Εκτροφείο BULLY από Αμερική κανείς;;


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Καρικατουρa pitbul ειναι τα bully. Και εννοειται πως δεν εχουν καμια σχεση με τις δυνατοτητες των pitbull. Τo λεει και το ονομα τους, απο μπουλη τι περιμενεις;:D:D:D
Εγώ το είπα εξαρχής. Τα σκυλιά είναι κομοδίνα! Σαν πιτμπουλ που χάλασε όμως στην πορεία είναι! Πάρε ένα original βρε αν σου αρέσει/κάνει η φυλή κ άσε τις αμερικανιές! :p
 




beisrio

Member
13 Οκτωβρίου 2011
23
0
ωραιο το σιτε!!να ρωτησω!!πες πως ενδιαφερομαι να παρω σκυλο απο αυτο το εκτροφειο μου στελνουν φοτος απο κουταβια κ επιλεγω εγω ποιο θελω??κ μετα μου στελνουν το κουταβι???σε τι συνθηκες θα ερθει το κουταβι?γνωριζεις??ευχαριστω!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
ωραιο το σιτε!!να ρωτησω!!πες πως ενδιαφερομαι να παρω σκυλο απο αυτο το εκτροφειο μου στελνουν φοτος απο κουταβια κ επιλεγω εγω ποιο θελω??κ μετα μου στελνουν το κουταβι???σε τι συνθηκες θα ερθει το κουταβι?γνωριζεις??ευχαριστω!
Δν υπάρχει σοβαρός εκτροφέας που θα σου στείλει κουτάβι που, επιπροσθέτως, θα έχεις διαλέξει από φωτογραφία! Αν βρεις εκτροφείο με γέννα κ μιλήσεις μαζί τους θα πρέπει να πας εσύ να το πάρεις, κανονιζοντας κ τα διαδικαστικά για τν μεταφορά μαζί με τν εκτροφέα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Βασικά αυτό είναι λιγάκι μύθος.Οι περισσότεροι εκτροφείς στέλνουνε το κουτάβι αεροπορικώς και τα έξοδα δεν είναι τόσα πολλά όσα αναφέρεται πιο πάνω.
Να μιλήσω για τα shar pei που μίλησα με πολλούς εκτροφείς,οι μοναδικοί που δεν έστελναν ήταν όσοι δεν είχαν πείρα σε international shipping.Επίσης δεν ξέρω τι ορισμό δίνεται λέγοντας "σοβαρός εκτροφέας",το http://www.puppyfind.com είναι γεμάτο εκτροφείς που όλοι στέλνουν τα κουτάβια τους αεροπορικώς με τα έξοδα να επιβαρύνουν τον ενδιαφερόμενο.
http://www.truegemsharpei.com http://bagginssharpei.com/ που θεωρούνται top γεμάτα CH τίτλους και με πολυετή πείρα σε αγώνες και στην εκτροφή,στέλνουν τα κουτάβια τους αεροπορικώς.
Η δική μου η εμπειρία λοιπόν λέει πως οι περισσότεροι στέλνουν το κουτάβι,απλά ίσως οι πιο σοβαροί σε περνάνε απο ενός είδους interview μέσω mail και φυσικά στους όρους του συμβολαίου που σου στέλνουν αναφέρεται οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κουτάβι τους για αναπαραγωγή!
Να μιλήσω για τα bullies τώρα που η πλειονότητα των εκτροφέων είναι μεξικάνοι και έγχρωμοι ..ούτε λόγος οτι θα αρνηθούν να στείλουν κουτάβι αν πληρώσεις τα έξοδα!Δεν νομίζω οτι οι συμβουλές για τις υπόλοιπες φυλές μπορούν να δωθούν και για τα american bullies!
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
φιλε να σου πω και εγω την γνωμη μου . Πιστευω πως πρεπει να σκεφτεις καποιες δυσκολιες που θα πρεπει να αντιμετωπισεις.
1) Θα δυσκολευτεις να βρεις μπολακι για τροφη και νερο στα οποια το σκυλακι θα φτανει να φαι και να πιει
2)το πρωι που θα ξυπνας θα ειναι πολυ επικινδυνο να το μπερδεψεις με το χαλακι του μπανιου με κινδυνο να το πατησεις και να γλυστρισεις
3) στις βολτες οταν θα τον κρατας με το λουρακι ενα βημα δικο σου θα ειναι 5 δικα του αρα θα αργεις πολυ στον περιπατο

Δεν ξέρω... σκεψου τα και αν πιστευεις πως μπορεις να ανταπεξελθεις do it...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
φιλε να σου πω και εγω την γνωμη μου . Πιστευω πως πρεπει να σκεφτεις καποιες δυσκολιες που θα πρεπει να αντιμετωπισεις.
1) Θα δυσκολευτεις να βρεις μπολακι για τροφη και νερο στα οποια το σκυλακι θα φτανει να φαι και να πιει
2)το πρωι που θα ξυπνας θα ειναι πολυ επικινδυνο να το μπερδεψεις με το χαλακι του μπανιου με κινδυνο να το πατησεις και να γλυστρισεις
3) στις βολτες οταν θα τον κρατας με το λουρακι ενα βημα δικο σου θα ειναι 5 δικα του αρα θα αργεις πολυ στον περιπατο

Δεν ξέρω... σκεψου τα και αν πιστευεις πως μπορεις να ανταπεξελθεις do it...
Αυτό το post, το θεωρείς σοβαρό και εντός θέματος;
Η ειρωνεία που χρησιμοποιείς σε υπερθετικό βαθμό, σε ποιόν απευθύνεται; Στο μέλος που άνοιξε το θέμα ή σε όλους όσους έχουν πει την γνώμη τους;
Πρέπει έστω, να χρησιμοποιείς παραθέσεις, για να ξέρει ποιός πρέπει να σου απαντήσει.
 




lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Αυτό το post, το θεωρείς σοβαρό και εντός θέματος;
Η ειρωνεία που χρησιμοποιείς σε υπερθετικό βαθμό, σε ποιόν απευθύνεται; Στο μέλος που άνοιξε το θέμα ή σε όλους όσους έχουν πει την γνώμη τους;
Πρέπει έστω, να χρησιμοποιείς παραθέσεις, για να ξέρει ποιός πρέπει να σου απαντήσει.
Δεν υπάρχει καθολου η αισθηση του χιουμορ εδω ? σορι αλλα μολις ειδα την φωτογραφια με το σκυλακι αυτα μου ηρθαν στο μυαλο...χιουμορ you know.. ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν πρόκειται για χιούμορ [γιατί προφανώς έχεις ξυπνήσει κεφάτος σήμερα], να χρησιμοποιείς έστω κανένα e-moticon, να το καταλαβαίνουμε και οι λοιποί. Ο ρημάδης ο γραπτός ο λόγος που παρεξηγείται; ;)
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Αν πρόκειται για χιούμορ [γιατί προφανώς έχεις ξυπνήσει κεφάτος σήμερα], να χρησιμοποιείς έστω κανένα e-moticon, να το καταλαβαίνουμε και οι λοιποί. Ο ρημάδης ο γραπτός ο λόγος που παρεξηγείται; ;)
οκ θα βαζω χα χα στο τελος
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ο κάθε εκτροφέας μπορεί να βάλει τους δικούς του όρους,ανάλογα.
Συνήθως έχει τα κλασσικά,οτι δεσμεύεσαι να παρέχεις ιατρική φροντίδα στο κουτάβι,είσαι υπόχρεος για τον εμβολιασμό του κλπ κλπ
Πέραν αυτού ορισμένοι σοβαροί εκτροφέις έχουν κ σαν όρο οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κουτάβι για show η αναπαραγωγή,δεν μπορείς να το μεταπωλήσεις σε ιδιώτη,petshop,puppy mill για τον ίδιο σκοπό επίσης.
Οι σοβαροί εκτροφείς επίσης δεσμεύοντε οτι η εκτροφή γίνεται με γνόμωνα την υγεία πρωτίστως και οτι το κουτάβι θα είναι απηλαγμένο απο κληρονομικές ασθένειες,σε περίπτωση που εμφανίσει λόγου χάρη δυσπλασία ισχύων μέχρι την ηλικία των 5 χρονών το παίρνουν πίσω.
Τέτοια κ άλλα διάφορα,όμως ... αυτά ισχύουν για τις άλλες φυλές και μόνο με σοβαρούς εκτροφείς.Για τα bullies είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν ισχύουν,μπορεί να κάνω κ λάθος..
Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις τα κλασικά american pits πάντως αφού θες τέτοιο σκύλο,μπες κ στο forum του ελληνικού american pitbull terrier club και ενημερώσου για όλα τα θέματα.Με τα bullies παίρνεις πολλά ρίσκα που δεν αξίζει κατ'εμέ ..