται σε αυτό ή στη δουλειά που κάνω μαζί της καθημερινά.
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and mareco


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ξέχασα να πω ότι βοηθάνε πολύ και οι χαλαρωτικές για τον σκύλο δραστηριότητες: σκαψιμο, γλύψιμο και 'σαφάρι' μυρουδιών. Πηρα ιδέες απο σελίδες στο fb και επένδυσα σε lickimat και snuffle mat . Το πρώτο είναι ένα πιατάκι σιλικόνης με εσοχές στο οποίο απλώνω κονσέρβα ή αλεσμένο μαγειρευτό (του σκύλου πάντα) και είτε το δίνω έτσι είτε το βάζω πρώτα κατάψυξη. Κάνει περίπου μισή ώρα με τρία τέταρτα να το τελείωσει και μετά πέφτει χαλαρωμένος για ύπνο. Το snuffle mat είναι ένα χαλάκι που κρύβεις λιχουδίες και κροκέτες και ο σκύλος πρέπει να χρησιμοποιήσει τη μύτη του για να τα βρεί. Επίσης, μετά έχεις έναν νοητικα και σωματικά κουρασμένο και χαλαρό σκύλο. Και τα δύο είναι ιδανικά και για κάθε μέρα οταν απαιτείται ησυχία στο σπίτι αλλά και για μέρες πού οι βόλτες είναι περιορισμένες για χψ λόγους. Με το σκάψιμο ασχολείται κυρίως το καλοκαίρι στην παραλία ενώ "sniffari" κάνουμε σε πάρκα και δάση που δεν υπάρχουν αλλά σκυλιά, του βάζω σαμάρι και μακρύ ιμάντα ή φλέξι και τον αφήνω να μυρίσει ότι τραβάει η ψυχή του και απλά τον ακολουθώ. Μετά πέφτει ξερός για το επόμενο 3ωρο :ROFLMAO:
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ξέχασα να πω ότι βοηθάνε πολύ και οι χαλαρωτικές για τον σκύλο δραστηριότητες: σκαψιμο, γλύψιμο και 'σαφάρι' μυρουδιών. Πηρα ιδέες απο σελίδες στο fb και επένδυσα σε lickimat και snuffle mat . Το πρώτο είναι ένα πιατάκι σιλικόνης με εσοχές στο οποίο απλώνω κονσέρβα ή αλεσμένο μαγειρευτό (του σκύλου πάντα) και είτε το δίνω έτσι είτε το βάζω πρώτα κατάψυξη. Κάνει περίπου μισή ώρα με τρία τέταρτα να το τελείωσει και μετά πέφτει χαλαρωμένος για ύπνο. Το snuffle mat είναι ένα χαλάκι που κρύβεις λιχουδίες και κροκέτες και ο σκύλος πρέπει να χρησιμοποιήσει τη μύτη του για να τα βρεί. Επίσης, μετά έχεις έναν νοητικα και σωματικά κουρασμένο και χαλαρό σκύλο. Και τα δύο είναι ιδανικά και για κάθε μέρα οταν απαιτείται ησυχία στο σπίτι αλλά και για μέρες πού οι βόλτες είναι περιορισμένες για χψ λόγους. Με το σκάψιμο ασχολείται κυρίως το καλοκαίρι στην παραλία ενώ "sniffari" κάνουμε σε πάρκα και δάση που δεν υπάρχουν αλλά σκυλιά, του βάζω σαμάρι και μακρύ ιμάντα ή φλέξι και τον αφήνω να μυρίσει ότι τραβάει η ψυχή του και απλά τον ακολουθώ. Μετά πέφτει ξερός για το επόμενο 3ωρο :ROFLMAO:
Aυτά τα λατρεύουν!

Με τη Μούση πάμε για sniffάρι συχνά μίας και ρίχνει τους χτύπους της καρδιάς της και τη χαλαρώνει από όσο έχω δει-και την εξουθενώνει! Βγαίνουμε μεταξύ 4-5μ.μ. που δεν κυκλοφορεί ψυχή και πάμε σε μεγάλα πάρκα με πράσινο, ή σε μονοπάτια τύπου Πλατανάκια στο Πανόραμα -για όποιον ξέρει κτλ.

Snuffle mat ή γεμιστά Kong ή puzzle κάνουμε καθημερινά. Είτε πρωί είτε απόγευμα.
3 φορές την εβδομάδα παίζουμε το "που είναι" για10-35 λεπτά ανάλογα τον χρόνο που έχω όπου καλείται να βρει είτε παιχνίδια της είτε λιχουδιές μέσα στο σπίτι.

Διαδραστικά παιχνίδια -ειδικά μπαλίτσες από καουτσούκ- γεμίστές με κροκέτες που αφιερώνει μισή ώρα για να τα βγάλει επίσης απολαμβάνει καθημερινά, όπως και λωρίδες υφάσματος που δένω σε σχήμα καραμέλες και μέσα κρύβω λιχουδιές, κροκέτες, ψιλοκομμένο καροτάκι κι ό,τι της αρέσει!

Καθημερινά έχουμε 10-30' αφιερωμένο σπαστά στην ημέρα σε training sessions που μπορεί να αφορά εντολές, ηρεμία, αυτοπεποίθηση, απευαισθητοποίηση κτλ.

Κόκκαλα (όπως κέρατα ελαφιού ή yak) τα λάτρευε. ΑΠό τον οίστρο και μετά (τον τελευταίο 1.5 μήνα δλδ) μου κάνει κόλπα και δεν τα θέλει ή τα παρατά μετά από 4λεπτά που ασχολείται. Πράγμα το οποίο με δυσκολεύει γιατί ήταν πολύ βολικό. Της έδινα ένα yak και πόση ώρα έδινε πόνο σαν να μην υπάρχει αύριο. Θα το βρω ομως... που θα πάει! Αν είναι βρώσιμο εννοείται θα ασχοληθεί, αλλά με τα γαστρεντερικά της χρειάζεται να είμαι πολύ προσεκτική γιατί τον εμετό τον έχουμε στο τσεπάκι μας.

Επίσης scatter feeding με τροφή διάσπαρτη σε γρασίδι απολαμβάνει επίσης καθημερινά, κάτι που τη βοηθάει να sniffάρει, να τρώει και να κουράζεται!

Τί άλλο να κάνω για αυτό το σκυλί; :LOL:

Εχω γίνει επίσημα "crazy dog lady".
 




FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Εύχομαι τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα για την μικρή σας!

Το λάδι κάνναβης το ξεκίνησα για τα γαστρεντερικά του καθώς βοηθαέι στις φλεγμονες σε στομάχι και έντερο καιείδα πολύ μεγάλη διαφορα, απο εξάρσεις κάθε 40 μέρες τώρα έχει 1-2 το χρόνο και πιο ήπιες. Η θετική επίδραση στη συμπεριφορά είναι απλώς μπόνους. Θα παραδεχθώ ότι αρχικά δεν ρώτησα τον κτηνίτρο μας καθώς ήμουν απελπισμένη αλλά όταν το συζήτησα μαζί του ήταν πόλυ θετίκος και πιστεύει ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει και άπλα μου είπε ανάμεσα στα μπουκάλια εφόσον το χρησιμοποιώ μόνιμα να αφήνω 4-5 μέρες κενό.

Ότι έκανα εκπαιδευτικά το έκανα μόνη μου και μάλλον ήμουν τυχέρη που δούλεψε. Διάβασα όσο γινόταν περισσότερο για όλες τις μεθόδους και τις προσάρμοσα στα μέτρα μας. Προσωπικά, και διορθώσεις κάνω όταν χρειάζεται αλλά δίνω και πολλές λιχουδιές σε σημειό που μαλλον την φωτογραφία του Φράνκι την έχουν κρεμασμένη στα πτηνοτροφία ως μεγάλο ευεργέτη :ROFLMAO:

Το μασούλιμα επίσης βοηθάει πολύ! Εμείς παραγγελνουμε bully stick απο το amazon γερμανίας τρομάρα μας γιατί είναι το μόνο που μπορεί να φάει και δείχνει ενδιαφέρον. Και πάντα με φόβο ψυχής μην έχουν βάλει κανένα πρόσθετο και τον πειράξει...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Το λάδι κάνναβης το ξεκίνησα για τα γαστρεντερικά του καθώς βοηθαέι στις φλεγμονες σε στομάχι και έντερο καιείδα πολύ μεγάλη διαφορα, απο εξάρσεις κάθε 40 μέρες τώρα έχει 1-2 το χρόνο και πιο ήπιες. Η θετική επίδραση στη συμπεριφορά είναι απλώς μπόνους. Θα παραδεχθώ ότι αρχικά δεν ρώτησα τον κτηνίτρο μας καθώς ήμουν απελπισμένη αλλά όταν το συζήτησα μαζί του ήταν πόλυ θετίκος και πιστεύει ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει και άπλα μου είπε ανάμεσα στα μπουκάλια εφόσον το χρησιμοποιώ μόνιμα να αφήνω 4-5 μέρες κενό.
Όντως ηρέμησε με το λάδι κάνναβης;; Εγώ το πήρα για να βοηθήσει με τον πόνο κ δε βλέπω να χει κάνει καμιά διαφορά στη συμπεριφορά :LOL: Ούτε καν ήξερα ότι βοηθάει στο γαστρεντερικό γιατί το πήρα για άλλο λόγο.

Να βρούμε μια γωνιά να τα πούμε για τα γαστρεντερικά γιατί το χω εξελίξει φέτος :LOL:

Edit: @mareco ξέρω δε ρώτησες εμένα, αλλά εμένα η κτηνίατρος μου έγραψε αυτό: Λάδι βιολογικής κάνναβης cbd Pet Care Cannabio 20ml
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
@FrankieChris τι λάδι κάναβης παίρνεις?
Δίνω ανθρώπινο σκεύασμα γιατί φοβάμαι τα πρόσθετα γεύσης στα προιόντα για ζωα. Είναι 3% και δίνω δύο σταγόνες κάθε πρωί μέσα στο στόμα κάτω απο τη γλώσσα ή τουλάχιστον προσπαθώ. Επειδή είναι ρουτίνα και ξέρει ότι μετά έχει μεζέ το δέχεται χαλαρά. Το σκεύασμα είναι αυτό
 
  • Like
Reactions: mareco