Εκτροφή & Μορφολογία


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πως γίνεται να μην μπλέκονται τα της εργασίας με τα της μορφολογίας? Αφού το ένα είναι για να εξυπηρετεί το άλλο...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
chitchy κατάλαβα τι εννοείς με το "άψογος" και συμφωνώ κατά μεγάλο ποσοστό.

Μην ξεχναμε οτι αποδειξεις καλης υγειας δεν αποτελουν μονο τα χαρτια απ'τον κτηνιατρο καποια "ελαττωματα" μπορουν να "καλυφθουν" με λιγο λαδωμα στον κτηνιατρο και να αποκαλυφθουν απο την κινηση του σκυλου μεσα στον στοιβο.Επισης και το ταπεραμεντο και η πειθαρχεια του καθε σκυλου παιζει ρολο στις εκθεσεις και μας αποκαλυπτει και καποια πραγματα για τον χαρακτηρα του.Οπου υπαρχει εργασια ειναι πιο πολυπλοκα τα πραγματα.
Συμφωνώ απόλυτα.

Παντως οχι αυτος που θεωρω εγω κι εσυ ή αυτος που εμενα ή εσενα μας συμφερει.
Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν δωσει εξετασεις για να μπορουν να κρινουν.Ανθρωποι που εχουν αμεση και μεγαλη εμπειρια με τον σκυλο για πολλα χρονια και οχι μια νοοτροπια που παρατηρω τωρα τελευταια "Α!πηρα σκυλο ταδε ρατσας διαβασα και δυο πραγματα στο ιντερνετ κι εγινα κριτης και ειδικος της φυλης"
Κατα τ'αλλα απαντησα πιο πανω την αποψη μου για τον """""""""""αψογο"""""""""" σκυλο
...και εδώ συμφωνώ απόλυτα.

Οχι δεν θεωρω οτι πρεπει να εχει κριθει ή διακριθει ενα σκυλι για να ζευγαρωσει.Ισως καποιος σκυλος που δεν εχει κατεβει ποτε μα ποτε σε εκθεση να ειναι πολυ καλος γεννητορας.Ισως ενας σκυλος που εχει κριθει κατα πλειοψηφια ως μετριος επισης να ειναι καλος γεννητορας αλλα μπορει και να ισχυουν και ολα τα αντιθετα.
Τώρα αυτό εδώ έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφεις πιο πάνω...Τελικά, ένας σκύλος για να ζευγαρώσει ή ένας εκτροφέας για να κάνει ένα ζευγάρωμα πιστεύεις ότι απαραίτητα πρέπει να έχει κρίση και για τους 2 γεννήτορες;...Για έναν;...Για κανέναν;...Μία κρίση και τι κρίση;...κλπ.

Εγω ομως ειμαι ιδιωτης και εχω εναν σκυλο τον πρωτο μου σκυλο αυτης της φυλης και πες ρε παιδι μου οτι ειμαι παλιοχαρακτηρας και δε μιλαω με τον εκτροφεα και θελω να τον ζευγαρωσω.Πως θα ξερω αν ειναι καταλληλο δειγμα της φυλης και αξιζει να μπει σε αναπαραγωγη??Θα κανω αυτο που κανουν οι BYB? "μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ειναι σουπερ" αρα το ζευγαρωνω?
Ή μπαινω διαβαζω οσες πληροφοριες μπορω Γιατι το ιντερνετ απο θεωρια και πληροφοριες σωστες και εσφαλμενες ειναι γεματο...και στη θεωρια μπορουμε ολοι να μαθουμε καποια πραγματα απ'εξω να τα ασπαστουμε,να τα μεταδωσουμε και να βαπτισουμε τους εαυτους μας "γνωστες" της εκαστοτε φυλης,διαβαζω και το προτυπο κρινω ΜΟΝΗ μου οτι ο σκυλος μου ειναι "προτυπικος" κανω και εξετασεις βρισκω/αγοραζω αλλο ενα του αντιθετου φυλου αναλογο και προχωραω στο ζευγαρωμα αφου λοιπον ειμαι ετοιμη?

Τι γινεται ομως με το πρακτικο κομματι?Εκει θα τα καταφερουμε αναλογα?Μηπως δεν χρειαζεται καθολου αυτο?
Άρα, δηλαδή;

...και μιας και ανέφερες τον σκύλο σου, ένα δείγμα μιας εκ των φυλών που μου αρέσουν και με αρκετές επιτυχίες και πολύ καλά αποτελέσματα στις εκθέσεις μορφολογίας...Οι γεννήτορες του πληρούσαν όλα αυτά που έγραψες (συμμετοχές, κρίσεις, εξετάσεις, κλπ.) και ήταν αυτό που σε ώθησε στην επιλογή του;...Αν δεν πληρούσαν τα παραπάνω πως έφτασες στην επιλογή του και ποια η γνώμη σου τελικά;

Δε μπορω να ακουω καθε φορα που χανει καποιος καποια διακριση να του φταιει ο κριτης,η στημμενη εκθεση,ο κακος χωρος,η κακη διοργανωση,ο ηλιος,το φεγγαρι τα παντα!!! Ή να προσπαθει "να ριξει λασπη" σε αλλους εκτροφεις/ιδιωτες/σκυλους για να ικανοποιησει την "αποτυχια" του.Δε μιλαω για καποιον προσωπικα αλλα κυριως εδω μεσα εχω διαβασει πολλα!
Συμφωνώ και εδώ απόλυτα...Εξάλλου, οι εκθέσεις μορφολογίας δεν πρέπει να έχουν στόχο την νίκη αλλά την σωστή αξιολόγηση σωστών κρίσεων.

east49 θέτεις πάλι θέματα χαρακτήρα και ταμπεραμέντου, που σε μια έκθεση μορφολογίας ο σκύλος δείχνει ψήγματα. Ας μείνουμε στη μορφολογία και πως αυτή αξιολογείτε και μετρά στην εκτροφή και μέσα από τις εκθέσεις.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
μην τα μπλέκουμε τα της μορφολογίας με τα της εργασίας . (δυο διαφορετικά και πολύ μεγάλα κεφάλαια ).
Στην τελική την τάση της μορφολογίας την οδηγούν οι όμιλοι και οι κριτές .
Ή την αποδεχόμαστε και συνακολουθούμε , ή πάμε παραδίπλα .
Γιατί πολύ απλά αν δεν αποδεχτούμε αυτό που ορίζει ο όμιλος κάθε φυλής αλλά επιμείνουμε στην φυλή , τότε μοιραία οδεύουμε σε καταστάσεις ΒΥΒ .
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε καποια βασικα σημεια:
Την ταση της μορφολογιας την καθοριζει η ζητηση της αγορας, δλδ ο κοσμος!
Εφ'οσων το αγοραστικο κοινο βρισκεται κατα κυριο λογο σε μεγαλα αστικα κεντρα, μοιραιο ηταν σκυλια με τασεις "φυλαξης χωρου κ προστασιας περιοχης κ κοπαδιου" να μην εχουνε αμεσα αντικειμενο εργασιας στο περιβαλλον στο οποιο προοριζονταν.
Κατα συνεπεια, επειδη στο "ματι" ηταν ομορφα κ ο κοσμος τα ζηταγε, τα εξεθρεψαν "για μορφολογια" κ το πασσαραν μεσω των εκθεσεων!

Και βλεπεις σκυλια κατα προτυπο φυλαξης "επιφυλακτικα" να γινονται γατουλες μπροστα σε αγνωστο κοσμο κ ομως να βραβευονται ως "εξαιρετα" γιατι στο "ματι" αυτο καλυπτει τις αναγκες ζητησης!
Ομοιως βλεπουμε σκυλια "εξαιρετα" να κανουνε τρεις γυρους στο στιβο κ να ειναι ετοιμα να σωριαστουν κατω, γιατι για να βραβευτει το εξαιρετο, δεν ζηταει κανεις πιστοποιητικα υγειας, εξετασεις η οτι αλλο.......

Ενα μεγαλο φιασκο ειναι τα βραβεια μορφολογιας σε καποιες φυλες, απλα κ μονο γιατι ο κοσμος δεν ενδιαφερεται για την κυριως εργασια για την οποια εκτραφηκε το ζωο που αγοραζει!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πως γίνεται να μην μπλέκονται τα της εργασίας με τα της μορφολογίας? Αφού το ένα είναι για να εξυπηρετεί το άλλο...
δεν γίνεται να τα μπλέξουμε γιατί το κάθε ένα από μόνο του είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο .
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί από εμάς εδώ που να μπορούμε να τα αγγίξουμε σε βάθος .
Μόνο μπλέξιμο θα προκληθεί .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east49 θέτεις πάλι θέματα χαρακτήρα και ταμπεραμέντου, που σε μια έκθεση μορφολογίας ο σκύλος δείχνει ψήγματα. Ας μείνουμε στη μορφολογία και πως αυτή αξιολογείτε και μετρά στην εκτροφή και μέσα από τις εκθέσεις.
Μα αυτο ακριβως λεω, οτι δεν μπορει να εχει καμια αξια η κριση μορφολογιας για την ποιοτητα του ζευγαρωματος, την στιγμη που το ζωο που κρινεται πρεπει να ειναι συνεργασιμο με εναν αγνωστο, παναγια με τους ξενους κ να ανεχτει στους 10ποντους αλλα αγνωστα ζωα, ποσο μαλλον αν κανεις δεν κοιταει συνολικα την υγεια του, παρα μονο την εμφανιση του!

