Εκτροφή & Μορφολογία


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Σε άλλο θέμα (ΕΔΩ) γράφτηκε από το μέλος chitchy το παρακάτω:

Γιατι κακα τα ψεματα ενας σκυλος που προοριζεται για εκτροφη θα πρεπει εκτος απο υγειης και σωστος χαρακτηρας να ειναι και μορφολογικα "αψογος"!
Σημειώνοντας για αρχή πως δεν νομίζω πως υπάρχει άψογος (χωρίς ψεγάδι) σκύλος, θα ήθελα να συζητήσουμε πως καταλαβαίνει (πως κατανοεί) ο κάθε ένας την μορφολογία και το "άψογο" και πως περιμένει ο εκτροφέας να λειτουργεί (ή αν είναι κάποιος εκτροφέας να μας πει πως λειτουργεί και σκέπτεται).

Πέρα λοιπόν από την υγεία ( και με αποδείξεις; ) και το χαρακτήρα ( επίσης, με "αποδείξεις" όπου υπάρχει εργασία ή τεστ; ), απαραίτητη και η μορφολογία.

1. Τι είναι ο μορφολογικά άψογος σκύλος (ποιος είναι);...Ο πιο κοντινός στο πρότυπο ή κάτι άλλο;

2. Πρέπει να ζευγαρώνουν μόνο σκυλιά που απλά έχουν πάει σε έκθεση;...Μόνο σκυλιά που έχουν πάει και έχουν κριθεί "Εξαίρετα" και από όλους (γιατί μπορεί να διαφέρουν οι κρίσεις από κριτή σε κριτή);...Μόνο σκυλιά που έχουν τουλάχιστον ένα CAC;...Μόνο σκυλιά που είναι Champions;

Αυτά για αρχή και περιμένω σχόλια και απαντήσεις από όλους και το μέλος chitchy φυσικά.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
1: ο πιο κοντινος στο προτυπο ομως απο αυτην την απαντηση αναδυονται ερωτηματα οπως ειναι σωστο το προτυπο και ποιος ειναι σε θεση να το εξελισει και με βαση ποια κριτηρια

2: το δευτερο ερωτημα για τις περισσοτερες φυλες ειναι αναπαντητο λογω της καταστασης που εχουν φτασει τα τελευταια χρονια,αφου το προτυπο με το extreme breeding και τα εκτροφεια εχουν γινει ενα,στις κανονικες φυλες δηλ,τις λιγοστες ακομα εργασιακες και με ταμπεραμεντο που να θυμιζει την ιστορια τους πρεπει να ζευγαρωνουν μονο εκεινα που ειναι ελεγχμενα σε χαρακτηρα υγεια και 3η η μορφολογια.

αλλα υπαρχει και κατι που δεν το εχουμε λαβει υποψει μας,ειναι αδυνατο οση δουλεια και να κανουμε σαν φιλοζωοι και κυνοφιλοι να διατηρησουμε ολες αυτες τις φυλες αναλλοιωτες και να μην κανουμε πολλες απο αυτες σαλονιου,οι δουλειες εχουν αλλαξει τοσο που ισως χρειαζομαστε και μπορουμε να διατηρησουμε το 10% απο ολες τις φυλες που καποτε ηταν απαραιτητες,δεν μπορουμε να βρουμε προσομοιωτες για ολες τις εργασιες ολων των φυλων καποιες ισως πρεπει να γινουν παρελθον ή εκθεσιακες -αναπηρες.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
2. Πρέπει να ζευγαρώνουν μόνο σκυλιά που απλά έχουν πάει σε έκθεση;...Μόνο σκυλιά που έχουν πάει και έχουν κριθεί "Εξαίρετα" και από όλους (γιατί μπορεί να διαφέρουν οι κρίσεις από κριτή σε κριτή);...Μόνο σκυλιά που έχουν τουλάχιστον ένα CAC;...Μόνο σκυλιά που είναι Champions;
Eχω ακουσει απο εκτροφεα οτι τα καλυτερα κουταβια του τα εδινε μια πολυ μετρια σκυλα Χ τον καλο του αρσενικο.. Οταν εβαζε δε τον ιδιο αρσενικο με καλυτερη σκυλα , παλι τα κουταβια δεν ηταν τοσο καλα οσο της πρωτης
... και επισης εχω ακουσει απο "παλια καραβανα" αποστρατο εκτροφεα οτι μπορει ο σκυλος να ειναι εξαιρετος στην εκθεση ομως να μη δινει τα καλα χαρακτηριστικα του στην γεννα...
( ?????? )

Doris δεν καταλαβα την τελευταια παραγραφο, δλδ να υπαρχουν οι φυλες μονο για τις κοιταμε και να λεμε τι σκυλοι ηταν καποτε , γιατι να γινεται αυτο,?
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
1. Μορφολογικά άψογος σκύλος, για εμένα, είναι αυτός που το σώμα του μπορεί να ανταπεξέλθει στο ταμπεραμέντο και την εργασία του χωρίς η κατασκευή του να καταπονεί τον οργανισμό του και την υγεία του. Αν το πρότυπο φυλής γραφτεί με αυτόν το γνώμονα, τότε ο σκύλος που είναι πιο κοντά στο πρότυπο. Αν το πρότυπο έχει γραφτεί βάσει μόδας, τότε... ψηφίζω "κάτι άλλο"

2. Σε εναν ουτοπικό, αξιοκρατικό και δίκαιο κόσμο, δικαίωμα ζευγαρώματος (για εμένα πάντα) έχουν οι σκύλοι που ικανοποιούν το σημείο 1 και που ο χαρακτήρας τους είναι ο αναμενόμενος για τη φυλή (ίδια σκέψη με το μορφολογικό πρότυπο έχω κι εδώ). Ασχέτως από τις διακρίσεις, θα ήθελα να αποκλείονται από την εκτροφή σκυλιά και συγγενείς τους που έχουν δώσει απογόνους με προβλήματα, ή που πέθαναν πριν τη μέση ηλικία της φυλής (και δεν εννοώ από ατύχημα).


Στα εκτός σημείων, πλάγια, ερωτήματα, περί υγείας και μορφολογίας πάλι αιθεροβατώ..
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και τις δυο, φτάνει η σημερινή του εργασία να απαιτεί τον ίδιο χαρακτήρα και σωματική διάπλαση. Αν η σημερινή εργασία απέχει πολύ από την παρελθοντική, κακώς επελέγη η συγκεκριμένη φυλή, καθώς στις πολλές δεκάδες των φυλων αποκλείεται να μην υπήρχε μια που να καλύπτει τις ανάγκες αυτές.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
1)μορφολογικά σωστός είναι κάθε σκύλος που είναι μέσα στα πλαίσια του προτύπου της κάθε φυλής

2) Τα σκυλιά που ζευγαρώνουν είναι μόνο τα απολύτως υγιή.( τόσο σωματικά ,όσο και νοητικά )
Τώρα το ποιο σκυλί θα ζευγαρώσει με ποιο , είναι καθαρά θέμα επιλογής του Εκτροφέα .
Εδώ λοιπόν είναι που αρχίζουν τα δύσκολα .
Η εμπειρία η γνώση και η σύνεση του ΕΚΤΡΟΦΕΑ είναι αυτή που θα κάνει την επιλογή ζευγών .
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ συμφωνώ με την Κρητικοπούλα, αν και φοβαμαι ότι τα περισσότερα σκυλια εκτος λίγων εξαιρέσεων, δεν εργαζονται πλέον΄ εκτος κι αν η συντροφια θεωρηθεί εργασία.(και τοτε αρχίζουν οι πειρασμοί και τα παρατράγουδα διότι η επιλογή γινεται μόνο από το ποιό φαίνεται ομορφότερο)
 
Last edited:


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Doris δεν καταλαβα την τελευταια παραγραφο, δλδ να υπαρχουν οι φυλες μονο για τις κοιταμε και να λεμε τι σκυλοι ηταν καποτε , γιατι να γινεται αυτο,?
εννοω οτι καποιες φυλες πρεπει ισως να γινουν παρελθον,δεν νομιζω να υπαρχει η δυνατοτητα οι εγκαταστασεις η θεληση και η παιδεια να κρατηθουν τα εργασικα χαρακτηριστηκα της καθε ρατσας και ετσι καθε μια απο αυτες οδηγηται σε εκθεσιακη και σαλονιου,προτιμω να μην συνεχιστει,πχ το μαστινο θα προτιμουσα να μην υπηρχε απο αυτο που ειναι τωρα!
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις και όλοι "μου το πήγατε" περισσότερο στην "εργασία" και την "χρήση" (φυσικά σημαντικά), αλλά ας το κρατήσουμε στην "μορφολογία", τι σημαίνει αυτό, και ποια θα έπρεπε να είναι τα standards (μορφολογικά) που θα πρέπει να πληρεί ένα ζευγάρωμα (αν θα πρέπει να υπάρχουν...Ερώτηση 2).

Αν ξεφύγουμε από το πρότυπο πως δικαιολογείται;...Δικαιολογείται;

Ας αρχίσουμε από "τα βασικά" και αν έχει συνέχεια η συζήτηση βλέπουμε αν πρέπει και για πιο λόγο ο εκτροφέας να αψηφεί το πρότυπο και που οδηγεί αυτό.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας,η ερωτηση ειναι τι θα πρεπει να πληρει ενα ζευγαρωμα απο μορφολογικης αποψεως;

νομιζω απαντηθηκε,οτι πιο κοντα στο προτυπο,τοσο πιο καλο δειγμα...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αυτό είναι μια απάντηση στο πρώτο ερώτημα, ας πούμε. Στο δεύτερο σκέλος, ποιες είναι οι ελάχιστες προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούν οι γεννήτορες (μορφολογικά);...Δηλαδή, αρκεί η άποψη/γνώμη/φιλοσοφία του εκτροφέα πως είναι μορφολογικά καλά ή θέλει να "επιβεβαιώνεται" αυτό κάπως;

...και ποια η γνώμη ως απλά λάτρης μιας φυλής και ποια ως εκτροφέας;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
2. Πρέπει να ζευγαρώνουν μόνο σκυλιά που απλά έχουν πάει σε έκθεση;...Μόνο σκυλιά που έχουν πάει και έχουν κριθεί "Εξαίρετα" και από όλους (γιατί μπορεί να διαφέρουν οι κρίσεις από κριτή σε κριτή);...Μόνο σκυλιά που έχουν τουλάχιστον ένα CAC;...Μόνο σκυλιά που είναι Champions;

.
Να προσθέσω και άλλη μια σημαντική παράμετρο....

στο ζευγάρωμα δεν συμμετέχουν μόνο τα συγκεκριμένα σκυλιά (μάνα+πατέρας) αλλά πάνω απ΄όλα οι γραμμές τους....
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σε κάποια άλλα κράτη τα καθαρόαιμα σκυλιά για να αναπαραχθούν χρειάζονται να αποκτήσουν δικαιώματα εκτροφής. Να μιλήσω για την δική μου περίπτωση - σκύλος συντροφιάς - αρα δεν χρειάζονται εξετάσεις εργασίας. ΟΙ όμιλοι φυλής ζητάνε τουλάχιστον 3 κρίσεις - εξαίρετος για το αρσενικό (τουλάχιστον μια φορά σε διεθνής έκθεση και τουλάχιστον 3 κρίσεις - πολύ καλός για το θηλυκό (τουλάχιστον μια φορά σε διεθνής έκθεση), μετά χρειάζονται εξετάσεις για κληρονομικές ασθένειες. Αυτές διαφέρουν από κρατος σε κράτος αλλά οι πιο συνηθισμένες είναι για PL, PRA και καταρράκτη. Επίσης υπάρχουν και τεστ χαρακτήρα - το σκυλί δεν μπορεί να είναι φοβικό ούτε επιθετικό. Μετά, το πως θα ταιριάξεις μορφολογικά αρσενικό με θηλυκό είναι θέμα του καθε εκτροφέα αν και σε μερικούς ομίλους φυλής στον εκτροφέα θηλυκού προτείνουν το πιο ταιριαστό αρσενικό. Η βάση είναι το αρσενικό να καλύπτει τα τύχων ελαττώματα του θηλυκού.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ένα μεγάλο προσόν του εκτροφέα αυτό είναι, το ταίριασμα του ζευγαρώματος... εκεί είναι η τέχνη που μαζί με την ηθική του θα πείσουν τον λάτρη της φυλής να τον εμπιστευτεί
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
TARA προσπαθώ να γράψω "Σκέφτομαι και Γράφω" και ρίχνεις θέμα για Πανελλήνιες...:D

haviharakennel είναι όντως έτσι σε κάποια κράτη. Δεν θέλω να σταθούμε σε υπάρχοντες κανονισμούς όμως τόσο, όσο στο τι εμείς πιστεύουμε (και φυσικά μπορεί να θέλουμε να γίνει και κανονισμός), τι μας βρίσκει σύμφωνους, τι θα θέλαμε από τον εκτροφέα ή τι κάνουμε σαν εκτροφείς.
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Σημειώνοντας για αρχή πως δεν νομίζω πως υπάρχει άψογος (χωρίς ψεγάδι) σκύλος, θα ήθελα να συζητήσουμε πως καταλαβαίνει (πως κατανοεί) ο κάθε ένας την μορφολογία και το "άψογο" και πως περιμένει ο εκτροφέας να λειτουργεί (ή αν είναι κάποιος εκτροφέας να μας πει πως λειτουργεί και σκέπτεται).
Νομιζα οτι με τα εισαγωγικα που εβαλα στη συγκεκριμενη λεξη θα ηταν αυτονοητο αυτο που θελω να πω αλλα μαλλον θα χρειαστει να το κανω πιο "λιανα"...Με τη λεξη λοιπον "αψογος" (μιλαω παντα για μορφολογια γιατι το θεμα υγειας και χαρακτηρα το θεωρω φυσικα δεδομενο για να θεωρησω το οποιοδηποτε σκυλι αψογο ή "αψογο") θεωρω εναν σκυλο που πλησιαζει επαρκως το προτυπο και εχει θεωρηθει επανειλημμενως και οχι μια αντε δυο φορες "εξαιρετος" απο κριτες και ειδικα κριτες με γνωσεις πανω στη φυλη.

Πέρα λοιπόν από την υγεία ( και με αποδείξεις; ) και το χαρακτήρα ( επίσης, με "αποδείξεις" όπου υπάρχει εργασία ή τεστ; ), απαραίτητη και η μορφολογία.
Μην ξεχναμε οτι αποδειξεις καλης υγειας δεν αποτελουν μονο τα χαρτια απ'τον κτηνιατρο καποια "ελαττωματα" μπορουν να "καλυφθουν" με λιγο λαδωμα στον κτηνιατρο και να αποκαλυφθουν απο την κινηση του σκυλου μεσα στον στοιβο.Επισης και το ταπεραμεντο και η πειθαρχεια του καθε σκυλου παιζει ρολο στις εκθεσεις και μας αποκαλυπτει και καποια πραγματα για τον χαρακτηρα του.Οπου υπαρχει εργασια ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα.
1. Τι είναι ο μορφολογικά άψογος σκύλος (ποιος είναι);...Ο πιο κοντινός στο πρότυπο ή κάτι άλλο;
Παντως οχι αυτος που θεωρω εγω κι εσυ ή αυτος που εμενα ή εσενα μας συμφερει.
Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν δωσει εξετασεις για να μπορουν να κρινουν.Ανθρωποι που εχουν αμεση και μεγαλη εμπειρια με τον σκυλο για πολλα χρονια και οχι μια νοοτροπια που παρατηρω τωρα τελευταια "Α!πηρα σκυλο ταδε ρατσας διαβασα και δυο πραγματα στο ιντερνετ κι εγινα κριτης και ειδικος της φυλης"
Κατα τ'αλλα απαντησα πιο πανω την αποψη μου για τον """""""""""αψογο"""""""""" σκυλο
2. Πρέπει να ζευγαρώνουν μόνο σκυλιά που απλά έχουν πάει σε έκθεση;...Μόνο σκυλιά που έχουν πάει και έχουν κριθεί "Εξαίρετα" και από όλους (γιατί μπορεί να διαφέρουν οι κρίσεις από κριτή σε κριτή);...Μόνο σκυλιά που έχουν τουλάχιστον ένα CAC;...Μόνο σκυλιά που είναι Champions;
Η προσωπικη μου αποψη εν μερει απο καποιο μελος απαντηθηκε(δεν μπορω να δω αυτη τη στιγμη απο ποιον).Οχι δεν θεωρω οτι πρεπει να εχει κριθει ή διακριθει ενα σκυλι για να ζευγαρωσει.Ισως καποιος σκυλος που δεν εχει κατεβει ποτε μα ποτε σε εκθεση να ειναι πολυ καλος γεννητορας.Ισως ενας σκυλος που εχει κριθει κατα πλειοψηφια ως μετριος επισης να ειναι καλος γεννητορας αλλα μπορει και να ισχυουν και ολα τα αντιθετα.
(Το φορουμ ομως σε αλλα θεματα εχει κατακρινει το ζευγαρωμα σκυλου που δεν εχει συμμετασχει ποτε σε εκθεση και σε αλλα θεματα δεν το θεωρει απαραιτητο.Εδω μπερδευομαι εγω.....
:confused: )

Εγω ομως ειμαι ιδιωτης και εχω εναν σκυλο τον πρωτο μου σκυλο αυτης της φυλης και πες ρε παιδι μου οτι ειμαι παλιοχαρακτηρας και δε μιλαω με τον εκτροφεα και θελω να τον ζευγαρωσω.Πως θα ξερω αν ειναι καταλληλο δειγμα της φυλης και αξιζει να μπει σε αναπαραγωγη??Θα κανω αυτο που κανουν οι BYB? "μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι σουπερ" αρα το ζευγαρωνω?
Ή μπαινω διαβαζω οσες πληροφοριες μπορω Γιατι το ιντερνετ απο θεωρια και πληροφοριες σωστες και εσφαλμενες ειναι γεματο...και στη θεωρια μπορουμε ολοι να μαθουμε καποια πραγματα απ'εξω να τα ασπαστουμε,να τα μεταδωσουμε και να βαπτισουμε τους εαυτους μας "γνωστες" της εκαστοτε φυλης,διαβαζω και το προτυπο κρινω ΜΟΝΗ μου οτι ο σκυλος μου ειναι "προτυπικος" κανω και εξετασεις βρισκω/αγοραζω αλλο ενα του αντιθετου φυλου αναλογο και προχωραω στο ζευγαρωμα αφου λοιπον ειμαι ετοιμη?

Τι γινεται ομως με το πρακτικο κομματι?Εκει θα τα καταφερουμε αναλογα?Μηπως δεν χρειαζεται καθολου αυτο?

Κι αφου αναφερθηκα στο αρχικο σου ποστ θα μιλησω και λιγο πιο προσωπικα απο τη δικια μου εμπειρια με τον δικο μου σκυλο:
Ο Μορρις εχει παρει μερος σε πανω απο δεκα εκθεσεις απο κατηγορια puppy εως και intermedia αρα και πανω απο 10 κρισεις απο ειδικους(στη φυλη) και μη ειδικους κριτες.Απ'ολους κι ακομη κι απο αυτους που κριθηκε αυστηρα και λεπτομερως πηρε το "Εξαιρετος"...Οι αποψεις μεταξυ κριτων δεν διαφερανε ΣΧΕΔΟΝ καθολου αρα κατι συμαινει οταν οι αποψεις μεταξυ κριτων ειναι σε χασμα μεταξυ τους...σωστα?Οχι πως ποτε δε θα κριθει διαφορετικα αλλα 10+ εκθεσεις νομιζω πως ειναι αρκετες για να παρω "εικονα" για το ποσο πλησιαζει ο σκυλος μου το προτυπο.

Και κατι για σενα DjSoukis που σιγουρα γνωριζεις: Ο Μορρις εχει κριθει ως "εξαιρετος" και με πολυ καλη γραπτη κριση απο τους "Bill Blacker and Joe Blacker" CROSSGUNS σε ειδικη στην Ιταλια και 3ος στην κατηγορια junior και με ανταγωνισμο.

Οπως καταλαβαινεις εχω βγαλει ακριβη συμπερασματα για την ποιοτητα του σκυλου μου αρα μπορει και καποιος αλλος να το κανει αυτο οπως εγω.

Δε μπορω να ακουω καθε φορα που χανει καποιος καποια διακριση να του φταιει ο κριτης,η στημμενη εκθεση,ο κακος χωρος,η κακη διοργανωση,ο ηλιος,το φεγγαρι τα παντα!!! Ή να προσπαθει "να ριξει λασπη" σε αλλους εκτροφεις/ιδιωτες/σκυλους για να ικανοποιησει την "αποτυχια" του.Δε μιλαω για καποιον προσωπικα αλλα κυριως εδω μεσα εχω διαβασει πολλα!

Εγω δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο καθ'οτι δεν ειμαι εκτροφεας.Εσεις και αλλοι εκτροφεις απο'δω μεσα μπορειτε να πειτε 5πραγματα παραπανω για εκτροφη και μορφολογια απο την εμπειρια σας αυτη που εχετε κι αυτη που δεν εχετε.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη


Δε μπορω να ακουω καθε φορα που χανει καποιος καποια διακριση να του φταιει ο κριτης,η στημμενη εκθεση,ο κακος χωρος,η κακη διοργανωση,ο ηλιος,το φεγγαρι τα παντα!!! Ή να προσπαθει "να ριξει λασπη" σε αλλους εκτροφεις/ιδιωτες/σκυλους για να ικανοποιησει την "αποτυχια" του.Δε μιλαω για καποιον προσωπικα αλλα κυριως εδω μεσα εχω διαβασει πολλα!
.
Δεν μπορεις ομως να αμφισβητησεις οτι λαθη γινονται , δεν εχω δει πολλες εκθεσεις , αλλα εδω δει τον παγκοσμιο τζουνιορ πρωταθλητη τησ βουδαπεστης να χανει απο σκυλο σαφως κατωτερο μορφολογικα . Βεβαιως ενας καλος σκυλος και ενας καλος ιδιοκτητης δεν πρεπει να σταθει σε μια "αποτυχια" αλλα στις υπολοιπες επιτυχιες τους
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Kαλα ολα αυτα, θα μεινω καθαρα στο μορφολογικο κομματι κ το πως αυτο θα μπορουσε να κριθει ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙ παντα της υγειας κ του χαρακτηρα (προτυπου!) του σκυλου:

Οταν ειχα παει στα σε εκθεση να δω cane corso κ ειδα αρσενικο σκυλαρο να καθεται να τον χουφτωνει ο κριτης κ να του ξεχυλωνει τα μαγουλα κ ο σκυλος (επιφυλακτικος με τους ξενους κατα το πρωτυπο!!!!!!) να κουναει την ουρα χαρουμενα κ οταν ειδα αγνωστο κοσμο να χαιδολογαει αυτο το σκυλο την στιγμη που εχει γινει ενα με την μοκετα της εκθεσης, ε σορρυ κι ολας αλλα αυτο cane corso ΔΕΝ ειναι, κι ας ειναι πρωταθλητης κοσμου!

Οταν ειδα σε στιβο presa canario σκυλι που ειδε τον κριτη να ερχεται κατα πανω του κ πηρε την "επιφυλακτικη" σταση κ οταν ο κριτης απλωσε χερακι πανω του ο σκυλος εκανε "γρρρ" ειπα μεσα μου "να κι ενα σκυλι!" κ αμεσως εφυγε εξω με την αιτιολογια του επιθετικου!!!!!!!!!

Αυτα ειναι για γελια......
Ειναι σαν να λες οτι θα βρεις την τελεια γυναικα σε διαγωνισμο ομορφιας ασχετα αν δεν ανοιγει το στομα της κ ο "τελευταιος οροφος" ειναι ακατοικητος.......

Οταν ομως η κοινωνια μας θελει εργασιακο σκυλο για τον μεσο ασχετο, παρεακι στο σαλονι, μοιραια οι φυλες "φυλαξης κ προστασιας" κ τα "επιφυλακτικα με ξενους" σκυλια εγιναν μοντελακια για το ματι......

Σορρυ δεν συμμεριζομαι την αποψη του οτι εργασιακος σκυλος πρεπει να εχει κριθει "εξαιρετος" πολλες φορες η να ειναι πρωταθλητης!
Οποτε, οχι, δεν θα επελεγα -οπως δεν επελεξα, cane corso (αναφερομαι σε αυτη τη φυλη γιατι μονο με αυτη εχω ασχοληθει πολυ) με βαση τα "βραβεια μορφολογιας" των γονιων......
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
μην τα μπλέκουμε τα της μορφολογίας με τα της εργασίας . (δυο διαφορετικά και πολύ μεγάλα κεφάλαια ).
Στην τελική την τάση της μορφολογίας την οδηγούν οι όμιλοι και οι κριτές .
Ή την αποδεχόμαστε και συνακολουθούμε , ή πάμε παραδίπλα .
Γιατί πολύ απλά αν δεν αποδεχτούμε αυτό που ορίζει ο όμιλος κάθε φυλής αλλά επιμείνουμε στην φυλή , τότε μοιραία οδεύουμε σε καταστάσεις ΒΥΒ .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU