Εκτροφέας: Επάγγελμα ή χόμπι?


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με αφορμή σχόλιο του φίλου μου του Oscar (Μπράβο βρε Γιάννη), μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:
Κατά πόσο ο ευσυνείδητος και σοβαρός εκτροφέας είναι χομπίστας με μοναδικό κίνητρο το μεράκι και την αγάπη προς μια συγκεκριμένη φυλή ή ένας στυγνός επαγγελματίας, που εμπορεύεται ζώα και βγάζει αρκετά χρήματα και μάλιστα «μαυρα» (μην μου πει κάποιος ότι κόβει αποδείξεις και δηλώνει τα χρήματα που προέρχονται από την πώληση των κουταβιών στην Εφορία!) :?

Ενδεικτικά αναφέρω:
H τιμή για ένα English bulldog είναι περίπου 1500 ευρώ.
Η τιμή για ένα Rottweiler είναι περίπου 850 ευρώ.
Η τιμή για ένα Westie είναι περίπου 850 ευρώ.
Η τιμή για ένα golden είναι περίπου 800 ευρώ.

Ο μέσος όρος όλων αυτών των τιμών μας δίνει (κατά προσέγγιση) ως τιμή πώλησης 1000 ευρώ το κουτάβι.
Ένας εκτροφέας (αναφέρομαι στους ποιο γνωστούς) πραγματοποιεί περίπου 5 γέννες τον χρόνο. Στην κάθε γέννα μπορεί να γεννηθούν 10 περίπου κουτάβια. Ας μην το πάρουμε ως δεδομένο. Ας δεχτούμε ως δεδομένο ότι σε κάθε γέννα γεννιούνται 5 κουτάβια. Μας βγαίνει σύνολο 25 κουτάβια το χρόνο, δηλαδή 25.000 ευρώ.
Αν πάρουμε τώρα ως δεδομένο πως υπάρχουν κάποια έξοδα κτηνιατρικά (αποπαρασιτώσεις, πρώτα εμβόλια κτλ) και κάποια έξοδα για την δήλωση της γέννας, τα χαρτιά πιστοποίησης κτλ. Την τροφή δεν την βάζω μέσα στα έξοδα διότι είναι γνωστό πως οι εταιρείες ξηρών τροφών που απευθύνονται σε επαγγελματίες έχουν μεγάλες προσφορές (μερικές τους σπονσοράρουν κιόλας), οπότε το θέμα τροφή δεν το θεωρώ μεγάλο έξοδο. Παρόλα αυτά αφαιρώ για όλα το ποσό των 5.000 ευρώ ετησίως.
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=586

Κάνοντας ένα πρόχειρο υπολογισμό συμπεραίνουμε ότι ένας εκτροφέας μπορεί να εξοικονομήσει από το χόμπι του από 20.000 – 40.000 ευρώ το χρόνο και μάλιστα αφορολόγητα. Αυτό αυτόματα σημαίνει πως οι μηνιαίες του αποδοχές κυμαίνονται από 1650-3330 ευρώ το μήνα, ποσά διόλου ευκαταφρόνητα αν υπολογίσουμε πως ο βασικός μισθός ενός ιδιωτικού υπαλλήλου είναι 600 ευρώ καθαρά (χωρίς να συμπεριλάβουμε βέβαια τις κρατήσεις για τον εκάστοτε ασφαλιστικό φορέα).

Διευκρινίζω για να μην παρεξηγηθώ (και επειδή στο forum συμμετέχουν εκτροφείς):
Αυτές μου οι παρατηρήσεις δεν έχουν σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ως σκοπό να υποβαθμίσουν την σκληρή δουλειά ενός ευσυνείδητου εκτροφέα.
Πρόκειται για ερωτήματα που δημιουργούνται (πιστεύω) στον κάθε υποψήφιο αγοραστή που βρίσκεται στη διαδικασία έρευνας αγοράς.
Αυτή τη στιγμή κάποια από τα μέλη μας βρίσκονται στη διαδικασία να αγοράσουν σκύλο (pazzo80, Dio, _black_dragon_, kritikos79, η αφεντομουτσουνάδα μου κτλ).
Είμαστε όλοι ΑΠΟΛΥΤΑ αντίθετοι με την πώληση κουταβιών από τα pet shop και τους προτρέπουμε να απευθυνθούν σε αξιόπιστους εκτροφείς.
Μήπως λοιπόν θα έπρεπε οι τιμές τους να είναι πιο προσιτές συμβαδίζοντας με την ελληνική πραγματικότητα, έτσι ώστε ένας υποψήφιος αγοραστής να μην απευθύνεται σε pet shop διαιωνίζοντας αυτό το εμπόριο της ντροπής? :roll:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Προς την Αγαπητή ROTTIE . (και κάθε ενδιαφερόμενο)

Προς απάντηση στο ερώτημα σου

Κατά πόσο ο ευσυνείδητος και σοβαρός εκτροφέας είναι χομπίστας με μοναδικό κίνητρο το μεράκι και την αγάπη προς μια συγκεκριμένη φυλή ή ένας στυγνός επαγγελματίας, που εμπορεύεται ζώα και βγάζει αρκετά χρήματα και μάλιστα «μαυρα»

Αυτό αυτόματα σημαίνει πως οι μηνιαίες του αποδοχές κυμαίνονται από 1650-3330 ευρώ το μήνα, ποσά διόλου ευκαταφρόνητα αν υπολογίσουμε πως ο βασικός μισθός ενός ιδιωτικού υπαλλήλου είναι 600 ευρώ καθαρά (χωρίς να συμπεριλάβουμε βέβαια τις κρατήσεις για τον εκάστοτε ασφαλιστικό φορέα).
Όποιος πιστεύει ότι η σωστή εκτροφή έχει χρήμα είναι ευπρόσδεκτος να την ακολούθηση.

Σίγουρα θα βγάλει ΠΟΛΛΑ χρήματα.

Ας παραθέσουμε και κάποια άλλα ποσά.

Αγορά και έξοδα ΑΞΙΟΛΟΓΟΥ κουταβιού από ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ εκτροφέα εξωτερικού (2000-5000 ευρώ).

Τροφές (δεν είναι όσο φθηνές νομίζεις), κτηνιατρικά έξοδα (εμβόλια, μικροτραυματισμοί), εξετάσεις γεννετικών παθήσεων.
Μεταφορές προς εκπαιδευτήρια (όλα έξω από την πόλη) τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα. (προσωπικά κάνω 150 χλμ συν το........ )
Εκπαίδευση-στίβου (χρόνος), συμμετοχή σε εκθέσεις μορφολογίας και εξετάσεις-αγώνες εργασίας σε όλη την Ελλάδα (Καλαμάτα, Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη, Αγρίνιο, Κατερίνη πήγα πέρσι) και επιλεκτικά στο εξωτερικό.
Έξοδα μετακίνησης-ξενοδοχεία συμμετοχές (μέσος όρος 150 ευρώ για διήμερη έκθεση για τρία σκυλιά).
Ψάξε να δεις πόσες εκθέσεις έχει ο χρόνος.
έξοδα για μεταφορά της σκύλας στο εξωτερικό για επίβαση, έξοδα επίβασης και ξενοδοχεία κ.λ.π.

Κέρδος Ίσως υπάρξει από μια γέννα που θα κάνεις με δικά σου σκυλιά.

Πιστεύετε όμως ότι οι ατέλειωτες ώρες που αφιερώνεις πληρώνοντε με κάποια (αν είσαι τυχερός) μικροποσά τα οποία απέχουν ΠΟΛΥ των μαθηματικών της ROTTIE???????

κάποιοι βέβαια προσφέρουν και άλλες υπηρεσίες όπως εκπαίδευση, φιλοξενία, pet shop.
Εκεί ναι μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει επάγγελμα και κέρδος.


όποιος βέβαια δεν τα πιστεύει όλα αυτά είναι ευπρόσδεκτος στο 69 τ.μ. σπίτι μου (5 άτομα).
Κερνάω και καφέ.
Θα πάμε με το μικρομεσαίο 6ετίας 1400άρι μου

Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν μου αρέσει αλλά θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ από όλους να ξεχωρίzουν τους ευσυνείδητους και σοβαρούς εκτροφείς από τους ‘εκτροφείς΄ , και αυτό είναι κάτι για το οποίο δεν δέχομε κουβέντα
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ROTTIE said:
.
Αν πάρουμε τώρα ως δεδομένο πως υπάρχουν κάποια έξοδα κτηνιατρικά (αποπαρασιτώσεις, πρώτα εμβόλια κτλ) και κάποια έξοδα για την δήλωση της γέννας, τα χαρτιά πιστοποίησης κτλ. Την τροφή δεν την βάζω μέσα στα έξοδα διότι είναι γνωστό πως οι εταιρείες ξηρών τροφών που απευθύνονται σε επαγγελματίες έχουν μεγάλες προσφορές (μερικές τους σπονσοράρουν κιόλας), οπότε το θέμα τροφή δεν το θεωρώ μεγάλο έξοδο. Παρόλα αυτά αφαιρώ για όλα το ποσό των 5.000 ευρώ ετησίως.
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=586

:
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με την εκτροφη σκυλων,ουτε καν με γεννα αφου το δικο μου ειναι στειρωμενο,αλλα πιστευω οτι θα ειναι και αλλα τα εξοδα εκτος απο αυτα....διαφημησεις σε περιοδικα που φανταζομαι θα ειναι αρκετα μεγαλο το ποσον αφου τα καλα εκτροφεια βαζουν πολυ συχνα διαφημησεις....εξοδα για να παιρνουν μερος στις εκθεσεις,εξοδα μετακινησης και διαμονης αφου πολλοι εκτροφεις δεν ειναι απο την Αθηνα που συνηθως γινονται οι εκθεσεις του ΚΟΕ-ΟΚΑ...μετακινησεις στο εξωτερικο ισως...κλουβια...εγκαταστασεις και η συντηρηση τους αν δεν τα εχουν μεσα στο σπιτι αλλα τους εχουν δικους τους χωρους....και σιγουρα και αλλα που δεν τα ξερω
Οσο για τα κουταβια σε μια γεννα,υπαρχουν φυλες που συνηθως γεννουν 5-6 κουταβια και αλλες (νομιζω και τα αγγλικα μπουλντοκ)2-3 κουταβακια
 


S

SwkDoG

Guest
ROTTIE εύλογο το ερώτημα σου αλλά ο "λογαριασμός" είναι "λειψός",όπως παρατήρησε και ο ΜΑΚΗΣ.
Αν μιλάμε για ευσυνείδητο και σοβαρό εκτροφέα ,όπως είπε και ο ΜΑΚΗΣ,υπάρχουν πολλά έξοδα (αυτά που σου είπε και άλλα όπως σεμινάρια,επισκέψεις σε εκτροφείς και events στο εξωτερικό,βιβλία και υλικό πρός περαιτέρο γνώση και εμβάθυνση,κλπ.).

Για αυτό εγώ λέω πως χόμπυ και επάγγελμα δεν συμβαδίζουν...Γιατί στο χόμπυ πάντα "χώνεις" λεφτά που βγάζεις από το επάγγελμα σου.

Αυτοί που βγάζουν λεφτά μάλλον κάνουν και άλλα (όπως εκπαιδεύσεις,ξενώνα,pet-shop) ή και όντως ρίχνουν την ποιότητα τους και παύουν να είναι "ευσυνείδητοι και σοβαροί" και γίνοντε "κουταβοπαραγωγοί".

Για αυτό και έχουμε κάνει θέμα με τα κριτήρια του σωστού εκτροφέα...Μπάς και βοηθήσουμε κάποιους να ανακαλύψουν τους αξιόλογους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Να συμπληρώσω και εγώ κάτι, σ'αυτά που είπε ο ΜΑΚΗΣ που είναι ολόσωστα.
Η εκτροφή δεν είναι 5 κουτάβια Χ 1000 Ευρώ ίσον 5000!
Παράδειγμα:

Αγοράζω σκύλα πολύ καλή, έτοιμη για όλα κλπ, μην μπω σε λεπτομέρειες: 7000 Ευρώ

Ταξίδι στην Γερμανία οδικώς για να ζευγαρώσει με τον καλύτερο επιβήτορα: 1400 Ευρώ. Η σκύλα δεν ''πιάνει''.

Επόμενη σαιζόν και ετοιμάζομαι να ζευγαρώσω τις 2 καλές μου σκύλες με 2 ενχώριους επιβήτορες στην Θεσσαλονίκη 1000 ευρώ για τα 2 ζευγαρώματα και 500 για τις μετακινήσεις, μιας και ανεβοκατέβηκα 4 φορές!

Η μία κάνει 9 κουτάβια και επιζούν για διάφορους λόγους 5.
Η άλλη κάνει πυομήτρα και στειρώνεται. 600 Ευρώ κτηνιατρικά έξοδα.

Από τα 5 κουτάβια κρατάω ένα θηλυκό και χαρίζω ένα αρσενικό στον κολλητό μου.

Πουλάω 3 προς 850 Ευρώ. 2.500 Ευρώ κέρδος.

Οι δύο σκύλες κατά τη διάρκεια του χρόνου που πέρασε είχαν έξοδα διατροφής κτηνιάτρου και συντήρησης 1000 Ευρώ.

Σύνολο: -10.000 Ευρώ!!

Αυτό είναι ακραίο παράδειγμα αλλά έτυχε σε εμένα.
Επίσης τυχαίνει καλααζάρ, ατυχήματα, κλπ που τυχαίνουν σε όλους.
Η εκτροφή τέτοιου είδους και κλίμακας ΔΕΝ έχει λεφτά.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ξέχασα: για να έχω το κέρδος που λες θα έπρεπε να πουλήσω 7.000 Ευρώ το κουτάβι!!! 8) 8) Ετσι θα συμβάδιζα με την (ελληνική) πραγματικότητα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@ΜΑΚΗΣ
Πιστεύετε όμως ότι οι ατέλειωτες ώρες που αφιερώνεις πληρώνοντε με κάποια (αν είσαι τυχερός) μικροποσά τα οποία απέχουν ΠΟΛΥ των μαθηματικών της ROTTIE???????
Τα οποια μικροποσα ανήκουν στο βασικό κανόνα «Είμαι κεφάτος γυρίζω απ’ τον “Μαυρόπουλο”»!
Τι να κάνουμε τώρα? Να βαπτίσουμε σε καιρό νηστείας την τυρόπιτα νηστίσιμη και να την φάμε? Κόβει κανείς αποδείξεις για τα χρήματα που προκύπτουν από την εν λόγω δραστηριότητα ή όχι?
κάποιοι βέβαια προσφέρουν και άλλες υπηρεσίες όπως εκπαίδευση, φιλοξενία, pet shop.
Εκεί ναι μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει επάγγελμα και κέρδος.
Τα οποία κέρδη προκείπτουν επίσης από το παραεμπόριο…
Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν μου αρέσει αλλά θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ από όλους να ξεχωρίzουν τους ευσυνείδητους και σοβαρούς εκτροφείς από τους ‘εκτροφείς΄ , και αυτό είναι κάτι για το οποίο δεν δέχομε κουβέντα
Συμφωνώ βρε παιδιά! Εγώ δεν αμφισβήτησα κανένα! Διατυπώνω ερωτήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στον καθένα υποψήφιο αγοραστή και πολύ σωστά μπαίνετε στη διαδικασία και διευκρινίζετε πως έχει η κατάσταση.
Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενά σας. Ίσα ίσα ευχαριστώ που διαφωτίζεται κάποια «σκοτεινά»σημεία αυτής της ιστορίας.

@Savra
αλλα πιστευω οτι θα ειναι και αλλα τα εξοδα εκτος απο αυτα....διαφημησεις σε περιοδικα που φανταζομαι θα ειναι αρκετα μεγαλο το ποσον αφου τα καλα εκτροφεια βαζουν πολυ συχνα διαφημησεις....εξοδα για να παιρνουν μερος στις εκθεσεις,εξοδα μετακινησης και διαμονης αφου πολλοι εκτροφεις δεν ειναι απο την Αθηνα που συνηθως γινονται οι εκθεσεις του ΚΟΕ-ΟΚΑ...μετακινησεις στο εξωτερικο ισως...κλουβια...εγκαταστασεις και η συντηρηση τους αν δεν τα εχουν μεσα στο σπιτι αλλα τους εχουν δικους τους χωρους....και σιγουρα και αλλα που δεν τα ξερω
Σωστά! Τα οποία έξοδα βαραίνουν ΌΛΟΥΣ τους επαγγελματίες που επιθυμούν να προβάλουν τη δουλειά τους. Σκοπός δε αυτής της προβολής, είναι να αυξήσουν τα έσοδά τους. Η' κάνω λάθος?

@SwkDoG
ROTTIE εύλογο το ερώτημα σου αλλά ο "λογαριασμός" είναι "λειψός",όπως παρατήρησε και ο ΜΑΚΗΣ.
Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι ο λογαριασμός είναι λειψός. Δεν έχω σχέση με εκτροφή οπότε είναι λογικό να μου διαφεύγουν πολλά πράγματα. Γι’ αυτό και διατύπωσα τις απορίες μου.
Αυτοί που βγάζουν λεφτά μάλλον κάνουν και άλλα (όπως εκπαιδεύσεις,ξενώνα,pet-shop) ή και όντως ρίχνουν την ποιότητα τους και παύουν να είναι "ευσυνείδητοι και σοβαροί" και γίνοντε "κουταβοπαραγωγοί".
Οι οποιοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση (όπως θα έπρεπε).

@denis
Η εκτροφή τέτοιου είδους και κλίμακας ΔΕΝ έχει λεφτά.
Και γιατί κουράζεστε τσάμπα? Σπρωγμένοι μόνο από ανιδιοτελή κίνητρα?

Ξανα λέω: Δεν βγάζω συμπεράσματα. Ερωτήσεις κάνω και διατυπώνω τις απορίες μου (για να μην παρεξηγούμαι…) 8)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι μόνο

Και γι αυτό. (ανιδιοτελή κίνητρα)

Και γιατί ο άνθρωπος πάντα ελπίζει για καλύτερες μέρες.

Και γιατί το προτιμώ από ένα άλλο χόμπι που δεν θα μου γύρναγε πίσω κάποια χρήματα. Ρωτάς έναν ψαρά χομπίστα γιατί κουράζεται τσάμπα?
Η ψευδαίσθηση ότι βγάζουν λεφτά υπάρχει και στους εκτροφείς.

Και από τρέλα ανεξήγητη και αυτοκαταστροφική πολλές φορές![/quote]
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Και γιατί κουράζεστε τσάμπα? Σπρωγμένοι μόνο από ανιδιοτελή κίνητρα?
πριν κάποια (λίγα) χρόνια χρειαζόμουν κάποια (αρκετά) χρήματα για να αντικαταστήσω το μηχανάκι μου με το καινούργιο πιο γρήγορο-όμορφο-μοδάτο-στριφτερό super sport κάθε χρόνο.
η αγορά του συνεπαγώταν και ένα 'κουστούμι' κάποιων έξτρα χιλιάδων ευρώ για αναρτήσεις-λάστιχα-εξάτμιση-κράνος-μπουφάν.
γιατί το έκανα??
νομίζω λέγετε τρέλα-χόμπυ.
τι ένιωθα στα 300χλμ??
Κάπως............................

Ξανα λέω: Δεν βγάζω συμπεράσματα. Ερωτήσεις κάνω και διατυπώνω τις απορίες μου (για να μην παρεξηγούμαι…)
Κάνοντας ένα πρόχειρο υπολογισμό συμπεραίνουμε ότι ένας εκτροφέας μπορεί να εξοικονομήσει από το χόμπι του από 20.000 – 40.000 ευρώ το χρόνο και μάλιστα αφορολόγητα. Αυτό αυτόματα σημαίνει πως οι μηνιαίες του αποδοχές κυμαίνονται από 1650-3330 ευρώ το μήνα, ποσά διόλου ευκαταφρόνητα αν υπολογίσουμε πως ο βασικός μισθός ενός ιδιωτικού υπαλλήλου είναι 600 ευρώ καθαρά (χωρίς να συμπεριλάβουμε βέβαια τις κρατήσεις για τον εκάστοτε ασφαλιστικό φορέα.
Και για να τελειώνουμε

Ιδού η ρόδος, Ιδού και το πήδημα

έλα να γίνεις πλούσια και εσύ
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και γιατί το προτιμώ από ένα άλλο χόμπι που δεν θα μου γύρναγε πίσω κάποια χρήματα. Ρωτάς έναν ψαρά χομπίστα γιατί κουράζεται τσάμπα?
Για να φάνε φρέσκο ψαράκι τα παιδάκια του και ότι περισσέψει να το πουλήσει στη σακούλα προς 25 ευρώ το κιλό! Εγώ όταν έκανα ψαροντουφεκο, αυτό έκανα. Το μισό ροφάκι στο φούρνο και το άλλο μισό στον γείτονα! :wink:

Ιδού η ρόδος, Ιδού και το πήδημα

έλα να γίνεις πλούσια και εσύ
Με αυτόν τον τρόπο θα αντιμετώπιζες τον οποιονδήποτε υποψήφιο πελάτη σου φίλε μου? Δεν νομίζω αγαπητέ Μάκη… :roll:
Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον θα έπρεπε να επιστρατεύσεις πειθώ και επιχειρήματα. Αλλιώς ο υποψήφιος πελάτη θα έπαιρνε το κουβαδάκι του και θα πήγαινε σε άλλη παραλία…

Παιδιά, όντως δεν βγάζω συμπεράσματα. Αλλιώς δεν θα είχε νόημα η συζήτηση! Θα έμενα στην παγιωμένη μου άποψη και δεν θα έμπαινα σε διαδικασία διαλόγου. Απλές υποθέσεις κάνω! Στον τομέα σας δηλώνω ημιμαθής και κανείς δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει με το γεγονός ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ’ την αμάθεια. Γι’ αυτό εξάλλου ζήτησα τα φώτα σας!
Από την άλλη, κανείς σας δεν παραδέχεται το προφανές: «κάνοντας το χόμπι μου συμπληρώνω τα εισοδήματα μου συνδυάζοντας το τερπνό μετά του ωφελίμου»!
Σε αυτήν την περίπτωση θα σας παραδεχόμουν λέγοντας σας «Μαγκιά σας και καμάρι σας και ουδέν μεμπτό!»
Έτσι όμως όπως μας τα περιγράφετε
από τρέλα ανεξήγητη και αυτοκαταστροφική πολλές φορές
φαίνεται ότι μάλλον επιζητάτε τον οίκτο μας για τις κακουχίες και τις ταλαιπωρίες που έχετε υποστεί και την συμπαράσταση μας στο θεάρεστο έργο που επιτελείτε. Μην τρελαθούμε κιόλας! :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμπληρώνοντας:
Πριν λίγες μέρες με αφορμή το εξαιρετικό post του Swk, κάναμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με ποια κριτήρια επιλέγουμε τον κατάλληλο εκτροφέα…
Ξανά θυμίζω για όσους το έχουν ξεχάσει, μένοντας σε 2 σημεία που αξίζουν την προσοχή μας

α) Πράγματα που πρέπει να μας κάνουν να απορίψουμε ένα εκτροφέα
13. Εκτροφέας που δεν είναι πρόθυμος να συζητήσει μαζί σου και να σε πληροφορήσει.

β) Πράγματα που πρέπει να εκτιμήσουμε σε έναν εκτροφέα
14. Ο εκτροφέας να είναι συνεργάσιμος και συζητίσιμος.

Ο φίλος Μάκης συμφώνησε με τα παραπάνω…
Πάνω στο θέμα στο οποίο υπερκαλύφθηκα (σκέφτομε-σκέφτομε δεν βρίσκω κάτι να συμπληρώσω)
όπως και ο φίλος denis
Ολα τα παραπάνω είναι σωστά
Και όμως φίλοι μου!
Με την αντίδραση σας και τα γραφόμενα σας
Πιστεύετε όμως ότι οι ατέλειωτες ώρες που αφιερώνεις πληρώνοντε με κάποια (αν είσαι τυχερός) μικροποσά τα οποία απέχουν ΠΟΛΥ των μαθηματικών της ROTTIE???????
Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν μου αρέσει αλλά θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ από όλους να ξεχωρίzουν τους ευσυνείδητους και σοβαρούς εκτροφείς από τους ‘εκτροφείς΄ , και αυτό είναι κάτι για το οποίο δεν δέχομε κουβέντα
Να συμπληρώσω και εγώ κάτι, σ'αυτά που είπε ο ΜΑΚΗΣ που είναι ολόσωστα.
Και για να τελειώνουμε

Ιδού η ρόδος, Ιδού και το πήδημα

έλα να γίνεις πλούσια και εσύ
Καταργείτε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ τη δουλειά και την ενασχόληση σας με την σοβαρή εκτροφή φάσκοντας και αντιφάσκοντας!
Συμφωνήσατε με τους κανόνες αλλά στην πράξη τα χαλάσατε..
Αυτό σημαίνει συνεργάσιμος και συζητήσιμος εκτροφέας?
Αυτός είναι ο σωστός τρόπος προσέγγισης και αντιμετώπισης του πελάτη?
Η απαξίωση και η αγένεια?
Θα έχει άδικο ο υποψήφιος αγοραστής αν μετά απευθυνθεί στο πλησιέστερο pet shop που οι πωλητές θα του κάνουν τεμενάδες?

Προσυπογράφω το αξίωμα του Swk (που ελπίζω να μην είναι αποχαιρετιστήρια επιστολή) :cry:
«ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ...ΠΑΘΕΤΕ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΤΕ!!!...»
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Savra said:
αλλα πιστευω οτι θα ειναι και αλλα τα εξοδα εκτος απο αυτα....διαφημησεις σε περιοδικα που φανταζομαι θα ειναι αρκετα μεγαλο το ποσον αφου τα καλα εκτροφεια βαζουν πολυ συχνα διαφημησεις....
Είμαι κι εγώ της άποψης ότι οι ευσυνείδητοι εκτροφείς δε βγάζουν πολλά χρήματα. Ωστόσο αναρωτιέμαι όπως και η Rottie, τι σκοπό έχουν οι διαφημίσεις σε περιοδικά εκτός της αύξησης του κέρδους? Οι εκτροφείς που βάζουν διαφημίσεις είναι χομπίστες ή έμποροι?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Skylos said:
Savra said:
αλλα πιστευω οτι θα ειναι και αλλα τα εξοδα εκτος απο αυτα....διαφημησεις σε περιοδικα που φανταζομαι θα ειναι αρκετα μεγαλο το ποσον αφου τα καλα εκτροφεια βαζουν πολυ συχνα διαφημησεις....
Είμαι κι εγώ της άποψης ότι οι ευσυνείδητοι εκτροφείς δε βγάζουν πολλά χρήματα. Ωστόσο αναρωτιέμαι όπως και η Rottie, τι σκοπό έχουν οι διαφημίσεις σε περιοδικά εκτός της αύξησης του κέρδους? Οι εκτροφείς που βάζουν διαφημίσεις είναι χομπίστες ή έμποροι?
και εγω μονο υποθεσεις μπορω να κανω διαβαζοντας τα περιοδικα και παρακολουθοντας τις εκθεσεις,αλλα εχω δει οτι υπαρχουν εκτροφεις με 1 μονο θηλυκο που το ζευγαρωνουν 1 φορα καθε δυο χρονια η ενα μονο αρσενικο,και βαζουν διαφημησεις σε περιοδικα,ισως να εχουν οικονομικη ανεση και να μην τους νοιαζει το κερδος,απλα να θελουν να προβαλουν το σκυλι τους,την φυλη η τους ιδιους.
Δεν λεω οτι ειναι ο κανονας αλλα το εχω δει
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Ναι δεν αποκλείεται. Από την άλλη μεριά είναι γνωστό ότι για να δημιουργηθεί ένας δημοφιλής επιβήτορας χρειάζεται καμπάνια η οποία περιλαμβάνει διαφημίσεις σε περιοδικά, κάποιες φορές πρόσληψη επαγγελματία χειριστή και οπωσδήποτε το γνωστό κυνήγι των κριτών που τους αρέσει ο τύπος του συγκεκριμένου σκύλου και θα του απονείμουν τίτλους. Ο κάτοχος ενός δημοφιλούς επιβήτορα πέρα απ' την ηθική ικανοποίηση σίγουρα έχει και κάποιο χρηματικό ώφελος.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ti επίθεση είναι αυτή? :?

Δεν με πιστεύεις ότι δεν βγάζω λεφτά? Νομίζεις ότι το - 10.000 που είπα είναι φουσκωμένο ή ψέμματα? Αν ναι, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε. Αν όχι πώς μου ζητάς συγχρόνως να παραδεχθώ ότι συμπληρώνω το εισόδημά μου? Εφ'όσον ήμουν 100% ειλικρινής και σου είπα
Και γιατί το προτιμώ από ένα άλλο χόμπι που δεν θα μου γύρναγε πίσω κάποια χρήματα
Τί άλλο θες να σου πούμε? Αν αυτό συνεχιστεί για 5 χρόνια τότε θα σταματήσω, γιατί δεν είμαι τελείως τρελός...εκεί πήγαινε το ''Και γιατί ο άνθρωπος πάντα ελπίζει για καλύτερες μέρες.'' :wink:

Πρόσεξε, και εγώ και ο Μάκης δεν κάνουμε τίποτα άλλο, ούτε εκπαίδευση ούτε πανσιόν, ούτε τίποτα παρεμφερές. Ισως έχεις δίκιο για άλλους εκτροφείς. Αυτό απαίτησε ο Μάκης αγενώς όπως λες. Να το διαχωρήσεις.

φαίνεται ότι μάλλον επιζητάτε τον οίκτο μας για τις κακουχίες και τις ταλαιπωρίες που έχετε υποστεί και την συμπαράσταση μας στο θεάρεστο έργο που επιτελείτε. Μην τρελαθούμε κιόλας!
Ποιανών? Πάλι οι αποδώ ........ τους αποκεί??? 8) 8)

Είπαμε γουστάρω να αποκτήσω ένα σκυλί καλής γενεαλογίας και μορφολογίας από την Γερμανία ανεξήγητα (εκεί πάει η τρέλα) και δεν κάνω έρανο για να το πάρω. Αν μου πει κάποιος ότι είναι το ίδιο με ένα σκυλί από πετ-σοπ τρελαίνομαι, απαιτώ όμως και το σεβασμό γι'αυτό που κάνω, όχι δίκην ''θεάρεστου'' έργου, αλλά δίκην σημαντικού κόπου, εξόδων, διαβάσματος κλπ, κλπ, μην τα ξαναλέμε.

Αυτό σημαίνει συνεργάσιμος και συζητήσιμος εκτροφέας
Εδώ έχεις ένα λάθος, αν έρθει ένας ''πελάτης'' και μου πει κάνε κάτι καλύτερο κλπ, κλπ θα του εξηγήσω ήρεμα όπως λες, μάλλον θα του κάνω κιόλας αν κρίνω οτι ο σκύλος θα περάσει καλά και φαίνεται ειλικρινής. Αν έρθει όμως και μου πει ''φιλαράκι πλάκα μας κάνεις, προσαρμόσου στην πραγματικότητα, τι τιμή είναι αυτή, αφού ξέρω ότι βγάζεις τα κέρατά σου και μαύρα, θα κάνεις και πανσιόν και εκπαίδευση, τα υπολόγισα και τα έβγαλα,'' τότε ξέρεις τι θα γίνει? Το ξέρεις το τραγούδι ''who let the dogs out?!!'' Εσύ ήσουν η δεύτερη περίπτωση, αγαπητή rottie, κι ας επαναλάμβανες συνέχεια ''εγώ ερωτήσεις κάνω''

Και κάτι άλλο: Ο γιατρός πρέπει να συζητάει και να ενημερώνει για την πορεία της υγείας του ασθενή. Ο μηχανικός αυτοκινήτων πρέπει να μην κλέβει και να ενημερώνει για την δουλειά του τον πελάτη. και ο εκτροφέας πρέπει να είναι συζητήσιμος και ευγενικός όπως λες για τη δουλειά του, δηλαδή τους σκύλους του. Αν με ρωτήσεις δηλαδή αν είμαι καλός στις συζηγικές μου υποχρεώσεις και αν βγάζω μαύρα λεφτά από τζόγο θα πρέπει να είμαι ευγενικός επειδή είμαι εκτροφέας? Αφού αυτό που ρώτησε :) :) ς είναι σαν να λες στον γιατρό που σε χειρουργεί ''τόσα που βγάζεις λαμόγιο κάνε σε μας καμιά έκπτωση...!!''

Θα έχει άδικο ο υποψήφιος αγοραστής αν μετά απευθυνθεί στο πλησιέστερο pet shop που οι πωλητές θα του κάνουν τεμενάδες?
Ακόμα κι έτσι να τανε (περί αγένειας), ναι, θα είχε άδικο. Οπουδήποτε αλλού στη ζωή σου διαλέγεις το καλύτερο και τώρα πας εκεί που σου κάνουν τεμενάδες? Γιατί?
Μήπως ο σκύλος είναι κάτι διαφορετικό για τον Ελληνα? Εκεί είναι το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Οχι στους εκτροφείς.

Οι εκτροφείς που βάζουν διαφημίσεις είναι χομπίστες ή έμποροι?
Εμποροι. :D :D Οι χομπίστες χαρίζουν τα σκυλιά στους συγγενείς τους και παρακαλούν να έχουν μεγάλο σόι!! :D

και εγω μονο υποθεσεις μπορω να κανω διαβαζοντας τα περιοδικα και παρακολουθοντας τις εκθεσεις,αλλα εχω δει οτι υπαρχουν εκτροφεις με 1 μονο θηλυκο που το ζευγαρωνουν 1 φορα καθε δυο χρονια η ενα μονο αρσενικο
Αυτό δεν ειναι ίσον ποιοτική εκτροφή. Το αντίθετο θα έλεγα, τις περισσότερες φορές.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν με πιστεύεις ότι δεν βγάζω λεφτά? Νομίζεις ότι το - 10.000 που είπα είναι φουσκωμένο ή ψέμματα? Αν ναι, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε. Αν όχι πώς μου ζητάς συγχρόνως να παραδεχθώ ότι συμπληρώνω το εισόδημά μου? Εφ'όσον ήμουν 100% ειλικρινής
Δεν σου ζητάω να παραδεχτείς τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από το προφανές.
Χαίρομαι που το κάνεις. Είναι προς τιμή σου και μπράβο σου.
Τί άλλο θες να σου πούμε?
Τίποτα. Με κάλυψες.
Πρόσεξε, και εγώ και ο Μάκης δεν κάνουμε τίποτα άλλο, ούτε εκπαίδευση ούτε πανσιόν, ούτε τίποτα παρεμφερές. Ισως έχεις δίκιο για άλλους εκτροφείς. Αυτό απαίτησε ο Μάκης αγενώς όπως λες. Να το διαχωρήσεις.
Το διαχώρισα ήδη πριν απαιτήσει ΕΥΓΕΝΩΣ ο Μάκης να το κάνω.
Εδώ έχεις ένα λάθος, αν έρθει ένας ''πελάτης'' και μου πει κάνε κάτι καλύτερο κλπ, κλπ θα του εξηγήσω ήρεμα όπως λες, μάλλον θα του κάνω κιόλας αν κρίνω οτι ο σκύλος θα περάσει καλά και φαίνεται ειλικρινής. Αν έρθει όμως και μου πει ''φιλαράκι πλάκα μας κάνεις, προσαρμόσου στην πραγματικότητα, τι τιμή είναι αυτή, αφού ξέρω ότι βγάζεις τα κέρατά σου και μαύρα, θα κάνεις και πανσιόν και εκπαίδευση, τα υπολόγισα και τα έβγαλα,'' τότε ξέρεις τι θα γίνει? Το ξέρεις το τραγούδι ''who let the dogs out?!!'' Εσύ ήσουν η δεύτερη περίπτωση, αγαπητή rottie, κι ας επαναλάμβανες συνέχεια ''εγώ ερωτήσεις κάνω''
Ερωτήσεις έκανα βρε denis! Υποψήφια πελάτισσα κάποιου εκτροφέα είμαι τι να έκανα απαντήσεις? Οι ερωτήσεις που ενοχλούν δηλαδή θα πρέπει να μείνουν αναπάντητες?

Είσαι φιλόμουσος βλέπω και μάλιστα έχουμε τα ίδια μουσικά γούστα! Ωραίο τραγουδάκι θα έλεγες στον πελάτη! Εγώ πάντως θα σου απαντούσα με την κλασική ατάκα και κίνηση του Τάκη (και ας είμαι βαζελού):
«ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!»8)
Ο γιατρός πρέπει να συζητάει και να ενημερώνει για την πορεία της υγείας του ασθενή. Ο μηχανικός αυτοκινήτων πρέπει να μην κλέβει και να ενημερώνει για την δουλειά του τον πελάτη.
Τα παραδείγματα που αναφέρεις αφορούν επαγγελματίες και όχι χομπίστες.
ο εκτροφέας πρέπει να είναι συζητήσιμος και ευγενικός όπως λες για τη δουλειά του, δηλαδή τους σκύλους του.
Δεν το λέω εγώ. Εσείς το παραδεχτήκατε ως βασικό γνώρισμα ενός σωστού εκτροφέα.
Αφού αυτό που ρώτησε ς είναι σαν να λες στον γιατρό που σε χειρουργεί ''τόσα που βγάζεις λαμόγιο κάνε σε μας καμιά έκπτωση...!!'' Αν με ρωτήσεις δηλαδή αν είμαι καλός στις συζηγικές μου υποχρεώσεις και αν βγάζω μαύρα λεφτά από τζόγο θα πρέπει να είμαι ευγενικός επειδή είμαι εκτροφέας?
:-s :shock: :shock: :shock:
Other words to love each other…
Ακόμα κι έτσι να τανε (περί αγένειας), ναι, θα είχε άδικο. Οπουδήποτε αλλού στη ζωή σου διαλέγεις το καλύτερο και τώρα πας εκεί που σου κάνουν τεμενάδες? Γιατί?
Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα. Αλλά απαιτώ να σέβονται τα λεφτά μου όπως απαιτείς και εσύ (πολύ σωστά) να σέβονται την δουλεία σου. Τι περιμένεις δηλαδή? Να σου έρχονται μόνο μαζοχιστές πελάτες που αφού τους φερθείς αγενώς, τους απαξιώσεις και αμολήσεις τα σκυλιά σου να τους πάρουν στο κυνήγι, να στα «ακουμπήσουν» κιολας? :roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οπως λες και συ
Other words to love each other…
Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα...πρόσεχε όμως τα Quote σου είναι άλλ'αντάλλων!! Διάβασε προσεκτικά όλα τα posts και θα δεις...
Rottie νομίζω οτι όλες οι συζητήσεις εδώ πρέπει να γίνονται με βάση οτι μπαίνει ένας άσχετος τελείως με τον κόσμο των σκύλων να δει ''τι παίζει''
Τώρα αν κολλάμε σε λεπτομέρειες του τύπου
ο εκτροφέας πρέπει να είναι συζητήσιμος και ευγενικός όπως λες για τη δουλειά του, δηλαδή τους σκύλους του.
Δεν το λέω εγώ. Εσείς το παραδεχτήκατε ως βασικό γνώρισμα ενός σωστού εκτροφέα.
σε έναν διάλογο που έχει τίτλο ΕΚΤΡΟΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Η ΧΟΜΠΙ ή ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ καηκαμε, θα μείνουμε μόνοι μας. Επίσης αυτό με τα Quote: Σκίζομαι να σου εξηγήσω ότι δεν μπορώ να παραδεχτώ οτι βγάζω λεφτά και το αποτέλεσμα:
Δεν με πιστεύεις ότι δεν βγάζω λεφτά? Νομίζεις ότι το μείον 10.000 που είπα είναι φουσκωμένο ή ψέμματα? Αν ναι, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε. Αν όχι πώς μου ζητάς συγχρόνως να παραδεχθώ ότι συμπληρώνω το εισόδημά μου? Εφ'όσον ήμουν 100% ειλικρινής

Δεν σου ζητάω να παραδεχτείς τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από το προφανές.
Χαίρομαι που το κάνεις. Είναι προς τιμή σου και μπράβο σου.
Τουλάχιστον βάλε όλο το Quote.
Επίσης σου εξηγώ ότι δεν είναι ερωτήσεις αυτές που υποχρεούται να τις απαντήσει ευγενικά ένας εκτροφέας, γιατί δεν έχει σχέση με τους σκύλους του το πόσα βγάζει και αν τα βγάζει μάυρα και εσύ λες:
Οι ερωτήσεις που ενοχλούν δηλαδή θα πρέπει να μείνουν αναπάντητες?
Επίσης λες
Ο γιατρός πρέπει να συζητάει και να ενημερώνει για την πορεία της υγείας του ασθενή. Ο μηχανικός αυτοκινήτων πρέπει να μην κλέβει και να ενημερώνει για την δουλειά του τον πελάτη.

Τα παραδείγματα που αναφέρεις αφορούν επαγγελματίες και όχι χομπίστες.
και έχω πει ότι βλέπω το χόμπι ώς επάγγελμα για να μπορώ να το κάνω καλά.
Και ο επίλογός σου:
Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα. Αλλά απαιτώ να σέβονται τα λεφτά μου όπως απαιτείς και εσύ (πολύ σωστά) να σέβονται την δουλεία σου. Τι περιμένεις δηλαδή? Να σου έρχονται μόνο μαζοχιστές πελάτες που αφού τους φερθείς αγενώς, τους απαξιώσεις και αμολήσεις τα σκυλιά σου να τους πάρουν στο κυνήγι, να στα «ακουμπήσουν» κιολας?
αυτό είναι το συμπέρασμά σου?
Σε ερωτήσεις τέτοιου τύπου πρέπει να τα λέμε 1-2-3-4-.... όχι να σκοτωνόμαστε. Βγάζεις λεφτά? ναι-όχι-ίσως, μαυρα? ναι, αλλά: 1-2-3-4...
όχι να κολλάμε σε βλακείες, ξαναλέω όποιος άσχετος τα διαβάζει αυτά θα σιχαθεί, θα πάει να πάρει γάτα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Και μιας και πιάσαμε τα Αγγλικά μας

TALK IS CHEAP

Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να συζητήσω-βοηθήσω(όσο μπορώ) ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ.

Αυτούς όμως που βγάζουν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ λέγοντας

Κάνοντας ένα πρόχειρο υπολογισμό συμπεραίνουμε
Ενώ πιο κάτω δηλώνουν

Στον τομέα σας δηλώνω ημιμαθής και κανείς δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει με το γεγονός ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ’ την αμάθεια
Τους αντιμετωπίζω έτσι και εάν συνεχίζουν ΙΣΩΣ και χειρότερα.

Εαν δε έρθουν στο σπίτι μου ως υποψήφιοι αγοραστές-ιδιοκτήτες κουταβιού μου με το ίδιο τουπέ δεν χρειάζεται να 'αμολήσω τα σκυλιά΄.
δόξα το θέο 46 νούμερο παπούτσι φοράω.-


Στο

τι σκοπό έχουν οι διαφημίσεις σε περιοδικά εκτός της αύξησης του κέρδους
βασικά ή διαφήμιση δεν θα σου αυξήσει των αριθμό των κουταβιών άρα δεν θα πουλήσεις περισσότερα άρα δεν θα έχεις μεγαλύτερο ΄κέρδος΄

ακόμη και οι παλαιοί εκτροφείς οι οποίοι είναι γνωστοί στον χώρο, σκυλιά δικά τους κυκλοφορούν στον δρόμο, που και που βάζουν διαφημίσεις απευθυνόμενοι σε κάποιους καινούργιους στον χώρο οι εκτός της περιοχής τους.

έχει κανείς την εντύπωση ότι υπάρχει καμιά ουρά έξω από το σπίτι του κάθε εκτροφέα ή καμιά ατέλειωτη λίστα αναμονής?

ΕΔΩ είναι Βαλκάνια φίλοι μου και εγώ ΄σκυλο θέλω ΤΩΡΑ τον θέλω΄.

Οι διαφημίσεις στα περιοδικά έχουν σαν σκοπό να ενημερώσουν ένα διαφορετικό (ή τουλάχιστον έτσι υποτίθετε), πιο ενημερωμένο κοινό από αυτό της Χρυσής Ευκαιρίας και ο εκάστοτε εκτροφέας να μην μπαίνει στην ψυχοφθόρο διαδικασία αυτής.
(δεν βρίσκω σχετικά παλαιότερα post επί του θέματος)

Επίσης όσο πιο πολλοί οι ενδιαφερόμενοι τόσο καλύτερο το ΄ξεσκαρτάρισμα΄- επιλογή του μέλωντα ιδιοκτήτη που θα κάνει και ο ευσυνείδητος και σοβαρός εκτροφέας.


Ναι δεν αποκλείεται. Από την άλλη μεριά είναι γνωστό ότι για να δημιουργηθεί ένας δημοφιλής επιβήτορας....................

Ο κάτοχος ενός δημοφιλούς επιβήτορα πέρα απ' την ηθική ικανοποίηση σίγουρα έχει και κάποιο χρηματικό ώφελος

Αυτό είναι αλήθεια και σε αυτήν την περίπτωση Μπορούμε να πούμε ότι ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΡΔΟΣ.

Πόσους τέτοιους επιβήτορες γνωρίζεις-υπάρχουν παγκοσμίως???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οπως λες και συ
Other words to love each other
Τουλάχιστον συμφωνούμε κάπου! Είναι και αυτό μια αρχή.
Rottie νομίζω οτι όλες οι συζητήσεις εδώ πρέπει να γίνονται με βάση οτι μπαίνει ένας άσχετος τελείως με τον κόσμο των σκύλων να δει ''τι παίζει''
Ποιος θέσπισε αυτόν τον κανόνα?
Δηλαδή εγώ που δεν είμαι τελείως άσχετη δεν έχω δικαίωμα να μάθω «τι παίζει?»
Τώρα αν κολλάμε σε λεπτομέρειες του τύπου
Quote:
"ο εκτροφέας πρέπει να είναι συζητήσιμος και ευγενικός όπως λες για τη δουλειά του, δηλαδή τους σκύλους του."
Δεν το λέω εγώ. Εσείς το παραδεχτήκατε ως βασικό γνώρισμα ενός σωστού εκτροφέα.
σε έναν διάλογο που έχει τίτλο ΕΚΤΡΟΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Η ΧΟΜΠΙ ή ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ καηκαμε
Και σε τι να κολλήσουμε?
Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι του Μάκη?
Πόσα κυβικά είναι το αμάξι του?
Τι νούμερο παπούτσι φοράει?
Αν η αγαπημένη του ταινία είναι το «ταπεινός και καταφρονεμένος» με το Νίκο Ξανθόπουλο?
Επίσης σου εξηγώ ότι δεν είναι ερωτήσεις αυτές που υποχρεούται να τις απαντήσει ευγενικά ένας εκτροφέας, γιατί δεν έχει σχέση με τους σκύλους του το πόσα βγάζει και αν τα βγάζει μάυρα
Το γεγονός ότι στο profile σου αναφέρεις το website στο οποίο αναφέρονται τα στοιχεία σου, με κάνει να κατανοώ ΑΠΟΛΥΤΑ το γεγονός ότι δεν μπορείς να παραδεχτείς τίποτα. Ούτε καν τα προφανή. Ούτε εγώ θα το έκανα. Αντιλαμβάνομαι ότι οτιδήποτε αφορά την «ταμπακιέρα», αποτελεί άβατο.
και έχω πει ότι βλέπω το χόμπι ώς επάγγελμα για να μπορώ να το κάνω καλά.
Αυτό πάλι τι είναι κανόνας? Βλέπω ότι θεσπίζεις κανόνες κατά το δοκούν.
Εγώ μαγειρεύω εξαιρετικά. Τι σημαίνει? Ότι είμαι σεφ? Μεθερμηνευόμενο: για να κάνεις κάτι καλά, πρέπει να είσαι οπωσδήποτε επαγγελματίας?
όχι να κολλάμε σε βλακείες, ξαναλέω όποιος άσχετος τα διαβάζει αυτά θα σιχαθεί, θα πάει να πάρει γάτα.
Συμφωνώ απόλυτα. Ή γάτα θα πάρει ή τα βουνά.
Εαν δε έρθουν στο σπίτι μου ως υποψήφιοι αγοραστές-ιδιοκτήτες κουταβιού μου με το ίδιο τουπέ δεν χρειάζεται να 'αμολήσω τα σκυλιά΄.
δόξα το θέο 46 νούμερο παπούτσι φοράω.
Τι γλυκός και ευγενικός άνθρωπος… να θυμηθώ εάν ποτέ έρθω στο σπίτι σου, αντί για πάστες, να σου φέρω τα άπαντα του Ζαμπούνη.
Ο ένας απειλεί ότι εάν πάω σπίτι του θα αμολήσει τα σκυλιά του και μετά θα αναρωτηθεί:”Who lets the dogs out?”
Ο άλλος με απειλεί μα ξυλοδαρμό και κακοποίηση δια κλωτσιάς στα οπίσθια…
Slow the eggs ρε παλικάρια!
Θα πάω και εγώ στον επόμενο που θα με τρατάρει γλυκό του κουταλιού και θα είναι ευγενής και πρόθυμος να απαντήσει σε οτιδήποτε αφορά το θέμα.
Τώρα το αν είναι σωστός στα συζυγικά του καθήκοντα ή όχι, δεν με αφορά. Ο καθένας στο είδος του. Εγώ στα χωράφια του Ασκητή δεν μπαίνω!
βασικά ή διαφήμιση δεν θα σου αυξήσει των αριθμό των κουταβιών άρα δεν θα πουλήσεις περισσότερα άρα δεν θα έχεις μεγαλύτερο ΄κέρδος΄
Θα συμβάλει στην αναγνωρισιμότητα του και την καθιέρωση του στον χώρο όπως επίσης και στην δημιουργία υποψήφιου πελατολογίου.

Παιδιά τα συμπεράσματα μας τα βγάλαμε. Στο αρχικό μου ερώτημα:
«Εκτροφέας: Επάγγελμα ή χόμπι», την απάντηση την πήρα. Και τα δύο.
Να είστε καλά και ευχαριστώ για την συμμετοχή. :p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU