Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Aυτά τα λατρεύουν!

Με τη Μούση πάμε για sniffάρι συχνά μίας και ρίχνει τους χτύπους της καρδιάς της και τη χαλαρώνει από όσο έχω δει-και την εξουθενώνει! Βγαίνουμε μεταξύ 4-5μ.μ. που δεν κυκλοφορεί ψυχή και πάμε σε μεγάλα πάρκα με πράσινο, ή σε μονοπάτια τύπου Πλατανάκια στο Πανόραμα -για όποιον ξέρει κτλ.

Snuffle mat ή γεμιστά Kong ή puzzle κάνουμε καθημερινά. Είτε πρωί είτε απόγευμα.
3 φορές την εβδομάδα παίζουμε το "που είναι" για10-35 λεπτά ανάλογα τον χρόνο που έχω όπου καλείται να βρει είτε παιχνίδια της είτε λιχουδιές μέσα στο σπίτι.

Διαδραστικά παιχνίδια -ειδικά μπαλίτσες από καουτσούκ- γεμίστές με κροκέτες που αφιερώνει μισή ώρα για να τα βγάλει επίσης απολαμβάνει καθημερινά, όπως και λωρίδες υφάσματος που δένω σε σχήμα καραμέλες και μέσα κρύβω λιχουδιές, κροκέτες, ψιλοκομμένο καροτάκι κι ό,τι της αρέσει!

Καθημερινά έχουμε 10-30' αφιερωμένο σπαστά στην ημέρα σε training sessions που μπορεί να αφορά εντολές, ηρεμία, αυτοπεποίθηση, απευαισθητοποίηση κτλ.

Κόκκαλα (όπως κέρατα ελαφιού ή yak) τα λάτρευε. ΑΠό τον οίστρο και μετά (τον τελευταίο 1.5 μήνα δλδ) μου κάνει κόλπα και δεν τα θέλει ή τα παρατά μετά από 4λεπτά που ασχολείται. Πράγμα το οποίο με δυσκολεύει γιατί ήταν πολύ βολικό. Της έδινα ένα yak και πόση ώρα έδινε πόνο σαν να μην υπάρχει αύριο. Θα το βρω ομως... που θα πάει! Αν είναι βρώσιμο εννοείται θα ασχοληθεί, αλλά με τα γαστρεντερικά της χρειάζεται να είμαι πολύ προσεκτική γιατί τον εμετό τον έχουμε στο τσεπάκι μας.

Επίσης scatter feeding με τροφή διάσπαρτη σε γρασίδι απολαμβάνει επίσης καθημερινά, κάτι που τη βοηθάει να sniffάρει, να τρώει και να κουράζεται!

Τί άλλο να κάνω για αυτό το σκυλί; :LOL:

Εχω γίνει επίσημα "crazy dog lady".
Πραγματικά σας θαυμάζω και πραγματικά νιώθω ότι είμαι τόσο ανεπαρκής για τη νέλλη μου...ούτε το 1/10 δεν κάνω..
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Πραγματικά σας θαυμάζω και πραγματικά νιώθω ότι είμαι τόσο ανεπαρκής για τη νέλλη μου...ούτε το 1/10 δεν κάνω..

@Aliki V. Θα σου μιλήσω 100% ειλικρινά γιατί κανένας δεν αξίζει να νιώθει ανεπαρκής στην προσπάθεια και τη σχέση του με το σκυλάκι του( και μιλάω κ στον ενικό γιατί νιώθω πιο άνετα έτσι:giggle: ).

Αν ΔΕΝ είχε όλα αυτά τα θέματα που έχει, δεν θα έκανα μάλλον ούτε τα μισά, ούτε το 1/3.

Επίσης λόγω του ότι είναι reactive σε ότι ζωντανό κινείται (ίσως και μη ζωντανό τώρα που το σκέφτομαι) δυστυχώς προς το παρόν δεν είναι εύκολο να της κάνω μεγάλες βόλτες. Το να την εκτονώνω γνωστικά είναι ο μοναδικός τρόπος να κουράζεται το να περνάει καλά και να είναι πιο ήρεμη κ μαζί με αυτή κ εμείς που έχουμε τρελαθεί.

Αν είχα ένα σκυλάκι πιο διαχειρισιμο πίστεψε με ενδεχομένως να μην ηξέρα τι είναι το sniffαρι :ROFLMAO: ή τα γεμιστά Kong. Και είναι λογικό! Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί ο χρόνος για όλα αυτά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
2-3 μέρες πριν, σε ανάλογη συζήτηση που είχα με την δική μου "εκτροφέα" με ρώτησε κι εκείνη:

"αλήθεια, έχεις δοκιμάσει ποτέ ηρεμιστικά;"
"Εννοείται. Καιρό τώρα παίρνω" της λέω
" Μαρή για τον σκύλο εννοώ!!!!" μου απαντάει
" Τα δοκίμασα και στον σκύλο. Δεν έπιασαν. Τώρα τα παίρνω εγώ. Πιάνουν και δεν πιάνουν. Αλλά απ' ολότελα..." της ξαναλέω.

Σε νοιώθω λέμε!!!

Εκτός πλάκας, έχω δοκιμάσει πολλά σκευάσματα. Και cbd oil. Πεταμένα λεφτά. Για την δική μας περίπτωση όμως ε, για να μην σε απογοητεύσω.

Γνώμη μου...μην ασχολείσαι συγχρόνως με όλα τα θέματά της. Πήγαινέ τα βήμα-βήμα. Προσπάθησε να μη δίνεις σημασία, την ίδια ώρα, σε όλα τα κουλά που κάνει και αποτρελλαθείς. Ενα-ένα. Μπορεί βελτιώνοντας κάτι, να συμπαρασύρει θετικά και κάτι άλλο. Οπως και να' χει, είναι βαρύ να πρέπει να τα διαχειριστείς όλα μαζί. Αποσυμφορήσου.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
2-3 μέρες πριν, σε ανάλογη συζήτηση που είχα με την δική μου "εκτροφέα" με ρώτησε κι εκείνη:

"αλήθεια, έχεις δοκιμάσει ποτέ ηρεμιστικά;"
"Εννοείται. Καιρό τώρα παίρνω" της λέω
" Μαρή για τον σκύλο εννοώ!!!!" μου απαντάει
" Τα δοκίμασα και στον σκύλο. Δεν έπιασαν. Τώρα τα παίρνω εγώ. Πιάνουν και δεν πιάνουν. Αλλά απ' ολότελα..." της ξαναλέω.

Σε νοιώθω λέμε!!!

Εκτός πλάκας, έχω δοκιμάσει πολλά σκευάσματα. Και cbd oil. Πεταμένα λεφτά. Για την δική μας περίπτωση όμως ε, για να μην σε απογοητεύσω.

Γνώμη μου...μην ασχολείσαι συγχρόνως με όλα τα θέματά της. Πήγαινέ τα βήμα-βήμα. Προσπάθησε να μη δίνεις σημασία, την ίδια ώρα, σε όλα τα κουλά που κάνει και αποτρελλαθείς. Ενα-ένα. Μπορεί βελτιώνοντας κάτι, να συμπαρασύρει θετικά και κάτι άλλο. Οπως και να' χει, είναι βαρύ να πρέπει να τα διαχειριστείς όλα μαζί. Αποσυμφορήσου.
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις κι αν δουλεύει. Όσο για πεταμένα λεφτά άστο βαρύ θέμα μην το πιάσουμε :cry:

Αυτό που λες το έχω υπόψη μου καθημερινά γιατί δεν βγαίνει η ρημάδα η μέρα αλλιώς. Το να αποσυμφορηθώ είναι κάτι που καθημερινά προσπαθώ να κάνω, παίρνοντας τους δρόμους κυρίως:ROFLMAO:

Συχνά την αγνοω, αλλά δεν ξέρω αν σου έχει τύχει να είσαι τόσο κουρασμένη που αισθάνεσαι ότι κ η παραμικρή σταγόνα ξεχειλίζει το ποτήρι. Ε, υπάρχουν κ αυτές τις ημέρες.

Εν τω μεταξύ σήμερα ανέβασα τον τόνο της φωνής μου κάποια στιγμή γιατί μου έσπασε τα νευρα κ από εκείνη τη στιγμή μου έχει γίνει βδελλα. Όπου κάθομαι, αυτή πάνω μου να ξαπλώνει ήρεμη. Που η άτιμη μέρα στην εβδομάδα κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν αραζε να ηρεμήσει, να ηρεμήσουμε κι εμείς. Σήμερα που με έβγαλε από τα ρούχα μου, λοιπόν, κάθεται Παναγία.

Θα αρχίσω τα ναρκωτικά σας το είπα έτσι;:X3:
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις κι αν δουλεύει. Όσο για πεταμένα λεφτά άστο βαρύ θέμα μην το πιάσουμε :cry:

Αυτό που λες το έχω υπόψη μου καθημερινά γιατί δεν βγαίνει η ρημάδα η μέρα αλλιώς. Το να αποσυμφορηθώ είναι κάτι που καθημερινά προσπαθώ να κάνω, παίρνοντας τους δρόμους κυρίως:ROFLMAO:

Συχνά την αγνοω, αλλά δεν ξέρω αν σου έχει τύχει να είσαι τόσο κουρασμένη που αισθάνεσαι ότι κ η παραμικρή σταγόνα ξεχειλίζει το ποτήρι. Ε, υπάρχουν κ αυτές τις ημέρες.

Εν τω μεταξύ σήμερα ανέβασα τον τόνο της φωνής μου κάποια στιγμή γιατί μου έσπασε τα νευρα κ από εκείνη τη στιγμή μου έχει γίνει βδελλα. Όπου κάθομαι, αυτή πάνω μου να ξαπλώνει ήρεμη. Που η άτιμη μέρα στην εβδομάδα κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν αραζε να ηρεμήσει, να ηρεμήσουμε κι εμείς. Σήμερα που με έβγαλε από τα ρούχα μου, λοιπόν, κάθεται Παναγία.

Θα αρχίσω τα ναρκωτικά σας το είπα έτσι;:X3:
Μήπως να ανεβάζεις τον τονο ένα κλικ πιο συχνά? μπας και το θέλει ο χαρακτήρας της,Δεν εννοώ να σας ακούσει ολο το τετράγωνο .
 
  • Like
Reactions: mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Μήπως να ανεβάζεις τον τονο ένα κλικ πιο συχνά? μπας και το θέλει ο χαρακτήρας της,Δεν εννοώ να σας ακούσει ολο το τετράγωνο .
Αχ έδωσα την εντύπωση ότι την καλό πιάνω Ε; Όχι να ξέρετε ανεβάζω κ τόνο. Νομίζω όμως ότι πρέπει να βρω που να το κάνω και να πιάνει, όπως χθες. Βέβαια μεταξύ μας χθες τα είχα πάρει κρανίο από την κούραση κ της έλεγα τι θεςςςςςςςςς πια;;;; :ROFLMAO:

Σε άλλα Νέα.....

Χθες μας ξύπνησε πάλι ΊΔΙΑ ΏΡΑ. 5.20πμ
Δεν την άφησα να κλάψει πολύ( σε τέτοια φάση η φωνή δεν λειτουργεί) , την έβγαλα, την χάιδεψα βολεύτηκε πέντε λεπτά στο κρεβάτι κ μόλις έγινε Μπάλιτσα την έβαλα μέσα στo crate.

Δεν έβγαλε άχνα:oops: δεν περίμενα ότι θα λειτουργήσει. Λέω θα τη βάλω μέσακ θα κλαίει πάλι.

Ειλικρινά για αυτό το βραδινό δεν ξέρω τι να κάνω άλλο
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αυτό που έδειξε να λειτουργεί.
Τίποτα άλλο.
Υπομονή.
Θεέ, αυτή η υπομονή λες κ είναι ατέλειωτη!

Προφανώς θα το συνεχίσω απλά φοβάμαι μην καταλήξω να ξυπνάω κάθε μέρα στις 5πμ για ντάντεμα κ να σας πω θέλω να κοιμάμαι σαν άνθρωπος τουλάχιστον εκείνες τις ώρες η καψερή.

Σπάω το κεφάλι μου από την άλλη τι σκατά έχει αλλάξει.
Τουαλετα δεν θέλει -αλλιώς δεν θα κοιμόταν.
Να ακούει κάτι κάθε βράδυ την ίδια ώρα δεν νομίζω, γιατί γενικά στους ήχους που τη φοβίζουν δεν τσιρίζει/κλαίει αλλά γαυγίζει/woofάρει πολύ χαρακτηριστικά.

Να θέλει να κοιμηθεί μαζί μας; Αυτό δεν το διαπραγματεύομαι. Της ανοίγουμε κατά τις 7-8πμ που έχει ξυπνήσει κ κοιμόμαστε 1-2 ώρες τότε. Το βράδυ δεν θέλω.

Να την ενοχλείκάτι; Η αλήθεια είναι ότι μετά το grooming τηςΠαρασκευής την παρατηρώ ότι γλείφεται αρκετά περισσότερο στα "ιδιαίτερα"της. Και σκαλώνει και γλείφει,γλείφει δίχως αύριο :LOL:

Μήπως την ερέθισε το δέρμα; Παίζει να έχει συμβεί και να μην είναι κοκκινωπό; Γιατί δεν είδα κάτι...

Ευχηθείτε μου καλή τύχη ρε παιδιάααααα μην ξεκινήσουμε τα ξενύχτια πάλι! Αχ και τα βράδια θα μας πάρει ο μικρός δαίμονας :rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σκέφτεσαι πάαααρα πολύ!
Δεν υπάρχει ερμηνεία (εύκολη τουλάχιστον) για όλες τις συμπεριφορές τους.
Ούτε έχουν όλες (σπουδαίο) λόγο.
Κάποιες μάλιστα, είναι και χωρίς κανέναν λόγο. Ετσι. Γιατί μπορούν.
Γιατί πχ επιβραβεύτηκαν μια φορά, με το να πετύχουν αυτό που επιδίωκαν την δεδομένη στιγμή και το 'δεσαν.
Βάλε ωτοασπίδες.
Βάλε φωνή.
Πέτα και καμιά παντόφλα.
Μπορεί και να πιάσει.
Οσο το αγνοείς, συνήθως, ξεθωριάζει. Σβήνει.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Σκέφτεσαι πάαααρα πολύ!
Δεν υπάρχει ερμηνεία (εύκολη τουλάχιστον) για όλες τις συμπεριφορές τους.
Ούτε έχουν όλες (σπουδαίο) λόγο.
Κάποιες μάλιστα, είναι και χωρίς κανέναν λόγο. Ετσι. Γιατί μπορούν.
Γιατί πχ επιβραβεύτηκαν μια φορά, με το να πετύχουν αυτό που επιδίωκαν την δεδομένη στιγμή και το 'δεσαν.
Βάλε ωτοασπίδες.
Βάλε φωνή.
Πέτα και καμιά παντόφλα.
Μπορεί και να πιάσει.
Οσο το αγνοείς, συνήθως, ξεθωριάζει. Σβήνει.
:LOL:Μου το λέει και ο άντρα μου αυτό.
Να σου πω όμως @mareco... αυτό είναι κατάλοιπο της δουλειάς μου (οργανωσιακή ψυχολόγος) - να σκέφτομαι τα γιατί, τα πως, τα μήπως χαχαχα


Και κάπως έτσι από την υπερφόρτωση του εγκεφάλου θα καταλήξουμε σπίτι ανάμεσα από ιπτάμενες παντόφλες κι όποιον πάρει ο Χάρος - ή η παντόφλα...
 
  • Haha
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Απλώς προσπάθησε, να μην τα βλέπεις όλα της, τόσο πολύπλοκα.
Μη δίνεις τόσο μεγάλη σημασία.
Ενα ένα τα θέματα.
Αλλωστε, με κάποιο θα συμβιβαστείς. Κάποιο άλλο θα το συνηθίσεις και τέλος θα το αποδεχτείς.

Βασικά...ωωωωωωωμμμμμμ....ωωωωωωωωμμμμμ...πριν λωλαθείς.
 
  • Love
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Απλώς προσπάθησε, να μην τα βλέπεις όλα της, τόσο πολύπλοκα.
Μη δίνεις τόσο μεγάλη σημασία.
Ενα ένα τα θέματα.
Αλλωστε, με κάποιο θα συμβιβαστείς. Κάποιο άλλο θα το συνηθίσεις και τέλος θα το αποδεχτείς.

Βασικά...ωωωωωωωμμμμμμ....ωωωωωωωωμμμμμ...πριν λωλαθείς.
Ωμμμμμμ λοιπόν :sneaky:
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Aliki V. and mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Να την ενοχλείκάτι; Η αλήθεια είναι ότι μετά το grooming τηςΠαρασκευής την παρατηρώ ότι γλείφεται αρκετά περισσότερο στα "ιδιαίτερα"της. Και σκαλώνει και γλείφει,γλείφει δίχως αύριο :LOL:
Με συγχωρείς, δε θυμάμαι ούτε πόσων χρονών είναι ούτε αν είναι στειρωμένη. Δεν παίζει κανας οίστρος ε;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Με συγχωρείς, δε θυμάμαι ούτε πόσων χρονών είναι ούτε αν είναι στειρωμένη. Δεν παίζει κανας οίστρος ε;
Είναι σχεδόν 1 έτους (στις 26/10) κ τώρα τελειώνει με τον πρώτο της οιστρο-είμαστε στις τελευταίες μέρες- ή μόλις έχει τελειώσει.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ας πούμε λίγο βέβαια για το φως μέσα στην ημέρα...

Δεν Θέλω να γκρινιάζω με τα "πλην" γιατί με εμποδίζει να βλέπω τα "συν" τα οποία σήμερα ήταν εξαιρετικά σημαντικά.

Μετά από 17 μέρες κάναμε μάθημα το πρωί με στόχο να δουλέψουμε το γαυγισμα μας σε ανθρώπους χρησιμοποιώντας ένα άτομο ως Prop που στόχο θα έχει να ρίχνει χυλόπιτες στην κοντή, aka το μικρό μου τέρας.

Το ανώτερο level κοινωνικότητας θα ήταν να καταφέρουμε να προσεγγίσουμε το "prop" ευγενικά, αλλά δεν έδωσα υπόσχεση στη δασκάλα μας καθώς οι τρόποι μας δεν είναι πολύ κόσμιοι.

Σας πληροφορω ότι όχι απλά προσεγγίσαμε σαν ευγενικές κυρίες το prop αλλά και άλλους 2-3 άγνωστους κινούμενους στόχους στους οποίους φωνάζαμε σαν τρελές από μακριά "αγνοήστε τηννννννννν" μετά τα "αχχχχχ τι γλυκούλααααααα" που ακούσαμε :ROFLMAO:

Πρωινό μάθημα λοιπόν εστέφθη με επιτυχία!

Δεύτερη επιτυχία το βράδυ.

Όπως σας έχω πει η Μούση φοβάται πολύ το βράδυ. Μόλις τη βάζω στο αυτοκίνητο για να την πάω εκεί που την βγάζω σύντομη βόλτα ξεκινά κλαίει από την στιγμή που θα μπει στην τσάντα μεταφοράς της ενώ με το που βγαίνει έξω τρέχει πάνω κάτω ανήσυχη, το σώμα της είναι τσιτα τα αυτιά όρθια alertκ γαυγιζει αρκετά σε φάση"πρόληψη" για να τρομάξει πιθανούς "οχτρούς"!

Φυσικά όλη αυτή η αντίδραση χωρίς κανένα ίχνος ερεθίσματος έτσι; Το κάνει μήνες λοιπόν και είναι και η ώρα της μέρας που στρεσάρομαι κ εγώ αρκετά γιατί δεν καταφέρνω πάντα να την ηρεμήσω.

Σήμερα που λέτε της έδωσα πρώτη φορά έλαιο κάνναβης στις 8 το βράδυ. Δοσολογία για τα κιλά της είναι 1-2 σταγόνες, της έδωσα μια στη γλώσσα κατευθείαν γιατί διάβασα ότι απορροφάται άμεσα από τον οργανισμό.
10.30μμ αρχίζω να ντύνομαι για να τη βγάλουμε, τη βάζω στη τσάντα κ περιμένω την καθιερωμένη κλάψα. Δεν κλαίει.

Τη βάζω στη αυτοκίνητο, φτάνω σε δύο λεπτά στο σημείο κ ετοιμάζω το λουρί της κι αναμένω έντονη, πολύ έντονη κλάψα-γαυγισμα όπως μας έχει συνηθίσει. Δεν βγάζει κιχ- περίεργα πράγματα.

Τη βγάζω έξω κ περιμένω τον γνωστό χαμουλης. Κι όμως... τη βλέπω να κινείται σχετικά αργά για τα δεδομένα της, να μυρίζει, να έχει μια πολύ ελαφριά ένταση που παραδόξως καταφέρνει να διαχειριστεί χωρίς να κάνει ούτε ένα γαβ.

Τη βάζουμε στο αμάξι κ κοιταζόμαστε με τον άντρα μου με απορία τύπου "τι φάση;":ROFLMAO:

Μου λέει "ρε λες να τη βοήθησε το έλαιο;"

Δεν ξέρω τι έφταιξε. Δεν ξέρω αν τη φώτισε ο Θεός. Ξέρω πως σήμερα, παρά τη μεταμεσονύκτια γκρίνια της, ήταν μια ωραία μέρα κ κλείνω με αυτό. Το χρειάζομουν πολύ!

Καληνύχτα σας:love:


IMG_20221011_182645.jpg
 




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Γιατί την βάζεις σε τσαντάκι μεταφοράς;
Kαλημέρα!

Στο αυτοκίνητο δεν τη βάζουμε ποτέ"χύμα". Οπότε εφόσον χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο για την μετακίνησή μας εκεί που την πηγαίνω βόλτα τη βάζω στην τσαντούλα της με την οποία να σας πω δεν έχει κανένα θέμα. Τσάντα και αυτοκίνητο είναι το καλύτερό της - ρίχνει τους ύπνους της ζωής της!

FYI το βράδυ ήταν καταστροφή. Ό,τι δούλεψε προχθές δεν δούλεψε χθες.
Ήταν ανήσυχη μέχρι τις 2πμ και 3 παρα ξεκίνησε η μίρλα. Ήμασταν μπες -βγες στο crate μέχρι τις 5.30πμ.

Δοκίμασα να ανεβάσω κ φωνή, να πω και "όχι", να καλοπιάσω. Ολα τα δοκίμασα.

Σήμερα σκέφτομαι να την αγνοήσω εντελώς κι ας ξεσηκώσει όλη τη γειτονιά. Τουλάχιστον θα έχω συμπεράσταση στην αυπνία :LOL:
 
  • Haha
  • Love
Reactions: Aliki V. and mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
News:

Παιδιά, μπορεί τελικά -εξετάζοντας με τον κτηνίατρο κι άλλα θέματα που παρατηρήσαμε- να μπαίνουμε σε ψευδοκύηση. Βρε, καλώς τα δεχτήκαμε!

(Όχι που θα αφήναμε κάτι απ' έξω χωρίς να μας συμβεί...)
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν ξέρω πόσο κακό ειναι.
Μπορεί να εξηγεί διάφορα θέματά της.
Ισως και αυτά τα βραδινά.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Δεν ξέρω πόσο κακό ειναι.
Μπορεί να εξηγεί διάφορα θέματά της.
Ισως και αυτά τα βραδινά.
Κακό δεν είναι γιατί δείχνει ότι είναι και προσωρινό αν αφορά κάτι τέτοιο...
Η εκπαιδεύτρια μας είπε να κάνουμε το crate της λίγο πιοcozy και το βράδυ να της αφήσουμε ανοιχτή πόρτα. Καταλαβαίνετε ότι ούτε σήμερα δεν θα κοιμηθούμε :LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981