Εκτροφεία Εργασιακών Γ.Ποιμενικών




ster

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2010
59
0
ΘΡΑΚ/ΝΕΣ
Εγώ τώρα να την πω την αμαρτία μου και με όλο τον σεβασμό ster, αλλά μου φαίνεται τελείως αλλόκοτος ο προσανατολισμός σου σε αυτή την κατηγορία σκύλων, σε σχέση πάντα με το συγκεκριμένο αρκετά σοβαρό "πρόβλημα" της φοβίας, που έχεις.
Κανονικά, όταν θα επισκέπτεσαι τέτοια εκτροφεία, αν υπάρχουν στην Ελλάδα, μόνο γέλιο δεν θα πρέπει να έχει. Με δεδομένο το πρόβλημά σου (sorry αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω), θα πρέπει να παγώνεις από τον φόβο σου και μόνο στην θέα τους.
Αλλά και πάλι, τι να πω; Μάλλον θα κάνω λάθος.
Κανένα πρόβλημα για το σχόλιο, φόρουμ είμαστε για να συζητάμε. Σχετικά με τη φοβία μου και την απόκτηση σκύλου στο πρώτο μου ποστ, έχω κάνει κάποια πρόοδο. Σε κάποιο βαθμό έχει βοηθήσει και αυτό το φόρουμ, διαβάζοντας (ο admin ξέρει πόσες ώρες). Πιθανόν νιώθω πιο σίγουρος στο να επιλεξω ένα Labrador με καλό χαρακτήρα, επίσης μελετάω τη φυλη και ίσως τελικά αποφασίσω για κάτι τέτοιο. Σίγουρα παγώνω ακόμα με τα ΓΠ αλλά πρέπει να μαθω να τα ψυχολογω, να καταλαβαίνω όταν κάποιο είναι επιθετικό.
 
Last edited:


ster

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2010
59
0
ΘΡΑΚ/ΝΕΣ
kkranis θενκς το έχω διαβάσει και σε προηγούμενό σου ποστ. Ποιά είναι η γνώμη σου γι αυτό; Είναι το μόνο από τη λίστα του ΚΟΓΠΕ?
 


ster

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2010
59
0
ΘΡΑΚ/ΝΕΣ
Εφόσον μιλάς για εργασιακές γραμμές λογικά θα πρέπει να σκεφτείς ότι θα πρέπει πέρα από αυτά που γράφεις να σκεφτείς οπωσδήποτε κι ασχολίες(πχ κυναθλήματα) για να εκτονώνεται κι εξασκείται σωματικά και εγκεφαλικά ακόμα περισσότερο ο σκύλος, αφού έχει θεωρητικά μεγαλύτερες ανάγκες!
Προσωπικά πιστεύω όμως, ότι σε σχέση με αυτά που περιγράφεις παραπάνω θα σε ικανοποιούσε και με το παραπάνω κι ένας σκύλος από εκθεσιακές γραμμές που θεωρητικά είναι ηπιότερος!
Μελέτησέ τα όλα, βάλτα κάτω, σκέψου και τι ζήτημα της φοβίας σου και η επιλογή είναι δικιά σου!
Θενκς για την απάντηση. Τα κυναθλήματα είναι εκτός πεδίου, δεν θα ασχοληθώ. Το ζητημα της φοβίας όντως με απασχολεί..
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Ο τόνυ Βολοτάς είναι εκτροφέας αλλά και πολύ καλός εκπαιδευτής για εργασιακά σκυλιά (όλα αυτόν δαγκώνουν, σαν ερεθιστή βέβαια) :p, εαν δεν σε κρίνει οτι είσαι έτοιμος για εργασιακό σκυλί θα σου το πεί.
 


ster

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2010
59
0
ΘΡΑΚ/ΝΕΣ
Μπράβο amalthea! Αυτό ακριβώς θέλω, να βοηθηθώ, να ξεπεράσω φοβίες κλπ να το ψάξω και τελικά να επιλέξω τον (την) κατάλληλη σύντροφο ;-)
Δεν θέλω να βάλω παραπάνω μπελάδες που τελικά θα έχω πρόβλημα να ανταπεξέλθω..
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Τέλη Μαρτίου εχει και έκθεση μορφολογίας και εξετάσεις εργασίας. Σου προτείνω να έρθεις και στις 2
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αν επιτρεπετε, πια αλλα δυο σκυλια σκεπτεσαι εκτος απο Γ.Π.? κατι ειπες για αρχαριος και ευκολη ρατσα...... για πες για πες
ster said:
Πιθανόν νιώθω πιο σίγουρος στο να επιλεξω ένα Labrador με καλό χαρακτήρα, επίσης μελετάω τη φυλη και ίσως τελικά αποφασίσω για κάτι τέτοιο.
:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Τι να το κάνεις το εργασιακό αν δεν ασχοληθείς με κάποιο σπορ;

Είναι σα να αγοράζεις Ferrari για να οδηγείς σε πηγμένο δρόμο από το μποτιλιάρισμα.

Επίσης, λόγω της φοβίας σου (υποθέτωντας ότι υπάρχει ακόμα έστω και στο παραμικρό) το εργασιακό είναι άκρως ακατάλληλο για εσένα. Εφόσον μιλάμε για σκυλί με το σωστό χαρακτήρα (δεν είναι όλα τα κουτάβια της γέννας το ίδιο καλά), τότε μετά απο λίγο καιρό να είσαι σίγουρος ότι θα ψάχνεις να βρεις σπιτι για να τον δώσεις...
 


ster

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2010
59
0
ΘΡΑΚ/ΝΕΣ
Τι να το κάνεις το εργασιακό αν δεν ασχοληθείς με κάποιο σπορ;

Κυναθλήματα όχι αλλά σκοπεύω να το παίρνω μαζί μου στο τρέξιμο και όταν κάνω ποδήλατο η σκι στο βουνο (12-15ώρες τη βδομάδα). Ίσως να έχεις δίκιο.

Επίσης, λόγω της φοβίας σου (υποθέτωντας ότι υπάρχει ακόμα έστω και στο παραμικρό) το εργασιακό είναι άκρως ακατάλληλο για εσένα.

Σκεφτόμουν μηπως βρω ένα κουτάβι απο εργασιακές γραμμές, αλλά με πιο ηπιο χαρακτηρα που να κάνει για κατοικιδιο.

Εφόσον μιλάμε για σκυλί με το σωστό χαρακτήρα (δεν είναι όλα τα κουτάβια της γέννας το ίδιο καλά), τότε μετά απο λίγο καιρό να είσαι σίγουρος ότι θα ψάχνεις να βρεις σπιτι για να τον δώσεις...

Για να αποφύγω αυτά γινεται η συζήτηση..!
Διαβάζω εδώ για αρκετούς που πήραν το κουτάβι τους από το Del Vento Margio. Επίσξς καλά λόγια για το Marathon Land. Ποια είναι η γνώμη σας/εμπειρια σας;
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Πολύ καλά εκτροφεία και τα 2! Αλλα στο ξαναλεω ελα τελη μαρτη στις εξετασεις να δεις πως δουλευουν τα "εργασιακα", ελα και στην εκθεση μορφολογιας, Θα σου λυθουν πολλες αποριες.

ps Όλα τα γερμανικα μπορουν να δουλεψουν, ορεξη να εχεις!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
ps Όλα τα γερμανικα μπορουν να δουλεψουν, ορεξη να εχεις!
Σε γενικές γραμμές ναι.

Αλλά υπάρχουν και κάτι γερμανικά ποιμενικά που είναι κότες και όχι σκυλιά. Αυτά δε μπορούν... :(
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επίσης, λόγω της φοβίας σου (υποθέτωντας ότι υπάρχει ακόμα έστω και στο παραμικρό) το εργασιακό είναι άκρως ακατάλληλο για εσένα. Εφόσον μιλάμε για σκυλί με το σωστό χαρακτήρα (δεν είναι όλα τα κουτάβια της γέννας το ίδιο καλά), τότε μετά απο λίγο καιρό να είσαι σίγουρος ότι θα ψάχνεις να βρεις σπιτι για να τον δώσεις...
Ωραια και θα το παρω εγω κοψοχρονιά :D

Σοβαρα τωρα, αν ο ανθρωπος το εχει τρελλα και μερακι και θαυμαζει αυτα τα σκυλια, δεν μπορει Κωστα με την καταλληλη καθοδηγηση απο τον εκτροφεα και εναν ΠΟΛΥ καλο εκπαιδευτη να κανει θαυματα?

Φυσικα, αν φοβαται τον σκυλο, ο σκυλος θα το μυριστει αμεσως και θα παρει το πανω χερι σε μια στιγμη. Αλλά γι αυτο υπαρχουν και οι καλοι εκπαιδευτες.
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Σε γενικές γραμμές ναι.

Αλλά υπάρχουν και κάτι γερμανικά ποιμενικά που είναι κότες και όχι σκυλιά. Αυτά δε μπορούν... :(
Ποια εννοεις kkranis??
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όχι κάποια συγκεκριμένα. Απλά η εκτροφή του Γερμανικού Ποιμενικού έχει ξεφύγει κατά πολύ από την ιδέα του Von Stephanitz για ένα σκύλο που μπορούσε να εργάζεται all around και έβαζε την εμφάνιση σε δεύτερη μοίρα.

Δυστυχώς το 99% των εκτροφέων δίνει βάση στην εμφάνιση και στον ήπιο χαρακτήρα για να μπορεί να ζήσει άνετα μαζί με μια οικογένεια με ιδιοκτήτες χωρίς πείρα.

Αυτός όμως δεν είναι ο χαρακτήρας του Γερμανικού Ποιμενικού.

Όχι ότι ο εργασιακός δε μπορεί να ζήσει μαζί με οικογένεια. Το αντίθετο. Απλά προϋποθέτει έναν έμπειρο κυναγωγό και πολύ παραπάνω εκτόνωση για το σκύλο. Σωματική και πνευματική.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στην Ξανθη γνωριζω τεσσερα καθαροαιμα ΓΠ, εκθεσιακου τυπου. Τα τρια γνωριζω ότι είναι από εκτροφειο, χωρις να ξερω από ποιο, για το τεταρτο δεν ξερω.
Τα δυο τα γνωριζω αρκετα καλα, όπως και τους ιδιοκτητες.
Τα σκυλια εχουν μηδεν ταμπεραμεντο ΓΠ, μηδεν φυλαξη παρά μονο φαϊ, υπνο και γουτσου γουτσου, μηδεν μαχητικοτητα και ελαχιστη ενεργεια. Σκετη μοστρα είναι. Τα τρια είναι αρσενικα και το ένα θηλυκό.
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μπορεί.

Το θέμα είναι ότι και τα Γ/Π είναι άλλη μια εργασιακή φυλή που έχει τσακιστεί από την εκτροφή.

Η μοναδική που ξεφεύγει είναι το Malinois συγκεκριμένα.