Τι αξια μπορει να εχει το να ειναι το ποιο ομορφο οταν δεν εχει το χαρακτηρα που πρεπει κ καλη υγεια?
Δεν θα παρω το σκυλο να τον εχω φωτογραφια στο σαλονι, θα τον παρω για να μου κανει "την δουλεια" κ να ζησω μαζι του 10χρονια.......

Οποτε ξαναλεω οχι, δεν εχει αξια -για μενα τουλαχιστον, να εχει καμια διακριση......
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γνωρίζω μια εκτροφέα πολύ καταξιωμένη στο χώρο, έχει όμορφα σκυλία, τα κουτάβια της ανάρπαστα. Απέχει από εκθέσεις γιατί θεωρεί ότι μπορεί μονη της να κρίνει τη μορφολογία του σκύλου. Όλα ωραία, δεκτό. Αλλά τελευταία έκανε κάτι που με ξίνισε: ζευγάρωσε ένα σκυλί εκτός προτύπου (με ένα μάτι μπλε ενω επιτρέπονται μόνο σκούρα καφέ) επειδή θεωρεί ότι είναι τέλειο από πλευράς μορφολογίας κια χαρακτήρα και ότι δεν θα μεταδόσει το χρώμα ματιών στα κουτάβια. Ποια είναι η γνώμη σας? έκανε το σωστό?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γνωρίζω μια εκτροφέα πολύ καταξιωμένη στο χώρο, έχει όμορφα σκυλία, τα κουτάβια της ανάρπαστα. Απέχει από εκθέσεις γιατί θεωρεί ότι μπορεί μονη της να κρίνει τη μορφολογία του σκύλου. Όλα ωραία, δεκτό. Αλλά τελευταία έκανε κάτι που με ξίνισε: ζευγάρωσε ένα σκυλί εκτός προτύπου (με ένα μάτι μπλε ενω επιτρέπονται μόνο σκούρα καφέ) επειδή θεωρεί ότι είναι τέλειο από πλευράς μορφολογίας κια χαρακτήρα και ότι δεν θα μεταδόσει το χρώμα ματιών στα κουτάβια. Ποια είναι η γνώμη σας? έκανε το σωστό?
Θεωρητικα οχι, δεν ειναι σωστο γιατι ακομα κι αν η αμεσα επομενη γενια δεν το εμφανισει, θα υπαρξει μεσα στους απογονους (βαση γεννετικης) ως "ελαττωματικο γονιδιο" το οποιο υπο προυποθεσεις μπορει να εκδηλωθει προκαλωντας προβλημα.
Ενας ανθρωπος που εκτρεφει κ θεωρητικα ενδιαφερεται μακροπροθεσμα για το καλο της φυλης, δεν θα πρεπει να διαιωνιζει ελαττωματα, εστω κ αν αυτα εκ πρωτης δεν φαινονται.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Εδώ θα πρέπει να ξέρουμε πόσο δίκιο έχει...Δηλαδή, όντως ο σκύλος αυτός έχει σαν μοναδικό ψεγάδι το χρώμα ματιού;...Αυτό το ελάττωμα είναι "αθώο" ή μπορεί να κουβαλά και κάτι άλλο;...Όντως δε θα μεταδώσει το ελάττωμα;...και εν τέλει, αυτή η εκτροφίκή της απόφαση θα δώσει κάτι παραπάνω στην εκτροφή της και την φυλή;

Κάποια από αυτά μόνο ο ιστορικός του μέλλοντος θα τα απαντήσει. Ο τρελός και ο τολμηρός αν κάνει λάθος μένει τρελός και παράτολμος, αν "του βγει" όμως γίνεται πρωτοπόρος και σημείο αναφοράς.

Το θέμα είναι να υπάρχει στόχος, υπόβαθρο να υποστηρίξει τον στόχο και ήθος...Όλα αμφιλεγόμενες έννοιες...:D
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε καποια βασικα σημεια:
Την ταση της μορφολογιας την καθοριζει η ζητηση της αγορας, δλδ ο κοσμος!
άρα ο όμιλος επέλεξε να στραφεί προς τα εκεί (έχει μαχαίρι - έχει και καρπούζι )
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Νομίζω δεν χρειαζόταν να βάλει αυτό το γονίδιο στη γενετική δεξαμενή της φυλής. Υπάρχουν αρκετα καλά σκυλιά, δεν είμαστε στην αρχή. Και κανείς δεν ξέρει ακόμα τι άλλο μπορεί να κουβαλάει αυτό το γονίδιο, ίσως κάτι επικίνδυνο για την υγεία. Δεν συμφωνώ, όσο έμπειρη και σεβαστή είναι. Έκανε πολλά για τη φυλή όμως δεν χρειαζόταν θα πάρει τέτοιο ρίσκο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
άρα ο όμιλος επέλεξε να στραφεί προς τα εκεί (έχει μαχαίρι - έχει και καρπούζι )
Θεωρητικα ναι, αλλα οχι αμεσα απο μονος του, αλλα ως συνεπεια των τασεων της μοδας (ζητηση της αγορας)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Θεωρητικα ναι, αλλα οχι αμεσα απο μονος του, αλλα ως συνεπεια των τασεων της μοδας (ζητηση της αγορας)
Μα καλέ μου φίλε ο μόδιστρος επιλέγει τα μοντελάκια , τα παρουσιάζει και ξαφνικά η αγορά αποκτά τάση .
Οι τάσεις φτιάχνονται από αυτούς που είναι σε θέση να καλύψουν την ζήτηση .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μα καλέ μου φίλε ο μόδιστρος επιλέγει τα μοντελάκια , τα παρουσιάζει και ξαφνικά η αγορά αποκτά τάση .
Οι τάσεις φτιάχνονται από αυτούς που είναι σε θέση να καλύψουν την ζήτηση .
Δλδ θες να μου πεις, οτι ξυπνησαν μια μερα οι εμπλεκομενοι με τις φυλες τυπου cane corso, presa canario κ ειπανε οτι απο σκυλια φυλαξης κοπαδιων κ κτηματων θα τα κανουμε ηρεμα ζωακια του καναπε, να συμβιωνουνε με τον μεσο ασχετο στην γκαρσονιερα.......
Οχι δεν (θελω να) το πιστευω!

Απλα αν ψαχναμε ακομα αγροκτηματα και κοπαδια να βαλουμε cane corso να τα φυλαξουνε, μαλλον θα οδηγουμασταν προς την εξαφανιση της φυλης ως μη "χρηστικη" αν μπορω να το πω ετσι......
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Είναι λίγο φαύλος κύκλος, αλλά ο vagelis_ras νομίζω είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Ο όμιλος διοικείται από ομάδα εκτροφέων, εκείνοι συνήθως έχουν ίδια "γούστα", διοργανώνουν εκθέσεις και καλούν κριτές με τα ανάλογα "γούστα", ο κόσμος βλέπει συγκεκριμένα σκυλιά και κάποια από τα συγκεκριμένα να συγκεντρώνουν τους τίτλους. Επίσης, οι εκτροφείς επιλέγουν σε ποιους κριτές θα πάνε να κριθούν με τα κριτήρια να μην είναι πάντα αξιοκρατικά.

Όλα αυτά για την "λανθάνουσα" (αλλά μάλλον επικρατούσα) μορφή των πραγμάτων.

Μην αρχίσουμε όμως πάλι την γενική ανάλυση...ας μείνουμε στο θέμα...προτείνω...:)

Y.Γ. ...και μια που προηγήθηκε δημοσίευση, να συμπληρώσω πως τα "γούστα" έχουν στο πίσω μέρος και την "εμπορικότητα"...τον "εντυπωσιασμό" με βάση τα κριτήρια της εκάστοτε εποχής.
 
Last edited:


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Τώρα αυτό εδώ έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφεις πιο πάνω...Τελικά, ένας σκύλος για να ζευγαρώσει ή ένας εκτροφέας για να κάνει ένα ζευγάρωμα πιστεύεις ότι απαραίτητα πρέπει να έχει κρίση και για τους 2 γεννήτορες;...Για έναν;...Για κανέναν;...Μία κρίση και τι κρίση;...κλπ.



Άρα, δηλαδή;

...και μιας και ανέφερες τον σκύλο σου, ένα δείγμα μιας εκ των φυλών που μου αρέσουν και με αρκετές επιτυχίες και πολύ καλά αποτελέσματα στις εκθέσεις μορφολογίας...Οι γεννήτορες του πληρούσαν όλα αυτά που έγραψες (συμμετοχές, κρίσεις, εξετάσεις, κλπ.) και ήταν αυτό που σε ώθησε στην επιλογή του;...Αν δεν πληρούσαν τα παραπάνω πως έφτασες στην επιλογή του και ποια η γνώμη σου τελικά;



Συμφωνώ και εδώ απόλυτα...Εξάλλου, οι εκθέσεις μορφολογίας δεν πρέπει να έχουν στόχο την νίκη αλλά την σωστή αξιολόγηση σωστών κρίσεων.
Παραμενω σταθερη στην αποψη μου απλα να τη δωσω λιγο πιο ξεκαθαρα και αναλυτικα:
Για εναν εκτροφεα με πραγματικη εμπειρια (κατα τη δικη μου κριση κι οπως θεωρω εγω την εμπειρια) δε θεωρω πως πρεπει απαραιτητα και οι δυο γεννητορες ή ο ενας ή κανενας κτλ να εχουν διακριθει.Ενας ανθρωπος που ειναι χρονια αν θες στην ταδε φυλη και εχει γνωρισει δεκαδες ή και εκατονταδες σκυλια της φυλης που εκτρεφει σιγουρα ξερει πολλα παραπανω ισως και απο καποιον κριτη μορφολογιας...Μπορει να εχει οραμα και βλεψη για ενα ζευγαρωμα που στα ματια ενος κριτη ή ενος αλλου να μοιαζει αταιριαστο.

Για μενα σαν ιδιωτη ή καποιον "πρωτοεμφανιζομενο" να το πω ετσι εκτροφεα οι εκθεσεις ειναι ο "δρομος" για να γνωρισει ΑΚΟΜΗ καλυτερα τον σκυλο του ή τα σκυλια του τελος παντων.

Εγω εψαξα,βρηκα τον εκτροφεα που μου εκανε το κλικ,παρακολουθησα απο κοντα (για καλη μου τυχη ειμαστε στην ιδια πολη) τη δουλεια του,πηγαινα μεχρι και σε εκθεσεις μαζι με το εκτροφειο πολυ πριν παρω τον σκυλο.Και αφου εμεινα ικανοποιημενη απο αυτα που ειδα "αφεθηκα απλως στα χερια του" και ευτυχως εκανα την σωστοτερη επιλογη κατ'εμε.Δεν κοιταξα ομως ουτε τιτλους ουτε διακρισεις.Δεν τις γνωριζα μεχρι τοτε εξαλλου.Δεν ηξερα τι σημαινουν.Ο ανθρωπος μου φανηκε κομπλε και τα λογια του ηταν "συμβολαιο".Ισως να ειμαι και τυχερη περιπτωση δεν ξερω.

Τωρα οσον αφορα τις εκθεσεις μορφολογιας να ξανα επιστρεψω σε αυτο.Τι εχω καταλαβει μεσα απο τη μικρη μου εμπειρια σαν συμμετεχοντας και σαν επισκεπτης:
Υπαρχουν τα λαθη!Υπαρχουν τα "στημμενα παιχνιδια" αν και κυριως αφορουν τις πρωτες θεσεις και τα βαθρα και οχι την γραπτη κριση!Γινεται συχνα ο BOB την 1η μερα να βγει απλα "πολυ καλος","καλος","επαρκης","ανεπαρκης" (δεν πιστευω αλλα δεν αποκλειεται) τη δευτερη μερα.
Αυτο πολλες φορες συμβαινει με την extreme breeding που αναφερθηκε και πιο πανω αν δεν κανω λαθος.Ενας σκυλος δλδ που για καποιον κριτη ειναι καταπληκτικος μπορει για καποιον αλλον να ειναι ενα κακομοιρο ατυχο πλασμα που υποφερει απο την καταντια της εκτροφης της φυλης του!
Ενα ομως σκυλι που θεωρειται υψηλο δειγμα φυλης,αρμονικο,με ωραια κινηση,ενα καθαρα "προτυπικο" σκυλι πολυ δυσκολα θα παρει κακη κριση κι ας ειναι λιγοτερο εντυπωσιακο απο καποιο αλλο της ιδιας φυλης.

Οσον αφορα την συμπεριφορα καθε σκυλου μεσα στον στοιβο....Αν δλδ ενας σκυλος που ειναι επιφυλακτικος με τους ξενους καθεται και τον πασπατευει ο καθε κριτης ή καποιον αλλο επισης δυναμικης φυλης γρυλιζει και τον πετανε εξω,η αποψη μου και μαλλον λογικη:
Πως θα εξετασει τον καθε σκυλο ο κριτης εαν δε μπορει να τον πλησιασει ή να τον αγγιξει???Με ναρκωση???

Ενας ισοροποιημενος σκυλος θα πρεπει να ειναι παντα πιο αποδεκτος απο εναν που μπορει να επιτεθει ανα πασα ωρα και στιγμη στον οποιοδηποτε.

Το ταπεραμεντο του σκυλου δε φαινεται απο την επιθετικοτητα ή επιφυλακτικοτητα.Μην τα μπερδευουμε.

Εχω γνωρισει προσωπικα σκυλο δυναμικης φυλης που δεν αγγιζεται ευκολα.Μεσα στον στοιβο "καλπαζει" ειναι σε εγρηγορση και υπερενταση οπως πρεπει να ειναι ενας σκυλος της φυλης του,αλλα οταν πλησιασε ο κριτης ο σκυλος εμεινε ακινητος,τον εξετασε "εξονυχιστικα",του ανοιξε ο ιδιος ο κριτης το στομα και ειδε τα δοντια.Παντα βεβαια με τον χειριστη του σκυλου να τον κραταει σε ηρεμη κατασταση και εντολη!
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Εχω γνωρισει προσωπικα σκυλο δυναμικης φυλης που δεν αγγιζεται ευκολα.Μεσα στον στοιβο "καλπαζει" ειναι σε εγρηγορση και υπερενταση οπως πρεπει να ειναι ενας σκυλος της φυλης του,αλλα οταν πλησιασε ο κριτης ο σκυλος εμεινε ακινητος,τον εξετασε "εξονυχιστικα",του ανοιξε ο ιδιος ο κριτης το στομα και ειδε τα δοντια.Παντα βεβαια με τον χειριστη του σκυλου να τον κραταει σε ηρεμη κατασταση και εντολη!
Να σημειωσω οτι ο συγκεκριμενος σκυλος πολυ δυσκολα βγαινει καλυτερος φυλης αλλα παντα παιρνει εξαιρετη κριση.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Άρα, ένας έμπειρος εκτροφέας, ένας άνθρωπος που είναι χρόνια σε μια φυλή και έχει δει πολλά σκυλιά μπορεί να προχωρήσει σε ζευγάρωμα και εκτροφή χωρίς τα σκυλιά του να έχουν κριθεί σε έκθεση;...Κατάλαβα σωστά;

Δεν έχω καταλάβει το "έμπειρος"...Είναι κάτι που μετράμε σε χρόνια;...Σε σπουδές;...Γνώσεις;

Το ίδιο και με το "είναι χρόνια στη φυλή"...Τι σημαίνει το "είναι" και πόσα χρόνια;...Παίζει ρόλο και το τι έκανε αυτά τα χρόνια και πως;...Πως βαδίζει;

Κάτι σαν αυτό που έγραψε και ο haviharakennel με την εκτροφέα...

Τελικά, προσπαθώντας να βρούμε την σημασία της μορφολογίας και των εκθέσεων στην εκτροφή έχουμε καταλήξει σε κάτι αρκετά "φλου"...Ναι μεν αλλά...και σε κάποιες περιπτώσεις έτσι και σε κάποιες αλλιώς.

Συμπεραίνω, λοιπόν, ότι ο κάθε ένας κάνει ή μπορεί να κάνει όπως νομίζει και πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα "ταιριάξουν" μαζί του και άνθρωποι που δεν θα "ταιριάξουν"...και έτσι για κάποιους θα αξιολογείται περισσότερο ή λιγότερο η μορφολογία στην εκτροφή.

Ακόμα και τα πρότυπα που οι ίδιοι άνθρωποι φτιάχνουν και μελετούν καμιά φορά τα αψηφούν και τα "ερμηνεύουν" (μεγάλο θέμα η ερμηνεία των προτύπων) ανάλογα.

Θα ήθελα να δω και άλλες απόψεις...:)
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
επειδη για την φυλη μου εχω μια μικρη ας πουμε αποψη μπορω να μιλησω για την κριση με ενα αρχειο οποιος εχει ορεξη ας το διαβασει και θα δει οτι ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΜΟΥ (αυτη που μου ταιριαζει και με ενδιαφερει οσο τιποτα αλλο) τουλαχιστον και η κριση στην μορφολογια ειναι αμφιλεγομενη αναλογα την ΜΟΔΑ.

ο ανθρωπος το λεει ξεκαθαρα οτι πρεπει να πει σχετικα με την μοδα.

τα συμπερασματα δικα σας οποιος θελει να μην το δεχτει ας μην το δεχτει το αρχειο σαν αποψη σαν πραγματικοτητα
αποψη μεταφερω απο ενα κριτη του παγκοσμιου.

http://www.gsdcouncilaustralia.org/louis_donald_article.pdf

αυτα τα λιγα για την εκτροφη και την μορφολογια τουλαχιστον για μια φυλη οπως ο γερμανικος ποιμενικος

αν θα με ρωτησει καποιος τι εκτροφη θα επρεπε να γινεται στα γερμανικα ποιμενικα το 2013-14 και βαλε θα ελεγα να διαβαζει ακριβως τι γραφει σχετικα ο ανθρωπος σχετικα με το ποιο ειναι το προτυπο και πως θα επρεπε να ειναι και να συνεχισει συμφωνα με τις αναλογες γεννες με σκοπο να βγαλει αυτο που αναγραφεται σχετικα με τις μοιρες την γονιωση που πρεπει να εχει ενας γερμανικος και οχι με το τι θεωρουμε εμεις η ο καθε εκτροφεας.

υπαρχουν αριθμοι για ολα ...γονιωσεις κιλα μηκος υψος...κτλπ κτλπ κτλπ ΖW κτλπ κτλπ κτλπ για να μην μακρυγορω και γραφω μεχρι αυριο.

αυτα δεν ειναι μοδα ειναι το προτυπο.
το προτυπο δεν εχει τιτλο πετ εργασιακο μορφολογικο κτλπ κτλπ....εμεις ευθυνομαστε για ολα αυτα...που τα ζηταμε και οι εκτροφεις που τα εκτρεφουν για εμας για το χαρτζηλικι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μου γενικεύεται πολύ την συζήτηση!

Ας μιλήσω όμως για τον σκύλο!
Για μένα άψογος σκύλος δεν υπάρχει!

Υπάρχει σκύλος που πολλά από τα χαρακτηριστικά του πλησιάζουν το πρότυπο!
Η αρμονία είναι πράγμα άπιαστο και που λίγες φορές τυχαίνει!

Το σημαντικότερο για έναν σκύλο άψογο είναι να είναι ναι μεν αυτός κοντά ως προς το πρότυπο αλλά να έχει και την δυνατότητα να καθιερώσει τα γονίδια αυτά στους απογόνους του!Μην ξεχνάμε ότι στην συνταγή της εκτροφής υπάρχει η ίδια η συνταγή(κατάλληλη επιλογή γεννητόρων) και η τύχη(που και αν θα κάτσει το γονίδιο)

Το ποια σκυλιά θα ζευγαρώνουν είναι θέμα ομίλων. Αυτοί καθορίζουν.
Επειδή αρκέστηκες στην εκτροφή και την μορφολογία και δεν ακουμπάς την εργασία που καλείται να φέρει εις πέρα η οποιαδήποτε φυλή θα σου πω ότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να ζευγαρώνει αυτός που το γονίδιο του είναι ισχυρό και που μεταφέρει όλα τα καλά της μορφολογίας του στους απογόνους του. Ότι είπα δηλαδή ποιο πάνω.

Δεν θα ήθελα να μπω στο κομμάτι εκθέσεις και το πως διεξάγονται. Άλλωστε ο πρώτος που κερδίζει στις εκθέσεις δεν γίνεται και ο μόνος επιβήτορας. Ο κάθε εκτροφέας επιλέγει το εκτροφικό του πλάνο και επιλέγει το πως θα κινηθεί για να πάρει τα χαρακτηριστικά που θέλει πάντα κινούμενος εντός προτύπου.

Θα συμφωνήσω πάντως στην λογική του να τηρεί ο σκύλος τα απαραίτητα που ορίζει ο όμιλος για να μπορεί να ζευγαρώσει. Ειδάλλως πάμε σε εκφυλισμό.
 
Last edited:


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Κοιτα η εμπειρια ερχεται στην πραξη και οχι στην θεωρια.Πολυ πιθανο καποιος που ασχολειται χρονια με την εκτροφη μιας φυλης να εχει μεγαλη εμεπιρια και γνωση.Αυτο δεν αποκλειει εναν αλλον που εχει λιγοτερα ή και πολυ λιγοτερα χρονια στην ιδια φυλη.
Με την αποκτηση του Μορρις αρχισα να συναναστρεφομαι πολυ συχνα με τους εκτροφεις του και μεσα απο αυτους να γνωριζω κι αλλους εκτροφεις διαφορων φυλων.Συνειδητοποιησα πως η εκτροφη σκυλων ειναι μια ασχολια για πολυ λιγους ανθρωπους.

Ενας εκτροφεας πρεπει να εχει μερακι,παθος με τη φυλη και παθος με την εκτροφη,να εχει οραμα,ηθος,συνειδηση,ταλεντο,αξιοπρεπεια,τυχη,επιμονη και δυνατη θεληση,διαβασμα,ανοιχτους οριζοντες,"καλο ματι" στην επιλογη σκυλου,ανθρωπους που τους αγαπανε και τους στηριζουν,"Ευαγγελιο" το προτυπο αλλα και την ερμηνεια του προτυπου στη σημερον εποχη κι οχι πριν 60 χρονια,να ακολουθει την εξελιξη με βαση το προτυπο και σημαια την υγεια (δυσκολο πραγμα φυσικα ετσι οπως εξελιχθηκαν καποιες φυλες,αλλα αξιζει να το προσπαθησει κανεις),να μην δισταζει να "βγαλει" απο την εκτροφη σκυλια που δεν προσφερουν το μεγιστο δυνατο και να "βαλει" σκυλια που ισως εχουν ρισκο αλλα ολα με μετρο και ηθος σαφως,να μην σκεφτεται "το χρημα" σε ολες τις πλευρες...α)ζευγαρωνω φουλ οτι να'ναι γιατι εχει ζητηση,β)ειμαι οικονομικα δυσκολα αλλα θα πληρωσω αδρα για εναν σκυλο που θα μου αναδειξει την εκτροφη (θα παρει περισσοτερο καιρο απ'οτι σε καποιον αλλο πιο "φραγκατο"),να τρεχει σε εκθεσεις ακομη κι αν εχει αποτυχιες περισσοτερες απο τις επιτυχιες,αν εχει και διακρισεις ακομη καλυτερα,να κανει ξετασεις υγειας αλλα να μην στηριζεται μονο σ'αυτες για να εκθρεψει.
Ναι!Αυτο το θεωρω εμπειρια...κι αν ειναι και τα χρονια στη μεση πολλα το θεωρω ακομη μεγαλυτερη και θα τον εμπιστευτω με "κλειστα ματια".

Τωρα οσον αφορα το ζευγαρωμα καποιων σκυλων που δεν εχουν διακριθει ή απλα δεν εχουν παρει μερος σε εκθεσεις ειναι πολυ ευκολο να συμβει.Παραδειγμα:εχω εγω σαν ιδιωτης εναν σκυλο που μου δοθηκε με την προϋποθεση να τον δουλεψω για εκθεσεις.Εγω με την σειρα μου αθετω τον λογο μου και καταληγω με εναν σκυλο που δεν ξερει να στηθει ή να τροχασει ή απλα στην τελικη δε γουσταρω να τον βαλω στη διαδικασια της εκθεσης.Παρ'ολα αυτα ειναι ενα ποιοτικο σκυλι που ταιριαζει "γαντι" με την ταδε θυληκια ή τον ταδε αρσενικο και δεχομαι να τον ζευγαρωσω.
Αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα που μου ερχεται αυτη τη στιγμη στο μυαλο.Σιγουρα υπαρχουν κι αλλα.
Ε λοιπον κατα την αποψη μου ο παραπανω εκτροφεας μπορει να κανει ενα τετοιο ζευγαρωμα...Ισως βγουν μπουμπουκια ισως και οχι.Τιποτα δεν ειναι σιγουρο οταν παιζεις με γονιδια.Γενετιστης δε μπορει να ειναι ο καθε εκτροφεας,προσεκτικος ομως ναι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU