Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Το ίδιο με αυτό που περιέγραφες τον Μάιο που είχε πολύ ψηλές τρανσαμινάσες.
Εύχομαι να τα καταφέρει
Μοιάζει αρκετά! Αλλάη η γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν σχετίζεται. Τον Μάιο επίσης είχε επανέλθει σε 10 λεπτάκια - ήδη από το αυτοκίνητο.
Σε αυτή την περίπτωση έχασε επαφή και μέχρι να φύγω από την κλινική (30') δεν επανήλθε.

Ακόμα περιμένω νέα... Λογικά θα μιλήσω σε λίγο.
 
  • Sad
Reactions: Orjo


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ελπίζω όλα να πάνε καλά, ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, στέλνω πολλή αγάπη ❤

Ευχαριστώ παιδιά.
Νομίζω είναι από τις χειρότερες στιγμές μας. Εϊναι τόσο απροστάτευτα, δεν μποορύν να μιλήσουν, εμένα με πιάνουν κ τα κλάματα κατευθείαν - είμαι από τις πολύ ψύχραιμές... όπως κατλααβαίνετε.
 
  • Sad
Reactions: Orjo


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Επανέρχομαι με νέα - μέτρια νέα θα έλεγα. Ούτε καλά, ούτε πολύ άσχημα. Νομίζω...

Το Μουσάκι καμιά ώρα αφότου την αφήσαμε άρχισε να νιώθει καλύτερα κ προσπάθησε να σηκωθεί.
Στη συνέχεια όμως ξεκίνησε η διάρροια η οποία ήταν full αίμα και της έριξε τους χτύπους.
Επίσημα οξεία αιμορραγική εντεροπάθεια/διάρροια λοιπόν.

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ή αν είναι σοβαρό. Η κτηνίατρος μου είπε "Θα στο πω απλά, αν αργούσες λίγα λεπτά να τη φέρεις, θα τη χάνατε τη μικρή'.

Δεν πίστευα αυτό που άκουγα. Σήμερα ξυπνήσαμε τόσοκαλά! Ετσι μ ου λέει είναι αυτό. Χτυπάει τα σκυλάκια αναπάντεχα και πάρα πολύ γρήγορα.

Η Μούση θα μείνει στην κλινική - τουλάχιστον μέχρι αύριο το πρωί. Πρώτο βράδυ που δεν θα κοιμηθεί εδώ μέτα από ένα χρόνο σχεδόν.

Μου φαίνεται πολύ περιέργο,... αλλά ας είναι αν είναι να γίνει καλά, να αισθανθεί καλύτερα.

Δεν μου έδωσε ξεκάθαρη εικόνα για το τι να περιμένουμε. Θέλουν να δουν πως ανταποκρίνεται. Εϊναι καλό που δεν είναι πολύ μικρή μου είπαν. Στα κουτάβια δεν πάει καλά.
Οπότε αναμονή.

Μία περίεργα ήσυχη αναμονή. Που όσο κι αν αυτή η ησυχία μου λείπει, τη συγκεκριμένη ησυχία δεν τη θέλω.

Σας ευχαριστώ για το support για άλλη μία φορά!
 








FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Περαστικά σας! Αν μπορείτε και σας επιτρέπουν να πηγαίνετε να την βλέπετε για να της ανεβάζετε το ηθικό. Είναι πολύ σημαντικό για αυτά να ξέρουν ότι πάντα θα γυρνάτε! Όσο η ψυχολογία τους είναι καλή ξεπερνάνε πράγματα πιο εύκολα. Επίσης όταν σας πουν μπορεί να ξεκινήσει να τρώει, πιθανόν εκεί δεν θα θέλει, πάτε εσείς να την ταισετε. Είναι σημαντικό για την ανάρρωση της.

Περίπου το ίδιο είχε πάθει ο Φράνκι σε ηλικία 15 μηνών. Αιμορραγική γαστρεντερίτιδα. Έμεινε 3 μέρες σε κλινική και βγήκε νικητής οπότε μην σταματάς να ελπίζεις!
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Ωωωωωωω..... Περαστικά σας!!!! Όλα καλά θα πάνε με τόση αγάπη που της έχετε και τόση θετική ενέργεια που της στέλνουμε! ❤❤
 
  • Love
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Περαστικά σας! Αν μπορείτε και σας επιτρέπουν να πηγαίνετε να την βλέπετε για να της ανεβάζετε το ηθικό. Είναι πολύ σημαντικό για αυτά να ξέρουν ότι πάντα θα γυρνάτε! Όσο η ψυχολογία τους είναι καλή ξεπερνάνε πράγματα πιο εύκολα. Επίσης όταν σας πουν μπορεί να ξεκινήσει να τρώει, πιθανόν εκεί δεν θα θέλει, πάτε εσείς να την ταισετε. Είναι σημαντικό για την ανάρρωση της.

Περίπου το ίδιο είχε πάθει ο Φράνκι σε ηλικία 15 μηνών. Αιμορραγική γαστρεντερίτιδα. Έμεινε 3 μέρες σε κλινική και βγήκε νικητής οπότε μην σταματάς να ελπίζεις!
Αχ πόση δύναμη μου δίνεις.
Η μικρή μας μπήκε εντατική.
Στις εξετάσεις της η τρανσαμινάση ήταν τόσο υψηλή που δεν έδειχνε νούμερο το μηχάνημα.
Από ότι φαίνεται παίζει συνδυασμός αιμορραγικης εντεροπαθειας με ηπατίτιδα. Την χτυπάνε δύο κακά λοιπόν...
Δεν ξέρω πως θα καταφέρει να βγει νικήτρια αν και έχει δείξει ότι έχει πείσμα και τραγανό.

Μας είπαν ότι με τη εικόνα του εντέρου δεν είναι πολύ αισιόδοξοι. Μας είπαν να περιμένουμε τα πάντα...

Εγώ προσπαθώ να διατηρηθω ψύχραιμη. Αν και μου είναι πολύ δύσκολο. Αύριο θα πάω από εκεί. Να με μυρίσει έστω. Να δει ότι είμαι δίπλα της, αν μπορεί :cry:
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Επανέρχομαι -δεν έχω κ κάτι άλλο να κάνω, έχω πλανταξει στο κλάμα πια.

Μας πρόλαβε η κακιά η κρίση παιδιά.
Οι εξετάσεις αλλάζουν κατεύθυνση στη διάγνωση και πάμε προς συκώτι (δυστυχώς ξανά). Χαμηλή πήξη αίματος που προκάλεσε την αιματοχεζια. Κάνει συνεχώς διάρροιες εδώ και 7 ώρες ασταμάτητα. Μαύρη. Ξεκίνησε με αίμα μόνο κ πλέον κάνει μαύρη.

Περιμένουν να σταθεροποιηθει για να μπούμε άμεσα σε βιοψία. Τα χολικα της-εντός της τρανσαμινάσης- είναι κ αυτά τόσο υψηλά που δεν δείχνει και σε αυτά το μηχάνημα τιμές.

Το κορίτσι μας... :cry:
Πολύ κρίσιμη η κατάσταση της. Παλεύει η γλυκιά μου η φωνακλού. Παλεύει το κορίτσι μου...

Αύριο θα πάω να τη δω, να κάτσω δίπλα της, να της αφησω αν μου το επιτρέψουν μια μπλούζα μου να με νιώθει δίπλα της.

Μάτι δεν θα κλείσω σήμερα. Κι αυτό το κινητό παιδιά, κάθε που χτυπάει από την κλινική σφίγγεται η καρδιά μου.
IMG_20221022_212821.jpg
Καληνύχτα Μουσακί μου. Θα τα καταφέρεις:cry:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εχω συγκλονιστεί ρε συ :confused:
Και κάπως έτσι, όλα τα άλλα, σου φαίνονται ασήμαντα.
Και λες...ας γίνει καλά, κι ας είναι ο χειρότερος χαρακτήρας που μπορεί.
Εύχομαι ολόψυχα, να μας γράφεις οσονούπω...αφήστε παιδιά, δεν μπορώ να κυκλοφορήσω πουθενά...τσακώνεται με ότι κινείται!

red-heart_2764-fe0f.png
 
  • Like
Reactions: Orjo




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα παιδιά
Η Μούση στις 9.30 που μίλησα ήταν λίγο καλύτερα αλλά συνεχίζει την αίματοχεζια.

Έχουμε ανοιχτό ενδεχόμενο και για παγκρεατίτιδα πλέον. Κάναμε πιο ειδικές εξετάσεις αλλά λόγω αργίας της Θεσσαλονίκης θα έχουμε αύριο τα αποτελέσματα. Ήδη κατέβηκα κέντρο και σε πέντε λεπτά θα είμαι μαζί της.
Σας ευχαριστώ ειλικρινά για όλο αυτό.

Η ψυχολογική μου κατάσταση είναι τραγική
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Κουράγιο! Πήγαινε στο κορίτσι σου και να σκέφτεσαι όσο μπορείς θετικά. Το κορίτσι σου σε περιμένει και θα χαρεί που θα σε δει! Εύχομαι γρήγορα περαστικά και όσο πιο ανώδυνα γίνεται! Να ξέρεις σας σκεφτόμαστε ❤
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Και εγώ σήμερα, με το που ξύπνησα, η πρώτη σκέψη μου ήταν να μπω στο φόρουμ να δω αν υπάρχουν updates για το Μουσάκι. Χαίρομαι που νιώθει κάπως καλύτερα. Περαστικά και από εμένα…
 








Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αχ ρε παιδιά με συγκρίνειτε, δεν ξέρετε πόσο!

Πήγα το είδα το κορίτσι μου. Μόλις με είδε σηκώθηκε κ κουνούσε την ουρά της σαν χαζούλα. Μου είπαν ότι από χθες το πρωί πρώτη φορά σηκωθηκε :cry:

Κρατήθηκε καθιστή όσο μπορεί αλλά δεν άντεξε. Αδυναμη πολύ, αλλά καλύτερα. Της έκαναν υπέρηχο και περιμένω να με ενημερώσουν για να ξέρουμε πως προχωράμε.

Δεν ήθελε να φάει η γλυκούλα αλλά την τάισα το μισό με τη σύριγγα. Το γλυκάκι μου το βρωμικούλι. Δεν έχει συνηθίσει έτσι:rolleyes:

Ελπίζω να είναι ακόμη καλύτερα το βράδυ. Νιώθω λίγο πιο μπορεί να τα καταφέρουμε...