Εκτροφής και πώληση κουταβιών με συμβόλαιο στείρωσης!


liajoe

Well-Known Member
Στον Καναδά και στην Αμερική εκτροφείς πουλάνε τα κουτάβια τους σε ιδιώτες
με συμβόλαιο στείρωσεις για αυτά. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγετε η εκτροφή του αίματος τους από επειτίδιους "εκτροφείς".

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν Έλληνες εκτροφείς που πουλάνε
τα κουτάβια τους σε ιδιώτες με συμβόλαιο στείρωσεις για αυτά?

Και αν όχι, γιατί? Συμφωνείτε?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν γνωρίζω αν γίνετε αυτό στην Ελλάδα.

ΠΙΣΤΕΥΩ όμως ότι αν στην Ελλάδα κάποιος εκτροφέας το κάνει θα του μένουν πολλά κουτάβια

είναι πολλοί λίγοι αυτοί που πέρνουν ένα κουτάβι και δεν έχουν στο βάθος του μυαλού τους να το ζευγαρώσουν κάποτε
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στην Ελλάδα, αν και πολύ αμφιβάλλω.
Ωστόσο, δεν θεωρώ ότι αποτελεί λύση. Η λύση είναι είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση. Λύση δεν είναι να στειρώσουμε όλα τα κουτάβια μίας φυλής (εκτός αυτών που θα κρατήσουν οι εκτροφείς) γιατί αυτό θα αποδυναμώσει την ίδια την φυλή. Πόσα άραγε ποιοτικά (μορφολογικά) κουτάβια τα οποία θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην ενίσχυση της φυλής, θα χαθούν έτσι? Κάτι μου λέει ότι κάποιοι εκτροφείς που το κάνουν αυτό πέρα από τα αλτρουιστικά τους αισθήματα, στοχεύουν και αλλού. Επαναλαμβάνω. Η λύση είναι να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες τόσο ώστε να μην χρειάζεται να υπογράψουν κανενός είδους σύμβαση.
 


liajoe

Well-Known Member
Σαν εκτροφείς, γνωρίζουν ποιά κουτάβια θέλουν να κρατήσουν.
Πολλά από αυτά που θέλουν για εκτροφή αλλά δεν έχουν χώρο ή
χρόνο για να τα κρατήσουν τα δίνουν σε ανάδοχες οικογένειες.

Αυτά που δεν θα χρησιμοποιηθούν για εκτροφή, πιστεύω ότι είναι
μία λύση. Το στάδιο της ευαισθητοποίησης και ενημέρωσεις πιστεύω
ότι ανήκει σε χώρες πιο "δεκτές" από την κατάσταση της Ελλάδας.

Με βάζει σε σκέψεις το θέμα....:)
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Ευαισθητοποίηση και ενημέρωση από ποιον?

Για να μη πιάσουμε την παιδεία συνολικά, ας πούμε ότι ο εκτροφέας, που δεν είναι άμεσα μέρος της δουλειάς του, έχει όλη την καλή διάθεση να του εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να ζευγαρώσει το σκύλο του. Θα το κάνει ο άλλος?

Εγώ είμαι περίεργη να ακούσω τους εκτροφείς που το κάνουν και την εμπειρία τους σχετικά με το πόσοι ακολουθούν τη συμβουλή τους.

Με το συμβόλαιο στείρωσης σαν ιδέα για ζώα που δεν έχουν να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο μορφολογικά στη φυλή συμφωνώ αρκετά.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στην Ελλάδα, αν και πολύ αμφιβάλλω.
Ωστόσο, δεν θεωρώ ότι αποτελεί λύση. Η λύση είναι είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση. Λύση δεν είναι να στειρώσουμε όλα τα κουτάβια μίας φυλής (εκτός αυτών που θα κρατήσουν οι εκτροφείς) γιατί αυτό θα αποδυναμώσει την ίδια την φυλή. Πόσα άραγε ποιοτικά (μορφολογικά) κουτάβια τα οποία θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην ενίσχυση της φυλής, θα χαθούν έτσι? Κάτι μου λέει ότι κάποιοι εκτροφείς που το κάνουν αυτό πέρα από τα αλτρουιστικά τους αισθήματα, στοχεύουν και αλλού. Επαναλαμβάνω. Η λύση είναι να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες τόσο ώστε να μην χρειάζεται να υπογράψουν κανενός είδους σύμβαση.
Mα η ενημερωση θα ειναι για να μη διασταυρωνουν ζωα οι ιδιωτες. Αρα ουτως η αλλως αυτα τα κουταβια δε θα αναπαραχθουν. Αρα ειναι σα να ειναι δυνητικα στειρωμενα.. Αλλωστε οι κανονες υπαρχουν κατ'εμε γιατι σε καποια πραγματα δεν ειναι δυνατον να βασιστεις στην καλη θελησητου αλλου. Οση ενημερωση και να υπαρχει παντα καποιοι θα το κανουν. Μην ξεχνατε οτι καποιοι το κανουν και για εξτρα χαρτζιλικι. Νιμιζω οτι εφοσον οι εκτροφεις ειναι κατα του ΒΥΒ θα επρεπε να ακολουθησουν αυτο που λεει η Λια. Αυτο σε συνδυασμο με τυν απαγορευση πωλησης ζωων απο πετσοπς νομιζω θα λυσει πολλα προβληματα.. Η ενημερωση απαραιτητη αλλα περισσοτερο για μενα ως επικουρικο μεσο και οχι ως η λυση αυτη καθεαυτη
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
......Εγώ είμαι περίεργη να ακούσω τους εκτροφείς που το κάνουν και την εμπειρία τους σχετικά με το πόσοι ακολουθούν τη συμβουλή τους.....

Θα απαντήσω όπως πιστεύω ότι θα απαντούσε ο denis........

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

!!!!!!!!!!


(έβαλα και λίγο δικό μου στυλ... δεν άντεξα):cool:
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Μονο κουταβια με ελαττωμα αποκλεισμου μπορουν και ισως πρεπει να πουληθουν με αυτο τον τροπο. (Βγαινουν και στις καλυτερες οικογενειες-ακομα και πολλα εισαγωγης πρωτες -δευτερες επιλογες απο διασημες εκτροφες καταλληγουν ετσι.)
Το ποσο καλο δειγμα θα γινει ομως ενα καπως μετριοτερο απο τα αδελφια του αλλα οχι ανεπαρκες κουταβι, ειναι πολλες φορες απροβλεπτο.
Εγω ειμαι υπερ μιας διαβαθμισης της τιμης αναλογα με το προσδοκιμο ποιοτητας κυριως γιατι δεν μου αρεσει να αισθανομαι οτι πουλαω φυκια για μεταξωτες κορδελες αλλα μεχρι εκει.
.............
Παντως οι αμερικανοι-καναδοι που πουλανε μονο στειρωμενα ειναι η λαμογια η παπι μιλς.
 


liajoe

Well-Known Member
1. Όταν ο εκτροφέας πουλήσει το κουτάβι του σε ιδιώτη, θέλει να το
δει να αναπαράγετε από αυτόν?

2. Οι Αμερικάνοι / Καναδοί είναι εγεγραμμένοι εκτροφείς δεν μίλησα για
Puppy Mills...τοσο άσχετοι να είμαστε...δεν νομίζω.

Πιστεύω όμως ότι κάθε καινούργια ιδέα φοβίζει αρκετούς.

Υ.Γ. Θα βρώ το λινκ για να δείτε :)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Βρε παιδια αφου εδω λετε οχι εκτροφη απο ιδιωτες!! Τωρα με ποια λογικη ειμαστε αρνητικοι σε κατι τετοιο? Αφου ο σκοπος δεν ειναι να μην αναπαραγουν οι ιδωτες τα ζωα τους? Ε αυτο το μετρο ειναι το πιο ασφαλες!! Οντως θελετε να δειτε τα σκυλια να αναπαραγονται απο ιδιωτες?
 


liajoe

Well-Known Member
copyright

The American Kennel Club Club's Newsletter for Breeders


“A good contract makes agreements clear to both parties, and helps you avoid any misunderstandings at a later date,” says Miniature Schnauzer breeder Beverly Verna, who was the 2006 AKC Terrier Group Breeder of the Year.


A first step is to consider some of the basic elements that experienced breeders include in puppy contracts:

  • AKC identifying information and pedigree
  • Full contact information for buyer and breeder
  • Date of sale and price paid
  • Health guarantee/warranty
  • Spay/neuter requirements
  • Expected care of the dog
  • Conditions regarding return/rehoming of dog
  • Showing/titling requirements
www.akc.org/enewsletter/akc_breeder/2007/spring/contract.cfm

www.conleegsd.com/german_shepherd_dog_pet_contract.html

Είναι στα Αγγλικά:p
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Mιλαω για τους εκτροφεις που ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ τα δινουν στειρωμενα οχι για show εκτροφεις που δινουν τα τυχον πετ κουταβια με limited registration & συμβολαιο στειρωσης -αυτοι ειναι μια χαρα.

Στην ευρωπη δεν υπαρχουν αυτα - ολα τα κουταβια πανε στην ιδια τιμη και αν βγουν βγηκαν.

Αυτη η γενικη επιθεση στους ιδιωτες που κανετε κατα καιρους ειναι λιγο αδικη. Και οι μεγαλυτεροι εκτροφεις καποια στιγμη υπηρξαν ιδιωτες. Το θεμα ειναι το υποκειμενο που επιχειρει γεννα να το κανει ακολουθωντας τους κανονες: Τεστ υγειας, γονεις που εχουν διακριθει, τεστ χαρακτηρα (οπου χρειαζεται). Δεν λεει τιποτε αν ειναι "ιδιωτης" η "επαγγελματιας" -ο ελεγχος του γενετικου υλικου μετραει. Αλλωστε και τα show σκυλια διατιθενται στο κοινο. Αν αργοτερα δεν γινουν γεννες απο αυτα τα σκυλια απο που θα γινουν; Τι γινεται αν μια τοπ σκυλα ανηκει σε ιδωτη; Θα μεινει παρθενα; Ειναι υπερβολες αυτα.

Υπαρχουν παμπολλοι εκτροφεις μελη του AKC που στην πραγματικοτητα λειτουργουν πρακτικα σαν παπι μιλερς . Οι περισσοτεροι εκτρεφουν "πετ" και τα δινουν με ενα χιλιομετρο εγγυησεις για το τιποτα. Στα ντομπερμαν υπαρχουν αρκετοι στις ΗΠΑ και Καναδα.Φοβερα χαμηλη ποιοτητα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Να δω εγω ιδιωτη να κανει ελεγχο γενετικου υλικου και ας πεθανω:eek:. Για μενα εκτροφη χωρις συμβολη γενετιστων δεν εχει ελεγχο του γενετικου υλικου. Απλα υπαρχουν ανθρωποι με πειρα που μπορει να κανουν παπαδες
Ωραια και πως θα γινεται ο ελεγχος ποιος ιδιωτης ειναι καλος και ποιος οχι? Δεν πρεπει να δινονται ειδικες αδειες σε ατομα που πληρουν καποιες προυποθεσεις?
Αλλιως ο καθενας κανει οτι θελει
 


liajoe

Well-Known Member
Mιλαω για τους εκτροφεις που ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ τα δινουν στειρωμενα οχι για show εκτροφεις που δινουν τα τυχον πετ κουταβια με limited registration & συμβολαιο στειρωσης -αυτοι ειναι μια χαρα
Για να είσαι εκτροφέας δεν πρέπει να έχεις άδεια?
Υπάρχει διαφορά άδειας για αυτούς του "show", "εργασίας" και "pet"?

Δεν λεει τιποτε αν ειναι "ιδιωτης" η "επαγγελματιας" -ο ελεγχος του γενετικου υλικου μετραει. Αλλωστε και τα show σκυλια διατιθενται στο κοινο. Αν αργοτερα δεν γινουν γεννες απο αυτα τα σκυλια απο που θα γινουν; Τι γινεται αν μια τοπ σκυλα ανηκει σε ιδωτη; Θα μεινει παρθενα; Ειναι υπερβολες αυτα
Από ότι γνωρίζω αυτές οι θηλυκές/αρσενικά πηγαίνουν σε ανάδοχες οικογένειες.

Υπαρχουν παμπολλοι εκτροφεις μελη του AKC που στην πραγματικοτητα λειτουργουν πρακτικα σαν παπι μιλερς . Οι περισσοτεροι εκτρεφουν "πετ" και τα δινουν με ενα χιλιομετρο εγγυησεις για το τιποτα. Στα ντομπερμαν υπαρχουν αρκετοι στις ΗΠΑ και Καναδα.Φοβερα χαμηλη ποιοτητα.
Έχεις δίκιο σε αυτό, κρίμα. Ευτηχώς για αυτό υπάρχει και το θέμα πώς να διαλέγουμε τον κατάλληλο εκτροφέα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Στην Αμερική επιβάλλεται να κανεις στείρωση από τον νομο...
Μονο οι εκτροφείς επιτρέπεται να μην κάνουν στείρωση ακριβώς για αυτόν τον λόγο..
Οπως και να το κάνουμε το πιο δραστικό μέσο είναι η στειρωση..
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
..... Αλλωστε και τα show σκυλια διατιθενται στο κοινο. Αν αργοτερα δεν γινουν γεννες απο αυτα τα σκυλια απο που θα γινουν; Τι γινεται αν μια τοπ σκυλα ανηκει σε ιδωτη; Θα μεινει παρθενα; Ειναι υπερβολες αυτα....

Ορμόμενως από αυτά που είπε ο BasKal και όχι διαφωνώντας μαζί του:

Α) Όντως υπάρχουν show σκυλιά που καταλήγουν σε ιδιώτες, για διάφορους λόγους. Εξαρτάται τότε πάλι από τον εκτροφέα να κλειδώσει αναπαραγωγικά το συγκεκριμένο σκυλί, ώστε να ελέγχει αν και πότε θα αναπαραχθεί. Γιατί, σε τελική, ο Ιδιώτης γιατί να ζευγαρώσει το σκυλί του; Ήθελε (και πήρε) ένα σκύλο συντροφιάς. Αυτό και το γεγονός ότι ο σκύλος του εξελίχθηκε σε κορυφαίο μορφολογικά και τυπικά αντιπρόσωπο της Φυλής, δεν του μετάγγισαν (του Ιδιώτη) ξαφνικά όλες τις γνώσεις του Εκτροφέα και σίγουρα καμία από τις κριτικές του (του Εκτροφέα και πάλι) ιδιότητες. Το ταλέντο να διακρίνεις το "καλό" σκυλί ανάμεσα στους ομοίους του είναι ταλέντο και μπορεί να υπάρχει αυτόνομα, αλλά όπως και το ταλέντο στη μουσική αν δε καλλιεργηθεί σωστά και αν δεν εκπαιδευθεί, δεν εξελίσσεται ποτέ σε Ταλέντο. Και για να μπορέσεις να ακολουθήσεις το μονοπάτι που λέγεται "καλυτέρευση της Φυλής", πρέπει σίγουρα να εκπαιδευτείς...

Β)Ο Ιδιώτης δε μπορεί να καταλάβει αν μια σκύλα/ος είναι top... Εδώ εκτροφείς και δε μπορούν.... Ή νομίζουν ότι μπορούν, αλλά χάνουν το δάσος για το δένδρο. Αν τώρα ο εκτροφέας είναι υποψιασμένος για ένα σκυλί ή τυχαία έχει κρατήσει επαφή και το δει ενήλικο και ενθουσιαστεί, έ συγνώμη τότε αλλά κατά 95% δεν ξέρει τις γραμμές του. Κανένα σκυλί που έχουμε δώσει για συντροφιά δε θα μπορούσε να σταθεί απέναντι σε ένα σκυλί που έχει κρατηθεί από Εκτροφέα που ξέρει τι του γίνεται, υπό οποιοδήποτε κριτή. Αυτό το σκυλί μπορεί να έχει τη δυνατότητα να διακριθεί και να παίρνει το χαρακτηρισμό "Εξαίρετος", αλλά δεν είναι το σκυλί σίγουρα που θα σταματήσει κάποιος για να χαζέψει (και δε μιλάω πάλι για κοινούς ανθρώπους, αλλά για γνώστες της Φυλής). Ένα σκυλί συντροφιάς μπορεί να γίνει καλύτερο από ότι πιστεύαμε, αλλά ποτέ δε θα φτάσει στο επίπεδο του εκθεσιακού.. ποτέ....

Αν τώρα, για τους δικούς του λόγους, κάποιος εκτροφέας θέλει να "ανεβάσει" τον Ιδιώτη, τότε καλά θα κάνει ο Ιδιώτης (για να μην καταλήξει idiot-is) να μην ενθουσιαστεί κατευθείαν και να σκεφτεί λίγο.... και να δει καλύτερα, πριν αποφασίσει να γίνει και αυτός εκτροφέας, ακολουθώντας την παραίνεση του εκτροφέα και αγοράζοντας και ένα αρσενικό από τον εκτροφέα του, αφού μόνο αυτός ξέρει.....

Γ) Ναι θα μείνει τελικά εκτός αναπαραγωγής. Γιατί, είναι καλύτερα μία γέννα να επενδυθεί πάνω σε ένα ζευγάρωμα Εκτροφέα, παρά να χαραμισθεί (κατά πάσα πιθανότητα) σε ένα πειραματισμό Ιδιώτη. Γιατί είπαμε ότι στοχεύουμε στην "καλυτέρευση" της Φυλής. Και για να μπορέσουμε να καλυτερεύσουμε ένα κλασσικό κομμάτι, θα πρέπει να ιδρώσουμε πολύ, να μαθητεύσουμε ώρες πολλές, να εξασκηθούμε ώρες ατελείωτες, και τότε ίσως (αν είμαστε και λίγο τυχεροί) να καταφέρουμε να πετύχουμε αυτό το άπιαστο όνειρο που ονομάζουμε γραμμή μας.... τη Φυλή του σκύλου μας, όπως τη φανταζόμαστε (όχι στα όνειρά μας, αλλά ξύπνιοι) εμείς... Και η ιστορία θα δείξει κατά πόσο επιτυχημένες ή όχι ήταν οι "συνταγές μαγειρικής" μας... Γιατί όπως και στη μαγειρική, έτσι και στην εκτροφή υπάρχουν συνταγές, υπάρχουν μικρά μυστικά και υπάρχουν κρυφά συστατικά...

Καλό μας μαγείρεμα λοιπόν.... (για μία ακόμα φορά kotsida, δε φταίω εγώ, μόνο του εκεί καταλήγει, το ορκίζομαι) :rolleyes:
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Χεχεχε σας το ειπα οτι η μαγειρικη ειναι παντα χοτ!! Μονο που να θυμαστε οτι σε αυτο το μαγειρεμα απαγορευεται να καψεις το φαι. Μονο ισως να κανεις μη πετυχημενες συνταγες.. Οι οποιες ωστοσο οφειλουν να βρουν ατομα που θα τις θεωρουν μοναδικες ανεκτιμητες και σαφως καλυτερες απο το ιδανικο μενου.. Ενα τετοιο μεζεδακι εχω και εγω στο σπιτι μου. Λιγο τσουρουφλισμενο -ευτυχως δεν καηκε- αλλα μοναδικο και λατρεμενο!!
Ρε κοτσιδα να κανονισουμε να ανεβουμε πορτο σαλονικα!! Να φαμε και στου γαια -εγω θελω τη μελιτζανα!!- και στην Γιωτα -μαρουλακια για γατι υποσχεθηκε αλλα σιγα μη μας αφησει καρντασι χωρις θεσπεσιο φαι!!-Μιαμ μιαμ μιαμ:piercing::piercing:*agapoylas*
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Το πρόβλημα δεν είναι οι ιδιώτες σαν ιδιώτες.
το πρόβλημα είναι η αναπαραγωγή ακατάλληλων για αναπαραγωγή σκύλων ή τα λάθος ταιριάσματα . και ακόμα χειρότερα η μόνο για οικονομικά ωφέλη σκυλοπαραγωγή.

Το ποιός το κάνει δεν παίζει σπουδαίο ρόλο.

Τώρα με τα τέστ DNA δεν θα απλουστεύσουν τα πράγματα?

Ο εκτροφέας μπορεί να συντηρεί όσα σκυλιά νάναι? και προλαβαίνει να τα κοινωνικοποιήσει αναθρέψει εκπαιδέυσει σωστά όλα?
Εγώ νόμιζα ότι τα σκυλιά με γονείς πεντιγκρί πάνε έκθεση και παίρνουν κι αυτά πεντιγκρί και μπορούν να αναπαραχθούν κι αυτά και ίσως να βγάλουν εξαίρετα κουτάβια χωρίς να είναι εξαίρετα τα ίδια αν και το ταίρι είναι κατάλληλα ταιριασμένο.

Είμαι ακόμα βαθειά νυχτωμένος?
 
Last edited:


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
O ιδιωτης απο εκτροφεα παιρνει σκυλο ΕΚΘΕΣΕΩΝ (αρα με εκτροφικη αξια) οχι συντροφιας. Υπαρχει βεβαια η περιπτωση ο εκτροφεας να κλειδωσει το σκυλι αναπαραγωγικα -δια της συνιδιοκτησιας αλλα αποκλειεται να γινει για ολες τις γεννες. Στην ελληνικη πραγματικοτητα δεν ειναι πολυ ευκολο.
Υπαρχουν ιδιωτες που εκτρεφουν με συνιστωμενους αναπαραγωγης (οπερ εκθεσεις-τεστ χαρακτηρα-τεστ δυσπλασιας) αυτη τη στιγμη που μιλαμε.Φυσικα στο μελλον θα ειναι εκτροφεις-απλα ειναι στην αρχη.
Οι ...γενετιστες δεν εχουν καμμια σχεση με την εκτροφη. Δεν εχουν εντοπιστει τα συγκεκριμενα γονιδια που προκαλουν ασθενειες ουτε μπορει ενας γενετιστης πρακτικα να συστησει ζευγαρωμα για μορφολογια. Η εκτροφη ειναι τεχνη.
Με τον ελεγχο του γενετικου υλικου εννοω οτι οι γονεις θα πρεπει να εχουν αποδειξει την αξια τους στο στιβο και να ειναι υγιεις "με βουλα" (επισημα τεστ),τουλαχιστον.
Δεν μπορουμε και δεν πρεπει να εμποδισουμε εναν καλοπροαιρετο και γνωστη ιδιωτη να προχωρησει σε ζευγαρωμα. Εκτος αν οι "εκτροφεις" γενιουνται με την πειρα στο τσεπακι...Τη στιγμη που ΟΛΟΙ μπορουν να παρουν επωνυμια εκτροφειου, μεσα στα πλαισια και της FCI και του AKC, το θεμα ειναι η ηθικη χρηση του αναπαραγωγικου υλικου - οχι τα τυπικα ζητηματα. Υπαρχουν "μεγαλοι" εκτροφεις με επωνυμια κλπ. εδω, που δεν εχουν κανει επισημο τεστ δυσπλασιας σε κανενα γεννητορα μεχρι το 2008, (και στην αμερικη-οχι BYB, διασημοι πχ Mary Rogers-Marienburg) ενω η δυνατοτητα στην ελλαδα υπαρχει καμμια 10καρια χρονια και ιδιωτες που ταχουν ψαξει ολα. Ποιος ειναι ΟΚ σαυτη την περιπτωση;

GAIA...εν ξερω αν εσεις εκτρεφετε μονο απο ...θαυματα, αλλα ενας σκετος "εξαιρετος" δικαιουται να ζευγαρωσει ...διεθνως. Κι εγω οταν ειναι να ζευγαρωσω, στραβοκοιταω τους πρωταθλητες κι ο ενας μου ξυνιζει κι ο αλλος μου βρωμαει, αλλα ειπαμε...
Επισης ξερω ιδιωτες χομπιστες ιδιοκτητες σκυλων εκθεσεων που και μπορουν να καταλαβουν την ποιοτητα πολυ περισσοτερο απο "εκτροφεις¨, που εγιναν εκτροφεις γιατι μικροι δεν ταπαιρναν τα γραμματα, γινανε πρωτα "εκπαιδευτες" και μετα αρχισαν τα ζευγαρωματα...Η ηταν πετσοπαδες και εκαναν και ζευγαρωματα στο χτημα...Με επωνυμια βεβαιως...
Οι σοβαροτεροι εκτροφεις διεθνως και ιστορικα αλλα και τωρα, ειναι χομπιστες ιδιωτες που εξελιξαν το χομπι τους στο επομενο επιπεδο. Καμμια σχεση με "κτηματα" και αλλες ...τριχες.
Εσεις ομως, επειδη οντως υπαρχουν ΒΥΒ, θελετε να τους σταματησετε ολους...

Κοκονι, τι θα προσφερει το τεστ DNA εκτος απο τη διαπιστωση οτι τα κουταβια ειναι οντως του "Τακη" και της "Κικιτσας" λογου χαρη; Δεν εχει καμμια σχεση με την ενδεχομενη ποιοτητα των κουταβιων.Αυτη, εξαρταται απο τη ...μαγειρικη (και την τυχη) οπως πολυ σωστα εγραψε η Gaia Lykaia.
Ειναι ενα "αστυνομικο" μετρο που θα εξασφαλιζει οτι ο εκτροφεας εχει δηλωσει σωστα τους γονεις-τιποτε αλλο.Καλο ειναι αλλα δεν συμβαλλει στην ανοδο της ποιοτητας απλα δινει κομματι της πιττας και στα εργαστηρια.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981