Εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων -τοπίο στην ομίχλη


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δικαιούσαι να κάνεις ότι θες προφανώς.
Απλά η γνώμη μου είναι οτι επιλέγοντας μια φυλή σαν την δική σου, μπαίνεις σε έναν πόλεμο χαμένο.
Τα μπουλντόγκ τα κατάντησε έτσι η εκτροφή και οι ανάδοχοι που ερωτευμένοι με την φυλή δεν ζητάνε υγιέστερα αλλά υποτυπικότερα σκυλιά.
Το'να χέρι νίβει τ'άλλο.
Ό,τι ισχύει προφανώς και για δεκάδες άλλες φυλές - όχι?
Ομαδικό μπαν λοιπόν και παρεούλα με τον Τραμπ όλοι, εξαιρουμένων όσων έχουν ημίαιμα και άντε άλλες 3-4 φυλές.

Nα ενημερώσω πάντως ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν μπουλντόγκ, όχι φυσικά κάτω από τις ευλογίες της αγίας FCI - αλλά δεν το επεκτείνω γιατί θα αρχίσουν οι εξορκισμοί και τα λιβάνια...

Για τον ΜτΗ δεν έχω ιδέα και δεν με ενδαφέρει κιόλας σαν φυλή. Όμως μια απορία την έχω... Εντάξει εμείς οι μπουλντογκάδες παίρνουμε τα ανάπηρα αλλά τα διατηρούμε στο φυσικό τους περιβάλλον σε αστικές συνθήκες. Ο κακομοίρης ο ΜτΗ για του οποίου το ευζην κοπτόμεθα κυνολογικώς, τι εργασία κάνει ακριβώς στην Αθήνα ...φυλάει τα ασανσέρ;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σόρυ, αλλά τι εννοείς;
Πρώτη φορά το ακούω.

Υπάρχει αυτή η περιγραφή στο πρότυπο;
Όχι, στο πρότυπο αναφέρεται μόνο στα πέλματα.
Θα βρω συνέντευξη για τα κοκκαλα να σου ποστάρω
Ό,τι ισχύει προφανώς και για δεκάδες άλλες φυλές - όχι?

Αν είναι δεκάδες, που δεν έχω κάτι τέτοιο υπόψιν, κι αυτές πρέπει να πάρουν άλλο δρόμο

Nα ενημερώσω πάντως ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν μπουλντόγκ, όχι φυσικά κάτω από τις ευλογίες της αγίας FCI - αλλά δεν το επεκτείνω γιατί θα αρχίσουν οι εξορκισμοί και τα λιβάνια...
Δεν διαφωνώ με τις εκτός FCI διαδικασίες

Για τον ΜτΗ δεν έχω ιδέα και δεν με ενδαφέρει κιόλας σαν φυλή. Όμως μια απορία την έχω... Εντάξει εμείς οι μπουλντογκάδες παίρνουμε τα ανάπηρα αλλά τα διατηρούμε στο φυσικό τους περιβάλλον σε αστικές συνθήκες. Ο κακομοίρης ο ΜτΗ για του οποίου το ευζην κοπτόμεθα κυνολογικώς, τι εργασία κάνει ακριβώς στην Αθήνα ...φυλάει τα ασανσέρ;
Δεν έχω δει ΜτΗ να κακοπερνάει στην Αθήνα, απλούστατα επειδή σε επίπεδο ενέργειας δεν του χρειάζεται να οργώνει χωράφια για να φυλάει, ούτε έχει κάποιον κληρονομούμενο έρωτα με τις προβατίνες. Ίσως το μπερδεύεις με την εκτόνωση που καλούνται να έχουν άλλοι φύλακες όπως τα ΓΠ.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σόρυ, αλλά τι εννοείς;
Πρώτη φορά το ακούω.

Υπάρχει αυτή η περιγραφή στο πρότυπο;
Εδώ είσαι 41:10

Τις εικόνες που παίζουν από πίσω θα πρότεινα να τις διαγράψεις από το πριντ σκριν του μυαλού σου
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν έχω δει ΜτΗ να κακοπερνάει στην Αθήνα, απλούστατα επειδή σε επίπεδο ενέργειας δεν του χρειάζεται να οργώνει χωράφια για να φυλάει, ούτε έχει κάποιον κληρονομούμενο έρωτα με τις προβατίνες. Ίσως το μπερδεύεις με την εκτόνωση που καλούνται να έχουν άλλοι φύλακες όπως τα ΓΠ.
Ναι αλλά δεν φτιάχτηκε για αυτό, φτιάχτηκε για τα βουνά. Αλλιώς να βάλουμε μπουλντόγκ που είναι και αυτά χαμηλής ενέργειας να χαζεύουν το κοπάδι στον Όλυμπο που χει και χαμηλές θερμοκρασίες.
Εάν λοιπόν τίθεται θέμα για το κατά πόσο δεν πρέπει να "μιλάνε" οι έχοντες μπουλντογκ, αναρωτιέμαι κατά πόσο πρέπει να μιλάνε ιδιοκτήτες με σκύλους country που τους φυτεύουν σε διαμερίσματα. Επίσης δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται για τα μαλινουά που ξεφυτρώνουν σωρηδόν στην Κυψέλη.

Συνεπώς το ποιος δικαιούται να μιλάει/φωνάζει και για ποιο θέμα είναι σύνθετο.

Είμαι ανοιχτή ωστόσο να ακούσω για το ποιοι - στη δεδομένη σύνθεση των μελών του φόρουμ - δικαιούνται να εκφέρουν άποψη για την εκτροφή και γιατί.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σόρυ, αλλά τι εννοείς;
Πρώτη φορά το ακούω.

Υπάρχει αυτή η περιγραφή στο πρότυπο;
Και σε σχέση με τα κοκκαλα και την πιθανότητα δυσπλασίας (αν και νομίζω αυτά τα έχεις δει):

"The 38 breeds, when ranked according to the highest prevalence for hip dysplasia, with few exceptions exhibited a gradual shift from the poorly muscled and poorly coordinated, acromegalic type giants at the top, to the lowest percentage of hip dysplasia at the bottom, characterized by the breeds that were sleek, tight skinned, highly coordinated and well muscled."

παρακάτω, στον πίνακα υψηλής επικράτησης δυσπλασίας :

Κόκκαλα χοντρά και μεγάλα σε διάμετρο
Φαρδύ κεφάλι και υπερμεγέθες
Υπερμεγέθεις και ανοιχτές πατούσες
κλπ κλπ

1611334631251.png

από εδώ:

Ναι αλλά δεν φτιάχτηκε για αυτό, φτιάχτηκε για τα βουνά. Αλλιώς να βάλουμε μπουλντόγκ που είναι και αυτά χαμηλής ενέργειας να χαζεύουν το κοπάδι στον Όλυμπο που χει και χαμηλές θερμοκρασίες.
Εάν λοιπόν τίθεται θέμα για το κατά πόσο δεν πρέπει να "μιλάνε" οι έχοντες μπουλντογκ, αναρωτιέμαι κατά πόσο πρέπει να μιλάνε ιδιοκτήτες με σκύλους country που τους φυτεύουν σε διαμερίσματα. Επίσης δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται για τα μαλινουά που ξεφυτρώνουν σωρηδόν στην Κυψέλη.

Συνεπώς το ποιος δικαιούται να μιλάει/φωνάζει και για ποιο θέμα είναι σύνθετο.

Είμαι ανοιχτή ωστόσο να ακούσω για το ποιοι - στη δεδομένη σύνθεση των μελών του φόρουμ - δικαιούνται να εκφέρουν άποψη για την εκτροφή και γιατί.

Όλοι προφανώς, γιατί ζούμε σε δημοκρατία.
Το τι βγάζει νόημα σε μένα, δεν σημαίνει ότι θα βγάζει νόημα και σε σένα
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@sea-mol στο δια ταύτα:
Οι μπουλντογκάδες που θα γκρινιάξουν για την εκτροφή των μπουλντόγκ, είναι αυτοί τελικά που θα πάνε να ζητήσουν πιο μακριά μουσούδα και που θα τα πρήξουν στον εκτροφέα με τις εξετάσεις υγείας ή που θα αναζητήσουν πιο αθλητικές γραμμές. Σε φόρουμ ιδιοκτητών εναλλακτικών bulldogs, τα μέλη είναι στην πλειοψηφία τους πρώην ιδιοκτήτες αγγλικών ή γαλλικών κατά FCI μπουλντογκς, λάτρεις του μπουλντογκ που αποφάσισαν να αναζητήσουν πιο υγιείς εκφάνσεις του, εκτός FCI, και που εμφανισιακά τουλάχιστον φαίνονται ελπιδοφόρες.

Επομένως οι αφορισμοί για αυτούς τους μπουλντογκάδες δεν έχουν νόημα. Άλλωστε από αυτούς έμαθες ότι η φυλή έχει πρόβλημα - ή όχι;

Aν τώρα αναφέρθηκες σε ιδιοκτήτες που αγοράζουν σπο το epet ή από τη γέννα της Μαρίκας αλλάζει το πράγμα και άκυρα όλα τα προηγούμενα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα, το είδα όλο με πολύ ενδιαφέρον.

Βασικά αναφέρεται στο κόκκαλο των μπροστινων ποδιών. Ο πήχης είναι πιο στρογγυλεμενος σε σχέση με το τσοπανόσκυλο που είναι πιο πεπλατυσμενος.
(μου γεννιέται βέβαια η απορία τι εξυπηρετει το ένα και το άλλο και πως εξελίχθηκαν).

Παρόλα αυτά και αν μου επιτρέπεις να κανω ένα σχόλιο.
Με αγάπη :)
Η δυσπλασία αφορά ως επί το πλείστον βαριά σκυλιά.
Ο ΜτΗ έχει στον τύπο του όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφονται στην δεξιά στήλη.
Αυτη όμως είναι η φυλή (αν θέλουμε να μιλάμε για φυλή).
Ειναι μολοσσός της Ηπείρου.

Δεν θεωρώ λύση προκειμένου να αποφύγουμε την δυσπλασία, να αλλάξουμε τον τύπο.

Είναι προτιμότερο (κατά την γνώμη μου) με έξυπνες και συλλογικές (;;;;;} κινήσεις να μειώσεις τα ποσοστά διατηρώντας τον τύπο, παρά να στοχεύεις σαν μοναχικός καβαλάρης στην αριστερή στήλη, στοχεύοντας σε έναν "αθλητικό" μολοσσό.

Κάνω εικόνα την αριστερή στήλη και βλέπω ένα μπορζοι δλδ. :p
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@vrmode

Δεν ξέρω αν πρόσεξες την ερώτηση στην οποία απάντησε ο Κώστας και εσύ με την σειρά σου σχολίασες.

Ό,τι ισχύει προφανώς και για δεκάδες άλλες φυλές - όχι?
Περιγράφει το πρότυπο των μπουλντόγκ έναν σκύλο με "μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα";

Αν όχι, πόσες άλλες φυλές ξέρεις που ο τύπος της φυλής που περιγράφεται στο πρότυπο, έρχεται σε αντίθεση με την "μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα";;;

Το ίδιο αφορά και τα γαλλικά.
Αν όντως αυτό ισχύει, πότε θεωρείς πως ξεκίνησε το λάθος στο πρότυπο;
Από πότε δηλαδή και σε ποιο σημείο έγιναν αλλαγές τέτοιες που δημιούργησαν πρόβλημα;

Σημείωση:
Ο Κωστοπουλος κάνει σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε soundness (μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα) και τύπο. (1 και 4 αντίστοιχα στο άρθρο του)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν συμφωνώ Μιχάλη.
Υπάρχουν σκυλιά μέσα στην φυλή, ειδικά τα παλαιότερα, που είχαν οβάλ πέλματα και νεύρο στην κίνηση.
Το θέμα είναι ότι για να ξεχωρίσουμε τον ΕΠ από τον Μολοσσό, δουλεύουμε υπερτυπικά. Για να πείσουμε τον ΟΦΕΠ, ή τους ανθρώπους που δεν έχουν δει αρκετά παλιά σκυλιά. Τα ζώα που έδειχνε το βίντεο δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά σκυλία, ή τα σκυλιά του "άλλου" ομίλου. Δεν θα πω αν έχουν εξωδιασταύρωση, αλλά το μέγεθος των κοκάλων και τα κρεμάσματα που έχουν είναι ουρανοκατέβατα μέσα σε δυο γενιές.
Εγώ θα επιμένω ότι δεν (πρέπει) να είναι αυτός ο Μολοσσός, και τα δικά μου ας τα λένε υποτυπικά, τι να κάνουμε.
Η φυλή είναι στα σπάργανα, και η ταχύτητα με την οποία βαραίνει, είναι καταστροφική κατά τη γνώμη μου.
Και αν στην τελική μου βγούνε μπορζόι, ή Κάνγκαλ, χίλιες φορές προτιμότερο από αυτές τις σερνόμενες σαλιάρες

ΥΓ, μάλλον βγαίνουμε οφ τοπικ σιγά σιγα
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@vrmode

Δεν ξέρω αν πρόσεξες την ερώτηση στην οποία απάντησε ο Κώστας και εσύ με την σειρά σου σχολίασες.



Περιγράφει το πρότυπο των μπουλντόγκ έναν σκύλο με "μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα";

Αν όχι, πόσες άλλες φυλές ξέρεις που ο τύπος της φυλής που περιγράφεται στο πρότυπο, έρχεται σε αντίθεση με την "μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα";;;

Το ίδιο αφορά και τα γαλλικά.
Αν όντως αυτό ισχύει, πότε θεωρείς πως ξεκίνησε το λάθος στο πρότυπο;
Από πότε δηλαδή και σε ποιο σημείο έγιναν αλλαγές τέτοιες που δημιούργησαν πρόβλημα;

Σημείωση:
Ο Κωστοπουλος κάνει σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε soundness (μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα) και τύπο. (1 και 4 αντίστοιχα στο άρθρο του)
Mιχάλη σόρρυ αλλά έχεις γίνει κουραστικός.
Στο ένα νήμα χτυπιέσαι ότι είναι κλειστή η γενετική δεξαμενή και όλα τα καθαρόαιμα πάνε εκ προοιμίου κατά διαβόλου. Μετά λες άμα ανοίξει η δεξαμενή oh my god τι θα γίνει το πρότυπο. Εδώ τώρα όλα καλά με τις υπόλοιπες φυλές και να αναλύσουμε το πρότυπο του μπουλντόγκ που σπάει τα @@ του φόρουμ και μαμάει την κυνοφιλία. Ρωτάει ο Άργος πιο πάνω αν τελικά ο αγοραστής φταίει για όλα και βέβαια φταίει και που βρέχει και που δεν βρέχει.

Έχουν γίνει γελοία πια αυτά τα νήματα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχει σχέση αυτό που σε ρώτησα με τις κλειστες δεξαμενες και την ποικιλομορφια.
Ούτε φυσικά με την απάντηση που έδωσα στον ΑΡΓΟΣ.

Στο ένα νήμα χτυπιέσαι ότι είναι κλειστή η γενετική δεξαμενή και όλα τα καθαρόαιμα πάνε εκ προοιμίου κατά διαβόλου
Οι κλειστές δεξαμενες επηρεάζουν μακροπροθεσμα όλες τις φυλες με κλειστό γενεαλογιο.
Αυτό είναι δεδομένο.

Μετά λες άμα ανοίξει η δεξαμενή oh my god τι θα γίνει το πρότυπο.
Πότε είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Όταν ανοίγει ένα γενεαλογιο, από όσο ξέρω γίνεται υπό την επίβλεψη του μητρικού ομίλου με αυστηρά κριτήρια επιλογής, προκειμένου αφενός να παραμείνει ο τύπος και αφετέρου να μπει όσο πιο τσεκαρισμένο γίνεται νέο αίμα μέσα.

Αυτό που ρώτησα όμως δεν έχει καμία σχεση με αυτό.

Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελες να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα;

Αν όχι δεν πειράζει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Yorkaddict
Όχι δεν θα αναλύσω πρότυπα εδώ, πρώτον δεν είναι του παρόντος, δεύτερον δεν με ενδιαφέρει πότε άλλαξε το πρότυπο αλλά μου αρκεί η εμπειρία με 3 εκτροφικά σκυλιά εντός προτύπου και με διαβαθμίσεις από πιο υπερτυπικό σε καθόλου υπερτυπικό. Τέλος δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα πρότυπα, θεωρώ όλη την ιστορία με τη μορφολογία καμμένο χαρτί και βγαίνω σε αναζήτηση σε άλλες κατευθύνσεις.

Θα απαντήσω όμως σε σχέση με τα ερωτήματα που έθεσε ο Αργος και την πορεία που πήρε για άλλη μια φορά ένα τέτοιο νήμα.

Οφείλω εγώ ως αγοραστής να ψάξω αν έκανε χρήση ο υποτιθέμενος κυνοτρόφος τα ισχυρά όπλα ; Πάλι σε εμένα θα πέσει το βάρος ; Μη τρελαθούμε τώρα, εμείς οι απλοί παπάρες φέρουμε όλη την ευθύνη ; Είδα και τους 3-4 έμπειρους με τα μαστίφ που είχαν και συμβούλους έμπειρους σκυλάδες τι έγραφαν μετά την αγορά.
Η απάντηση λοιπόν καταλήγει στο ότι "Φταίει ο αγοραστής". Θα επανέλθω επ' αυτού παρακάτω αναλυτικότερα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
Μην πέφτει και τόση ευλογία εδώ στα γένια. Για το τι έχει γραφτεί χρόνια στο φόρουμ ας διαμορφώσει ο καθείς την δική του άποψη, με τα καλά και τα στραβά. Ένα παράδειγμα είναι πως σε όσους απέκτησαν σκύλο από την λεγόμενη "μη σωστή πηγή απόκτησης" έπεσαν εξάψαλμοι ενώ σχεδόν σε όλους από όσους απέκτησαν εκτροφικό σοβαρά ερωτήματα δεν τέθηκαν πέρα από παλαμάκια και ευχολόγια.
Αληθές - δεν το σχολίασε κανείς βέβαια. Ας βάλει ο admin μια σελίδα πριν την εγγραφή όπως τα αλκοολούχα ποτά που να ρωτάει "Με καθαρόαιμο εκτροφικό ΝΑΙ/ΟΧΙ;". Όποιος πατάει όχι να μεταφέρεται αυτόματα στη σελίδα με τα μπινελίκια. Οι υπόλοιποι στο hall of fame.
ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΟΣ

Ας πάμε τώρα στο μαλάκα τον αγοράστη και ας μιλήσουμε με νούμερα.

Ο vassilis_mike ανέφερε σε άλλο νήμα πως μίλησε με ~30 εκτροφείς για αμσταφ. Να υποθέσω ότι οι 10 ήταν στις ΗΠΑ οπότε απορρίφθηκαν αυτόματα, τους βγάζω απέξω. Στους υπόλοιπους 20 προσβάσιμους, ο ένας είχε το ζητούμενο, δηλαδή αυτό που θεωρείται εδώ μέσα αποδεκτό. Ένα δια 20 ίσον 5%. Έχουμε το θράσος να λέμε ότι ο αγοραστής είναι μαλάκας αν δεν πετύχει αυτό το 5% λες και κάνει γεώτρηση στη Σαχάρα. Όπως έχουμε το θράσος να αποκαλούμε κακεντρεχείς "και μην ισοπεδώνετε όλη την εκτροφή" όταν μόνο το 5% δεν είναι ισοπεδωμένο.

Μόνο με τρολιά μπορεί να απαντήσει κανείς σε τέτοια λογική πλέον.

Θα ήθελα να συγχαρώ τον @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ και τον @vasilis_mike και φυσικά εμένα για τη μοναδικές μας άνευ εμπλοκής σε παρελθόν/παρόν/μέλλον με τα κυνοτροφοερασιτεχνικοεπαγγελματικά τεκταινόμενα συμμετοχές - Ευχαριστώ.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σαν αγοραστής έχεις ευθύνη και για την φυλή που επέλεξες, όπως επίσης και για το που απευθύνθηκες.
Δικιά σου επιλογή ήταν και το ένα και το άλλο.
Δεν σε υποχρέωσε κανείς.
Συνεπώς εν γνώσει σου επέλεξες και φυλή και πηγή απόκτησης.

Εάν δεν ήξερες, ας φροντιζες να μάθεις.

Παρόλα αυτά σε όλες τις συζητήσεις εδώ μέσα, πάντοτε επισημαίνεται η έλλειψη κάποιων βασικών έστω προϋποθέσεων, πριν μπει ένας σκύλος στην αναπαραγωγή.

Ακόμα όμως και αυτές οι προϋποθέσεις να υπήρχαν, πάλι ο αγοραστής εξακολουθεί να έχει ευθύνη για το τι επιλέγει.

Ή μήπως όχι;;;;
Πιστεύω πως το έγραψες εν θερμώ και ειλικρινά αν μια μέρα μου την σβουρίσει θα σας καλέσω σ' ένα τσιμπούσι για να διαπιστώσουμε δια ζώσης που ακριβώς διαφωνούμε.

Αν το γυρίσουμε στον λαϊκισμό θα σας ζητήσω αποδείξεις για τις ενέργειες που έχει κάνει ο καθείς ώστε να διασφαλίσει την ποιότητα όταν αγοράζει ψωμί, τυρί, κρέας κλπ. Υποτίθεται πως είμαστε οργανωμένη κοινωνία και γ' αυτό υπάρχουν νόμοι, κανόνες και ελεγκτικοί μηχανισμοί ώστε να προστατεύεται ο καταναλωτής. Φέρω το κομμάτι της ευθύνης που μου αναλογεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγαλύτερη από αυτή του παραγωγού.

" Όσο οι Κυνολογικοί Όμιλοι ανά τον κόσμο εγγράφουν τα κουτάβια οποιουδήποτε δηλώσει μια γέννα, χωρίς υποχρεωτικά ποιοτικά κριτήρια και χωρίς θεσμικό μηχανισμό ποιοτικού ελέγχου, όλοι θεωρούνται εκτροφείς: ηθικοί και μη, υπεύθυνοι και μη. Αποτέλεσμα: σύγχυση για το κοινό που ενδιαφέρεται για καθαρόαιμο κουτάβι και διχασμός ανάμεσα σε όσους αναπαράγουν σκύλους."

Δεν χρειάζεται σχολιασμό το παραπάνω. Αυτό το περί της μεγάλης ευθύνης του υποψήφιου αγοραστή σκύλου σε σχέση με το τι έπρεπε να ξέρει μου θυμίζει περιπτώσεις εκπαιδευτικών που βάζουν δυσεπίλυτα θέματα σε παιδιά που δεν έχουν λάβει την ανάλογη εκπαίδευση ή δεν έχουν φτάσει στο ανάλογο επίπεδο. Έλα εδώ προφέσορα της πχ Γερμανικής Φιλολογίας που βάζεις τα ανωτέρω να σου βάλω εγώ προχωρημένα θέματα μακροοικονομίας κλπ ( το έχω κάνει σε ανάλογη περίπτωση ) .

Ο υποψήφιος αγοραστής δεν έχω μερίδιο ευθύνης στην μη θέσπιση των παραπάνω κανονισμών, το μεγάλο μερίδιο της ευθύνης του είναι πως συμβάλει στην συγκεκριμένη αγορά και τα σκυλιά έχουν καταντήσει καταναλωτικά προϊόντα.

Ξέρεις τι πιστεύει ο όμιλος και ο κριτής που συνέταξε το πρότυπο? Οτι η διατομή των κοκάλων του ΜτΗ πρέπει να είναι στρογγυλή, τα πέλματα "γάτας" δλδ στρογγυλεμένα κλπ. Δλδ τον βασικότερο παράγοντα μετά το βάρος που η Carol Bucheaut θεωρεί συνταγή για δυσπλασία.
Εγώ συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω άμοιρους ευθυνών τους αναδόχους.
Έστω ότι πας σε έναν εκτροφέα προθέσεων "βάρους" και "στρογγυλών κοκάλων", και σου δείχνει εξετάσεις δυσπλασίας γονέων (εδώ γελάμε). Και? ελάχιστα μπανταλός να είναι στην διαχείριση της γέννας, αν του ξεφύγουν στα κιλά τις πέντε πρώτες μέρες, και πατάνε σε γλιστερή γεννήστρα, τα έχασες τα ισχία.
Είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις ΚΑΙ αυτά θα με ρωτήσεις....
Συμφωνώ μερικώς. Ίσως ατυχές το παράδειγμα αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρω πόσο καλύτερες επιδόσεις θα είχε στο φρενάρισμα το GtiX-DoubleTurbo-PS++ το οποίο μου γυάλισε στο μάτι και τυχαίνει να έχω τα φράγκα να το αγοράσω αν ο κατασκευαστής είχε βάλει μεγαλύτερους αεριζόμενους δίσκους. Αυτός το ξέρει επειδή έχει την δυνατότητα να το δοκιμάσει ή να μου προτείνει εναλλακτική ή τουλάχιστον να με ενημερώσει ώστε να προβληματιστώ.

Ναι αλλά δεν φτιάχτηκε για αυτό, φτιάχτηκε για τα βουνά. Αλλιώς να βάλουμε μπουλντόγκ που είναι και αυτά χαμηλής ενέργειας να χαζεύουν το κοπάδι στον Όλυμπο που χει και χαμηλές θερμοκρασίες.
Εάν λοιπόν τίθεται θέμα για το κατά πόσο δεν πρέπει να "μιλάνε" οι έχοντες μπουλντογκ, αναρωτιέμαι κατά πόσο πρέπει να μιλάνε ιδιοκτήτες με σκύλους country που τους φυτεύουν σε διαμερίσματα. Επίσης δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται για τα μαλινουά που ξεφυτρώνουν σωρηδόν στην Κυψέλη.
Εκατοντάδες οι αναφορές μελών, και όχι μόνο, πως δεν υπάρχει πρόβλημα ο οποιοσδήποτε σκύλος, οποιασδήποτε φυλής, να περιορίζεται σε διαμέρισμα ή συνθήκες οι οποίες ευνοούν εμάς. Η κατανόηση όλων μας ως προς τις ανάγκες του είδους που ονομάζεται σκύλος ;

( Σε σχέση με τα εξωτικά που είπε ο @sea-mol δεν δύναμαι να διαφωνήσω. Αν ήταν δυνατό και λιοντάρι θα θέλαμε για παρέα. )

Το άρθρο του κ. Κωστόπουλου θίγει αρκετά από τα κακώς κείμενα στην εκτροφή σκύλων και ταυτόχρονα προσπαθεί να αναδείξει τους υγιείς. Σαφέστατα και υπάρχουν Κυνοτρόφοι αλλά το ποσοστό δυστυχώς είναι μικρό. Σε μια μικρή αγορά όπως η Ελληνική τα κακώς κείμενα δεν μπορούν να μείνουν για πάντα στο σκοτάδι. Σε όσους έχουν αποθέσει εδώ την εμπειρία τους και τις γνώσεις τους οφείλω ένα ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω το παρακάτω για όλους τους εμπλεκόμενους.

"Βρισκόμαστε λοιπόν αντιμέτωποι με μια τεράστια παγκόσμια αντίφαση: ιδεολογικά οι Κυνολογικοί Όμιλοι στηρίζουν και προωθούν την επιλεκτική εκτροφή, αποδέχονται όμως προκειμένου να επιβιώσουν και όλες τις άλλες πρακτικές, συχνά προσποιούμενοι ότι δεν γνωρίζουν τίποτα για το «έγκλημα»." "Προτιμούμε τη σιωπή και τον βολικό βάλτο που την συνοδεύει ή τις άβολες αλήθειες και την ανοιχτή συζήτηση; "

Και σαφώς συμβαίνει σε πολλές άλλες πλευρές της ζωής μας πέρα από τα σκυλιά. Δυστυχώς μπορώ να καταλάβω και το μαύρο εξτραδάκι ως εισόδημα που επιλέγουν αρκετοί όταν τους έφυγε το μεράκι ή ως συμπλήρωμα. Δυστυχώς μπορώ να καταλάβω και την κυρία με τις γόβες ( όχι μόνο την γνωστή ), και όλους τους αντίστοιχους, για την οποία ναι μεν ο σκύλος είναι χόμπι αλλά η υπεροψία και αλαζονεία περί του εγώ είναι πάνω απ' όλα.

ΥΓ.

Βάζω και δέκα βαρέλια μπύρα ή όσες οκάδες κρασί χρειαστούν αν πρόκειται να συμβάλουμε κάπου. Αεροβατώ... Εδώ επείσθησαν πως μαζί τα φάγαμε και μετά πάλι τα σόγια επέλεξαν να τους κυβερνήσουν, αφού πριν είχαν δοκιμάσει την υποτιθέμενη εναλλακτική.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καθόλου εν θερμώ δεν τα έγραψα.
Διαφωνώ μαζί σου.

Και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί.

Οι καθαρόαιμες φυλές δεν απευθύνονται στους πάντες.
Δεν είναι ένα κοινό "καταναλωτικό προϊόν" όπως δυστυχώς πιστεύεται.
Είναι πέρα για πέρα λάθος να συγκρίνεται με ψωμί, τυρί και κρέας.

Δεν είναι αυτοκίνητο που πας στην χψ αντιπροσωπεία και το παίρνεις.

Δυστυχώς σε αυτή την πεποίθηση πατάει κάθε καρυδιάς καρύδι και αυτοαποκαλείται "εκτροφεας" ώστε να καλύψει αυτή την αρρωστημένη ζήτηση.
Αυτόν που ζευγαρωνει ό,τι καθαρόαιμο έχει με ό,τι καθαρόαιμο βρει και τον βολεύει.

Πόσες φορές εδώ μέσα έχουμε γράψει πως υπάρχουν εκτροφεις και παραγωγοί;

Όσο δεν υπάρχει κάποιο πλαίσιο (σαν κι αυτά που συζητήσαμε τις προάλλες) ολοι οι παραγωγοί θα λειτουργούν κάτω από την ταμπέλα του εκτροφεα.

Εάν δεν ξέρεις είναι δεδομένο πως στην καλύτερη θα απευθυνθείς στον κάθε τυχαρπαστο που ζευγαρωνει καθαρόαιμους σκύλους.

Εάν ξέρεις μπορείς να τους αποφύγεις.

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.

Φέρω το κομμάτι της ευθύνης που μου αναλογεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι μεγαλύτερη από αυτή του παραγωγού.
Μεγαλύτερη;;;
Ποιος μίλησε για ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΕΥΘΥΝΗ;;;
Το ότι ο μελλοντικός κηδεμόνας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δεν σημαίνει πως ο εκάστοτε παραγωγός ή το κράτος ή ο κυνολογικος όμιλος είναι άμοιροι ευθυνών.
Νόμιζα πως ήταν αυτονόητο, μετά από τόσες συζητήσεις που έχουν γίνει.
Μάλλον έκανα λάθος.
Δεν είναι η πρώτη φορά.
 
  • Sad
Reactions: saras


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Και το μυαλό μου είναι θολό

Προσωπικά νομίζω πως ακόμα και ο τίτλος του άρθρου (Εκτροφή σκύλων: τοπίο στην ομίχλη) υποδηλώνει μια άρνηση και ίσως, έλλειψη βούλησης. Μάλλον δεν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε και να αντικρύσουμε τα πράγματα κατάματα. Για το λόγο αυτό επιστρατεύεται η απρόσωπη ομίχλη ώστε να της φορτώσουμε την ευθύνη για την αδυναμία και την άρνηση μας να δούμε και να κάνουμε.

aaa.jpg

Ομιχλώδης φάση αποτελεί μόνο η μείωση κατά 30% των εγγραφών κουταβιών στον Κ.Ο.Ε.;

Οι εκτροφείς τελούν υπό καθεστώς φόβου απειλής και σύγχυσης λόγω της απόσυρσης ενός νομοσχεδίου σήμερα; ...Το 2021;

Η ασάφεια έκανε την εμφάνιση της ξαφνικά τώρα;

Η στάση και η άποψη των φιλοζωικών έγινε ξαφνικά σήμερα γνωστή;

Τώρα ή προσφάτως δείξανε προτίμηση στη σιωπή και στον βολικό τους βάλτο;

koe306.jpg

Είμαι σίγουρος πως ο κ. Κωστόπουλος είναι παρών και γνωρίζει την κατάσταση εδώ και 30+ χρόνια... και δεν είναι ο μόνος. Αυτά τα 30+ χρόνια τα πράγματα πήγαιναν από το καλό στο καλύτερο δηλαδή και ξαφνικά, σήμερα κάτι άλλαξε;

Δεν γράφονται άρθρα γνώμης στην χώρα μας ε;

Δηλαδή, δεν γράφονται από μόνα τους ή κάποιοι δεν τα γράφουν και απαξιώνουν και την όποια προσπάθεια κάποιων να γράψουν;

Δεν υπάρχουν αφορμές και βήματα για διάλογο και ανταλλαγή απόψεων ε;

Δηλαδή, δεν "φύτρωσαν" από μόνα τους αυτά τα σημεία και οι αφορμές ή μήπως κάποιοι δεν θέλησαν ποτέ να τα δημιουργήσουν και απαξίωσαν και σνόμπαραν τα ήδη υπάρχοντα;

Δεν υπάρχουν μεταφρασμένα άρθρα, βιβλία, πρότυπα, πληροφορίες, κλπ. ε;

Δηλαδή, δεν μεταφράστηκαν από μόνα τους και να εμφανιστούν μπροστά μας (πόσες φορές το ονειρεύτηκα αυτό) ή κάποιοι είχαν καλύτερα και προφανώς επικερδέστερα πράγματα να κάνουν από το να κάθονται να μεταφράζουν πληροφορίες;

_DSC0166a.jpg

Πίσω από όλα αυτά που ΔΕΝ έγιναν αλλά και πίσω από όσα έγιναν υπάρχουν άνθρωποι που δεν τα έκαναν ή τα έκαναν. Άνθρωποι που 30+ χρόνια τώρα συνεχίζουν να έχουν πόστα και να είναι "μέσα στα πράγματα", μα και νέοι που βολεύτηκαν σε αυτό που βρήκαν ή και αυτό επιζητούσαν.

Όσους υπόλοιπους, τους "ξέρασε" το σύστημα ή ξέρασαν οι ίδιοι...

Αν υπάρχουν 2-3 λέξεις που θα μπορούσαν να περιγράψουν την Ελληνική "οργανωμένη" κυνοφιλία όλα αυτά τα χρόνια, αυτές θα ήταν: εσωστρέφεια, βαυκαλισμός και ο "βολικός βάλτος" που εύστοχα ο ίδιος ο κ. Κωστόπουλος περιγράφει.

Ποιοι προσπάθησαν, έστω, να πλησιάσουν, να κατανοήσουν και να ενημερώσουν το ευρύ κοινό;

Ποιοι υποστήριξαν όσους το έκαναν και "έβαλαν πλάτη" σε προσπάθειες χωρίς να περιμένουν κάποιο όφελος;

Ποιοι θέλησαν να απαντήσουν στις επαναλαμβανόμενες απορίες του απλού κυνόφιλου για να τον βοηθήσουν να ανέβει επίπεδο και να δημιουργήσουν δεσμούς;

Πόσοι προσπάθησαν όλα αυτά τα χρόνια να προσεγγίσουν τις φιλοζωικές και τον κόσμο τους για να γεφυρώσουν το χάσμα και να τους πείσουν ότι είμαστε σύμμαχοι όλοι μαζί και όχι αντίπαλα στρατόπεδα;

_DSC0401.JPG

Ξαφνικά, όμως, στις 19/01/21 γράφει ο κ. Κωστόπουλος ένα άρθρο με αυτά που γράφονται εδώ από το 2006... Ωραία...

Τώρα, μήπως θέλετε να γράψω κάτι για το πως επιλέγουμε εκτροφέα;

Ή για τα προβλήματα υγείας και συμπεριφοράς των καθαρόαιμων σκύλων;

Ίσως να πρέπει να γράψω για τα πρότυπα φυλής, τα standards που δεν είναι τόσο στάνταρ... Που κάποιοι νομίζουν πως τα έστειλε ο Θεός σε μαρμάρινες πλάκες ή πως δεν έχουν αλλάξει σε όλα αυτά τα χρόνια και από κυνολογικό όμιλο σε κυνολογικό όμιλο για να εξυπηρετήσουν τις εκάστοτε τάσεις.

Αν και δεν ενδιαφέρει κανέναν, θα σας πως κι εγώ τους εχθρούς της σύγχρονης κυνοτεχνίας: Είναι οι άνθρωποι που την κατευθύνουν, που ηγούνται και πάνω από το 99% αυτών που την απαρτίζουν.

...και μια που άρχισα να γράφω για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κανέναν, θα σας πω και για τι άλλο δεν ενδιαφέρετε κανένας:

Κανένας δεν ενδιαφέρεται για το σκύλο!

Όλοι ενδιαφερόμαστε για την δική μας εικόνα και θέση σε σχέση με τον χώρο του σκύλου.

Για αυτό όσοι προσδοκάτε καλύτερο μέλλον θα πρέπει να γνωρίζεται πως το δικό σας "καλύτερο μέλλον" δεν είναι απαραίτητα το δικό μου "καλύτερο μέλλον" ή του δίπλα. Επειδή, λοιπόν, δεν μπορούμε να έχουμε πολλά "μέλλοντα" (ο καθένας το δικό του), το μέλλον δεν θα είναι καλύτερο... Ίσως να είναι λιγότερο ή περισσότερο διαφορετικό.

Δεν ελπίζω τίποτα.
Δεν εύχομαι τίποτα.
Δεν είμαι καν ελεύθερος... :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πέρα από αυτό εδώ το φόρουμ, πού αλλού συζητιούνται τέτοια θέματα;

Διακρίνω μια πικρία στα γραφόμενά σου, ενώ θα έπρεπε να νοιώθεις περήφανος για όλα όσα έχουν γραφτεί από το 2006 μέχρι σήμερα.

Το αν αγκαλιάστηκε ή όχι αυτή η προσπάθεια από τους κατάλληλους ανθρώπους, αφορά εκείνους, όχι εσένα ή όσους έχουμε μείνει και μετέχουμε.
 
  • Like
Reactions: mareco






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf