Εκτροφέας: Επάγγελμα ή χόμπι?


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Εισαι απαράδεκτη. Ελπίζω κάποια στιγμή να το καταλάβεις.
Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει και ξανά προς την δόξα τραβά…:shake:

Παιδιά το εξαντλήσαμε! Φτάνει! Ότι και να πούμε δεν θα καταφέρουμε να εκπλήξουμε πλέον κανένα. Τουλάχιστον όχι ευχάριστα…

ΥΓ. Αν επιθυμείτε να συνεχίσουμε να είμαστε μια «ωραία ατμόσφαιρα» υπάρχουν τα pm. Εάν θέλετε να διαιωνίσετε την αντιπαράθεση, τις βολές επί προσωπικού, τις ύβρεις και τους χαρακτηρισμούς είμαι στη διάθεση σας...
 


dior

Active Member
12 Αυγούστου 2007
36
0
denis said:
Ti επίθεση είναι αυτή? :?

Δεν με πιστεύεις ότι δεν βγάζω λεφτά? Νομίζεις ότι το - 10.000 που είπα είναι φουσκωμένο ή ψέμματα? Αν ναι, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε. Αν όχι πώς μου ζητάς συγχρόνως να παραδεχθώ ότι συμπληρώνω το εισόδημά μου? Εφ'όσον ήμουν 100% ειλικρινής και σου είπα
Και γιατί το προτιμώ από ένα άλλο χόμπι που δεν θα μου γύρναγε πίσω κάποια χρήματα
Τί άλλο θες να σου πούμε? Αν αυτό συνεχιστεί για 5 χρόνια τότε θα σταματήσω, γιατί δεν είμαι τελείως τρελός...εκεί πήγαινε το ''Και γιατί ο άνθρωπος πάντα ελπίζει για καλύτερες μέρες.'' :wink:

Πρόσεξε, και εγώ και ο Μάκης δεν κάνουμε τίποτα άλλο, ούτε εκπαίδευση ούτε πανσιόν, ούτε τίποτα παρεμφερές. Ισως έχεις δίκιο για άλλους εκτροφείς. Αυτό απαίτησε ο Μάκης αγενώς όπως λες. Να το διαχωρήσεις.

φαίνεται ότι μάλλον επιζητάτε τον οίκτο μας για τις κακουχίες και τις ταλαιπωρίες που έχετε υποστεί και την συμπαράσταση μας στο θεάρεστο έργο που επιτελείτε. Μην τρελαθούμε κιόλας!
Ποιανών? Πάλι οι αποδώ ........ τους αποκεί??? 8) 8)

Είπαμε γουστάρω να αποκτήσω ένα σκυλί καλής γενεαλογίας και μορφολογίας από την Γερμανία ανεξήγητα (εκεί πάει η τρέλα) και δεν κάνω έρανο για να το πάρω. Αν μου πει κάποιος ότι είναι το ίδιο με ένα σκυλί από πετ-σοπ τρελαίνομαι, απαιτώ όμως και το σεβασμό γι'αυτό που κάνω, όχι δίκην ''θεάρεστου'' έργου, αλλά δίκην σημαντικού κόπου, εξόδων, διαβάσματος κλπ, κλπ, μην τα ξαναλέμε.

Αυτό σημαίνει συνεργάσιμος και συζητήσιμος εκτροφέας
Εδώ έχεις ένα λάθος, αν έρθει ένας ''πελάτης'' και μου πει κάνε κάτι καλύτερο κλπ, κλπ θα του εξηγήσω ήρεμα όπως λες, μάλλον θα του κάνω κιόλας αν κρίνω οτι ο σκύλος θα περάσει καλά και φαίνεται ειλικρινής. Αν έρθει όμως και μου πει ''φιλαράκι πλάκα μας κάνεις, προσαρμόσου στην πραγματικότητα, τι τιμή είναι αυτή, αφού ξέρω ότι βγάζεις τα κέρατά σου και μαύρα, θα κάνεις και πανσιόν και εκπαίδευση, τα υπολόγισα και τα έβγαλα,'' τότε ξέρεις τι θα γίνει? Το ξέρεις το τραγούδι ''who let the dogs out?!!'' Εσύ ήσουν η δεύτερη περίπτωση, αγαπητή rottie, κι ας επαναλάμβανες συνέχεια ''εγώ ερωτήσεις κάνω''

Και κάτι άλλο: Ο γιατρός πρέπει να συζητάει και να ενημερώνει για την πορεία της υγείας του ασθενή. Ο μηχανικός αυτοκινήτων πρέπει να μην κλέβει και να ενημερώνει για την δουλειά του τον πελάτη. και ο εκτροφέας πρέπει να είναι συζητήσιμος και ευγενικός όπως λες για τη δουλειά του, δηλαδή τους σκύλους του. Αν με ρωτήσεις δηλαδή αν είμαι καλός στις συζηγικές μου υποχρεώσεις και αν βγάζω μαύρα λεφτά από τζόγο θα πρέπει να είμαι ευγενικός επειδή είμαι εκτροφέας? Αφού αυτό που ρώτησε :) :) ς είναι σαν να λες στον γιατρό που σε χειρουργεί ''τόσα που βγάζεις λαμόγιο κάνε σε μας καμιά έκπτωση...!!''

Θα έχει άδικο ο υποψήφιος αγοραστής αν μετά απευθυνθεί στο πλησιέστερο pet shop που οι πωλητές θα του κάνουν τεμενάδες?
Ακόμα κι έτσι να τανε (περί αγένειας), ναι, θα είχε άδικο. Οπουδήποτε αλλού στη ζωή σου διαλέγεις το καλύτερο και τώρα πας εκεί που σου κάνουν τεμενάδες? Γιατί?
Μήπως ο σκύλος είναι κάτι διαφορετικό για τον Ελληνα? Εκεί είναι το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Οχι στους εκτροφείς.

Οι εκτροφείς που βάζουν διαφημίσεις είναι χομπίστες ή έμποροι?
Εμποροι. :D :D Οι χομπίστες χαρίζουν τα σκυλιά στους συγγενείς τους και παρακαλούν να έχουν μεγάλο σόι!! :D

και εγω μονο υποθεσεις μπορω να κανω διαβαζοντας τα περιοδικα και παρακολουθοντας τις εκθεσεις,αλλα εχω δει οτι υπαρχουν εκτροφεις με 1 μονο θηλυκο που το ζευγαρωνουν 1 φορα καθε δυο χρονια η ενα μονο αρσενικο
Αυτό δεν ειναι ίσον ποιοτική εκτροφή. Το αντίθετο θα έλεγα, τις περισσότερες φορές.



Πες τα γ*** σε λίγο θα μας πουν οτι.Ας μην κανουν ζευγαρώματα τοτε,ας κάνουν όλα τα υπόλιπα και να μην πουλάνε τα κουτάβια.

Όχι greeklish,όχι κεφαλαία σε παρακαλώ... :)
 


dior

Active Member
12 Αυγούστου 2007
36
0
ΡΕ ΣΥ ΡΟΤΤΙΕ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΑ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 17 ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΖΗΣΑΝ ΟΛΑ ΚΑΙ 9 ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΑ ΟΛΑ?

ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ....ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΛΑΣΤΟ ΠΕΝΤΙΚΡΙ,,ΟΧΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΞΟΔΑ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΡΟΦΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΟΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Dior, θα σε παρακαλέσω να γράφεις Ελληνικά και όχι κεφαλαία. Τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε... Εδώ, είναι φόρουμ συζητήσεων, όχι αρένα για καυγάδες!!!

Κανένας δεν θα σε εμποδίσει να έχεις όποια άποψη θέλεις, αλλά χωρίς φωνές, και χωρίς βρισιές.

Μπορούμε να διαφωνούμε ήρεμα, πολιτισμένα.

Ευχαριστώ!!!

(ως μοντερέητορ θα αναγκαστώ να διαγράψω επόμενα σου μηνύματα σε γκρήκλις, με κεφαλαία και με βρισιές)
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ήμουνα σε ένα χωριό, και απόρησα γιατί δεν έχουν βάλει λίγες κότες, λίγα κατσίκια κλπ σε ένα αγρόκτημα 32 στρεμάτων...

Παλιότερα είχαν, μου βάλανε κάτω τα νούμερα, και μου αποδείξανε ότι πιο φτηνά τους έρχεται να αγοράσουν το κρέας από τον χασάπη, παρά να έχουν δικά τους κρέατα... Άσε την απλήρωτη δουλειά, την αδυναμία να λείψουν έστω και μια μέρα κλπ.

Η φυσιολογική μου απορία ήταν πως κερδίζουν αυτοί που εκθρέφουν ζώα για το εμπόριο... Η απάντηση ήταν: Με μαζική παραγωγή και με άθλιες συνθήκες διαβίωσης για τα ζώα, με άθλια διατροφή κλπ.

Δεν έχω ασχοληθεί με την εκτροφή, δεν γνωρίζω τα νούμερα, αλλά πιστεύω ότι ο Ντένις δεν λέει ψέμματα. Πιθανόν αν όλα πάνε καλά, να βγάλει και κάποιο κέρδος, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δουλεύει 365 μέρες τον χρόνο, έχει ζημιές (αρρώστιες, ατυχίες κλπ), έχει κόστος για αγορές σκύλων και λειτουργικά έξοδα.

Αυτό που εμείς βλέπουμε, είναι ότι σαν χομπίστες, έτσι κι αλλιώς ξοδέψαμε χρήματα (πιθανόν) για να αγοράσουμε το σκυλί, έτσι κι αλλιώς πληρώσαμε χρήματα για τον γιατρό, για την τροφή, για τα έκτακτα... και αν πάρουμε κάποια χρήματα από τα κουτάβια, τα βλέπουμε σαν κέρδος από το πουθενά.

Εαν όμως είναι επάγγελμα, στα λειτουργικά έξοδα είναι ακόμα και τα μεροκάματα σου, οπότε είναι βέβαιο ότι σαν μπίζνα, πιο πολύ είναι χόμπυ, παρά πραγματικό επάγγελμα. Εκτός κι αν κάνεις μαζική κουταβοπαραγωγή σε άθλιες συνθήκες με άθλια ποιότητα...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητέ Dior,

Νιώθω πολύ τυχερή, που στην παρέα μας, εδώ στο dogforum, έχουμε δύο εκτροφείς, οι οποίοι με πολύ κόπο και μεράκι ασχολούνται με την ΥΠΕΥΘΥΝΗ εκτροφή και είναι πάντα πρόθυμοι να συζητήσουν μαζί μας για το αντικείμενό τους και να μοιραστούν ανιδιοτελώς τις γνώσεις τους. Γνώσεις που ουκ ολίγες φορές, απεδείχθησαν εξαιρετικά πολύτιμες.

Η παραπάνω συζήτηση ακολούθησε την αρχή του εκκρεμές. Όταν κάποιος τραβάει το εκκρεμές στην μια πλευρά και το αφήσει, αυτό θα καταλήξει στο άλλο άκρο. Η αλήθεια όμως σπάνια βρίσκεται στα άκρα. Συνήθως κρύβεται κάπου στη μέση...

Υπάρχουν καλοί και υπεύθυνοι εκτροφείς (των οποίων τα γνωρίσματα τα συγκεντρώσαμε εδώ: http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=558), εκτροφείς της «πίσω πόρτας» και το σκυλεμπόριο των καταστημάτων που πουλάνε ζώα και είναι η βιτρίνα των κολαστηρίων των ζώων που ονομάζονται «φόρμες εκτροφής» ή αλλιώς «puppy mills». Ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ:

http://www.youtube.com/watch?v=s0KucYppXO0
http://www.youtube.com/watch?v=ejuGz1DCFj4
http://www.youtube.com/watch?v=OdcNl5FqcKY
http://www.youtube.com/watch?v=iQxU7ZJrhY4
http://www.youtube.com/watch?v=JSb8bICrEaI
http://www.youtube.com/watch?v=opW-zHUGrak

Το έχουμε πει χιλιάδες φορές και θα το λέμε μέχρι να βγάλει κοτσίδες η γλώσσα μας:
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΖΩΑ ΑΠΟ PET SHOPS ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ PUPPY MILLS ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΕΜΠΟΡΙΟ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ.
Αυτό αποτελεί απάντηση και στο δεύτερο θέμα που άνοιξες σχετικά με τους εκτροφείς και που δεν μπορώ να δω λόγω προβλήματος στον τίτλο (Ας το διορθώσει παρακαλώ όποιος μπορεί από τους υπόλοιπους mods).
 


Dobie

Member
12 Αυγούστου 2007
7
0
Ειναι λαθος να τη πεφτετε στους εκτροφεις που αγαπουν αυτο που κανουν και που προσπαθουν να διαιωνισουν τα χαρακτηρηστικα μιας φυλης με το καλυτερο δυνατο τροπο που μπορουν.

Ναι θα βγαλουν λεφτα σιγουρα , αλλα δεν μπορω να καταλαβω και το λογο που δεν πρεπει να βγαλουν.

Δηλαδη οκ να κανουμε μια συγκριση στις τιμες μεταξυ Ελλαδας - Αγγλιας της ρατσας που εχω σκυλο Ντοπερμαν-Πινσερ.

Η σκυλα μου αγοραστηκε 800 λιρες δηλαδη γυρω στα 1200 ευρω.
Οι εκτροφεις στην Ελλαδα θα μου πουλαγανε ενα ντοπερμαν γυρω στα 1500 ευρω.
Ναι ειναι ακριβα , αλλα δεν μπορεις να μου θελεις εναν αυθεντικο εκπροσωπο της ρατσας και να μου την αποκτησεις με 600 ευρω...

Θελεις Ντοπι για να το κατεβαζεις σε αγωνες και να ειναι απο αξιολογες γραμμες αιματος???

Θα το πληρωσεις κυριε...

Ενας σωστος εκτροφεας μιας φυλης δεν θα σου πουλησει καθολου ευκολα ενα κουταβι του.
Πρωτα θα περασεις μια ιερα εξεταση για να γνωριζει το τι μελει γενεσθαι για το κουταβι του και μετα θα σου το πουλησει...


Λοιπον ειναι αμαρτια να τα βαζουμε με αυτους που σεβονται την οποια φυλη και προσπαθουν το καλυτερο για την εκαστοτε φυλη και να μην τα βαζουμε με τους ''τιποτενιους'' που εχουν εμπορευματοποιησει τις φυλες και τις οδηγουν απο το κακο στο χειροτερο...

Στη τελικη αν δεν υπηρχαν αυτοι τοτε δεν θα ειχαμε την ευκαιρια να μαθουμε και να χαρουμε την εκαστοτε για τον καθενα μας υπεροχη φυλη...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΡΕ ΣΥ ΡΟΤΤΙΕ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΑ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 17 ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΖΗΣΑΝ ΟΛΑ ΚΑΙ 9 ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΣΑ ΟΛΑ?

ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ....ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΛΑΣΤΟ ΠΕΝΤΙΚΡΙ,,ΟΧΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΞΟΔΑ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΡΟΦΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΟΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ
Aν δεν υπήρχαν σωστοί εκτροφείς ΔΕΝ θα είχες σκύλα Γερμανικό ποιμενικό να ζευγαρώσεις με τον σκύλο του γείτονα, τυχαίο σκύλο δηλαδή ΧΩΡΙΣ τις απαραίτητες εξετάσεις, πχ Δυσπασίας ισχύων που Θερίζει τους Γερμανικούς Ποιμενικούς ή καρδιάς, και μάλιστα δις ...
Χάρισες καμιά 25αριά κουτάβια και νομίζεις ότι έκανες θεάρεστο έργο? Χάρισε κανένα αδέσποτο αν θες να σε χειροκροτήσουμε, αλλιώς πάψε να κρίνεις κάτι που δεν γνωρίζεις καθόλου, αφού το πιο παιδικό βιβλιό για εκτροφή αν διαβάσεις λέει καθαρά ότι δεν βγαίνουν λεφτά από αυτήν την ενασχόληση.

Εχεις πληρώσει όπως λες για τροφή ... πόσα λεφτά το χρόνο? Γιατί εγώ πληρώνω για τροφή και κτηνιατρικά 500 ευρώ το μήνα, με πολύ χαμηλότερες τιμές μάλιστα από τις δικές σου ...
Επίσης λες ότι δεν έχεις πλαστό pedigree ... Τί pedigree έχεις? Πού ξέρεις αν είναι πλαστό? Μήπως δεν έχεις? Με τί κριτήρια ζευγάρωσες τη σκύλα σου 2 φορές τουλάχιστον? Γιατί την ζευγάρωσες? Εγώ τη ζευγάρωσα για να βγάλω λεφτά. Εσύ??? Για να μην πας κόντρα στην φύση της μήπως ??
Τί εμβόλια έκανες στα κουτάβια?? Ξέρεις τί προσφέρει το εμβόλιο αυτό?
Ξέρεις γιατί το κάνεις? Δεν νομίζω φιλαράκο ... Οπως δεν νομίζω να ξέρεις τίποτα για τον Γερμανικό ποιμενικό γενικά, εκτός κιαν έχεις διαβάσεις το βιβλίο ΛΥΚΟΣΚΥΛΑ των εκδόσεων ΚΑΚΤΟΣ ...

Εννοείται ότι εγώ θα πληρωθώ την δουλειά μου, και εννοείται ότι δεν έπρεπε νε πουλήσεις τα κουτάβια σου, γιατί εσύ δεν πρέπει να πληρωθείς τη δουλειά σου, αφού δεν έκανες καμία δουλειά ...

Και ΤΕΛΟΣ αυτό που κάνεις είναι τσαμπουκάς, αφού λέω ότι δεν βγάζω λεφτά προς το παρόν θα το πάρεις ως δεδομένο, είναι σαν εγώ να βγω και να πώ ότι πούλησες τα κουτάβια και λες ψέμματα ... αστήριχτο δηλαδή και αυθαίρετο συμπέρασμα που απλά με χαρακτηρίζει ψέυτη ...

Αν έχεις να πεις κάτι ουσιώδες ή να απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις κάντο αλλιώς ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΗ
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
εκτός κιαν έχεις διαβάσεις το βιβλίο ΛΥΚΟΣΚΥΛΑ των εκδόσεων ΚΑΚΤΟΣ ...
αυτο εγραψε!!!!!

δεν θελω να σχολιασω κανενα απο τα ποστ αλλα με το παραπανω δεν κρατηθηκα :)
 


dior

Active Member
12 Αυγούστου 2007
36
0
και γιατι να σου κανω τη χαρη ρε ντενις?αν εσυ εισαι σωστος η μαλλον η εξαιρεση δεν ισχυει για ολους τους εκροφεις
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
πες μας τι εγινε με τον σκυλο σου στο τοπικ που εχεις ανοιξει και παρακαλω πολυ μην κανουμε μπαχαλο το συγκεκριμενο !!!
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Μην γενικεύουμε...

Aγαπητοί μου φίλοι, δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζουμε τους τόνους... και να μαλώνουμε..., αφού όλοι κατά βάθος γνωρίζουμε, ότι ούτε όλοι οι εκτροφείς είναι σωστοί..., αλλά ούτε και όλοι είναι λάθος...

Μια κακή εμπειρία..., δεν είναι λόγος για να απαξιώσουμε την δουλειά όλων...
Όπως επίσης δεν είναι λόγος... και η προσωπική μας προσπάθεια..., για να θεωρήσουμε, ότι και όλοι οι άλλοι κάνουν το ίδιο...

Όλα αυτά..., είναι καλό να τα λαμβάνουμε υπόψη μας συλλογικά, ώστε να αποφεύγονται στο μέλλον ίδια λάθη...

Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο "οscar", θα ήθλελα, να μας ολοκληρώσει την περιπέτειά του ο φίλος "dior".