Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αχ καλησπέρα σας!

Το κορίτσι μου ήρθε σπίτι!!!!!
IMG_20221101_000756.jpg

Όπως βλέπετε την έχουμε αγκαλιά με πάνα γιατί το πίσω σύστημα δεν είναι πολύ αξιόπιστο. Από το πρωί έτρωγε με τον άντρα μου και το βράδυ με εμένα ενώ εκεί δεν ακούμπησε τίποτα. Ο γιατρός της με ενημέρωσε για τις εξετάσεις της. Όλα σταθερά και η τρανσαμινάση έπεσε.

Από 12000, στα 3000. Εν τω μεταξύ είναι αστείο να λες έπεσε και να μιλάς για 4ψηφιο αριθμό όταν το ανώτερο όριο είναι 75 :ROFLMAO:

Παρόλα αυτά θεώρησε ότι πρέπει να γυρίσει για να βοηθήσουμε την ψυχολογία της και παράλληλα θα πηγαίνοερχόμαστε καθημερινά να παίρνει κάποια φάρμακα.

Θεωρώ ότι το γαστρεντερικό θα στρώσει αν συνεχίσει να τρώει κροκέτες και κοτοπουλακι που θα της κάνω αύριο. Το ρύζι δεν το ακουμπάει, δεν της άρεσε κ ποτέ.

Δεν το πιστεύω παιδιά ότι την έχω αγκαλιά!!!! Θα κλάψω...

Κατά τα άλλα τη βγάλαμε κ μια βόλτα για βράδυ πολύ πολύ σύντομη για τουαλέτα κ γαυγιζε σαν να μην πέρασε μια μέρα.

Ε ναι! She is back!!!:ROFLMAO::LOL:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Μπράβο το κορίτσι!

Παρεμπιπτόντως, αν δεν τρελαίνεται για την ξηρά ακόμα κ καταφεύγετε σε κοτόπουλο, δοκιμάζω εδώ κ κανα 2-3 βδομάδες σιλυμαρίνη (extract από γαϊδουράγκαθο) στη φρέσκια διατροφή, για το συκώτι του δικού μου.

Βέβαια δεν έχουμε κάνει επαναληπτικές, δεν ξέρω αν βοήθησε κ σε κάτι, κ παίρνει κ άλλο φάρμακο για το συκώτι έτσι κ αλλιώς, αλλά αν σε ενδιαφέρει, υποστηρικτικά, ρωτά τους γιατρούς.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Υπέροχα νέα!!

Χαίρομαι πάρα πολύ για εσάς! Τώρα μόλις βολεύτει το κορίτσι σας θα ξεδιπλωθεί πάλι ο φλογερός χαρακτήρας της

Το φαγητό πάντα είναι θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν θέλει τις κροκέτες της καλώς αλλά αν καταφύγεις στη μαγειρική, πάντα με συμβουλη κτηνιάτρου, δοκίμασε ελαφριές πρωτεινες που της αρέσουν. Σε εμάς δουλεύει πολύ ο φρέσκος μπακαλιάρος αχνιστος η βραστος... Ακούγεται κάπως αλλά για τον δικό μου είναι πιο ελαφρύς και "στουμπωτικος" από το κοτόπουλο. Ίσως και λίγη κολοκύθα ή γλυκοπατάτα ή πατατα? Ανεβάζει τις θερμίδες που το χρειάζεστε και βοηθάει στα μαλακά κόπρανα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τη γλυκόζη.

Επίσης, εφόσον το συκώτι της είναι ευαίσθητο μήπως να ρωτούσαμε για κάποιο συμπλήρωμα μόνιμο ή ανά διαστήματα για να την υποστηρίξετε όσο μπορείτε? Το milk thistle που ανέφερε η @Estranged θεωρείται πολύ καλό για προστασία και αναγέννηση του συκωτιού οπότε ίσως σας βοηθήσει. Κυκλοφορούν πολλά συμπληρώματα φυτικά και φαρμακευτικά που θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Τι χαρά!!! η γλυκούλα δείχνει ότι σας αγαπάει πάρα πολύ. Είμαι σίγουρη ότι στο σπίτι σας η ανάρρωσή της θα είναι πολύ πιο γρήγορη. Εύχομαι να πάνε όλα καλα και να επιστρέψει γρήγορα στις παλιές "καλές" μέρες της!!:LOL:
 
  • Love
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Πολύ χρήσιμα αυτά που μου γράφετε! Θα ρωτήσω!
Τι βράδυ μας ήταν λίγο δύσκολο. Δεν κοιμήθηκε πολύ. Την ενοχλούσε ο ποπός της. Σήμερα είναι λίγο κατατονικη κ έκανε κ έναν εμετό παρόλο που της έκαναν αντί εμετική ένεση. Την παρακολουθούμε...

Έξω στην πρωινή βόλτα ήταν λίγο γαυγιστερη αλλά ρε παιδιά... Ξεψυχισμενο γαυγισμα. Έχασε σχεδόνένα κιλό. Έμεινε 4 κιλακια το χρυσό μου.

Πήγαμε στην κλινική πήρε τα φάρμακα της κ μας ενημέρωσαν για όσα χρειάζεται να της δίνουμε καθημερινά. Γύρω στα 7-8 φάρμακα. Λίγο έναν πανικό τον έπαθα.

Μας είπαν ότι όλα αυτά που κάνει τώρα είναι από το συκώτι. Ότι"δεν θα είναι ένα φυσιολογικό σκυλί" που να σας πω την αλήθεια, έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό πια.

Ότι το προσδόκιμο ζωής δεν θα είναι το αναμενωμένο αλλά θα ξέρουμε σίγουρα τέλος του μήνα με τη βιοψία.

Λίγο μου έκοψαν τα φτερά. Γιατί δεν ξέρω τι να περιμένω.

Δεν σας κρύβω έκανα πολλές σκέψεις μέσα σε όλα αυτή την κούραση και την προσπάθεια που καταβάλλω για αυτή έναν χρόνο τώρα.

Τι θα γίνει με αυτό; Πώς θα το συνδυάσω με τη ζωή μου; Τη δουλειά μου; Τι σημαίνει; Πόσο θα ταλαιπωρείται;

Αλλά πατάω φρένο γιατί ακόμα δεν έχουμε εικόνα.

Απλά αυτό το "δεν θα είναι ένα φυσιολογικό σκύλι", έεε έχω βαρεθεί να το ακούω. Για πολλά. Όχι μόνο τα υγείας.

Τώρα είμαστε ώρα έτσι. Θα την πάρω σε λίγο για ένα γρήγορο potty breakκ πίσω μήπως κοιμηθούμε λίγο:

IMG_20221101_134836.jpg

Σήμερα έχω λίγο παράπονο να με συγχωρείτε. Νιώθω ότι μου βγήκε η κούραση... Θα επανέλθω που θα πάει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μη σε αγχώνει το τι θα κάνεις εφ' όρου ζωής της σε συνδιασμό με την λοιπή δικη σου ζωή.
Σε διαβεβαιώ, μόλις περάσει η φουρτούνα και μπουν όλα σε σειρά, θα τα βρεις τα πατήματά σου και θα φτιάξεις την καθημερινότητά σου. Στο υπογράφω.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δώσε της χρόνο και έχε υπομονή και πίστη. Oι παλιότεροι εδώ μέσα έλεγαν "in dog we trust" και είναι αλήθεια, έχουν πολύ περισσότερη δύναμη και αντοχή από όσο νομίζουμε.

Αν θέλεις πες και σε ποια κλινική σας παρακολουθούν .... Περαστικά!
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Μην σε παίρνει από κάτω. Οκ δεν είναι ένα συνηθισμένο σκυλί, αλλά είναι ακόμα κουτάβι (σχεδόν) οπότε όλες οι αντιδράσεις συμπεριφοράς και υγείας είναι σε υπερθετικό βαθμό. Όσο μεγαλώνει και εσείς θα μάθετε να βλέπετε τα πρώτα σημάδια έξαρσης της κατάστασης της αλλά και ο οργανισμός της θα "μάθει" να το αντιμετωπίζει. Επίσης, θα ξέρετε πως να το διαχειριστείτε άμεσα και αποτελεσματικά. Σε αυτό μιλάω από πείρα. Όσο μεγαλώνει τόσο πιο εύκολη θα είναι η διαχείριση. Όπως έμαθες τι βοηθάει στην συμπεριφορά έτσι θα μάθεις και το συκώτι, θα βρεις ποια συμπληρώματα σας ταιριάζουν και σας βοηθάνε.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αχ παιδιά τι ανακούφιση όλα αυτά που γράφετε.

Το γλυκάκι ξανά μπήκε κλινική. Μας έκανε δύο εμετούς, λίγο "χάθηκε" και ήταν αρκετά κατατονικη, ανεπνεε δύσκολα(πρέπει να πνίγηκε από τον εμετό).

Ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να μπει ορό πάλι. το γλυκάκι μου έτρεμε ολόκληρο...

Την αφήσαμε λίγο να την παρακολουθούν και να αποφασίσουμε προς το βράδυ αν θα την πάρουμε στο σπίτι. Roller coaster η φάση ...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σχετικά με τα χάπια, μήπως να ρωτήσετε για γαστροπροστατευτικά φάρμακα; Συνήθως δίνονται μισή ώρα πριν τα χάπια/φαγητό, πρωί και βράδυ
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σε όλους!

Αρχικά σας ευχαριστώ για την προσπάθεια να ανέβει λίγο το ηθικό μου. Χθες ήμουν σε πανικό αλλά μιλώντας με ανθρώπους που έχουν ζωάκια με αντίστοιχα θέματα είδα ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και κυρίως το βρίσκεις στην πορεία...

Το κορίτσι μας από χθες που την πήραμε ξανά σπίτι είναι σταθερή. Κοιμήθηκε ήρεμη, άρα κι εμείς. Η διαρροή από πίσω σταμάτησε οπότε βελτιώνεται το έντερο της-λογικά-, ενώ σήμερα είδα κ κάποιες καλές στιγμές. Πήρε ένα παιχνίδι να παίξει, με ακολουθούσε όπου πήγαινα, γρυλιζε λίγο σε θορύβους ενώ τρώει με όρεξη δείχνοντας σαφή προτίμηση στο κοτόπουλο παρά την κροκέτα.

Για την ουσία από γαϊδουράγκαθο που αναφέρατε υπάρχει στο συμπλήρωμα διατροφής που της δίνουμε για υποστήριξη του συκωτιού.

Γενικά σκέφτηκα ότι ίσως θα πρέπει να δούμε κ διατροφικά λίγο το όλο θέμα γιατί η παγκρεατίτιδα φαίνεται ότι μας επηρεάζει πολύ πέρα από το συκώτι.

Προς το παρόν δεν έχει κάνει κάποιον εμετό απλά κοιμάται αρκετά, το οποίο μάλλον με βάση αυτά που μου είπαν οι γιατροί είναι αναμενόμενο.

Την παρακολουθώ όλη μέρα, έχω ακυρώσει όλα μου τα ραντεβού και πλέον μετά από μουσικός, copywriter, οργανωσιακή ψυχολόγος και content creator θα προσθέσω και το αποκλειστικη νοσοκόμα στο βιογραφικό μου :love: :ROFLMAO::X3:

Να τα πάμε καλά παιδιά... και τίποτα αλλο!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
372
247
dog-place.blogspot.com
ψαξτο λιγο να της δινεις μαγειρυευτο φαγητο, γιατι οσο καλη κι αν ειναι μια κροκετα η κονσερβα, δεν παυει να χει ενα σωρο επιπλεον μπουρδες μεσα
 
  • Like
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
ψαξτο λιγο να της δινεις μαγειρυευτο φαγητο, γιατι οσο καλη κι αν ειναι μια κροκετα η κονσερβα, δεν παυει να χει ενα σωρο επιπλεον μπουρδες μεσα
Έχω κλείσει ένα ραντεβού την Παρασκευή με μια στρατιωτική κτηνίατρο που ειδικεύεται στην διατροφική διαχείριση ασθενειών για να δούμε αυτά τα θέματα γιατί συμφωνώ κι εγώ όπως όσο καλή κι αν είναι η ξηρή τροφή, είναι επεξεργασμένη. Να δούμε κάτι άλλο μήπως τη βοηθήσει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Έχω κλείσει ένα ραντεβού την Παρασκευή με μια στρατιωτική κτηνίατρο που ειδικεύεται στην διατροφική διαχείριση ασθενειών για να δούμε αυτά τα θέματα γιατί συμφωνώ κι εγώ όπως όσο καλή κι αν είναι η ξηρή τροφή, είναι επεξεργασμένη. Να δούμε κάτι άλλο μήπως τη βοηθήσει.
Μου λες τα στοιχεία της σε παρακαλώ γιατί ψάχνω καιρό τέτοιο κτηνίατρο;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Μου λες τα στοιχεία της σε παρακαλώ γιατί ψάχνω καιρό τέτοιο κτηνίατρο;

Φυσικά! Εμένα μου τη σύστησε ένας εκπαιδευτής στην Αθήνα και η δικιά μας εκπαιδεύτρια.
Θα τη βρεις εδω: https://www.instagram.com/petfoodologist/
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Φυσικά! Εμένα μου τη σύστησε ένας εκπαιδευτής στην Αθήνα και η δικιά μας εκπαιδεύτρια.
Θα τη βρεις εδω: https://www.instagram.com/petfoodologist/
Χμ νομίζω θα επικοινωνήσω κι εγώ μαζί της!

Πώς πάει η μπέμπα;
 
  • Love
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Σήμερα ήταν μια πολύ καλή μέρα!

Παίξαμε, κοιμηθήκαμε, φάγαμε, χαϊδευτήκαμε, πήραμε όλα μας τα φάρμακα χωρίς πολύ ζόρι (δεν της άφησα κι άλλη επιλογή εδώ που τα λέμε), μέχρι κι ένα mini training session κάναμε παίζοντας "touch" (μουσούδα στην παλάμη μου κ επιβράβευση) για μερικά δευτερόλεπτα όταν μου έδειξε ότι θέλει παιχνίδι.

Η κυρία καλό μάθε στο κοτόπουλο κ όλη μέρα αρνιόταν να φάει κροκέτα. Το πουλάκι μου...

Δεν κράτησε πολύ:cool: την κατάφερα. Όχι τίποτα άλλο, το κοτόπουλο το δουλεύουμε έξω για επιβράβευση κι άντε μετά να βρω άλλον high ενισχυτή και safe για τα θέματα υγείας της.

Η γλυκιά μου σήμερα από το μεσημέρι ειδικά κ μετά την κοιτάω κ λέω λες και δεν συνέβη τίποτα είναι. Απίστευτο πόσο σε μια μέρα τη βοήθησε που γύρισε σπίτι!

Βέβαια μας κατούρησε από μια φορά χθες κ σήμερα... Γενικά ατυχήματα μετά τους 5-6 μήνες δεν έχουμε. Φαντάζομαι ότι έχει πολλά υγρά στον οργανισμό της από τον όρο μια βδομάδα τώρα. Δεν θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε τέτοια θέματα επειδή μια εβδομάδα στην κλινική τους κατουρουσε όπου να ναι:rolleyes:

Το πολύ πολύ να αρχίσω να την επιβράβευω πάλι όταν πάει τουαλέτα έξω. Ένα reminder ποτέ δεν βλάπτει.

Σαν καληνυχτώ φίλοι! Σήμερα θα κοιμηθούμε λίγο πιο χαρούμενοι...
IMG_20221103_003248.jpg
 




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σας!

Είμαστε λίγο ζόρικα.
Η μικρούλα έχει πολύ χαμηλή κινητικότητα στο στομάχι με αποτέλεσμα να έχει μαζέψει υγρά και φαγητό κ έχει όλη νύχτα και όλη μέρα ναυτίες κ να κάνει εμετούς παρά τις αντιεμετικεε ενέσεις κ τα αντιεμετικα που παίρνει.

Η κτηνίατρος-Διατροφολόγος που είδα σήμερα με ρώτησε αν συζητήσαμε με τον κτηνίατρο μας την πολύ υψηλή Β12 καθώς θα μπορούσε να οφείλεται για τις ναυτίες κ τους εμετούς που δεν έχει ηρεμήσει από την Τρίτη. Αλλά δεν μου είπαν κάτι. Οπότε θα το δούμε λίγο κ αυτό. Απλά πολύ δύσκολα ρε παιδιά η καημένη. Αν φάει πολύ τα βγάζει, αν φάει λίγο την πειράζει το στομάχι σε συνδυασμό με τα φάρμακα δεν ξέρω τι να κάνω.

Τώρα την έχω να τρέμει κ να γλείφεται που δείχνει ότι έχει ναυτία. Να φάει δεν θέλει εννοείται κ έχω να της δώσω κ φάρμακα...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα σας!

Είμαστε λίγο ζόρικα.
Η μικρούλα έχει πολύ χαμηλή κινητικότητα στο στομάχι με αποτέλεσμα να έχει μαζέψει υγρά και φαγητό κ έχει όλη νύχτα και όλη μέρα ναυτίες κ να κάνει εμετούς παρά τις αντιεμετικεε ενέσεις κ τα αντιεμετικα που παίρνει.

Η κτηνίατρος-Διατροφολόγος που είδα σήμερα με ρώτησε αν συζητήσαμε με τον κτηνίατρο μας την πολύ υψηλή Β12 καθώς θα μπορούσε να οφείλεται για τις ναυτίες κ τους εμετούς που δεν έχει ηρεμήσει από την Τρίτη. Αλλά δεν μου είπαν κάτι. Οπότε θα το δούμε λίγο κ αυτό. Απλά πολύ δύσκολα ρε παιδιά η καημένη. Αν φάει πολύ τα βγάζει, αν φάει λίγο την πειράζει το στομάχι σε συνδυασμό με τα φάρμακα δεν ξέρω τι να κάνω.

Τώρα την έχω να τρέμει κ να γλείφεται που δείχνει ότι έχει ναυτία. Να φάει δεν θέλει εννοείται κ έχω να της δώσω κ φάρμακα...
Γαστροπροστευτικά πριν το φαγητό και τα χάπια παίρνει; Τύπου laprazol πχ; Υπάρχει η δυνάτοτητα να την πας σε κτηνίατρο εξειδικευμένο σε γαστρεντερολογικά, πχ στη Σταθοπούλου (Vetmedica – Κτηνιατρικό Κέντρο Βορείων Προαστίων – Κτηνιατρικό Κέντρο Βορείων Προαστίων- Vetmedica. Πρότυπη κτηνιατρική κλινική ζώων συντροφιάς. Ειδίκευση στη γαστρεντερολογία – ενδοσκοπήσεις σκύλου & γάτας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf